. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

بخش ها و سلول های تشکیل دهنده لایه اپیدرم پوست

PDF version
کل آرا: 56
اپیدرم یا روپوست (Epidermis) سطحی ترین لایه پوست است و تقریباً تمام سطح بدن را می پوشاند. اپیدرم بر روی لایه درم که لایه ضخیم تر و عمیق تر پوست است قرار گرفته و از آن محافظت می کند. از لحاظ ساختاری، اپیدرم تنها حدود یک دهم یک میلیمتر ضخامت دارد اما از 40 تا 50 ردیف سلول اپیتلیوم سنگفرشی (squamous epithelial cells) انباشته بر هم تشکیل شده است. اپیدرم یک منطقه آواسکولار (avascular) بدن است، به این معنی که حاوی هیچ خون یا عروق خونی نیست. سلول های اپیدرم تمام مواد مغذی شان را از مایعاتی که از درم (Dermis) منتشر می شوند دریافت می کنند.

بخش ها و سلول های تشکیل دهنده لایه اپیدرم پوست

 

اپیدرم یا روپوست (Epidermis) سطحی ترین لایه پوست است و تقریباً تمام سطح بدن را می پوشاند. اپیدرم بر روی لایه درم که لایه ضخیم تر و عمیق تر  پوست است قرار گرفته و از آن محافظت می کند. از لحاظ ساختاری، اپیدرم تنها حدود یک دهم یک میلیمتر ضخامت دارد اما از 40 تا 50 ردیف سلول اپیتلیوم سنگفرشی (squamous epithelial cells) انباشته بر هم تشکیل شده است. اپیدرم یک منطقه آواسکولار (avascular) بدن است، به این معنی که حاوی هیچ خون یا عروق خونی نیست. سلول های اپیدرم تمام مواد مغذی شان را از مایعاتی که از درم (Dermis) منتشر می شوند دریافت می کنند.

اپیدرم از چندین نوع سلول تخصصی ساخته شده است. تقریباً 90 درصد اپیدرم از سلول هایی که به نام کراتینوسیت (keratinocytes) شناخته می شوند ساخته شده است. کراتینوسیت از سلول های بنیادی ته اپیدرم ایجاد می شود و شروع به تولید و ذخیره پروتئین کراتین (Keratin) می کند. کراتین سلول های کراتینوسیت را بسیار سخت، ناهموار و مقاوم در برابر آب می کنند. ملانوسیت ها (melanocytes) در حدود 88٪ از سلول های اپیدرم را تشکیل می دهند و دومین نوع سلول از نظر تعداد در اپیدرم هستند. ملانوسیت ها رنگدانه ملانین را برای محافظت از پوست در مقابل اشعه ماورای بنفش و آفتاب سوختگی تولید می کنند.

سلول های لانگرهانس (Langerhans cells) سومین سلول های فراوان اپیدرم اند و بیش از 1٪ همه سلول های اپیدرم را تشکیل می دهند. نقش سلول های  لانگرهانس این است که عوامل بیماری زایی که تلاش می کنند از طریق پوست وارد بدن شوند را شناسایی کنند و با آنها مقابله کنند. در نهایت، سلول های مرکل (Merkel cells) کمتر از 1٪ از کل سلول های اپیدرم را تشکیل می دهند اما وظیفه مهم احساس لمس را دارند. سلولهای مرکل یک دیسک را در امتداد عمیق ترین مرز اپیدرم تشکیل می دهند جایی که به پایانه های عصبی در درم متصل می شوند تا تماس چیزی را حس کنند.

اپیدرم در بیشتر بدن 4 لایه مجزا دارد. در سطح کف دست ها و سطح کف پاها، پوست ضخیم تر از سایر نقاط بدن است و یک لایه پنجم اپیدرم نیز وجود دارد. عمیق ترین منطقه اپیدرم طبقه قاعده ای (stratum basale) است که حاوی سلول های بنیادی است که تکثیر می شوند تا همه سلول های دیگر اپیدرم را تشکیل دهند. سلول های طبقه قاعده ای شامل کراتینوسیت مکعبی، ملانوسیت ها و سلول های مرکل اند.

روی سطح طبقه قاعده ای، لایه طبقه خاردار (stratum spinosum) قرار دارد که در آن سلول های لانگرهانس همراه با ردیف های زیادی از کراتینوسیت های پوشیده از خار یافت می شوند. خارهایی که در اینجا پیدا می شوند برآمدگی های سلولی ای به نام دسموزوم (desmosomes) هستند که بین سلولهای کراتینوسیت تشکیل می شوند تا آنها را کنار هم نگه دارند و در برابر اصطکاک مقاومت کنند. درست روی سطح طبقه خاردار، طبقه دانه دار (stratum granulosum) قرار دارد جایی که در آن سلول های کراتینوسیت شروع به تولید گرانول هال لایه لایه مومی برای ضد آب کردن پوست می کنند.

کراتینوسیت های داخل طبقه دانه دار به قدری دور از درم اند از کمبود مواد مغذی شروع به مردن می کنند. در داخل پوست ضخیم دست ها و پاها، یک لایه سطح به سطح با طبقه دانه دار وجود دارد که به عنوان طبقه گانودرما (stratum granulosum) شناخته می شود. طبقه گانودرما از چند ردیف کراتینوسیت مرده تشکیل شده که از لایه های زیرین محافظت می کنند.

خارجی ترین لایه پوست، استراتوم کورنئوم (stratum corneum) است. استراتوم کورنئوم از ردیف های زیادی از کراتینوسیت های پهن مرده ساخته شده که از لایه های زیرین محافظت می کنند. کراتینوسیت های مرده به طور دایم از سطح استراتوم کورنئوم می ریزند و توسط سلول های ورودی از لایه های عمیق تر جایگزین می شوند.

منبع:سایت 020

باز نشر : سایت علمی نخبگان جوان

کلمات کلیدی: 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 31612
  • بازدید دیروز: 39654

افراد آنلاین:

320

اکنون ساعت   6:40 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: شنبه 28 مهر 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان