. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

خاصیت فیزیکی ماده چیست؟

PDF version
کل آرا: 69
دو نفر در دو مسابقه ورزشی شرکت کرده اند. یکی اسکی می کند و دیگری والیبال ساحلی بازی می کند. برف و شن که این دو نفر در آنها مسابقه می دهند هر دو نوعی ماده هستند، اما خواص متفاوت دارند. تفاوت های شن و برف در چیست؟ یکی از تفاوت ها دمایی است که این دو ماده در آن ذوب می شوند. برف در صفر درجه سانتی گراد ذوب می شود در حالی که شن در حدود 1600 درجه سانتی گراد ذوب می گردد. دمایی که در آن ماده ای ذوب می شود نقطه ذوب آن است. نقطه ذوب تنها یکی از انبوه خواص فیزیکی ماده است

دو نفر در دو مسابقه ورزشی شرکت  کرده اند. یکی اسکی می کند و دیگری والیبال ساحلی بازی می کند. برف و شن که این دو نفر در آنها مسابقه می دهند هر دو نوعی ماده هستند، اما خواص متفاوت دارند. تفاوت های شن و برف در چیست؟ یکی از تفاوت ها دمایی است که این دو ماده در آن ذوب می شوند. برف در صفر درجه سانتی گراد ذوب می شود در حالی که شن در حدود 1600 درجه سانتی گراد ذوب می گردد. دمایی که در آن ماده ای ذوب می شود نقطه ذوب آن است. نقطه ذوب تنها یکی از انبوه خواص فیزیکی ماده است.

 

خواص فیزیکی چیست؟

خواص فیزیکی ماده، خواصی هستند که می توان آنها را اندازه گیری کرد و یا مشاهده نمود و ماده را به یک ماده کاملاً متفاوت تغییر نمی دهند. خواص فیزیکی را معمولاً با حواس تان می توانید تشخیص دهید. برای مثال، ممکن است آنها را ببینید، بشنوید، بو کنید و یا لمس کنید.

 

پرسش: چه تفاوت هایی بین برف و شن را می توانید با حواس تان تشخیص دهید؟

پاسخ: شما می توانید ببینید که برف و شن رنگ های متفاوتی دارند. همچنین می توانید احساس کنید که برف نرم تر از شن است. هم رنگ و هم سختی خواص  فیزیکی ماده هستند.

 

خواص فیزیکی دیگر

خواص فیزیکی دیگر ماده مربوط به حالت آن است. حالت های ماده شامل مایع، جامد و حالت های گازی است. به عنوان مثال در 20 درجه سانتی گراد ذغال سنگ به صورت جامد و آب به صورت مایع وجود دارد. نمونه های دیگر خواص فیزیکی عبارتند از:
•بو
•نقطه جوش
•توانایی هدایت گرما
•توانایی هدایت برق
 •توانایی حل شدن در مواد دیگر

بوی قوی آب استخر، بوی کلری است که به آب اضافه می شود تا میکروب ها و جلبک ها را بکشد. در مقابل بطری حاوی آب چشمه که کلر ندارد، بو هم ندارد.

خنک کننده ای به آب داخل رادیاتور ماشین اضافه می شود تا آب را از جوشیدن و تبخیر حفظ کند. خنک کننده، نقطه جوش بالاتر از آب دارد و اضافه کردن آن به آب،  نقطه جوش محلول را افزایش می دهد.

بسیاری از کتری ها از آلومینیوم ساخته شده اند. فقط دسته آنها از پلاستیک ساخته شده. آلومینیوم یک رسانای خوب حرارتی است. این خاصیت باعث می شود حرارت از شعله آتشی که در زیر کتری روشن است به آب داخل کتری هدایت گردد، به طوری که آب به سرعت گرم می شود. از طرف دیگر پلاستیک یک رسانای خوب حرارتی نیست. بنابراین حتی وقتی که بقیه کتری خیلی داغ می شود دسته کتری خنک باقی می ماند.

مس یک هادی خوب برق است. به همین دلیل است که سیم های برق اغلب از مس ساخته شده اند. سیم های مسی با یک پوشش محافظ از جنس پلاستیک پوشانده  می شوند که الکتریسیته را هدایت نمی کند.

 

پرسش: خنک کننده ای که به یک رادیاتور ماشین اضافه می شود دارای نقطه انجماد پایین تر از آب است. آیا این خاصیت فیزیکی مفید است؟

پاسخ: وقتی مایع خنک کننده به آب رادیاتور ماشین اضافه می شود، نقطه انجماد آب را کاهش می دهد. در نتیجه وقتی دما به زیر صفر درجه سانتی گراد سقوط می  کند آب داخل رادیاتور را از یخ زدگی حفظ می کند. صفر درجه سانتی گراد نقطه انجماد آب خالص است.

 

پرسش: علاوه بر رسانا بودن برق، چه خواص فیزیکی دیگر مس آن را برای ساخت سیم های برق مناسب کرده است؟

پاسخ: مس، مانند سایر فلزات، انعطاف پذیر است. این به آن معنی است که می توان آن را نورد کرد (یکی از روش های شکل دهی به ماده) تا به اشکال بلند و باریکی  مانند سیم درآید.

 

خلاصه

  • خواص فیزیکی ماده خواصی هستند که می توانند اندازه گیری و یا مشاهده شوند و ماده را به یک ماده کاملاً متفاوت تغییر نمی دهند. خواص فیزیکی معمولاً خواصی هستند که شما می توانید با حواس خود آنها را تشخیص دهید.
     •نمونه هایی از خواص فیزیکی ماده شامل نقطه ذوب، رنگ، سختی، حالت ماده، بو و نقطه جوش هستند.

منبع:سایت علمی 020
بازنشر: سایت علمی نخبگان جوان

کلمات کلیدی: 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 31118
  • بازدید دیروز: 39654

افراد آنلاین:

296

اکنون ساعت   6:24 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: شنبه 28 مهر 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان