. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

تثبیت شنهای روان به روش جدید

PDF version
کل آرا: 538
مالچ پاشی به دلیل وجود مواد شیمیایی در ماده مالچ ، عوارض زیست محیطی زیادی به همراه دارد که دربرخی موارد جبران ناپذیر است.

مالچ پاشی به دلیل وجود مواد شیمیایی در ماده مالچ ، عوارض زیست محیطی زیادی به همراه دارد که دربرخی موارد جبران ناپذیر است.

 

در حال حاضر مالچی که در بیابان های کشور استفاده می شود، فرآورده شیمیایی است و بعد از پاشیده شدن در منطقه مورد نظر، محیط را کاملا سیاه می کند و این موجب بالا رفتن درجه حرارت در آن منطقه می شود.

همچنین مواد شیمیایی ماده مالچ دارای بو است و به علت سیاه بودن مثل این است که آن بخش از زمین آتش گرفته است در نتیجه به مرور محیط زیست منطقه از بین می رود . این در حالی است که اثر مالچ بعد از چند سال از بین می رود و در برخی مناطق دست اندرکاران دوباره آن را تمدید می کنند.

 

یکی از روش های جلوگیری از حرکت شن های روان در مناطق بیابانی و شن زار کاشت بوته های سازگار با کم آبی و شن زارهاست.

در این روش جدید: گیاهان سازگار با آب و هوای منطقه را مستقیماُ و بدون کاربرد مالچ یا احداث دیواره باد شکن روی تپه های شنی کشت مینمایند. پس از چند سال با تکرار عملیات کشت تپه های شنی تدریجاً تثبیت شده و جامعه گیاهی مناسبی روی تپه های شنی ایجاد میگردد. این روش را میتوان برای تپه های مورد استفاده قرار داد که زیاد فعال نبوده و ارتفاع آنها از ۲تا۳ متر تجاوز ننماید.

 

در این طریقه با ایجاد موانع یا وسائل بازدارنده ای مانند ساقه های نی، لوئی، گزیا ساقه های خشبی گیاهان دیگر و همچنین موانع تخته ای که به قواصل معینی از همدیگر روی تپه های شنی بعنوان باد شکن احاث میگردد، از حرکت ذرات شن جلوگیری می کند.

 

تکنیک اجرا

در فواصل بین این باد شکن هاکه متناسب با ارتفاع آنها متغیر است قلمه و یا نهال گیاهان سازگار در منطقه مورد نظر راکشت می نمایند. این باد شکن ها سرعت باد را تا حد آستانه فرسایش کاهش داده و بطور موقت از حرکت مکانیکی ذرات شن جلوگیری می نماید. در طی این مدت بعلت پایدار شدن خاک محل استقرار گیاه بذر، قلمه یا نهالهای کشت شده فرصت دارند تا به رشد و نمو طبیعی خود ادامه داده و نهایتا در اثر رشد و گسترش ریشه ناحیه مورد نظر را بطور دائم تثبیت نماید.

 

درروشهای قبلی از مالچ که ماده ای گران قیمت است و هزینه زیادی برای مالج پاشی پرداخت می شود در حالی که می توان با روش های ارزان تر و مطلوب تر این کار را انجام داد.

وباید گفت حدود یک دهه است که کشور با پدیده ریزگردها مواجه شده است و در حال حاضر بیش از ۲۰ استان کشور با این پدیده درگیر هستند. تاکنون ریزگردها مشکلات زیست محیطی زیادی را به همراه مشکلات تنفسی برای مردم استان های کشور ایجاد کرده است

از جمله منطقه سیستان ،وجود توفان های گرد و خاک در بیش از ۱۶۰ روز از سال در منطقه سیستان زندگی مردم را به مخاطره انداخته و به یکی از موانع اصلی توسعه منطقه تبدیل شده است. چالش اصلی بر سر توسعه منطقه سیستان قبل از انجام هر کاری، تثبیت شن های روان است که متاسفانه کار تثبیت شن های روان در منطقه سیستان به فراموشی سپرده شده واین موضوع خسارتهای زیادی به بخش کشاورزی وسلامت جسمانی مردم وارد کرده است

 

درروش جدید ومبتکرانه با ایجاد موانع یا وسائل بازدارنده ای مانند ساقه های نی، لوئی، گزیا ساقه های خشبی گیاهان دیگر و همچنین موانع تخته ای که به قواصل معینی از همدیگر روی تپه های شنی بعنوان باد شکن احاث میگردد، از حرکت ذرات شن جلوگیری مینمایند در فواصل بین این باد شکن هاکه متناسب با ارتفاع آنها متغیر است قلمه و یا نهال گیاهان سازگار در منطقه مورد نظر راکشت می نمایند. این باد شکن ها سرعت باد را تا حد آستانه فرسایش کاهش داده و بطور موقت از حرکت مکانیکی ذرات شن جلوگیری می نماید.

 

ارایه راه حل برای برای حل مشکل موجود:

بهتر است به جای مالچ های شیمیایی از خاک رس استفاده شود زیرا با پاشیدن مقداری آب بر روی آن سفت می شود و از بروز گرد و غبار جلوگیری می کند و هم اینکه رنگ آن مانع افزایش حرارت در منطقه می شود.

هر گونه فعالیت زیست محیطی باید با مطالعه و مستندات علمی انجام شود، در برخی مناطق مانند خوزستان نیازی به مالچ پاشی نیست زیرا منطقه مرطوب است و با کاشت بذر می توان موجب تثبیت شن های روان شد.وهمچنین گیاهان سازگار با آب و هوای منطقه را مستقیماُ و بدون کاربرد مالچ یا احداث دیواره باد شکن روی تپه های شنی کشت مینمایند. پس از چند سال با تکرار عملیات کشت تپه های شنی تدریجاً تثبیت شده و جامعه گیاهی مناسبی روی تپه های شنی ایجاد میگردد. این روش را میتوان برای تپه های مورد استفاده قرار داد که زیاد فعال نبوده و ارتفاع آنها از ۲تا۳ متر تجاوز ننماید.

 

مزایای تثبیت شنهای روان

۱ مالچ ماده ای گران قیمت است و هزینه زیادی برای مالج پاشی پرداخت می شود در حالی که می توان با روش های ارزان تر و مطلوب تر این کار را انجام داد.

۲ مالچ پاشی به دلیل مواد شیمیایی موجود در ماده مالچ، عوارض زیست محیطی زیادی به همراه دارد که دربرخی موارد جبران ناپذیر است.که در طرح ابتکاری با ایجاد موانع یا وسائل بازدارنده ای مانند ساقه های نی، لوئی، گزیا ساقه های خشبی گیاهان دیگر و همچنین موانع تخته ای که به قواصل معینی از همدیگر روی تپه های شنی بعنوان باد شکن احاث میگردد،

 

در این روش گیاهان سازگار با آب و هوای منطقه را مستقیماُ و بدون کاربرد مالچ یا احداث دیواره باد شکن روی تپه های شنی کشت می نمایم..

در کویر وجاهایی که با مشکل ریزگردها همراه است میتواند مفید باشد.وبا کاشت این نهال موجب صرفه جویی واز وقوع ریزگرد ها باشیم.

امیر کرملاچعب

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 14045
  • بازدید دیروز: 37967

افراد آنلاین:

264

اکنون ساعت   9:43 am به وقت تهران میباشد.

امروز: يكشنبه 29 مهر 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان