دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 22

موضوع: پزشکی نظامی -- زندگی در شرایط سخت

 1. #11
  کاربر اخراج شده
  رشته تحصیلی
  مهندسی عمران
  نوشته ها
  0
  ارسال تشکر
  11,136
  دریافت تشکر: 25,267
  قدرت امتیاز دهی
  0
  Array
  M@hdi42's: لبخند

  پیش فرض پاسخ : پزشکی نظامی -- زندگی در شرایط سخت


  FOOD PROCUREMENT

  KILLING DEVICES
  زنده ماندن در شرایط سخت
  قسمت هشتم : تهیه غذا - بخش سوم
  وسایل کشتن


  وسايل كشتن


  وسايل كشتن مختلفي وجوددارد كه شما مي توانيد براي زنده نگه داشتن خودتان از آنها نگهداري كنيد . چماق ، نيزه ، تيرو كمان و قلابسنگ مثالهايي از اين نوع وسايل هستند .
  چماق

  يكي از ساده ترين و مؤثرترين وسايل كشتن يك چوب محكم و قوي به اندازة بازوي شما ، از نوك انگشتـــان تا شانه ، مي باشـد كه به چماق خرگوشي معروف است . شما مي توانيد آن را از بالاي سر يا از كنار با شدن زيادتر پرتاب نماييد . اين وسيله براي شكار حيوانات كوچك بسيار مؤثر بوده و آنها را به راحتي متوقف مي سازد .

  نيـــــزه

  شما مي توانيد يك نيزه براي كشتن شكارهاي كوچك و ماهي ها تهيه كنيد . شما بايد با نيزه كار كنيد نه اينكه آن را پرتاب كنيد . براي اطلاعات بيشتر بخش مربوط به ماهيگيري با نيزه را مطالعه نماييد .

  تيروكمان

  يك كمان خوب نتيجه ساعتها كار مي باشد . شما مي توانيد يك كمان براي استفاده در فواصل كوتاه را به راحتي بسازيد . وقتي كه كمان قابليت ارتجاعي خود را از دست بدهد يا بشكند ، شما مي توانيد آن را جايگزين كنيد . براي ساختن كمان يك تكه چوب محكم به طول يك متر كه هيچگونه گره يا شاخه نداشته باشد انتخاب كنيد . انتهاي بزرگ را به دقت بتراشيد تا مانند انتهاي كوچك كشيده شود . با آزمايش دقيق ميزان قابليت انعطاف پذيري چوب را بررسي كنيد . همواره طرفي را كه به سمت شماست بتراشيد يا سمتي را كه با اولين كشيدن كمان احتمال شكستن آن زياد است را بتراشيد . چوبهاي خشك بهتر از چوبهاي سبز هستند . براي افزايش ميزان كشش يك كمان ثانوي به كمان اولي ، جلو به جلو ، ببنديد ، به طوري كه وقتي كه از كنار ديده مي شود به صورت ضربدر باشد . سرهاي كمان ها را با طناب به يكديگر وصل كنيد . فقط از تسمه ي مخصوص كمان براي اين كار استفاده كنيد .
  تيـرها را از چوبهاي خشك و راست موجود انتخاب كنيد . تيرها بايد حدوداً از اندازه اي برابر نصف طول كمان داشته باشند . تمامي اطراف تير را به آرامي بتراشيد . شما بايد تيرها را كاملاً به حالت صاف درآوريد . شما مي توانيد تيرها را با گرفتن روي حرارت انعطاف پذير سازيد . اجازه ندهيد كه در ضمن انجام اين كار تيرها بسوزند .
  شما مي توانيد نوك تيرها را از استخوان ، شيشه ، فلز يا تكه هاي تيز سنگ انتخاب كنيد . شما همچنين مي توانيد نوك تير را با تراشيدن تيز كنيد . در ضمن محكم ساختن چوب مورد استفاده براي ساختن تير ، براي انجام اين كار چوب را روي زغال داغ بگيريد ، مراقب باشيد چوب نسوزد .
  در انتهاي تير يك شكاف ايجاد كنيد تا روي تسمه كمان ثابت شود . اين كار را با بريدن يا سوهان زدن انجام دهيد نه با شكافتن . چسباندن پَر به شكاف ايجاد شده در انتهاي تير سبب دقيقتر شدن مسير پروازي تير مي شود اما كاري ضروري نمي باشد .

  قلابـــسنگ

  شما مي توانيد با گره زدن دو تكه طناب حدود 60 سانتيمتري به دو انتهاي مخالف يك تكه چرم به اندازة كف دست قلابسنگ بسازيد . يك سنگ در چرم قرار دهيد و يك طناب را اطراف انگشت وسطي بپيچيد و آن را كف دست بگيريد . يك طناب ديگر را بين انگشت سبابه و شست مي گيريم . براي پرت كردن سنگ قلاب را چندين بار بچرخانيد و سپس طناب موجود را در بين انگشت شست و انگشت سبابه را رها كنيد . براي ماهر شدن در انجام اين كار تمرين كنيد . قلابسنگ در مقابل شكارهاي كوچك بسيار مؤثر است .

 2. #12
  کاربر اخراج شده
  رشته تحصیلی
  مهندسی عمران
  نوشته ها
  0
  ارسال تشکر
  11,136
  دریافت تشکر: 25,267
  قدرت امتیاز دهی
  0
  Array
  M@hdi42's: لبخند

  پیش فرض پاسخ : پزشکی نظامی -- زندگی در شرایط سخت  FOOD PROCUREMENT
  FISHING DEVICES

  زنده ماندن در شرایط سخت
  قسمت هشتم : تهیه غذا - بخش چهارم
  وسایل ماهیگیری

  شما مي توانيد قلاب ماهيگيري ، تور و تله براي خود تهيه كنيد و از روشهاي مختلفي براي شكار ماهي بهره ببريد  تصوير 17-8 . قلابهاي ارتقاء يافته

  براي ساختن يك قلاب چوبي يك تكه چوب سخت به اندازة 5/2 سانتيمترو به قطر 6 سانتيمتر ببُريد . در يك سر آن يك شكاف درست كنيد . يك تكه استخوان ، سيم يا ميخ كوچك در شكاف قرار دهيد . استخوان يا سيم قرار گرفته در شكاف را محكم گره بزنيد تا از محل خود حركت نكند . به اين ترتيب يك قلاب نسبتاً بزرگ درست مي شود . براي ساختن قلابهاي كوچكتر از مواد كوچكتري استفاده كنيد . يك قلاب تنگ از يك چوب ، استخوان ، فلز يا ساير مواد كه به صورت استوانه اي هستند درست مي شود . دو سر اين نوع قلاب تيز بوده و شكاف آن در وسط قرار دارد كه طناب به آن گره مي خورد . براي طعمه گذاشتن در اين نوع قلاب طعمه را در تمام طول آن بچسبانيد . وقتي كه ماهي طعمه را مي بلعد همراه با آن قلاب را نيز مي بلعد .

  تله گذاري مخصوص ماهي

  تله گذاري روشي است كه شما مي توانيد براي گرفتن ماهي در منطقه اي كه دشمن در آن حضور دارد از آن استفاده كنيد ( تصوير 18-8 ) . براي درست كردن يك تله دو نهال انعطاف پذير در ته حوضچه ، بركه يا رودخانه فرو كنيد به طوري كه سرهاي آنها مقدار كمي زير سطح آب باشد . يك طناب بين آنها ببنديد ، دو طناب كوچك كه به آنها قلاب بسته شده است به اين طناب رابط گره بزنيد . مطمئن باشيد كه اين طنابهاي كوچك دور طناب بزرگتر يا دور خودشان گره نخورند . آنها همچنين بر روي طناب بزرگتر بلغزند . در انتها قلابهاي آويزان را طعمه گذاري كنيد .
  تصوير 18-8 . تله مخصوص ماهي


  تور آبشـــــش

  اگر تور آبشش در دسترس نبود ، شما مي توانيد با استفاده از تسمه هاي چتربازي يا وسايل مشابه آن تور را بسازيد ( تصوير 19-8 ) . طنابهاي مركزي تسمه ي چتربازي را باز كنيد و تسمه را بين دو درخت ببنديد . چندين طناب وسطي به طناب اصلي متصل شده به درختان توسط گره پروسيك يا گره Girth متصل كنيد . طول تور مورد نظر و اندازه سوراخهاي توري تعداد طنابهاي وسطي آويزان شده و فاصله مابين آنها را تعيين مي كند . از يك طرف طناب اصلي شروع كنيد ، طنابهاي دوم و سوم را با يك گره روي دستي به همديگر وصل كنيد . سپس چهارمي و پنجمي ، ششمي و هفتمي و….. را به همديگر وصل كنيد تا به آخرين طناب برسد . حالا شما تعدادي طناب داريد كه به صورت جفت جفت به همديگر گره خورده اند و به يك طناب مركزي متصل هستند . د رهر دو سر طناب مركزي يك طناب تك به صورت آويزان باقي مي ماند . رديف دوم را با گره زدن طناب آويزان اولي به طناب دومي شروع كنيد.  تصوير 19-8 . تهيه يك تور آبشش
  براي منظم كردن اندازه سوراخهاي تور و صاف بودن رديف ها ، يك راهنما به درختان گره بزنيد . راهنما را در جهت مخالف تور كه شما در آن طرف كار مي كنيد قرار دهيد . با كامل شدن هر رديف راهنما را پايين بياوريد . طنابها معمولاً بصورت جفت جفت آويزان هستند و شما همواره يك طناب از يك جفت را به يك طناب از يك جفت طناب مجاور گره بزنيد . براي محكم كردن انتهاي تور يك طناب نيز در پايين تور از طنابهاي به هم گره خورده شده عبور دهيد . از اين نوع تور مطابق با شكل 20-8 استفاده كنيد .

  تصوير 20-8 . توراندازي در يك رودخانه  تله هاي ماهيگيري

  شما مي توانيد ماهي را با استفاده از روشهاي مختلفي به تله بيندازيد ( تصوير 21-8 ) . سبدهاي ماهي يكي از اين روش ها هستند . شما مي توانيد با بستن چندين تكه چوب به همديگر توسط شاخه هاي انگور يا گياهان بالا رونده و قيفي شكل كردن‌آنها يك سبد ماهيگيري درست كنيد . بالاي سبد را ببنديد و فقط يك سوراخ در آن به انداز اي باقي بگذاريد كه ماهي بتواند در آن شنا كند و از آن بگذرد .
  تصوير 21-8 . انواع تله هاي ماهي


  شما همچنين مي توانيد از تله ها براي گرفتن ماهي هاي آب شور استفــاده كنيد ، زيرا كه دسته هاي ماهي به همراه جزر و مد به سمت ساحل مي آيند و آنها اغلب بصورت موازي با ساحل حركت مي كنند . يك محل را هنگامي كه مد است انتخاب كنيد و در هنگام جزر شدن تله را در آن كار بگذاريد . در سواحل صخره اي ، از حوضچه هاي طبيعي استفاده كنيد . در جزاير مرجاني ، از يك حوضچه طبيعي بر سطح صخره هاي آبي با مسدود كردن خروجي آنها در زمــان جزر براي به دام انداختن ماهي ها استفاده كنيد . در سواحل ماسه اي از ميله هاي ماسه اي و زهكشي هايي كه آنها را در بر مي گيرند استفاده كنيد . يك تله به كمك يك ديواره سنگــي پست كه از داخل آب به بيرون آمده و يك زاويه با ساحل درست كنيد .

  ماهيگيري با نيزه

  اگر شما نزديك آب هاي كم عمق هستيد كه در آن ماهي هاي بزرگ يافت مي شــوند شمـا مي توانيـــد با نيــزه آنها را شكـار كنيد . براي ساختن نيزه ، از يك تكه چوب بلند و راست استفاده كنيــد ( تصوير 22-8 ) . نوك چوب را با يك چاقو تيز كنيد يا به نوك نيزه چاقو ، تكه استخوان يا فلز نوك تيز وصل كنيد . شما همچنين مي توانيد يك نيزه با شكافتن يك سر چوب به ميزان چند اينچ و وارد كردن يك تكـه چوب در آن كه به عنوان نوك نيزه عمل مي كنيد بسازيد . سپس نوك تكه چوب را تيز كنيد . براي شكار ماهي محلي را انتخاب كنيد كه ماهي ها جمع مي شوند يا از آنجا عبور مي كنند . نوك نيزه را داخل آب كنيد و آرام آرام به ماهي نزديك كنيد . سپس با يك حركت سريع ، نيزه را در ماهي فرو كنيد . سعي نكنيد كه ماهي را با نيزه بالا بكشيد ، زيرا ممكن است ماهي از نيزه بيفتد و فرار كند . پس با يك دست نيزه و با دست ديگر ماهي را بگيريد . نيزه را مخصوصاً وقتي كه نوك چاقو است پرتاب نكنيد . از دست دادن چاقو در شرايط سخت به معني از دست رفتن يك سرمايه بزرگ است . نسبت به مشكلاتي كه بر اثر انعكاس نور در زماني كه داخل آب دنبال ماهي مي گرديد باشيد.  تصوير 22-8 . انواع نوك نيزه
  قطعه قطعه كردن ماهي

  در شب در محلي كه تراكم خوبي از ماهي وجود دارد يك نور مي تواند ماهي ها را جذب كند . سپس در حاليكه به يك ساطور يا چيزي مشابه آن مجهز هستيد شما مي توانيد با استفاده از طرف عقبي تيغه به ماهي ضربه بزنيد . از طرف تيز ساطور استفاده نكنيد زيرا ماهي به دو تكه تقسيم مي شود و شما قسمتي از ماهي را از دست مي دهيد .

  مسموم كردن ماهي

  راه ديگر براي گرفتن ماهي استفاده از سم است . سم سريعاً عمل مي كند . اين به شما اجازه مي دهد تا در مدتي كه در حال اثر كردن است شما خود را مخفي نگه داريد . اين همچنين به شما كمك مي كند تا در يك زمان چندين ماهي را شكار كنيد . وقتي كه از سم استفاده كرديد ، مطمئن شويد كه همه ماهي هاي مُرده را جمع كنيد ، زيرا تعداد زيادي ماهيهاي مُرده وقتي كه در پايين رودخانه جمع شوند سبب مي شوند كه دشمن مشكوك شود . بعضي گياهان كه در مناطق گرمسير مي رويند حاوي روتنُن هستند ، ماده اي كه حيوانات خونسرد را مي كُشد ولي به انسان كه آن را مي خورد اثري ندارد . بهترين محل براي استفاده روتنن يا گياهــان توليد كننده روتنـن ، در حوضچه ها يا سرچشمه هاي روخانه هاي كوچك مي باشند . روتنــن در آب 21 درجه سانتيگراد يا بالاتر سريعاً بر ماهي اثر مي كند . اين در آب 10-21 درجه به آرامي اثر مي كند و در آب زير 10 درجه بي اثر است . گياهان زير مي توانند ماهي ا را بكُشند يا گيج كنند .
  ● آناماريتا يا كوكولوس ( تصوير 23-8 ) . اين يك گياه بالارونده بومي جنوب آسيا و جزاير جنوبي اقيانوس آرام است . دانه هاي لوبيا شكل آنها را شكاف دهيد و داخل آب بيندازيد .
  ● كروتون تيگليوم ( تصوير 23-8 ) . اين درختچه در مناطق باير جزاير جنوب اقيانوس آرام مي رويد . اين درختچه دانه هايي دارد كه در 3 كپسول زاويه دار قرار گرفته اند . دانه ها را شكاف دهيد و داخل آب بيندازيد .
  ● بارينگتونيا ( تصوير 23-8 ) . اين درختان بزرگ نزديك دريا در مالزي و بخشهايي از پُلي نزيا مي رويند . آنها حاوي يك ميوه آب دار با يك دانه هستند . دانه هاي اين درخت را شكاف دهيد و داخل آب بيندازيد .
  ● دريس اليپتيكتا ( تصوير 23-8 ) . اين جنس از درختچه هاي استوايي مهمترين منابع تجاري توليد روتنن هسند . ريشه هاي آن را به صورت پودر در آوريد و با آب مخلوط كنيد . مقدار زيادي از اين مخلوط را در آب بريزيد .
  ● ديوبوسيا ( بصوير 23-8 ) . اين درختچه در استراليا مي رويد و داراي دسته هاي گل سفيد و ميوه هايي شبيه توت است . گياه را خرد كنيد و خرده هاي آن را داخل آب بريزيد .
  ● تفروزيا ( تصوير 23-8 ) . اين گونه از درختچه ها كه حاوي غلافهاي لوبيايي شكل است در سرتاسر استوايي مي رويد . دسته اي از برگها و ساقه هاي آن را خرد كنيد يا بكوبيد و داخل آب بريزيد .
  ● آهك . شما مي توانيد آهك را از منابع تجاري موجود و مناطق كشاورزي كه از آهك به ميزان وسيعي استفاده مي كنند ، تهيه كنيد . همچنين مي توانيد با حرارت دادن مرجانها يا صدفهاي دريايي براي خود آهك تهيه كنيد . مقداري آهك را داخل آب بريزيد .
  ● پوسته ميوه هاي فندقي . پوست تازة ميوه هايي مانند فندق يا گردو را خرد كنيد ، سپس خرد شدة اين ميوه ها را داخل آب بريزيد .
  تصوير 23-8 . گياهان سمي براي ماهي ها
 3. #13
  کاربر اخراج شده
  رشته تحصیلی
  مهندسی عمران
  نوشته ها
  0
  ارسال تشکر
  11,136
  دریافت تشکر: 25,267
  قدرت امتیاز دهی
  0
  Array
  M@hdi42's: لبخند

  پیش فرض پاسخ : پزشکی نظامی -- زندگی در شرایط سخت
  FOOD PROCUREMENT

  PREPARATION OF FISH AND GAME FOR

  COOKING AND STORAGE


  زنده ماندن در شرایط سخت
  قسمت هشتم : تهیه غذا - بخش پنجم
  آماده سازی ماهی و شکارهای دیگر جهت طبخ کردن و ذخیره سازی

  شما بايد بدانيد كه چگونه ماهي و ساير شكارهاي خود را در شرايط سخت طبخ كرده و ذخيره سازي كنيد. پاك كردن يا ذخيره سازي نامناسب آنها باعث غير قابل خوردن آنها مي شود .
  ماهـــــي

  از خوردن ماهي فاسد اجتناب كنيد . پختن ، اين تضمين را نمي دهد كه ماهي فاسد شده قابل خوردن شده باشد . علائم فاسد شدن عبارتند از :
  ● گود رفتگي چشمها
  ● غير عادي شدن بوي ماهي
  ● ظاهر شدن رنگهاي مشكوك ( آبششها بايد قرمز يا صورتي باشد ) . فلس ها بايد به صورت برجسته و خاكستري باشد نه به صورت پلاسيده .
  ● بعد از فشار دادن ماهي با انگشت شست بايد جاي فرورفتگي بر روي گوشت ماهي ظاهر شود .
  ● ليز و چسبنده بودن بدن به جاي تر و نمناك بودن .
  ● مزة تند وتيز داشتن .
  خوردن ماهي فاسد يا گنديده ممكن است سبب اسهال ، تهوع ، انقباض عضلاني ، استفراغ ، احساس خارش و بيتابي ، فلج يا يك مزة گسي در دهان شود . اين علامات پس از يك تا شش ساعت بعد از خوردن ماهي فاسد ظاهر مي شود . اگر اين علامات ظاهر شد كاري كنيد تا استفراغ كنيد .
  ماهي به سرعت بعد از مرگ شروع به فاسد شدن مي كند . مخصوصاً در هواي گرم به محض شكار كردن ماهي هر چه سريعتر آن را آمادة خوردن كنيد . آبششها و رگهاي خوني بزرگ كه نزديك تيغه اصلي بدن ماهي ببُريد . ماهي هايي كه بيش از 10 سانتيمتر هستند نياز دارند تا داخل شكم آنها تميز شود . پوست يا فلس ماهي را بكَنيد . شما مي توانيد تمامي بدن ماهي را داخل سيخ بكشيد و روي آتش بگيريد . با اين حال جوشاندن ماهي با پوست آن بهترين روش براي حفظ ارزش غذايي آن است . چربي هاي ماهي زير پوست آن هستند و با جوشاندن ماهي شما مي توانيد آب آن را براي تهيه خودش نگهداريد . شما هر كدام از روش هايي كه براي پختن گياهان خوراكي استفاده مي شوند را مي توانيد براي پختن ماهي به كار ببريد . ماهي را در يك توپ ساخته شده از گل رُس جا دهيد و آن را در زير زغالهاي آتش پنهان كنيد تا زماني كه گِل سخت شود . براي خارج كردن ماهي پخته شده توپ رسي را بشكنيد . بعد از كَندن پوست ماهــي گوشت آن آمـاده استفـــاده است . اگـر نمي خواهيد ماهي را براي مدتي نگه داريد ، آن را دود بدهيد يا برشته كنيد . براي آماده سازي ماهي جهت دودي شدن ، سر آن را قطع كنيد و ستون فقرات آن را خارج كنيد.
  مـــــــارها

  براي كندن پوست مار ، ابتدا سر آن را قطع كنيد و پنهان كنيد . سپس پوست را از 15-20 سانتيمتري پايين بدن ببُريد ( تصوير 24-8 ) . پوست را به عقب برگردانيد ، سپس پوست را در يك دست و بدن مار را در دست ديگر بگيريد و از هم جدا كنيد . در مارهاي بزرگ ، ممكن است لازم باشد تا پوست را از كمر شكاف دهيد . مار را مانند ساير شكارهاي كوچك طبخ كنيد . امعاء و احشاء مار را خارج كرده و دور بريزيد . مار را به قطعات كوچكتر ببُريد . آب پز كرده يا سرخ كنيد.


  تصوير 24-8 . پاك كردن مار


  اول مار را بكشيد بعد

  2ـ حداقل از 15 سانتيمتري مانده به سر مار سر آن را قطع كنيد

  1ـ سر مار را محكم از عقب بگيريد

  4- پوست مار را بكنيد

  3ـ دور كمر مار يك شكاف ايجاد كنيد و امحاء و احشاء آن را خارج كنيد
  پرندگــــــان

  بعد از كشتن پرنده ، پرهاي آن را با پر كندن يا پوست كندن بكَنيد . به خاطر داشته باشيد كه پوست كندن سبب مي شود كه مقداري از ارزش غذايي آن كاهش يابد . شكم پرنده را باز كنيد و امحاء و احشاء آن را خارج كنيد . سنگدان ، قلب و كبد پرنده را باقي بگذاريد . پاهاي آن را ببُريد . پرنده را آب پز كنيد يا روي آتش برشته كنيد . قبل از پختن پرندگان لاشخور ، آنها را حداقل 20 دقيقه بجوشانيد تا انگلهاي آن كُشته شود .
  پوست كردن و قصابي كردن شكارهاي بزرگ و كوچك

  حيوان را با بُريدن گلويش ذبح كنيد . اگر ممكن باشد ، لاشه را از نزديك يك رودخانه يا نهر آب تميز كنيد . كمر لاشه را بالا آوريد و پوست بدن آن را از گلو يا دُم شكاف دهيد . تمام اطراف اندام جنسي لاشه را نيز شكاف دهيد . ( تصوير 25ـ 8 ) . غده هاي مُشك آهو را در نقاط A و B ببُريد تا از خراب شدن گوشت جلوگيري شود . براي پستانداران كوچك ، پوست اطراف بدن را ببُريد و دو انگشت خود را زير پوست در دو طرف قرار دهيد و پوست را بكشيد ( تصوير 26-8 ) .
  نكته : وقتي كه پوست را مي بُريد چاقو را زير پوست قرار دهيد و بالا آوريد تا فقط پوست جدا شود . اين همچنين سبب مي شود كه از بريدن موها و پشم ها و قاطي شدن آنها با گوشت جلوگيري شود .


  تصوير 25-8 . پوست كندن و قصابي كردن شكارهاي بزرگ  تصوير 26-8 . پوست كندن حيوانات كوچك
  امحاء و احشاء حيوانات كوچكتر را با شكافتن بدن آن و بيرون كشيدن آنها با انگشت خارج كنيد . حفره هاي موجود در پهلوي حيوان را فراموش نكنيد . براي شكارهاي بزرگتر ، گلوي حيوان را از ديافراگم باز كنيد. امحاء و احشاء حيوان را بيرون بكشيد . اطراف مقعد حيوان را ببُريد ، سپس دست خود را داخل قسمت پايين حفره شكمي وارد كنيد و پايين روده را بگيريد و آن را بيرون بكشيد . مثانه حيوان را با نيشگون گرفتن آن و بريدن بخش پاييني آن خارج كنيد . اگر گوشت با ادرار مخلوط شد آن را بشوييد تا گوشت فاسد نشود . قلب و جگـر حيوان را باقي بگذاريد . اينها را جداگانه ببُريد و بررسي كنيد تا به كرم يا انگل آلوده نباشد . رنگ جگر را نيز كنترل كنيد . رنگ نشانگر وجود يا عدم بيماري در حيوان مي باشد . سطح جگر بايد نرم و مرطوب بوده و رنگ آن قرمز پر رنگ يا ارغواني باشد . اگر جگر مريض باشد آن را دور بريزيد . با اين حال يك جگر حيوان مريض الزامي ايجاد نمي كند كه نتوان گوشت آن را خورد .
  هر يك از پاهاي حيوان را تا بخش بالاي آن و جايي كه قبلاُ بُريده شده است بشكافيم . پوست حيوان را از روي لاشه جدا كنيد . هر جا كه لازم بود بافتهاي متصل شده به پوست را ببُريد . سر و پاهاي حيوان را نيز قطع كنيد .
  شكارهاي بزرگ را به قطعات مناسبي تقسيم كنيد . اول بافتهاي ماهيچه اي متصل شده به پاهاي جلوي لاشه را قطعه قطعه كنيد . استخوان يا غضروفي در پاهاي جلويي حيوانات چهارپا وجود ندارند . اعضاي خلفي بدن حيوان را در جاهايي كه به بدن متصلند ببُريد . شما بايد اطراف استخوانهاي بزرگ را در قسمت بالاي پا قطع كنيد و دنبه ي متصل به عقب حيوان را قطع كنيد . رباتهاي موجود در اطراف مفاصل را قطع كنيد و به سمت عقب خم كنيد تا جدا شوند . ماهيچه هاي بزرگ موجود در دنده هاي حيوان را از ستون فقرات آن را نيز جدا كنيد . اگر شما اول دنده ها را بشكنيد سپس آنها را ببُريد كار كمتري نياز داشته و چاقوي شما كمتر مورد استفاده قرار مي گيرد .
  تكه هاي بزرگ گوشت را سرخ يا آب پز كنيد . شما مي توانيد تكه هاي كوچك گوشت را نيز آب پز كنيد ، مخصوصاً آنهايي كه بعد از قصابي كردن اوليه به استخوان چسبيده اند را مي توانيد در آبگوشت استفاده كنيد . شما مي توانيد اعضايي مثل قلب ، جگر ، پانكراس ، طحال و قلوه ها را با روشهاي مشابه طبخ گوشت ماهيچه بپزيد . شما همچنين مي توانيد مغز حيوان را بپزيد و بخوريد . زبان حيوان را نيز بريده ، بپزيد و آب پز كنيد .
  دودي كردن گوشت

  براي دودي كردن گوشت ، يك حصار اطراف آتش درست كنيد ( تصوير 27-8 ) . دو پانچو كه به همديگر وصل شده اند خوب كار مي كنند . نيازي نيست كه آتش بزرگ يا داغ باشد . هدف ايجاد دود است نه آتش . از چوبهاي صمغ دار استفاده نكنيد ، زيرا گوشت را خراب مي كنند . چوب بايد تا حدودي سبــز باشد ، اگر خيلـي خشك باشد آن را در آب غوطه ور سازيد . گوشت را در تكه هاي نازك به اندازه حداكثر 6 سانتيمتر ببُريد و آنها را روي آتش بياويزيد . مطمئن شويد كه هيچ تكه گوشت ديگري را لمس نكند . پانچو را اطراف گوشت قرار دهيد تا دود را نگه دارد و نزديك آتش قرار دهيد . نگذاريد آتش خيلي داغ شود . گوشتي كه در طي يك شب دودي مي شود تا حدود يك هفته باقي مي ماند . دو روز دودي كردن متناوب سبب مي شود كه گوشت حدود 2-4 هفته بماند . يك تكه گوشت كه به خوبي دودي شده باشد تيره ، مجعّد و ترد مي باشد و شما مي توانيد بدون پختن مجدد آنها را بخوريد . شما همچنين مي توانيد از يك گودال براي دودي كردن گوشت استفاده كنيد . ( تصوير 28-8 )
  خشك كردن گوشت

  براي خشك كردن گوشت آن را به ورقه هايي به قطر 6 سانتيمتر درآوريد . ورقه هاي گوشت را در محلي كه جريان هوا مناسب باشد و آفتاب خوب باشد بياويزيد . ورقه هاي گوشت را دور از دسترس حيوانات گذاشته و آنها را براي محفوظ نگه داشتن بيشتر بپوشانيد . اجازه دهيد كه تمامي سطح گوشت قبل از خورده شدن خشك گردد . گوشتي كه خوب خشك شده باشد در هنگام خورده شدن بسيار ترد بوده و هنگام لمس كردن سرد نمي باشد.

  تصوير 28-8 . دودي كردن گوشت بالاي يك حفره


  حفاظت درست شده از پانچو يا چتر ويژه چتربازي

  سه پايه

  ورقه هاي گوشت كه بايد دودي شود


  گودال آتش دودي كننده چادري شكل ( چادر سرخپوستي )

  ساير روشهاي نگهداري

  شما همچنين مي توانيد گوشت را با استفاده از ساير روشهايي مانند فريزر كردن و نمك سود كردن ، نگهداري كنيد .
  فريزر كردن

  در آب و هواي سرد مي توان گوشت را با فريزر كردن نگهداري نماييد . فريزر كردن يك ابزار براي آماده سازي گوشت نمي باشد . شما بايد قبل از خوردن گوشت آن را بپزيد .
  نمك سود كردن

  مي توان گوشت را با غوطه ور كردن در يك محلول آب نمك نگهداري كرد . محلول بايد كاملاً گوشت را بپوشاند . همچنين مي توان از نمك به طور مستقيم براي نگهداري گوشت استفاده كرد . قبل از پختن گوشت نمك آن را بشوييد .


 4. #14
  کاربر اخراج شده
  رشته تحصیلی
  پرستاری
  نوشته ها
  88
  ارسال تشکر
  248
  دریافت تشکر: 351
  قدرت امتیاز دهی
  0
  Array

  پیش فرض پاسخ : پزشکی نظامی -- زندگی در شرایط سخت
 5. #15
  کاربر اخراج شده
  رشته تحصیلی
  پرستاری
  نوشته ها
  88
  ارسال تشکر
  248
  دریافت تشکر: 351
  قدرت امتیاز دهی
  0
  Array

  پیش فرض پاسخ : پزشکی نظامی -- زندگی در شرایط سخت

  خوردن مار در مانور" زندگي در شرايط سخت" براي تفنگداران دريايي آمريكا در تايلند


 6. 6 کاربر از پست مفید KhATOoOoN سپاس کرده اند .


 7. #16
  کاربر اخراج شده
  رشته تحصیلی
  مهندسی عمران
  نوشته ها
  0
  ارسال تشکر
  11,136
  دریافت تشکر: 25,267
  قدرت امتیاز دهی
  0
  Array
  M@hdi42's: لبخند

  پیش فرض پاسخ : پزشکی نظامی -- زندگی در شرایط سخت  SURVIVAL USE OF PLANTS
  زنده ماندن در شرایط سخت


  قسمت نهم : استفاده غذایی از گیاهان


  آموزش نظامی
  استفاده غذايي از گياهان


  بعد از يافتن راه حلي براي تهيه آب ، سرپناه و غذاي حيواني شما بايد به منابع غذايي گياهي نيز توجه كنيد . در شرايط سخت همواره بايد به دنبال غذاهاي وحشي موجود بگرديد تا به اين طريق زنده بمانيد .
  نبايد به اين توانايي خود اتكا كنيد كه مي توانيد روزهايي بدون غذا زنده بمانيد . حتي در شرايطي كه تحرك بسيار كمي داريد ، سالم ماندن شما به تغذيه كامل بستگي دارد و اين موضوع مهمي است كه خود را قوي نگه داريد تا بتوانيد به خوبي از ذهن خويش استفاده كنيد .
  در طبيعت منابع غذايي فراهم مي باشند كه به شما اجازه مي دهند در سخت ترين شرايط زنده بمانيد به شرط آن كه از گياهان مضر استفاده نكنيد . بنابراين بايد قبل از ورود به منطقه اي تا جاي ممكن در مورد گياهان موجود در آن منطقه بدانيد . گياهان مي توانند به عنوان دارو نيز مورد استفاده واقع شوند . گياهان مي توانند به عنوان سلاح براي شما مورد استفاده واقع شود و مواد خام جهت تهيه سرپناه و آتش باشند . از گياهان مي توان مواد شيميايي براي مسموم كردن ماهي ها ، نگهداري غذاهاي حيواني فراهم آورد و از آنها مي توان براي مخفي كردن خود و تجهيزات استفاده كرد .
  نكته : تصاويري از گياهان كه در اين فصل شرح داده مي شوند در ضميمه B و C آمده اند .
  گياهان خوراكي

  گياهان منابع غذايي با ارزشي هستند زيرا در سطح وسيع وجود دارند ، سهل الوصول هستند و اگر به طور مناسب همراه با يكديگر استفاده شوند ، تمامي نيازهاي تغذيه اي شما را رفع مي كنند .
  هشـــــــدار

  فاكتور مهم در استفاده از گياهان به عنوان غذا اجتناب كردن از مسموم شدن به طور اتفاقي است . فقط گياهاني را بخوريد كه مي توانيد درست شناسايي كنيد و مي دانيد كه بر اثر خوردن آنها هيچ مشكلي ايجاد نمي شود . حتماً قبل از خوردن گياهان آنها را بشناسيم . گياه هويج سمي ، عده اي را كه آن را به دليل شباهت با هويج وحشي غير سمي اشتباه گرفته بودند مسموم كرد و كشت .
  در شرايطي كه شما خود را در وضعيتي مي بينيد كه براي آن وضعيت هيچگونه طراحي قبلي نكرده بوديد ، شما ممكن است هيچ زماني نداشته باشيد تا ياد يگيريد كه چه گياهي براي شما مفيد است و مي توانيد آن را بخوريد . در اين شرايط از تست جهاني براي تعيين گياهان خوراكي از غير خوراكي استفاده كنيد .
  اين مهم است كه بتوان گياهان مزروعي را از گياهان وحشي تشخيص داد . بيشتر اطلاعات ارائه شده در اين فصل به شما در تشخيص گياهان وحشي كمك مي كند . زيرا در مورد گياهان زراعي منابع زيادي در دسترس شما است كه شما مي توانيد به آن مراجعه كنيد .
  در هنگام انتخاب گياهان وحشي براي خوردن موارد زير را به خاطر داشته باشيد :
  ● گياهاني كه نزديك خانه ها و ساختمانها يا كنار جاده ها مي رويند ممكن است با آفت كُشها آلوده شده باشند تمام سطح آنها را بشوئيد . در كشورهاي بيشتر توسعه يافته كه اتومبيلهاي زيادي وجود دارند از گياهاني كه كنار جاده ها مي رويند اجتناب كنيد ، زيرا ممكن است بر اثر دود اتومبيلها به شدت آلوده شده باشند .
  ● گياهاني كه در آبهاي آلوده يا در آبهايي كه حاوي انگل ژيارديا ، لامبليا يا ساير انگل ها هستند خود آلوده مي شوند . براي ضد عفوني كردن آنها را بجوشانيد .
  ● بعضي گياهان بر روي خود ، قارچهاي سمي بسيار خطرناكي پرورش مي دهند . براي كاهش دادن احتمال مسموم شدن به واسطه اين قارچها از خوردن هر نوع ميوه اي كه بر روي آن علامتهايي از وجود قارچ يا كپك وجود دارد اجتناب نماييد .
  ● بعضي گونه گياهان ممكن است به دليل فاكتورهاي ژنيتيكي و محيطي حاوي مواد توكسيك يا سابتوكسيك متفاوتــي باشند . مثالي از اين شاخ و برگ گياه گيلاس وحشي مي باشد . بعضي از انـواع گونه هاي اين گياه داراي مقدار زيادي از تركيبات سيانيد كُشنده هستند ، در حالي كه بعضي از انواع داراي غلظــت كمي از اين تركيــب بوده يا اصلاً ندارند . اسبها از خوردن برگ هاي گيلاس وحشي ( پژمرده ) مي ميرند . از خوردن علفها ، برگا يا دانه هايي كه بوي بادام دارند اجتناب كنيد ، زيرا يكي از خصوصيات تركيبات سيانور دار وجود بوي بادام است .
  ● بعضــي افراد براي ابتــلاء به بيماري هاي روده اي ناشي از گياهـان مستعدتر مي باشند . اگر شما اين گونه هستيد از خوردن گياهان وحشي ناشناس خودداري كنيد . اگر شما نسبت به سموم عشقه خيلي حساس هستيد از خوردن تركيباتي كه در اين خانواده قرار دارند مانند انبه و بلادر خودداري كنيد .
  ● بعضي از گياهان خوراكي وحشي مثل بلوط ها و نيلوفر آبي مزة تلخي دارند . اين تركيبات تلخ كه معمولاً تركيبات تنين دار هستند سبب مي شوند كه آنها مزة نامطبوعي بگيرند . جوشاندن آنها و عوض كردن آب به طور متناوب معمولاً سبب از بين رفتن اين تركيبات تلخ مزه مي شوند .
  متناوب معمولاً سبب از بين رفتن اين تركيبات تلخ مزه مي شوند .
  ● بسياري از گياهان وحشي با ارزش داراي غلضت زيادي از تركيبات اگزالات كه به عنوان اگزالواسيد شناخته ميشوند. اگزالات ها سبب حساس شدن دهــان و گلو و آسيـب وارد آمدن به كليه ها مي شوند.
  ● پختن ، سرخ كردن يا خشك كردن معمولا چنين كريستالهايي اگزالات را نابود ميسازند . شلغم هندي داراي مقدار زيادي كريستال مي باشد كه شما مي توانيد آن را فقط بعد از اين كه با پختن يا خشك كردن كريستالهاي آن را از بين برديد ، بخوريد .
  هشــــــدار

  از خوردن قارچها در شرايط سخت خودداري كنيد. تنها راهي كه مي توان فهميد قارچي خوراكي است شناختن دقيق آن است . هيچ فرصتي براي تجربه كردن وجود ندارد .
  علائم بيشتر قارچ هاي خطرناك كه سيستم عصبـي مركزي را دچار تهاجــم قرار مي دهند ممكن است روزها بعد از خوردن قارچ ظاهر شود كه ديگر براي درمان دير است .
  شناسايي گياهان

  شما گياهــان را به جاي اينكه از طريق خانوادة آنها و طبقه بندي هاي ويژة گياه شناسي بشناسيد ، به كمك فاكتورهايي مانند شكل برگ و حاشيه ي آن آرايش برگ و ساختار ريشه ي گياه شناسايي مي كنيد .
  لبه هاي برگها را به طور كلي بصورت دانه اي ، بدون دندانه يا صاف و پنجه گرگي مي باشند . ( تصوير 1-9 )

  تصوير 1-9 . لبه ي برگ

  دندانه دار

  بدون دندانه

  پنجه گرگي

  بيضي شكل
  اين برگها ممكن است بصورت نيزه اي شكل بيضوي ، تخم مرغي شكل ، مستطيلي شكل ، گوه اي شكل ، سه گوش باشند .

  تخم مرغي شكل

  نيزه اي شكل

  مثلثي ( سه گوش )

  گوه اي شكل

  مستطيلي شكل

  سر تيز

  نوك تيز كشيده

  تصوير 2-9 . شكل برگها

  انواع اصلي آرايش برگ عبارتند از : در جهت مخالف ، يك در ميان ، مركب ، ساده و گل آذين پايه اي .


  مركب

  يك در ميان

  گل آذين پايه اي

  ساده
  تصوير 3-9 . آرايش برگها

  در جهت مخالف
  انواع ساختارهاي ريشه ها ( تصوير 4-9 ) عبارتند از پيازها ، دانه اي ، تك ريشه ، غده اي ها ، ( خزنده ) رزوم ، صاف و افشــان . پيازها مانند پياز هستند كه وقتــي از وسط نصف مي شوند در آنها حلقه هايي ديده مي شود . دانه اي ها ساختاري پيازي شكل دارند مانند سير كه به تكه هاي كوچك تقسيم مي شوند . اين ساختار به ما كمك مي كند تا پيازهاي وحشي را از سيب وحشي تشخيص دهيم . تك ريشه اي ها مانند هويج ها مي باشند و ممكن است بصورت يك ريشه ساده يا منشعب باشند اما معمولاً از هر ريشه يك گياه به دست مي آيد . غده اي ها مانند سيب زميني ها و سوسن هستند و شما مي توانيد آنها را به صورت غده هايي بر روي يك ريشه ريسماني شكل يا بصورت خوشه در زير گياه مادر پيدا كنيد . رزوم ها به صورت ريشه خزندة زيرزميني و بلندي هستند كه گياهان جديد از روي چشمهاي موجود برروي ريشه به بيرون مي آيند . يك ريشه افشان در گياهاني مثل مارچوبه يافت مي شوند و مانند نوك زمين شوي در زير خاك قرار مي گيرند .

  تصوير 4-9 . انواع ريشه ها

  1ـ فقط يك بخش از گياه خوراكي را در هر زمان مورد آزمايش قرار دهيد .
  2ـ گياه را به اجزاي اصلي آن تقسيم كنيد . برگها ، ساقه ها ، ريشه ها ، گلها غنچه ها .
  3ـ گياه را براي بررسي وجود اسيد بو كنيد . به خاطر داشته باشيد كه بو به تنهايي تعيين كنندة خوراكي بودن يا نبودن نيست .
  4ـ تا 8 ساعت قبل از شروع تست چيزي نخوريد .
  5ـ در طي 8 ساعت پرهيز از خوردن غذا يك تكه از بخشي از گياه را روي ناحيه داخلي بازو يا مچ قرار دهيد . در صورت سمي بودن 15 دقيقه كافي است تا پوست واكنش نشان دهد .
  6ـ در طي زمان تست هسچ چيز به جز آب تصفيه شده و بخشي از گياه كه تست مي شود در دهان نگذاريد .
  7ـ بخش كوچكي از يك قسمت سادة گياه را انتخاب كنيد و به نحوي كه مي خواهيد آن را بخوريد ، آماده سازيد .
  8ـ قبل از گذاشتن بخش آماده شده در دهان ، يك بخش كوچك آن را با سطح خارجي لبها تماس دهيد تا امتحان كنيد كه آيا لبها دچار التهاب يا خارش مي شوند يا خير .
  9ـ بعد از اين كه 3 دقيقه بدون هيچ واكنشي بر روي لبها گياه قرار داشت ، گياه را روي زبان گذاشته ، 15 دقيقه نگه داريد .
  10ـ اگر با واكنشي مواجه نشديد يك تكه كوچك از آن را داخل دهان گذاشته و بجويد و جويده شدة آن را 15 دقيقه در دهان نگه داريد ، در اين مدت از بلعيدن گياه خودداري كنيد .
  هر قدر كه مي توانيد بيشتر در مورد گياهاني كه براي غذا استفاده مي كنيد و خصوصيات ويژة آنها اطلاعات كسب كنيد . بعضي از گياهان هر دو بخش خوراكي و سمي را دارا هستند . بعضي ديگر فقط در زمان خاصي از سال خوراكي مي باشند . بعضي ديگر داراي گونه هاي سمي مي باشند كه بسيار شبيه به گونه خوراكي آنها يا گونه اي از آنها كه بصورت دارو استفاده مي شود مي باشند .
  تست خوراكي بودن جهاني

  گياهان زيادي در سرتاسر جهان وجود دارند . مزه كردن ، بلعيدن حتي بخش كوچكي از آنها مي تواند مشكلات و ناراحتي هاي بسيار شديدي را ايجاد كند و حتي به مرگ بينجامد . بنابراين حتي اگر مقدار اندكي نيز به خوراكي بودن گياهي شك كرديد ، قبل از خوردن هر بخش از گياه از تست خوراكي بودن جهاني استفاده كنيد . ( تصوير 5-9 )

  11- اگر در طي اين مدت با سوزش . خارش ، بيحسي ، گزش يا ساير تحريكات مشابه مواجه نشديد ، غذا را ببلعيد .
  12ـ 8 ساعت صبر كنيد . اگر در طي اين مدت عوارض بيماري در شما ظاهر شده كاري كنيد كه قي كرده و غذا خارج شود . به دنبال آن مقدار زيادي آب بخوريد .
  13ـ اگر هيچ نوع علامت بيماري ظاهر نشد به اندازة يك چهارم پيمانه از همان قسمت از گياه را با همان روش قبل با رعايت دقيق فواصل زماني بخوريد . اگر هيچ علامت بيماري مجدداً ظاهر نشد آن بخش از گياه براي خوردن بي خطر مي باشد .
  هــــــــشدار

  براي تمامي بخشهاي گياه اين تست را انجام دهيد زيرا بعضي از گياهان هر دو بخش خوراكي و غير خوراكي را دارا مي باشند . اين تفكر را نداشته باشيد كه آن بخشي كه به صورت پخته خوراكي مي باشد به صورت خام نيز خوراكي باشد . قسمت خام را نيز قبل از خوردن امتحان كنيد . يك بخش از گياه در افراد مختلف كه آن را مي خورند واكنشهاي مختلفي را ظاهر مي سازد .

  تست خوراكي بودن جهاني ( تصوير 5-9 )
  قبل از انجام تست مطمئــن شويد كه به ميزان كافي از گياه در محل وجود داشته باشد و به اندازه اي باشد كه ارزش وقت گذاشتن براي اجراي تست را داشته باشد . هر بخش از گياه ( ريشه ها ، برگها ، گلها و …. ) به بيش از 24 ساعت وقت براي اجراي تست نياز دارند . وقت خود را بر روي تست كردن گياهي كه در منطقه زياد نيست تلف نكنيد .
  به خاطر داشته باشيد كه خوردن مقدار زيادي از گياه خوراكي با معده اي خالي ممكن است سبب اسهال ، دلپيچه و تهوع گردد . دو مثال خوب از گياهان خوراكي كه ممكن است باعث چنين حالتي شوند سيبهاي كال و پياز وحشي مي باشد . حتي بعد از تست كردن گياه و اطمينان از خوراكي بودن آن در حد معقول از آن بخوريد .
  از مراحل و زماني كه جهت تعيين خوراكي بودن يك گياه تلف مي شوند مي توان به اهميت توانايي تشخيص گياهان خوراكي پي برد .
  ■ براي تشخيص هر گياه سمي از گياه ناشناخته يا وحشي كه داراي :
  ● شيرة بي رنگ يا شيري رنگ باشد .
  ● دانه ها ، پيازها يا تخمها داخل نيام باشد .
  ● خارها ، كرك ها يا تيغهايي داشته باشد .
  ● هويج ، گياه شقاقل ، گياه شبت ( از خانواده چتريان ) يا شاخ و برگ شبيه جعفري دارد .
  ● در بخشهاي چوبي يا برگهاي خود بوي بادام دارد .
  ● سر دانه هاي آنها شاخه هاي كوچك صورتي ، ارغواني يا سياه شكوفه دار دارند .
  ●طرز قرار گرفتن برگهاي آن بصورت سه تايي است .
  از ملاكهاي فوق بعنوان حذف كردن گياهان سمي استفاده كنيد . از همه مهمتر اينكه اين ملاكها اغلب به شما كمك مي كنند از خوردن گياهاني كه بالقوه سمي هستند يا از لمس كردن آنها اجتناب كنيد .
  براي ليست كردن اسامي گياهان وحشي كه خوراكي هستند يك جامعه المعارف مورد نياز است . اما به دليل كمي فضا در اينجا به عده قليلي از آنها اشاره مي شود . باز هم تأكيد مي شود كه تا آنجايي كه مي توانيد قبل از ورود به منطقه اطلاعات كاملي در مورد گياهان آن منطقه كسب كنيد . در ليست زير و در ساير بخشهاي اين فصل نام بعضي از گياهان خوراكي و دارويي آمده است . توضيحات كاملتر و تصاوير اين گياهان در ضميمه B موجود مي باشد .
  ■ گياهان خوراكي مناطق معتدل

  ● تيره تاج خروس ( تاج خروس برگشته و ساير گونه ها )
  ● زنجبيل آمريكايي ( مارانتا )
  ● مارچوبه ( مارچوبه خوراكي يا سمي )
  ● دانه پيچ ( جنس راش )
  ● تمشك سياه ( جنس روبوس )
  ● درختچه قره قاط ( جنس و آلومينيوم )
  ● گياه بابا آدم ( آركينيوم لاپا )
  ● گياه لوئي ( جنس تيفا )
  ● درخت شاه بلوط ( جنس كاستانيا )
  ● گياه كاسني وحشي ( چيكوريوم اينتيبوس )
  ● گياه كرش ( سيپروس اسكولنتوس )
  ● سوسن دشتي ( همروكالوس فولوا )
  ● گزنه ( جنس اورتيكا )
  ● بلوط ها ( كواِركوس )
  ● خرمالو ( يا سپيروس ويرجينيا )
  ● بارهنگ ( جنس پلانتاگو )
  ● سرخ دانه ( فيتولاكا آمريكانا )
  ● گياه كاكتوس انجير تيغي ( جنس اپونتيا )
  ● گياه خرفه ( گونه برگ درشت آن معروف به پرتولاكا الراكا )
  ● ساسافراس ( ساسافراس با بوي عطر و برگهاي پنجه اي و ميوه هاي كوچك آبي )
  ● ترشك ( رومكس ، آكتوسلا )
  ● توت فرنگي ( جنس فراگاريا )
  ● خار ( جنس كنگر فرنگي )
  ● نيلوفر آبي ( نوفار ، نيلوفر هندي و ساير جنس ها )
  ● سير و پياز وحشي ( جنس هاي سير )
  ● رز وحشي ( جنس هاي رز )
  ● ترشك شبدري مكزيكي ( جنس هاي اگزاليس )
  ■ گياهان خوراكي استوايي

  ● خيزران ( خيزران و ساير جنس ها )
  ● موز ( جنس موز )
  ● درخت نان ( آرتوكارپوس اينسيدا )
  ● كدو حلوايي ( آناكارديوم اكسيدنتال )
  ● نارگيل ( كوكوس نوسيفرا )
  ● انبه ( مانگوفرو اينسيدا )
  ● نخل ( جنس هاي مختلف )
  ● خربزه درختي ( جنس هاي كاريكا )
  ● نيشكر هندي ( ساكاروم افيسيناروم )
  ● گياه كولوكاسيا بومي آسياي مركزي ( جنس هاي كولوكاسيا )
  ■ گياهان خوراكي مناطق بياباني

  ● صمغ عربي ( آكاسيا فارنسيانا )
  ● گياه آكاو خنجري ( جنس هاي آكاو )
  ● كاكتوس ( جنس هاي مختلف )
  ● خرمالو فونيكس كتيليفرا
  ● تاج خروس صحرايي ( آمارانتس پالمري )

  جلبــك ها

  گياهي كه شما هرگز نبايد از ياد ببريد جلبك است . اين نوعي ريشه دار است كه در نزديكـي سواحل اقيانوس ها يافت مي شود . بعضي از انوع آنها در آب هاي شيرين نيز يافت مي شود . جلبك منبع يد با ارزشي بوده و داراي ويتامين C زيادي است . مقدار زيادي جلبك در معده اي كه عادت ندارد مي تواند سبب ايجاد اسهال شديد شود .
  وقتي كه جلبك ها را براي غذا جمع مي كنيد گياه زنده اي را كه به صخره ها يا اجسام شناور متصل هستند را جمع كنيد . جلبكي كه مدت زيادي روي آب ساحل توسط آب دريا شسته شده است ممكن است فاسد شده باشد . شما مي توانيد جلبكهاي جمع آوري شده را براي استفاده آينده خشك كنيد .
  آماده كردن جلبك براي خوردن به نوع آن بستگي دارد . شما مي توانيد انواع نازك يا ضخيم آن را در مقابل خورشيد يا شعله خشك كنيد ، آن را خرد كنيد و به سوپ خود بيفزاييد . جلبك هاي ضخيم و چرب را براي مدت كوتاهي بجوشانيد تا نرم شود . آنها را به عنوان سبزي يا همراه با غذاهاي ديگر بخوريد . شما مي توانيد انواعي از جلبك ها را بعد از تست كردن مبني بر اين كه سمي نباشند به طور خام بخوريد .
  جلبــــــك ها

  ● جلبك خوراكي روديمنا پالمتا
  ● جلبك سبز ( سبز پرده اي و سيفوني )
  ● جلبك قرمز ( چوندروس كريسپوس )
  ● جلبك قهوه اي كلپ ( آلاريا اسكولنتا )
  ● جلبك نواري لاور ( جنس پورفيرا )
  ● جلبك موجابان ( سارگاسوم فولولوم )
  ● جلبك قهوه اي شيرين ( لاميناريا ساكارانيا )
  آماده سازي غذاي گياهي

  هر چند بعضي از گياهان بصورت خام خوراكي هستند ، بايد ساير انواع آنها را براي خوراكي شدن طبخ كرد . خوراكي بودن به اين معني است كه اگر يك گياه يا غذا مواد مغذي لازم را فراهم آورد ، در حالي كه مطبوع و گوارا يعني اين كه خوردن آن غذا لذتبخش باشد . بسياري ازگياهان وحشي خوراكي هستند اما عدة قليل از آنها مطبوع و گوارا هستند . اين فكر خوبي است كه روشهاي تشخيص ، آماده سازي و خوردن غذاهاي وحشي را ياد يگيريم .
  روش هاي مورد استفاده جهت خوشمزه كردن گياهان غذايي شامل خيساندن ، جوشاندن ، پختن يا شستن مواد غذايي مي شود . در شستن ، غذاي گياهي را خرد مي كنيم ، آن را داخل يك آبكش مي ريزيم و آب جوش را روي آن مي ريزيم يا آن را در آب جاري غوطه ور سازيم .
  برگها ، ساقه ها و جوانه ها را به اندازه اي بجوشانيد كه ترد و لطيف شود ، آب راعوض كنيد در صورت امكان ، تا هر تلخي از بين برود .
  غده ها و ريشه هاي گياهان را بپزيد ، بجوشانيد يا سرخ كنيد . خشك كردن سبب مي شودكه اگزالات از ريشه هايي مانند خانواده سيب زميني خارج شوند .
  دانه هاي بلوط را در آب بشوييد ، در صورت امكان تا تلخي آن از بين برود . بعضي دانه ها ماننــد شاه بلـوط به صورت خام نيز خوشمزه هستند ، اما سرخ شدة آنها خوشمزه تر مي باشد .
  بسياري از غلات و دانه ها را تا كاملاً نرسيده اند مي توان به صورت خام خورد . وقتي كه سخت يا خشك شوند لازم مي شود كه شما آنها را در داخل غذا يا سوپ بجوشانيد يا خرد كنيد .
  شيرة بسياري درختان مانند افرا ، غان ، گردو ، افراي چناري ، حاوي شكر مي باشد . شما مي توانيد آن را بجوشانيد تا شربت از آن بگيريد . براي درست كردن يك ليتر شربت افرا نياز به 35 ليتر شيره است .
  استفاده دارويي از گياهان

  در شرايط سخت بايد شما از همه چيز موجوداستفاده كنيد . در استفاده از گياهان به عنوان دارو شناختن درست گياهان مورد استفاده همان قدر مهم است كه در زمان استفاده كردن از گياهان به عنوان غذا استفاده صحيح ازاين گياهان نيز به همين نسبت مهم است .
  واژه ها وتعاريف

  واژهها و تعريف هاي آنها كه در ارتباط با استفاده از دارويي از گياهان هستند :
  ● مرهم . نامي است كه به برگها يا ساير بخش هاي خرد شده و له شده كه جوشانده مي شوند و بر روي زخم ها يا بخش هاي دردناك بصورت مستقيم يا آغشته شده به پارچه اي گذاشته مي شود .
  ● دمكرده يا چاي . آماده سازي علفهاي دارويي براي استفاده داخلي و خارجي . شما مقدار كمي علف را در ظرفي بگذاريد ، آب داغ روي آن بريزيد و اجازه دهيد خيس بخورد و دم بكشد .
  ● جوشانده . مقداري برگ يا ريشه گياهان را آهسته آهسته بجوشانيد . برگ يا ريشه گياه را به آب بيفزاييد . آنها را در آب نگه داشته بريزيد تا مواد شيميايي آب خارج شود و غلظت متوسط محلول به دست آمده 28-56 گرم علف در 5/0 ليتر آب است.
  ● عصاره به دست آمده ( پرورده ) . محلول يا شيره اي كه از موادگياهي به دست مي آيد و بر روي زخم ها استفاده مي شود . بسياري از داروهاي طبيعي آرام تر از داروهايي كه معمولاً استفاده مي شوند عمل مي كنند . بنابراين با روزهاي كمتر شروع كنيد و اجازه دهيد كه اثر كند . طبيعتاً بعضي از آنها سريعتر از ساير ديگر انواع آنها عمل مي كند .
  درمان هاي ويژه

  درمان هاي زير فقط براي شرايط سخت استفاده مي شوند براي استفاده روتنن .
  ● اسهال براي متوقف كردن اسهال از چاي درست شده از ريشه تمشك سياه استفاده كنيد . پوسـت درخت بلـوط سفيـد يا ساير پوست هايي كه حاوي تنين هستند همچنين مؤثر مي باشند . با اين حال به دليل اثرات منفي آنها بر كليه ها با رعايت تمهيدات لازم از آنها استفاده كنيد . شما همچنين مي توانيد با خوردن خاك رس سفيد يا دوده آتش كمپ جلوي اسهال را بگيريد . چاي درست شده از قره قاط سرخ يا قره قاط معمولي يا برگ فندق نيز مؤثر است .
  ● آنتي هموراژيك . درمانهاي لازم را جهت متوقف كردن خونريزي حاصل از خوردن قارچ ها ي ليكوپرودن خوراكي استفاده از برگ گياهان دارويي انجام دهيد يا از برگهاي گياه بومادران از تيره مركبات يا گياه شاطر را از تيره نعنا استفاده كنيد .
  ● آنتي سپتيك ها . آنها براي تميز كردن زخم ها ،‌بخش هاي دردناك يا جوش ها و كهيرها استفاده مي شوند . شما مي توانيد آنها را از شيرة پرورده گرفته شده از پياز يا سير وحشي به دست آوريد . شما همچنين مي توانيد مواد آنتي سپتيك را از ريشه گل بابا آدم يا پوست بلوط سفيد بگيريد . تمامي اين درمانها براي استفاده خارجي است .
  ● تب . تب را با يك چاي درست شده از پوست بيد درمان كنيد و دَم كرده گلهاي بزرگتر يا ميوه هاي بزرگتر يا پوست نارون نيز مفيد مي باشد .
  ● سرماخوردگي و گلودرد . اين بيماري را با جوشانده برگ ها يا پوست درخت بيد درمان كنيد . شما همچنين مي توانيد سرماخوردگي را با چاي درست شده از ريشه گل بابا آدم ، گلهاي پنيرك يا خرگوشك يا برگ نعناع درمان كنيد .
  ● دردها ، ناراحتي ها و پيچ خوردگي ها . با استفاده خارجي از مرهم درست شده از پوست بلوط ، سير يا ترشك آن را درمان كنيد . شما همچنين مي توانيد از مرهم هايي كه از آميختن شيره پرورده اين گياهان در پيه حيوانات يا روغنهاي گياهي براي درمان استفاده كنيد .
  ● خارش . خارش را كه از گزش حشرات ، آفتاب سوختگي يا سموم گياهي ايجاد مي شوند را با استفاده از مرهم گرفته شده از گل حنا يا برگهاي درخت غان از بين ببريد . از شيرة گل حنا براي از بين بردن خارش حاصل از اثر سماق بومي آمريكاي شمالي كه گياهي سمي است مي توان استفاده كرد . اين شيره همچنين آفتاب سوختگي را مانند صبر زرد از بين مي برد .
  · مُسَكّن ها . براي كمك كردن به راحت خوابيدن از چاي تهيه شده از برگهاي نعناع يا برگ گل ساعتي نوشيد .
  · خونريزي ها . آنها را با شستشو دادن خارجي با چاي تهيه شده از پوست بلوط يا نارون يا شيره پرورده گرفته شده از برگ بارهنگ يا ريشه جوشانده شده گياه مهر سليمان درمان كنيد .
  · يبوست . براي از بين بردن يبوست جوشانده شده برگهاي كاسني زرد ، ميوه گياه گل سرخ يا پوست گردو بخوريد . همچنين خوردن گل هاي سوسن بصورت خام به رفع يبوست كمك مي كند .
  · كرم ها يا انگل هاي روده اي . در خوردن مدارا كنيد و با چاي درست شده از كاسني بري يا برگهاي هويج وحشي خود را درمان كنيد .
  · باد شكم و دل پيچه . چاي درست شده از تخم هويج را به عنوان يك ضد نفخ مصرف كنيد . براي ساكت بودن شكم از چاي درست شده ار برگ نعناع استفاده كنيد .
  · شستشوي قارچ ها . يك جوشانده از برگ گردو يا پوست بلوط بري درمان كچلي تهيه كنيد . آن را متناوباً روي محل قرار دهيد . در ضمن درمان محل قارچ زده آن را در معرض نور خورشيد قرار دهيد .
  استفاده هاي متنوع از گياهان

  براي رنگ كردن لباسها يا پوست بدن از گياهان مختلفي مي توان استفاده كرد . معمولاً به منظور نتيجه گرفتن بهتر بايد گياه را بجوشانيم . پوست پياز رنگ زرد ، پوست گردو رنگ قهوه اي و سرخ دانه توليد رنگ ارغواني مي كند .
  از فيبرهاي گياهي فيبر نخ توليد مي شود . بيشتر از ساقه هاي گزنه و گياه يوكا و پوست داخلي درختان استفاده مي شود .
  تهيه آتش گيره براي شروع آتش از پوست سدر و چوبهاي نازك درختان يا چوب درختان صمغ دار يا شيرة آنها استفاده شود .
  با استفاده از شيره سير يا پياز وحشي بر روي پوست يا با گذاشتن برگ بعضي از گياهان شناسايي درست آنها است و شناخت اين است كه آيا آنها براي غذا يا دارو يا ساختن سرپناه يا تجهيزات مناسب هستند يا خير ؟

  ویرایش توسط [email protected] : 14th December 2013 در ساعت 11:00 PM


 8. #17
  کاربر اخراج شده
  رشته تحصیلی
  مهندسی عمران
  نوشته ها
  0
  ارسال تشکر
  11,136
  دریافت تشکر: 25,267
  قدرت امتیاز دهی
  0
  Array
  M@hdi42's: لبخند

  پیش فرض پاسخ : پزشکی نظامی -- زندگی در شرایط سخت


  POISONOUS PLANTS

  زنده ماندن در شرایط سخت
  قسمت دهم : گیاهان سمی
  آموزش نظامی

  گياهان سمـــي

  استفاده درست از گياهان در شرايط سخت به شناخت صحيح آنها بستگي دارد . شناختن گياهان سمي به همان اندازه مهم است كه شناختن گياهان خوراكي مهم است . شناخت گياهان سمي سبب مي شود كه به شما كمك شود تا از آسيب ديدن از جانب آنها در امان باشيد .
  چگونه گياهان ايجاد مسموميت مي كنند ؟

  گياهان عموماً بوسيله موارد زير ايجاد مسموميت مي كنند :
  ● خورده شدن . وقتي كه يك فرد بخشي از يك گياه سمي را بخورد .
  ● تماس . وقتي كه يك فرد با گياه سمي تماس پيدا كند و اين تماس سبب ايجاد التهاب پوستي شود .
  ● جذب كردن يا استنشاق كردن . وقتي كه يك فرد سم را از طريق پوست يا تنفس جذب كند
  ■ ميزان مسموميت گياهان از جزئي تا كُشنده مي باشد . سؤالي كه همواره مطرح است كه « چگونه يك گياه سمي مي باشد » پاسخ گويي به اين سؤال مشكل مي باشد ، زيرا :
  ● بعضي گياهان براي سمي بودن نيازمند اين هستند كه مقدار زيادي از آنها مصرف شود در حالي كه بعضي ديگر حتي با مقدار بسيار اندكي توليد مرگ مي كنند .
  ● تمامي گياهان به سبب شرايط ، رشدي متفاوت دارند و تفاوتهاي زير گونه اي كه با همديگر دارند كه مقدار سميّت متفاوتي را نشان مي دهد .
  ● ميزان مقاومت افراد در مقابل مواد سمي نيز متفاوت است .
  ● بعضي افراد ممكن است به گياه خاصي حساس تر باشند .
  ● بعضي اشتباهات متداول در مورد گياهان سمي عبارتند از :
  ● نگاه كردن به حيوانات و خوردن هر چيزي كه آنها مي خورند ، بيشتر مواقع اين روش درسـت است اما بعضي حيوانات مي توانند گياهاني را بخورند كه براي انسان سمي هستند .
  ● جوشاندن گياه به تصور اين كه تمامي سموم از بين مي روند . جوشاندن بسياري از سموم را نابود مي كند اما نه همه را .
  ● گياهان قرمز رنگ سمي هستند . بعضي گياهان كه قرمز هستند سمي مي باشند اما همه اينطور نيستند .
  نكته اي كه در اينجا مطرح است اين است كه هيچ قانون كلي وجود ندارد كه براي شناسايي همه گياهان سمي كاربرد داشته باشد . شما بايد سعي كنيد هر چه بيشتر در مورد گياهان به دانش خود بيفزاييد .
  درباره گياهان

  اين به نفع شماست كه هر چه مي توانيد نسبت به گياهان به دانش خود بيفزاييد . بسياري از گياهان سمي شبيه هم خانواده هاي غيرسمي خود يا ساير گياهان خوردني هستند . براي مثال گياه شوكران كبير بسيار شبيه به هويج وحشي مي باشد . بعضي گياهان فقط در فصول خاص يا مراحل رشد خاص قابل خوردن هستند و در ساير مراحل رشد غير خوراكي دارند . مثلاً برگهاي سرخ دانه وقتي كه تازه شروع به رشد كرده اند خوراكي مي باشند ، اما اين سريع سمي مي شود . بعضي گياهـان و ميوه هاي آنان را فقط زماني مي توانيد بخوريد كه رسيده باشند . مثلاً ميوة رسيده پدوفيلوم ( گياهي بومي آمريكاي شمالي با ميوه هاي زرد رنگ تخم مرغــي شكل از تيره زرشـك ) خوراكـي است اما ساير بخش هاي آن و ميوه نارس آن سمي مي باشد . بعضي گياهان هر دو بخش سمي و غير مسي را دارا مي باشند . سيب زميني و گوجه فرنگي گياهان خوراكي متداولي هستند اما بخش هاي سبز آنها سمي مي باشند .
  بعضي گياهان بعد از پژمرده شدن سمي مي شوند . مثلاً وقتي كه آلبالو شروع به پژمرده شدن مي كند ، هيدرسيانيد اسيد در آن زياد مي شود . روش هاي آماده سازي ويژه بعضي گياهان را كه به طور خام سمي مي باشند به صورت غيرسمي در مي آورد . شما مي توانيد تكه هاي نازك خشك شده گياه آريسانماسه برگي از تيره گل شيپوري را بخوريد ( خشك كردن گياه ممكن است يك سال طول بكشد ) اما نوع خشك شده آن سمي است .
  قبل از ورود به شرايط سخت ، نحوه شناسايي و استفاده از گياهان را ياد بگيريد . بعضـي منابع اطلاعاتي درباره گياهان عبارتند از كتابها ، كتابچه ها ، فيلم ها ، آموزش هاي طبيعي ، باغ هاي گياهي ،‌ بازارهاي محلي و بوميان محل . از همه منابع موجود اطلاعات جمع كنيد ، زيرا بيشتر منابع اطلاعات مورد نظر را به طور جامع ندارند .
  قوانين اجتناب از گياهان سمي

  بهترين خط مشي اين است كه فرد قادر باشد با ديدن گياه آن را تشخيص دهد و هيچ شكي نداشته باشد و تمامي مزايا و مضرات گياه را بداند . بيشتر مواقع اين غير ممكن است . اگر شما اطلاعات مختصري نسبت به گياهان محل داريد يا اصلاً هيچ اطلاعاتي نداريد ، از قانون « امتحان خوراكي بودن جهاني » استفاده كنيد . اما هميشه به خاطر داشته باشيد :
  ● از تمامي قارچها پرهيز كنيد . شناسايي قارچ ها مشكل است و نياز به تخصص دارد . بعضي قارچ هاي سمي نيز سريعاً فرد را مي كُشد . بعضي سموم قارچي نيز هيچ پادزهري ندارند . دو نوع عمومي سموم قارچي ، سموم حمله كننده به دستگاه هاضمه و سموم حمله كننده به سيستم عصبي مركزي مي باشند .
  ● تا زماني كه لازم نيست گياهان را لمس نكنيد و با آنها تماس نداشته باشيد .
  تماس هاي پوستي

  تماس پوستي با گياهان معمولاً سبب مشكلات زيادي مي شود . اثر اين تماس ها مزمن ، پخش شونده بواسطه خاراندن و اگر تماس در اطراف منطقه چشم باشد بسيار خطرناك است . اكثـراً تماس سم بصورت يك روغن مي باشد كه با تماس يافتن با گياه بر روي پوست مي افتد . اين روغن ممكن است بر روي تجهيزات بريزد و سپس با تمام بدن با تجهيزات روي بدن ايجاد مشكل كند . هرگز گياه سمي را نسوزانيد . زيرا دودي كه ممكن است توليد شود به اندازه خود گياه مضر است . وقتي كه بدن عرق كرده است ، خطر اين مواد سمي بيشتر است . عفونت ممكن است موضعي باشد يا در بدن پخش شود .
  عوارض ممكــن است چند ساعت يا چند روز بعد ظاهر شود . عوارض و علائم مي توانند شامل سوزش ، خارش . سرخي ، التهاب و تاول باشد.
  وقتي كه شما ابتدا با گياهي سمي برخورد مي كنيد يا اولين علائم مسموميت ظاهر شد ، سعي كنيد تا روغن را با استفاده از آب سرد و صابون بشوييد و از روي بدن پاك كنيد . اگر آب در دسترس نيست پوست خود را با خاك و شن پاك كنيد . البته اگر تاول ها زده است از خاك براي پاك كردن استفاده نكنيد . خاك و شن ممكن است تاول ها را باز كند و بدن در معرض عفونــت قرار گيــرد . بعـد از آن كه روغن را پاك كرديد محل را خشك كنيد . شما مي توانيــد با محلول تانيك اسيد محل را بشوييد و براي درمان پوست بر روي آن گل حنا بماليد . شما مي توانيد تانيك اسيد را از پوست بلوط بگيريد .
  گياهان سمي كه ايجاد عوارض پوستي مي كنند عبارتند از :
  ● گياه پيچ گرمسيري استيزولوبيوم از تيره پروانه واران
  ● سماق بومي آمريكاي شمالي از تيره سماقيان
  ● سماق سمي بومي غرب آمريكاي شمكالي
  ● درختچه مردابي سماق
  ● درخت رنگاس
  ● گياه گل پيچ شيپروي گل درشت
  مسموميت بر اثر خوردن سم

  چنين مسموميتي مي تواند به اندازه اي خطرناك باشد كه سريعاً به مرگ بينجامد . تا زماني كه گياه را كاملاً نشناخته ايد آن را نخوريد . يك ليست از گياهان خوراكي همواره همراه داشته باشيد.
  علائم و عوارض ناشي از خوردن سموم مي تواند شامل تهوع ، استفراغ ، اسهال ، دل درد ، كاهش ضربان قلب و تنفس ، سردرد . خشكي دهان ، بيهوشي ، كوما و مرگ باشد .
  اگر شما شك كرديد كه گياهي سمي بوده باشد ، سعي كنيد كه مواد سمي را از دهان مصدوم و معده آن هر چه سريعتر تخليه كنيد . براي به هم زدن حال فرد مصدوم پشت گلو را بخارانيد يا به مصدوم آب شور گرم غليظ بدهيد . اگر به هوش باشد سم را با استفاده از مقادير زيادي آب يا شير در صورت به هوش بودن مصدوم جايگزين كنيد .
  گياهان زير در صورت خورده شدن ايجاد مسموميت مي كنند :
  ● گياه كرچك
  ● سنجد تلخ
  ● گياه سوراخ دار زيگادنوس از تيره سوسن ها
  ● گياه هيپومان مانسينلا با ميوه اي سمي و آلويي شكل
  ● خرزهره مديترانه اي
  ● پانجي
  ● گياه شوكران آبي و شوكران كبير
  ● پيچ چشم خروس
  ● درخت استركنين از تيره لوگانياسه

 9. #18
  کاربر اخراج شده
  رشته تحصیلی
  مهندسی عمران
  نوشته ها
  0
  ارسال تشکر
  11,136
  دریافت تشکر: 25,267
  قدرت امتیاز دهی
  0
  Array
  M@hdi42's: لبخند

  پیش فرض پاسخ : پزشکی نظامی -- زندگی در شرایط سخت


  DANGEROUS ANIMALS
  زنده ماندن در شرایط سخت
  قسمت یازدهم : حیوانات خطرناک
  آموزش نظامی


  حيوانات خطرناك  حيوانات ندرتاً تهديدي بيشتر از محيط براي فرد ايجاد مي كنند . حس طبيعي انسان آن را از مواجه شدن با شيرها ، خرس ها و ساير حيوانات بزرگ يا خطرناك باز مي دارد . شما بايد همچنين از حيوانات چرنده شاخدار ، سم دار و سنگين وزن اجتناب كنيد . واكنش هاي شما ممكن است مانع مواجه شدن غير پيش بيني شده با حيوانات خطرناك شود . در محيط آنها با دقت حركت كنيد . با ريختن ته مانده غذاها در اطراف محل اسكان خود حيوانات شكاري بزرگ را به سمت خود نكشيد . قبل از ورود به آب يا جنگل محل را كاملاً دقيق مورد بازرسي قرار دهيد .

  حيوانات كوچكتر براي فرد نسبت به حيوانات بزرگتر بيشتر ايجاد خطر مي كنند . به دليل اندازة كوچك آنها ، طبيعت به بسياري از حيوانات كوچك سلاحهايي مانند نيش داده است تا از خود دفاع كنند . هر ساله ، عده كمي از مردم توسط كوسه ها مورد حمله واقع مي شوند ، توسط تمساح ها دريده مي شوند و خرس ها به آنها حمله مي كنند . بيشتر اين حوادث منجر به نوعي نقص عضو در فرد منجر مي شود . با اين حال هر ساله بسياري از مصدومان به سبب گزيده شدن بوسيله مارهاي سمي مي ميرند نه بر اثر مورد حمله واقع شدن توسط حيوانات خطرناك بزرگ . حتي بسياري از مصدومان به سبب واكنش هاي آلرژيك به گزش هاي زنبور از بين مي روند . به همين دليــل ما در اينجا بيشتر به مطالعه حيوانات كوچكتر و البته خطرناكتر مي پردازيم . اينها حيواناتي هستند كه بيشتر احتمال دارد كه شما در ضمن حركت در محيط زندگي با آنها مواجه شويد يا ممكن است آنها بدون اينكه شما متوجه شويد وارد محيط شما شوند .
  با مقداري هوشياري نسبت به محيط اطرافتان شما مي توانيد زنده بمانيد اگر از اقدامات ايمني ساده اي كه بيان مي شود تبعيت كنيد . اجازه ندهيد كه كنجكاوي و بي دقتي عامل مرگ يا مجروح شدن شما گردد .
  حشرات و عنكبوتيان

  شما مي توانيد حشرات را به جز صدپايان و هزارپايان با توجه به داشتن شش پا از عنكبوتيان كه هشت پا دارند تشخيص دهيد .
  هر چند نيش آنها دردناك است اما نيش زنبور وحشي ، زنبور عسل و زنبور سرخ ندرتاً كُشنده مي باشد ، مگر اين كه فرد به آن سم خاص حساسيت داشته باشد . حتي خطرناكترين عنكبوتها ندرتاُ كُشنده هستند و اثرات بيماري هاي كنه اي نيز خيلي آرام آرام پيدا مي شود . اما در همه موارد اجتناب كردن از حشرات بهترين راه ممكن است . در محل هايي كه مي دانيد عنكبوتها و عقربها وجود دارند هر روز صبح داخل كفش ها ، جورابها و لباس خود را كنترل كنيد . همچنين تختخواب و سرپناه خود را مورد بازرسي قرار دهيد . وقتي كه سنگها و كُنده ها را برمي گردانيد دقت كنيد . براي ديدن مثالهايي از حشرات و عنكبوتيان خطرناك به ضميمه D مراجعه كنيد .
  عقربــــــها

  شما عقربها را در صحرا ، جنگل و مناطق استوايي ، زير استوايي و مناطق گرمسيري جهان پيدا مي كنيد . آنها اغلـب حيواناتي شب خيز هستند . شما مي توانيد عقربها را از عمق دره هاي عميق كه بسيار پايين تر از سطح دريا هستند گرفته تا ارتفاعي به اندازه 3600 متر در آند پيدا كنيد . آنها در مناطق مرطوب قهوه اي يا سياه بوده و ممكن است در مناطق بياباني زرد يا سبز روشن باشند . اندازه آنها معمولاُ 5/2 سانتيمتر مي باشد . اما انواع غول پيكري از آنها به اندازه 20 سانتيمتر در جنگل هاي آمريكاي مركزي ، گينه نو و جنوب آفريقا يافت مي شوند . كُشندگي نيش عقربها نادر است اما آنها مي توانند در كودكان ، پيران و افراد مريض ايجاد مرگ كنند . عقربها شبيه خرچنگ هاي دراز كوچك هستند كه دُمهايي برآمده حاوي يك نيش در نوك آن هستند . عنكبوتهاي مقلد واقعي ، عقربهاي شلاقي و عقرب سركه اي هستند . اينها بي خطرند و يك دُم شلاقي شكل به جاي دُم متصل شده و نيش دار عقربهاي واقعي دارند .

  عنكبوتها

  شما مي توانيد عنكبوتهاي قهوه اي منزوي يا پشت ويولوني بومي شمال آمريكا را بواسطه ويولون شكل با نقاط روشن موجود بر پشت آنها شناسايي كنيد . همان طور كه از اسم اين عنكبوتها پيداست ، اين عنكبوت دوست دارد كه در محل هاي تاريك خود را پنهان كند . ندرتاً كُشنــده مي باشد و گاز گرفتـن آن سبب از بين رفتن بافت اطراف زخم مي شود و حتي مي تواند درمان هم نشود و به قطع عضو منجر شود .
  مي توان خانواده عنكبوت بيوة سياه ( جنس لاترودكتوس ) را در سراسر جهان پيدا كنيد و نوع سيــاه آمريكايـي آن كه از همـه معروف تر است و در مناطق گرمسير جهان يافت مي شود كوچك مي باشد . عنكبوتهاي تيره اغلب شبيه ساعت شني سفيد مي باشند و نقاط قرمز يا نارنجي بر روي شكم آنهاديده مي شود .
  عنكبوت قيفي شكل تارها ( جنس آتراكس ) عنكبوتهايي بزرگ ، خاكستري يا قهوه اي استراليايي هستند .
  چانكي . با پاهاي كوچك خود قادر هستند تا به سادگي از تار قيفي شكل خود كه از آن نام خود را گرفته اند بالا و پايين بروند . مردم بومي آنها را كُشنده مي دانند . وقتي كه آنها به دنبال طعمه حركت مي كنند ، معمولاً در شب ، از آنها دوري كنيد . عوارض ناشي از گزيده شدن توسط اين حشره شبيه عنكبوت بيوه است : درد شديد همراه با عرق كردن و لرزش ، ضعف و ناتواني كه مي تواند حداكثر يك هفته طول بكشد .
  رتيل ها عنكبوتهاي بزرگ و مودار ( جنس هاي ترافوزيدا و ليكوسا ) هستند كه از همه انواع عنكبوتها معروف تر هستند . يك جنس از آن در اروپا موجود است ، اما بيشتر رتيلها در مناطق استوايي آمريكا يافت مي شوند . بعضي گونه هاي جنوب آمريكايي در اثر گزش سم خطرناكي وارد بدن مي كنند ، اما اغلــب آن ها فقط گزش دردناكــي ايجاد مي كنند . بعضي رتيـل ها به اندازه يك بشقاب غذاخوري مي شوند . آنها دندانهاي نيش بزرگي براي گرفتن طعمه هايي مثل پرندگان ، موش ها و مارمولك ها دارند . اگر توسط رتيل گزيده شديد درد و خونريزي قطعي است و احتمال عفونت نيز منتفي نيست .
  صدپايان و هزارپايان

  صدپايان و هزارپايان بيشتر كوچك و بي خطر هستند . هر چند بعضي از گونه هاي صحرايي و استوايي آنها ممكن است به 25 سانتيمتر برسند . تعداد اندكي از آنها سمي هستند ، اما خطر اصلي عفونت در محل گزش است وقتي كه پنجه هاي تيز آنها پوست را زخمي مي كنند . براي جلوگيري از زخمي شدن پوست اگر متوجه شديد كه آنها بر پوست شما مي خزند آنها را به سمت خارج از روي پوست هدايت كنيد .
  زنبور عسل ، زنبور وحشي و زنبور سرخ

  همه ما با اين نوع زنبورها آشنا هستيم . آنها در انواع مختلفي هستند و عادات و زيستگاههاي مختلفي دارند . شما مي توانيد زنبور عسل را با بدن نازك و مودار آنها بشناسيد ، در حالي كه زنبور وحشي و زنبور سرخ و زنبور خرمايي درشت بدني قلمي تر و تقريباً بدون مو دارند . بعضي زنبورها مثل زنبورهاي عسل به صورت اجتماعي زندگي مي كنند . آنها ممكن است اهلي يا به طور وحشي در غارها يا درختان پوك شده زندگي كنند . شما ممكن است زنبورهايي ديگر مثل زنبورهاي نجار را در سوراخ لانه هاي شخصي داخل چوب پيدا كنيد يا زنبور گرده افشان را در زمين پيدا كنيد . خطرناكترين قسمت زنبورها نيش تند و تيز آنها است كه در قسمت شكم آنها قرار مي گيرد . وقتي كه زنبورها نيش مي زنند آن نيش خود را از ناحيه شكمي از داخل كيسه سم خارج مي كند و زنبور مي ميرد . به جز زنبورهاي قاتل بيشتر زنبورها دوست دارند كه آرام باشند . در مقايسه با زنبور وحشي و زنبور سرخ و زنبور خرمايي درشت كه نيش خاصي دارند و مي توانند چندين بار حمله را تكرار كنند .
  اجتناب كردن از حشرات بهترين وسيله دفاعي و تاكتيك دفاعي مي باشد . مراقب گلها يا ميوه هايي باشيد كه آنها ممكن است از آنها تغذيه كنند . هنگامي كه ماهي ها يا شكارها را تميز مي كنيد مراقب زنبورهاي گوشتخوار خرمايي درشت باشيد . افراد معمولاً واكنش خفيف و موقتي به نيــش زنبــورها نشان مي دهند و بعـد از چند ساعت وقتي كه درد و سردرد رفع مي شود واكنش نيز متوقف مي شود . آنهايي كه به سم زنبور حساس هستند واكنش هاي شديدي از خود نشان مي دهند كه شامل شوك آنافيلاكتيك ، كوما و مرگ مي شود . اگر داروهاي آنتي هيستامين در دسترس نباشد و شما نتوانيد جايگزين مناسبي براي آن پيدا كنيد در اين حالت فرد مجروح در خطر زيادي مي افتد .
  كنـــــه ها

  كنــه ها در مناطـق استوايي و معتدل فراوان هستند . ما بيشتر آنها را مي شناسيم . كنه ها موجودات كوچكي با 8 پا مي باشند و مي توانند بدني نرم يا زبر داشته باشند . آنها براي زنده ماندن نيازمند ميزبان خون دار هستند . اين موضوع آنها را خطرناك مي سازد ، زيرا آنها در طي خونخواري ، بيماري هايي مانند لايم ، تب كوههاي راكي ، آنسفاليت و بيماري هايي مشابه را انتقال مي دهند كه آنها نهايتاً ناتوان كننده يا كُشنده هستند . اگر شما به چنين بيماري هايي مبتلا شديد كار زيادي از دستتان برنمي آيد ، اما به دليل كُند بودن كنه ها شما فرصت كافي را داريد تا از انتقــال بيماري جلوگيـري كنيد . بر اساس گفته كارشناسان حداقل 6 ساعت طول مي كشد تا كنه به ميزبان خود بچسبد و عامل بيماري زا را انتقال دهد . بنابراين شما فرصت داريد كه همه بدن خود را وارسي كنيد و جلوي اين انتقال را بگيريد . وقتي از ميان علفهايي كه كنه ها به آنها مي چسبند مي گذريد ، وقتي كه حيوانات ميزبان كنه را پاك مي كنيد تا بخوريد و زماني كه وسايل لازم جهت تهيه سرپناه را جمع آوري مي كنيد مراقب كنه ها باشيد . اگر امكان دارد هميشه از پمادهاي دور كنندة حشرات بر روي بدن استفاده كنيد .
  زالــــــــوها

  زالوها مخلوقاتي هستند با ظاهري شبيه كِرم . شما آنها را در مناطق استوايي و معتدل مي يابيد . شما در هنگام شنا كردن در آبها يا جستو كردن در آنها با زالوها حتماً برخورد خواهيد كرد . شما همچنيــن در ضمن پاك كردن شكارهايي مثل لاك پشت آب شيرين با آنها مواجه مي شويد . زالوها مي توانند به داخل شكافهاي كوچك بخزند ؛ بنابراين از توقف كردن ، چادر زدن در محل زندگي آنها اجتناب كنيد . پاچه شلوارهاي خود را داخل پوتين كنيد . بدن خود را متناوباً بازرسي كنيد . خوردن يا بلعيدن زالوها بسيار خطرناك است . بنابراين از خوردن آب از منابع مشكوك اجتناب كنيد يا آن آب را بجوشانيد يا از داروهاي تصفيه كننده آب استفاده كنيد . زخمهايي كه بر اثر زالوي بلعيده شده در داخل گلو ايجاد مي شوند به شدت عفوني مي شوند و اين عفونت به سرعت پخش مي گردد .
  خفـــــاش ها

  بر خلاف خرافات موسوم ، خفاش ها ( سمودوس ) به مقدار كمي خطرناك هستند . انواع مختلف خفاش ها در سرتاسر جهان پخش هستند . اما خفاش خون آشام فقط در امريكاي مركزي و جنوبي يافت مي شود . آنها كوچك و پر جنب و جوش در طي پرواز هستند كه بر روي قرباني خود وقتي كه خواب است مي نشينند ( اغلب گاوها و اسب ها ) تا بعد از گاز گرفتن آن خون آن را بخورند . بزاق دهان آنها داراي يك ماده ضد انعقادي مي باشد كه مانع متوقف شدن جريان خون از رگ پاره مي شود ( مثل زالو ) . فقط درصد كمي از اين خفاش ها واقعاً ناقل هاري هستند ؛ با اين حال از هر خفاش مريض يا زخمي دوري كنيد . سرپناه گرفتن در يك غار كه توسط خفاش ها اشغال شده است ، خطر استنشاق كردن گروه فضولات خفاش را افزايش مي دهد . مدفوع خفاش حاوي بسياري از ارگانيسم ها مي باشد كه عامل بيماري هستند . خوردن خفاش روباه پرنده يا ساير خفاش ها هيچ خطر ابتلا به هاري را همراه ندارد ولي بايد خفاش خوب پخته شده باشد .
  مـارهاي سمي

  هيچ قانون و روش بدون اشتباهي براي شناسايي مارهاي سمي وجود ندارد ، زيرا روش هاي دقيق شناسايي نيازمند مشاهده مار از نزديك يا معاينه بدن مار هستند . بهترين استراتژي اين است كه از همه مارها دوري كنيم و در جايي كه مارها زياد هستند و گونه هاي آنها سمي مي باشد خطر گزيده شدن به گوشت حاصل از شكار آنها نمي ارزد . وقتي كه در محلي كه قرار داريد كه مارهاي سمي وجود دارد از قوانين زير پيروي كنيد :
  ● با دقت حركت كنيد و ببينيد كجا پا مي گذاريد . پا را روي كُنده ها بگذاريد به جاي آن كه بالاي كُنده ها بگذاريد و قبل از آن كه آنها را حركت دهيد .
  ● در هنگام چيدن ميوه ها و حركت اطراف آبها با دقت نگاه كنيد .
  ● مارها را هرگز اذيت نكنيد و با آنها شوخي نكنيد . مارها نمي توانند چشمانشان را ببندند ، بنابراين شما نمي توانيد بگوييد كه مار خواب است يا خير . بعضي مارها مثل مار بامبا ، كبرا و بوش مستر ، وقتي كه به دام بيفتند يا از لانه شان در حال محافظت كردن باشند بسيار وحشيانه حمله مي كنند .
  ● براي حركت دادن كُنده ها و سنگها از چوب و تركه استفاده كنيد .
  ● پاپوش مناسبي بپوشيد ، مخصوصاً در هنگام شب .
  ● رختخواب ، سرپناه و لباسهاي خود را به دقت بازرسي كنيد .
  ● وقتي كه با افعي ها مواجه مي شويد آرام باشيد . مارها نمي توانند بشنوند و شما مي توانيــد به طرز خارق العـاده اي آن ها را غافلگيـر سازيد وقتي كه‌آنها خواب هستند يا آفتاب گرفته اند . معمولاً آنها در چنين حالتي اگر فرصت به دست آورند سريعاً فرار مي كنند .
  ● اگر براي تهيه غذا مجبور به كُشتن مارها هستيد بسيار دقت كنيد . هر چند اين عموميت ندارد اما گرماي بدن فرد خوابيده امكان دارد مارها را جذب كند .
  براي به دست آوردن اطلاعات كامل تر در مورد مارهايي كه ليست آنها در زير آمده است به ضميمه E مراجعه كنيد .
  مناطق عاري از مار

  مناطق قطبي به دليل شرايط محيطي غير قابل تحمل آنها براي مارها از مار عاري است . ساير مناطقي كه به عنوان مناطق عاري از مار سمي نامگذاري شده اند عبارتند از : نيوزيلند ، كوبا ، هائيتي ، جامائيكا ، پرتوريكو ، ايرلند ، پلي نسيا و هاوايي .
  مارهاي سمي آمريكا

  ● مار كوپرهد ( نوعي مار سمي آمريكاي شمالي ( سرمسي ) )
  ● بوش مستر ‌( لاچسيس موتوس )
  ● مار كورال ( مرجان )‌ ( نوعي مار سمي آمريكايي با لكه هاي زرد و قرمز )
  ● مار كاتن ماوث (‌آجيسترودون پيسيوروس )
  ● مار فرديلانس
  ● مار زنگي ( جنس كراتالوس )
  ■ مارهاي سمي اروپايي
  ● افعي معمولي ( افعي بروس )
  ● گرزه مار ( افعي قفقازي )
  ■ مارهاي سمي آفريقايي و آسيايي
  ● بوم اسلنگ ( ديس فوليدوس تيپوس )
  ● كبرا ( جنس ناجا )
  ● افعي گابون ( بيتيس گابونيكا )
  ● افعي درختي ( تري مرسروس گرامينوس )
  ● مار كراتي ( بونگاروس كا ارولوس ) ـ نوعي مار سمي جنوب شرقي و جنوب مركزي آسيا با بدني سياه يا قهوه اي و نوارهاي زرد .
  ● افعي مالايي ( كالاسلاسما رودوس توما )
  ● مابا ( جنس دندراسپيس ) ـ نوع مار سمي آفريقاي گرمسيري .
  ● مار جعفري ( بيتيس آري اتانتس ) ـ نوعي مار بزرگ سمي آفريقايي .
  ● افعي كرگدني ( بيتيس ناسيكورنيس )
  ● افعي راسل ( ويپراراسلي )
  ● افعي سنگي ( سراستس ويپرا )
  ● مار جعفري ( اچيس كاريناتوس )
  ● افعي واگلرپيت ( تري مرسروس واگلري )
  ■ مارهاي سمي استراليا
  ● افعي كُشنده ( آكاتوفيس آنتاركيتكوس )
  ● مار تيپون ( اكسيورانوس اسكوتلاتوس )
  ● مار ببري ( نوتچيس اسكوتاتوس )
  ● مار دريايي زرد ( پلاميس پلاتوروس )
  سوسمارهاي خطرناك

  سوسمار غول (سوسماري به رنگ آبي و سياه درآمريكاي مركزي ) و سوسمار مكزيكي ، سوسمارهاي خطرناك و سمي هستند .
  سوسمار غول

  اين نوع سوسمار با نام علمي هلو درما سوسپكتروم كه در جنوب غرب آمريكا و بخشهايي از مكزيك با پوستي تيره و سخت و بسيار زمخت كه داراي خالهايي صورتي رنگ مي باشد . اندازة آن به طور متوسط بين 35-45 سانتيمر بوده و دُمي كوتاه و كلفت دارد . اين خزنده عموماً مهاجم نبوده و وقتي كه مورد آزار و اذيت قرار مي گيرد حمله كرده و گاز مي گيرد كه اين گاز گرفتن سمي مي باشد .
  سوسمار مكزيكي

  اين نوع سوسمار با نام علمي هلو درما هوريدوم شبيه مورد قبل مي باشد . اين سوسمار علاوه بر نوارهاي رنگي مشابه هم خانواده خود سوسمار غول مي باشد ، داراي خالهاي منحصر به فردي روي بدن خود نيز هست . اين سوسمار نيز سمي بوده و طبيعتي منزوي دارد . شما مي توانيد آن را در مكزيك تا آمريكاي مركزي پيدا كنيد .
  اژدهاي كومودو

  اين سوسمار با نام علمي وارانوس كومودنسيس تا بيش از سه متر طول پيدا كرده و اگر سعي كنيد آن را بگيريد خطرناك مي شود . اين سوسمار اندونزيايي وزني بيش از 135 كيلوگرم پيدا مي كند .
  خطرات موجود در رودخانه ها

  حس طبيعي انسان او را برمي انگيزاند تا از نزديك شدن به اسب هاي آبي ، سوسمارها ، كروكوديل ها و ساير موجودات بزرگ رودخانه اي دوري كند . با اين حال مخلوقات كوچكتري نيز در رودخانه ها وجود دارند كه بايد در برخورد با آنها كاملاً احتياط كرد .
  مار ماهي الكتريكي

  اين جاندار با نام علمي الكتروفوروس الكتريكوس ممكن است طولي بيش از 2 متر و قطري حدود 20 سانتيمتر پيدا كند . بايد از آن اجتناب كرد . آنها مي توانند جريان الكتريسيته اي به اندازه 500 ولت توسط ارگانهاي خاصي از بدن خويش توليد كنند . آنها از اين شوك الكتريكي براي گيج كردن يا بيحس كردن طعمه يا دشمنان خود استفاده مي كنند . معمولاً شما آنها را در رودخانه ي اُرينوكو و آمازون در جنوب آمريكا پيدا مي كنيد . آنها آبهاي كم عمق را كه اكسيژن بيشتري دارند و غذاي بيشتري در آنها يافت مي شود را ترجيح مي دهند . آنها جثه اي بزرگتر از مارماهي هاي معمولي دارند . قسمت بالاتنه ي آنها به رنگ خاكستري تيره يا مشكي بوده و شكم آنها رنگي روشن تر دارند .
  ماهي پيـــــرانا

  اين ماهي با نام علمي سراسالمو خطر ديگري مي باشد كه در رودخانه ي اُورينوكو و آمازون و حوضه رودخانه پاراگوئه يافت مي شود . اين ماهي ها در اندازه ها و رنگهاي بسيار متفاوتي يافت مي شوند ، اما معمولاً تركيبي از ارگانها در زير بدن خود داشته و بالاي آنها تيره مي باشد . آنها داندانهايي سفيد و بسيار بُرّنده دارند كه به وضوح قابل مشاهده است . اندازة آنها ممكن است تا 50 سانتيمتر برسد . هنگام عبور از رودخانه اي كه آنها در آن زندگي مي كنند بسيار دقت كنيد . خون آنها را جذب مي كند . در داخل آبهاي كم عمق و در طي فصل خشك خطرناكترين تهديد رودخانه به حساب مي آيند .
  لاك پشت

  در هنگامي كه سعي مي كنيد لاك پشت هاي آب شيرين مثل لاك پشت حمله كننده ( نوعي لاك پشت بزرگ آب شيرين ) و لاك پشت حمله كننده و لاك پشت لاك نرم كه بومي آمريكاي جنوبي مي باشد و لاك پشت ماتاماتا كه آن نيز بومي آمريكاي جنوبي مي باشد را شكار كنيد بسيار دقت داشته باشيد . تمامي اين لاك پشت ها وقتي كه احساس خطر كنند براي دفاع از خود گاز مي گيرند و گاز آنها مي تواند سبب قطع شدن انگشتان دست و پا شود .
  پلاتــــي پوس

  اين پستاندار با نام علمي اورني تورنكوس آناتينوس تنها گونهء منحصر به فرد خانوادة پستانداران بوده و به سادگي قابل تشخيص مي باشد . بدن اين جاندار كشيده بوده و با موهايي خاكستري و كوتاه پوشيده شده است . دُم آن شبيه سگ آبي بوده و نوك آن شبيه اردك است . اندازة آن به 60 سانتيمتر مي رسد و در نگاه اول اين پستاندار تخم گذار كه تنها پستاندار تخم گذار جهان محسوب مي شود منبع غذايي خوبي بنظر مي رسد ولي بسيار خطرناك است . نوع نر آن خارهاي سمي در پشت پاهاي خود دارد كه مي تواند زخمهاي خطرناكي ايجاد كند . شما اين جاندار را فقط در استراليا و اغلب در ميان لجن اطراف آبراه ها و سواحل مي توانيد پيدا كنيد .
  خطرات موجود در سواحل و خورها

  در مناطقي كه آب رودخانه ها و درياها به هم مي رسند خطراتي مرتبط با آب شيرين و شور وجود دارد . در آبهاي شور كم عمق موجودات بسياري وجود دارند كه مي توانند زخمهاي دردناكي در بدن ايجاد كرده و عفونتهاي منتشر شونده اي را در بدن ايجاد كنند . هنگام حركت در آبهاي كم عمق انواعي از پاپوش هاي مناسب بپوشيد و پاچه شلوار را داخل پاپوش قرار دهيد به جاي اين كه شتري حركت كنيد .
  ماهي غضروفي پهن استينگري ( جنس راسياتيدا ) يك خطر واقعي در آبهاي كم عمق مخصوصاً آب هاي استوايــي قلمداد مي شـود . قسمت انتهايي بدن آن نامتناسب به نظر مي رسد . تنوع زيادي مابين جنسهاي آن ديده مي شود ، اما همگي آنها يك خار نوك تيز در قسمت دُم خود دارند كه ممكن است سمي باشد و در صورتي كه پاي خود را بر آن بگذاريد زخم دردناكي ايجاد مي شود . شكل تمامي انواع اين ماهي بصورت يك كايت مي ماند . آنها را مي توان در امتداد سواحل آمريكا ، آفريقا و استراليا يافت .
  خطرات موجود در آب شور

  ماهيان زيادي وجوددارند كه شما نبايد آنها را لمس كنيد يا با آنها برخورد داشته باشيد . انواع ديگري نيز هستند كه نبايد آنها را خورد .
  ماهيان خطرناكي كه نبايد آنها را لمس كرد يا با آنها تماس داشت.
  ماهيان زيادي اين گونه هستند كه در زير به شرح در مورد آنها مي پردازيم :
  كوســــــه

  كوسه ها ترسناكترين جانداران دريايي هستند . معمولاً حملات كوسه ها اجتناب ناپذير بوده و جراحات قابل ملاحظه اي ايجاد مي كنند . شما بايد از تمامي تمهيدات موجود براي اجتناب از برخورد با كوسه ها استفاده كنيد . گونه هاي مختلفي از كوسه ها وجود دارند اما بطور عمومي كوسه هاي خطرناك داراي دهاني عريض و دندانهاي قابل مشاهده هستند . در حالي كه انواع بي خطر آنها دهاني كوچك در قسمت زير سرشان دارند . با اين حال ، هر كوسه اي مي تواند توسط دندان هاي تيز خود يا پوست زبر بدن خود جراحات دردناك يا حتي كُشنده در فرد ايجاد كند .
  ماهي خرگوشي

  ماهي خرگوشي يا ماهي شكم خاردار ( جنس سيگانيدا ) اغلب در اطراف صخره هاي مرجاني در اقيانوس هند و اقيانوس آرام يافت مي شود . آنها داراي خارهاي بسيار نوك تيز و اغلب سمي در باله هاي خود هستند . اگر مجبور شديد كه آنها را حمل كنيد بسيار با احتياط به آنها دست بزنيد . اين ماهي مانند بسياري از انواع ديگر ماهي هاي خطرناك در اين فصل توسط بوميان خوراكي به حساب مي آيند . اما اگر بدون احتياط آن را حمل كنيد بر اثر تماس نادرست مرگ فرد حتمي است . اگر اين امكان وجود دارد از انواع ماهيان به جاي اين ماهي سمي براي غذا استفاده كنيد .
  تنگ

  تنگ يا ماهي جراح ( جنس آكانتوريدا ) حدود 20-25 سانتيمتر بوده و رنگ زيبايي دارد . به آنها به دليل وجود تيغه هاي شبيه چاقوي جراحي موجود در قسمت دُم آنها ماهي جراحي مي گويند . زخم ايجاد شده توسط اين تيغه ها مي توانند به سبب ايجاد مسموميت و عفونتي كه ايجاد مي كنند به مرگ منتهي شود و خوني كه از اين زخمها ايجاد مي شود مي تواند كوسه ها را به سمت خود جذب كند .
  ماهي قورباغه اي

  اين ماهي از جنس باتراچوايديدا در آبهاي استوايي ساحل خليجي ايالات متحده و در طي دو ساحل آمريكاي مركزي و جنوبي يافت مي شود . اين ماهي تيره رنگ اندازه اي در حدود 18-25 سانتيمتر دارد . آنها خود را مابين و زير شن ها مخفي مي كنند و منتظر طعمه خود مي نشينند . آنها بر روي پشت خود نيش هاي تيز و بسيار سمي دارند .
  عقرب ماهي

  ماهي عقرب ماهي ( سكوپانديا ) اغلب در اطراف صخره هاي دريايي موجود در اقيانوس هند و آرام به ندرت در مديترانه و درياي اژه يافت مي شود . اندازة آنها بين 30-75 سانتيمتراست . گوناگوني رنگ آنها نيز از قهوه اي قرمز يا زرد قهوه اي متفاوت است . آنها باله هاي بلند و موجي شكل و تيغه هايي دارند و نيش آنها بسيار دردناك است . انواع كمتر سمي آنها در اقيانوس اطلس زندگي مي كنند .
  سنگ ماهي

  اين ماهي ( جنس سيناسجا ) در اقيانوس هند و آرام يافت مي شود . آنها وقتي كه پا روي آنها گذاشته مي شود يا با بي دقتي حمل مي شوند يك نيش زهري را از تيغه هاي جانبي خود وارد بدن مي كنند . به دليل شكل ناهموار آنها و رنگ يكنواخت آنها مشاهده آنها بسيار سخت است . اندازه هاي آنها تا 40 سانتيمتر مي رسد .
  ماهي ويور

  اين ماهي ( جنس تراشينيدا ) حدوداً 30 سانتيمتر طول دارد . به دليل اين كه آنها خود را در ماسه هاي ساحلي اروپا ، آفريقا و مديترانه مخفي مي كنند مشاهده آنها مشكل است . رنگ آنها معمولاً قهوه اي تيره است . آنها خارهاي تيز و بسيار سمي روي باله هاي پشتي و پوششي برانش خود دارند .
  براي كسب اطلاعات بيشتر در اين زمينه به ضميمه F مراجعه كنيد .
  حيوانات و ماهي هاي سمي غير قابل خوردن

  دستورالعمل زنده ماندن در شرايط سخت اغلب اشاره مي كند كه جگر خرس قطبي به دليل وجود مقدار زيادي ويتامين A سمي است . بنابراين ما بايد توجه داشته باشيم كه بعد از خوردن اين بخش از بدن اين حيوان امكان مرگ وجود دارد . نوع ديگر گوشت سمي گوشت لاك پشت هاوس بيل ( نوعي لاك پشت متوسط درياي گرم ) مي باشد . شما مي توانيد به كمــك نوك به سمت پايين خميده شدة آنها و پولك هاي زرد رنگ آنها كه بر روي گردن و باله هاي جلويي آنها قرار دارد آنها را شناسايي كنيد . وزن آنها بيش از 275 كيلوگرم بوده و صيد آنها بسيار مشكل است .
  بسياري از ماهي هايي كه در نزديك سواحل زندگي مي كنند ، يا در بركه و خورها ، براي خوردن سمي مي باشند . هر چند ممكن است بعضي از آنها به مقدار كمي سمي باشند . اغلب آنها در مناطق استوايي هستند اما در هر جاي ناشناخته اي كه ماهي شكار مي كنيد وجود ماهي هاي غير خوراكي نيز محتمل است . بعضي ماهي هاي شكارچي مثل باراكودا و اِسنَپِرممكن است اگر ماهي سمي آب هاي كم عمق را خورده باشد سمي باشد و نتوان آنها را خورد . انواع از همه سمي تر داراي نوك شبيه طوطي و صدف محكمي شبيه پوست هستند كه تيغهايي دارند و اغلب مي توانند بدن خود مثل بالون درآورند . با اين حال در مواقع خاصي از سال مردم بومي ماهي بادكنكي را يك غذاي لذيذ به حساب مي آورند .
  ماهي بادكنكي

  ماهي بادكنكي ( جنس تترا اُدنتيدا ) بسيار به آب سرد مقاوم است . شما آنها را در طي سواحل استوايي و معتدل در سراسر جهان ، حتي در بعضي رودخانه هاي جنوب شرقي آسيا و آفريقا مي يابيد . آنها داراي تيغ هاي كوچكي هستند و مي توانند وقتي كه مورد تهديد واقع مي شوند خود را باد كنند تا به صورت بادكنك در آيند . خون ، جگر و گنادهاي آنان بسيار سمي است . به طوري كه 28 ميلي گرم از آن مي تواند كُشنده باشد . اين ماهي ها به رنگهاي مختلفي در مي آيند و اندازة متفاوتي دارند و به 75 سانتيمتر مي رسند .
  ماشه ماهي

  ماشه ماهي ( جنس بلاستيديا ) بيشتر در درياهاي استوايي يافت مي شوند و انواع مختلفي دارند . آنها بدني فشرده دارند و اندازه اي تا 60 سانتيمتر پيدا مي كنند و داراي باله هاي بلند ، تيز و جانبي هستند . از آنها اجتناب كنيد ، زيرا بيشتر آنها گوشتي مسموم دارند .
  باراكودا

  هر چند بيشتر مردم به دليل درنده خويي آنها از آنها دوري مي كنند ، ندرتاً ممكن است باراكودا را بخورند . اين شكارچيان درياهاي استوايي مي توانند به 5/1 متر برسند و بدون هيچ واهمه اي به انسان حمله مي كنند ، آنها ندرتاً گوشت سمي دارند و اين مادة سمي مي تواند كُشنده باشد . براي كسب اطلاعات بيشتر در موردماهي هاي سمّي و نرم تنان سمّي به ضميمه F مراجعه كنيد .
  ساير مخلوقات دريايي خطرناك

  اختاپوس حلقه آبي ، ژله ماهي و صدف مخروطي يا مته اي شكل ساير مخلوقات دريايي خطرناك به حساب مي آيند .
  اختاپوس حلقه آبي

  بيشتر اختاپوس ها اگر به روش صحيحي تهيه شوند براي خوردن بسيار خوشمزه هستند . با اين حال اختاپوس حلقه آبي ( هايالوچلانا لونولاتا ) مي تواند با نوك طوطي شكل خود بطور كُشنده اي گاز بگيرد . خوشبختانه اين حيوان در صخره هاي بزرگ استراليا زندگي مي كند و بسيار محدود مي باشد . اين به دليل رنگ خاكستري روشن خود و حلقه هاي آبي موجــود بر روي بدن آن شناسايــي مي شود . كارشناسـان توصيه مي كنند كه با تمامي اختاپوس هاي استوايــي با احتياط برخورد كرد ، زيرا بيشتر آنها داراي گاز گرفتن هاي سمي مي باشند . هر چند گوشت آنها خوراكي است .
  ژلــــه ماهي

  ژله ماهي ها ندرتاً كُشنده هستند . اما نيش آنها بسيار دردناك است . كلوني هاي اين ماهي بر روي آب به صورت جسم شنـاور ارغواني يا نارنجي رنگ كه بر روي آب هستند ديده مي شود . اين داراي پاهاي سمي است كه تا 12 متري در آب شناور هسند . پاهاي بزرگ در واقع كلوني سلول هاي نيش دار هستند . مهمترين ژله ماهي كه ايجاد مرگ مي كند نوع مرد جنگنده آن مي باشد . ساير ژله ماهي ها نيز مي توانند نيشهاي سمي بزنند . از تماس گرفتن با پاهاي ژله ماهي اجتناب كنيد حتي آنهايي كه مُرده هستند و از بدن ژله ماهي جدا شده اند .
  صدف مخروطي

  صدفهاي مخروطي زير استوايي و استوايي داراي خارهاي زوبين شكل سمي هستند . همگي مخروطي شكل هستند و يك طرح شبكه اي شكل بر روي صدف وجوددارد . يك پردة غشايي ممكن است رنگ آن را تيره كند . بعضي انواع صدفهاي مخروطي سمي هستند . حتي بعضي از انواع كُشندة آنها در اقيانوس آرام و هند يافت مي شود . از هر صدف شبيه مخروط اجتناب كنيد .
  صدف مته اي

  اين نــوع صدف ( جنس تربريدا ) بلنـدتر و نازكتر از صدف مخروطي است ، اما مي توانــد به اندازة نوع مخروطي كُشنــده باشد .آن ها در درياهاي معتــدل و استوايي يافت مي شوند . آنهايي كه در اقيانوس هند وآرام زندگي مي كنند سموم كُشنده قوي تري در خارهاي خود دارند . از خوردن اين صدف ها خودداري كنيد ، زيرا گوشت بسيار سمي دارند .


 10. #19

 11. 4 کاربر از پست مفید [email protected] سپاس کرده اند .


 12. #20
  دوست آشنا
  نوشته ها
  1,563
  ارسال تشکر
  7,101
  دریافت تشکر: 5,335
  قدرت امتیاز دهی
  24310
  Array
  parnian 80's: جدید85

  پیش فرض پاسخ : پزشکی نظامی -- زندگی در شرایط سخت

  نقل قول نوشته اصلی توسط [email protected] نمایش پست ها

  DANGEROUS ANIMALS
  زنده ماندن در شرایط سخت

  قسمت یازدهم : حیوانات خطرناک
  آموزش نظامی


  حيوانات خطرناك  حيوانات ندرتاً تهديدي بيشتر از محيط براي فرد ايجاد مي كنند . حس طبيعي انسان آن را از مواجه شدن با شيرها ، خرس ها و ساير حيوانات بزرگ يا خطرناك باز مي دارد . شما بايد همچنين از حيوانات چرنده شاخدار ، سم دار و سنگين وزن اجتناب كنيد . واكنش هاي شما ممكن است مانع مواجه شدن غير پيش بيني شده با حيوانات خطرناك شود . در محيط آنها با دقت حركت كنيد . با ريختن ته مانده غذاها در اطراف محل اسكان خود حيوانات شكاري بزرگ را به سمت خود نكشيد . قبل از ورود به آب يا جنگل محل را كاملاً دقيق مورد بازرسي قرار دهيد .

  حيوانات كوچكتر براي فرد نسبت به حيوانات بزرگتر بيشتر ايجاد خطر مي كنند . به دليل اندازة كوچك آنها ، طبيعت به بسياري از حيوانات كوچك سلاحهايي مانند نيش داده است تا از خود دفاع كنند . هر ساله ، عده كمي از مردم توسط كوسه ها مورد حمله واقع مي شوند ، توسط تمساح ها دريده مي شوند و خرس ها به آنها حمله مي كنند . بيشتر اين حوادث منجر به نوعي نقص عضو در فرد منجر مي شود . با اين حال هر ساله بسياري از مصدومان به سبب گزيده شدن بوسيله مارهاي سمي مي ميرند نه بر اثر مورد حمله واقع شدن توسط حيوانات خطرناك بزرگ . حتي بسياري از مصدومان به سبب واكنش هاي آلرژيك به گزش هاي زنبور از بين مي روند . به همين دليــل ما در اينجا بيشتر به مطالعه حيوانات كوچكتر و البته خطرناكتر مي پردازيم . اينها حيواناتي هستند كه بيشتر احتمال دارد كه شما در ضمن حركت در محيط زندگي با آنها مواجه شويد يا ممكن است آنها بدون اينكه شما متوجه شويد وارد محيط شما شوند .
  با مقداري هوشياري نسبت به محيط اطرافتان شما مي توانيد زنده بمانيد اگر از اقدامات ايمني ساده اي كه بيان مي شود تبعيت كنيد . اجازه ندهيد كه كنجكاوي و بي دقتي عامل مرگ يا مجروح شدن شما گردد .
  حشرات و عنكبوتيان

  شما مي توانيد حشرات را به جز صدپايان و هزارپايان با توجه به داشتن شش پا از عنكبوتيان كه هشت پا دارند تشخيص دهيد .
  هر چند نيش آنها دردناك است اما نيش زنبور وحشي ، زنبور عسل و زنبور سرخ ندرتاً كُشنده مي باشد ، مگر اين كه فرد به آن سم خاص حساسيت داشته باشد . حتي خطرناكترين عنكبوتها ندرتاُ كُشنده هستند و اثرات بيماري هاي كنه اي نيز خيلي آرام آرام پيدا مي شود . اما در همه موارد اجتناب كردن از حشرات بهترين راه ممكن است . در محل هايي كه مي دانيد عنكبوتها و عقربها وجود دارند هر روز صبح داخل كفش ها ، جورابها و لباس خود را كنترل كنيد . همچنين تختخواب و سرپناه خود را مورد بازرسي قرار دهيد . وقتي كه سنگها و كُنده ها را برمي گردانيد دقت كنيد . براي ديدن مثالهايي از حشرات و عنكبوتيان خطرناك به ضميمه D مراجعه كنيد .
  عقربــــــها

  شما عقربها را در صحرا ، جنگل و مناطق استوايي ، زير استوايي و مناطق گرمسيري جهان پيدا مي كنيد . آنها اغلـب حيواناتي شب خيز هستند . شما مي توانيد عقربها را از عمق دره هاي عميق كه بسيار پايين تر از سطح دريا هستند گرفته تا ارتفاعي به اندازه 3600 متر در آند پيدا كنيد . آنها در مناطق مرطوب قهوه اي يا سياه بوده و ممكن است در مناطق بياباني زرد يا سبز روشن باشند . اندازه آنها معمولاُ 5/2 سانتيمتر مي باشد . اما انواع غول پيكري از آنها به اندازه 20 سانتيمتر در جنگل هاي آمريكاي مركزي ، گينه نو و جنوب آفريقا يافت مي شوند . كُشندگي نيش عقربها نادر است اما آنها مي توانند در كودكان ، پيران و افراد مريض ايجاد مرگ كنند . عقربها شبيه خرچنگ هاي دراز كوچك هستند كه دُمهايي برآمده حاوي يك نيش در نوك آن هستند . عنكبوتهاي مقلد واقعي ، عقربهاي شلاقي و عقرب سركه اي هستند . اينها بي خطرند و يك دُم شلاقي شكل به جاي دُم متصل شده و نيش دار عقربهاي واقعي دارند .

  عنكبوتها

  شما مي توانيد عنكبوتهاي قهوه اي منزوي يا پشت ويولوني بومي شمال آمريكا را بواسطه ويولون شكل با نقاط روشن موجود بر پشت آنها شناسايي كنيد . همان طور كه از اسم اين عنكبوتها پيداست ، اين عنكبوت دوست دارد كه در محل هاي تاريك خود را پنهان كند . ندرتاً كُشنــده مي باشد و گاز گرفتـن آن سبب از بين رفتن بافت اطراف زخم مي شود و حتي مي تواند درمان هم نشود و به قطع عضو منجر شود .
  مي توان خانواده عنكبوت بيوة سياه ( جنس لاترودكتوس ) را در سراسر جهان پيدا كنيد و نوع سيــاه آمريكايـي آن كه از همـه معروف تر است و در مناطق گرمسير جهان يافت مي شود كوچك مي باشد . عنكبوتهاي تيره اغلب شبيه ساعت شني سفيد مي باشند و نقاط قرمز يا نارنجي بر روي شكم آنهاديده مي شود .
  عنكبوت قيفي شكل تارها ( جنس آتراكس ) عنكبوتهايي بزرگ ، خاكستري يا قهوه اي استراليايي هستند .
  چانكي . با پاهاي كوچك خود قادر هستند تا به سادگي از تار قيفي شكل خود كه از آن نام خود را گرفته اند بالا و پايين بروند . مردم بومي آنها را كُشنده مي دانند . وقتي كه آنها به دنبال طعمه حركت مي كنند ، معمولاً در شب ، از آنها دوري كنيد . عوارض ناشي از گزيده شدن توسط اين حشره شبيه عنكبوت بيوه است : درد شديد همراه با عرق كردن و لرزش ، ضعف و ناتواني كه مي تواند حداكثر يك هفته طول بكشد .
  رتيل ها عنكبوتهاي بزرگ و مودار ( جنس هاي ترافوزيدا و ليكوسا ) هستند كه از همه انواع عنكبوتها معروف تر هستند . يك جنس از آن در اروپا موجود است ، اما بيشتر رتيلها در مناطق استوايي آمريكا يافت مي شوند . بعضي گونه هاي جنوب آمريكايي در اثر گزش سم خطرناكي وارد بدن مي كنند ، اما اغلــب آن ها فقط گزش دردناكــي ايجاد مي كنند . بعضي رتيـل ها به اندازه يك بشقاب غذاخوري مي شوند . آنها دندانهاي نيش بزرگي براي گرفتن طعمه هايي مثل پرندگان ، موش ها و مارمولك ها دارند . اگر توسط رتيل گزيده شديد درد و خونريزي قطعي است و احتمال عفونت نيز منتفي نيست .
  صدپايان و هزارپايان

  صدپايان و هزارپايان بيشتر كوچك و بي خطر هستند . هر چند بعضي از گونه هاي صحرايي و استوايي آنها ممكن است به 25 سانتيمتر برسند . تعداد اندكي از آنها سمي هستند ، اما خطر اصلي عفونت در محل گزش است وقتي كه پنجه هاي تيز آنها پوست را زخمي مي كنند . براي جلوگيري از زخمي شدن پوست اگر متوجه شديد كه آنها بر پوست شما مي خزند آنها را به سمت خارج از روي پوست هدايت كنيد .
  زنبور عسل ، زنبور وحشي و زنبور سرخ

  همه ما با اين نوع زنبورها آشنا هستيم . آنها در انواع مختلفي هستند و عادات و زيستگاههاي مختلفي دارند . شما مي توانيد زنبور عسل را با بدن نازك و مودار آنها بشناسيد ، در حالي كه زنبور وحشي و زنبور سرخ و زنبور خرمايي درشت بدني قلمي تر و تقريباً بدون مو دارند . بعضي زنبورها مثل زنبورهاي عسل به صورت اجتماعي زندگي مي كنند . آنها ممكن است اهلي يا به طور وحشي در غارها يا درختان پوك شده زندگي كنند . شما ممكن است زنبورهايي ديگر مثل زنبورهاي نجار را در سوراخ لانه هاي شخصي داخل چوب پيدا كنيد يا زنبور گرده افشان را در زمين پيدا كنيد . خطرناكترين قسمت زنبورها نيش تند و تيز آنها است كه در قسمت شكم آنها قرار مي گيرد . وقتي كه زنبورها نيش مي زنند آن نيش خود را از ناحيه شكمي از داخل كيسه سم خارج مي كند و زنبور مي ميرد . به جز زنبورهاي قاتل بيشتر زنبورها دوست دارند كه آرام باشند . در مقايسه با زنبور وحشي و زنبور سرخ و زنبور خرمايي درشت كه نيش خاصي دارند و مي توانند چندين بار حمله را تكرار كنند .
  اجتناب كردن از حشرات بهترين وسيله دفاعي و تاكتيك دفاعي مي باشد . مراقب گلها يا ميوه هايي باشيد كه آنها ممكن است از آنها تغذيه كنند . هنگامي كه ماهي ها يا شكارها را تميز مي كنيد مراقب زنبورهاي گوشتخوار خرمايي درشت باشيد . افراد معمولاً واكنش خفيف و موقتي به نيــش زنبــورها نشان مي دهند و بعـد از چند ساعت وقتي كه درد و سردرد رفع مي شود واكنش نيز متوقف مي شود . آنهايي كه به سم زنبور حساس هستند واكنش هاي شديدي از خود نشان مي دهند كه شامل شوك آنافيلاكتيك ، كوما و مرگ مي شود . اگر داروهاي آنتي هيستامين در دسترس نباشد و شما نتوانيد جايگزين مناسبي براي آن پيدا كنيد در اين حالت فرد مجروح در خطر زيادي مي افتد .
  كنـــــه ها

  كنــه ها در مناطـق استوايي و معتدل فراوان هستند . ما بيشتر آنها را مي شناسيم . كنه ها موجودات كوچكي با 8 پا مي باشند و مي توانند بدني نرم يا زبر داشته باشند . آنها براي زنده ماندن نيازمند ميزبان خون دار هستند . اين موضوع آنها را خطرناك مي سازد ، زيرا آنها در طي خونخواري ، بيماري هايي مانند لايم ، تب كوههاي راكي ، آنسفاليت و بيماري هايي مشابه را انتقال مي دهند كه آنها نهايتاً ناتوان كننده يا كُشنده هستند . اگر شما به چنين بيماري هايي مبتلا شديد كار زيادي از دستتان برنمي آيد ، اما به دليل كُند بودن كنه ها شما فرصت كافي را داريد تا از انتقــال بيماري جلوگيـري كنيد . بر اساس گفته كارشناسان حداقل 6 ساعت طول مي كشد تا كنه به ميزبان خود بچسبد و عامل بيماري زا را انتقال دهد . بنابراين شما فرصت داريد كه همه بدن خود را وارسي كنيد و جلوي اين انتقال را بگيريد . وقتي از ميان علفهايي كه كنه ها به آنها مي چسبند مي گذريد ، وقتي كه حيوانات ميزبان كنه را پاك مي كنيد تا بخوريد و زماني كه وسايل لازم جهت تهيه سرپناه را جمع آوري مي كنيد مراقب كنه ها باشيد . اگر امكان دارد هميشه از پمادهاي دور كنندة حشرات بر روي بدن استفاده كنيد .
  زالــــــــوها

  زالوها مخلوقاتي هستند با ظاهري شبيه كِرم . شما آنها را در مناطق استوايي و معتدل مي يابيد . شما در هنگام شنا كردن در آبها يا جستو كردن در آنها با زالوها حتماً برخورد خواهيد كرد . شما همچنيــن در ضمن پاك كردن شكارهايي مثل لاك پشت آب شيرين با آنها مواجه مي شويد . زالوها مي توانند به داخل شكافهاي كوچك بخزند ؛ بنابراين از توقف كردن ، چادر زدن در محل زندگي آنها اجتناب كنيد . پاچه شلوارهاي خود را داخل پوتين كنيد . بدن خود را متناوباً بازرسي كنيد . خوردن يا بلعيدن زالوها بسيار خطرناك است . بنابراين از خوردن آب از منابع مشكوك اجتناب كنيد يا آن آب را بجوشانيد يا از داروهاي تصفيه كننده آب استفاده كنيد . زخمهايي كه بر اثر زالوي بلعيده شده در داخل گلو ايجاد مي شوند به شدت عفوني مي شوند و اين عفونت به سرعت پخش مي گردد .
  خفـــــاش ها

  بر خلاف خرافات موسوم ، خفاش ها ( سمودوس ) به مقدار كمي خطرناك هستند . انواع مختلف خفاش ها در سرتاسر جهان پخش هستند . اما خفاش خون آشام فقط در امريكاي مركزي و جنوبي يافت مي شود . آنها كوچك و پر جنب و جوش در طي پرواز هستند كه بر روي قرباني خود وقتي كه خواب است مي نشينند ( اغلب گاوها و اسب ها ) تا بعد از گاز گرفتن آن خون آن را بخورند . بزاق دهان آنها داراي يك ماده ضد انعقادي مي باشد كه مانع متوقف شدن جريان خون از رگ پاره مي شود ( مثل زالو ) . فقط درصد كمي از اين خفاش ها واقعاً ناقل هاري هستند ؛ با اين حال از هر خفاش مريض يا زخمي دوري كنيد . سرپناه گرفتن در يك غار كه توسط خفاش ها اشغال شده است ، خطر استنشاق كردن گروه فضولات خفاش را افزايش مي دهد . مدفوع خفاش حاوي بسياري از ارگانيسم ها مي باشد كه عامل بيماري هستند . خوردن خفاش روباه پرنده يا ساير خفاش ها هيچ خطر ابتلا به هاري را همراه ندارد ولي بايد خفاش خوب پخته شده باشد .
  مـارهاي سمي

  هيچ قانون و روش بدون اشتباهي براي شناسايي مارهاي سمي وجود ندارد ، زيرا روش هاي دقيق شناسايي نيازمند مشاهده مار از نزديك يا معاينه بدن مار هستند . بهترين استراتژي اين است كه از همه مارها دوري كنيم و در جايي كه مارها زياد هستند و گونه هاي آنها سمي مي باشد خطر گزيده شدن به گوشت حاصل از شكار آنها نمي ارزد . وقتي كه در محلي كه قرار داريد كه مارهاي سمي وجود دارد از قوانين زير پيروي كنيد :
  ● با دقت حركت كنيد و ببينيد كجا پا مي گذاريد . پا را روي كُنده ها بگذاريد به جاي آن كه بالاي كُنده ها بگذاريد و قبل از آن كه آنها را حركت دهيد .
  ● در هنگام چيدن ميوه ها و حركت اطراف آبها با دقت نگاه كنيد .
  ● مارها را هرگز اذيت نكنيد و با آنها شوخي نكنيد . مارها نمي توانند چشمانشان را ببندند ، بنابراين شما نمي توانيد بگوييد كه مار خواب است يا خير . بعضي مارها مثل مار بامبا ، كبرا و بوش مستر ، وقتي كه به دام بيفتند يا از لانه شان در حال محافظت كردن باشند بسيار وحشيانه حمله مي كنند .
  ● براي حركت دادن كُنده ها و سنگها از چوب و تركه استفاده كنيد .
  ● پاپوش مناسبي بپوشيد ، مخصوصاً در هنگام شب .
  ● رختخواب ، سرپناه و لباسهاي خود را به دقت بازرسي كنيد .
  ● وقتي كه با افعي ها مواجه مي شويد آرام باشيد . مارها نمي توانند بشنوند و شما مي توانيــد به طرز خارق العـاده اي آن ها را غافلگيـر سازيد وقتي كه‌آنها خواب هستند يا آفتاب گرفته اند . معمولاً آنها در چنين حالتي اگر فرصت به دست آورند سريعاً فرار مي كنند .
  ● اگر براي تهيه غذا مجبور به كُشتن مارها هستيد بسيار دقت كنيد . هر چند اين عموميت ندارد اما گرماي بدن فرد خوابيده امكان دارد مارها را جذب كند .
  براي به دست آوردن اطلاعات كامل تر در مورد مارهايي كه ليست آنها در زير آمده است به ضميمه E مراجعه كنيد .
  مناطق عاري از مار

  مناطق قطبي به دليل شرايط محيطي غير قابل تحمل آنها براي مارها از مار عاري است . ساير مناطقي كه به عنوان مناطق عاري از مار سمي نامگذاري شده اند عبارتند از : نيوزيلند ، كوبا ، هائيتي ، جامائيكا ، پرتوريكو ، ايرلند ، پلي نسيا و هاوايي .
  مارهاي سمي آمريكا

  ● مار كوپرهد ( نوعي مار سمي آمريكاي شمالي ( سرمسي ) )
  ● بوش مستر ‌( لاچسيس موتوس )
  ● مار كورال ( مرجان )‌ ( نوعي مار سمي آمريكايي با لكه هاي زرد و قرمز )
  ● مار كاتن ماوث (‌آجيسترودون پيسيوروس )
  ● مار فرديلانس
  ● مار زنگي ( جنس كراتالوس )
  ■ مارهاي سمي اروپايي
  ● افعي معمولي ( افعي بروس )
  ● گرزه مار ( افعي قفقازي )
  ■ مارهاي سمي آفريقايي و آسيايي
  ● بوم اسلنگ ( ديس فوليدوس تيپوس )
  ● كبرا ( جنس ناجا )
  ● افعي گابون ( بيتيس گابونيكا )
  ● افعي درختي ( تري مرسروس گرامينوس )
  ● مار كراتي ( بونگاروس كا ارولوس ) ـ نوعي مار سمي جنوب شرقي و جنوب مركزي آسيا با بدني سياه يا قهوه اي و نوارهاي زرد .
  ● افعي مالايي ( كالاسلاسما رودوس توما )
  ● مابا ( جنس دندراسپيس ) ـ نوع مار سمي آفريقاي گرمسيري .
  ● مار جعفري ( بيتيس آري اتانتس ) ـ نوعي مار بزرگ سمي آفريقايي .
  ● افعي كرگدني ( بيتيس ناسيكورنيس )
  ● افعي راسل ( ويپراراسلي )
  ● افعي سنگي ( سراستس ويپرا )
  ● مار جعفري ( اچيس كاريناتوس )
  ● افعي واگلرپيت ( تري مرسروس واگلري )
  ■ مارهاي سمي استراليا
  ● افعي كُشنده ( آكاتوفيس آنتاركيتكوس )
  ● مار تيپون ( اكسيورانوس اسكوتلاتوس )
  ● مار ببري ( نوتچيس اسكوتاتوس )
  ● مار دريايي زرد ( پلاميس پلاتوروس )
  سوسمارهاي خطرناك

  سوسمار غول (سوسماري به رنگ آبي و سياه درآمريكاي مركزي ) و سوسمار مكزيكي ، سوسمارهاي خطرناك و سمي هستند .
  سوسمار غول

  اين نوع سوسمار با نام علمي هلو درما سوسپكتروم كه در جنوب غرب آمريكا و بخشهايي از مكزيك با پوستي تيره و سخت و بسيار زمخت كه داراي خالهايي صورتي رنگ مي باشد . اندازة آن به طور متوسط بين 35-45 سانتيمر بوده و دُمي كوتاه و كلفت دارد . اين خزنده عموماً مهاجم نبوده و وقتي كه مورد آزار و اذيت قرار مي گيرد حمله كرده و گاز مي گيرد كه اين گاز گرفتن سمي مي باشد .
  سوسمار مكزيكي

  اين نوع سوسمار با نام علمي هلو درما هوريدوم شبيه مورد قبل مي باشد . اين سوسمار علاوه بر نوارهاي رنگي مشابه هم خانواده خود سوسمار غول مي باشد ، داراي خالهاي منحصر به فردي روي بدن خود نيز هست . اين سوسمار نيز سمي بوده و طبيعتي منزوي دارد . شما مي توانيد آن را در مكزيك تا آمريكاي مركزي پيدا كنيد .
  اژدهاي كومودو

  اين سوسمار با نام علمي وارانوس كومودنسيس تا بيش از سه متر طول پيدا كرده و اگر سعي كنيد آن را بگيريد خطرناك مي شود . اين سوسمار اندونزيايي وزني بيش از 135 كيلوگرم پيدا مي كند .
  خطرات موجود در رودخانه ها

  حس طبيعي انسان او را برمي انگيزاند تا از نزديك شدن به اسب هاي آبي ، سوسمارها ، كروكوديل ها و ساير موجودات بزرگ رودخانه اي دوري كند . با اين حال مخلوقات كوچكتري نيز در رودخانه ها وجود دارند كه بايد در برخورد با آنها كاملاً احتياط كرد .
  مار ماهي الكتريكي

  اين جاندار با نام علمي الكتروفوروس الكتريكوس ممكن است طولي بيش از 2 متر و قطري حدود 20 سانتيمتر پيدا كند . بايد از آن اجتناب كرد . آنها مي توانند جريان الكتريسيته اي به اندازه 500 ولت توسط ارگانهاي خاصي از بدن خويش توليد كنند . آنها از اين شوك الكتريكي براي گيج كردن يا بيحس كردن طعمه يا دشمنان خود استفاده مي كنند . معمولاً شما آنها را در رودخانه ي اُرينوكو و آمازون در جنوب آمريكا پيدا مي كنيد . آنها آبهاي كم عمق را كه اكسيژن بيشتري دارند و غذاي بيشتري در آنها يافت مي شود را ترجيح مي دهند . آنها جثه اي بزرگتر از مارماهي هاي معمولي دارند . قسمت بالاتنه ي آنها به رنگ خاكستري تيره يا مشكي بوده و شكم آنها رنگي روشن تر دارند .
  ماهي پيـــــرانا

  اين ماهي با نام علمي سراسالمو خطر ديگري مي باشد كه در رودخانه ي اُورينوكو و آمازون و حوضه رودخانه پاراگوئه يافت مي شود . اين ماهي ها در اندازه ها و رنگهاي بسيار متفاوتي يافت مي شوند ، اما معمولاً تركيبي از ارگانها در زير بدن خود داشته و بالاي آنها تيره مي باشد . آنها داندانهايي سفيد و بسيار بُرّنده دارند كه به وضوح قابل مشاهده است . اندازة آنها ممكن است تا 50 سانتيمتر برسد . هنگام عبور از رودخانه اي كه آنها در آن زندگي مي كنند بسيار دقت كنيد . خون آنها را جذب مي كند . در داخل آبهاي كم عمق و در طي فصل خشك خطرناكترين تهديد رودخانه به حساب مي آيند .
  لاك پشت

  در هنگامي كه سعي مي كنيد لاك پشت هاي آب شيرين مثل لاك پشت حمله كننده ( نوعي لاك پشت بزرگ آب شيرين ) و لاك پشت حمله كننده و لاك پشت لاك نرم كه بومي آمريكاي جنوبي مي باشد و لاك پشت ماتاماتا كه آن نيز بومي آمريكاي جنوبي مي باشد را شكار كنيد بسيار دقت داشته باشيد . تمامي اين لاك پشت ها وقتي كه احساس خطر كنند براي دفاع از خود گاز مي گيرند و گاز آنها مي تواند سبب قطع شدن انگشتان دست و پا شود .
  پلاتــــي پوس

  اين پستاندار با نام علمي اورني تورنكوس آناتينوس تنها گونهء منحصر به فرد خانوادة پستانداران بوده و به سادگي قابل تشخيص مي باشد . بدن اين جاندار كشيده بوده و با موهايي خاكستري و كوتاه پوشيده شده است . دُم آن شبيه سگ آبي بوده و نوك آن شبيه اردك است . اندازة آن به 60 سانتيمتر مي رسد و در نگاه اول اين پستاندار تخم گذار كه تنها پستاندار تخم گذار جهان محسوب مي شود منبع غذايي خوبي بنظر مي رسد ولي بسيار خطرناك است . نوع نر آن خارهاي سمي در پشت پاهاي خود دارد كه مي تواند زخمهاي خطرناكي ايجاد كند . شما اين جاندار را فقط در استراليا و اغلب در ميان لجن اطراف آبراه ها و سواحل مي توانيد پيدا كنيد .
  خطرات موجود در سواحل و خورها

  در مناطقي كه آب رودخانه ها و درياها به هم مي رسند خطراتي مرتبط با آب شيرين و شور وجود دارد . در آبهاي شور كم عمق موجودات بسياري وجود دارند كه مي توانند زخمهاي دردناكي در بدن ايجاد كرده و عفونتهاي منتشر شونده اي را در بدن ايجاد كنند . هنگام حركت در آبهاي كم عمق انواعي از پاپوش هاي مناسب بپوشيد و پاچه شلوار را داخل پاپوش قرار دهيد به جاي اين كه شتري حركت كنيد .
  ماهي غضروفي پهن استينگري ( جنس راسياتيدا ) يك خطر واقعي در آبهاي كم عمق مخصوصاً آب هاي استوايــي قلمداد مي شـود . قسمت انتهايي بدن آن نامتناسب به نظر مي رسد . تنوع زيادي مابين جنسهاي آن ديده مي شود ، اما همگي آنها يك خار نوك تيز در قسمت دُم خود دارند كه ممكن است سمي باشد و در صورتي كه پاي خود را بر آن بگذاريد زخم دردناكي ايجاد مي شود . شكل تمامي انواع اين ماهي بصورت يك كايت مي ماند . آنها را مي توان در امتداد سواحل آمريكا ، آفريقا و استراليا يافت .
  خطرات موجود در آب شور

  ماهيان زيادي وجوددارند كه شما نبايد آنها را لمس كنيد يا با آنها برخورد داشته باشيد . انواع ديگري نيز هستند كه نبايد آنها را خورد .
  ماهيان خطرناكي كه نبايد آنها را لمس كرد يا با آنها تماس داشت.
  ماهيان زيادي اين گونه هستند كه در زير به شرح در مورد آنها مي پردازيم :
  كوســــــه

  كوسه ها ترسناكترين جانداران دريايي هستند . معمولاً حملات كوسه ها اجتناب ناپذير بوده و جراحات قابل ملاحظه اي ايجاد مي كنند . شما بايد از تمامي تمهيدات موجود براي اجتناب از برخورد با كوسه ها استفاده كنيد . گونه هاي مختلفي از كوسه ها وجود دارند اما بطور عمومي كوسه هاي خطرناك داراي دهاني عريض و دندانهاي قابل مشاهده هستند . در حالي كه انواع بي خطر آنها دهاني كوچك در قسمت زير سرشان دارند . با اين حال ، هر كوسه اي مي تواند توسط دندان هاي تيز خود يا پوست زبر بدن خود جراحات دردناك يا حتي كُشنده در فرد ايجاد كند .
  ماهي خرگوشي

  ماهي خرگوشي يا ماهي شكم خاردار ( جنس سيگانيدا ) اغلب در اطراف صخره هاي مرجاني در اقيانوس هند و اقيانوس آرام يافت مي شود . آنها داراي خارهاي بسيار نوك تيز و اغلب سمي در باله هاي خود هستند . اگر مجبور شديد كه آنها را حمل كنيد بسيار با احتياط به آنها دست بزنيد . اين ماهي مانند بسياري از انواع ديگر ماهي هاي خطرناك در اين فصل توسط بوميان خوراكي به حساب مي آيند . اما اگر بدون احتياط آن را حمل كنيد بر اثر تماس نادرست مرگ فرد حتمي است . اگر اين امكان وجود دارد از انواع ماهيان به جاي اين ماهي سمي براي غذا استفاده كنيد .
  تنگ

  تنگ يا ماهي جراح ( جنس آكانتوريدا ) حدود 20-25 سانتيمتر بوده و رنگ زيبايي دارد . به آنها به دليل وجود تيغه هاي شبيه چاقوي جراحي موجود در قسمت دُم آنها ماهي جراحي مي گويند . زخم ايجاد شده توسط اين تيغه ها مي توانند به سبب ايجاد مسموميت و عفونتي كه ايجاد مي كنند به مرگ منتهي شود و خوني كه از اين زخمها ايجاد مي شود مي تواند كوسه ها را به سمت خود جذب كند .
  ماهي قورباغه اي

  اين ماهي از جنس باتراچوايديدا در آبهاي استوايي ساحل خليجي ايالات متحده و در طي دو ساحل آمريكاي مركزي و جنوبي يافت مي شود . اين ماهي تيره رنگ اندازه اي در حدود 18-25 سانتيمتر دارد . آنها خود را مابين و زير شن ها مخفي مي كنند و منتظر طعمه خود مي نشينند . آنها بر روي پشت خود نيش هاي تيز و بسيار سمي دارند .
  عقرب ماهي

  ماهي عقرب ماهي ( سكوپانديا ) اغلب در اطراف صخره هاي دريايي موجود در اقيانوس هند و آرام به ندرت در مديترانه و درياي اژه يافت مي شود . اندازة آنها بين 30-75 سانتيمتراست . گوناگوني رنگ آنها نيز از قهوه اي قرمز يا زرد قهوه اي متفاوت است . آنها باله هاي بلند و موجي شكل و تيغه هايي دارند و نيش آنها بسيار دردناك است . انواع كمتر سمي آنها در اقيانوس اطلس زندگي مي كنند .
  سنگ ماهي

  اين ماهي ( جنس سيناسجا ) در اقيانوس هند و آرام يافت مي شود . آنها وقتي كه پا روي آنها گذاشته مي شود يا با بي دقتي حمل مي شوند يك نيش زهري را از تيغه هاي جانبي خود وارد بدن مي كنند . به دليل شكل ناهموار آنها و رنگ يكنواخت آنها مشاهده آنها بسيار سخت است . اندازه هاي آنها تا 40 سانتيمتر مي رسد .
  ماهي ويور

  اين ماهي ( جنس تراشينيدا ) حدوداً 30 سانتيمتر طول دارد . به دليل اين كه آنها خود را در ماسه هاي ساحلي اروپا ، آفريقا و مديترانه مخفي مي كنند مشاهده آنها مشكل است . رنگ آنها معمولاً قهوه اي تيره است . آنها خارهاي تيز و بسيار سمي روي باله هاي پشتي و پوششي برانش خود دارند .
  براي كسب اطلاعات بيشتر در اين زمينه به ضميمه F مراجعه كنيد .
  حيوانات و ماهي هاي سمي غير قابل خوردن

  دستورالعمل زنده ماندن در شرايط سخت اغلب اشاره مي كند كه جگر خرس قطبي به دليل وجود مقدار زيادي ويتامين A سمي است . بنابراين ما بايد توجه داشته باشيم كه بعد از خوردن اين بخش از بدن اين حيوان امكان مرگ وجود دارد . نوع ديگر گوشت سمي گوشت لاك پشت هاوس بيل ( نوعي لاك پشت متوسط درياي گرم ) مي باشد . شما مي توانيد به كمــك نوك به سمت پايين خميده شدة آنها و پولك هاي زرد رنگ آنها كه بر روي گردن و باله هاي جلويي آنها قرار دارد آنها را شناسايي كنيد . وزن آنها بيش از 275 كيلوگرم بوده و صيد آنها بسيار مشكل است .
  بسياري از ماهي هايي كه در نزديك سواحل زندگي مي كنند ، يا در بركه و خورها ، براي خوردن سمي مي باشند . هر چند ممكن است بعضي از آنها به مقدار كمي سمي باشند . اغلب آنها در مناطق استوايي هستند اما در هر جاي ناشناخته اي كه ماهي شكار مي كنيد وجود ماهي هاي غير خوراكي نيز محتمل است . بعضي ماهي هاي شكارچي مثل باراكودا و اِسنَپِرممكن است اگر ماهي سمي آب هاي كم عمق را خورده باشد سمي باشد و نتوان آنها را خورد . انواع از همه سمي تر داراي نوك شبيه طوطي و صدف محكمي شبيه پوست هستند كه تيغهايي دارند و اغلب مي توانند بدن خود مثل بالون درآورند . با اين حال در مواقع خاصي از سال مردم بومي ماهي بادكنكي را يك غذاي لذيذ به حساب مي آورند .
  ماهي بادكنكي

  ماهي بادكنكي ( جنس تترا اُدنتيدا ) بسيار به آب سرد مقاوم است . شما آنها را در طي سواحل استوايي و معتدل در سراسر جهان ، حتي در بعضي رودخانه هاي جنوب شرقي آسيا و آفريقا مي يابيد . آنها داراي تيغ هاي كوچكي هستند و مي توانند وقتي كه مورد تهديد واقع مي شوند خود را باد كنند تا به صورت بادكنك در آيند . خون ، جگر و گنادهاي آنان بسيار سمي است . به طوري كه 28 ميلي گرم از آن مي تواند كُشنده باشد . اين ماهي ها به رنگهاي مختلفي در مي آيند و اندازة متفاوتي دارند و به 75 سانتيمتر مي رسند .
  ماشه ماهي

  ماشه ماهي ( جنس بلاستيديا ) بيشتر در درياهاي استوايي يافت مي شوند و انواع مختلفي دارند . آنها بدني فشرده دارند و اندازه اي تا 60 سانتيمتر پيدا مي كنند و داراي باله هاي بلند ، تيز و جانبي هستند . از آنها اجتناب كنيد ، زيرا بيشتر آنها گوشتي مسموم دارند .
  باراكودا

  هر چند بيشتر مردم به دليل درنده خويي آنها از آنها دوري مي كنند ، ندرتاً ممكن است باراكودا را بخورند . اين شكارچيان درياهاي استوايي مي توانند به 5/1 متر برسند و بدون هيچ واهمه اي به انسان حمله مي كنند ، آنها ندرتاً گوشت سمي دارند و اين مادة سمي مي تواند كُشنده باشد . براي كسب اطلاعات بيشتر در موردماهي هاي سمّي و نرم تنان سمّي به ضميمه F مراجعه كنيد .
  ساير مخلوقات دريايي خطرناك

  اختاپوس حلقه آبي ، ژله ماهي و صدف مخروطي يا مته اي شكل ساير مخلوقات دريايي خطرناك به حساب مي آيند .
  اختاپوس حلقه آبي

  بيشتر اختاپوس ها اگر به روش صحيحي تهيه شوند براي خوردن بسيار خوشمزه هستند . با اين حال اختاپوس حلقه آبي ( هايالوچلانا لونولاتا ) مي تواند با نوك طوطي شكل خود بطور كُشنده اي گاز بگيرد . خوشبختانه اين حيوان در صخره هاي بزرگ استراليا زندگي مي كند و بسيار محدود مي باشد . اين به دليل رنگ خاكستري روشن خود و حلقه هاي آبي موجــود بر روي بدن آن شناسايــي مي شود . كارشناسـان توصيه مي كنند كه با تمامي اختاپوس هاي استوايــي با احتياط برخورد كرد ، زيرا بيشتر آنها داراي گاز گرفتن هاي سمي مي باشند . هر چند گوشت آنها خوراكي است .
  ژلــــه ماهي

  ژله ماهي ها ندرتاً كُشنده هستند . اما نيش آنها بسيار دردناك است . كلوني هاي اين ماهي بر روي آب به صورت جسم شنـاور ارغواني يا نارنجي رنگ كه بر روي آب هستند ديده مي شود . اين داراي پاهاي سمي است كه تا 12 متري در آب شناور هسند . پاهاي بزرگ در واقع كلوني سلول هاي نيش دار هستند . مهمترين ژله ماهي كه ايجاد مرگ مي كند نوع مرد جنگنده آن مي باشد . ساير ژله ماهي ها نيز مي توانند نيشهاي سمي بزنند . از تماس گرفتن با پاهاي ژله ماهي اجتناب كنيد حتي آنهايي كه مُرده هستند و از بدن ژله ماهي جدا شده اند .
  صدف مخروطي

  صدفهاي مخروطي زير استوايي و استوايي داراي خارهاي زوبين شكل سمي هستند . همگي مخروطي شكل هستند و يك طرح شبكه اي شكل بر روي صدف وجوددارد . يك پردة غشايي ممكن است رنگ آن را تيره كند . بعضي انواع صدفهاي مخروطي سمي هستند . حتي بعضي از انواع كُشندة آنها در اقيانوس آرام و هند يافت مي شود . از هر صدف شبيه مخروط اجتناب كنيد .
  صدف مته اي

  اين نــوع صدف ( جنس تربريدا ) بلنـدتر و نازكتر از صدف مخروطي است ، اما مي توانــد به اندازة نوع مخروطي كُشنــده باشد .آن ها در درياهاي معتــدل و استوايي يافت مي شوند . آنهايي كه در اقيانوس هند وآرام زندگي مي كنند سموم كُشنده قوي تري در خارهاي خود دارند . از خوردن اين صدف ها خودداري كنيد ، زيرا گوشت بسيار سمي دارند .
  سلام.
  خوبید؟؟؟؟؟؟
  با تشکر از تاپیک مفیدتون.و با توجه به اطلاعات محدودی که در زمینه علوم جانوری دارم فکر میکنم برای تشخیص مارهای سمی از غیر سمی که فکر میکنم یه ربطایی به بحث داشته باشه میتونیم از روش های زیر و مقایسه کمک بگیریم:
  مارهای سمی سر مثلثی شکل و مارهای غیر سمی سر بیضی شکل دارن
  در مارهای سمی میتونیم به راحتی ناحیه سر رو از گردن تفکیک کنیم اما در مار های غیر سمی این دو یک قطر دارن
  مارهای سمی بر خلاف مارهای غیر سمی حرکت کندی دارن
  مردمک چشم مارهای سمی خطی یا بیضی ههست در حالی که مارهای غیر سمی چشم های دایره ای دارن
  در مارهای سمی پولک های سر ریز و در مارهای غیر سمی با دیگر نقاط بدن متفاوته
  دم مارهای سمی کوتاه و مشخصه ولی مارهای غیر سمی دم باریک و دراز دارن که در امتداد بدنه
  با تشکر
  سادگی یعنی فکر کنی کسانی که دورت میزنند،به دورت میگردند....
  حماقت یعنی صداقت داشتن با کسی که سیاست دارد....

 13. 4 کاربر از پست مفید parnian 80 سپاس کرده اند .


صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. آموزشی: دانلود کتب و جزوات و نمونه سوالات پزشکی(داروسازی،دندانپزشکی مامایی) سال 92
  توسط Almas Parsi در انجمن معرفی سایر کتب و مجلات علمی
  پاسخ ها: 12
  آخرين نوشته: 17th March 2016, 06:30 PM
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 5th May 2013, 08:42 PM
 3. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 22nd October 2012, 07:52 AM
 4. پيام رييس كل سازمان نظام پزشكي به مناسبت روز پزشك
  توسط داداشی در انجمن خبرهای پزشکی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 21st August 2012, 01:05 AM
 5. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 13th September 2010, 01:57 PM

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •