. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

کشف اولین آنتی بیوتیک که مقاومت در برابر آن رخ نمی‌دهد

PDF version
کل آرا: 186
دسته بندی: 
مقاومت در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها مشکلی است که در کشورهای توسعه یافته مانند ایالات متحده آمریکا بسیار شایع است و این امر موجب مرگ و میر در اثر عفونت‌های شایع و زخم‌های جزئی می‌شود. بر اساس تحقیقی که به‌تازگی انجام شده است دانشمندان بیان داشتند برای اولین بار آنتی‌بیوتیکی را کشف کردند که با مصرف آن، مقاومت دارویی در برابر آن بروز نمی‌کند.

مراکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها (CDC) می‌گوید:

«اخیراً بسیار رایج شده است که در هر بیماری؛ حتی در مواردی که اصلا نیازی نیست هم آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کنند، درنتیجه این امر آنتی‌بیوتیک‌ها سازگاری به دست می‌آورند و کم‌کم مقاومت دارویی در برابر آنها افزایش می‌یابد؛ اما اکنون برای این مصرف دیوانه‌ وار آنتی‌بیوتیک‌ها امیدی به‌ وجود آمده است. 

Teixobactin نام آنتی‌بیوتیک موردنظر است. در آزمایشگاه مشخص شد که این آنتی‌بیوتیک پاتوژن‌ها را با موفقیت حذف می‌کند بدون آن‌که در اثر جهش پاتوژن‌ها، مقاومتی در برابر این آنتی‌بیوتیک ایجاد شود. این امر باور قدیمی که بیان می‌داشت همه آنتی‌بیوتیک‌ها موجب مقاومت بدن در برابر آنها می‌شوند را زیر سؤال می‌برد. این کشف احتمالاً فرصت‌هایی را فراهم می‌آورد که به درمان عفونت‌های مزمن مانند سل و عفونت‌های ناشی از استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA) کمک می‌کند. این عفونت که مقاومت در برابر آنتی‌بیوتیک ایجاد می‌کند، هرساله یک میلیون شهروند آمریکایی را مبتلا می‌سازد.

Gerard Wright از دانشگاه McMaster که در این تحقیق شرکت نداشت طی بیانیه‌ای اعلام کرد:

«کار این محققان امید آن را می‌دهد که نوآوری و خلاقیت می‌تواند باهم ترکیب شود تا مسئله مقاومت به آنتی‌بیوتیک‌ها حل گردد.»

Kim Lewis و همکاران او از دانشگاه Northeastern با استفاده از روشی جدید برای رشد باکتری‌ها غیرقابل کشت (باکتری‌هایی که شرایط برای کشت آنها بسیار سخت و حتی غیر ممکن می‌باشد) در آزمایشگاه، Teixobactin را کشف کردند. روش آنان استفاده از iChip بود که توسط همکارشان Slava Epstein تولید شده است. با استفاده از این ابزار می‌توان سلول‌های تکی را جدا کرد و در محیطی طبیعی آنها را رشد داد، درنتیجه محققان می‌توانند راحت‌تر به باکتری‌های غیرقابل کشت دسترسی پیدا کنند.

امروزه محققان در جستجوی روش‌های جدیدی جهت درمان عفونت‌های غیر ویروسی هستند، زیرا گزینه‌های حال حاضر کاربرد آنچنانی ندارند. اما جای امیدواری است که این روش جدید می‌تواند موضوع مقاومت در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها را حل کند و زمینه درمان MRSA و سایر عفونت‌های مزمن را فراهم آورد.

منبع: Nature

منبع: بیونت 
نویسنده: بهزاد دماوند ([email protected])

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 68
  • بازدید دیروز: 41881

افراد آنلاین:

328

اکنون ساعت   12:01 am به وقت تهران میباشد.

امروز: چهارشنبه 25 مهر 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان