دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 39

موضوع: تاریخ قرن بیستم

 1. #11
  کاربر حرفه ای
  رشته تحصیلی
  آب و خاک
  نوشته ها
  6,338
  ارسال تشکر
  36,121
  دریافت تشکر: 19,588
  قدرت امتیاز دهی
  34256
  Array
  *FATIMA*'s: جدید75

  پیش فرض پاسخ : تاریخ قرن بیستم

  سال 1910
  علوم
  "توماس اچ مورگان" بیولوژیست امریکایی کشف میکند که ژن ها در ساختمان سلول ها جای دارند و آنها را کروموزوم مینامد و همچنین اظهار میدارد که ژن های در کروموزوم به صورت خط زنجیری به هم متصل هستند و جنبه توارثی دارند .
  ستاره دنباله دار "هالی" بر آسمان میگذرد ، تا در سال 1987 یکبار دیگر ظاهر شود .
  پزشکی و بهداشت
  بنیاد "کارنگی" برای بهبود مسائل تدریسی گزارشی در مورد آموزش های پزشکی در ایالات متحده و کانادا منتشر میکند . تهیه کننده این گزارش "آبراهام فلکسنر" که خود مربی و مدرس است مینویسد که تنها یکی از 155 دانشکده پزشکی در امریکای شمالی به نام "جان هاپکینز" دروس قابل قبول پزشکی را آموزش میدهند . این گزارش زمینه رفرم های زیادی در دانشکده های پزشکی فراهم می آورد که نتیجه آن البته به بهزیستی همگانی منجر میگردد .
  تکنولوژی
  با عمل "هیدروژناسیون" زغال سنگ مایع در دسترس عموم قرار میگیرد .
  در اطراف و اکناف
  "رابرت اسکات" و گروه اکتشافی وی از "نیوزلند" به کشتی مینشینند تا با کوششی بدفرجام برای رسیدن به قطب جنوب حرکت نمایند .
  اندیشه ها و باورها
  "برتراند راسل" و "ادبلیو وایت هد" جلد اول از کتاب سه جلدی "اصول ریاضیات" در علم "منطق" را منتشر میکنند
  ادبیات
  "سرانجام هوارد" از "ای ام فارستر" ؛ "یادداشت های مالت لوریدس بریگ" از "رنه ماریا ریلکه" ؛ "پنج شگفتی بزرگ" از "پل کلودک" ؛ "وینِتو" از کارل مِی
  درام ها و تفریحات
  "موشها" اثر هاپتمن ؛ "دادگستری" اثر کارلو ورتی
  نخستین سینمای بزرگ در پاریس با 5000 صندلی در کاخ "گومون" گشایش مییابد
  هنرها
  "رویا" اثر هنری روسو ؛ "زن برهنه" اثر پیکاسو
  در شهر مونیخ آلمان نقاش هنرمند روسی "واسیلی کاندینیسکی" اصل "شبیه سازی" را رها میکند و به نقاش ابداعی با استفاده از رنگ های روشن و اشکال مجرد دست میزند ؛ در لندن "راجر فرای" نمایشگاه "پست امپرسیونیست" با آثاری از "وان کوخ" و "ماتیس" ترتیب میدهد
  معماری
  در بارسلون "آنتونی گودی" ساختمان آپارتمانی خود را به نام "کازامیلا" که از شیوه "آیدیوسینگراتیک" هنر جدید بهره میگیرد ، تکمیل میکند
  در شهر گلاسکو "چارلز مکینتاش" ساختمان آموزشگاه هنرهای گلاسکو را که از مدرن ترین شیوه های معماری استفاده میکند ، به پایان میرساند .
  موزیک
  "پرنده آتش" از کارهای اولیه "اشتراوینیسکی" با بالت "روس" "دیاگیلو" در پاریس به اجرا درمی آید . "سمفونی هشتم" ساخته "ماهلر" ؛ کنسرت ویلن بی مینور اثر "الگار" ؛ "فانتازیا کنتراپونیتیسکا" ساخته بوسونی ؛ "آرتور توسکانی" "امریکن پرمیر" را به اجرا درمی آورد ؛ "دختری از غرب طلایی" ساخته "پوکسینی" در اپرای متروپولیتن شهر نیویورک اجرا میشود .
  ورزش و تفریح
  "جک جانستون" بوکسور سیاه پوست امریکایی "جیم جفری" را که از بازنشستگی خود صزف نظر کرده و به رینگ بوکس بازگشته است شکست میدهد .
  از این جا و آنجا
  نخستین پلیس زن به نام "آلیس استبینس ولز" در اداره پلیس شهر لوس آنجلس آغاز به کار میکند . وی که در گذشته مستخدم امور اجتماعی بوده اشتیاق دیگران را برمی انگیزد .
  دیگر رویدادها
  در افریقای جنوبی "لوئیز بوتا" رهبر بوئرها در زمان جنگ ، به مقام نخست وزیری "اتحادیه افریقای جنوبی" میرسد .
  تهیه و تنظیم :سایت علمی نخبگان جوان
  علف هرز چيست ؟!
  گياهى است كه هنوز فوايدش كشف نشده است
  ....
  بحث: زندگی با گیاهان دارویی


 2. 2 کاربر از پست مفید *FATIMA* سپاس کرده اند .


 3. #12
  کاربر حرفه ای
  رشته تحصیلی
  آب و خاک
  نوشته ها
  6,338
  ارسال تشکر
  36,121
  دریافت تشکر: 19,588
  قدرت امتیاز دهی
  34256
  Array
  *FATIMA*'s: جدید75

  پیش فرض پاسخ : تاریخ قرن بیستم

  سال 1911
  علوم
  "ارنست روتر فورد" فرضیه خود را در مورد هسته اتم اعلام میکند . وی نظریه قبلی را رد میکند و انم ها را مانند بلوک های ساختمانی میداند که آنها را میتوان مانند ذرات خورشیدی مشاهده کرد که با هسته های مرکزی و اجزاء دارای الکتریسیته منفی ، دور آن میگردند .
  تکنولوژی
  "چارلز کترینگ" مهندس امریکایی وسیله روشن کننده خودکار برقی برای موتور اتومبیل ها را تولید و عرضه میکند .
  در اطراف و اکناف
  در سوم نوامبر "اسکات" با تیم خود به طرف قطب جنوب حرکت میکند و در 15 دسامبر "روآلد اموندسن" نروژی در قطب جنوب پس از سفری که با سورتمه در 19 اکتبر شروع کرده ، پرچم خود را به اهتراز درمی آورد .
  علوم اجتماعی
  "هیرام بینگام" باستان شناس امریکایی ، خرابه های "اینکا" پایتخت "ویلکابامبا" را در قله معروف "ماچاپیکچو" در 8000 پایی بالای سطح دریا کشف میکند . این محل متعلق به کشور "پرو" است و کشف آن از نظر علمی بسیار مفید واقع میشود .
  "فرانزبوآس" متولد آلمان ساکن امریکا از سال 1889 ، و رزیدنت دانشگاه کلمبیا از سال 1896 ، کتاب "اندیشه مرد بدوی" را انتشار میدهد . "بوآس" مشغول تحقیق در یک نسلی از نژاد شناسی انسان است که از نظر نظم و انضباط نقش اصلی و قاطعی در علم نژادشناسی دارد .
  روانشناس سویسی "هرمان رورشاخ" نوعی آزمایش "لکه مرکبی" را به کار میبرد ، که برابر آن مرد یا زن مورد آزمایش از آن لکه دریافت های خود را بیان میکند و بدین طریق روانشناس میتواند پاره ای از تمایلات پنهانی روان بیمار را درک نماید .
  ادبیات
  "اتان فروم" از "ادیت وارتون" ؛ "از چشم غربی" از جوزف کنراد ؛ "پانسیون آلمانی" از کاترین منسفیلد" ؛ "زلیخا دابسون" از ماکس بیربوهم ؛ "درخت دانش" از پیو باروژا ؛ "لغزش های ادبی" از استیفن بی لیکوک
  هنرها
  "من و روستایم" اثر شاگال ؛ "مردی با گیتار" اثر براک ؛ "در مونیخ آلمان" "کندینیسکی" و ""فرانز مارک" "در بلوریتر" را خلق میکنند .
  موزیک
  ""پتروشکا" ساخته اشترواینیسکی ؛ "در روزن کاوالی" ساخته اشتراوس ؛ "ویلز،نوبلزوسانتیمانتال" ساخته راول ؛ "آوای زمین" ساخته ماهلر ؛ "سمفونی شماره 3" ساخته چارلز ایوز
  از این جا و آنجا
  در شهر نیویورک در یک آتش سوزی که در سه راهی کمپانی "شیرت وست" اتفاق می افتد ، 145 نفر که همگی زن هستند به قتل میرسند . این تراژدی سبب درخواست اصلاح شرایط و محل امن کار در مورد دوزندگان لباس میگردد .
  در نزدیکی "پرت" ، دانشگاه استرالیای غربی از ارثیه بر جای مانده بارون "وینتروپ هاکت" روزنامه نگار بنیانگذاری میشود .
  دیگر رویدادها
  در هندوستان هنگام مراسم تاجگذاری امپراطور جرج پنجم در دهلی نو ، اعلام میکند که پایتخت هندوستان از کلکته به دهلی نو تغییر مییابد و از تقسیم "بنگال" جلوگیری خواهد شد .
  در بریتانیا ، پارلمان لایحه بیمه های ملی را تصویب میکند و برای نقص عضو و پیشگیر از بیماری و درمان بیماران و همچنین "بیکاری" ، سازمان بیمه هزینه ای متقبل میشود .
  روسها اولتیماتومی به ایران میدهند و بلافاصله به نقاط شمالی آن حمله میکنند تا کنترل سیاسی مورد توجه را به ایران تحمیل نمایند .
  دکتر "مانوئل دوآریاگا" به ریاست جمهوری پرتغال انتخاب میشود .
  ایالات متحده و نیکاراگوئه موافقت نامه ای را امضا میکنند که ایالات متحده وامی به نیکاراگوئه بدهد و از طریق درآمدهای عوارض گمرکی از طرف دولت نیکاراگوئه بازپرداخت شود . این موافقت نامه در مجلس سنای امریکا مورد قبول قرار نمیگیرد و رد میشود .
  تهیه و تنظیم :سایت علمی نخبگان جوان
  علف هرز چيست ؟!
  گياهى است كه هنوز فوايدش كشف نشده است
  ....
  بحث: زندگی با گیاهان دارویی


 4. 2 کاربر از پست مفید *FATIMA* سپاس کرده اند .


 5. #13
  کاربر حرفه ای
  رشته تحصیلی
  آب و خاک
  نوشته ها
  6,338
  ارسال تشکر
  36,121
  دریافت تشکر: 19,588
  قدرت امتیاز دهی
  34256
  Array
  *FATIMA*'s: جدید75

  پیش فرض پاسخ : تاریخ قرن بیستم

  سال 1912
  علوم
  "ویکتور هس " فیزیکدان امریکایی بالونی میسازد که هنگام پایین آمدن از یک دستگاه اندازه گیری "رادیوآکتیویته" با بالا رفتن ارتفاع افزایش مییابد و نتیجه میگیرد که باید منبعی در ارتفاعات بالا وجود داشته باشد . بعدها این نتیجه گیری تأیید میشود و نام آن را "اشعه فضایی" یا " اشعه کیهانی" مینهند .
  "فردریک سودی" فیزیک دان انگلیسی وجود "ایزوتوپ ها" را که از نظر وزن اتمی با یکدیگر متفاوتند آشکار میکند .
  "آلفرد وگنر" زمین شناس آلمانی فرضیه جدیدی ارائه میکند ؛ بدین ترتیب که که به نظر او قاره های فعلی جهان به علت درهم ریزی یک قاره بزرگ که آن را "پانگاآ" مینامد تقریباً 200 میلیون سال پیش شکل گرفته اند .
  پزشکی و بهداشت
  "کاسیمیر فونک" بیوشیمیست لهستانی پیشنهاد میکند که ماده ای که در پوست برنج موجود است و از بیماری "بری بری" جلوگیری میکند متعلق به گروهی از ترکیبات شیمیایی است که فونک آنها را "ویتامین" مینامد .
  در اطراف و اکناف
  "رابرت اسکات" و چهار نفر همراهان او به قطب جنوب میرسند . ولی متوجه میشوند که "آموندسن" یک ماه پیش بدان جا رسیده است . اسکات و همراهان او در بازگشت آنچنان خسته و درمانده میشوند که همه شان یکی یکی تا 29 مارس فوت میکنند ؛ جنازه آنها در بهار سال بعد پیدا میشود .
  علوم اجتماعی
  "آلفرد آدلر" روانشناس اتریشی که جزء هواداران فروید شناخته میشود از جرگه آنها خارج میشود و گروه دیگری برای خود تشکیل میدهد . او کتابی به نام"اصول اساسی بیماری روانی" منتشر میکند که در آن مکتب ویژه او که به نام "روانشناسی فردی" معروف است ارائه میشود.
  گامیل دور کیم" جامعه شناس معروف فرانسوی اثر خود را به نام "اشکال ابتدایی زندگانی مذهبی" به چاپ میرساند .
  ادبیات
  "مرگ درونیز" از توماس مان ؛ "خدایان تشنه اند" از آناتول فرانس ؛ "گیتانجالی" از رابیندرانات تاگور ؛ "نقشه هایی از یک شهر کوچک" از استیفن بی لیکوک .
  درامها و تفریحات
  "پیگمالیون" اثر شاو ؛ "نوید به مریم" اثر پل کلودل .
  هنرها
  "قلعه اسبان آبی" اثر فرانز مارک ؛ "ویلن" اثر پیکاسو .
  "مارسل دوشام" نقاش فرانسوی اثر "برهنه در حال پایین آمدن از پله ها" ی شماره 2 خود را به پایان میرساند . این اثر انتقال شگفت حرکت را در یک کار مدرن نشان میدهد .
  موزیک
  "آریادن آوناکسون" اپرای ساخته اشتراواس ؛ "پیروت لونر" اثر شونبرگ ؛ "دافنیس و کوله" اثر ماهلر .
  "آل جولسون" صفحه "خواباندن کودک با صدای دلخراش" را تهیه و به بازار عرصه میکند . این صفحه فروش خوبی دارد .
  از این جا و آنجا
  در شب 14-15 آوریل کشتی مسافری "تیتانیک" انگلستان که نام آن را "غرق ناشدنی" نهاده بودند ، به قطعه یخ شناوری در اقیانوس اطلس شمالی - در نخستین سفر خود - برخورد میکند و غرق میشود . در این حادثه یکهزار و پانصد نفر جان خود را از دست میدهند . این فاجعه مشهورترین مصیبت در قرن شمرده میشود .
  در پایگاه نظامی "جفرسون" در ایالت میسوری ایالات متحده ، "آلبرت بری" اولین فرود از هواپیما را به وسیله چتر انجام میدهد . وی قصد داشت پیامی به ارتش ایالات متحده بدهد که کاربرد چتر نجات در جنگ تا چه پایه جنبه حیاتی دارد .
  دیگر رویدادها
  اولین جنگ بالکان میان یونان ، بلغارستان و صربستان از یک طرف و ترکیه از طرف دیگر آغاز میگردد . درگیری ادامه پیدا میکند تا اینکه بلغارها موفق به پیروزی در "لوله بورگوز" میشوند و از آنجا به سمت خطوط "کاتالجا" پیشروی میکنند .
  معاهده "لوزان" جنگ میان ترکیه و ایتالیا را پایان میدهد . ترکها موافقت میکنند که تریپولی را به ایتالیا واگذار کنند و ایتالیائیها هم جزایر "دوکانیز" را به امپراطوری ترکیه واگذارند .
  تهیه و تنظیم :سایت علمی نخبگان جوان
  علف هرز چيست ؟!
  گياهى است كه هنوز فوايدش كشف نشده است
  ....
  بحث: زندگی با گیاهان دارویی


 6. 2 کاربر از پست مفید *FATIMA* سپاس کرده اند .


 7. #14
  کاربر حرفه ای
  رشته تحصیلی
  آب و خاک
  نوشته ها
  6,338
  ارسال تشکر
  36,121
  دریافت تشکر: 19,588
  قدرت امتیاز دهی
  34256
  Array
  *FATIMA*'s: جدید75

  پیش فرض پاسخ : تاریخ قرن بیستم

  سال 1913
  علوم
  "نیلس بوهر" فیزیکدان هلندی تعریف "رترفورد" را در مورد اتم به این ترتیب اصلاح میکند : الکترون ها پشت سرهم در مدار بزرگتری دور میزنند ؛ مدارهای بیرونی الکترون های بیشتری را دربرمیگیرند ، و آن الکترون هایی که در بیرونی ترین مدار وجود دارند ، خواص شیمیایی اتم را تعیین میکنند .
  "هارلوشاپلی" ستاره شناس امریکایی روش پیشرفته ای را برای اندازه گیری فاصله ستاره ها ابداع میکند و آن ساختن "اسپکتروسکوپ" است که به وسیله آن فواصل ستاره ها را به وضوح میتوان معین کرد .
  تکنولوژی
  نخستین "رفرریجاتور" که با نیروی برق کار میکند برای مصرف خانگی در شهر شیکاگو ساخته میشود .
  "گیدئون سان بلاک" از شهر "هوبوکن" ایالت نیوجرسی امتیاز اختراع خود را برای ساختن یک نوع "بست" مجزا شونده از هم به دست می آورد ، این بست از نوعی است که دندانه های از هر طرف به طور موازی دارد . این وسیله به زودی توسط کمپانی "تالون اسلاید" ساخته میشود .
  در اطراف و اکناف
  "ویلجالمار استیفن سون" متولد کانادا از پدر و مادر ایسلندی ، سفری در مدار قطب شمال را آغاز میکند و به مدت 5 سال در آنجا به سر میبرد . بعد از کشفیات چندی او به کانادا مراجعت و کشفیات خود را در مورد آن نواحی و به خصوص "اسکیموها" منتشر میکند .
  علوم اجتماعی
  "جان بی واتسون" روان شناس امریکایی نظر خود را در مورد "بیهیویوریسم" (رفتارشناسی) بیان میدارد . وی ادعا میکند که تنها از راه مطالعه قابل توجه در رفتار انسانها و جانداران دیگر است که طبیعت آنها ظاهر میگردد . واتسون کتابی در این مورد مینویسد به نام "روانشناسی از دیدگاه یک رفتارشناس" که نظریات او سال ها در تربیت کودکان و تحصیلات آنها مؤثر واقع میشود .
  اندیشه ها و باورها
  کتاب "مونت سنت میچل" و "چارتر" اثر هنری آدامس
  ادبیات
  "پسران و عشاق" از دی اچ لاورنس ؛ "لوگراندمیولن" از آلن فورنیه ؛ "الکل ها" از گیلوم آپولینر ؛ "جنایت هَن" از شیگانا آئویا .
  "مارسل پروست" به هزینه خود کتاب "راه قوها" "نخستین بخش" در "جستجوی زمان های از دست رفته" را به چاپ میرساند .
  هنرها
  "جوان ایستاده" اثر ویلیهلم لمبروک ؛ "شکل های یکنواخت تسلسل در فضا" اثر اومبرتوبوکسیونی ، شاهکارهای مجسمه سازی مدرن شمرده میشوند .
  در نیویورک سیتی نمایشگاه تسلیحاتی تشکیل میشود و در کنار آن چندین اثر مهم و مدرن از هنرمندان امریکایی هم معرفی میگردند
  موزیک
  در 29 ماه مه نخستین "لوساکردوپرنتام" ساخته اشتراواینیسکی در پاریس مورد اعتراض شدید شنوندگان قرار میگیرد .
  "پنج قطعه برای ارکستر" ساخته آنتون فون وبرن ؛ "زنگها کار خود را آغاز میکنند" ساخته راشمانیوف .
  آداب و رسوم
  در روزنامه "نیویورک وورلد" نخستین جدول معمایی چاپ میشود . طراح این جدول "آرتور وین" متولد انگلستان است که آن را براساس یک بازی کودکانه و تنها دارای 32 کلمه میباشد ، طرح میکند .
  دیگر رویدادها
  اتریش از صربستان میخواهد که ظرف 8 روز خاک آلبانی را که از 23 سپتامبر در اشغال خود دارد ترک نماید . صربی ها در برابر فشار اتریش تسلیم میشوند و در 30 اکتبر اتریش و ایتالیا از یونان میخواهند که جنوب آلبانی را تا 31 دسامبر تخلیه نماید .
  قرارداد بین ترکیه و بلغارستان در استامبول ، به صلح میان این دو می انجامد . ترکها "آدریانوپول" و خط رودخانه "مارتیزا" را مجدداً به دست می آورند .
  در آفریقای جنوبی ، دولت قانون مهاجرت را به تصویب میرساند . این قانون ورود و سفر آزاد آسیایی ها را منع میکند . این حرکت ، سبب ناآرامیهای گسترده و شورش هایی از طرف هندوهای مقیم به رهبری گاندی میشود .
  در آفرقای جنوبی ، دولت قانون تجزیه طلبان بومی را به تصویب میرساند . در این قانون خرید یا اجاره زمین برای بومیان آفریقایی منع شده است . در این قانون همچنین معین میشود که دولت زمین ها را ذخیره و حفظ نماید .
  دولت صربستان قرارداد 10 ساله ای را با یونان بر علیه بلغارستان منعقد میکند ، صربستان میل دارد آرزوی بدست آوردن مقدونیه را با کمک یونان پیگیری نماید .
  ژرژ اول پادشاه یونان به قتل میرسد ؛ جانشین وی "کوستانتین" اول میشود .
  تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان
  علف هرز چيست ؟!
  گياهى است كه هنوز فوايدش كشف نشده است
  ....
  بحث: زندگی با گیاهان دارویی


 8. 2 کاربر از پست مفید *FATIMA* سپاس کرده اند .


 9. #15
  کاربر حرفه ای
  رشته تحصیلی
  آب و خاک
  نوشته ها
  6,338
  ارسال تشکر
  36,121
  دریافت تشکر: 19,588
  قدرت امتیاز دهی
  34256
  Array
  *FATIMA*'s: جدید75

  پیش فرض پاسخ : تاریخ قرن بیستم

  از سال 1914 تا سال 1918 : شروع جنگ جهانی اول .
  حالا به بررسی تک تک این سالها میپردازیم .
  سال 1914
  پزشکی و بهداشت
  "ادواردسی کندال" بیوشیمیست امریکایی ، "تیروکسین" را مجزا میکند . این ماده در درمان نارسی های غددی به کار می آید .
  دکتر "الکسیس کارل" جراح فرانسوی - امریکایی اولین عمل جراحی موفقیت آمیز خود را روی قلب یک سگ انجام میدهد . تاکتیک هایی که در این عمل و دیگر اعمال جراحی به کار گرفته میشود ، اساس اعمال جراحی جدید در روی قلب انسان یا اعضای دیگر بدن در آینده به شمار میرود .
  تکنولوژی
  با شروع جنگ جهانی اول تکنولوژی جدید ، سهم خود را به درنده خوبی میدهد . اولین حمله هوایی از یک "زیپلن" آلمانی به عمل می آید و هر دو طرف جنگ شروع به آزمایش های جنگی برای به کارگیری جنگ هوایی میکنند .
  ادبیات
  "دوبلینی ها" از جیمز جویس ؛ "تیتان" از تئودور دزیره ؛ "سن پطرزبورگ" از اندره بلی ؛ "قلب" از ناتسوم سوزکی ؛ "تیغ و تخم خشخاش" از آمی لوول .
  درامها و دیگر نمایشها
  اولین فیلم دراز مدت رنگی به نام "جهان - گوشت و اهریمن" در لندن تهیه میشود و به نمایش گزارده میشود .
  هنرها
  "راز وسواس در یک خیابان" ساخته دوشیریکو ؛ "گیتاریست" ساخته براک ؛ "مجسمه اسب بزرگ" ساخته ریموند دوشام ویلون
  معماری
  در شهر "کولونی" آلمان نمایشگاهی از طرف گروهی از هنرمندان و صنعتگران دایر میگردد به نام "ورک باند" که به عنوان آینه ای برای معماران نسل جدید در آلمان شناخته میشود .
  موزیک
  "سمفونی لندن" ساخته ویلیامز ، "سویت سیتییان" ساخته پروکوفیوف
  از این جا و آنجا
  کشتی "امپراتوریس ایرلند" با 1029 نفر و کشتی "استورستاد" با 1023 نفر در دریا به زیر آب رفته و غرق میشوند .
  دیگر رویدادها
  در ایالات متحده کارخانه صنایع اتومبیل سازی هنری فورد انقلابی در این صنعت به وجود می آورد . او تسهیلات رفاهی جدیدی برای کارگران قائل میشود که از آن جمله تعیین 5 دلار دستمزد روزانه برای 8 ساعت کار و اشتراک در منافع کارخانه است .
  مکزیک / ایالات متحده : پرزیدنت ویلسون در حالی که کشتی های جنگی بیشتری به مکزیک اعزام میکند از کمگره میخواهد در جلسه ای مشترک تصویب نماید که در صورت لزوم ارتش ایالات منحده ، در قبولاندن شرایط به هورتا دخالت نماید . کنگره ، این پیشنهاد را تصویب میکند .
  مکزیک / ایالات متحده : نیروی دریایی و ملوانان ایالات متحده "وراکروز" یکی از بنادر مهم مکزیک را تصرف میکنند ؛ 19 امریکایی و 200 مکزیکی در این درگیری به هلاکت میرسند . نیروی دریایی ایالات متحده "وراکروز" را تا 23 نوامبر در اشغال نگه میدارد .
  مکزیک / ایالات متحده : نمایندگان ایالات متحده و مکزیک در محل آبشار "نیکاراگوئه" با نمایندگان آرژانتین ، برزیل و شیلی جمع میشوند تا اختلافات را حل نمایند . هورتا استعفا میدهد و ژنرال "کارانز" به جای وی به ریاست جمهوری موقت مکزیک میرسد . با رسیدن به هدف خود ، ایالات متحده در 24 ژوئیه قراردادی با مکزیک امضا میکند .
  جنگ جهانی اول : آلمان به روسیه اعلام جنگ میدهد و بسیج عمومی اعلام میکند ؛ فرانسه اعلام بسیج عمومی میکند و آلمان قرارداد محرمانه ای در استامبول امضا میکند که در آن ترکیه به طرفداری از قدرت های مرکزی (اتحاد سه کشور آلمان ، اتریش ، ایتالیا) وارد معرکه شود .
  جنگ جهانی اول : آلمان لوکزامبورگ را اشغال میکند و التیماتومی به بلژیک میدهد و قصد دارد اجازه حرکت از داخل بلژیک را به ارتش آلمان برای حمله به فرانسه بدهد .
  جنگ جهانی اول : آلمان به فرانسه اعلان جنگ میدهد .
  جنگ جهانی اول : دسته هایی از نیروی آلمان صبح زود وارد بلژیک میشوند . انگلستان اولتیماتومی به آلمان میدهد که به منطقه بلژیک و بی طرفی آن احترام گذارد . انگلستان اعلان جنگ به آلمان را در نیمه شب صادر میکند .
  جنگ جهانی اول : دولت اتریش - مجار به روسیه اعلان جنگ میدهد . صربستان و مونتنگرو به آلمان اعلان جنگ میدهند .
  رزمناو انگلیسی به نام "آمفیون" به وسیله یک مین آلمانی در دریای شمال غرق میشود .
  رزمناو امریکایی به نام "تنسی" با 5 میلیون دلار سکه طلا به سمت اروپا حرکت میکند تا به امریکائیانی که در جنگ اروپا درگیرند ، کمک نماید .
  آلمانی ها شهر "لیژ" را در بلژیک به تصرف خود درمی آورند . فرانسویها از ایالت "آلزاس" عقب نشینی میکند .
  انگلستان و فرانسه به دولت اتریش - مجار اعلان جنگ دادند .
  آلمانی ها بروکسل پایتخت بلژیک را تصرف میکنند . در جنوب پروس روسها در جنگ معروف به "گام بینین" آلمانی ها را شکست میدهند .
  ارتش پنجم فرانسه در محلی در بلژیک به نام "شارله روا" در کنار رودخانه "مز" از آلمان به سختی شکست میخورند و عقب نشینی میکنند .
  شهر "نامور" بلژیک به دست آلمانیها می افتد و جنگ "مونس" آغاز میگردد .
  ژاپن به آلمان اعلام جنگ میدهد و شروع به بمباران ساحل چینی "تسین گاتو" میکند .
  در جنگ "تانینبرگ" ارتش دوم روسیه به محاصره درمی آید و به دست آلمانیها اسیر میشود . این شکست به قدری وخیم به نظر میرسد که فرمانده روس "سامسونوف" خودکشی میکند .
  آلمانیها شهر "آمین" فرانسه در غرب رودخانه "سوم" را به تصرف درمی آورند ، متفقین عقب نشینی میکنند و به خط جنوب شرقی به سمت "وردن" میرسند ، آلمانیها حالت تهاجمی دارند .
  شهر "لمبورگ" پایتخت ایالت "گالیسیا" در اتریش بعد از 3 روز جنگ به دست روسها می افتد و ارتش اتریش در آنجا تار و مار میشوند .
  در یک جنگ 3 روزه در کنار دریاچه های "مازوریان" در جنوب پروس آلمانیها روسها را شکست میدهند .
  "سینگتائو" بهترین بندر طبیعی در خاور دور به تصرف ژاپنی ها درمی آید . آلمانیها جای پای خود را در چین از دست میدهند و ژاپنی ها در دسترسی به ایالت "شانتونگ" به پیروزی میرسد .
  انگلستان به ترکیه اعلان جنگ میدهد و "قبرس" را که از سال 1878 در اشغال خود دارد به خود ملحق میکند .
  آلمانیها حمله بزرگی را بر علیه روسها در لهستان آغاز میکنند . در 2 هفته اول ، آنها روسها را عقب رانده و به طرف شهر "لودز" پیش میروند ولی در 24 نوامبر نیروهای کمکی به روسها میرسند و آلمانیها را در معرض محاصره قرار میدهند .
  نیروهای هندی شهر بصره را در بین البهرین به تصرف خود درمی آورد .
  اتریشی ها شهر بلگرد پایتخت صربستان را به تصرف خود درمی آورند ولی تا 13 دسامبر شکست میخورند و در روز 14 صربها مجدداً این شهر را پس میگیرند .
  تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان
  علف هرز چيست ؟!
  گياهى است كه هنوز فوايدش كشف نشده است
  ....
  بحث: زندگی با گیاهان دارویی


 10. 2 کاربر از پست مفید *FATIMA* سپاس کرده اند .


 11. #16
  کاربر حرفه ای
  رشته تحصیلی
  آب و خاک
  نوشته ها
  6,338
  ارسال تشکر
  36,121
  دریافت تشکر: 19,588
  قدرت امتیاز دهی
  34256
  Array
  *FATIMA*'s: جدید75

  پیش فرض پاسخ : تاریخ قرن بیستم

  سال 1915
  علوم
  "آلبرت انیشتین" نظریه نسبی خود را که کوششی برای شناخت قوانین اساسی فیزیک با معادلات "کواریانت" است اعلام میکند و ثابت میکند نیروی جاذبه یک میدان منحنی در درون فضای بیکران به وسیله به وجود آمدن "تحجم" است .
  پزشکی و بهداشت
  "جیمز کندال" شیمیست انگلیسی ، "باسیل" اسهال خونی را تشخیص و کشف میکند .
  با وجود اینکه پودر آسپیرین ازحدود سال 1897 با نسخه از طرف داروخانه ها در دسترس عامه قرار دارد ، اولین قرص آسپیرین از طرف کارخانه داروسازی "بایر" آلمان در دسترس عامه قرار میگیرد .
  تکنولوژی
  اولین مکالمه تلفنی (بی سیم) قاره ای بین "الکساندر گراهام بل" در نیویورک سیتی و دستیار قدیمی او "توماس واتسون" در سانفرانسیسکو انجام میگیرد . در ضمن شاهد شروع نخستین سرویس مخابرات بی سیم میان ایالات متحده و ژاپن هستیم .
  کمپانی فورد هم یک میلیون اتومبیل را تولید میکند .
  در اطراف و اکناف
  زلزله ای شدید در مرکز "آوانو" ایتالیا به وقوع میپیوندد که سی هزار کشته بر جای میگذارد .
  ادبیات
  "رنگین کمان" از دی اچ لارونس ؛ "پیروزی" از کنراد ؛ "مسخ" از کافکا ؛ "سرباز خوب" از فورد مادوکس فورد ؛ "ابر شلوار پوش" از مایا کووسکی ؛ "راشامون" از ریونوسک ؛ "سونتس آو دیث" از گابریلییا میسترال" ؛ "اف هیومن باندیچ" از دبلیواس موگام .
  درام ها و سایر تفریحات
  "تولد یک ملت" اثر دی دبلیو گریفیت ؛ آماده نمایش میشود . این اولین فیلم حماسی رزمی است و به رغم موضوع جنگی آن که زمخت و بی ظرافت به نظر می آید ، تأثیر بسیاری بر صنعت فیلم سازی میگذارد .
  هنرها
  "هارلکوین" اثر پیکاسو ؛ "زندگی آرام و چشم انداز" اثر جوآن گریس ؛ "زنی در حال شانه کردن زلفانش" اثر آرچینکو
  زندگی و باورها
  با همه حالات ترس و وحشت در جبهه های جنگ ، ترانه های معروف و عامه پسندی ساخته و خوانده میشود مانند "آتش خانه را روشن نگهدار" و "مشکلات خود را توی کوله پشتی خودت جا بده"
  دیگر رویدادها
  ج ج ا / روسیه ، سپاهیانی را به داخل "بوکوونیا" میفرستد و بیشتر آن منطقه را به تصرف خود درمی آورد .
  آلمانی ها در "بولیموف" به روسها حمله میکنند . از قرار معلوم برای اولین بار در جنگ از گاز اشک آور استفاده میشود .
  انگلستان منع رفت و آمد در بنادر آلمان را اعلام میکند بدین منظور که تمام کشتی ها را قبل از ورود به دریای شمال و کانال انگلیس متوقف نماید .
  در لندن ، ایتالیا قراردادی سری با انگلستان ، فرانسه و روسیه امضا میکند که به موجب آن ایتالیا موافقت میکند به نفع متفقین وارد جنگ شود مشروط بر اینکه مناطقی از اتریش - مجارستان به آن کشور واگذار گردد .
  یک کشتی تانکر امریکایی به نام "گولفایت" بدون اخطار قبلی از طرف زیردریایی های آلمان غرق میشود . آلمان پیشنهاد جبران خسارت میکند و قول میدهد که بعد از این بدون اخطار قبلی حمله نکند .
  کشتی بزرگ انگلیسی "لوزیتانیا" بدون اخطار قبلی در بیرون از سواحل ایرلند غرق میشود . 1198 نفر مسافر کشتی که 128 نفر آنها امریکایی هستند به هلاکت میرسند . آلمان مدعی میشود که کشتی نامبرده مهمات حمل میکرده است و همچنین آلمانی ها مدعی هستند که قبلاً به امریکا اخطار کرده اند که با کشتی زیر پرچم انگلیس مسافرت نکنند .
  ایتالیا به دولت اتریش- مجار اعلان جنگ میدهد .
  نیروهای اتریش و آلمان شهر "پرزمیل" را که شهر مهمی در جنوب لهستان است از روسها پس میگیرند . جبهه روسیه شروع به فرو ریختن میکند .
  ایتالیایی ها اولین حمله خود را که معروف به "11 جنگ" میشود ، برای بیرون راندن اتریشی ها از "رودخانه ایزونزو" که مانع دسترسی ایتالیا به "تریست" است آغاز میکنند . در ده درگیری اولیه ، ایتالیایی ها بیش از نیم میلیون نفر تلفات میدهند و اراضی کمی به دست می آورند و فقط در تاریخ 18 اوت 1917 در جنگ یازدهم ایتالیا موفق به پیشرفت در رودخانه "ایزونزو" میشود .
  "اریک مونتر" مدرس زبان دانشگاه "کورنل" در سالن پذیرایی مجلس سنای امریکا بمبی را منفجر میکند . وی دستگیر نمیشود و موفق به فرار میگردد و روز بعد او به طرف "جی پی مورگان ج ر" نماینده دولت انگلیس در مذاکرات "کنترات" جنگی در امریکا تیراندازی میکند . "مونتر" دستگیر میشود ولی سه روز بعد در زندان خودکشی میکند .
  آلمانیها که در جنوب غربی افریقا در محاصره نیروهای افریقای جنوبی به فرماندهی "لوئیز بوتا" نخست وزیر قرار دارند ، تسلیم میشوند .
  کشتی مسافربری انگلیس "آرابیک" "عربی" بعد از ترک "لیورپول" به سمت امریکا ، بدون اخطار قبلی غرق میشود . بین مسافران دو نفر امریکایی نیز به هلاکت میرسند ، در اول سپتامبر ، سفیر آلمان در امریکا مجدداً قول میدهد که زیردریایی های آلمان از این پس کشتی های مسافری را بدون اخطار قبلی غرق نخواهد کرد و حیات مسافران و ملوانان را در نظر خواهد گرفت .
  انگلیسی ها در بین البحرین ، شهر "کوت العماره" را تصرف میکنند و در تدارک اشغال بغداد نیز هستند .
  در اثر کوشش های کنفرانس امریکای لاتین ، پرزیدنت ویلسون ، "ونوستیانوکارانز" را برای ریاست جمهوری مکزیک به رسمیت میشناسد .
  "ویلیام بیلی هوگس" به جای "آندرفیشر" نخست وزیر حزب کارگر انتخاب میشود . وی نقش فعالتری در جنگ از خود نشان میدهد .
  یک زیردریایی اتریشی ، کشتی مسافری ایتالیایی به نام "آنکونا" را بدون اخطار قبلی غرق میکند . 27 نفر امریکایی جزو 272 مسافرینی هستند که جان خود را از دست میدهند .
  تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان
  علف هرز چيست ؟!
  گياهى است كه هنوز فوايدش كشف نشده است
  ....
  بحث: زندگی با گیاهان دارویی


 12. 2 کاربر از پست مفید *FATIMA* سپاس کرده اند .


 13. #17
  کاربر حرفه ای
  رشته تحصیلی
  آب و خاک
  نوشته ها
  6,338
  ارسال تشکر
  36,121
  دریافت تشکر: 19,588
  قدرت امتیاز دهی
  34256
  Array
  *FATIMA*'s: جدید75

  پیش فرض پاسخ : تاریخ قرن بیستم

  سال 1916
  علوم
  "کارل شوارتزشیلد" ستاره شناس آلمانی که در بستر مرگ است ، نظر خود را در مورد شعاع "قدرت جاذبه" ، به آلبرت انیشتین میفرستد ، این نظریه همان خبر وجود "حفره یا گودال سیاه" او است . تنها در سال 1939 است که "جی رابرت اوپن هایمر" به همراهی "جرج وولکوف" و "هارتلند اشنایدر" این نظریه را به طور کامل شرح میدهد ، ولی باز هم تنها ستاره شناسان بعد از 1970 هستند که در فضا پدیده ای مشاهده میکنند که ظاهراً وجود "گودال های سیاه" را تأیید میکنند : اجسام objects پنهان از چشم که دارای آنچنان نیروی جاذبه ای هستند که حتی نور هم نمیتواند از دایره کشش آنها فرار نماید و همین قدرت عظیم کشش آنهاست که آنها را به نام "گودال های سیاه" نامگذاری میکنند .
  علوم پزشکی و بهداشت
  اولین "وارد" تخصصی "جراحی پلاستیک" در بیمارستان نظامی "کمبریج" در "آلدرشات" انگلستان بنیان گذاری میشود . این قسمت بیشتر به جهت افزونی مجروحان جنگی که از سوختگی یا شکاف های عمیق رنج میبرند ، ایجاد میگردد که در نهایت ، سرآغاز تخصصی جراحی پلاستیک نوین شمرده میشود .
  تکنولوژی
  نخستین "تانگ" رزمی از ارتش انگلیس به کار گرفته میشود و نام آن را "ویلی کوچکه" میگذارند .
  ادبیات
  "وصف هنرمندی به صورت یک مرد جوان" اثر جویس
  درامها و دیگر سرگرمی ها
  نخستین اثر "اوجین اونیل" به نام "مرز جنوب برای کارداف"
  "کسی که سیلی میخورد" اثر لئونید اندریوف
  هنرها
  "کلود مونت" روی نقاشی دیواری که "سوسن های آبی" نامگذاری میشود برای موزه "اورانژری" در پاریس ، آغاز به کار میکند .
  در "زوریخ" "تریستان تزارا" ، "هانس آرپ" و "هوگوباک" دست به ایجاد سبک تازه ای در نقاشی و ادبیات به نام "دادا" میزنند . این بازی شوخی مانند که ظاهری شگفت آور دارد ، و باید آن را "ضد هنر" نامید ، در سال 1922 از جهان محو شد .
  موزیک
  "گوستاوهولست" اپرای "پلانتس" را تکمیل میکند .
  اپرای "گویسکاس" ساخته "انریک گرانادوس" به همین نام در نیویورک افتتاح میشود .
  دیگر رویدادها
  ج ج ا / روسها در حمله ای به ارمنستان در 16 فوریه شهر "ارزروم" را به تصرف خود درمی آورند .
  در بریتانیا لایحه نظامی که در آن اسم نویسی مردان برای جنگ تعیین میشود ، در مجلس عوام به تصویب میرسد و از 9 فوریه به اجرا درمی آید .
  آلمانیها حمله ای را به راه می اندازند که یکی از شهرهای مستحکم فرانسه به نام "وردون" در کنار رودخانه "موز" در شمال پاریس را به تصرف درآورند . فرانسوی ها عقب نشینی میکنند و در 25 فوریه آلمانیها جای دیگری به نام "وکس" را میگیرند ولی هرگز به "وردون" نمیرسند .
  در مکزیک ، پانچوویلا با 1500 نفر به شهر "کلمبوس" در ناحیه نیومکزیکو ایالات متحده حمله میبرد و 17 امریکایی را به قتل میرساند . امریکائیها به خشم می آیند و پرزیدنت ویلسون فوری فرمان عزم نیروهایی برای دستگیری زنده یا مرده پانچوویلا صادر میکند .
  ژنرال "الکسی بروز یلوف" روسی به حمله ای وسیع در امتداد خط باتلاق "پریپت" در لهستان و جنوب رومانی دست میزند .
  دولت ایالات متحده قراردادی با دانمارک امضا میکند که برابر آن دانمارک "هند غربی" یا جزایر"ویرجین" را به دولت ایالات متحده میفروشد . مجلس سنا در 7 سپتامبر با این معامله موافقت میکند و این جزایر ضمیمه ایالات متحده میگردند .
  آلمانیها از ناحیه شمال یونان وارد میشوند و شهر "کاوالا" را اشغال میکنند . یک هفته بعد ، واحد های ارتش یونان را مجبور به تسلیم میکنند و 25 هزار نفر از آنها را به نام میهمان به آلمان میفرستند . دولت یونان خواستار برگشت دادن این عده میشود .
  در ایالات متحده ، "وودروو ویلسون" در انتخابات با اکثریت 9 میلیون و 129606 رأی مجدداً به ریاست جمهوری برگزیده میشود .
  مکزیک / ایالات متحده . نمایندگان دو کشور در شهر "آتلانتیک سیتی" پروتکلی را امضا میکنند که نیروی ژنرال پرشنیگ از مکزیک خارج شود و هر دو کشور با نیروهای خود از مرز پاسداری نمایند . پرزیدنت "کارانزا" در 18 دسامبر با این پروتکل مخالفت میکند .
  فرانسویها ، آخرین حمله خود را در "وردون" آغاز میکنند و موفق به کسب پیروزیهایی میگردند ولی در "شامپانی" کار به بن بست میکشد . فرانسویها تلفات خود را 360000 و آلمانیها 450000 اعلام میکنند .
  تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان
  علف هرز چيست ؟!
  گياهى است كه هنوز فوايدش كشف نشده است
  ....
  بحث: زندگی با گیاهان دارویی


 14. 3 کاربر از پست مفید *FATIMA* سپاس کرده اند .


 15. #18
  کاربر حرفه ای
  رشته تحصیلی
  آب و خاک
  نوشته ها
  6,338
  ارسال تشکر
  36,121
  دریافت تشکر: 19,588
  قدرت امتیاز دهی
  34256
  Array
  *FATIMA*'s: جدید75

  پیش فرض پاسخ : تاریخ قرن بیستم

  سال 1917
  علوم اجتماعی
  "کنفرانس های مقدماتی در روانکاوی" اثر فروید .
  ادبیات
  "پروفراک و دیگر ملاحظات" از تی اس الیوت ؛ "رشد خاک" از کنت هامون ؛ "باد جنوب" از نورمان دا گلاس ؛ "پلاتروومن" از خوان رامون خیمینز .
  درامها و دیگر تفریحات
  "هر کس به حق خود ایمان دارد به حق خود میرسد" اثر پیراندلو
  هنرها
  "پل بروکلین" اثر جوزف استلا ؛ "مردی با ماندولین" اثر جاکوس لیپ چیتز ؛ "زن در خواب سنگین" اثر مودرنیگلیانی .
  در هلند "پیت موندریان" شروع به انتشار مجله "استیل" میکند که نام مجله مکتبی به نام "مد بین المللی" به خود میگیرد و در آن هنرمندانی مانند "گروپیز" - "ملیس" - "آندرروه" و "لوکوبورزیه" شرکت دارند .
  جامه ها و لباس های تهیه و ارائه شده توسط پیکاسو برای رژه باله که بعدها مورد الهام و استفاده از آنها در مکتب "سوررئالیست" توسط "آپولیز" قرار میگیرد .
  موزیک
  "سمفونی کلاسیک" ساخته پروکوویوف ؛ "فواره های رم" ساخته رسپیگی ؛ "لوتومبودوکوپلن" ساخته راول ؛ "کلاه سه گوش" ساخته مانوئل دوفالا ؛ "برای فلسطین" ساخته پفیزنر ؛ "تینتا گل" ساخته آرنولدبکس .
  از این جا و آنجا
  در یکی از حوادث فجیع دریایی کشتی حامل مهمات به نام "موت بلانک" روز 6 دسامبر ، با کشتی دیگری به نام "نووااسکویتا" در بندر "هالیفاکس" تصادم میکند ، در نتیجه انفجار مهمات و گسترش زبانه های آتش دو هزار نفر جان خود را میبازند و هزاران نفر زخمی میشوند و اطراف محل در آن بندر به کلی منهدم میشود .
  دیگر رویدادها
  ج ج ا / دولت یونان اولتیماتوم متفقین را در 31 دسامبر 1916 میپذیرد و موافقت میکند که زیان های متفقین را در عملیات اخیر در یونان جبران کند و شرایط دیگری که عملاً یونان را به کنترل متفقین درمی اورد پذیرا باشد.
  آلمان اعلام میدارد که از اول فوریه ، جنگ نامحدود زیردریایی های خود را علیه کشتی هایی که تشخیص دهد به دشمن یاری میکنند ، در هر کجا آغاز میکند .
  در ایالات متحده پرزیدنت ویلسون دور دوم ریاست جمهوری خود را آغاز میکند و در همین روز او تلگرافهایی از سفرای خود در انگلستان و فرانسه دریافت میکند که در آنها درخواست میشود که برای کمک به این دو کشور اعتبار کافی را منظور نماید تا از ورشکستگی بازرگانی آنها جلوگیری به عمل آید .
  ترکها بغداد را تخلیه میکنند و انگلیسی ها با نیروهای خود آن شهر را به تصرف خود درمی آورند .
  زیردریایی های آلمانی یک کشتی غیر مسلح بازرگانی امریکا به نام "آلگون کوین" را غرق میکنند . در همین روز پرزیدنت ویلسون دستور مسلح کردن کشتی های بازرگانی را صادر میکند .
  ونیزلوس نخست وزیری یونان را به دست میگیرد و به سرعت روابط یونان را با نیروهای متحده مرکزی قطع میکند .
  نیروهای آلمان و اتریش حمله ای غلیه ایتالیائیها در انتهای غربی نزدیک به "آزیاگو" را آغاز میکنند .
  در خاورمیانه نیروهای تحت فرماندهی ژنرال "آلن بای" شهر "اورشلیم" را به تصرف درمی آورند .
  تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان
  علف هرز چيست ؟!
  گياهى است كه هنوز فوايدش كشف نشده است
  ....
  بحث: زندگی با گیاهان دارویی


 16. #19
  کاربر حرفه ای
  رشته تحصیلی
  آب و خاک
  نوشته ها
  6,338
  ارسال تشکر
  36,121
  دریافت تشکر: 19,588
  قدرت امتیاز دهی
  34256
  Array
  *FATIMA*'s: جدید75

  پیش فرض پاسخ : تاریخ قرن بیستم

  سال 1918
  علوم
  "هارلو شیپلی" ستاره شناس امریکایی موفق به اندازه گیری ابعاد راه شیری میگردد .
  تکنولوژی
  در رصدخانه "ماونت ویلسون" نزدیک "پاسادانا" در ایالت کالیفرنیا تلسکوپی با سطح انعکاس 100 اینچی به کار گرفته میشود ؛ این تلسکوپ تا زمان ساخت تلسکوپی به اندازه 200 اینچ سطح انعکاس در "ماونت پالومار" بزرگترین تلسکوپ در جهان به شمار میرود .
  علوم اجتماعی
  "لئونارد وولی" و "اچ آر اچ هال" کاوش های مهمی را در "باییلون" آغاز میکنند .
  ادبیات
  اشعار "جرارد منلی هاپکینز" پس از مرگ او به چاپ میرسد . هاپکینز یک مسیحی انگلیسی است که در سال 1889 با جهان بدرود میگوید اما تأثیر اشعار وی بر شعر مدرن همچنان آشکار است .
  "دوازده" شعری است از "الکساندر بلوک" که حماسه ای در وصف انقلاب روسیه است . دیوان اشعار "روپرت بروک" پس از مرگ او انتشار مییابد .
  "فاتحان بزرگ" از "لیتون استراچی" و نوشته های دستی "آپولینر" به چاپ میرسد .
  موزیک
  تاریخ "سولدا" ساخته "اشتراواینیسکی" اپرای "جیانی شیکچی" ساخته پوکسینی ؛ "کنسرت سولو" ساخته "الگار"
  از این جا و آنجا
  روسیه سیستم متریک و تقویم "گرگوریان" را رسماً میپذیرد.
  در شهر "کلوکت" ایالت "مینسوتا" ی امریکا در یک آتش سوزی 560 نفر به هلاکت میرسند .
  دیگر رویدادها
  ج ج ا / آلمان با 207 لشکر در برابر 173 لشکر متفقین ، حمله خود را با هدف دو پاره ساختن نیروهای متفقین در جبهه غرب آغاز میکنند .
  اتریشی ها به حمله ای در آن سوی رودخانه "پیاو" دست میزنند ، ولی با کمک نیروهای انگلیسی و فرانسه ، ایتالیا آنها را شکست میدهد و به عقب میراند .
  دولت موقت ضد بلژیکی در "ولادیووستوک" بندر روسیه در دریای ژاپن تشکیل میگردد .
  ایالات متحده و دولت بلشویک روسیه روابط خود را قطع میکنند .
  نیروهای انگلیسی و اعراب ، شهر دمشق سوریه را از ترکها پس میگیرند .
  متارکه جنگ میان متفقین و اتریش - مجارستان امضا میشود و از 30 نوامبر به اجرا درمی آید . در کاخ ورسای کنفراس نمایندگان دولتهای متفقین تشکیل جلسه میدهند و بر مواد شرایط صلح با دولت آلمان به توافق میرسند .
  امپراتور کارل اول از سلطنت اتریش استعفا میکند .
  ایسلند به یک کشور پادشاهی مبدل میگردد ولی اتحاد خود را با دانمارک حفظ میکند .
  وقتی آلمانیها قدرت خود را از دست میدهند ، نیروهایشان فنلاند را تخلیه ، "کیف" را در اوکراین به انقلابیون روسیه واگذار کرده ، از "استونی" هم پس از ورود نیروهای بلشویک عقب نشینی میکنند . در برلین کنفرانسی از شوراهای کارگران و سربازان از سراسر کشور کنترل واقعی را بدست میگیرند ، مأمورانی را به نمایندگی خود به دولت "ابرت" گسیل میدارند ، تا اینکه در انتخابات 19 ژانویه 1919 بتوانند مجلس ملی آلمان را تشکیل دهند .
  تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان
  علف هرز چيست ؟!
  گياهى است كه هنوز فوايدش كشف نشده است
  ....
  بحث: زندگی با گیاهان دارویی


 17. #20
  کاربر حرفه ای
  رشته تحصیلی
  آب و خاک
  نوشته ها
  6,338
  ارسال تشکر
  36,121
  دریافت تشکر: 19,588
  قدرت امتیاز دهی
  34256
  Array
  *FATIMA*'s: جدید75

  پیش فرض پاسخ : تاریخ قرن بیستم

  از سال 1919 تا سال 1932 در جستجوی ثبات نامگذاری شد . حالا به بررسی تک تک این سالها میپردازیم
  سال 1919
  علوم
  در 29 مه یک گروه اکتشافی وابسته به انجمن سلطنتی لندن کسوف کامل خورشید را در خلیج "گینه" در افریقا مشاهده میکنند .
  یکی از اعضای "فرضیه اینشتن" در نسبیت ، "ارنست روتر فورد" عنصر نیتروژن را به اکسیژن تبدیل میکند . این کار به وسیله قرستادن اشعه رادیوم به نیتروژن انجام میگیرد و اولین بار است که یک عنصر به طور مصنوعی به یک عنصر دیگر جهان تغییر می یابد .
  تکنولوژی
  نخستین پرواز بدون توقف از روی اقیانوس اطلس به وسیله یک هواپیمای بمب افکن به نام "ویکرس ویمی" به خلبانی کاپیتن "جان آلکوک" از نیروی هوایی پادشاهی انگلستان و راهنمایی دریایی ستوان " آرتور براون" از قسمت پرواز ، انجام میگیرد . آنها از "نیوفاندلند" "سنت جان" روز 14 ژوئن به پرواز درمی آیند و مسافت 1960 مایل را در زمان 16 ساعت و 12 دقیقه طی میکنند .
  اولین کشتی هوایی هم از اقیانوس اطلس پرواز میکند ، که یک هواپیمای "آر34" انگلیسی است و از اسکاتلند به فرودگاه روزولت نیویورک را در زمان 108 ساعت و 12 دقیقه طی میکند .
  نخستین سرویس مسافربری هویی بین برلین و "ویمار" آغاز میشود ؛ "دوچ لوفت ریدری" نامه ها ، روزنامه ها و مسافران را در جایی روباز در هواپیما حمل میکند و نام خود را از "کلنگ" که بال میزند و پرواز میکند به عاریه میگیرد و بعدها نام هواپیمایی "لوفت هانزا" ی آلمان میشود .
  علوم اجتماعی
  کتاب "زوال قرون وسطی" نوشته جی بی هویزینگ
  ادبیات
  "واینسبورگ اوهایو" نوشته شروود اندسن ؛ "ماه و شش پنی" نوشته سامرست موام ؛ "چهار سوار آپوگالیپس" نوشته بلاسکوایبانز ؛ "قوهای وحشی کول" نوشته یتیس ؛ "زندگی تازه" نوشته توزون
  درامها و دیگر سرگرمیها
  "خانه اندوه" اثر برنارد شاو
  هنرها
  یادبودی برای "کارل لیبکنخت" اثر "کال کولویتز" ؛ "پرنده ای در فضا" اثر برانکوزی ؛ "طوطی و لوده" اثر پیکاسو
  معماری
  "والتر گروپیوس" خود را به عنوان سازنده مکتب جدیدی در ویمار آلمان میشناسد که نام آن را Bauhaus das staatliche میگذارد و در آنجا آن را به یک رشته تحصیلی مبدل و راه اندازی میکند .
  موزیک
  اپرای "دای فرواوهن شاتن" ساخته اشتراوس ؛ "ماندلین معجزه گر " ساخته بارتوک ؛ "یادداشت های روزانه" "کسی که پنهان شد" ساخته یاناسک .
  دیگر رویدادها
  در هندوستان ، مهاتما گاندی پس از مراجعت از افریقای جنوبی مبارزات منفی خود را آغاز میکند . انگلیسی ها آن کار را مقدمه یک شورش میدانند در حالی که گاندی آن را مقدمه تأسیس یک هندوستان یک پارچه و مستقل ارزیابی میکند .
  در مونتنگرو ، شاه نیکلاس زیر فشار و با اکراه استعفا میکند . این کشور به پیوند میان ملت های "صرب و کروات" رأی میدهد . در سال 1929 این کشور پادشاهی نام یوگسلاوی را برای خود میگزیند .
  نیروهای افغانی علیه انگلیسی ها و هندوها در پنجاب به نبرد برمیخیزند . این جنگ به تحریک امیر امان الله افغانی صورت میگیرد . در این درگیری از هواپیما برای بمباران افغانها استفاده میشود و در 8 اوت پیمان صلحی بین طرفین به امضا میرسد .
  "فیلیپ شیدمان" از مقام صدراعظمی جمهوری نوپای آلمان استعفا میکند .سوسیالیستی به نام "گوستاوبوئر" مأمور تشکیل کابینه جدید میگردد .
  متفقین پیمان صلحی با اتریش امضا میکند و نماینده چین این پیمان را امضا میکند و از همین راه غیر مستقیم به جامعه ملل وارد میشود .
  تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان
  علف هرز چيست ؟!
  گياهى است كه هنوز فوايدش كشف نشده است
  ....
  بحث: زندگی با گیاهان دارویی


صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. تاریخچه موزه و موزه داری در ایران و جهان
  توسط nourooz در انجمن موزه و موزه داری
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 8th October 2010, 01:13 PM
 2. آموزشی: تعديل يا اصلاحات بعد از ترازنامه
  توسط AreZoO در انجمن حسابداری مالی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 11th August 2010, 05:24 PM
 3. بررسی حوادث عاشورا
  توسط kamanabroo در انجمن پرسش و پاسخ و مشاوره
  پاسخ ها: 4
  آخرين نوشته: 30th May 2010, 10:18 AM
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 21st April 2010, 09:32 AM
 5. علم تاریخ و پیشگامان آن
  توسط MR_Jentelman در انجمن تاریخ
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 20th September 2009, 09:16 PM

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •