دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 12

موضوع: آفات درختان میوه

 1. #1
  کاربر حرفه ای
  رشته تحصیلی
  آب و خاک
  نوشته ها
  6,338
  ارسال تشکر
  36,121
  دریافت تشکر: 19,588
  قدرت امتیاز دهی
  34256
  Array
  *FATIMA*'s: جدید75

  Post آفات درختان میوه

  سلام در این بخش سعی داریم زندگی نامه آفات درختان میوه مختلف را تشریح کنیم . یاعلی
  تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان
  آفات درخت انار
  شته سبز انار (Aphis punicae Pass)

  این حشره اصولاً در روی درختان انار بسر برده ولی روی گیاهان متعلق به جنسهای Bignonia , Duranta , Lawsonia یافت میشود . بدن در ماده های بکرزای بی بال به رنگ سبز و یا سبز مایل به زرد بوده و کورنیکولها نیز به رنگ روشن میباشند .
  در صورت وجود جمعیت انبوه آن به توقف رشد در درختان انار سبب میشود . به علاوه عسلک ترشحی آن به فوماژین سبب میگردد و در نتیجه گیاه از انجام وظایف عادی خود باز می ماند و بدین ترتیب میزان محصول کاهش پیدا کرده و کیفیت آن نیز نقصان مییابد . در ایران ته انار با تغذیه از سرشاخه ها ، سطح زیری برگها ، جوانه ها و گلهای درختان انار به عدم رشد سرشاخه ها و ریزش اکثریت گلها و میوه های جوان سبب شده و خسارت بسیار شدیدی را به بار می آورد .
  شته انار زمستان را در روی سرشاخه های انار و پاجوشها به طور منفرد یا مجتمع بسر میبرد . در روی درختان انار در ماههای بهار بالاترین جمعیت را دارد و گاهی تمامی سرشاخه های جوان گل و میوه های تازه تشکیل شده را میپوشاند . در طول فصل گرم سال شته انار به فرمهای بالدار و بی بال در پناهگاههای مختلفی بسر میبرد . همچنین در این زمان مهاجرت به روی گیاه بامیه و انواع نسترن ها صورت میگیرد .
  دوبار روغن پاشی در کاهش جمعیت شته ها و همچنین کنه های انار اثر بسیار چشمگیری داشته است . اولین روغن پاشی باید در ماه اردیبهشت و دومی در ماههای خرداد و شهریور و مهر انجام میگیرد تا کنترل مطلوب فراهم گردد . در صورتی که کنترل شیمیایی لازم باشد بهتر است این اقدام علیه تخمها در زمستان صورت گیرد و سمپاشی با ترکیبات روغنی ترکیبات سوزاننده و یا ترکیبات فسفره روغنی در زمستان انجام گیرد . سمپاشی بهاره بهتر است قبل از گل انار و با یکی از ترکیبات سیستمیک انجام شود .
  مگس سفید انار (Siphoninus phillyreae Halliday)

  این حشره بیشتر در مواقع مرطوب و خنک سال به خصوص در ماههای پاییز روی درختان انار ، زبان گنجشک ، اقاقیا و نظایر آنها مشاهده میشود . پوره های آن به ترشح مواد چسبناکی سطح گیاه را پوشانیده و در روی مواد مزبور قارچهای ساپروفیت تکثیر پیدا میکنند .
  شپشک روسی (Ceroplastes rusci L)

  این آفت علاوه بر انار روی انجیر و درختان میوه سردسیری از اطراف قزوین و زنجان نیز جمع آوری شده است . حشره کامل مدور و نیم کروی است که اطراف بدن آن از 8 صفحه احاطه شده است که در وسط هر صفحه یک پولک سفیدرنگ از ترشحات مومی قرار گرفته است و به خوبی از سایر گونه ها متمایز میباشد .
  این حشره زمستان را به صورت پوره های سن 2 در روی سرشاخه های جوان درختان میزبان از جمله انار به سر میبرد . در بهار به محض گرم شدن هوا شروع به رشد میکند و حدود اواسط خرداد به حشره کامل تبدیل میشود . حشرات ماده پس از بلوغ در زیر جلد شاخی بدن خود شروع به تخمریزی میکنند و به تدریج که تعداد تخم ها زیاد میشود محتویات داخلی بدن حشره به صورت قشر نازک و خشکیده قهوه ای رنگی به سطح داخلی جلد بدن میچسبد . هر حشره ماده تا حدودی 150 تخم میگذارد . پوره های سن اول سبز متمایل به زرد و خیلی فعال میباشند و بیشتر بر روی شاخه های جوان و برگها فعالیت میکنند . در روی برگها بیشتر مجاورت رگبرگها را ترجیح میدهند . این آفت در نواحی جنوبی ایران 2 نسل در سال دارد .
  شپشک آردآلود انار (Pseudococcus citri Ri)

  این آفت گاهی روی سرشاخه ها و تنه درختان انار دیده میشود . به خصوص در نواحی شمال ایران که وجود آن روی درختان انار با ترشح عسلک و دوره همراه است . اگر کنترل شیمیایی در مورد هریک از شپشکهای مذکور لزوم پیدا کند میتوان درختان آلوده را در موقع ظهور حداکثر پوره ها با محلول دو در هزار مالاتیون 60% یا یک در هزار سوپر اسید 40% سمپاشی نمود .
  سوسک چوبخوار انار (Chysobothis paripunctata Obenb)
  سوسک چوبخوار از آفات مهم انار بوده و همه ساله خسارت زیادی را از طریق خشکی تنه و شاخه به درختان خصوصاً در باغات ضعیف وارد میسازد . خسارت عمده آفت توسط لاروها و با تغذیه از ناحیه کامبیوم صورت میگیرد .
  نامناسب بودن عوامل محیطی مورد نیاز گیاه ، آفتاب سوختگی ، کم آبی بیش از حد باغات و بی نظمی در دوره آبیاری ، فقدان مواد غذایی مورد نیاز گیاه ، عدم رعایت اصول صحیح باغداری مانند هرس اصولی و حذف شاخه های آلوده و مراقبتهای بهداشتی باغ ، ضعف درختان را موجب شده و شرایط مساعدی را برای حمله آفت فراهم می آورد . این آفت با حمله به ناحیه کامبیوم درخت باعث قطع آوندها و اختلال در جریان شیره گیاهی شده و در نهایت خشکیدگی تنه و شاخه درهتان را باعث میشود . خسارت نه تنها توسط لاروها با تغذیه از چوب باعث خشکیدگی تنه و شاخه ها میشود بلکه تغذیه حشرات کامل از پوست سرشاخه ها و به خصوص دم میوه در اوایل فصل و طولانی شدن مدت تغذیه باعث ریزش شدید میوه و کندی و توقف رشد و نهایتاً خشکیدگی میوه های کوچک روی درخت میگردند .
  سوسکهای ماده پس از جفتگیری ، تخم های خود را به صورت مجتمع یا منفرد در زیر پوستک های خشکیده و یا روی پوست تنه قرار میدهند . تخمها پس از طی دوران جنینی حدود یه هفته بعد تفریخ شده و لارو سن یک که حدود 1-5/1 میلیمتر طول دارد از محل اتصال تخم به زیر پوست نفوذ میکند . لاروها پس از سپری شدن دوره تغذیه که حدود 2-3 ماه به طول می انجامد کامل میشوند . آنگاه سوراخی با مقطع بیضی شکل حفر کرده و وارد چوب میشوند و در انتهای دالان ایجاد شده در پناهگاه شفیرگی زمستان را طی میکنند . دوره تغذیه لاروها حدود 2-3 ماه به طول می انجامد . این آفت در شرایط آب و هوایی استان یزد یک نسل در سال دارد و زمستان را به صورت پیش شفیره در داخل چوب میگذراند
  روشهای کنترل : جلوگیری از سرمازدگی باغات ، تنظیم برنامه آبیاری مناسب با وضعیت باغات و جلوگیری از تنشهای آبی در باغات ، کوددهی و تقویت درختان براساس نیاز ، رعایت اصول باغبانی و انجام هرسهای اصولی و جلوگیری از آفتاب سوختگی ، اقدامات بهداشتی و حذف شاخه های آلوده و سوزاندن آنها
  کرم انار (Euzophera Puniciella Zell)

  از نظر شکل و اندازه همانند کرم به مسباشد . این حشره زمستان را به صورت لارو کامل زیر پوستکها و حتی داخل خاک به سر میبرد و در بهار مصادف با بازشدن گلهای انار حشرات کامل فعالیت خود را شروع میکنند . حشرات ماده پس از جفتگیری تخمهای خود را روی میوه های تازه تشکیل شده و سرشاخه ها قرار میدهند . لاروها پس از خروج اکثراً داخل میوه میشوند ولی به نظر میرسد که بتوانند از سرشاخه های چوبی نشده نیز تغذیه کنند . حشره ای است چند نسلی که عمده خسارت آن در نسلهای آخر است که داخل میوه های رشد کرده انار میشوند و این میوه ها اگرچه نمیریزند ولی به شدت از ارزش بازاری آنها کاسته میشود و با انتقال میوه های کرم زده در انبار باعث آلودگی میوه های سالم نیز میگردند . میوه های آلوده به علت سوراخها و زخمهایی که در پوست آنها ایجاد میشود در معرض عوامل پوسیدگی به خصوص کپک سیاه و کپک آبی قرار میگیرند و به همین لحاظ از آفات عمده انار محسوب میشوند .
  کنه قرمز پاکوتاه انار (Tenuipalpus punicae)
  در بین کنه های انار ، کنه قرمز پاکوتاه انار حائز اهمیت اقتصادی است که در اثر تغذیه از شره برگهای درخت انار باعث تغییر رنگ و خشک شدن برگها و در نهایت ضعف درخت و خشکیدگی سرشاخه های انار میگردد و در صورت تغذیه از میوه باعث کوچک ماندن میوه ، بدشکل شدن و در نهایت ترکیدگی انار میگردد .
  علائم خسارت این کنه در اوایل فصل چندان محسوس نیست . زمانی که هوا رو به گرمی میگذارد ، علائم ابتدایی به صورت نقاط رنگ پریده در روی برگ درختان انار ظاهر میشود و به تدریج با افزایش تراکم جمعیت کنه ها ، حالت خشکیدگی بروز نموده و به تدریج برگها شروع به ریزش مینمایند . در بعضی از مواقع شدت خسارت آنقدر زیاد میباشد که برگها حتی قبل از شهریور ماه ریزش نموده و درختان بدون برگ میشوند و میوه ها به صورت خشکیده و نارس در روی سرشاخه های بدون برگ مشاهده میشود . در اواسط تابستان که جمعیت کنه در سرشاخه های درخت و روی برگها زیاد میگردد ، از فاصله نزدیک هاله قرمزرنگی در محل تجمع کنه ها دیده میشود . پوست میوه ها در اثر تغذیه ، در ابتدا حالت رنگ پریدگی پیدا کرده و در نهایت به رنگ قهوه ای و خشکیده درمی آید و پس از مدتی به طور کلی آب میوه خشک شده و میوه ها کاملاً هسته ای و غیرقابل استفاده میگردد . خسارت این کنه گاهی مواقع نیز باعث ترک خوردگی میوه میگردد . از نظر حساسیت ارقام نیز هرچه رقم دارای پوست نازکتری باشد بیشتر مورد حمله این آفت قرار میگیرد . این کنه روی سطح زیرین برگهای گیاهان میزبان فعالیت داشته و آنها را به رنگ نقره ای و سپس زنگ زده درمی آورد .
  در صورت طغیان ، استفاده از کنه کش کلتان به میزان 2 در هزار و نئورون به نسبت 5/1 در هزار توصیه میشود .
  علف هرز چيست ؟!
  گياهى است كه هنوز فوايدش كشف نشده است
  ....
  بحث: زندگی با گیاهان دارویی


 2. 8 کاربر از پست مفید *FATIMA* سپاس کرده اند .


 3. #2
  کاربر حرفه ای
  رشته تحصیلی
  آب و خاک
  نوشته ها
  6,338
  ارسال تشکر
  36,121
  دریافت تشکر: 19,588
  قدرت امتیاز دهی
  34256
  Array
  *FATIMA*'s: جدید75

  پیش فرض پاسخ : آفات درختان میوه

  آفات زیتون
  سپردار بنفش زیتون (olive scale)

  این سپردار یکی از آفات مهم درختان زیتون و خرما بوده ولی به اکثر درختان میوه نیز حمله میکند .
  سپر حشره کم و بیش گرد و برآمده و به قطر 5/1-2 میلیمتر است . رنگ آن سفید چرک یا خاکستری روشن میباشد . پوسته پورگی سن 2 تقریباً نصف رویه سپر مادری را از قسمت جلو میپوشاند . پوسته پورگی سن یک نیز روی پوسته پورگی سن دو و از جلوی سپر مادری بیرون آمده است . رنگ پوسته های پورگی قهوه ای تیره تا سبز زیتونی متمایل به سیاه میباشد .
  خسارت عمده سپردار بنفش از راه تراکم آن روی شاخه ، سرشاخه ، برگ و دمبرگ در اثر ورود بزاق ، لکه های متعدد بنفش رنگ دیده میشود و گاهی سطح میوه ها به کلی بنفش رنگ میشود که ممکن است با عوارض دیگر اشتباه شود . در روی تنه و سرشاخه های محل تجمع شپشکها ، لکه های قهوه ای رنگ مشاهده میشود که تصور میرود یک نوع بیماری فیزیولوژیک باشد . این وضعیت روی میوه های مختلف نیز مشاهده میشود و اغلب ممکن است با علائم بیماریهای گیاهی خاص اشتباه شود . حمله و تغذیه این شپشک باعث ضعف درختان میوه و آماده شدن آنها برای حمله سوسکهای پوستخوار Rugoloscolytus mediterraneus Egg و سایر آفات درجه دوم میشود .
  این حشره در نقاط معتدل و سرد ، زمستان را به صورت پوره سن دو و در نواحی گرمتر به صورت حشرات کامل ولی نابالغ در روی شاخه ها و تنه درختان به سر میبرد . در اطراف کرج ، حشرات ماده در اواخر فروردین ماه و اوایل اردیبهشت شروع به تخمریزی میکند . دوره رشدونمو جنین در تخم حدود 20 روز میباشد . پس از آن پوره هایی به رنگ ارغوانی روشن از تخم خارج میشوند که دارای 6 پا و یک جفت آهک مودار میباشد . سطح بدن نیز از موهای پراکنده پوشیده شده است . وقتی در انتهای شاخه ها و روی برگها قرار میگیرند به آسانی به وسیله جریان باد از درختی به درخت دیگر منتقل میشوند . پوره های سن اول یا لارو پس از چند ساعت حرکت (حداکثر 24 ساعت) با پیدا کردن محل مناسب روی درخت میزبان ثابت میشوند و بلافاصله جلد عوض میکند و شاخک و پاهای خود را از دست میدهند . پوره سن دو به محض ترشح سپر ، پس از مدتی تغذیه یک بار دیگر جلد عوض میکند و تبدیل به حشره کامل میشود . حشره کامل نیز به نوبه خود ترشحات مومی سفیدرنگی دارد که روی جلد لارو سن دو و اطراف آنرا فرا میگیرد . در حشرات نر پوره سن دو کمی پس از تغذیه وارد مرحله شفیرگی شده و سپس به حشره کامل بالدار تبدیل میشود . دوره زندگی بسته به شرایط فصل در حدود 30 تا 50 روز است و در سال 2-3 نسل ایجاد میکند . چون خروج پوره ها از تخم اغلب تدریجی است لذا از ماه اردیبهشت به بعد در روی سرشاخه ها حالات مختلف این آفت مشاهده میشود .
  سمپاشی زمستانه اگرچه باید در تقلیل انبوهی این آفت مؤثر واقع شود ولی عملاً نتایج رضایتبخشی نمیدهد . در سمپاشی بهاره برای کنترل از سموم فسفره نظیر دیازینون (یک در هزار امولسیون 60%) ، گوزاتیون (2 در هزار امولسیون 20%) ، سوپر اسید (یک در هزار امولسیون 40%) و پرفکتیون (2 در هزار امولسیون 20%) استفاده میشود که در موقه تفریح تخمها یعنی اواسط تا اواخر اردیبهشت ماه و تکرار آن حداقل دو بار به فاصله 14 روز به کار میرود . در صورتی که آلودگی شدید باشد میتوان به محلول سمی ، 5 در هزار روغن اضافه کرد . ولی از اضافه کردن روغن به سموم سیستمیک باید اکیداً خودداری شود . به علاوه از پاشیده دیمتوآتها روی درختان میوه هسته دار باید اجتناب نمود . همچنین سمپاشی پاییزه بعد از برداشت محصول بسیار مؤثر میباشد . فرمول شیمیایی برای سمپاشی به صورت دیازینون (امولسیون 60%) و 100 گرم پارافین مایع و مویان 150 گرم و آب 100 لیتر میباشد که به جای پارافین و مویان میتوان از روغنهایی مانند سیترول و می سیبل سیتروس و روغن ولک که مخلوطی از روغن و مویان آماده است استفاده کرد . خمچنین استفاده از گوزاتیون به همراه 4% روغن و روغن به نسبت 4% به تنهایی در کنترل آفت مؤثر است .
  شپشک سیاه زیتون (Saissetia oleae Bernard)

  شپشک سیاه زیتون هم اکنون زیان آورترین آفت درختان زیتون میباشد . البته این شپشک در دنیا متجاوز از 200 گونه میزبان دارد که فقط گونه های مذکور در ایران وجود دارد .
  بدن ماده کامل شپشک سیاه کروی و کمی کشیده و به طول 3-5/5 و عرض 2-5/4 و بلندی 5/2-4 میلیتر است . رنگ آن قهوه ای متمایل به سیاه میباشد . کوتیکول حشره سخت و دارای نقش برجسته و آشکاری میباشد . بدن ماده های جوان دارای برآمدگی کمتر و به رنگ خاکی یا قهوه ای روشن است که با آغاز تخمریزی کم کم برآمدگی پشتی آنها بیشتر و رنگشان تیره تر میشود .
  شپشک سیاه زیتون روی برگ ، سرشاخه های جوان و گاهی روی شاخه های کلفت درختان زندگی میکند و شیره گیاه میزبان خود را میمکد . خسارت آفت همیشه با تراوش عسلک و چسبناک فراوانی روی شاخ و به خوبی روی عسلک پرورش یافته و مانند لایه نازک سیاهی روی برگها و سرشاخه ها را میپوشاند و از رسیدن روشنایی و تابش آفتاب به پهنه برگها جلوگیری میکند . سرانجام زیان خود آفت همراه با پوشش کپک سیاه به درخت آسیب رسانده ریزش برگ ، خشک شدن سرشاخه ها ، کم شدن باروری درخت و کم کم نابودی آنرا فراهم میسازد . هنگام بالا بودن انبوهی آفت ، فراوانی تراوش عسلک ، کپک سیاه چنان روی برگها و سرشاخه ها را میپوشاند که به آسانی میتوان درختان آلوده به شپشک سیاه را از دور شناخت .
  شپشک سیاه زیتون زمستان را در باغات رودبار به صورت پوره سن یک یا سن دو و بیشتر در پشت برگها و در کنار رگبرگها میگذراند . بدین جهت مرگ و میر آفت به ویژه پوره های سن یک در این دوره از سال بسیار است و در سالهایی که سرمای زمستان سخت تر میشود مرگ و میر چنان است که تا دو سه سالی پس از آن به ندرت به شپشک سیاه برخورد میشود . پوره های آفت با رسیدن بهار زندگی خود را که در زمستان خیلی کندتر شده بود از سر میگیرند و بیشتر پوره های سن دوم زمستان گذران و آنهایی که در بهار به سن دو رسیده اند ، کم کم برای دسترسی به شیره گیاهی فراوانتری از روی برگها به روی شاخه های جوان و آبدار میروند . در ماههای خرداد و تیر ، این پوره ها به سن سه رسیده و با آماده شدن دستگاه زادآوری که نشانه آن نیم کره ای شدن بدن و سخت تر و تیره شدن رویه پشتی است ، بارور شده و تخم ریزی را آغاز میکنند . با شروع تخمریزی که به تدریج تخم ها به زیر شکم رها میشوند ، پوست شکمی و پاها از روی گیاه میزبان بلند شده و به پشت بدن میچسبد . سرانجام در پایان تخمریزی که خود حشره مرده است ، بدن آن مانند کاسه وارونه یا سرپوشی که از لبه ها به گیاه میزبان چسبیده باشد تخمها را دربر میگیرد . هرگاه این سرپوش را با نوک سنجاقی بلند کنیم ، انبوه فراوانی از تخمها را که آغشته به گرد مومی سفیدرنگی میباشد میتوان دید . این گرد مومی را که از چسبیدن تخمها به یکدیگر جلوگیری میکند ، ماده ها هنگام تخمریزی از غده های ویژه ای تراوش میکنند . تعداد تخمی که به وسیله هر حشره کاده گذارده میشود در رودبار روی درختان زیتون حدود 400 عدد و حداکثر 750 عدد شمارش شده است . در نوشته های خارجی تعداد تخمهای این شپشک را تا 4000 عدد نیز ذکر کرده اند . دوره جنینی تخم بسته به درجه حرارت هوا ممکن است 15-30 روز طول بکشد .
  پس از تفریخ تخمها ، پوره های جوان از شکاف کوچک لبه عقبی سرپوش مادری بیرون می آیند و ظهور پوره ها در شرایط آب و هوایی رودبار از اواسط مرداد آغاز و تا پایان مهر ادامه دارد . حشرات کامل نسل اول از اوایل بهار تا اواسط اردیبهشت ماه وفتی که متوسط درجه حرارت محیط به حدود 15 درجه سانتیگراد برسد ظاهر شده و در اواخر اردیبهشت ماه تخمها تشکیل شده و در اواسط خردادماه معمولاً پوره سن اول شپشک ظاهر شده و به فاصله دو هفته در اواخر خرداد و اوایل تیرماه جمعیت آن به اوج میرسد . حشرات کامل نسل دوم از اوایل شهریور ماه ظاهر شده و جمعیت آن در شهریور و مهر ماه به اوج خود میرسد . گرمای بیش از 35 درجه سانتیگراد و سرمای زیرصفر درجه سانتیگراد در زمستان موجب تلفات 50-70 درصدی پوره های آفت میشود . شپشک سیاه نسل بهاره تعداد تخم بیشتری نسبت به نسل تابستانه میگذارد و به طور متوسط 1000 تخم میگذارد . این آفت دو نسل در سال دارد که نسل دوم آن ناقص میباشد . پوره های آفت پس از آنکه از زیر سرپوش مادری بیرون آمدند به خوبی راه میروند و بیشتر آنها در جستجوی جای خوبی برای مکیدن شیره گیاهی به پشت برگ و کناره رگبرگها میروند . در این موقع با وزیدن باد یا چسبیدن به پای حشرات یا پرندگان و یا به طرق دیگر به روی درختان نزدیک و دور برده شده و انتشار آنها به سهولت انجام میگیرد . بدیهی است بسیاری از آنها نیز با نرسیدن به گیاه میزبان یا در اثر گرما و خشکی هوا از بین میروند . زندگی این آفت در این دوره کند و هرچه هوا رو به سردی برود کندتر هم میشود . بخشی از پوره های سن اول که زودتر از تخم بیرون آمده اند ، پس از 4-6 هفته پیش از رسیدن زمستان با یک بار پوست انداختن به سن دو تبدیل میشوند .
  برای کنترل شیمیایی و سمپاشی علیه شپشک سیاه زیتون هنگامی باید عمل نمود که آفت بیشتر در دوره پورگی و به ویژه سن یک باشد . برای سمپاشی میتوان از سوپراسید 40% (به نسبت یک در هزار) ، سوین 85% (به نسبت 5/2 در هزار) و یا دیازینون 60% (به نسبت یک در هزار) استفاده نمود . بدیهی است به هریک از سموم فوق بایستی امولیسیون روغنی مانند سیترول یا ولک به میزان 5/1-3 لیتر درصد لیتر آب اضافه نمود . چون پوره های شپشک به تدریج ظاهر میشوند توصیه میشود که سمپاشی 15-20 روز بعد از سمپاشی اول تکرار شود . استفاده از سم نواکرون (مونوکروتوفوس) به نسبت 2 در هزار در تیرماه موجب تلفات بیش از 93% پوره های سن اول آفت میشود .
  پسیل زیتون (Euphyllura olivina Costa)

  پسیل زیتون به عنوان آفت غالب زیتون کاریها به خصوص در شهرستان طارم در شمال استان زنجان محسوب میشود . افراد کامل دارای بدنی چاق بوده و ماده ها به رنگ مایل به سبز و پس گرده نیز به رنگ قهوه ای است . بعضی از افراد آن دارای بدنی به رنگ قهوه ای روشن و مات میباشند . سر به سمت جلو امتداد یافته و کوتاه و عریض است .
  خسارات مستقیم آن در اثر مکیدن پوره ها از سرشاخه ، جوانه ، گل ، برگهای جوان و دمگلها به وجود می آید . چنین خسارات آنها بسته به وضعیت جمعیت متغیر بوده و سبب هدر رفتن مقدار زیادی شیره گیاهی از درخت میشود . در نتیجه تغذیه شدید پسیل زیتون از درختان مورد حمله سبب ریختن گلها ، خشکیدن سرشاخه ها ، باز شدن جوانه ها و ریزش قبل از موعد برگها میشود . در مناطق مختلف در سورت افزایش حمعیت این حشره و تغذیه شدید آن از درختان زیتون سبب کاهش قابل توجه محصول میگردد . خسارت غیرمستقیم پسیل زیتون نیز در اثر ترشح عسلک مخصوصاً توسط پوره ها حاصل میشود . چنین خسارتی ارتباط نزدیکی با انبوهی جمعیت حشره دارد . عسلک روی برگ ، جوانه ، سرشاخه ، گل و یموه ها را میپوشاند که بعداً قارچهای ساپروفیت در روی آن تکثیر پیدا کرده و به فوماژین سبب میشوند . اندام های گیاهی آلوده به فوماژین به علت عدم انجام فعالیت های خود سبب ضعف درختان شده و محصول آنها نقصان پیدا میکند به علاوه درختان مذبور در معرض حمله سایر آفات و بیماریها قرار گرفته و به سبب کاهش مقاومتشان از این حملات بسیار متأثر میگردند . شکل دیگر خسارت غیرمستقیم پسیل زیتون در گیاهان در اثر ترشح مواد مومی سفید رنگ توسط پوره ها حاصل میشود . این مواد روی ساقه های باریک ، سرشاخه ، جوانه ، گل و سایر اندامها را کاملاً پوشانیده و درختان به رنگ سفید درمی آیند . اندامهای گیاهی آلوده به مواد مومی نیز به علت عدم انجام فعالیتهای حیاتی سبب ضعف درختان و کاهش محصول میگردد . این آفت علاوه بر ریزش میوه و کاهش میزان باردهی درخت ، درصد روغن ماده خشک و تر گوشت میوه را به ترتیب به میزان 027/3 و 55/1 % کاهش میدهد . این آفت در باغاتی که میزان عملکرد آنها به طور متوسط 6 تن در هکتار میباشد بیش از 30 کیلوگرم در هکتارعملکرد روغن زیتون را کاهش میدهد . در صورتی که ماههای بهاری مصادف با خشکی بهار گردد میتواند دلیل بر افزایش خسارت پسیل زیتون در آن سال باشد زیرا در اثر تغذیه شدید این افراد مقدار قابل توجهی شیره گیاهی هدر میرود که به علت عدم جبران آن از طرف گیاه سبب اختلالاتی در تعادل فیزیولوژیک میگردد و بدین ترتیب به هر چه مؤثر بودن آفت در گیاه سبب میشود . با وجود این ، درجه حرارت بالاتر اثر سویی در افزایش جمعیت این حشره دارد .
  پسیل زیتون زمستان را به صورت حشره کامل جفت گیری کرده بر روی سرشاخه یا پاجوش درختان زیتون در محل دمبرگ بسر میبرد . از اواخر زمستان تا اوایل فروردین ماه ، پسیلهای نر و ماده دوباره جفتگیری میکنند . پسیلهای نر و ماده در شروع زندگی خود چندین بار جفت گیری میکنند . حشرات ماده وقتی که متوسط دما به حدود 10 درجه سانتیگراد میرسد تخمهای خود را ابتدا در جوانه های جانبی سرشاخه های زیتون ، سپس داخل جوانه های انتهایی و به دنبال آن در غنچه های گل به طور انفرادی تا دسته های 11 تایی و اغلب در دسته های 3 تایی بین کاسبرگ و گلبرگ قرار میدهند . پوره های سن اول از وایل فروردین ماه ظاهر شده و تا اواسط خردادماه دیده میشوند . پوره های سن اول کم تحرک بوده و جمعیت آن در اواسط اردیبهشت ماه زمانی که جوانه های گل زیتون ظاهر شده اند به اوج خود میرسد . پوره های سن اول فاقد بال بوده و معمولاً در اواخر دوره پورگی خود ترشحات مومی اندکی تولید کرده در زیر آنها به فعالیت میپردازند . پوره های سن اول به فاصله یه هفته تبدیل به پوره های سن دوم میشوند . این پوره ها از اواخر فروردین تا دهد اول تیرماه در روی درختان زیتون فعالیت میکنند . در این پوره ها بالهای اولیه ظاهر میشود . پوره های سن سوم پسیل زیتون هم در زیر تارهای مومی زندگی کرده و با اندک تماسی از زیر تارهای مومی خارج به سرعت سرتاسر طول سرشاخه را طی میکنند . در این زمان تارهای مومی سفیدرنگ به وفور در باغهای آلوده مشاهده میشوند . در همین موقع پوره پسیل پارازیته شده که ظاهر یک شفیره لخت را دارد معمولاً در زیر برگ درختان زیتون مشاهده میشود . این پوره ها از اواسط اردیبهشت تا نیمه اول تیرماه مشاهده میشوند . اولین پسیل های کامل نسل بهاره در دهه سوم اردیبهشت ماه ظاهر میشود و جمعیت آن به تدریج افزایش یافته و در سومین دهه خردادماه به اوج خود میرسد .رنگ شکم حشرات کامل نر در پوره های سن چهارم و پنجم مغزپسته ای تا فیروزه ای میباشد در حالیکه شکم حشرات کامل ماده زرد متمایل به سبز است . پسیل زیتون در منطقه یک نسل در سال دارد .
  پوره های پسیل زیتون پس از خروج از تخم بلافاصله شروع به مکیدن از سرشاخه ها ، جوانه ها و سایر اندامهای گیاهی کرپه موجود در حول و حوش خود میکنند . مرحله پورگی بسته به شرایط محیطی 3 تا 4 هفته طول کشیده و در این مدت پوره ها سن پورگی را سپری میکنند .
  در مناطقی که مورد هجوم شدید این آفت قرار گرفته باشد میتوان به کنترل شیمیایی اقدام نمود . بنابراین در درختانی که بیش از 10% آلودگی داشته باشند با مصرف یکی از سموم آلی فسفره میتوان از خسارات آن جلوگیری کرد . بایستی سمپاشی قبل از پنهان شدن پوره ها در زیر مواد مومی سفیدرنگ و یا همزمان با جلد پوره های سن 5 که در این مرحله آنها تبدیل به افراد کامل مجبور به ترک مواد مومی میباشند انجام میگیرد .
  تریپس زیتون (Dendrothrips phyllireae Bag)

  خسارات آن مربوط به پوره و حشره کامل میباشد که به صورت لکه های رنگ پریده نقره فام و عمدتاً در سطح فوقانی برگها همراه با ذرات سیاه فضولات آفت مشاهده میشود . جمعیتهای زیاد این حشره منجر به ریزش برگهای سرشاخه و خشکیدگی جوانه انتهایی میگردد .
  کرم برگخوار زیتون یا جوانه خوار زیتون (Palpita unionalis Hbn)

  پروانه جوانه خوار زیتون یکی از مهمترین آفات زیتون در نهالستانها و باغات جوان میباشد . کرم برگخوار زیتون از آفات قرنطینه ای زیتون بوده که اولین بار در سال 1378 در باغات زیتون گیلان مشاهده شده است . این آفت علاوه بر زیتون از برگ نو نیز تغذیه میکند .
  خسارت اصلی این آفت در مرحله لاروی و روی جوانه ها و برگهای انتهایی زیتون میباشد .
  حشرات کامل شب فعال بوده و ماده ها تخمهای خود را در پشت برگهای تازه جوانه های انتهایی و معمولاً به طور انفرادی میگذارند . این حشره دارای پنج سن لاروی میباشد و لاروها در سنین اول و دوم به رنگ زرد روشن و سنین بعدی سبزرنگ میباشند . تخمگذاری افت به صورت انفرادی یا دسته ای 3 الی 5 عددی در پشت برگهای میزبان صورت میگیرد . تخمها به رنگ زرد روشن و به تدریج تیره میگردند . لاروهای اولیه نیز پس از تفریخ تخم ابتدا زرد روشن و به تدریج در سنین لاروی به سبز تیره تغییر رنگ میدهند . لاروها در سنین اولیه پارانشیم برگها و جوانه های انتهایی و در سنین بالاتر از کلیه قسمتهای برگ حتی رگبرگهای اصلی تغذیه میکند . این آفت در شرایط گیلان 4-5 نسل در سال داشته و زمستان گذرانی آن به صورت لارو سن آخر است .
  پروانه چوبخوار زیتون (Euzopherodes vapidella)

  این آفت از نهالستانهای زیتون شهرستان فسا جمع آوری شده است . حشرات کامل آفت در محلهایی که به عللی از قبیل شکستگی و هرس ، پوست تنه یا شاخه درخت زخمی شده است تخمگذاری مینمایند . لاروها از ناحیه کامبیوم و قسمتهای زیرین پوست تنه و شاخه تغذیه و فضولات ریز قهوه ای رنگی از خود به جای میگذارند . با ادامه فعالیت آفت قسمتهای آفت دیده به تدریج گسترش یافته و به صورت پوسته های نسبتاً بزرگی از تنه و شاخه جدا میشوند . سپس لاروها در محل تغذیه یا زیر پوستکهای تنه تبدیل به شفیره میشوند . همچنین به دلیل شکافها و ترکهایی که روی تنه و شاخه های قطور به وجود می آید زمینه برای فعالیت سایر آفات چوبخوار فراهم میشود . فعالیت لاروها در زمستان کم و بیش ادامه داشته و در تمام طول سال از زیر پوست تنه و شاخه درختان زیتون مشاهده میشود.
  مگس زیتون (Olive Fruit fly)

  این حشره در سالهای اخیر وارد ایران شده و به شدت در مناطق زیتون کاری استان گیلان و قزوین انتشار پیدا کرده است به طوری که در سال 1383 حدود 15 هزار هکتار از باغات زیتون علیه این آفت سمپاشی شده است .
  طول بدن 4-5 میلیمتر ، بالها شفاف با نوارهای تیره و دو تا لکه قهوه ای یکی در حاشیه جلویی بال جلویی و لکه دوم به انتهای بال چسبیده ، سرو قفس سینه قهوه ای و در سطح پشتی دارای دو لکه سیاه است . شکم قهوه ای رنگ است .
  این حشره دارای تیپهای خسارتی زیر میباشد :
  تیپ اول : ریزش میوه قبل از رسیدن است
  تیپ دوم : تخریب مستقیم گوشت میوه با تغذیه لاروها
  تیپ سوم : اسیدیته میوه را بالا میرود که با میزان رشد لاروها در داخل میوه رابطه مستقیم دارد .
  کنه گالی زیتون (Aceria oleae)

  این کنه یکی از مهمترین آفات انواع واریته های زیتون در نواحی مدیترانه است . خسارت آن در روی بوته های جوان بیشتر از درختان مسن است . آن مناطق گرم و حاره ای را ترجیح میدهد . این کنه سبب پیچیدگی و تغییر شکل در برگها میود و در روی میوه ها نیز سبب رشد غیرطبیعی آنها شده و در نهایت رشد کمی و کیفی آنها را کاهش میدهد و در انبوهی بالا ممکن است سبب مرگ کامل بوته ها گردد . برگهای آلوده نقره ای شده و در انبوهی بالا تغییر شکل شدید برگها را باعث میشود . لکه های زنگ زده در اثر مرگ سلولهای مورد تغذیه ایجاد میشود .
  علف هرز چيست ؟!
  گياهى است كه هنوز فوايدش كشف نشده است
  ....
  بحث: زندگی با گیاهان دارویی


 4. 7 کاربر از پست مفید *FATIMA* سپاس کرده اند .


 5. #3
  کاربر حرفه ای
  رشته تحصیلی
  آب و خاک
  نوشته ها
  6,338
  ارسال تشکر
  36,121
  دریافت تشکر: 19,588
  قدرت امتیاز دهی
  34256
  Array
  *FATIMA*'s: جدید75

  پیش فرض پاسخ : آفات درختان میوه

  آفات آلو
  شته آردآلود آلو ( Mealy peach aphid )

  این شته معمولاً سبب پیچیدگی برگ گیاهان میزبان نمیشود ولی در سرشاخه های جوان پیچیدگی ایجاد میکند . آن اغلب عسلک ترشح نمیکند . توده های وسیع و مجتمع این شته را در زیر برگها میتوان مشاهده کرد . این برگها در سطح بالایی دارای لکه های خشکیده (نکروزه) سیاه رنگ با هاله زرد میباشند . در درختان میوه ، کلنیهای این شته در سطح زیرین برگها تشکیل میشود . در اثر تغذیه شدید این افراد ، برگها پیچیده و به رنگ سبز روشن درآمده و بالاخره نیز میریزند . در درختان مورد حمله میوه ها رشد مطلوبی داشته و کیفیت آنها نیز نقصان پیدا میکند . همچنین این شته با ترشح مقدار زیادی عسلک خسارت را هرچه بیشتر افزایش میدهد .
  این شته زمستان را به صورت تخم روی شاخه های درختان میزبان اولیه سپری کرده و در بهار بعد از مساعد شدن دمای محیط و باز شدن غنچه ها ، تخم های زمستانی تفریخ شده و شته های مؤسس سبز کمرنگ با ترشحات مومی کم به روی برگها انتقال مییابد و تا سه نسل را روی میزبان اول سپری میکند . سپس در اوایل تابستان فرم بالدار مهاجر به وجود می آید و آنها برای ادامه زندگی به روی میزبان های تابستانه مهاجرت و پس از استقرار در روی گیاهان میزبان دوم شروع به تغذیه و زادآوری مینماید . تخمها قادر هستند تمام فصل سرما را تحمل نمایند و عامل بقاء آفت از یک سال به سال دیگر هستند.
  به کارگیری حشره کشهای آلی به ویژه حشره کشهای سیستمیک برای کنترل جمعیت آفت توصیه میشود . در بهار در صورت به کارگیری حشره کش سیستمیک در صورتی که سمپاشی پس از تفریخ تخمها انجام گیرد این شته به نحو مطلوبی کنترل میشود .
  شته مولد پیچیدگی برگ آلو ( Brachycaudus helichrysi )

  کلونی پوره و بالغ این شته با استقرار در سطح زیرین گیاهان میزبان سبب پیچیدگی و نامنظم (پیچیدگی عرضی و طولی) برگها میشود . برگهای تغییرشکل یافته سخت و زرد شده و قبل از موعد میریزند . به علاوه میوه های درختان آلوده کوچک شده و در تراکم شدید نیز اکثر آنها میریزند . همچنین رشد سرشاخه ها متوقف و انتهای شاخه های آلوده تغییرشکل پیدا میکنند . در انبوهی بالا خسارت نه تنها به کاهش محصول در همان سال منتهی میشود ، بلکه سبب سال آوری درختان آلوده در سال بعد میشود .
  مگس شکارگر Scaeva albomaculata از خانواده Syrphidae یکی از مهمترین دشمنان طبیعی این شته میباشد که لارو آن رفتار شکارگری دارد و باعث کاهش جمعیت این شته میشود .
  کرم آلو ( Plum Fruit Moth )

  حشره کامل این آفت پروانه ای است کوچکتر از پروانه کرم سیب و طول بدن آن 5 میلیمتر و عرض آن با بالهای باز 14-15 میلیمتر است . بالهای جلویی به رنگ قهوه ای خاکستری تیره بوده و تا اندازه ای یکنواخت میباشد و فقط به مقدار بسیار کم خطوط تیره مایل روی بالهای جلویی مشاهده میشود . رنگ پروانه و اندازه ان بسته به نواحی مختلف از لحاظ شرایط آب و هوایی و نوع میوه های مورد حمله تا اندازه ای متغیر است .
  لارو این آفت علاوه بر میوه ممکن است جوانه ها را نیز مورد حمله قرار دهد . نحوه خسارت بدین ترتیب است که وقتی پروانه تخم های خود را روی میوه میگذارد بعد از چند روز تخمها باز شده و لارو کوچکی به رنگ روشن از آنها بیرون می آید که این لاروها جدار میوه را سوراخ کرده و وارد آلو میشوند و دوران تغذیه خود را در داخل میوه میگذرانند . در نسل دوم ، دالان مزبور از فضولات لارو پر شده و نیز بر اثر عکس العمل اپیدرم میوه ، صمغی از آن بیرون می آید که یکی از علائم تشخیص میوه های مبتلا میباشد . گاهی همین صمغ که از سوراخ لاروی ترشح شده است باعث خفه شدن لارو در داخل میوه میشود . ترشح صمغ در تمام میوه هایی که مورد حمله این آفت قرار گرفته باشند مشاهده میشود . میوه های مبتلا اغلب روی زمین میریزد . آفت در نسل دوم گاهی تا 50% میوه ها را کرمو میکند .
  این حشره زمستان را به صورت لارو به حالت دیاپوز در داخل یک پیله به رنگ سفید چرکی که دارای ساختمان نمدی و ریزبافت است به سر میبرد . پیله های زمستانی برای اینکه در برابر عوامل نامساعد محیطی (سرما و یخبندان) مقاومت داشته باشند ضخیم تنیده میشوند، بدین طریق که لاروهای نسل دوم وقتی دوره تغذیه خود را پایان میرسانند از داخل میوه بیرون آمده و زیر شکافهای درخت و پوسته های آن به فاصله 1-5/1 متری از سطح زمین و یا زیر کلوخه های مجاور درخت رفته و برای گذراندن زمستان و پایداری آفت در طبیعت شروع به تنیدن مینمایند . سالهایی که هوا خیلی سرد میشود و خطر یخبندان های شدید وجود دارد لارو برای حفظ خود از سرما پیله را ضخیم تر تنیده و یا در زمین به عمق بیشتری میرود ولی بیش از 7-8 سانتیمتر زیر خاک نخواهد رفت . معمولاً تبدیل لارو به شفیره از اواخر اسفند تا اواسط فروردین برحسب دمای محیط صورت میگیرد . دوره شفیرگی در شرایط آب و هوایی ایران 10-15 روز طول میکشد و سپس پروانه بالغ ظاهر میشود . ظهور پروانه کرم آلو دیرتر از پروانه کرم سیب است . ظهور این آفت مقارن با ظهور غنچه گل آلو در هر منطقه است . این پروانه در غروب آفتاب فعالیت میکند و تمام مدت روز را بی حرکت روی تاج درختان به سر میبرد و فعالیت پروانه قبل از غروب آفتاب و فرا رسیدن شب شروع شده و تغذیه مینماید . پس از چند روز تغذیه پروانه ماده شروع به تخمگذاری میکند . یک پرواه ماده به طور متوسط میتواند 40-50 عدد و حداکثر تا 100 عدد تخم بگذارد . تخمگذاری اولین نسل 2-4 هفته پس از ریزش گلبرگها موقعی که آلو به درشتی گیلاس رسیده است شروع شده و 3-4 هفته ادامه دارد .
  بعد از اینکه لارو وارد میوه شد به طرف مرکز میوه پیش میرود . دالان حفر شده توسط لارو پر از فضولات آن میباشد که کمک به پوسیدگی میوه میکند . در این حالت رشد میوه های مورد حمله متوقف شده و اغلب به رنگ بنفش درمی آید . پرواز پروانه های نسل دوم در اواخر خرداد تا اواسط تیرماه دیده میشود . دوره زندگی لاروی نسل دوم یک ماه به طول می انجامد . حداکثر خسارت کرم آلو در نسل دوم میباشد .
  از روش های کنترل میتوان به بستن نوارهای مقوا زنبوری به دور تنه درخت و سپس جمع آوری و سوزاندن لاروهایی که در آن افتاده اند . چون حداکثر خسارت این آفت معمولاً مربوط به نسل دوم است بنابراین توضیه میگردد که کنترل شیمیایی بیشتر علیه این نسل انجام گیرد که بهتر است با نصب تله های نوری یا فرمونی در محل های مورد نظر تاریخ سمپاشی را معین نمود . در کنترل این آفت استفاده از سموم فسفره مانند گوزاتیون 20% به میزان دو در هزار قابل توصیه میباشد .
  علف هرز چيست ؟!
  گياهى است كه هنوز فوايدش كشف نشده است
  ....
  بحث: زندگی با گیاهان دارویی


 6. 3 کاربر از پست مفید *FATIMA* سپاس کرده اند .


 7. #4
  کاربر حرفه ای
  رشته تحصیلی
  آب و خاک
  نوشته ها
  6,338
  ارسال تشکر
  36,121
  دریافت تشکر: 19,588
  قدرت امتیاز دهی
  34256
  Array
  *FATIMA*'s: جدید75

  پیش فرض پاسخ : آفات درختان میوه

  آفات گوجه
  زنبور سیاه گوجه (Black plum sawfly)

  حشره کامل زنبور کوچکی به طول 4-5 میلیمتر و به رنگ سیاه با بالهای شفاف همراه با لکه های خاکستری میباشد . پاها نیز قهوه ای روشن است . طول لارو کامل 9-11 میلیمتر ، استوانه ای با کمی انحناء ، به رنگ سفید متمایل به سبز و گاهی زردرنگ و دارای سه جفت پای صدری ، شش جفت پای شکمی و یک جفت پای مقعدی است .
  لارو این آفت از میوه های تازه تشکیل شده و بالاخص از مغز و هسته آنها تعذیه میکند و موجب ریزش زیاد میوه ها میشود .
  زنبور سیاه گوجه زمستان را به صورت لارو در داخل پیله ای در عمق 10 سانتیمتری خاک میگذارند . در اوایل بهار لاروها تبدیل به شفیره شده و از آن زنبور حشره کامل بیرون می آید . زمان ظهور حشرات کامل اواخر اسفندماه و یا اوایل فروردین ماه است . سپس حشرات نر و ماده جفتگیری نموده و حشره ماده تخمهای خود را به صورت انفرادی داخل نسج میوه جوان قرار میدهد . گاهی در موقع تخمریزی هنوز گلبرگ ها نریخته و میوه نیز نمایان نشده است . هر حشره ماده تا 70 عدد تخم میگذارد . تخم ها پس از حدود 14 روز باز شده و لارو کوچکی از آن خارج میگردد که بلافاصله وارد میوه شده و به طرف هسته رفته و در آنجا تغذیه مینماید . هر لارو ممکن است تا 5 میوه را کرمو کند . این آفت فقط یک نسل در سال دارد .
  برای کنترل شیمیایی علیه این آفت بایستی درختان را در بهار خیلی زود موقعی که 1-5 درصد گلها باز شده اند با یکی از سموم فسفره مانند دیازینون 60% به نسبت یک در هزار سمپاشی نمود .
  زنبور زرد گوجه ( Yellow plum sawfly)

  طول بدن حشره کامل 5-4 میلیمتر ، سر و قفس سینه زرد مایل به قرمز ، در نرها میان قفس سینه در اکثر سطح خود تیره بوده ولی این حالت در ماده ها به ندرت دیده میشود . سطح پشتی شکم زرد مایل به قرمز و بیشتر در اولین مفصل شکم سیاه رنگ است . بالها شفاف و دارای رنگ زرد خاکستری با رگبالهای زرد و استیگما زرد که در قاعده قهوه ای میباشد .
  این حشره زمستان را به صورت لارو کامل درون محفظه گلی همراه با تار در خاک به سر میبرد . در اواخر اسفند شفیره تشکیل شده و حشرات کامل زمانی که غنچه های گل هنوز باز نشده اند خارج میشوند . تخمگذاری در تخمدان گل انجام میشود . طول دوره تفریخ حدود 2 هفته و دوره لاروی نیز حدود 3 هفته به طول می انجامد . این حشره دارای یک نسل در سال است .
  علف هرز چيست ؟!
  گياهى است كه هنوز فوايدش كشف نشده است
  ....
  بحث: زندگی با گیاهان دارویی


 8. 2 کاربر از پست مفید *FATIMA* سپاس کرده اند .


 9. #5
  کاربر حرفه ای
  رشته تحصیلی
  آب و خاک
  نوشته ها
  6,338
  ارسال تشکر
  36,121
  دریافت تشکر: 19,588
  قدرت امتیاز دهی
  34256
  Array
  *FATIMA*'s: جدید75

  پیش فرض پاسخ : آفات درختان میوه

  آفات گیلاس
  شته سیاه گیلاس (Black cherry aphid)

  شته هایی سیاه رنگ و براق بوده و بیشتر روی درختان گیلاس و آلبالو دیده میشوند و باعث پیچیدگی و بدشکلی برگها میشوند . گیلاس مناسبترین میزبان این آفت میباشد .
  به استثناء انبوهی بسیار بالا در بقیه موارد ، کلنیهای انبوه پوره های این شته در سطح زیرین برگهای درختان گیلاس متمرکز شده و تغذیه میکنند . تغذیه آفت سبب پیچیدگی برگهای مورد حمله شده و رشد سرشاخه ها نیز متوقف میشود . بعلاوه با ترشح عسلک ، شرایط برای رشد قارچ مولد فوماژین فراهم و بدین صورت خسارت تشدید میگردد . در انبوهی بالا سبب خشک شدن درختان و درختچه های جوان شده و اُفت کیفیت محصول درختان آلوده میشود . درختانی که انبوهی بالا دارند در سال بعد نیز دچار سال آوری میشوند .
  شته سیاه گیلاس به صورت تخم در قسمت قاعده و یا اطراف جوانه های درختان گیلاس سپری میکند . در اوایل بهار همزمان با باز شدن جوانه ها ، تخمها تفریخ شده و پوره های حاصله در زیر برگهای جوان استقرار مییابند . افراد فونداتریکس حاصل از این پوره ها سه نسل در روی درختان گیلاس به صورت پارتنوژنز ایجاد میکنند . فرم های بالدار بسته به مناطق مختلف از اواسط اردیبهشت تا اوایل تیرماه ظاهر شده و با ترک درختان مزبور به روی میزبان های دوم پرواز میکنند . افراد مزبور تا اوایل پاییز چند نسل تولید میکنند . در اوایل پاییز افراد نر و ماده حقیقی جفت گیری کرده و ماده ها تخمهای زمستانه را در روی میزبان های اصلی قرار میدهند . همچنین ممکن است در بعضی مناطق تعدادی از افراد بالدار بدون عزیمت به روی میزبان های ثانوی قادرند در سرتاسر سال در روی میزبان اول بدون انجام مهاجرت به زندگی خود ادامه دهند .
  در صورت لزوم میتوان در اواخر زمستان و یا اوایل بهار قبل از شکفتن جوانه ها درختان جوان را سمپاشی نمود . با اجرای سمپاشی در این زمان از اکثر تخمهایی که کلنیهای بزرگ نسل بهاره را ایجاد میکنند ممانعت به عمل می آید . همچنین پس از گلدهی و یا در دوره رشد میوه ها نیز میتوان از یکی از حشره کش ها نظیر متاسیستوکس به میزان 5/1 در هزار ، مالاتیون 57% به میزان 5/1 در هزار را استفاده نمود تا از تشکیل کلنیهای بزرگ این شته و در نتیجه از خسارت آن ممانعت به عمل آورد .
  سرخرطومی گیلاس (Apricot weevil)

  حشره کامل به رنگ سبز تا قرمز متالیک به همراه پرزهای پراکنده در روی بالپوشها است . حشره ماده به طول 4/10 تا 12 میلیمتر و به طور متوسط 7/10 میلیمتر و حشره نر به طول 10 تا 6/10 و به طور متوسط 1/10 میلیمتر است . خرطوم ماده مستقیم ولی خرطوم نر منحنی و علاوه بر آن در دو طرف سینه اول حشره نر دو خار وجود دارد . لارو آن سفید و بدون پا میباشد . لارو پس از رشد کامل به طول 9-10 میلیمتر ، رنگ آن سفید شکری و بدنش قوسی شکل و بدون پا میباشد قطعات دهان قهوه ای و یا قهوه ای مایل به سیاه است .
  لارو آن از هسته گیلاس تغذیه و باعث ریزش تعداد زیادی از میوه ها قبل از رسیدن میشود . در برخی از سالها تا 50% از محصول گیلاس را از بین میبرد . طرز خسارت آفت بدین ترتیب بوده که حشرات کامل به مقادیر کم از جوانه ها، گلها ، برگها و یا میوه های جوان تغذیه میکنند . بر اثر خسارت حشره کامل روی میوه ، سوراخی به وجود می آید که میوه ها نامرغوب و ممکن است گندیدگی نیز پیدا نمایند .
  سرخرطومی گیلاس سالیانه فقط یک نسل دارد و زمستان را به صورت شفیره در عمق 5 تا 10 سانتیمتری خاک بسر میبرد . البته در بعضی منابع زمستان گذرانی آن به صورت لارو گزارش شده است . حشرات کامل همزمان با گلدهی درختان گیلاس به مرور در طبیعت ظاهر شده و پس از تغذیه از میوه به صورت قلوه کن و معدودی از برگ ، به دفعات جفتگیری و سپس تخمگذاری مینماید . زمان شروع تخمگذاری مصادف با ریزش کامل گلبرگ هاست . در شرایط طبیعی تخمها پس از یک هفته تا 10 روز تفریخ و لارو سن اول پس از 24 ساعت وارد هسته گیلاس میشود . لارو پس از تغذیه از محتویات هسته گیلاس برای زمستان گذرانی وارد خاک میشود . در وایل بهار و معمولاً در فروردین ماه بتدریج حشرات کامل ظاهر میشوند و بدین جهت عمل جفت گیری حشرات نر و ماده نیز تدریجی و طولانی بوده و از اواسط اردیبهشت تا اواسط خردادماه به طول می انجامد .
  حشرات کامل شبها اغلب فعالیت دارند و صبح زود از روی درخت پایین آمده و در زیر علفهای هرز پای درختان پنهان میشوند . حشرات کامل شبها به نور چراغ حساسیت داشته و اگر به درختان نور بتابد ، پرواز میکنند و تقریباً همزمان با تشکیل شکوفه های درختان گیلاس میباشد . جفت گیری در هنگام شب صورت میگیرد . موقعی که میوه ها به تازگی تشکیل شوند ، تخم ریزی حشره نیز شروع میگردد . بدین ترتیب که حشره ماده ابتدا با خرطوم خود شروع به کندن سوراخی در گوشت گیلاس تا نزدیک هسته مینماید و چون غالباً در این موقع پوست هسته هنوز نرم است ، لذا حشره ممکن است تا حدود نصق ضخامت پوست هسته و گاهی تمام آن را تا مفز سوراخ کند و سپس حشره ماده با آلت تخم ریز خود فقط یک تخم در این سوراخ قرار داده و روی آن را به ضخامت تقریباً نیم میلیمتر با ترشحات مخصوصی که از غدد انتهای بدن خود ترشح میکند میپوشاند . ماده مترشحه مزبور در مجاورت هوا به تدریج خشک شده و بدین ترتیب پوشش سختی برای حفاظت تخم به وجود می آورد . پس از فراغت از تخم گذاری ، حشره ماده شروع به گشاد کردن دهانه سوراخ تخم میکند . سوراخ تخمگذاری تقریباً چند ضلعی بوده و قطر آن حدود 3-4 میلیمتر است ، در صورتیکه وقتی میوه ها رسیدند ، بر اثر رشد بافت های مجاور ، سوراخ تنگ تر شده و قطر آن به 2-3 میلیمتر میرسد . هر حشره ماده در طول مدت زندگی خود 120-300 عدد تخم میگذارد .
  از روش های کنترل میتوان به : جمع آوری حشرات کامل در صبح زود مصادف با موقع شکوفه دار بودن درخت ، جمع آوری میوه های آلوده ریخته شده حاوی لارو و سوزاندن آنها ، زیر و رو کردن خاک باغ در پاییز و زمستان جهت از بین بردن حالات مختلف این آفت در زمین ، یخ آب زمستانه ، شخم پاییزه ، تلفیق شخم پاییزه و یخاب زمستانه و استفاده از کولتیواتور ، بایستی از مخلوطی از یک حشره کش فسفره بادوام مانند گوزاتیون یا سوپر اسید و یک ترکیب کلره مانند لیندین استفاده شود و بلافاصله بعد از ریزش گلبرگ ها باید سمپاشی را آغاز کرد . همچنین میتوان از سموم زولن ، سوین به نسبت یک در هزار سم خالص ، تیودان به نسبت یک گرم سم خالص در 2500 گرم آب ، مالاتیون به نسبت یک در هزار سم خالص ، سومیسیدین به نسبت یک گرم سم خالص در 12500 الی یک گرم در 2500 گرم آب ، فوزاتیون به نسبت یک گرم سم خالص در 2000 گرم آب ، آزودرین به نسبت یک گرم سم خالص در 2000 گرم آب ، بیدرین به نسبت یک گرم سم خالص در 2000 گرم آب ، نوکوس به نسبت یک گرم سم خالص در 2000 گرم آب و دیترنس به نسبت یک در هزار از سم خالص استفاده نمود .
  کرم پوستخوار گیلاس (Cherry bark Tortrix)

  حشره کامل پروانه ای است که عرض آن با بالهای باز 14-15 میلیمتر و طول بدن آن 55/5 میلیمتر میباشد . بالهای رویی دارای نقش و نگار فراوانی است . فعالیت این حشره در ناحیه کامبیوم و پوست میباشد .
  این آفت زمستان را به صورت لاروهای سنین مختلف میگذراند و دیاپوز اجباری ندارد و علت متوقف شدن فعالیت آن در طول زمستان فقط سرما است . دوره خروج حشرات کامل در منطقه خراسان از وایل خرداد تا اواخر مرداد است و در این منطقه یک نسل در سال دارد . پروانه ها در ساعات صبح زود به پرواز درآمده و حشره ماده پس از جفت گیری ، تخمهای خود را اکثراً بطور انفرادی روی زخمهای پوست تنه و شاخه های درخت قرار میدهد . هر حشره ماده 60-90 عدد تخم میگذارد . لاروهای جوان پس از خروج از تخم زمان کوتاهی به دور پوست تنه حرکت کرده و سپس سوراخی در پوست ایجاد کرده و وارد آن میگردد . فضولات حشره همراه با تارهایی در سوراخ تغذیه بوجود می آید و آن را مسدود میکند . بر اثر حمله این آفت شیرابه سفیدرنگی از تنه درخت خارج میشود .
  ظاهراً اگر سمپاشی پس از تفریخ تخمها و زمان ظهور لاروهای جوان که فصد ورود به داخل پوست را دارند دوی تنه انجام شود موفقیت آمیز خواهد بود و برای این منظور نیز میتوان از سموم فسفره مانند گوزاتیون 20% به نسبت دو در هزار استفاده نمود .
  ویرایش توسط *FATIMA* : 19th May 2011 در ساعت 12:51 AM
  علف هرز چيست ؟!
  گياهى است كه هنوز فوايدش كشف نشده است
  ....
  بحث: زندگی با گیاهان دارویی


 10. 2 کاربر از پست مفید *FATIMA* سپاس کرده اند .


 11. #6
  کاربر حرفه ای
  رشته تحصیلی
  آب و خاک
  نوشته ها
  6,338
  ارسال تشکر
  36,121
  دریافت تشکر: 19,588
  قدرت امتیاز دهی
  34256
  Array
  *FATIMA*'s: جدید75

  پیش فرض پاسخ : آفات درختان میوه

  آفات به
  شپشک نخودی به (Eulecanium coryli L)

  حشره کامل تقریباً کروی و نخودی شکل و در قسمت شکم مسطح و به گیاه میچسبد . قطر شپشک 4-5/5 میلیمتر و رنگ ماده بالغ قهوه ای زرد تا قهوه ای تیره براق بوده و روی بدن لکه های زیتونی رنگ و یا زرد قهوه ای وجود دارد . تخمها بیضی شکل ، کرمی یا نارنجی رنگ و قطر آنها حدود 5/0 میلیمتر است . سطح تخمها شفاف بوده ولی معمولاً از ماده مخصوص مومی شکل که به صورت گرد سفیدرنگی درآمده است پوشیده شده و همین گرد باعث میشود تخمها به هم نچسبند . رنگ تخمها در موقع تفریخ پررنگ تر میشود . پوره های سن اول کشیده و نارنجی و به طول 5/0 میلیمتر است . پوره های سن دوم کشیده و نسبتاً مسطح و بزرگتر ولی نسبت به پوره های سن اول پاها و شاخکهای کوتاهی دارد . رنگ این پوره ها پررنگ تر و قهوه ای و پشت آنها کمی کیتینی است . حرکت پوره های سن دوم کندتر از سن اول است .
  این حشره با مکیدن شیره گیاهی باعث ضعف شدید درختان میزبان میگردد . همچنین با ترشح عسلک باعث تجمع گردوخاک در سطح تنه و سرشاخه و برگ درختان میزبان و احیاناً تولید دوده میشود و در نتیجه باعث رکورد فعالیتهای فیزیولوژیک درخت به خصوص فتوسنتز میگردد . در نواحی دشت که دارای فصل رویش طولانی و معتدل گرم میباشند خسارت بیشتری ایجاد میکنند .
  این حشره زمستان را به صورت سن 2 به سر میبرد . پوره ها در این حالت از پشت به شکل بیضی و قرمز متمایل به قهوه ای رنگ دیده میشوند . این حشره در بهار همزمان با گل کردن درختان پس از مدتی تغذیه و ترشح عسلک در اواخر فروردین ماه شروع به تخم گذاری میکند و در این حالت به مرور بدن حشره ماده از سطح زیرین چروکیده شده و جلد شاخی حشره تبدیل به محفظه تخمها میشود . این تخمها در اواسط تیرماه باز میشوند و پوره ها در زیر جلد ماده خارج شده و در سطح برگها ، میوه ها و سرشاخه ها پراکنده میشوند و پراکندگی به اطراف اعلب توسط باد صورت میگیرد . در اوایل بهار پوره ها به شپشک کامل تبدیل شده و حشرات ماده همزمان با گل کردن درختان به در اواخر فروردین ماه شروع به تخمریزی میکنند که تا اواخر اردیبهشت ماه ادامه دارد. تعداد تخمی که در زیر هر سپر ماده گذارده میشود متفاوت و حداقل 200 و حداکثر 1570 عدد شمارش شده است . حداکثر پوره ها در واسط خردادماه دیده میشود . در واخر خردادماه پوره ها روی برگهاموقتاً بی حرکت و ثابت میشوند و به هیچ وجه مانند بعضی از شپشک های دیگر روی میوه ها مستقر نمیگردند . از اوایل آبان ماه با کاهش درجه هوا و شروع ریزش برگها ، پوره ها کم کم تا اوایل آذرماه از روی برگها بر روی شاخه های جوان مهاجرت میکنند . پوره ها روی شاخه ها کنار هم و به صورت متراکم ثابت میشوند . در بهمن ماه پوره ها درشت شده و روی پشت آنها کرکهای بلندی درهم پیچیده بوجود می آید . از اوایل اسفندماه با افزایش تدریجی دمای محیط پوره ها متورم شده و سریعاً تکامل مییابند . در این موقع جوانه های درختان متورم شده و ترشحات شیره ای نیز به وسیله حشره به وجود می آید . این حشره در سال فقط یک نسل دارد .
  روشهای کنترل : عده زیادی از کفشدوزک ها به خصوص کفشدوزک دو لکه ای و چهار لکه ای نقابدار و عده ای از زنبورهای پارازیت از این حشره تغذیه میکنند ، سمپاشی زمستانه به صورتی که برای تخم شته ها صورت میگیرد علیه این آفت نیز مؤثر واقع میشود . سمپاشی تابستانه باید در واسط تیرماه صورت گیرد و اکثر سموم فسفره به خوبی روی این آفت اثر دارند . از جمله سمومی که در کنترل این حشره در تابستان نتیجه خوب داده است مالاتیون به نسبت دو در هزار از امولسیون 60% ؛ دیازینون 60% و سوپر اسید 40% به نسبت یک در هزار میباشد . سوین نیز به نسبت 5/1 در هزار از پودر و وتابل روی این آفت مؤثر است . ولی کاربرد آن در تابستان باید با یک کنه کش مانند اریزیت و یا گوگرد وتابل همراه باشد .
  کرم به (Quince moth)

  حشرات کامل شب پره های خاکستری رنگ با نوار مواج عرضی تیره در روی باهای جلویی میباشند . بالهای عقبی خاکستری روشن که در لبه عقبی مجهز به ریشک های بلند است . عرض بدن با بالهای باز 17-20 میلیمتر و طول بدن حدود 9 میلیمتر میباشد . لاروهای کامل ارغوانی رنگ به طول 12-16 میلیمتر و با کپسول سر و پلاک پشت سینه قهوه ای رنگ میباشند . لاروهای این آفت از کرم سیب باریکتر و کشیده تر بنظر میرسند ، بعلاوه در کرم به صفحه پشتی پیش قفس سینه قهوه ای تیره است . این صفت یکی از علائم متمایز کننده آن از کرم سیب میباشد زیرا در لاروهای کامل کرم سیب ، صفحه پشتی پیش قفس سینه تقریباً همرنگ سینه و حلقه سوم شکم و صفحه پشتی حلقه مخرجی یا آنال کاملاً با کرم سیب متقاوت بوده و به وسیله این صفات میتوان لاروهای این حشره را از لاروهای کرم سیب تمیز داد .
  خسارت آفت روی به به این ترتیب است که در محل تغذیه لارو ، میوه گود و ناصاف شده و اغلب فضولات قهوه ای متمایل به سیاه حشره در سطح و یا در داخل میوه تشکیل میشود . میوه های آلوده اکثراً ریخته و ارزش بازارپسندی خود را از دست میدهند .
  کرم به نیز مانند کرم سیب زمستان را به صورت لاروهای کامل در داخل پیله های خاکستری رنگ و کشیده به سر میبرد . گاهی در زیر پوستکهای درختان به جمعیت متراکمی از این لاروها همراه با لاروهای زمستان گذران کرم سیب مشاهده میشوند . لاروهای زمستان گذران در اواخر اسفندماه تبدیل به شفیره میشوند . این شفیره ها در اوایل فروردین و کمی قبل از بازشدن شکوفه های سیب به حشرات کامل تبدیل میشوند . برخلاف کرم سیب این آفت برای تخمریزی قسمتهای ناصاف و پرزدار را ترجیح میدهند . در نسل بهاره تخمها به فاصله 8 تا 10 روز باز میشوند و لاروهای جوان به فاصله کوتاهی وارد میوه های تازه تشکیل شده ، دمبرگ ها ، رگبرگ های اصلی و حتی سرشاخه های چوبی نشده میشوند . لاروها پس از واردشدن به میوه دالانهای پهن در آن حفر میکنند و دانه های ریز و سیاه رنگ فضولات خود را در آن باقی میگذارند . گاهی از سوراخ های ورودی فضولات لارو همراه با تارهایی آویزان است . یک لارو معمولاً چند میوه را مورد حمله قرار میدهد و علاوه بر فساد و پوسیدگی میوه باعث حمله عوامل ساپروفیت نیز میشود . میوه ها پس از کرمو شدن معمولاً نمیریزند و به رشد خود ادامه میدهند .
  کنترل شیمیایی علیه این آفت همانند کرم سیب میباشد با این تفاوت که چون این آفت در آخر فصل شدت بیشتری دارد در نواحی مانند کرج حدود اویل شهریورماه روی سیب و گلابی های پاییزه یک سمپاشی اضافی الزامی است و درختان را علاوه بر سمپاشی اخیر ، در اواخر شهریور یا اوایل مهر نیز یکبار سمپاشی میکنند . در عوض این درختان تا اوایل تیرماه برای کرم سیب و کرم به احتیاج به سمپاشی ندارند و میتوان از دو سمپاشی اول روی این درختان صرف نظر کرد .
  علف هرز چيست ؟!
  گياهى است كه هنوز فوايدش كشف نشده است
  ....
  بحث: زندگی با گیاهان دارویی


 12. 2 کاربر از پست مفید *FATIMA* سپاس کرده اند .


 13. #7
  کاربر حرفه ای
  رشته تحصیلی
  آب و خاک
  نوشته ها
  6,338
  ارسال تشکر
  36,121
  دریافت تشکر: 19,588
  قدرت امتیاز دهی
  34256
  Array
  *FATIMA*'s: جدید75

  پیش فرض پاسخ : آفات درختان میوه

  آفات گردو
  شته خالدار گردو (Dusky - veined aphid)

  این گونه در روی درختان گردو زندگی میکند . کلنیهای آن در سطح رویی برگهای درختان میزبان و در امتداد رگبرگها تشکل پیدا میکند . افراد این شته عسلک فراوانی ترشح میکند . در ایران این شته منحصراً به درختان گردو حمله کرده و با استقرار در حاشیه رگبرگهای اصلی ، علاوه بر تغذیه از شیره گیاهی ، در اثر ترشح عسلک به فوماژین نیز آلوده میشوند . برگهای درختان آلوده میریزند . زمستان گذرانی این شته به صورت تخم روی شاخه ها انجام میشود . افراد این شته از اواسط فروردین در روی درختان میزبان ظاهر شده و انبوه ترین کلنیهای آن بسته به مناطق مختلف در ماههای اردیبهشت تا تیرماه مشاهده میگردد .
  به دلیل مرتفع بودن درختان گردو ، کار سمپاشی تا حدودی مشکل است و بایستی اینکار توسط سمپاشهای موتوری انجام گیرد که در این صورت استفاده از شته کش های فسفره توصیه میشود .
  شته سبز گردو (Green walnut aphid)

  این حشره به ویژه در روی درختان گردو بسر برده و کلنیهای آن برعکس گونه قبلی در سطح زیرین برگ و در امتداد رگبرگها دیده میشوند .
  برای کنترل شته های گردو میتوان از مالاتیون 60 به نسبت دو در هزار یا سموم فسفره دیگر استفده نمود ولی حتی المقدور باید از کاربرد سموم شیمیایی خودداری نمود .
  کنه گال زگیلی برگ گردو (Eriophyes tristriatus Nalepa)

  گال های این کنه ابتدا در کنار رگبرگ اصلی و سپس زگبرگ های فرعی تشکیل میشود . رنگ آنها در اوایل تشکیل زرد و به تدریج تیره شده و در اواخر فصل به رنگ قرمز قهوه ای درمی آیند . فعالیت تغذیه ای آفت که سبب تغییر شکل برگ میشود اقتصادی به نظر میرسد ولی بررسی های انجام شده نشان داده است که این تغییر شکل تنها 18% سطح سبز برگها را در برمیگیرد . شدت آلودگی در درختان جوان و شاداب به مراتب بیشتر از درختان پیر میباشد . شدت آلودگی در قسمت های مختلف تاج درخت نیز یکسان نیست ، به طوری که علائم اولیه آلودگی در برگهای بخش تحتانی شاخه ظاهر میشود که به تدریج و با پیشرفت فصل به برگهای انتهای شاخه و در نهایت به قسمت فوقانی تاج درخت پیشرفت میکنند .
  برای کنترل این گونه ابتدا باید ارزیابی درستی از جمعیت زمستان گذران داشته باشیم زیرا که این جمعیت شروع کننده آلودگیهای اولیه است . کنترل جمعیت آغازگر در ابتدای سال نقش مهمی در تداوم و شدت آلودگیهای جدید داشته و باید با استفاده از ترکیبات مناسب کنترل شود بدین لحاظ توصیه میشود در مناطقی که آلودگی شدید باشد در ابتدای بهار در موقع بازشدن جوانه های برگی از سموم کنه کش بهره گیری نمود .
  علف هرز چيست ؟!
  گياهى است كه هنوز فوايدش كشف نشده است
  ....
  بحث: زندگی با گیاهان دارویی


 14. 3 کاربر از پست مفید *FATIMA* سپاس کرده اند .


 15. #8
  کاربر حرفه ای
  رشته تحصیلی
  آب و خاک
  نوشته ها
  6,338
  ارسال تشکر
  36,121
  دریافت تشکر: 19,588
  قدرت امتیاز دهی
  34256
  Array
  *FATIMA*'s: جدید75

  پیش فرض پاسخ : آفات درختان میوه

  آفات بادام
  شته بادام ( Brachycaudus amygdalinus Schout)

  در گیاهان مورد حمله برگها زرد شده و قبل از موعد میریزند و رشد شاخه ها نیز متوقف میگردد . این شته با استقرار در سطح زیرین برگها و مکیدن از شیره گیاهی به پیچیدن آن سبب میشود . این پیچیدگی اکثراً عرضی بوده و برگهای آلوده قبل از موعد میریزند . خسارت آن در بادام و سایر میزبان ها شدید گزارش شده است .
  شته بادام در مناطق مساعد در طول سال در روی گیاهان متعلق به جنس هفت بند به زاد و ولد خود ادامه میدهد . ولی در نواحی سردسیری در فصل پاییز افراد نر و ماده بالدار حقیقی در روی گیاهان مزبور به وجود آمده و با ترک آنها به روی درختان بادام مهاجرت میکنند . این افراد جفتگیری کرده و سپس ماده ها تخمهای خود را در قاعده جوانه ها و یا در شکاف های پوسته شاخه های درختان قرار میدهند . تخمها در اوایل بهار و همزمان با شکفتن جوانه ها تفریخ میشوند و پوره های حاصله در سطح زیرین برگهای جوان استقرار می یابند . در صورت افزایش انبوهی جمعیت آن ، بسته به مناطق مختلف در فاصله زمانی اواسط اسفند تا اوایل خرداد ماه با ترک میزبان های اصلی به روی میزبان های ثانوی عزیمت میکنند
  در باغاتی که تعداد تخمهای این آفت در روی میزبانها زیاد باشد انجام کنترل زمستانه مفید خواهد بود . در صورت عدم کفایت این کنترل ، در بهار پس از شکفتن جوانه ها با انجام سمپاشی دیگری توسط یکی از سموم آلی فسفره و یا انواع سیستمیک آنها از خسارت جلوگیری میشود .
  شپشک نخودی بادام ( Didesmococcus unifaciatus Arch)

  این حشره از آفات مهم درختان بادام می باشد . پوره ها و حشرات کامل ماده این آفت در روی شاخه های سال مستقر شده و شیره گیاهی را از این طریق مکیده و توان درخت میزبان را به شدت کاهش میدهند . درختانی که این چنین خسارت میبینند ، مستعد پذیرش حشرات چوبخوار میشوند که خود از اهمیت بسزایی برخوردارند و خسارت شدید آنها باعث خشکیدگی شاخه ها میشود .
  این حشره زمستان را به صورت پوره سن 2 سپری میکند . حداکثر خروج افراد نر اواسط فصل بهار است و بلافاصله پس از جفتگیری از بین میروند . تشکیل اولین تخم در داخل بدن حشره ماده در شرایط آب و هوایی آذربایجان شرقی اواسط خردادماه است . یک فرد ماده قادر است بالغ بر 3200 عدد تخم بر جای گذارد تفریخ حداکثر تخمها دهه اول تیرماه میباشد . پوره های سن یک خیلی فعال اند و به طرف شاخه های سال حرکت کرده ، روی آنها مستقر میشود . این پوره ها در حالی که خرطوم خود را جهت تغذیه در داخل نسوج گیاه فرو کرده اند ، شروع به ایجاد پوسته یا لایه سفید مینمایند . تغذیه آنها تا اواخر تابستان ادامه داشته سپس تبدیل به پوره سن 2 میشوند و بدین صورت زمستان گذرانی میکند . نکته مهم درباره این حشره آن است که حشرات ماده ضمن رشد سریع خود شیرابه ای از خود ترشح نموده بدین طریق باعث ضعف عمومی درختان میگردند . افراد ماده در حالی که روی شاخه های ثابت هستند در زیر پوسته خود شروع به تخمریزی مینمایند . این آفت در سال دارای یک نسل میباشد .
  مناسبترین زمان سمپاشی علیه این آفت دهه اول تیرماه همزمان با تفریخ حداکثر تخم هاست . اگر چنانچه نتیجه محلول پاشیها رضایت بخش نبوده باشند میتوان علیه پوره های سن 2 زمستان گذران آن با استفاده از روغن ولک به نسبت 3% قبل از تورم جوانه ها محلول پاشی کرد . لازم به ذکر است که در تمام مراحل محلول پاشی ، باید سعی شود ، فقط شاخه های یک یا دو ساله آغشته به سم شوند و حتی المقدور از سمپاشی برگهای درختان امتناع گردد .
  سوسک پوستخوار بادام (Ruguloscolytus meditereaneus Eggers)
  لاروهای این آفت از ناحیه کامبیوم در زیر پوست تنه درختان بادام و شاخه های اصلی تغذیه کرده و دالان هایی را در زیر پوست ایجاد میکند . شکل دالانهای ایجاد شده توسط لارو گونه های مختلف ، متفاوت است . محل خروج حشرات کامل در روی سطح پوست به صورت سوراخ های گرد و ریز نمایان است . درختان مورد حمله حشرات پوستخوار به تدریج خشک و ضعیف میشوند و نهایتاً از پای درمی آیند . لازم به ذکر است که این آفت عمدتاً به باغهایی حمله میکند که به نحوی در معرض تنش های محیطی قرار داشته اند . گاهی ، درختان هسته دار با ترشح صمغ در محل تغذیه و نیش حشره از خود عکس العمل نشان میدهند . حشرات ماده پس از اتمام دوره فعالیت ، قبل از تخمریزی به روی درختان ضعیف کوچ میکنند . در این موقع هر ماده اقدام به حفر یک دالان طولی به نام دالان تخم در زیر پوست و مابین کامبیوم و قشر چوبی میکند . طول دالان های تخم متغیر است و معمولاً از 6 سانتیمتر تجاوز نمیکند و اغلب از پایین با بالا ایجاد میگردد . پس از اتمام کار حفاری ، ماده با بیرون کردن انتهای شکم خود از دالان آماده جفتگیری میشود . تخمها در طرفین دالانها درون حجره های کوچک و در دو ردیف متقارن قرار داده میشود سپس روی آنها را با خاک اره میپوشاند . حشرات ماده بعد از اتمام تخمریزی در حالی که انتهای شکم خود را بیرون از مدخل دالان قرار میدهد ، میمیرد و لاشه آن به صورت سرپوشی مدخل دالان را میپوشاند . لاروهای جوان معمولاً پس از تفریخ تخم ، از خاک اره موجود در روی تخمها استفاده نموده و سپس در جهت عمود به دالان تخم از ناحیه زیر پوست و کامبیوم شروع به تغذیه کرده ، همچنان پیش میروند . دالان لاروی ابتدا باریک است و با افزایش حجم لاروها به قطر آنها افزوده میگردد . لاروهای کامل در انتهای دالان خود به شقیره تبدیل میشوند . پس از این مرحله حشرات کامل سوراخی ریز و گرد را در پوست ایجاد کرده ، به بیرون راه می یابند .
  این حشرات اغلب به درختانی که به نحوی در معرض تنشهای محیطی از قبیل کم آبی ، کمبود غذایی و ... قرار میگیرند ، خسارت وارد میکنند . لذا رعایت اصول صحیح نگهداری باغها ما را معمولاً از خسارت این آفت مصون میدارد . تیمار شیمیایی خاصی علیه این آفت توصیه نمیشود . لیکن در اواسط تابستان اگر چنانچه برای مدت کوتاهی باغهای ما با تنش های ناشی از کمبود آب مواجه شوند ضروری است که با استفاده از سموم قسفره بادوام از قبیل دیازینون ، تنه و شاخه های اصلی درختان مخصوصاً تنه درختان جوان را محلول پاشی کرد . هرس و از بین بردن شاخه های آلوده نیز کمک بسزایی در تقلیل انبوهی جمعیت دارد که بهتر است در فصل پاییز انجام گیرد .
  زنبور مغزخوار بادام (Eurytoma amygdali Enderlein)

  میزبان عمده آن بادام است . لاروهای این آفت در دوران تغذیه از دانه و لپه های آن میخورند و فقط پوست آن را باقی میگذارند . در اثر تغذیه این آفت مقداری از میوه ها میریزند و مقداری نیز در مراحل بعدی آلوده میشوند و در روی درخت خشک میشوند و پس از برداشت محصول همچنان روی درخت باقی می مانند .
  حشره کامل این آفت زنبوری است که ماده آن 6 تا 8 میلیمتر طول دارد و حشره نر کمی کوچکتر و اندازه آن بین 4 تا 6 میلیمتر میباشد . شکم این حشره دوکی شکل بوده و در ماده ها اندازه آن بزرگتر و متورم تر است . طرز خسارت این حشره بدین ترتیب بوده که لارو آن طی مدت 11 ماه زندگی در داخل میوه از مغز بادام تغذیه میکند . میزان خسارت این آفت در ایران شدید است .
  زنبور مغزخوار بادام زمستان را به صورت لاروهای کامل ولی در داخل میوه های خشک شده در سطح زمین یا روی درخت میگذراند . لاروهای زمستان گذران معمولاً کمی پیش از شکوفه بادام تبدیل به شفیره میشوند و حشرات کامل مصادف با ریختن گلبرگ ها ظاهر میشوند و پس از مختصر تغذیه از شبنم و مایعات دیگر در داخل نسج میوه های تازه تشکیل شده تخم میگذارند . هر حشره ماده حدود 120 تا 150 تخم میگذارد . این تخمها بلافاصله بعد از 2 تا 3 هفته باز میشوند و لاروها پس از خروج از تخم با حفر تونلی خود را به خانه میرسانند و از دانه های در حال رشد تغذیه میکنند . این حشره در سال بیش از یک نسل ندارد و گاهی لاروهای کامل که دوران توقف را میگذرانند میتوانند تا دو سال در داخل میوه های آلوده به حالت انتظار باقی بمانند . زنبور مغزخوار بادام تمام تابستان ، پاییز ، زمستان و قسمتی از بهار را به صورت لارو در داخل میوه های بادام روی درخت میگذراند و کمی قبل از شکوفه درختان بادام که معمولاً مصادف با فروردین ماه میباشد ، لاروها به تدریج تبدیل به شفیره میشوند . حشرات کامل از اواسط اردیبهشت ماه میوه های آلوده سال قبل را ترک میکنند . در این موقع میوه بادام به حالت چغاله بوده و پوست آن سبز و نرم است . زنبورهای نر و ماده که بیشتر در ساعات گرم و آفتابی روز فعال هستند ، روی شاخه های درخت بادام جفتگیری کرده و حشره ماده با تخمریز باریک و بلند خود تخمهای خود را در داخل میوه بادام میگذارد . خروج حشرات کامل از اواسط اردیبهشت ماه تا اواسط خردادماه میباشد . دوره لاروی آن حدود 10 تا 11 ماه طول میکشد و از نیمه دوم فروردین ماه به بعد تبدیل به شفیره میشود .
  جمع آوری و سوزاندن میوه های خشک روی درخت و زیر درخت در پاییز و زمستان میتواند در پایین آوردن میزان خسارت آفت خیلی مؤثر واقع شود . با توجه به اینکه تخم های این آفت داخل نسج میوه گذاشته میشود دسترسی به لاروهای این آفت برای کنترل شیمیایی کار آسانی نیست فقط میتوان علیه حشرات کامل بلافاصله پس از ریختن گلبرگ ها با یکی از سموم فسفره بادام که در عین حال روی شته ها و سایر آفات بادام مؤثر واقع شود اقدام به سمپاشی نمود . کاربرد سوسپانسیون یک در هزار دیازینون 60% و یا سوپر اسید 40% میتواند علیه این آفت مؤقر واقع شود . استفاده از سموم نفوذی بلافاصله پس از خروج لاروها از تخم و قبل از ورود آنها به داخل دانه ممکن است مفید واقع شود ولی این کار دقیقاً باید بررسی شود و به خصوص تاریخ دقیق خروج حداکثر لاروها از تخم در هر ناحیه قبلاً مشخص شود .
  علف هرز چيست ؟!
  گياهى است كه هنوز فوايدش كشف نشده است
  ....
  بحث: زندگی با گیاهان دارویی


 16. 2 کاربر از پست مفید *FATIMA* سپاس کرده اند .


 17. #9
  کاربر حرفه ای
  رشته تحصیلی
  آب و خاک
  نوشته ها
  6,338
  ارسال تشکر
  36,121
  دریافت تشکر: 19,588
  قدرت امتیاز دهی
  34256
  Array
  *FATIMA*'s: جدید75

  پیش فرض پاسخ : آفات درختان میوه

  آفات انجیر
  شپشک ستاره ای انجیر (Ceroplastes rusci L)

  شکل خارجی این شپشک نیم کروی و بدنش از هشت قطعه منظم مومی احاطه شده که در وسط هر یک لکه کوچک سقید رنگی دیده میشود . قطر حشره ماده کامل در حدود 4 میلیمتر و ارتفاع آن 5/2-3 میلیمتر است . رنگ عمومی این مومها خاکستری مایل به بنفش است ولی در قسمت مجاور به قطعات ، اطرافش تیره تر و در قسمت وسط نقطه سفیدرنگی وجود دارد . صفحات مومی کناری گاهی زرد نارنجی یا مایل به قرمز نیز میباشد . شپشک ستاره ای انجیر بیشتر به شاخه های جوان حمله کرده و در صورت شدت ، برگها و میوه ها را نیز مبتلا میگرداند .
  این آفت زمستان را اغلب به صورت پوره سن دوم میگذراند و به ندرت به صورت شپشک بالغ دیده میشود . در اوایل بهار پوره های زمستان گذران شروع به تغذیه مینمایند و تغییر جلد داده و تبدیل به حشره بالغ گردیده و در مدت 3-4 هفته نیز کامل شده و آماده تخم ریزی میشوند . ماده به طریق دخترزایی بارور شده و سپس در زیر سپر خود تخم ریزی میکند . هر حشره ماده به طور متوسط 1400 عدد و حداقل 150 و حداکثر 1800 عدد تخم میگذارد . تخمها پس از 4-15 روز تفریخ میشوند .
  تاریخ اولین کنترل شیمیایی علیه این شپشک همزمان با خروج پوره های جوان نسل اول آفت میباشد و برای این منظور ظاهراً از سموم فسفره میتوان استفاده نمود .
  پسیل انجیر (Homatoma ficus)

  این حشره از آفات برگ انجیر است و در اطراف کرمان مشاهده شده ولی خسارت آن چندان مهم نیست . علائم خسارات آفات به صورت ماده سفید شکری مانند در زیر درختان دیده میشود . افراد کامل و پوره ها از برگ درختان انجیر می مکند . در روی برگها در محل های مکش ، لکه های مایل به زرد حاصل میگردد و در حملات شدید با منجر به ریزش قبل از موعد برگها میشود . پسیا انجیر زمستان را در مرحله تخم روی سرشاخه های انجیر سپری میکند . تخمها به شکل بیضوی و به رنگ زرد تیره بوده و در پاییز در روی جوانه های درخت انجیر گذاشته میشوند . تخمها از اواسط فروردین تفریخ میشوند . پوره های خارج شده به روی برگ های در حال باز شدن مهاجرت میکنند . پوره ها و افراد کامل معمولاً در سطح زیرین برگ و در کنار رگبرگ ها مستقر شده و تغذیه مینمایند . از اواخر فروردین ماه تا اواسط اردیبهشت ماه ، پوره سن 2 و 3 ظاهر و از شیره گیاهی تغذیه مینمایند . ظهور حداکثر جمعیت حشرات بالغ در اوایل تیرماه مشاهده میشود . تخم ریزی حشره مذکور از اواسط تیرماه تا اواخر مهرماه برای سرشاخه های جوان انجیر صورت میگیرد . این حشره در سال یک نسل دارد .
  سوسک چوبخوار انجیر (Hypoborus ficus Erch)

  حشره کامل سخت بالپوش کوچکی است به رنگ قهوه ای شکلاتی تیره مایل به سیاه که چون از موهایی به رنگ روشن پوشیده شده است کمی خاکستری به نظر میرسد . شکل حشره بیضوی ، طول آن در افراد نر یک میلیمتر و در ماده ها 1-3/1 میلیمتر است .
  طرز خسارت آن بدین نحو است که لارو در زیر پوست تنه و شاخه های درخت از بافت چوبی تغذیه مینماید . این آفت به درختان سالم ندرتاً حمله میکند بلکه اغلب درختان پیر و ضعیف که شیره گیاهی در آنها به کندی جریان دارد مورد حمله قرار میدهد .
  این حشرات زمستان را به صورت لارو در زیر پوست درخت انجیر زندگی میکند . در نواحی گرمسیری گاهی حشرات کامل نیز مشاهده میشوند . حشرات کامل معمولاً در اواسط بهار ظاهر میشوند و پس از جفت گیری در زیر پوست افراد ماده در دیوار دالان مادری شروع به تغذیه و حفر دالان میکنند . دالان مادری معمولاً عمود بر محور شاخه و دالان لاروی موازی با آن در جهت بالا و پایین میباشد . در شرایط اطراف تهران این آفت 3-4 نسل ایجاد میکند .
  در مورد این آفت مهمترین اقدام در جهت پیشگیری و نگهداری درختان انجیر در شرایط مناسب زراعی و قوی نگه داشتن آنهاست . آبیاری به موقع و تقویت خاک و قطع شاخه های خشکیده و ضعیف در پایین آوردن انبوهی آفت اهمیت قابل توجه دارد . درختان پیر و فرسوده کانون آلودگی باغ انجیر به این آفت است . این درختان را باید قطع کرده و بسوزانند . کنترل شیمیایی علیه این آفت باید در موقع ظهور حداکثر حشرات کامل صورت گیرد و موقع آن باید بسته به شرایط منطقه معلوم شود . سمپاشی با مخلوط لیندین و گوزاتیون به نسبت 200 گرم از هر کدام در صد لیتر آب نتایج مطلوب میدهد .
  پروانه برگخوار انجیر (Simaethis nemorana Hb)

  حشرات کامل شب پره های کوچکی هستند که عرض بدن انها با بالهای باز به 20 میلیمتر میرسد . رنگ بالهی جلویی قهوه ای مایل به قرمز با یک نوار عرضی منقطع و نامنظم به رنگ سفید میباشد . بالهای عقبی نیز قهوه ای رنگ است و در انتهای آنها لکه های روشن مشاهده میشود .
  این حشره در مرحله لاروی از برگ انجیر تغذیه میکند و به خصوص در نسل دوم که تراکم آن زیاد است قسمت اعظم برگها را از بین میبرد . لاروها گاهی به میوه ها نیز حمله میکنند و با چسبانیدن دو یا چند میوه به هم به وسیله تارهای ابریشمین از پوست و نسج خارجی میوه ها تغذیه میکنند . لاروها از پارانشیم بالایی و ایپدرم و کوتیکول سطح زیرین و رگبرگ ها را باقی میگذارند . این قسمت نیز خیلی زود خشک میشود و یک حالت پارگی به برگها میدهد . لاروها برگهای کامل رشد کرده را ترجیح میدهد .
  این حشره زمستان را به صورت شفیره در لابه لای برگهای ریخته شده زیر درختان میگذراند . در بعضی نواحی ، زمستان گذرانی آفت به صورت حشره کامل نیز گزارش شده است . حشرات کامل در بهار و هنگام باز شدن کامل برگها ظاهر میشوند . حشرات کامل پس از جفتگیری دستجات تخم خود را به تعداد 50 تا 60 عدد در روی برگها قرار میدهند . لاروها به محض خروج از تخم در سطح بالایی برگ متمرکز شده و قبل از هر چیز شروع به تهیه محفظه چادرمانندی از تارهای ابریشمین میکنند . لاروها پس از تکمیل دوران تغذیه در داخل محفظه ای که ساخته اند تبدیل به شفیره میشوند و بلافاصله یک هفته تا 15 روز پروانه های نسل دوم ظاهر میشوند . در شرایط آب و هوایی نواحی مختلف این حشره قادر است 2 تا 4 نسل ایجاد کند .
  از روشهای کنترل میتوان جمع آوری برگهای آلوده به آفت در بهار اشاره کرد . میتوان وفتی حداکثر لاروهای سن اول ظاهر میشوند و قبل از کامل شدن تارهای تنیده شده ، با یکی از سموم مالاتیون 60% و یا گوزاتیون 20% به نسبت دو در هزار درختان را سمپاشی میکنند .
  پروانه میوه خوار انجیر (Dried fruit moth)

  این حشره عمدتاً آفت انباری میوه های خشک از جمله انجیر خشک میباشد . حشرات کامل به اندازه شب پره هندی میباشند ولی از آن کمی باریک ترند . بالهای جلویی خاکستری تیره و در انتها قهوه ای رنگ است . لاروها نیز از نظر رنگ و حالت شبیه شب پره هندی میباشند با این تفاوت که میوه های تازه ولی رسیده را نیز مورد حمله قرار میدهند .
  بهترین راه کنترل با این آفت از بین بردن میوه های له شده و شکاف خورده میباشد . ضدعفونی میوه ها با دوده گوگرد روی این آفت نیز مؤثر واقع میشود . نگهداری میوه های خشک در انبارهایی که درجه حرارت آن حدود 0-5 درجه سانتیگراد باشد حالات مختلف این آفت را از بین میبرد و آلودگی مجدد را غیرممکن میسازد .
  پروانه برگخوار انجیر (Ocnerogyia amanda Staud)
  لاروهای این آفت همزمان با غروب آفتاب از پناهگاه های خود خارج شده و به طرف درختان حرکت کرده و از آنها بالا رفته شروع به تغذیه مینمایند . خروج از پناهگاه ها و حرکت به طرف درختان از هنگام غروب شروع و تا یک ساعت بعد از آن ادامه دارد . تغذیه لاروها در ساعات اول شب بسیار زیاد ولی این میزان با گذشت شب رو به کاهش میگذارد . آخرین ساعت تاریکی شب ، لاروها شروع به پایین آمدن از درختان کرده و به طرف پناهگاه ها راه می افتند . هرچه هوا روشن تر میشود از تراکم لاروها بر روی درختان کاسته شده و به تعداد آنها در زیر سنگها و پناهگاه ها افزوده میشود که اتمام آن حدود طلوع آفتاب است .
  استفاده از سموم به صورت پودرپاشی دور طوقه آنها ، سمپاشی زیر درختان و پیچیدن پلاستیک در اطراف تنه درختان آلوده در کاهش جمعیت این آفت مؤثر میباشد .
  کنه تارتن انجیر (Eotetranychus hirsti Pritchard and Backer)

  این کنه به عنوان آفت درجه اول این درخت در خوزستان به شمار میرود که میزان خسارت آن در مواردی بیش از 90% برآورد شده است . از میان آفات انجیر ، خسارت کنه تارتن انجیر در ماه های خرداد تا شهریور که مصادف با کاهش رطوبت و افزایش دمای محیط است شدید گزارش شده است . عدم کنترل آن میتواند باعث خزان زود هنگام درختان ، عدم باروری میوه و در نهایت کاهش کیفی محصول گردد .
  کنه تارتن اجیر با تغذیه از شیره سلولی برگ و حتی میوه ها به آنها آسیب رسانده و در صورت طغیان شدید ، موجب برگ ریزی و خزان زودرس درخت انجیر میگردد . در این صورت میوه های انجیر خسارت دیده نارس مانده و در نهایت میریزند .
  استفاده از کنه کشهای کلوفنتزین به میزان 5/0 در هزار ، بنزوکسی میت به میزان 5/1 در هزار ، بروموپروپیلات به میزان 2 در هزار و نیسورون کنترل قابل توجهی روی این کنه ایجاد میکنند لذا در صورت بالا بودن تراکم جمعیت آفت میتوان آنها را توصیه نمود .
  کنه اریوفید انجیر (Eriophyes ficus Cotte)
  این کنه ناقل بیماری ویروسی موزائیک انجیر میباشد . این کنه نه تنها روی غنچه های انجیر ایجاد خسارت میکند بلکه ناقل بیماری ویروس موزائیک انجیر نیز میباشد . علائم خسارت این بیماری به صورت روزت شدن ، قهوه ای شدن سطح برگ و درهم پیچیدن شاخه های جدید و برگها میباشد . این کنه ، گالی را ایجاد نمیکند . در کمتر از 10 روز بعد از استقرار کنه ها ، علائم ویروس در روی درختان کاملاً پدیدار میشود .
  تمام مراحل زیستی هر دو جنس نر و ماده این کنه در روی برگ ، غنچه ، میوه و شاخه در سراسر سال قابل رؤیت است . افراد ماده تخمهای خود را در بهار در داخل غنچه ، روی هر دو سطح برگ و همچنین شاخه قرار میدهند . از اوایل تابستان تعداد قابل توجهی از آنها وارد میوه میشود بدین لحاظ در داخل میوه تعداد قابل توجهی از مراحل مختلف زیستی آن یافت میشود . این کنه به صورت افراد بالغ در زیر فلسهای جوانه های برگی زمستان گذرانی میکند . مدت زمان لازم برای تکمیل یک نسل از تخم تا ظهور افراد بالغ 5-7 روز طول میکشد .
  اجرای هرس درختان انجیر باعث کاهش جمعیت این کنه میشود . با توجه به فرم و محل زمستان گذرانی این کنه که به صورت افراد بالغ در زیر فلسهای جوانه برگی است میتوان همزمان با باز شدن جوانه های برگی و با استفاده از گوگرد و تابل آن را کنترل نمود .
  منبع : آفات درختان میوه
  علف هرز چيست ؟!
  گياهى است كه هنوز فوايدش كشف نشده است
  ....
  بحث: زندگی با گیاهان دارویی


 18. کاربرانی که از پست مفید *FATIMA* سپاس کرده اند.


 19. #10
  کاربر حرفه ای
  رشته تحصیلی
  آب و خاک
  نوشته ها
  6,338
  ارسال تشکر
  36,121
  دریافت تشکر: 19,588
  قدرت امتیاز دهی
  34256
  Array
  *FATIMA*'s: جدید75

  پیش فرض پاسخ : آفات درختان میوه

  آفات انبه
  زنجره انبه (Idiocerus clypealis Leth)

  جمعیت زنجره انبه در مناطق گرمتر معمولاً از اواخر دی ماه و مقارن با پیدایش گلهای انبه آغاز و در تمام مدت گلدهی درختان انبه که با احتساب زمان گلدهی ارقام زودرس ، میان ری و دیررس حدود سه ماه به طول می انجامد ، ادامه می یابد .
  حشره کامل به طول 3 تا 8/3 میلیمتر ، کروی شکل و به رنگ زرد مایل به خاکستری تا قهوه ای کمرنگ میباشد که از بیرون دو لکه کناری قابل رؤیت هستند و لکه وسطی در زیر پیش قفسه سینه پنهان شده است . دو شکل جنسی در افراد این گونه مشاهده میشود . حشرات ماده دارای دو لکه گرد سیاه در قسمت فرق مابین چشمهای مرکب میباشد ولی حشرات نر فاقد این لکه ها هستند .
  این آفت از خطرناک ترین آفات انبه به ویژه در فصل گلدهی آن است . این آفت عامل اصلی عدم باروری درختان انبه جنوب کشور میباشد . پوره ها و حشرات کامل آفت با تغذیه از شیره برگهای جوان و گل آذین توآم با ترشح عسلک فراوان خسارات میزنند . خسارت پوره ها به گل آذین باعث پژمردگی ، خشکیدن و ریزش گلها ، گلچه ها و عدم تشکیل میوه میگردد . خسارت توسط پوره و حشره کامل با تغذیه از شیره برگهای جوان ، گل آذین و جوانه های گل صورت میگیرد . خسارات اصلی توسط پوره به گل آذین وارد میشود . تغذیه شدید پوره ها باعث عدم تلقیح ، پژمردگی و ریزش گلها ، گلچه ها و محور اصلی و فرعی گل آذین میشود .
  بیشترین خسارات حشرات کامل در فروردین و اردیبهشت ماه مشاهده شد . در اثر تغذیه شدید حشرات کامل از شیره برگهای جوان ، رشد برگها متوقف ، بدشکل و نهایتاً ریزش میکنند . تخمگذاری درون محورهای اصلی و فرعی گل آذین و ایجاد شکاف ناشی خروج پوره سن اول باعث اختلال در نقل و انتقال مواد غذایی و کاهش مقاومت گل اذین در مقابل باد میگردد . همچنین پوره و حشره کامل با ترشح عسلک فراوان بر روی شاخ و برگ درختان انبه سبب اختلالات تنفسی در گیاه و ایجاد محیط بسیار مناسب جهت فعالیت قارچهای فوماژین میشوند و در نهایت باعث ضعف عمومی گیاه و کاهش باروری آن میگردند .
  شروع تخمگذاری در هر منطقه وابسته به زمان گلدهی درختان انبه است . آفت تخمهای خود را به صورت انفرادی یا دستجات 2-5 تایی درون جوانه های گل ، گلچه ها و گاهی محورهای اصلی و فرعی گل آذین قرار میدهد .
  از روش های کنترل میتوان به استفاده از تله های زردرنگ اشاره کرد . همچنین میتوان از سموم سوین ، دیازینون ، متاسیستوکس ، زولون و آمبوش استفاده کرد .
  سن قهوه ای انبه (Anoplocnemis curvipes)

  طول این حشره 22-27 میلیمتر و کم تحرکی آن از از نقاط ضعف این حشره در مقابل دشمنان طبیعی است . پوره ها و حشرات کامل از شیره برگهای جوان ، سرشاخه ها ، جوانه های گل و برگ گیاهان میزبان متوقف میگردد . روی انبه حداکثر خسارات آفت در طی ماه های فروردین تا تیرماه و مصادف با پیدایش بیشترین برگهای جوان مشاهده میشود . تخمگذاری حشره به صورت دسته های 3-19 عددی و غالباً در سطح زیرین برگها و روی سرشاخه های سبز و جوان انبه میباشد . این حشره 4-5 نسل در سال دارد . این آفت زمستان را به صورت حشره کامل و غالباً در روی درختان انبه سپسری میکند .
  مگس گالزای انبه (Procontarinia matteiana kiffer)

  این حشره برگهای جوان را مورد حمله قرار میدهد و تخمهای خود را درون بافت برگهای جوان تزریق میکند . همزمان با رشد برگها محل تخمریزی متورم شده و در نهایت به صورت گال ظاهر میشود . در موارد آلودگی شدید که سطح برگها از گال پوشیده شده بود بیشتر از 4000 گال روی هر برگ دیده شد . هر گال محتوی یک لارو بوده که در مراحل ابتدای رشد نسبت به لارو به گال خیلی کوچک میباشد . جشره بعد از گذراندن دوران لاروی درون گال تبدیل به شفیره شده و پس از طی زمان شفیرگی حشرات کامل گل را سوراخ کرده و از آن خارج میشود . این آفت در طول فصل پاییز فعال بوده و در موارد شدت آلودگی درختان کاملاً متوقف میگردد . در فصل تابستان همزمان با شروع گرما فعالیت آنها متوقف گردیده و جوانه های تابستانه عاری از آلودگی میباشد .
  پشه گل آذین انبه (Erosomyia mangifera Felt)
  حشره کامل پشه کوچکی است که نرها به طول حدود 1 میلیمتر و ماده ها حدود 5/1 میلیمتر میباشند . پاها ظریف و بلند و بدن پوشیده از کرک و مو میباشد . لاروها به رنگ زرد نارنجی و به طول حدود 2 میلیمتر که درون بافت گل آذین میباشد . لاروها پس از بلوغ جهت شفیره شدن ، بافت گل آذین را ترک کرده و وارد خاک میشوند . شفیره ها که در خاک تشکیل میشوند به رنگ زرد و با چشمهای مشخص قرمزرنگ ، شاخک و سایر اندام ها در شفیره چسبیده میباشند .
  شدت آلودگی گل آذین ها بین 0-326 لارو در دو گل آذین متغیر است . پشه گل آذین در فصل گلدهی درختان انبه (دی ماه لغایت فروردین ماه) فعال است و بقیه روزهای سال را به صورت شفیره درون خاک سپری میکند . همزمان با ظهور گل آذین روی درختان انبه ، حشرات کامل در طبیعت ظاهر و شروع به جفتگیری و تخمریزی روی جوانه های گل و محورهای اصلی و فرعی گل آذین میکنند . طول دوره جنینی حشره 1-2 روز است . پس از تفریخ تخم ، لاروهای جوان جهت تغذیه وارد جوانه های گل و محورهای اصلی و فرعی گل آذین میشوند . رشد و نمو عوامل بیماری زا به ویژه آنتراکنوز انبه در محل خسارت و زخمهای ایجاد شده توسط لاروها روی انشعابات گل آذین سبب تشدید و در نهایت سیاه شدن ، ریزش گل آذین و عدم تشکیل میوه میگردد . لاروها پس از تغذیه کامل ، از گل آذین خارج و جهت شفیره شدن وارد خاک میشوند . طول دوره لاروی و شفیرگی حشره در شرایط طبیعی به ترتیب 7-13 و 6-8 روز است . طول دوره یک نسل حشره به طور متوسط 20 روز است و 3-4 نسل در فصل گلدهی انبه ایجاد میکند .
  منبع : آفات درختان میوه
  علف هرز چيست ؟!
  گياهى است كه هنوز فوايدش كشف نشده است
  ....
  بحث: زندگی با گیاهان دارویی


 20. کاربرانی که از پست مفید *FATIMA* سپاس کرده اند.


صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. آفات و بیماریهای درختان غیرمثمر
  توسط *FATIMA* در انجمن آفات گیاهی
  پاسخ ها: 6
  آخرين نوشته: 18th June 2011, 12:22 AM
 2. مقاله: پشت پرده آب میوه ها
  توسط amane$ در انجمن تغذیه
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 24th September 2010, 02:29 PM
 3. درخت نخل
  توسط *FATIMA* در انجمن زراعت
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 17th August 2010, 09:16 PM
 4. آشنایی با خواص آب میوه و آب سبزی
  توسط آبجی در انجمن گیاهان داروئی و ادویه ای
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 26th January 2010, 11:02 AM

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •