دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: املش + تصاوير

 1. #1
  یار همیشگی
  رشته تحصیلی
  باستان شناسي
  نوشته ها
  5,041
  ارسال تشکر
  7,753
  دریافت تشکر: 30,230
  قدرت امتیاز دهی
  916
  Array

  Lightbulb املش + تصاوير


  مختصات جغرافيايي:

  شهرستان املش با وسعتي حدود 5/469 كيلومتر مربع در مختصات جغرافيايي36 درجه و50 دقيقه تا37 درجه و 8 دقيقه عرض شمالي از خط استواو 50 درجه و 60 دقيقه تا50 درجه و16 دقيقه طول شرقي از نصف النهار مبدا و در فاصله 75 كيلومتري شهر رشت, مركز استان گيلان واقع شده است .

  اين شهرستان از شمال به دو شهرستان لنگرود و رودسر از غرب و جنوب به شهرستان سياهكل و از شرق به رحيم آباد رودسر محدود است .


  آب و هواي املش به علت قرار گرفتن در كنار ارتفاعات سرسبز و ييلاقات، بسيار مطبوع مي‌باشد.

  قوميت مردم املش گيلك با لهجه بيه پيش (شرق گيلان) وگويش املشي تكلم مي‌كنند. مردم املش داراي اعتقادات مذهبي بسيار قوي و اثني عشري مي‌باشند اين شهرستان نيزدر قديم مركز فرمانروايي سلاطين بوده است.

  عمدتاً در بخش كشاورزي و دامپروري فعاليت دارند و آثار كشاورزي بدست آمده در اين منطقه نشانگر فعاليت‌هاي كشاورزي در 1500 سال قبل مي‌باشد، از محصولات عمده كشاورزي مي‌توان برنج، چاي، گندم، فندق، مركبات.

  گياهان دارويي، فرآورده‌هاي دامي و عسل و ابريشم را نام برد اما قسمت اعظم زمين‌هاي كشاورزي زير كشت چاي است و محصولات چاي املش حدود 32% كل توليد كشور مي‌باشد عرضه محصولات بدست آمده در روز سه شنبه انجام مي‌شود و سه شنبه بازار املش نمونه كاملي از بازارهاي سنتي گيلان مي‌باشد كه مردم اين منطقه با حضور گسترده رونق خاصي به آن مي‌بخشند، مردم املش روزهاي بازار را گالش بازار مي‌نامند. اين بازار در تمامي طول سال در روزهاي سه شنبه برقرار و اگر اين روز با مناسبت‌هاي مذهبي برخورد كند فقط نيمي از روز درآن به داد وستد مي‌پردازند


  شهرستان املش از نظر ژئومرفولوژي و ناهمواري ها به سه منطقه جلگه اي, كوه پايه اي و كوهستاني تقسيم شده است.

  بخش جلگه اي از آبرفت هاي رودهاخانه هاي شلمان رود, كيا رود و رود كهنه گويه به وجود آمده است كه شهر املش بر مخروط افكنه شلمان رود بنا شده است.


  پل رود (پله رود يا پلورود) و شلمان‌رود, مهم‌ترين ‌رودخانه‌هاي ‌اين‌ منطقه‌اند. پل‌ رود, بزرگ‌ترين‌ رودخانه شرق‌ گيلان‌ است‌. اين‌ دو رود از دامنه‌هاي‌ شمالي‌ البرز سرچشمه‌ مي‌گيرند و پس‌ از طي‌ مسيري‌ با شيب‌ زياد به‌ درياي‌ خزر مي‌ريزند.

  بخش جلگه اي و كوهپايه اي در گذشته نه چندان دور پوشيده ازجنگل انبوه بود اما امروزه بيشتر درختان قطع گرديده و به باغات چاي تبديل شده است.

  بخش كوهستاني در جنوبي ترين قسمت شهرستان واقع شده و پوشيده از مراتع و بلند ترين قله آن ناتشكوه است

  مناطق جلگه اي و كوهپايه اي داراي آب و هواي معتدل خزري و مناطق كوهستاني با زمستان هايي سرد و پوشيده از برف و يخبندان و تابستان هايي خنك و دلپذير است.
  و متوسط بارندگي‌ ساليانه اين شهرستان, بيش از هزار ميلي‌متر است‌.

  پوشش گياهي و جانوري: درختان‌ توسكا، افرا، انار ترش‌، انجير، ازگيل‌ (كنوس‌)، فندق‌، گردو، راش‌، شرم‌، بلوط، ممرز، توت‌، ون‌ و آزاد از رستني هاي‌ مهم‌ اين‌ ناحيه‌اند. همچنين‌ گياهان‌ دارويي‌ از قبيل‌ گل‌ بنفشه‌ و ختمي‌، گل‌ گاوزبان‌ و كود كوتو در اكثر نقاط املش‌ مي‌رويند.


  از جانوران‌ و پرندگان‌ روباه‌، شغال‌، گرگ‌، سمور، خرگوش‌، تيهو و سا, عقاب و انواع گونه هاي پرندگان جلگه اي و كوهستاني را مي‌توان‌ نام‌ برد.


  ادامه دارد...........


  هرگز زانو نخواهم زد،حتی اگر سقف آسمان کوتاهتر از قامتم باشد.

  "
  کوروش بزرگ"


 2. 2 کاربر از پست مفید باستان شناس سپاس کرده اند .


 3. #2
  یار همیشگی
  رشته تحصیلی
  باستان شناسي
  نوشته ها
  5,041
  ارسال تشکر
  7,753
  دریافت تشکر: 30,230
  قدرت امتیاز دهی
  916
  Array

  پیش فرض پاسخ : املش + تصاوير

  نام گذاري املش:  نام شهرستان املش دراصل «ام» و «لش» بوده است كه «ام » به معني «رود»و «لش»به معني« راكد» مي باشد. بنابر اين املش؛ يعني رود خانه راكد .


  شهرستان املش در سال 76 از شهرستان رودسر منتزع و تبديل به شهرستان شد. اين شهرستان براساس‌سرشماري سال 1375، جمعيت آن 50716 نفر برآورد گرديد دكه 38%شهرنشبن و 62%در روستاهاساكن بودند .  تاريخ شهرستان املش:  بر پايه ي كاوش هاي باستان شناسي, شهرستان املش از نخستين زيست گاه هاي بشري, از جايگاه ويژه اي برخوردار مي باشد.
  در املش‌ آثار باستاني‌ مهمي‌ همچون‌ كوزه‌هاي زرين‌ و گلي‌ از اشكال‌ حيوانات‌، مجسمه‌ و سلاح هاي انساني‌ به‌ دست‌ آمده‌ است‌, كه‌ از جنس‌ برنز، نقره‌ و طلا ساخته‌ شده‌اند.  اين‌ اشياي باستاني‌ در جريان‌ حفاري هاي‌ غيرمجاز و يا توسط باستان‌ شناسان‌ از گورستان ها به‌ دست‌ آمده‌ است‌.

  از مقايسه ي اين‌ اشياي با آثار باستاني‌ ساير مناطق‌ مي‌توان‌ زمان‌ آن ها را به‌ اواخر هزاره ي دوم‌ و اوايل‌ هزاره ي نخست‌ ق‌.م‌ تخمين‌ زد.


  اشياي باستاني‌ املش‌ در مقايسه‌ با اشياي باستاني‌ مارليك‌ از لحاظ شيوه‌ و زمينه‌ داراي‌ تفاوت هايي‌ است‌، اما در استفاده‌ از اشكال‌ حيوانات‌ مشتركند.با نمايش‌ سفالينه‌ها و اشياي فلزي‌ املش‌ به‌ سال‌ 1964م‌/1343ش‌ در موزه نوشاتل‌ سويس‌، هنر املش‌ شناخته‌ شد .


  املش‌ زماني‌ مركز استقرار مالكان‌ و روساي‌ خاندان‌ صوفي‌ بود. خان هاي‌ صوفي‌ املش‌ به‌ تحريك‌ دولتيارخان‌، پسر خليل‌ سلطان‌، در عهد صفويان‌ سر به‌ شورش‌ برداشتند، ولي‌ به‌ زودي‌ توسط شاه‌ عباس‌ اول‌ سركوب‌ شدند.


  سپس‌ پادشاه‌ صفوي‌ گروهي‌ از آنان‌ را به‌ قندهار و گروهي‌ ديگر را زير نظر ولي‌سلطان‌ صوفي‌ به‌ رانكوه‌ كوچاند.


  ايل‌ صوفي‌ تا پايان‌ اقتدار صفويان‌ اعتبار و منزلت‌ خاصي‌ داشت‌، به‌ طوري‌ كه‌ بر كل‌ نواحي‌ شرق‌ گيلان‌ (ديلمان‌ و رانكوه‌) فرمان‌ مي‌راند، اما پس‌ از به‌ قدرت‌ رسيدن‌ نادرشاه‌ افشار قدرت‌ و نفوذ خود را از دست‌ داد.  نادر كه‌ از حضور كردهاي‌ مهاجر ساكن‌ در املش‌ و مناطق‌ ديگر رانكوه‌ ناراضي‌ بود، گروههاي‌ تازه‌اي‌ از كردهاي‌ گروس‌ و اطراف‌ كرمانشاهان‌ را براي‌ تضعيف‌ صوفي ها به‌ كلاردشت‌ و كجور كوچاند.


  با به‌ قدرت‌ رسيدن‌ آقا محمدخان‌ قاجار مجدداً گروه‌ ديگري‌ از كردهاي‌ خواجوند و لرهاي‌ نقاط سردبند و سيلاخور براي‌ تضعيف‌ قدرت‌ صوفيها به‌ اين‌ منطقه‌ كوچانده‌ شدند.


  به‌ گفته ي ادموندز، جهانگرد بريتانيايي‌ كه‌ در اواخر دورة قاجار به‌ املش‌ سفر كرده‌ است‌، شمار خانه‌هاي‌ اين‌ دهكده‌ 100 باب‌ بوده‌ است‌ كه‌ 200 خانوار از خاندان‌ صوفي‌ در آنها زندگي‌ مي‌كرده‌اند. او املش‌ را به‌ لحاظ برخورداري‌ از مناظر طبيعي‌ و مسكوني‌ زيبا با مناظر طبيعي‌ بريتانيا مقايسه‌ مي‌كند.


  اقتصاد شهرستان املش:  اقتصاد اين منطقه بر پايه كشاورزي و دامداري استوار است. ازمحصولات مهم كشاورزي مي توان چاي ،برنج و گندم را نام برد. ساكنين مناطق جلگه به پرورش گاو، طيور و كرم ابريشم مشغولند و درمناطق كوهپايه اي و كوهستاني به پرورش زنبور عسل مي پردازند.


  ضمناً, سه شنبه بازار املش نمونه قابل توجهي از بازارهاي هفتگي سنتي در گيلان است . كه نقش به سزايي در رونق اقتصادي اين شهرستان دارد .

  شهرستان املش داراي معادني نظير :معدن ميكاي سياه و دولوميت مي باشد.  مكان ها و جاذبه هاي گردشگري شهرستان املش:


  *تالاب زر بيجار املش مناطق ييلاقي و باغات چاي
  *غار لياروي واقع در روستاي لياروي بلوردكان املش
  *غار تلاين گورج و هفت خم تله سر
  *بافت تاريخي شهر املش
  * يخچال طبيعي ملجه دشت
  *دهكده ييلاقي خسيب دشت
  * هلودشت
  *چشمه آب معدني لوزان
  *برج تاريخي ميل امام
  * ساختمان قديمي محمد تقي خان صوفي سياوش
  *ساختمان قديمي عبدالعلي خان صوفي
  *ساختمان قديمي گوهر تاج خانم
  *سه شنبه بازار املش
  *آرامگاه چهار تن از سلاطين كيايي .  هرگز زانو نخواهم زد،حتی اگر سقف آسمان کوتاهتر از قامتم باشد.

  "
  کوروش بزرگ"


 4. 3 کاربر از پست مفید باستان شناس سپاس کرده اند .


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. دانلود: نرم افزار ویرایش آسان تصاویر Focus Photoeditor 6.1.8 Portable
  توسط *AM@NDA* در انجمن نرم افزارهای چند رسانه ای
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 7th May 2010, 09:34 AM
 2. مقاله: مانیتور
  توسط آبجی در انجمن بخش مقالات سخت افزار
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 3rd March 2010, 10:52 PM
 3. پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 15th February 2010, 05:18 AM
 4. رنگهاي واقعي يا مجازي: هنر عكاسي فرازميني
  توسط آبجی در انجمن گالری تصاوير نجوم
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 7th January 2010, 11:53 PM
 5. مقاله: انتخاب یک دوربین دیجیتال
  توسط SaNbOy در انجمن بخش مقالات سخت افزار
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 18th December 2008, 12:55 PM

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •