. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

چطور خورشید‌گرفتگی ۲۹ اسفند را ببینیم؟

PDF version
کل آرا: 206
دسته بندی: 
قرار است روز جمعه ۲۹ اسفند ماه به صورت کامل چهره خورشید را بپوشاند و خورشید‌گرفتگی را ایجاد کند که تنها بخشی کوچک از ساکنان زمین قادر به مشاهده آن خواهند‌بود.

براساس گزارش NBC، خورشيد‌گرفتگي روز جمعه اولين نمونه كسوف كامل از نوامبر 2013 خواهد‌بود. سايه تاريك ماه در اين روز مسيري منحني را از آتلانتيك شمالي و اقيانوس‌هاي قطبي آغاز خواهد‌كرد. نقطه آغازين اين مسير جنوبي‌ترين نقطه گرينلند خواهد‌بود و سپس مسيرخود را در جهت پادساعتگرد به سوي شمال شرق ادامه داده و از ميان ايسلند، آمريكا و بريتانيا عبور خواهد‌كرد.

سايه ماه سپس از بالاي جزاير فارو و جزاير سالبارد نروژ عبور كرده و به سوي جوب غرب رفته و در قطب شمال به سفر خود روي زمين پايان خواهد‌داد.

از آنجايي كه به دليل مسير مخصوص اولين خورشيد‌گرفتگي كامل سال 2015 تعداد كمي از ساكنان زمين قادر خواهند‌بود اين رويداد را مستقيم تماشا كنند، امكان تماشاي آنلاين آن نيز فراهم آمده‌است و علاقمندان مي‌توانند اين خورشيد‌گرفتگي را از طريق وب‌سايت رصد‌خانه مجازي و يا برروي وب‌سايت اسپيس مشاهده كنند. جامعه رصد آنلاين Slooh نيز اين رويداد را از ساعت 08:30 به وقت گرينويچ به صورت آنلاين و زنده پخش خواهد‌كرد.

محصول جانبي خورشيد‌گرفتگي كامل، خورشيد‌گرفتگي جزئي در ابعادي بزرگ خواهد‌بود كه مي‌توان آن را از سرتاسر اروپا، شمال آفريقا، و بيشترين بخش‌هاي شمال آسيا مشاهده كرد. ساكنان اروپا متناسب با موقعيتي كه دارند شاهد آن خواهند بود كه 50 تا 90 درصد چهره خورشيد توسط سايه ماه پوشانده مي‌شود. زمان محلي آغاز خورشيد‌گرفتگي در شهرهاي مختلف اروپا و آسيا را مي‌توان در اين جدول كه توسط انجمن نجومي سلطنتي كانادا تهيه شده يافت.

افرادي كه در مناطقي قرار دارند كه مشاهده خورشيد‌گرفتگي در آنها امكان‌پذير است بايد به ياد داشته باشند كه نگاه كردن مستقيم بدون تجهيزات ايمني به اين پديده زيباي طبيعي مي‌تواند آسيب‌هاي موقت و دائم متعددي به چشم آنها وارد آورد. براي تماشاي اين رويداد بهتر است از عينك‌هاي ويژه خورشيد‌گرفتگي و يا اتاق تاريك يا دوربين تك‌سوراخي استفاده كرد.

منبع: همشهری آنلاین

باز نشر : سایت علمی نخبگان جوان

کلمات کلیدی: 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 29769
  • بازدید دیروز: 43405

افراد آنلاین:

281

اکنون ساعت   6:32 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: جمعه 27 مهر 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان