. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

13 پوشیدنی کاشتنی که زندگی ما را متحول میکنند"2"

PDF version
کل آرا: 112
13 پوشیدنی کاشتنی که زندگی ما را متحول میکنند"2"
ده‌ها سال پیش، عده‌ای پیش‌بینی کردند که بشر هرگز نمی‌تواند موفق به ساخت روبات‌های کاربردی شود که زنده‌ باشند و بتوانند نفس بکشند؛ در عوض، انسان احتمالا برعکس آن عمل خواهد کرد یعنی تکنولوژی را برای خود و توسط خود، به درون خود می‌آورد و اگر روند تکنولوژی پوشیدنی به همین منوال پیش برود، می‌توان حدس زد که این پیش‌بینی تا حدی صحت داشته است.

6.  خال‌کوبی‌های هوشمند

تا امروز، خال‌کوبی‌ها به عنوان یک سرگرمی استفاده می‌شدند و همچنین به‌عنوان راهی برای بیان افکار و احساسات فرد به دیگران. به‌هرحال، نسل بعدی خال‌کوبی‌ها نه‌تنها سرگرم‌کننده؛ بلکه شامل ویژگی‌های دیگر برای انجام کارهای مفید هستند، مانند وارد‌کردن کد تلفن‌همراه یا حتی باز‌کردن دستگاه شما، آن هم با یک سویپ ساده. محققان در دانشگاه الی‌نویز تور پوستی کاشتنی هوشمندی طراحی کرده‌اند که با الیاف کامپیوتری ساخته می‌شود و به‌مراتب نازک‌تر از تار موی انسان است که برای نظارت بر عملکرد داخلی بدن، از سطح پوست استفاده می‌کند. با وجود این‌ها، محققان در تگزاس ذرات میکروسکوپی ساخته‌اند که  درست بالای پوست کاشته می‌شوند و می‌توانند فرآیندهای اصلی بدن را ردیابی کنند.

7. XNT ، یک NFC کاشتنی محصول شرکت Dangerous Things

همچنین شرکتـــی به‌نــام "چیزهـــای خطرنــاک" یـــــا Dangerous Things تراشه NFC با قابلیت کاشتن می‌سازد که این تراشه با استفاده از فرآیندی همچون خال‌کوبی‌کردن، روی انگشت فرد قرار می‌گیرد. XNT بسیار شبیه قرص‌های خوراکی رمز عبور کار می‌کند؛ اما کمی متفاوت است، چون اولین کاشتنی تجاری از این نوع است که برای ارتباط حوزه نزدیک استفاده می‌شود. این وسیله، اخیراً عرضه شده و شرکت "چیزهای خطرناک" که حامی آن است، دائم به دنبال سرویس‌ها، دستگاه‌ها و نرم‌افزارهای جدیدی است که XNT بتواند با آن‌ها کار کند.

8. کاشتنی اسفنجی برای تشخیص سلول‌های سرطانی

 

پژوهشگران دانشگاه میشیگان دستگاهی ساخته‌اند که در واقع کاشتنی اسفنجی کوچکی است و می‌تواند سلول‌های سرطانی متاستاتیک را به‌دام بیندازد و به تشخیص بیماری‌های مهلک در افراد سالم و جلوگیری عود بیماری در بیماران، کمک کند. این دستگاه عموماً تمام سلول‌های بدن را تحت نظر می‌گیرد؛ اما به‌گونه‌ای طراحی شده که تنها سلول‌های سرطانی را از میان سلول‌های موجود در بافت انتخاب می‌کند. در یک آزمایش، این دستگاه در موش‌هایی که مبتلا به سرطان پستان بودند، کار گذاشته شد که سلول‌های ایمن به دستگاه حمله کردند. سپس سلول‌های سرطانی سلول‌های ایمن را تا دستگاه دنبال کردند، درست همان‌گونه که برای این کار برنامه‌ریزی شده
بود.

9.  رابط کامپیوتر- مغز

پیوند مستقیم مغز انسان به کامپیوتر، ایده اصلی اکثر فیلم‌های علمی‌ـ ‌تخیلی است. اکنون به لطف تیم تحقیقاتی BrainGate  این رؤیا می‌تواند به واقعیت تبدیل شود. این تیم، در نظر دارد تا برای دستیابی به طیف وسیعی از اپلیکیشن‌ها، مغز انسان را مستقیماً به کامپیوتر پیوند ‌دهد. بنابه‌گفته تیم BrainGate، تحقیق اولیه نشان می‌دهد که با استفاده از الکترود‌هایی به اندازه آسپرین بچه که مستقیماً در مغز کارگذاشته می‌شوند، سیگنال‌های عصبی قابلیت کدگذاری با کامپیوتر را پیدا می‌کنند و می‌توان از آن‌ها در جهت راه اندازی دستگاه‌های بیرونی استفاده کرد. حتی شرکت اینتل، تراشه‌ساز برتر جهان، پیش‌بینی کرده است که تا سال 2020، شاهد ورود برخی رابط‌های عملی مغزـ کامپیوتر به بازار باشیم. در نهایت،  کاشتنی‌های مغز به‌عنوان روشی برای دسترسی به تکنولوژی‌های کاشتنی جدید در نظر گرفته می‌شوند. تصور کنید که بتوانید اینترنت را از طریق افکارتان مرور کنید. حتی این امید جدید برای بیماران فلج وجود دارد که بتوانند دوباره با محیط اطراف خودشان تعامل حرکتی برقرار کنند.

منبع: shabakeh-mag.com

بازنشر: سایت علمی نخبگان جوان

 

کلمات کلیدی: 
تصاویر پیوست: 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 9223
  • بازدید دیروز: 37967

افراد آنلاین:

251

اکنون ساعت   6:48 am به وقت تهران میباشد.

امروز: يكشنبه 29 مهر 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان