دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 10

موضوع: تجارت الکترونیک

 1. #1
  مدیر کـــــــل ســــایت
  رشته تحصیلی
  مهندسی کامپیوتر - نرم افزار
  اکانت شخصی
  ندارد
  نوشته ها
  7,888
  ارسال تشکر
  9,794
  دریافت تشکر: 29,036
  قدرت امتیاز دهی
  13999
  Array
  Admin's: جدید39

  پیش فرض تجارت الکترونیک

  تجارت الکترونیک

  چکیده
  تجارت الکترونیکی را می توان انجام هرگونه امورتجاری بصورتon-line وازطریق اینترنت بیان کرد ، این تکنیک در سالهای اخیر رشد بسیاری داشته است .در آینده نه چندان دور تجارت فقط از طریق اینترنت میسر خواهد بود.
  این متن به معرفی تجارت الکترونیک ،انواع آن و روشهای امنیت آن می پردازد.  مقدمه
  ابزارهای استاندارد ی جهت ساختن یک Web Site تجارت الکترونیکی وجود دارد .
  شما نیز جهت متمایز ساختن سایت خود قدم اول را با انتخاب نرم افزاری مناسب بردارید. از آنجایی که اینترنت یک زمینه فعالیت پویا وبا قابلیت انعطاف بالا را جهت تبادل کالا وخدمات واطلاعات مابین کمپانی ها ومشتریان و… فراهم کرده است ،کمپانی های تجاری همگی به این ابزار روی آورده اند تا به بازار فروش گسترده تری دست یابند .  تجارت الکترونیکی چیست ؟
  تجارت الکترونیکی خریدوفروشی است که به طور مستقیم از طریق اینترنت صورت می پذیرد .
  هیچ تعریف پذیرفته شده ای برای تجارت الکترونیکی وجود ندارد .با این حال تجارت الکترونیکی به هر گونه معامله ای گفته می شود که که در آن خرید وفروش کالا ویا خدمات از طریق اینترنت صورت پذیرد وبه واردات ویا صادرات کالا ویا خدما ت منتهی می شود.
  تجارت الکترونیکی معمولا کاربرد وسیع تری دارد ،یعنی نه تنها شامل خریدو فروش از طریق اینترنت است بلکه سایر جنبه های فعالیت تجاری ،مانند خریداری ،صورت بردار ی از کالاها ،مدیریت تولید وتهیه وتوزیع وجابه جایی کالاهاوهمچنین خدمات پس از فروش را در بر می گیرد.
  تعاریف تجارت الکترونیک در یک نگاه :
  لینکهای مفید ومتعددی وجود دارد که از طریق آن می توان تعاریفی در خصوص انواع موضوعات مربوط به تجارت الکترونیک را از حروف a تا z یافت :
  NMM.COM

  ECOMMERCE-GUIDE.com

  تاریخچه
  تجارت الکترونیکی ازسال ۱۹۷۰ هنگامیکه شرکتهای بزرگ اقدام به تهیه شبکه های خصوصی کامپیوتری بین خود جهت تبادل اطلاعات تجاری بین شرکا وتولید کنندگان خود کردند پدید آمد.
  این عمل به نام EDI تبادل اطلاعات الکترونیک معروف شد .این انتقال اطلاعات که بصورت ساده شده وتحت استانداردهای لازم EDI ما بین شرکتهای تجاری صورت می گرفت مسایل اداری سنتی بر کاغذ ووجود نیروها ی انسانی در این بخشها را بطور چشم گیری کاهش داد.
  درحال حاضر نیز در حدود ۹۵% از هزار شرکت بدلیل کاهش هزینه هاوبالا بردن راندمان کار از EDI استفاده می کنند. در واقع پایه واساس تجارت الکترونیک EDI بوده وهست !
  امروزه تماسهای تجاری بر روی اینترنت که بواسطه تجارت الکترونیکی است رو به افزایش گذاشته است .بطور مثال با آمدن EDI بر روی اینترنت این امکان را برای شرکتها بوجود آورده است تا سیستمهای قدیمی مربوط به شبکه های خصوصی خود را جمع نموده وپول آنها را پس انداز نمایند وبا سرمایه گذاری وگسترش برروی زنجیرهای جدید تجاری به دادوستدهای بیشتری در این زمینه نایل آیند.سایر شرکتها نیز به سادگی معاملات خود را ،از آنجاییکه نیازی به رعایت کردن استاندارد های لازم برای EDI در محیط وب نیست ،بر روی وب منتقل کرده اند.
  آوازه تجارت الکترونیک را احتمالا از طریق رادیو ، تلویزیون ، روزنامه و یا سایتهایی که بفروش
  on-line بر روی اینترنت اشتغال دارند شنیده واز آن با خبر شده اید وهمینطور از خرده فروشان on-line بر روی اینترنت که سرویسهای خوب ومناسبی را به خریداران خود ارایه کرده اند مطلع شده اید.
  خرده فروشی بصورت on-line حدودا ازچهار سال پیش برروی اینترنت آغاز شد که پیشگامان آن شرکتهای بزرگ ایترنتی بودند که فروش موارد جزیی (خرده فروشی ) به روش سنتی را ادامه ندادندکه از آنجمله AMAZON وبه تازگی CD می باشد.
  اخیرا نامها و مارک های معروف تجاری ماننند (گپ و وال مارت ) و شرکتهایی از این قبیل اقدام به تاسیس فروشگاههای خود بر روی اینترنت کرده اند ودر این رابطه متخصصین امر اظهار داشته اند که این شرکتها وسایر شرکتهای نام آشنا می توانند با این اقدام برای مدتها بر روی اینترنت حضور داشته باشند چرا که امروزه تنها چیزیکه یک فرد به آن نیاز دارد داشتن یک دستگاه کامپیوتر ،یک نمایشگر ودسترسی به اینترنت است تا بتوانند به راحتی هر آنچه را که بخواهند از جزیی ترین تا کلی ترین کالا (ماشین) از این طریق خریداری نمایند.
  حتما در دوسال گذشته راجع به تجارت الکترونیکی اززوایای مختلف مطالبی شنیده اید.
  برای نمونه شما در موردتمام شرکتهایی که ارایه دهنده تجارت الکترونیکی هستند شنیده اید .
  -تمامی اخبار مر بوط به تحول وحرکت به سوی تجارت الکترونیکی وتبلیغات اغراق آمیز شرکتهایی که با تجارت الکترونیکی کار می کنند را خوانده اید.
  -شاهد آن بوده اید که در بازار سهام چه ارزش فراوانی به شرکتهایی که در بازار سهام آنها با سیستم
  web کار می کندداده می شود حتی اگر سودی عاید این شرکتها نشود.
  امکان دارد شما نیز کالایی رااز طریق webخریداری کرده باشید که در این صورت تجربه شخصی در مورد تجارت الکترونیکی دارید.
  با این وجود ممکن شما احساس کنید که درک درستی از تجارت الکترونیک ندارید.
  این تبلیغات اغراق آمیز چیست؟چرا به تجارت الکترونیک بهای زیادی داده می شود؟اگر شما نظری در مورد تجارت الکترونیک دارید چگونه می توانید آنرا اجراکنید؟
  در صورتیکه سوالاتی از این قبیل دارید این مقاله که در مورد چگونگی عملکرد تجارت الکترونیکی است با قرار دادن شما در فضای کامل تجارت الکترونیکی پاسخگوی شما خواهد بود.
  قبل از اینکه تجارت الکترونیک را به طور کامل مورد بحث قرار دهیم بهتر است تا تصویر درستی از تجارت ساده وسنتی داشته باشیم .در صورتیکه فهمیدن ودرک کلمه تجارت بسط وتعمیم مفهوم تجارت الکترونیکی نیز به آسانی صورت می گیرد.
  در فرهنگ لغت Merriam Websters Collegiate تجارت اینگونه تعریف شده است .
  ۱-روابط اجتماعی –تبادل افکار ،عقاید واحساسات
  ۲-مبادله ویا خریدوفروش کالا در مقیاس وسیع شامل حمل ونقل از مکانی به مکان دیگر.
  ما علاقه مندیم تا در خصوص دومین معنی ارایه شده در تجارت بحث کنیم .
  وقتی به تجارت به روشهای متفاوت نظر بیاندازید متوجه چندین نقش مختلف در امر تجارت خواهید شد.
  خریداران :کسانی هستند که می خواهند با پرداخت پول کالایی را خریداری ویا از سرویسی بهره مند شوند .
  فروشندگان :کسانی هستند که کالاویا خدماتی را به خریداران عرضه می کنند .معمولا فروشندگان
  به دو صورت مختلف می باشند ، خرده فروشانی که بطور مستقیم اجناس خود را به مصرف کننده می فروشند وعمده فروشان ویا توزیع کنندگان کالا که اجناس وتولیدات خود را به خرده فروشان ویا دیگر طالبان کالا می فروشند .
  تولیدکنندگان :کسانی هستند که محصولاتی را که توسط فروشندگان ارایه می شود را تولید می کنند،
  یک تولید کننده همواره ضرورتا یک فروشنده نیز هست زیرا تولید کننده محصولات تولید شده خود را به عمده روشان ،خرده فروشان ویا بطور مستقیم به مصرف کننده عرضه داشته وبفروش می رسانند.


  اصول تجارت

  در ذیل فهرستی از اصول مهم یک فعالیت تجاری آمده است .این موارد شامل عملکرد فروش یک کالا توسط یک خره فروش به مشتری است .
  ۱-وجود داشتن چیزی برای فروش
  اگر خوسته باشید چیزی را به یک مشتری بفروشید اصل مطلب آنست که چیزی برای فروش داشته باشید. این کالا می تواند هر چیزی باشد ، از بی ارزش ترین کالا تا با ارزش ترین آن ، شما میتوانید
  این کالا را مستقیما از تولید کنندگان آن ویا از طریق توزیع کنند گان کالا خریداری نمایید ویا اینکه خود تولید کننده وعرضه کننده آن کالا باشید.
  ۲-مکان
  شما می بایست همچنین مکانی برای عرضه کالاهای خود داشته باشید .داشتن یک مکان برای ارایه کالا ضروری است .این مکان گاهی اوقات می تواند بسیار موقتی حتی به شکل یک شماره تلفن باشد! که این شماره تلفن در تجارت به عنوان مکان شما قلمداد می شود.
  ۳-جلب مشتری
  برای جلب وجذب مشتری نیازمند یافتن روشهایی می باشید که به این فرآیند بازاریابی گویند.چنانچه کسی از امکانات شما اطلاعاتی نداشته باشد ، هرگز قادر به فروش کالای خود نخواهید شد. یکی از روشهای جذب مشتری قرار دادن محل فروش در مراکز پر رفت وآمد تجاری است . تهیه و ارسال کاتالوگ مربوط به پذیرش سفارشات پستی نیز خود نوعی دیگر از این موارد است . روشهای دیگری شامل دادن آگهی ،جارزدن در خیابان ویا حتی گذاشتن فردی درلباس عروسکی در کنارخیابان تا با
  دست تکان دادن برای ماشینهای در حال عبور جلب مشتری نمود.
  ۴-سیستم در یافت پول
  سیستمی برای دریافت پول اجناس سفارش داده شده از طرف مشتری نیز بایستی وجود داشته باشد . بطور مثال در فروشگاههای بزرگ ومعتبر پرداخت اجناس خریداری شده بصورت نقدی یا چک ویا از طریق کارتهای اعتباری انجام می شود.از طرفی دیگر در بعضی از شرکتها نیازی نیست تا پول خرید
  کالا ویا سرویس ارایه شده در زمان تحویل آنها پرداخت شود وبرخی از محصولات وخدمات پیوسته در
  حال ارایه شدن هستند (آب ،برق و….)که هزینه آنها بافرستادن صورتحساب دریافت می گردد.
  ۵-تحویل کالا
  روش وسیستمی است برای تحویل محصول ویا خدمات به مشتری لازم لست وجود داشته باشد . در فروشگاهی مانند (وال-مارت) این عمل به صورت خودکار انجام می شود .
  مشتری کالای مورد نظر خود رابرداشته پول آنرا پرداخت می نماید و از فروشگاه خارج می گردد . در خرید و فروشهایی که از طریق سفارشات پستی صورت می گیرد کالای مورد نیاز مشتری بسته بندی شده واز طریق پست فرستاده می شود.
  اجناس بزرگ نیز توسط کامیون ویاقطار ارسال می گردد.
  ۶-کالای مر جوعی
  گاهی اوقات مشتری کالای خریداری شده را نمی پسندد ،بنابراین می بایست روشی برای پذیرفتن کالای مرجوعی خود بیابید. بطور قطع مبلغی را برای پس فر ستادن کالا از طرف مشتری منظور
  خواهید کرد وهمواره مشتریان خود را نسبت به عدم باز پس گرفتن کالای فروخته شده واینکه در
  صورت پس فرستادن آن بعنوان جریمه هزینه ای کسر خواهد شد شد ، مطلع وآگاه سازید.
  ۷-معیوب شدن کالا
  گاها یک کالای فروخته شده دچار اشکال ویا خرابی می شود در این حالت می بایست در صورت داشتن ضمانت نامه در مورد کالای فروخته شده به تعهدات آن عمل کرد که این مسیله در مورد خرده فروشان وفروشندگان جز این قسمت از کار اغلب توسط تولید کنندگانی که جنس را در اختیار آنها قرار داده اند تا بفروش رسانند انجام می شود وتعهد این کار بر عهده آنها می باشد.


  ۸- سرویس وخدمات پس از فروش
  امروزه بسیاری از محصولات آنقدر متنوع وعملکرد آنها پیچیده شده است که نیازمند خدمات وارایه سرویس پس از فروش به مشتری می باشند،در این حالت نیازمند داشتن بخشی تحت همین عنوان می باشد تا موارد مربوط به راهنمایی و کمک به مشتری جهت استفاده از آن کالا را انجام دهند.

  کامپیوتر در این زمینه می تواند مثال بسیار خوبی باشد . کالاهایی مانند تلفن همراه که مدام در حال تغییر وتحول هستند ، نیازمند دگرگونی وتغییر در خدمات پس از فروش نیز می باشند زیرا مشتر ی خواهان آنست تا این خدمات در طول زمان تغییر نماید .
  در فروشگاههایی که از طریق تجارت الکترونیکی صورت می گیرد تمامی این عناصر وجود دارد.
  برای اداره کردن تجارت الکترونیک عوامل زیر مورد نیاز است :
  ۱-داشتن یک محصول برای عرضه کردن
  ۲-مکانی برای فروش-در تجارت الکترونیک محصولات بر روی وب سایت عرضه می گردند ووب سایت حکم مکان رادارد که در آن اجناس وخدمات ارایه میگردد .
  ۳-روشی برای جلب مشتری به وب سایت خود
  ۴-روشی برای دریافت سفارشات online form
  ۵-روشی برای دریافت پول
  معمولا عمل پرداخت حسابهای شرکتها وبازرگانان از طریق کارت اعتباری صورت می گیرد ودر این حالت باید بر روی وب سایت از ضمانت مطمینی جهت انتقال این اطلاعات به بانک بر خوردار باشیم ویا اینکه اصلا مایل باشید دریافت پول را از همان روشهای معمول ومتداول سنتی یعنی پرداخت مستقیم ونقدی ویا از طریق چک وپست صورت دهید.
  ۶-اجرای سهل وآسان عملیات ارسال کالا به مشتری
  ۷-روشی برای دریافت کالای مرجوعی
  ۸- در صورت نیاز روشی برای انجام ادعاهایی که در خصوص تضمین کالا صورت گر فته است .
  ۹- روشی برای فراهم آوردن سرویس دهی به مشتری :اغلب از طریق پست الکترونیک وفرمهای online انجام می شود.


  تبلیغات اغراق آمیز چرا؟
  تبلیغات اغراق آمیز بسیاری در مورد تجارت الکترونیک وجود دارد .
  داشتن مشتر کات وشباهتهایی که بین تجارت الکترونیک وتجارت از طریق دریافت سفارشات پستی وجود دارد ،ممکن است از این همه تبلیغات در این رابطه متعجب شوید.
  به نمونه هایی از این قبیل توجه کنید:
  بخش پژوهش شرکت Forresterاعلام داشته که تا سال ۲۰۰۱ از طریق شرکتهای کوچک (خرده فروشان)۱۷ میلیارد دلاربه مشتریان خود کالا خواهند فروخت .
  انتظار می رود با گستر ش ودسترسی تجارت جهانی به وب سودآوری به مراتب بالاتر از فروش مستقیم در خود آمریکا را داشته باشد.
  طبق گزارش relly’ O وAssociatesفروش از طریق تجارت الکترونیکی از۳/۱میلیارد دلار در سال ۱۹۶۱ به ۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۱ خواهد رسید !
  بیشتر خریدها از منزل صورت می گیرد تا حضور افراد در محلهای فروش کالا وآماری در حدود ۷۰% خرید از این طریق اعلام شده است که تا ۶۰% از آن منتج به خرید قطعی از طرف کاربران گردیده
  است و این نوع از خرید درحال توسعه وگسترش می باشد چرا که از اتلاف وقت کاسته واز حضور فیزیکی اجتناب ورزیده است .
  گزارشات که دربالا آورده شد ونتیجه تحقیقات e-market بوده است ،اعلام می دارد اکثرا این روش از خرید شامل کالاهای زیر بوده است :کالاهایی مانند:
  کامپیوتر(سخت افزار-نرم افزلرو…)
  کتاب
  نوارهای موسیقی
  خدمات مالی
  سرگرمی ها
  لوازم خانگی
  پوشاک
  کادو و گل
  خدمات مسافرتی
  اسباب بازی
  تهیه بلیط واطلاعات  شرکت Dell
  درگزارشات قبلی هیچ اشاره ای در مورد شرکتهایی که با تعجیل کورکورانه ای سعی به دستیابی اینترنت وبرپاکردن شرکتهای خود بر روی وب را دارند ، اشاره نشده است .این چه علاقه وانگیزه ای است که حتی کوچکترین شرکتها درامردادوستد علاقه مند به دست یافتن به امکانات وتسهیلات تجارت الکترونیکی می باشند که در این راه هزینه های آنچنانی را پرداخت می کنند.
  برای آنکه بهتر پی به این موضوع ببریم نگاهی به وضعیت یکی از موفق ترین شرکتها در امر تجارت الکترونیک یعنی شرکت Dellمی اندازیم .
  Dell یکی از شرکتهای موفق است به مانند Gateway۲۰۰۰-Micronودیگر شرکتهایی از این قبیل کامپیوترهای custom-conf خود را به مشتریان و مصرف کنند گان ودیگر شرکتها وادارات ارایه وبفروش می رساند.
  Dell کار خود را بعنوان یک شرکت پذ یرش سفارشات پستی آغاز نمود وبا دادن گهی در پشت جلد مجلات وفروش کامپیوتر های خود از طریق تلفن اقدام نمود.
  تجارت الکترونیکی شرکت Dell بر روی اینترنت بواقع به طرز گسترده ای عمومیت یافته وامروزه
  بخوبی جا افتاده است ودلیل آنهم اینست که شرکت Dell بیشترین فروش کالا را بر روی اینترنت داشته باشد.

  بر اساس نظر سنجی وتحقیق IDG شرکت Dell در حال حاضر روزانه مبلغی بالغ بر ۱۴ میلیون دلار فروش قطعات وتجهیزات کامپیوتری دارد.
  ۲۵% از فروش شرکت Dell از طریق اینترنت می باشد!آیا این مسیله برای شرکت واقعا باارزش است ؟ شرکت Dell بیش از یک دهه می باشد که محصولات خود را از طریق پست وتلفن بفروش رسانده است .در حدود یک قرن می باشد که سفارشات پستی یکی از روشهای متداول ومر سوم در دادو ستد ها بوده است .بنابراین اگر۲۵% از فروش محصولات شرکت Dell از طریق اینترنت به جای استفاده از تلفن صورت پذیرفته است آیا این خود معامله بزرگی نیست ؟
  پاسخ این سوال به سه دلیل زیر مثبت است !

  ۱- اگر شرکت Dell قرار بود ۲۵% فروش خود رااز طریق تلفن را ازدست می دا د تا به همان میزان ۲۵% فروش از طریق اینترنت دست می یافت درآن صورت هنوزهیچ مزیتی از تجارت الکترونیک در این رابطه مشخص نمی باشد . شرکت Dell قادر به فروش کامپییوتر های بیشتری نمی گردیده چنانچه از طرفی فروش محصولات خود از طریق وب باعث افت وجه شرکت بپندارند.(گفته شود که این شرکت دیگر توانایی پرداخت پرسنل خود درامر پاسخگویی سفارشات تلفنی نیست) و اگر چنانچه از طرفی افرادی از طریق اینترنت ووب خرید می کنند تمایل بیشتری به خرید از لوازم وتجهیزات نشان دهند وهمچنین هزینه های دادوستدی ومعاملاتی ارزانتر وارایه محصولات بر روی وب جذاب وگیرا بوده که در نتیجه تمام اینها افزایش معاملات را در پی داشته باشد.بنابراین رفتن برروی وب واینترانت برای این شرکتها به مراتب پر نفع تر خواهد بود.


  ۲- حال چنانچه در این دگرگونی (تمایل خریداران به تجارت اینترنتی )مشتریهای تلفنی خودرا ویا به عبارتی کلی تر فروش تلفنی خود را از دست دهد چه باید کرد؟ واین چیزی است که امکان اتفاق افتادن آن وجود دارد که در صدی از خریداران تمایل به این امر پیدا کنند تا اجناس وکالاهای خود را از طریق اینترنت خریداری نمایند،بدلیل آنکه اینترنت با در بر داشتن سایتهای مختلفی که در این رابطه وجود دارد این امکان را برای خریداران و کاربران بوجود می آورد که با وقتی بیشتر به فکر کردن وتصمیم گرفتن بپردازند و به سهولت قیمت اجناس مشابه را با سایر فروشندگان دیگر مقایسه کنند وقیمت نهایی را بدست آورند.بنابراین شرکت Dell در ساخت وب سایت خود برای جذب وجلب چنین خریدارانی از این نکات بر خلاف سایر سایتهای دیگر بهره جسته واین مزیتی برای این شرکت شده تا وی را از سایر رقبا متمایز ساخته وبازار را در این رابطه در اختیار گیرد.
  ۳- این یک باور کلی است اگر برای بار اول یک مشتری از یک مکانی خرید کند آن فروشنده سعی در نگه داشتن آن مشتری می کند وبا جلب رضایت وی سعی می کند تا علاوه بر نگه داشتن آن مشتری برای خود از طریق اوبتواند مشتریهای دیگری را برای خود جمع کند .بنابراین اگر شما نیز توانسته باشید یک وجه موفقی در بدو راه اندازی وب سایت خود برا ی مشتریان ومتقاضیان خدماتتان بوجود آورید این مزیتی برای شما می شود تا نسبت به سایر رقبایتان که بعد از شما خواهان وارد شدن در این عرصه از بازار هستند زبانزد باشید . شرکت Dellنیز وب سایت خود را بسیار جلوتر از دیگران در این زمینه راه اندازی نمود واین نیز یکی دیگر از برتریهای این شرکت نسبت به سایر رقبایش شد.


  این سه مطلب مهمترین فاکتورهایی می باشند که در پس جاروجنجالهای تجارت الکترونیک وجودداشته که البته فاکتورهای دیگری نیز در این رابطه وجوددارند.


  جاذبه های تجارت الکترونیک
  فهرست زیر خلاصه ای از جاذبه های تجارت الکترونیکی را بیان می کند:
  بهای پایین معاملات
  حجم بالای خرید در یک معامله
  یکی شدن با چرخه های تجارت
  در مورد اول توضیح آنکه ،چنانچه سایت تجارت الکترونیک بخوبی عمل کند بدلیل خود کار بودن فرآیند تجارت بر روی وب می توان هزینه های مربوط به گرفتن سفارشات وخدمات پس از فروش را بطور قابل ملاحظه ای کاهش داد.
  در مورد دوم:
  سایت آمازون دارای مشخصه ای است که هیچ فروشگاه دیگری آن راندارد .هنگامیکه شما توضیحات مربوط به کتابی را می خوانید ،مطلع می شوید که چه کتابهای دیگری را سایر افراد در زمان سفارش دادن کتاب مورد نظرتان خریدار ی کرده اند.این بدین معنی است که شما می توانید کتابهایی را بیابید که مطالبش در رابطه با کتاب مورد نظر شماست وسایر افراد نیز آنها را خریداری کرده اند .
  بدلیل مشخصه هایی اینچنین افراد می توانند کتابهای بیشتری را از این سایت خریداری نمایند تا از یک کتابفروشی معمولی.
  د رمورد سوم : وب سایتی که به نحوی با چرخه های تجارت در ارتبا ط می باشد می تواند اطلاعات بیشتری نسبت به گذشته در دسترس مشتریان خود قرار دهد .بعنوان مثال اگر شرکت Dell مراحل تولید وساخت تا ارسال هر یک از دستگاههای کامپیوتر خود را نشان می دا د ،خریدار وسفارش دهنده دستگاه می توانست دقیقا بداند که سفارش وی تا چه مرحله ای پیش رفته است واین همان کاری است که شرکت Fedex آنرا انجام داده است ، تمامی این مراحل بصورت زنده نشان داده می شود !(on-line) وبدینوسیله اطلاعات بیشتری را در اختیار خریدار خود می گذارد.
  افراد می توانند خریدهای خود را بطرق مختلف انجام دهند.شرکتهایی که فروش خود را از طریق سفارشات پستی انجام می دهند امکان خرید از منزل رانیز مهیا ساخته اند وتجارت الکترونیکی نیز شما را از این نعمت بر خوردار ساخته است .اما وب مشخصه های دیگری نیز دارد.
  این مشخصه ها عبارتند از:
  ۱-توانایی به انجام رساندن یک سفارش در عرض چند روز
  ۲-توانایی در به سهولت انجام دادن سفارشات پیچیده
  ۳-امکان مقایسه کردن قیمتها بین چندین فروشنده به اسانی
  ۴-امکان دسترسی ومطالعه کاتالوگهای مهم وبزرگ به راحتی


  کاتالوگهای بزرگ (حجیم )
  شرکتی که امور دادوستد خود را از طریق اینترنت انجام می دهد می تواند کاتالوگی را روی صفحه وب قرار دهد که هرگز نمی توان آن را در یک صندوق پستی معمولی آنرا جای داد.
  برای نمونه سایت آمازون فروشنده ۳ میلیون کتاب است .تصور کنید که این شرکت خواسته باشد تمامی اطلاعات موجود در پایگاه داده های خود را در یک کاتالوگ (کاغذ)جای دهد.


  وضعیت پیشرفت سفارش
  استفاده از ابزارخودکار ،ارتباط با مشتری را بصورت وسیع وباصرف هیچ هزینه ای امکان پذیرمی سازد.
  برا ی مثال ،مشتری می تواند زمانیکه سفارش او مورد تایید قرار گرفت از طریق یک پیغام خودکار پست الکترونیکی تایید سفارش او از طرف شرکت مر بوطه به وی اعلام شود .وهمچنین در بقیه مراحل تکمیلی سفارش به همین صورت با دریافت پیامهای پست الکترونیکی در جریان وضعیت ومیزان روند کار خود قرار گیرد.
  یک خریدار راضی به احتمال زیاد چیزهای دیگری را نیز مجددا از این شرکت خریداری خواهد نمود.
  برخورداری از این امکانات است که این جار وجنجالها را در مورد استفاده از تجارت الکترونیک به راه انداخته است .نکته پایانی که لازم است در مورد تجارت الکترونیک به آن اشاره کرد این است که این نوع تجارت فرصتی را فراهم می سازد تا افراد بتوانند تجارت را به طریقی کاملا جدید انجام دهند.در شرکتهایی که کار خود را از طریق سفارشات پستی انجام می دهند هزینه بسیار بالایی برای چاپ وفرستادن کاتالوگ می پردازندکه در پایان هم دور ریخته می شود.همچنین هزینه بالایی برای استخدام کارمندان در بخش مربوط به پاسخ گویی تلفن ودر نهایت گرفتن سفارشات پرداخته می شود.اما در تجارت الکترونیک هم هزینه مربوط به توزیع کاتالوگ وهم هزینه سفارش گیری از مشتریان صفرمی باشد!این بدین معنی است که بدلیل تغییر در هزینه ها ،ارایه محصولات باقیمت پایین تر وهمچنین ارایه محصولاتی که قبلا قادر به عر ضه آن نبودیم امکان پذیر می باشد.

  با این حال باید خاطر نشان کنیم که تاثیر تجارت الکترونیکی برای فروش کالا از این حد فراتر نمی رود وتجارت از طریق در یافت سفارشات پستی نیز بسیاری از همان مزایای تجارت الکترونیکی را داراست اما این مسیله بدین معنا نیست که شهر شما فاقد فروشگاههای بزرگ گردد وهمچنین در این گونه فروشگاهها شما می توانید کالای مورد نظر خود را لمس کنید وفورا آنرا خریداری نمایید (در محل ).تجارت الکترونیک نمی تواند هیچکدام از مشخصه ها را دارا باشد ،بنابراین فروشگاههای بزرگ بدین زودی برچیده نخواهد شد.


  جنبه های سخت و راحت تجارت الکترونیک
  موارد مشکل ساز در تجارت الکترونیک عبارتند از :
  مواجه شدن با ترافیک برای ورود کاربران برروی صفحات وب شما
  مواجه شدن با ترافیک برای بازگشت مجدد به هما ن صفحات
  متمایز وبرتر ساختن خود ازسایر رقبا
  جلب مشتری برای خرید از اجناستان از طریق (وب سایتتان )
  جلب نمودن کاربران برای روی آوردن به وب سایت شما امری است جدا وواداشتن آنها برای تایپ کردن شماره های کارت اعتباریشان بر روی وب سایتتان نیز حرفی است جدا!
  یکی کردن صفحات E-COMMERCE با داده های تجاری موجود.
  از آنجاییکه تهیه وساخت یک سایت جدید E-COMMERCE بسیار رلحت وآسان است به همین خاطر سایتهای متعددی در این باره وجود دارند که این مسیله مشکلی خواهد بود برای شما جهت جذب وجلب کاربران برای مراجعه به سایت E-COMMERCE شما که آنرا تهیه کرده اید!


  جنبه های راحت ومثبت
  جنبه های راحت ومثبت تجارت الکترونیک بخصوص برای دادوستدهای جزیی با افراد عبارتند از :
  بوجود آوردن وساختن یک وب سایت
  گرفتن سفارشات
  دریافت پرداختها
  شرکتهای بی شماری هستند که در ساختن وبه معرض گذاشتن فروشگاه الکترونیکی به شما کمک می کنند.
  ما در مورد برخی ازاین شرکتها در بخش بعدی صحبت خواهیم کرد.


  ساختن سایت تجارت الکترونیک
  مسایلی که درساختن سایت تجارت الکترونیکی باید در خاطر نگهدارید به شرح زیر است :
  تهیه کنندگان
  در مورد دغدغه خاطری که در مورد داشتن تهیه کنندگان خوب وجوددارد هیچ تفاوتی بین فروشگاهی معمولی وسایر شرکتهایی که از طریق سفارشات پستی کار می کنند باشرکتهایی که از طریق تجارت الکترونیکی کار می کنند وجودندارد .در هر حال بدون داشتن نهیه کنندگانی خوب شما قادر نخواهید بود کالاها ومحصولات خود را عرضه کنید.


  قیمت
  بخش مهمی از تجارت الکترونیکی این است که مقایسه قیمتها برای مصرف کننده بی نهایت آسان است ، قیمت یکی از مسایل مهم در یک بازار مجازی است .


  ارتباط با مشتریان
  تجارت الکترونیکی روشهای متعددی را برای ارتباط داشتن با خریداران ومشتریان در اختیار شما می گذارد.
  پست الکترونیکی ،صفحات پرسش و پاسخ Faq ،اطلاعات مبنا وپایه ای و…ارایه کردن وقرار دادن اینگونه امکانات بر روی سایت به شما کمک می کند تا از رقبای خود متمایز شوبد.


  اتمام و انجام نهایی کار
  به انجام رساندن سفارشات به طور کامل وخدمات پس از فروش ، این مراحل
  می تواند باعث برقراری ارتباط شما با عوامل فروش شده ویا اینکه این ارتباط از بین برود.به عبارتی این مراحل باز گو کننده ارتباط شما با خریدار است .زمانیکه شما به تجارت الکترونیک می اندیشید ممکن است بخواهید دیگر قابلیتهای مثبت آنرا نیز در نظر بگیرید.این امکانات شامل :
  ا-فرستادن هدایا
  ۲- برنامه های عضو پذیری
  ۳-تخفیفهای ویره
  ۴-تکرار
  ۵-برنامه های خریداران
  ۶-فروشهای دوره ای ویا فصلی
  دلیل اینکه چرا این موارد به ذهن شما خطور می کند این است که انجام تمام این موارد بسیار مشکل است مگر آنکه نرم افزار انرا تهیه نمایید.در این حالت بصورت مسایلی پیش پا افتاده در خواهد آمد.


  برنامه های معرفی کننده سایتها
  (پذیرش سایتها برای معرفی )
  امروزه بخش اعظم دورنمای تجارت الکترونیکی،برنامه های معرفی کننده یا آشنا سازی سایتهای دیگران است.
  سایت آمازون در این زمینه پیشگام این امر است واین امکان را برای هر کسی بوجود اورده است که تا بطور مثال کتابفروشی مختصر خود را جهت معرفی شدن از طریق این سایت پر آوازه قرار دهد وچنانچه کتابی لز این طریق بفروش برسد سایت آمازون تا میزان ۱۵% از قیمت کتاب را بعنوان حق کمیسیون از صاحب آن کتابفروشی که کتابش بدین صورت بفروش رسیده است در یافت می دارد .سایت آمازون با ارایه نمودن چنین امکاناتی بخوبی خود را دراین زمینه عرضه داشته است زیرا در این مورد (فروش کتاب از طریق اینترنت )صدها هزار کتابفروشی بطور گسترده ای بر روی اینترنت در حال پدید آمدن هستند .بنابراین هزاران سایتی که دارای تجارت الکترونیک می باشند از این مسیله الگوبرداری نموده اند.
  چنانچه شما سایتی مربوط به الکترونیک برروی شبکه اینترنت بنا سازید ،برای معرفی کردن آن نیاز به استفاده از چنین برنامه هایی خواهید داشت.
  Links shareوBefree دوشرکتی هستند که به سایتهای تجارت الکترونیکی جهت استفاده از برنامه های آشنا سازی کمک می کنند.
  جدیدترین نوع مناسب از این روشها معروف بهcpc(محاسبه بر حسب کلیک Cost Per Click)ویا معروف به کلیکهای معرف می باشند!
  بدین معنی که شما لینکی از یک شرکت بر روی سایت خود قرار دهید وآن شرکت به ازا هر کلیک مبلغی به شما می پردازد-معمولا نرخ متعارف برای هر کلیک بین ۵ تا ۲۰ سنت می باشد.
  لینکهای معرف معمولا به دوحالت ّبنرهای تبلیغاتی ّ و یا برنامه های آشنا ساز بر پایه حق کمیسیون است ،می باشند(آمازون) .در روش بنر های تبلیغاتی آگهی دهنده دست به ریسک زده وچنانچه کسی به بنر اومراجعه نکند تمام پول خود را به هدر داده است .در روش دوم معرفی شدن توسط سایتهای معتبر دیگر که محاسبه هزینه بر پایه حق کمیسیون است ،سفارش دهنده تمامی ریسک خودرا بر روی یک سایت می گذارد و چنانچه سایت وی از این طریق مورد هجوم سیل آسای کاربران شود منتهای مراتب کسی خریدی صورت ندهد ارز شی در بر نخواهد داشت .
  بنابراین با صرفه ترین وبهترین راه برای معرفی شدن وارایه سایت خود روشcpc مناسبتر بوده چرا که دو طرف قضیه به یک میزان برد و باخت دارند.


  عوامل مهم برای داشتن یک سایت
  چنانچه خواسته یاشید یک سایت بسازید به ۳ پارامتر مهم در این مورد توجه داشته باشید:
  ۱-سرمایه گذاری کامپیوتری
  ۲- خدمات مجازی میزبان
  ۳-داشتن یکE_COMMERCE ساده شده


  سرمایه گذار ی کامپیوتری:
  سرمایه گذاری کامپیوتری یعنی خرید سخت افزار ،نرم افزار واستخدام افرادیکه بتوانند در ساختن وب سایت تجارت الکترونیکی به شما یاری رسانند .دوشرکت Amazon,Dell ودیگر شرکتهای بزرگ کامپیوتری با ارایه دادن این خدمات در امر تجارت الکترونیکی سهیم می شوند.
  شما نمی توانید مسایل ومشکلات زیر را با کمک گرفتن از سرمایه گذاری کامپیوتری حل نمایید.
  داشتن ترافیک بسیار زیاد برروی سایت یعنی ماهانه میلیونها بازدید کننده خواهید داشت.
  داشتن Data Base بسیار قوی که اطلاعات مربوط به محصولات شما را در خود نگهداری نمایید(بویره اگر اطلاعات بطور دایم تغییر نمایند)
  داشتن چرخه فروش بسیار پیچیده که در این صورت نیازمند فرمهای بسیار زیادی برای مشترک وجداول مربوط به قیمت گذاری محصولات خواهید بود.
  در صورتیکه کارهای تجاری دیگری نیز داشته باشید وبخواهید تا سایت تجارت الکترونیکی شما این امور را نیز پوشش دهد.
  خدمت مجازی میزبان
  خدمات که از سرمایه گذاری اینترنتی انجام می دهید تواناییها وقابلیتهایی را برای شما بوجود می آورد،اما آنچه نصیب شما می گردد بستگی به فروشنده این خدمات دارد .بطورکلی وظیفه فروشنده ،نگهداری تجهیزات ونرم افزار وفروش آنها در بسته بندیهای استاندارد است .بسته بندی کالا ،مسایل حفاظتی وایمنی آنرا شامل می شودوتقریبا همیشه می توانید یک حساب تجاری در این خصوص را در اختیار داشته باشید .دسترسی DataBase نیز بخشی ازبسته بندی کالا محسوب می گردد
  شما این امکان را این امکان را برای طراحان صفحه وب وهمچنین توسعه دهندگان آن فراهم می سازید تا بتوانند سایت شما را ساخته وآنرا حفظ ونگهداری نمایند.
  آن چیزی است که در اکثر شرکتهای کوچک وخرده فروشان از آن برای وارد شدن به تجارت الکترونیک استفاده می کنند. در این روش یک سیستم ویک برنامه ساده شده وآماده حاضر برای قرار دادن یک فروشگاه کوچک بر روی وب واینترنت می باشد.این سیستم عموما شامل یک سری فرمهای on-line است که توسط کاربران بر روی اینترنت پر می شوند.سپس برنامه فروش تمامی صفحات وب موجود این فروشگاه کوچک را جستجو ومراحل فروش را دنبال می کند.مثال این مورد را می توان بر روی سایتهایی نظیر Verio StoresوYahoo Stores مشاهده کرد.هزینه چنین سرویسی در ماه حدودا چند صد دلار می باشد.


  مزیت و مضرات :
  اکثرا تحقیقات که در زمینه تجارت الکترونیکی بعمل آمده نشان داده است که سرعت وسهولت آن باعث مقبولیت وگسترش آن شده است .اما به نظر می رسد چیزی بالاتر از این مسایل وجود داشته باشد .
  در یک سمت فرصتی مناسب را برای مصرف کنندگان بوجود آورده است واز سوی دیگر خطری است وتهدیدی است برای تجارت به شیوه سنتی ،خلاصه آنکه تجارت اللکترونیکی موانع ومشکلاتی را که برای مدتها در سر راه فروش به روش معمولی وقدیمی بوده است را از میان بر داشته است .

  مانند از میان بر داشتن محدودیتهای جغرافیایی که بدینوسیله از هر گوشه از جهان کاربران می توانند از خدمات ومحصولهای شما از طریق سایتتان استفاده کرده وخرید نمایند ونیازی به داشتن فروشگاههایی بطور فیزیکی در اقصی نقاط جهان ندارید.

  زمانی باز نگه داشتن یک فروشگاه بطور ۲۴ ساعته باصرفه بود اما وب سایتهاهم هیچ وقت تعطیلی ندارند وهمیشه باز هستند .مقایسه نمودن فروشگاهها با یکدیگر نیز به راحتی یک آب خوردن شده است چونکه فروشگاه بعدی به دوری یک کلیک کردن است ! امروزه با این روش نمی توان با دادن اطلاعات ناکافی به مشتری اورا واداشت تا قیمتی بیش ازقیمت اصلی کالا را بپردازند چرا که باز هم مقایسه کردن کالا راهی به دوری یک کلیک کردن است تا از منبعی دیگر قیمت حقیقی کالا را استعلام نمود.

  عواملی که باعث کند پیش رفتن وگسترش سریع یافتن دادوستدهای on-line بر روی اینترنت شده است نگرانی وعدم اطمینان کاربران وخریداران کامپیوتری است که معاملات مستقیم بر روی اینترنت را مطمین وامن نمی دانند وهمین امر باعث ناتمام ماندن معاملات بر روی این سایتها می شود وتجارت الکترونیک راه طولانی را در پیش رو دارد.
  را ه اندازی یک فروشگاه تجارت الکترونیکی
  امروزه داغترین بازی بر روی اینترنت E-COMMERCE می باشد که بازیکنان بسیار زیادی داشته وبرندگان این بازی بسیار اندک می باشند.مشکل ترین ومهم ترین
  مسیله سایتهای تجارت الکترونیکی برنامه های E-COMMERCE می باشد.
  این برنامه می تواند اگر درست انتخاب شود باعث پولسازی وکسب در آمد برای سایت شودواگر اشتباه انتخاب شود باعث زیان خواهد شد.
  در یک تجارتخانه برای ساخت آن از مصالح ساختمانی استفاده می شود در حالیکه در ساخت یک سایت آنهم بر روی اینترنت سروکار ما با بیت وبایت خواهد بود. ودر اینجا تنها چیزی که مطلب را کمی دشوار می سازد بهره جستن از برنامه ها ونرم افزارهای مناسب برای ساختن یک سایت تجارت الکترونیک است .
  ساختن صفحات وب تا مراجعه کنندگان به آن را از قسمتهای مختلف شامل صفحات
  مربوط به تولیدات ومحصولات ،نحوه انجام معامله ودر خواست سفارش خرید ،بازتابها ونتایج عملکرد ومانند اینها را مطلع سازد.
  پیچیده ترین حالت اینست که شرکت مربوطه برای ساختن سایت E_COMMERCEخود تصمیم به طراحی نرم افزارهای مربوطه بگیرد که این مسیله مستلزم در اختیار گرفتن متخصصان بسیار پیچیده ای در زمینه های طراحی صفحات وب وبرنامه نویسان مجرب تحت HTML وASP و… خواهد بود.
  در حال حاضر ودر این مقوله ده ها شرکت بر روی اینترنت وجود دارند که ارایه دهنده فروشگاههای مجازی بر روی سرورهای مطمین وامن هستند وبرای قیمت دریافت وپرداخت پول نیز از برنامه هایی که توسط شرکتهایی نظیر IBM،مایکروسافت وسایر شرکتهای معتبر دیگری مانند ICAT تهیه شده است خریداری وسود جست .
  در برخی موارد هم شما نیازی به خریداری کردن چنین نرم افزارهایی ندارید بلکه به راحتی می توانید یک وب سایت به همراه نیازمندیهای مربوطه آنرا از شرکتهای اجاره دهنده وب اجاره نمایید.


  نرم افزارهای E_COMMERCE و مسایل امنیتی آن
  از آنجاییکه دادوستد حالت حقیقی وواقعی وجود ندارد معاملات اینترنتی می توانند در کل با خطر ریسک همراه باشد . بنابراین امنیت بخشیدن به این مسیله لزوما احساس می شود.
  خریدار باید قادر باشد تا نوع پرداخت خودرا مشخص سازد وبرنامه ای نیز وجود داشته باشد تا صحت توانایی پرداخت وجه توسط خریدارراکنترل وتایید نماید.این مواردمیتواند از طریق کارتهای اعتباری ،پرداخت نقدی الکترونیکی ویا در خواست سفارش صورت پذیرد.
  نرم افزارهای مخصوصی به مانند Cyber-Cash ومایکروسافت Wallet قادر به تشخیص خرید وخریدار می باشند.
  نرم افزار E_COMMERCEمعمولا تحت ارتباطات کد ورمز دار شده به مانند SSL (سوکتهای امنیت لایه ای) ویا SET (معاملات الکترونیکی محافظت شده )کار می کنند که تمام آنها برای کدگذاری کردن اطلاعات در هنگام انتقال اطلاعات محرمانه بین شرکتهای فروشنده کالا وخریداران ،برنامه ریزی شده است .
  یکی از سایتهایی که خدمات الکترونیک را ارایه می دهد سایت AACART.COM می باشد.
  این سایت نرم افزاری ارایه می دهد که به توسط آن می توانید یک وب سایت شامل کاتالوگی
  از محصولات خودو یک سیستم خرید اعتباری ایجاد کنید . AACART سیستم خرید اعتباری قدرتمند ،حرفه ای وقابل دستیابی می باشد.
  استفاده از آن هنوز بسیار آسان است .یک فروشگاه ONLINE می تواند در عرض چند دقیقه ایجاد شود، واز نرم افزار کارت خرید قدرتمند ما استفاده کند.
  شما می توانید کنترل وب سایت تجارت الکترونیک خود را به عهده بگیرید بدون اینکه دانشی از اینترنت یا HTML داشته باشید.وهمه SETTING های وب سایت شما از از طریق مرور گر شبکه انجام می شود.
  در تکنولوژی DATABASE اضافه کردن یک محصول به آسانی تایپ کردن نام آن محصول،،قیمت محصول داخل یک مرورگر شبکه است .نرم افزار کامل کارت خرید ما موارد زیادی را ارایه می دهد از جمله:
  جستجوی ONLINE
  پروسس REALTIME کارت اعتباری
  خرید ایمن


  روشهای تامین امنیت :
  برای تامین امنیت فروشگاه که از مهمترین مسایل تجارت الکترونیکی است روشهای مختلفی وجود دارد که دوروش متداول آن عبارتند از:
  ۱- SSL
  روشی است برای برقراری یک ارتباط امن بین فروشنده وخریدار .این روش توسط شرکت Netsapeدر اواخر سال ۱۹۹۴ طراحی شد واکنون به عنوان یکی از استاندارد های امنیتی اینترنت پذیرفته شده است .از روشSSL بطور گسترده توسط فروشگاههای الکترونیکی به منظور بکارگیری کارتهای اعتباری استفاده می گردد .با استفاده از این روش ،اطلاعاتی که از طرف خریدار به فروشگاه الکترونیکی ارسال می گردند تبدیل به رمزهای خاصی شده که فقط توسط فروشگاه قابل خواندن است . در عین حال این امکان در هنگام برقراری ارتباط با وی مطمین شده وحتی برای اثبات هویت خود اطلاعات را به همراه یک امضای الکترونیکی به طرف مقابل ارسال نمایند.روش SSL از دید خریدار شفاف بوده وبه محض آنکه ارتباط کامپیوتر خریدار با کامپیوتر سرویس دهنده فروشگاه مجهز به SSL شود از این پس کلیه اطلاعات بصورت امن مبادله می شود.
  ۲-SET
  روشی است برای حفظ امنیت تراکنشهای کارتهای اعتباری بر روی اینترنت .SET از رمز نگاری برای رسیدن به اهداف زیر استفاده می کند:
  ۱-محرمانه کردن اطلاعات
  ۲- تامین درستی پرداخت
  ۳- تصدیق اصالت فروشگاهها ودارندگان کارت اعتباری
  این روش علاوه بر آنکه اطلاعات را رمز کرده وصحت ادعای طرفین را به یکدیگر ثابت می کند دارای یک امتیاز نسبت به روش SSL است .در روش SET فروشنده هیچ دسترسی به اطلاعات کارت اعتباری خریدار نخواهد داشت ،بعبارت دیگر اطلاعات کارت اعتباری خریدار به هنگام خرید به سایت فروشنده ارسال نشده بلکه بین خریدار وخود بانک مبادله می شود.در حال حاضر SSL به خاطر ارزانتر وساده تر بودن بیشتر از روش SET مورد استفاده است .


  انواع تجارت الکترونیک
  C۲B یا CONSOMER-TO-BUSINESS
  به این مطلب اشاره می شود که با بهره گرفتن از بستر اینترنت امکانات ویژه ای برای مصرف کنندگان در عرصه دادوستد وتجارت فراهم شده است ونقش مهمی را به آنها در این رابطه داده است.
  در C۲B توسط اینترنت این امکان بوجود آمده است تا مصرف کننده بدون نیازبه فروشنده کالاهای خود را مستقیما در سطحی وسیع خرید نماید که این امکان بر روی سایت ،بیایید آن را بخریم ، (LETSBYIT.COM) برای مصرف کننده بوجود آمده است تا بر ضد فروشندگان ودر معذورات قرار دادن آنها در زمینه تجارت اجناس در اندازه های بزرگی همچون تلویزیونهای صفحه بزرگ را هم خریداری نمایندویا سایت دیگری به نام ، (SHARE YOUR WORLD) ،بیایید دنیایتان را قسمت کنیداین توانایی وامکان را برای آماتور ها وتازه کارها ی با استعداد فراهم ساخته تا خودشان که در اینجا نه فروشگاهی،نه مغازه ای نه شرکتی وتجربه ودادوستدی دارند بتوانند از طریق این عکسها ویا فیلمهای ویدیویی خود را به تلویزیون ویا سایر رسانه های دیگر معرفی و به فروش برسانند.
  از طرفی دیگر در این حالت مصرف کنندگان در ایجاد رقابت بین فروشندگان کالا جهت بوجود آوردن بهترین شرایط فروش اجناس خود بطور قسطی برای جلب هر چه بیشتر آنها نقش تعیین کننده ای را ایفا می کنند.


  C۲C یا CONSOMER TO CONSOMER
  در بستر اینتر نت این امکان فراهم شده است تا دوطرف معامله ودادوستد کننده هر دومصرف کننده باشند!
  بطور مثال فرض کنید شما یک کالای دست دومی برای فروش دارید بدون آنکه زحمت آنرا بخود دهید تا آنرا به مغازه محلتان برای فروش برده وصبر کنید تا به فروش برسدمی توانید به راحتی درمنز ل خود بنشینیدواز طریق اینترنت آن راحراج کنید وبه مانند شعبده بازان اجناس کهنه ودست دوم خودرا از این طریق تبدیل به پول نقدکنید.
  وانگهی نکته دیگر اینکه با وجود اینکه مشتری قیمت ارزان جنس را می بینید وآن جنس نیز بواقع بیش از آن می ارزد منتهای مراتب به دلیل سود ومنفعتش ریسک کرده وآن را می خرد.
  به این طریق یکی از لا یه های راکد اقتصادی از رکود خارج شده ویا به عبارتی از بوجود آوردن اقتصادی راکد جلوگیری خواهیم کرد.


  G۲G یا GOVERNMENT TO GOVERNMENT
  برای بستن قراردادهایی در زمینه های مختلف میان دو کشور از این سرویس استفاده می شود.
  مثلا چنانچه دو کشور بخواهند قرارداد هایی را در زمینه صادرات وواردات با یکدیگر منعقد نمایند باید از G۲G سرویس استفاده کنند.


  B۲A یا BUSINESS TO ADMINSTRATION
  این نوع تجارت شامل کلیه تراکنشهای تجاری /مالی بین شرکتها وسازمانهای دولتی است .تامین نیازهای دولت توسط شرکتها وپرداخت عوارض ومالیاتها از جمله مواردی است که می توان در این گروه گنجاند.
  این نوع تجارت در آینده ای نزدیک ویعد از آنکه دولتها به ارتقاءارتباطات خود به واسطه تجارت الکترونیکی توجه نشان دهند،به سرعت رشد خواهد کرد.


  C۲A یا CONSUMER TO ADMINISTRATION
  این گروه هنوز پدیدار نشده است ولی بدنبال رشد انواع B۲A,B۲C
  دولنها احتمالا تراکنشهای الکترونیکی را به حیطه هایی همچون جمع آوری کمکهای مردمی پرداخت مالیات بر در آمدو هر گونه امور تجاری بین دولت ومردم انجام شود،گسترش خواهند داد.


  B۲B یا BUSINESS TO BUSINESS
  آیا اینترنت در روش عملکرد تجارت محلی با تهیه کنندگان کالای دیگر دادوستد ها تغییری ایجاد می کند؟
  B۲B فرصتهایی را در اختیار شما قرار می دهد تا بتوانید هزینه ها ومشکلات مربوط به ارتباط با تهیه کنندگان را کاهش دهید .با چند شماره گیری از طریق تلفن می توانید سفارش خود را دقیقا آنگونه که مایلید دریافت کنید.با فکرکردن به سفارش خودمیتوانید وقوع اشتباه را کاهش دهید اما چند بار شما در رابطه با خواندن فاکس دیگران (دست خط) دچار مشکل شده اید ؟
  مثلا مورد سفارش شما۱۱ بوده یا ۷۷؟در تجارت الکترونیکی شمامی توانیدکاتالوگ تهیه کنندگان کالا را در اینترنت دیده وفهرست کالاهای آنها را با قیمتهای جاری در اختیار داشته باشید وسفارش خود را در فرم سفارشات آنها وارد کنید.تهیه کننده کالا دقیقا سفارش مورد نظر شمارا در یافت می کند وآنها را فورا ومهمتر از آن بطور صحیح می فرستد .تجارت الکترونیکی با کاهش اشتباهات وهمچنین کم کردن دخالتهای انسانی (که هردو بسیار پر خرج می باشند)به تهیه کننده این اجازه را می دهد تا سفارش شمارا با هزینه های کمتری ارسال نمایند.
  شما می توانید با مشتری خود نیز به همین روش عمل کنید ،بجای چاپ تعداد زیادی کاتالوگهای پرهزینه ،مجموعه ای از محصولات خودرا روی صفحه اینتر نت بگذارید واز این طریق شما می توانید کالای مورد نظر خودرا با نگاه کردن در اینترنت وبا استفاده از عملکردهای انسانی بسیار ناچیز سفارش دهد.

  کاتالوگهای موجود در اینترنت سریعا به روز می شوند واین امر ناثیر بسیار زیادی در هزینه دارد.از یک ورودی ساده ومخصوص استفاده می کنید تا بتوانید مشتریانی را که با آنها کارهای تجاری انجام می دهید از سایر مشتریان جدا سازید .ماهیت تجارت الکترونیکی به شما اجازه می دهد تا پایگاههای داده ای خود را توسعه بخشید و بدینوسیله تمامی سفارشات وسوالات مشتریان را بطور خودکار پیگیری نمایید ودیگرنیاز ی ندارید تا میزان فروش خودرا باجستجو وبررسی حجم زیادی از برگه های فروش تجزیه وتحلیل کنید.
  ارتباطات تجاری از طریق تجارت الکترونیکی به شما این امکان را می دهد تا اطلاعات مربوط به فروش محصولات ،اعتبار تجار ی،حمل ونقل وسایر سایتهای کاری خود را به طور مفصل ارایه دهید.نتیجه نهایی اینکه محصولات شما با هزینه ای بسیار کم به منزل خریدار حمل می گردد.


  B۲Cیا BUSINESS TO CONSUMER
  آیا فروش از طریق اینترنت صحیح است ؟
  اینتر نت فرصت بسیار زیادی در اختیار مصرف کنندگان کالا قرار می دهدتا بتوانید دامنه خرید خود را توسعه بخشند.افراد اکنون قادرند کالاهای خودرا به همان راحتی که در داخل کشور تهیه می کنند از سراسر جهان نیز خریداری نمایند.این امر برای مصرف کننده مزیتی به شمار می رود امامی تواند تهدیدی برای تجارت داخلی محسوب شود .با این وجود به آن طرف قضیه نظری بیافکنیم :تنها در صورتی که شما بعنوان یک تاجر محلی بتوانید از طریق اینترنت محصولات خودرا عرضه نمایید افراد محلی می توانند به راحتی آن را از شما خریدار ی نمایند .
  B۲C این امر تجارت با مصرف کننده از طریق تجارت الکترونیک نامیده می شود.
  انجام هر گونه معامله ای بر روی اینتر نت صحیح نمی باشد!محصولاتی را که میخواهید بفروشید در نظر بگیرید،
  چه کسانی مشتریان شما هستند ؟وآنها چرا معمولا از شما خرید می کنند ؟چه کسانی امکان دارد در آینده مشتر ی شما شوند؟وآنها چگونه می توانند به شما دستر سی داشته یاشند؟برای یک فروشگاه دم دست بسیار سخت است تا محصولات خودرا از طریق اینترنت به فروش بر ساندزیرا هدف آن فروشگاه بر آوردن نیاز های ضرور ی شما میباشد .با این حا اگر شما محصولات بی نظیری دارید که به آسانی قابل حمل است ،وب می تواند فرصتی برای شما فراهم سازد تا بتوانید محصولات خودرا بطور گسترده ای بفروش بر سانید.
  آیا تا کنون از طریق یک کاتالوگ خرید کرده اید؟
  اینترنت یک کاتالوگ بسیار عظیم است .مشتری از هر نقطه ای از جهان می تواند تنها با یافتن محصولات شما از طریق اینترنت و BROWSINGکردن آنها را سفارش دهد.
  چرا نباید توریستهایی که تابستان امسال از شما خرید کرده اند برا ی راحتی وآسایش خانواده خود مجددا از شما خرید نمایند؟شاید آنها با دوستان خود در مورد کار شما صحبت کنند.اگر آنها یکبار ازشما خرید کنند شاید بار دیگر نیز مشتری شماشوند.اینترنت با هزینه ای نسبتا کم برای دادوستدهایی که در شهر های کوچک ومناطق روستایی صورت می گیرد این فر صت را فرهم می سازد تا حوزه فروش خود را تا بازار های جهانی توسعه بخشید.


  نتیجه :
  با توجه به توسعه روزافزون اینترنت در کشورمان نیاز به یک سرمایه گذاری در امر تجارت الکترونیک احساس می شود.در گذشته تجارت از طریق حضور اشخاص در کنار هم ممکن بود اما درحال حاضر این مسیله کاملا متفاوت شده بدین صورت که شما از طریق اینترنت می توانید وارد سایت هایی برای خریدوفروش شوید.

  منبع: http://www.academist.ir
  نخبه یعنی خودباوری انسان و پس از خود باوری کاری غیر ممکن نمی شود

 2. 3 کاربر از پست مفید Admin سپاس کرده اند .


 3. #2
  کـــــــاربر فــــعال
  رشته تحصیلی
  کامپیوتر(مهندسی نرم افزار)
  نوشته ها
  18,304
  ارسال تشکر
  4,182
  دریافت تشکر: 18,935
  قدرت امتیاز دهی
  207
  Array

  پیش فرض پاسخ : تجارت الکترونیک

  تجارت الکترونیکی طی سالیان اخیر با استقبال گسترده جوامع بشری روبرو شده است . امروزه کمتر شخصی را می توان یافت که واژه فوق برای او بیگانه باشد. نشریات ، رادیو و تلویزیون بصورت روزانه موضوعاتی در رابطه با تجارت الکترونیکی را منتشر و افراد و کارشناسان از زوایای متفاوت به بررسی مقوله فوق می پردازند.شرکت و موسسات ارایه دهنده کالا و یا خدمات همگام با سیر تحولات جهاتی در زمینه تجارت الکترونیکی در تلاش برای تغییر ساختار منطقی و فیزیکی سازمان خود در این زمینه می باشند.
  ● تجارت
  قبل از بررسی " تجارت الکترونیکی "، لازم است در ابتدا یک تصویر ذهنی مناسب از تجارت سنتی را ارایه نماییم . در صورت شناخت " تجارت " ، با " تجارت الکترونیکی " نیز آشنا خواهیم شد.
  برای واژه "تجارت" در اکثر واژه نامه ها تعاریف زیر ارایه شده است :
  ▪ مبادلات اجتماعی : تبادل ایده ها ، عقاید و تمایلات ( خواسته ها )
  مبادله یا خرید و فروش کالا در مقیاس بالا که شامل ترابری از نقطه به نقطه دیگر است.
  در ادامه تعریف دوم ارایه شده برای "تجارت " را بعنوان محور بحث انتخاب و بر روی آن متمرکز خواهیم شد.
  تجارت در ساده ترین نگاه ، مبادله کالا و خدمات بمنظور کسب درآمد ( پول ) است . زندگی انسان مملو از فرآیندهای تجاری بوده و تجارت با میلیونها شکل متفاوت در زندگی بشریت نمود پیدا کرده است . زمانیکه کالای مورد نظر خود را از یک فروشگاه تامین و خریداری می نمایید ، در تجارت شریک و در فرآیندهای آن درگیر شده اید.در صورتیکه در شرکتی مشغول بکار هستید که کالایی را تولید می نماید ، درگیر یکی دیگر از زنجیره های تجارت شده اید.
  تمام جلوه های تجارت با هر رویکرد و سیاستی دارای خصایص زیر می باشند :
  1) خریداران . افرادیکه با استفاده از پول خود قصد خرید یک کالا و یا خدمات را دارند.
  2) فروشندگان . افرادیکه کالا و خدمات مورد نیاز خریداران را ارایه می دهند.
  فروشندگان به دو گروع عمده تقسیم می گردند :
  1) خرده فروشان ، که کالا و یا خدماتی را مستقیما" در اختیار متقاضیان قرار داده و عمده فروشان و عوامل فروش ، که کالا و خدمات خود را در اختیار خرده فروشان و سایر موسسات تجاری می نمایند.
  2) تولیدکنندگان . افرادیکه کالا و یا خدماتی را ایجاد تا فروشندگان آنها را در اختیار خریداران قرار دهند. یک تولید کننده با توجه به ماهیت کار خود همواره یک فروشنده نیز خواهد بود. تولیدکنندگان کالای تولیدی خود را به عمده فروشان ، خرده فروشان و یا مستقیما" به مصرف کننده گان می فروشند.
  همانگونه که مشاهده می گردد ، "تجارت " از زاویه فوق دارای مفاهیم ساده ای است . تجارت از خرید یک محصول ساده نظیر " بستنی " تا موارد پیچیده ای نظیر اجاره ماهواره را شامل می گردد. تمام جلوه های تجارت از ساده ترین سطح تا پیچیده ترین حالت آن ، بر مقولاتی همچون : خریداران ، فروشندگان و تولیدکنندگان متمرکز خواهد بود.
  ● عناصر تجارت
  زمانیکه قصد معرفی عناصر ذیربط در تجارت و فعالیت های تجاری وجود داشته باشد ، موضوعات و موارد مورد نظر بدلیل درگیر شدن با جزییات پیچیده تر بنظر خواهند آمد. عناصر ذیل تمام المان های ذیربط در یک فعالیت تجاری معمولی را تشریح می نماید. در این حالت ، فعالیت شامل فروش برخی محصولات توسط یک خرده فروش به مصرف کننده است :
  ▪ در صورت تمایل فروش محصول و یا محصولاتی به یک مصرف کننده ، مسیله اساسی داشتن کالا و یا خدماتی خاص برای عرضه است . کالا می تواند هر چیزی را شامل گردد. .فروشنده ، ممکن است کالای خود را مستقیما" از تولید کننده و یا از طریق یک عامل فروش تهیه کرده باشد. در برخی حالات ممکن است فروشنده ، خود کالایی را تولید و بقروش می رساند.
  ▪ فروشنده برای فروش کالا و یا خدمات می بایست " مکانی مناسب " را در اختیار داشته باشد. مکان مورد نظر می تواند در برخی حالات بسیار موقتی باشد. مثلا" یک شماره تلفن خود بمنزله یک مکان است . در چنین مواردی متقاضی کالا و یا خدمات با تماس تلفنی با فروشنده قادر به ثبت سفارش و دریافت کالای مورد نظر خود خواهد بود. برای اکثر کالاهای فیزیکی می بایست مکان ارایه کالا ، یک مغازه و یا فروشگاه باشد.
  ▪ برای فروش کالا و یا خدمات ، فروشندگان می بایست از راهکارهایی برای جذب افراد به مکان خود استفاده نمایند. فرآیند فوق " مارکتینگ " نامیده می شود.در صورتیکه افراد از محل و مکان ارایه یک کالا و خدمات آگاهی نداشته باشند ، امکان فروش هیچگونه کالایی وجود نخواهد داشت . انتخاب محل ارایه کالا در یک مرکز تجاری شلوغ ، یکی از روش های افزایش تردد به مکان ارایه کالا است. ارسال پستی کاتولوگ ها ی مربوط به محصولات ، یکی دیگر از روش های معرفی مکان ارایه یک کالا و یا خدمات است . استفاده از شیوه های متفاوت تبلیغاتی، راهکاری دیگر در معرفی مکان ارایه کالا است .
  ▪ فروشنده نیازمند روشی برای دریافت سفارشات است . استفاده از تلفن و نامه ، نمونه هایی از روش های دریافت سفارش متقاضیان می باشد. حضور فیزیکی در مکان ارایه یک کالا و یا خدمات از دیگر روش های سنتی برای ثبت سفارش کالا است . پس از ثبت سفارش ، فرآیندهای لازم توسط پرسنل شاغل در شرکت و یا موسسه ارایه دهنده کالا و یا خدمات انجام خواهد گرفت .
  ▪ فروشنده نیازمند روشی برای دریافت پول است . استفاده از چک ، کارت اعتباری و یا پول نقد روش های موجود در این زمینه می باشند. در برخی از فعالیت های تجاری از فروشنده تا زمان توزیع کالا پولی دریافت نمی گردد.
  ▪ فروشنده نیازمند استفاده از روشی برای عرضه و توزیع کالا و یا خدمات می باشد. در برخی از سیستم ها بمحض انتخاب کالا توسط مشتری و پرداخت وجه آن ، عملیات توزیع کالا بصورت اتوماتیک انجام خواهد شد. در سیستم های ثبت سفارش مبتنی بر نامه ، کالای خریداری شده پس از بسته بندی به مقصد مشتری ارسال خواهد شد. در مواردیکه حجم کالا زیاد نباشد از مبادلات پستی بمنظور ارسال کالا استفاده شده و در مواردیکه حجم کالا زیاد باشد از کامیون ، قطار و یا کشتی برای ارسال و توزیع کالا استفاده می گردد.
  ▪ در برخی موارد ، خریداران یک کالا تمایل و علاقه ای نسبت به آن چیزی که خریداری نموده اند نداشته و قصد برگشت آن را دارند. فروشندگان کالا و یا خدمات می بایست از روش هایی برای قبول موارد "برگشت از فروش " استفاده نمایند.
  ▪ در برخی موارد ممکن است کالایی در زمان توزیع آسیب دیده باشد. فروشندگان می بایست از روش های برای تضمین گارانتی استفاده نمایند.
  ▪ برخی از کالاهای ارایه شده به مشتریان دارای پیچیدگی های خاص خود بوده و نیازمند استفاده از خدمات پس از فروش و یا حمایت فنی می باشند. در چنین مواردی وجود بخش هایی در شرکت و یا موسسه ارایه دهنده کالا و یا خدمات الزامی خواهد بود. کامپیوتر یکی از نمونه کالاهایی است که نیازمند خدمات پس از فروش و حمایت فنی از دیدگاه مشتریان ( خریداران ) خواهد بود.
  تمام عناصر اشاره شده را می توان در یک شرکت تجاری سنتی مشاهده کرد. فعالیت های تجاری شرکت های فوق می تواند شامل مقوله های متفاوتی باشد.
  در تجارت الکترونیکی تمام عناصر اشاره شده ، حضوری مشهود با تغییرات خاصی دارند.
  بمنظور مدیریت و اجرای تجارت الکترونیکی به عناصر زیر نیاز خواهد بود :
  ▪ یک محصول
  ▪ محلی برای فروش کالا. در تجارت الکترونیکی یک وب سایت بمنزله مکان ارایه کالا و یا خدمات خواهد بود.
  ▪ استفاده از روش و یا روش هایی برای مراجعه به سایت
  ▪ استفاده از روشی برای ثبت سفارش .( اغلب بصورت فرم ها یی در نظر گرفته می شود)
  ▪ استفاده از روشی برای دریافت پول . ( کارت اعتباری از نمونه های متداول است )
  ▪ استفاده از روشی برای توزیع کالا
  ▪ استفاده از روشی برای موارد برگشت داده شده توسط خریداران
  ▪ استفاده از روشی برای موارد مربوط به گارانتی
  ▪ استفاده از روشی برای ارایه خدمات پس از فروش ( پست الکترونیکی ، ارایه پایگاه های اطلاع رسانی و...)
  ● چرا تبلیغات زیاد ؟
  پیرامون تجارت الکترونیکی تبلیغات زیاد و گاها" بی رویه ای انجام می گیرد. علت تبلیغات زیاد در رابطه با تجارت الکترونیکی را می توان با استناد به برخی از آمارها و ارقام موجود متوجه شد:
  ▪ تا سال 2001 میلادی بالغ بر 17 میلیارد دلار در سطح خرده فروشی مبادلات تجاری صورت گرفته است .
  ▪ تعداد استفاده کنندگان از تجارت الکترونیکی از رقم 1.3 میلیون نفر در سال 1996 به 8 میلیون نفر در سال 2001 رسیده است .
  ▪ 70 درصد کاربران و استفاده کنندگان از کامپیوتر در منزل به اینترنت متصل و این گروه 60 درصد خرید از طریق اینترنت را انجام داده اند.
  بر اساس آمارهای موجود ، گروه کالاهای زیر دارای بیشترین میزان فروش تجارت الکترونیکی را بخود اختصاص داده اند :
  ▪ محصولات کامپیوتری ( نرم افزار ، سخت افزار )
  ▪ کتاب
  ▪ خدمات مالی
  ▪ سرگرمی ها
  ▪ موزیک
  ▪ الکترونیک های خانگی
  ▪ پوشاک
  ▪ هدایا و گل
  ▪ خدمات مسافرتی
  ▪ اسباب بازی
  ▪ بلیط فروشی
  ▪ اطلاعات
  ● بررسی شرکت Dell
  امروزه شرکت های کوچک و بزرگ با حرکات سراسیمه و شتابان بسرعت بسمت استفاده از محیط جدید ( اینترنت ) برای ارایه کالا و یا خدمات می باشند. علت این همه تعجیل و بنوعی شیدایی در چیست ؟ شرکت Dell یکی از موفقترین شرکت های موجود در زمینه تجارت الکترونیکی است . بدین منظور شایسته است در این بخش به بررسی وضعیت شرکت فوق در زمینه تجارت الکترونیکی پرداخته و از این رهگذر از تجارب موجود استفاده کرد.
  Dell یکی از صدها شرکتی است که کامپیوترهای شخصی تولیدی خود را در اختیار مشتریان حقیقی و یا حقوقی قرار می دهد. فعالیت اقتصادی Dell با درج آگهی در پشت جلد مجلات کامپیوتری و فروش کامپیوتر از طریق تلفن ، آغاز گردید. امروزه حضور شرکت Dell در عرصه تجارت الکترونیکی بسرعت متداول و عمومی شده است .شرکت فوق ، قادر به ارایه کالاهای بیشماری از طریق وب شده است . بر اساس آمارهای موجود ، فروش روزانه Dell ، چهارده میلیون دلار بوده و تقریبا" 25 درصد فروش این شرکت از طریق وب انجام می گیرد. شرکت Dell قبل از استفاده از تجارت الکترونیکی ، اکثر سفارشات خود را از طریق تلفن اخذ و با استفاده از پست آنها را برای خریداران خود ، ارسال می کرد. با توجه به فروش 25 درصدی شرکت فوق از طریق وب می توان به جایگاه و اهمیت موضوع تجارت الکترونیکی بیش از گذشته واقف گردید.
  در این راستا می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  ▪ در صورتیکه شرکت Dell توانسته باشد، میزان فروش از طریق تلفن را 25 درصد کاهش و 25 درصد به میزان فروش خود از طریق وب بیفزاید ، دلیل روشن و قاطعی برای وجود مزایای تجارت الکترونیکی وجود ندارد؟ Dell صرفا" کامپیوتر عرضه می نماید. در صورتیکه مدیریت فروش از طریق وب هزینه های کمتری را به یک سازمان تحمیل نماید و یا افرادیکه از طریق وب کالای خود را خریداری می نمایند ، اقدام به خرید تجهیزات کمکی دیگری نمایند و یا اگر هزینه های عملیات فروش از طریق وب بمراتب کمترشده و یا اگر ارایه کالا بر روی وب باعث افزایش خریداران و حجم عملیات فروش گردد ، استفاده از تجارت الکترونیکی برای شرکت Dell مقرون بصرفه و توام با افزایش بهره وری بوده است .
  ▪ در صورتیکه شرکت Dell ، در فرآیند فروش کالا از طریق وب ، فروش سنتی و مبتنی بر تلفن خود را از دست ندهد ، چه اتفاقی می افتد؟این موضوع می تواند صحت داشته باشد ، این موضوع به تمایل عده ای برای خرید کالا از طریق وب بستگی خواهد داشت . گرایش بسمت خرید از طریق اینترنت بصورت یک نیاز مطرح شده است و از این بابت نگرانی چندانی وجود نخواهد داشت .
  ▪ در رابطه با فروش عقیده ای وجود دارد که : زمانیکه یک مشتری کار خود را با یک فروشنده آغاز می نماید ، نگهداری آن مشتری برای فروشنده بمراتب راحت تر از جذب مشتریان جدید است . بنابراین در صورتیکه تصمیم به ایجاد یک وب سایت زودتر اتحاذ گردد ، نسبت به سایر فروشندگان که بعدا" تصمیم فوق را اتخاذ خواهند کرد ،پیشقدم خواهید بود. شرکت Dell سایت خود را خیلی زود طراحی و پیاده سازی نموده و از این طریق از سایر رقبای خود پیشی گرفته است .
  عوامل سه گانه فوق ، دلایل عمده بسمت استفاده از تجارت الکترونیکی است .
  ● گیرایی تجارت الکترونیکی
  دلایل زیر علل گیرایی و جاذبه فراوان تجارت الکترونیکی است :
  ▪ کاهش هزینه ها . در صورتیکه سایت تجارت الکترونیکی بخوبی پیاده سازی گردد ، هزینه های مربوط به ثبت سفارش قبل از ارایه کالا و هزینه های خدمات پس از فروش بعد از ارایه کالا کاهش می یابد .
  ▪ خرید بیشتر در هر تراکنش . سایت آمازون ویژگی را ارایه می دهد که در فروشگاههای معمولی نظیر آن وجود ندارد. زمانیکه مشخصات یک کتاب را مطالعه می نمایید ، می توان بخشی با نام " افرادیکه کتاب فوق را سفارش داده اند ، چه چیزهای دیگری را خریداری نموده اند " ، را نیز مشاهده نمود. بدین ترتیب امکان مشاهده سایر کتب مرتبط که سایرین خرید نموده اند ، فراهم می گردد.بنابراین امکان خرید کتب بیشتر توسط مراجعه کنندگان به سایت نسبت به یک کتابفروشی معمولی بوجود خواهد آمد.
  ▪ در صورتیکه وب سایت بگونه ای طراحی شده باشد که با سایر مراحل مربوط به تجارت درگیر شده باشد ، امکان اخذ اطلاعات بیشتری در رابطه با وضعیت کالای خریداری شده برای مشتریان وجود خواهد داشت . مثلا" در صورتیکه شرکت Dell وضعیت هر کامپیوتر را از مرحله تولید تا عرضه ، ثبت نماید ، مشتریان در هر لحظه قادر به مشاهده آخرین وضعیت سفارش خود خواهند بود.
  با استفاده از تجارت الکترونیکی افراد قادر به انتخاب کالای خود با روش های متفاوتی خواهند بود. وب سایت های موجود در این زمینه امکانات زیر را ارایه خواهند داد :
  ▪ امکان ثبت یک سفارش طی چند روز
  ▪ امکان پیکربندی محصول و مشاهده قیمت های واقعی
  ▪ امکان ایجاد آسان سفارش های اختصاصی پیچیده
  ▪ امکان مقایسه قیمت کالا بین چندین فروشنده
  ▪ امکان جستجوی آسان برای کاتولوگ های مورد نیاز
  ▪ کاتولوگ های بزرگتر .
  یک شرکت قادر به ایجاد یک کاتولوگ بر روی وب بوده که هرگز امکان ارسال آن از طریق پست وجود نخواهد داشت . مثلا" آمازون بیش از سه میلیون کتاب را بفروش می رساند ، اطلاعات مربوط به کتب فوق از طریق سایت آمازون ارایه ودر اختیار مراجعه کنندگان قرار می گیرد ، ارسال اطلاعات فوق از طریق پست ، بسیار مشکل و یا غیرممکن بنظر می آید.
  ▪ بهبود ارتباط متقابل با مشتریان .
  با طراحی مناسب سایت و استفاده از ابزار های مربوطه ، امکان برقراری ارتباط متقابل با مشتریان با روش های مطمین تر و بدون صرف هزینه ، فراهم می گردد. مثلا" مشتری پس از ثبت سفارش با دریافت یک نامه الکترونیکی از ثبت سفارش خود مطمین شده و یا در صورت ارسال کالا برای مشتری ، می توان از طریق نامه الکترونیکی وی را مطلع نمود. همواره یک مشتری راضی و خوشحال تمایل به خرید مجدد از شرکت و یا موسسه ارایه دهنده کالا را خواهد داشت .
  در رابطه با تجارت الکترونیکی ذکر یک نکته دیگر ضروری بنظر می رسد . تجارت الکترونیکی به افراد و یا سازمانها و موسسات امکان ایجاد مدل های کاملا" جدید تجاری را خواهد داد. در شرکت های تجاری مبتنی بر ثبت سفارش پستی ، هزینه های زیادی صرف چاپ و ارسال کاتولوگ ها ، پاسخگویی به تلفن ها و ردیابی سفارشات ، می گردد. در تجارت الکترونیکی ، هزینه توزیع کاتولوگ و ردیابی سفارشات بسمت صفر میل خواهد کرد. بدین ترتیب امکان عرضه کالا با قیمت ارزانتر فرام خواهد شد.
  ● جنبه های ساده و سخت تجارت الکترونیکی
  مواردیکه از آنها بعنوان عملیات دشوار و سخت در رابطه با تجارت الکترونیکی یاد می شود ، عبارتند از :
  ▪ ترافیک موجود بر روی سایت
  ▪ ترافیک مراجعات ثانویه بر روی سایت
  ▪ تمایز خود با سایر رقباء
  ▪ تمایل افراد به خرید کالا از سایت .مراجعه به سایت یک موضوع و خرید از سایت موضوعی دیگر است .
  ▪ ارتباط و تعامل سایت تجارت الکترونیکی با سایر داده های موجود در سازمان
  امروزه بر روی اینترنت سایت های بیشماری وجود داشته و ایجاد یک سایت جدید تجارت الکترونیکی کار مشکلی نیست ولی جذب مخاطبین جهت مراجعه به سایت و خرید از آن ، مهمترین مسیله موجود در این زمینه است .
  مواردیکه از آنها بعنوان عملیات ساده در رابطه با تجارت الکترونیکی یاد می شود ، عبارتند از :
  ▪ ایجاد یک وب سایت
  ▪ اخذ سفارشات
  ▪ پذیرش پرداخت
  ▪ ایجاد یک سایت تجارت الکترونیکی
  ● در زمان ایجاد یک سایت تجارت الکترونیکی موارد زیر می بایست مورد توجه قرار گیرد:
  ▪ تامین کنندگان .
  بدون وجود تامین کنندگان خوب امکان عرضه کالا وجود نخواهد داشت.
  ▪ قیمت .
  یکی از مهمترین بخش های تجارت الکترونیکی ، عرضه کالا با قیمت مناسب است . امکان مقایسه قیمت یک کالا بسادگی برای مشتریان وجود داشته و همواره قیمت یک کالا با موارد مشابه که از طریق سایر فروشندگان ارایه می گردد ، مقایسه خواهد شد.
  ▪ ارتباطات با مشتری .
  تجارت الکترونیکی مجموعه ای متنوع از روش های موجود جهت برقراری ارتباط با مشتری را ارایه می نماید. پست الکترونیکی ، پایگاه های دانش ، تالارهای مباحثه ، اتاق های گفتگو و ... نمونه هایی در این زمینه می باشند. مشتری همواره می بایست احساس نماید که در صورت بروز مشکل و یا درخواست اطلاعات بیشتر ، بدون پاسخ نخواهند ماند.
  ▪ توزیع کالا ،
  خدمات پس از فروش و امکان برگشت از فروش از جمله مواردی است که در موفقیت یک سایت تجارت الکترونیک نقش بسزایی دارد.
  ● در زمان ایجاد یک سایت تجارت الکترونیکی ، قابلیت های زیر نیز می تواند عرضه و باعث موفقیت در امر تجارت الکترونیکی گردد:
  ▪ ارسال هدیه ( جایزه )
  ▪ استفاده از برنامه های همبستگی
  ▪ تخفیف های ویژه
  ▪ برنامه های خریدار تکراری
  ▪ فروش ادواری و فصلی
  نرم افزار مربوط به تجارت الکترونیکی می بایست امکانات فوق را فراهم نماید ، درغیراینصورت انجام هر یک از موارد فوق با مشکل مواجه می گردد.
  ● برنامه های همبستگی
  یکی از بخش های مهم در زمینه تجارت الکترونیکی توجه و استفاده از برنامه های همبستگی ( انجمنی ) می باشد. ویژگی فوق توسط آمازون بخدمت گرفته شده است . آمازون این امکان را ارایه نموده تا هر شخص قادر به پیکربندی یک فروشگاه کتاب اختصاصی باشد. زمانیکه از هر یک از کتابفروشی های فوق ، کتابی خریداری می گردد ، فردی که دارای کتابفروشی مربوطه است ، کمیسیونی ( حداکثر 15 درصد قیمت کتاب ) را از آمازون دریافت می نماید. برنامه همبستگی ، قابلیت های زیادی را در اختیار آمازون قرار می دهد . مدل فوق امروزه توسط هزاران سایت تجارت الکترونیکی دیگر مورد توجه قرار گرفته و از آن استفاده می گردد.
  یکی از گرایشات جدید در زمینه برنامه های همبستگی ،روش CPC link)Cost Per click) است . در این راستا بر روی سایت ، یک لینک مربوط به سایت دیگر قرار گرفته و زمانیکه بر روی لینک فوق کلیک گردد ، توسط شرکت مربوطه به شما مبلغی پرداخت می گردد. روش فوق ، مدلی میانه بین روش های تبلیغاتی مبتنی بر Banner و برنامه های همبستگی مبتنی بر کمیسیون است . در روش تبلیغاتی مبتنی بر Banner ، شرکت تبلیغ کننده تمام ریسک را بر عهده می گیرد. در صورتیکه فردی بر روی Banner کلیک ننماید ، تبلیغ کننده پول خود را از دست داده است . در روش اخذ کمیسیون ، تمام ریسک بر عهده وب سایت است . در صورتیکه وب سایت تعداد زیادی مشتری را به سایت تجارت الکترونیکی ارسال ( هدایت ) ولی هیچکدام از آنها کالایی را خریداری ننمایند ، مبلغی به وب سایت پرداخت نخواهد شد. در روش CPC دو طرف ریسک موجود را بصورت مشترک قبول می نمایند.
  ● پیاده سازی یک سایت تجارت الکترونیک
  سه روش عمده برای پیاده سازی یک سایت تجارت الکترونیک وجود دارد :
  ▪ Enterprise Computing .
  در روش فوق شرکت و یا موسسه مربوط اقدام به تهیه سخت افزار ، نرم افزار و کارشناسان ورزیده بمنظور ایجاد وب سایت تجارت الکترونیکی خود می نماید. آمازون و سایر شرکت های بزرگ از روش فوق استفاده می نمایند. انتخاب روش فوق مشروط به وجود عوامل زیر است :
  شرکت مربوطه دارای ترافیک بسیار بالایی است ( چندین میلیون در هر ماه )
  شرکت مربوطه دارای یک بانک اطلاعاتی بزرگ بوده که شامل کاتولوگ های مربوط به محصولات است ( مخصوصا" اگر کاتولوگ ها بسرعت تغییر می یابند ).
  شرکت مربوطه دارای یک چرخه فروش پیچیده بوده که مستلزم استفاده از فرم های اختصاصی ، جداول متفاوت قیمت و ... است .
  شرکت مربوطه دارای سایر پردازش های تجاری بوده و قصد ارتباط و پیوستگی آنها با سایت تجارت الکترونیکی وجود دارد.
  ● سرویس های میزبانی مجازی .
  فروشنده تجهیزات و نرم افزارهای مربوط را بعنوان یک بسته نرم افزاری اختصتاصی عرضه می نماید. بخشی از بسته نرم افزاری شامل امنیت است . دستیابی به بانک اطلاعاتی نیز بخش دیگری از بسته نرم افزاری خواهد بود. با استفاده از پتانسیل های موجود در ادامه شرکت مربوطه می تواند با بخدمت گرفتن طراحان وب و پیاده کنندگان مربوطه اقدام به ایجاد و نگهداری سایت تجارت الکترونیکی خود نماید.
  ● تجارت الکترونیکی ساده .
  اکثر سازمانها و شرکت ها از روش فوق برای پیاده سازی سایت تجارت الکترونیکی استفاده می نمایند.سیستم شامل مجموعه ای از فرم های ساده بوده که توسط متقاضی تکمیل می گردند. نرم افزار مربوطه در ادامه تمام صفحات وب ذیربط را تولید می نماید.
  محمد علی پناهی نژاد
  شنبه : یارب العالمین 1شنبه : یا ذاالجلال والاکرام
  2شنبه : یا قاضی الحاجات 3شنبه : یاارحم الراحمین
  4شنبه : یا حی یاقیوم 5شنبه : لا اله الا الله الملک الحق المبین
  جمعه : اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم

 4. #3
  کـــــــاربر فــــعال
  رشته تحصیلی
  کامپیوتر(مهندسی نرم افزار)
  نوشته ها
  18,304
  ارسال تشکر
  4,182
  دریافت تشکر: 18,935
  قدرت امتیاز دهی
  207
  Array

  پیش فرض پاسخ : تجارت الکترونیک

  تعريف (Definition)
  تعريف عام تجارت : هر نوع ارائه كالا يا خدمات ، كه معمولاً ( نه هميشه ) بخاطر پول انجام مي پذيرد .
  از تجارت الكترونيك ، تعاريف متعددي ارائه شده است . در حقيقت مجموعه متنوع وسيعي از تعاريف و مفاهيم براي تجارت الكترونيك وجود دارد كه موضوعات ، كاربردها ، و مدلهاي گوناگوني را در بر مي‏گيرد‏‏. درگونه‏اي از اين موارد ، كوشيده شده است كه تعاريف عامي ارائه شود و در گونه‏هاي ديگر در تعاريف به نوع فعاليت ، امكانات ارتباطي و تجهيزات مورد استفاده ، محدوده سازماني فعاليتها و زير ساختارها توجه شده است :

  تعريف تجارت الكترونيك از ديدگاه Clarke :
  هر نوع مبادله اطلاعات مربوط با امور تجاري از طريق ابزار الكترونيكي ، حتي تلفن و فاكس (سال 1997)
  تعريف تجارت الكترونيك از ديدگاه اتحاديه اروپا (European union) :
  تعريف 1 : “ انجام تجارت بصورت الكترونيكي “ (سال 1998)
  تعريف 2 : “ هر شكلي از مبادله تجاري كه در آن طرفين ذينفع به جاي تبادلات فيزيكي يا تماس مستقيم فيزيكي ، به صورت الكترونيكي تعامل كنند . “ (سال 2001)  تعريف تجارت الكترونيك از ديدگاه ارتباطات :
  تحول خدمات ، كالا ومحصولات اطلاعاتي از طريق خطوط تلفن ، شبكه‏هاي كامپيوتري و ساير وسائل ارتباطي

  تعريف تجارت الكترونيك از ديدگاه فن آوري اطلاعات :
  آن دسته از كاربردهاي فن آوري اطلاعات كه به صورت سيستمي براي پشتيباني و پيشرفت دادن جريان كاري و مبادلات تجاري ايجاد شده است

  تعريف تجارت الكترونيك از ديدگاه تجاري :
  ابزاري است كه كسب و كارهاي مختلف ، شركاي آنها و مشتريان آنها را قادر مي‏سازد كه موضوعاتي چون كيفيت خدمات ، سرعت تحويل و ... را ارتقاء وموضوعاتي همچون هزينه‏ها را كاهش دهند .

  تعريف تجارت الكترونيك :
  تعامل سيستمها ارتباطي (Communication) ، سيستمهاي مديريت اطلاعات (Data Management) و امنيت (Security) كه بواسطه آنها امكان مبادله اطلاعات تجاري در رابطه با فروش محصولات و يا خدمات ميسر مي گردد .
  بنابراين تعريف اجزاء اصلي تجارت الكترونيك عبارتند از :
  1-Communications (سيستمهاي ارتباتي)
  2-Data Management (سيستمهاي مديريت داده ها)
  3-Security (امنيت)
  شنبه : یارب العالمین 1شنبه : یا ذاالجلال والاکرام
  2شنبه : یا قاضی الحاجات 3شنبه : یاارحم الراحمین
  4شنبه : یا حی یاقیوم 5شنبه : لا اله الا الله الملک الحق المبین
  جمعه : اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم

 5. #4
  کـــــــاربر فــــعال
  رشته تحصیلی
  کامپیوتر(مهندسی نرم افزار)
  نوشته ها
  18,304
  ارسال تشکر
  4,182
  دریافت تشکر: 18,935
  قدرت امتیاز دهی
  207
  Array

  پیش فرض پاسخ : تجارت الکترونیک

  استفاده از فناوريهاي الكترونيكي در انجام امور بازرگاني پيشينه‏اي نسبتا طولاني دارد . در حقيقت ، نياز به تجارت الكترونيكي از تقاضاهاي بخشهاي خصوصي و عمومي براي استفاده از تكنولوژي اطلاعات به منظور كسب رضايت مشتري ، و هماهنگي موثر درون سازماني نشآت گرفته است .
  مي‏توان گفت اين نوع تجارت ، از حدود سال 1965 آغاز شد كه مصرف كنندگان توانستند پول خود را از طريق ماشينهاي خود پرداز (ATM) دريافت كرده و خريدهاي خود را با كارتهاي اعتباري انجام دهند . پيش از توسعه تكنولوژي هاي مبتني بر اينترنت در سالهاي آغازين دهه 90 ، شركتهاي بزرگ دست به ايجاد شبكه‏هاي كامپيوتري با ارتباطات مشخص ، محدود و استاندارد شده براي مبادله اطلاعات تجاري ميان يكديگر زدند . اين روش ، مبادله الكترونيكي دادها (EDI) ناميده ‏شد . درآن سالها ، لفظ تجارت الكترونيكي ، مترادف با مبادله الكترونيكي داده‏ها بود . ايجاد و توسعه اينترنت و شبكه جهان گستر ، باعث خلق فرصتهاي زيادي براي توسعه و پيشرفت زير ساختها و كاربردهاي تجارت الكترونيك گرديد.

  از نظر استادان جهش تكنولوژي اطلاعات دو دوره بيست ساله سرگذاشته و اكنون وارد دوره سوم شده است .
  1955 – 1974 : عصر پردازش الكترونيكي داده‏ها (EDP)
  1975 – 1994 : عصر سيستمهاي اطلاعاتي مديريت (MIS)
  1995 –2014 : عصر اينترنت (Internet)
  هر بيست ساله ، امكانات تجارت الكترونيكي را متناسب با توانايي‏هاي تكنولوژي اطلاعاتي آن عصر فراهم آورده است . در حاليكه ماشينهاي خود پرداز و كارتهاي اعتباري در عصر بيست ساله نخست به جريان افتادند ، در عصر دوم امكان استفاده از مبادله الكترونيكي داده‏ها (EDI) ، سيستم بانكي بين المللي (Swift) و انتقال وجه الكترونيكي (EFT) فراهم شد . اما توسعه اينترنت و كاربردهاي تجاري آن ، باعث تحولي اساسي در اين روند شده است ، به گونه‏اي كه در روند تكاملي تجارت الكترونيك ، مي‏توان ميان تجارت الكترونيكي سنتي و نوع اينترنتي آن تمايز محسوسي قائل شد .
  شنبه : یارب العالمین 1شنبه : یا ذاالجلال والاکرام
  2شنبه : یا قاضی الحاجات 3شنبه : یاارحم الراحمین
  4شنبه : یا حی یاقیوم 5شنبه : لا اله الا الله الملک الحق المبین
  جمعه : اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم

 6. #5
  کـــــــاربر فــــعال
  رشته تحصیلی
  کامپیوتر(مهندسی نرم افزار)
  نوشته ها
  18,304
  ارسال تشکر
  4,182
  دریافت تشکر: 18,935
  قدرت امتیاز دهی
  207
  Array

  پیش فرض پاسخ : تجارت الکترونیک

  تكنولوژي اطلاعات ، روش كاركرد افراد ، سازمانها و دولتها را دگرگون كرده و امور اقتصادي و اجتماعي و حتي طرز تفكر مردم را تغيير داده است . آموزش ، بهداشت ، صنعت و توليد ، تجارت ، بانكداري ، خدمات وحتي نحوه گذاران اوقات فراغت و سرگرمي‏ها همه تحت الشعاع آثار و تغييرات اين تكنولوژي قرار گرفته‏اند . تكنولوژي اطلاعات باعث ايجاد مشاغل جديد ، صنايع نوين و خلاقيتهاي پياپي شده و تغييرات عمده در روش زندگي پديد آورده است . نزديكي روز افسون مردم جهان به يكديگر ، تعامل فرهنگها ، و ... نمونه‏هايي از اين پيامدها است . از ديدگاه علمي ، نيز امروزه تكنولوژي اطلاعات در كنار مهندسي ژنتيك ودانش هوا فضا ، يكي از سه شاخه پيشرو و آينده ساز دانش و تمدن فرداي بشر به شمار مي رود . پيشرفتهاي تكنولوژي اطلاعات به حدي گسترده است كه برخي از صاحبنظران آن را با پديده‏هايي چون “ اختراع ماشين بخار “ مترادف دانسته اند . در بعد اقتصادي نيز “ اهميت دست يابي سريع به اطلاعات صحيح “ كليد پيروزي در عرصه رقابت جهاني محسوب مي‏شود .
  تجارت الكترونيك نيز به عنوان يكي از قسمتهاي مهم نشأت گرفته از فن آوري اطلاعات است كه پيشرفت آن در سايه پيشرفت فن آوري اطلاعات محقق گشته است .
  جارت الكترونيك را مي‏توان به سطوح مختلفي تقسيم بندي كرد . هر يك از ابعاد سه گانه اصلي تجارت ، يعني محصول يا خدمات مورد مبادله ، فرآيند فروش و تحول خدمات پس از فروش مي‏توانند از حالت فيزيكي و كاملا ملموس تا حالت الكترونيكي و نرم افزاري (يا اصطلاحاً مجازي‌ ) تغيير نمايند . در حالتي كه در تجارت سنتي هر سه عامل ، فيزيكي و كاملا قابل لمس هستند ، در تجارت كاملا الكترونيكي (بالاترين سطح تجارت الكترونيك ) هر سه عامل حالت الكترونيكي دارند . تركيبات گوناگون از حالتهاي فيزيكي و الكترونيكي سطوح مختلف تجارت الكترونيكي را شكل مي‏دهند .


  لذا تجارت الكترونيك مي‏تواند در تمام يا بخشي از مراحل چرخه تجاري (Business Cycle) بكار گرفته شود . چرخه تجاري از موارد يافتن كالاها و خدمات متناسب با نيازها و يافتن راههاي مبادله مورد توافق (جستجو و مذاكره ) ، سفارش ، حمل و پرداخت بها (اجراي توافق وپرداخت ) ، فعاليتهاي پس از فروش مثل گارانتي و خدمات پس از فروش تشكيل شده است .
  سدان در تلاش براي تعريف تجارت الكترونيك مولفه‏هاي زير را در مراحل مختلف تجارت تعريف مي‏كند . (نمودار زير)

  فروشندگان ↔ خريداران

  تبليغات ، تقاضاي اطلاعات جستجو،
  بازاريابي، ايجاد رابطه مقايسه ،
  تامين نمونه ها مذاكره / چانه زني ارزيابي


  اخذ سفارش يا پيمانكاري سفارش / پيمان سفارش يا پيمان
  تامين تامين سپاري
  دريافت بها پرداخت دريافت


  بررسي خسارتها، برگشت دادن / ادعاي خسارت برگشت دادن،
  پشتيباني، پشتيباني و خدمات دريافت و پشتيباني
  نگهداري و خدمات

  دراين نمودار خطوط فلش دار نمايشگر كاربرد تكنولوژي اطلاعات در ايجاد ارتباط است .
  بنا به سطح تجارت الكترونيك مورد استفاده ، اين مولفه ها به صورت فيزيكي ، الكترونيكي و يا حد وسط آنها ظاهر مي‏شوند
  شنبه : یارب العالمین 1شنبه : یا ذاالجلال والاکرام
  2شنبه : یا قاضی الحاجات 3شنبه : یاارحم الراحمین
  4شنبه : یا حی یاقیوم 5شنبه : لا اله الا الله الملک الحق المبین
  جمعه : اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم

 7. #6
  کـــــــاربر فــــعال
  رشته تحصیلی
  کامپیوتر(مهندسی نرم افزار)
  نوشته ها
  18,304
  ارسال تشکر
  4,182
  دریافت تشکر: 18,935
  قدرت امتیاز دهی
  207
  Array

  پیش فرض پاسخ : تجارت الکترونیک

  تاثير گذاري تجارت الكترونيك در تمام سطوح تجارت قابل لمس و بررسي است از جمله :
  رقابت (Competition)
  بازاريابي (marketing)
  توزيع(distribution)
  خدمات و سرويس دهي (services)
  فروش (sales)

  هر فن آوري پيشرفته ، ايجاد تهديدها وفرصتهاي جديدي براي سازمانها مي‏شود . تغيير در فن آوري ، موجب تغيير در قانونمند‏ي هاي بازرگاني شركتها و متحول ساختن سيستمهاي سازماني و اجتماعي مي‏گردد . تكنولوژي اطلاعات به عنئان لبه پيشرو تكنولوژيهاي جديد در سه پارامتر سرعت ، دقت و هزينه فعاليتها مي‏تواند تاثيرگذار باشد . تكنولوژي اطلاعات مي‏تواند پنج مزيت عمده ايجاد كند: ارزانتر (توليد خرجي‏هاي مشابه با هزينه كمتر ) ، بيشتر (توليد خروجي‏هابيشترو با هزينه مشابه ) ، سريعتر (توليد خروجي‏هاي مشابه با همان هزينه در زمان كمتر ) ، بهتر (توليد خروجي هاي مشابه با همان هزينه وهمان زمان ولي با تجارت الكترونيك ، موانع جغرافياي و تفاوت روز و شب در مناطق مختلف را از ميان بر مي‏دارد و باعث ارتقاي ارتباطات و گشودگي اقتصادي در سطح ملي وبين المللي مي‏شود . تجارت الكترونيك طريق هدايت كسب و كار راتغيير مي‏دهد و بدين ترتيب باعث تبديل بازارهاي سنتي به شكلهاي جديدتر مي‏شود .
  در حالي كه تجارت الكترونيكي و به خصوص نوع اينترنتي آن باعث ايجاد تغييرات چشمگير در شرايط رقابتي شده است (به عنوان مثال ظهور و ورود سريع رقباي جديد ، جهاني شدن رقابت ، رقابت شديد در استانداردها و ...) فرصتهاي جديدي براي جايگزيني كسب و كار ، ايجاد مشاغل و فرصتهاي شغلي جديد در زمينه‏هاي مختلف ايجاد كرده است . به طور كلي مي‏توان فوايد تجارت الكترونيك را در قياس با تجارت سنتي در موارد زير دانست :
  حضور در بازار به شكل “ همه جا ، همه كس ، همه وقت “
  در زمينه معرفي و تبليغ محصول ، استفاده از تجارت الكترونيك ، به خصوص با استفاده از اينترنت ، دچار محدوديتهاي موجود در تبليغات متعارف نبوده و در هر زمان در دسترس است و مي‏تواند براي هر گروه خاص مصرف كنندگان تغيير يابد .
  تجارت الكترونيك ، كانالهاي معمول فروش را تغيير مي‏دهد و امكان فروش مستقيم و بدون واسطه محصولات و خدمات جديد را به بازارهاي استراتژي و تازه فراهم مي‏كند .
  فروش آني و روي خط (online) به مقدار زيادي هزينه هاي فروش و نياز به نيروي انساني را كاهش مي دهد .
  زمان عرصه كاهش مي يابد و محصولات جديد مي توانند به محض آماده شدن در معرض فروش روي خط قرار گيرند .
  خدمات پس از فروش به مشتري ميتواند با امكان خبرگيري سريع دو طرف از يكديگر وعرضه انواع خدمات به مشتري تسهيل و تكميل شود .
  ورود به بازارهاي جديد واستراتژيك بدون در نظر گرفتن مرزها ميسر است .فرصتهاي تجاري و شغلي جديدي به وجود مي‏آيد .
  قدرت تجزيه و تحليل كالا افزايش مي‏يابد بطوريكه اطلاعات بدست آمده از مشتريان براي توليد كالا‏هاي جديد يا تغيير در توليد كالا‏هاي قبلي مورد استفاده قرار مي‏گيرد .
  قدرت تجزيه وتحليل بازار افزايش مي‏يابد و شركت مي‏تواند بر اساس اين تجزيه وتحليل استراتژيهاي فروش يا بازاريابي خود را در يك يا چندعرصه تغيير دهد .
  اما در مقابل تجارت الكترونيك مسائلي را با خود به همراه دارد كه در صورتيكه براي آنها راه حل مناسبي اتخاذ نشود مي‏تواند ويژگي هايش را تحت الشعاع قرار دهد از جمله :
  سهولت درسرقت اسرارو رموز محرمانه كاري شركتها
  تبيين قوانين مالياتي دقيق
  تبيين قوانين گمركي دقيق
  آشنايي با قوانين كشورها
  آداب ، رسوم و فرهنگهاي ملل
  كلاهبرداري از طريق كارت هاي اعتباري
  اعتماد
  امنيت (جنبه هاي مختلف امنيت : تشخيص هويت ، عدم انكار ، يكپارچگي اطلاعات ، محرمانگي اطلاعات )
  علاوه براين تمام كالاها به طور صد درصد قابل ارائه وفروش از طريق اينترنت نيستند بطوريكه دو كار سيلور آزموني تحت عنوان آزمون خريد الكترونيكي براي تعيين شايستگي محصولات يا خدمات جهت عرضه در سيستم تجارت الكترونيك پيشنهاد مي‏كند :
  مشخصات محصول : ميزان وابستگي انتخاب محصول به حواس پنجگانه انسان . هرچه براي انتخاب محصولات و خدمات به حواس لامسه ، بويايي و چشايي نياز بيشتري باشد ، امكان خريد الكترونيكي آن كمتر خواهد بود ، در حاليكه حواس بينايي و شنوايي از طريق رسانه‏هاي الكترونيكي قابل انتقال مي باشند .
  آشنايي و اطمينان مشتري به محصول : محصولاتي كه مشتريا ن از قبل با آن آشنا بوده ونسبت به آن اطمينان دارند ، راحت تر خريداري مي شوند
  ويژگيهاي مشتري : بسياري از مشتريان ممكن است به دلايل مختلف خريد الكترونيكي را نپذيرند. در مقابل بسياري از مشتريان به منافع و مزاياي روشهاي جديد و آسان خريد واكنش مثبت نشان خواهند داد .
  7. جايگاه تجارت الكترونيك در جهان (E - Commerce in world)
  باتوجه به آنچه كه گفته شد از آنجا كه رشد تجارت الكترونيك وابسته و در ارتباط با رشد فن آوري اطلاعات است بهتر است ابتدا نگاهي به رشد صنعت IT در جهان بيندازيم . در جوامع توسعه يافته حدود 80% شغلهاي جديد به كامپيوتر ، اينترنت و IT وابسته اند نمودار زير :


  Europe 29%
  Japan 13%
  Rest of the world 16%
  X 42%
  سهم كشورهاي توسعه يافته را در بازار جهاني IT در سال 2002 نشان مي دهد .
  نمودار ديگري در همين سال سهم كشورهاي مختلف را در بازار جهاني فن آوري اطلاعات و ارتباطات (ICT) ، نشان مي دهد.
  Europe 29%
  Japan 12%
  Rest of the world 25%
  X 34%
  رشد IT و ICT اثرات قابل مشاهده فراواني بر اقتصاد پيشرفته داشته كه رشد تجارت الكترونيكي وافزايش حجم اطلاعات و گردش و سريع تر آن و افزايش شمار كاربران اينترنت و... را نيز در پي دارد .
  با توجه به بررسي هاي موسسه تحقيقاتي Forrester و رشد سريع و روز افزون تجارت الكترونيك در كشورهاي پشرفته و مزيتهاي رقابتي حاصل از آن ، لازم است كه كشور هاي در حال توسعه به منظور حضور در بازار رقابت جهاني سريعاً در استراتژيهاي تجاري و بازرگاني خود تجديد نظر اساسي كنند . اين موسسه تحقيقاتي پيش بيني مي كند كه رشد تجارت الكترونيكي از 354 ميليارد دلار در سال 2001 به حدود 10 تريليون در سال 2005 برسد .همچنين تحقيقات EITO نشان مي دهد كه تجارت از طريق اينترنت در 5 كشور صنعتي اروپا يعني انگلستان ، فرانسه ، آلمان ، التاليا و اسپانيا از 6/171 ميليلرد يورو در سال 2001 به 3/1628 ميليلرد يورو در سال 2005 مي رسد كه از رشد ساليان حدود 77% برخوردار است
  شنبه : یارب العالمین 1شنبه : یا ذاالجلال والاکرام
  2شنبه : یا قاضی الحاجات 3شنبه : یاارحم الراحمین
  4شنبه : یا حی یاقیوم 5شنبه : لا اله الا الله الملک الحق المبین
  جمعه : اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم

 8. #7
  کـــــــاربر فــــعال
  رشته تحصیلی
  کامپیوتر(مهندسی نرم افزار)
  نوشته ها
  18,304
  ارسال تشکر
  4,182
  دریافت تشکر: 18,935
  قدرت امتیاز دهی
  207
  Array

  پیش فرض پاسخ : تجارت الکترونیک

  در ايران استفاده عمومي از اينترنت بيشتر در دانشگاه ها و به منظور انجام امور تحقيقاتي است و مراكز ايجاد شده در شهرها نيز در سطح محدودي فعاليت مي نمايند و كاربران بيشتر به منظور الكترونيكي وتلفن از راه دور ، از اينترنت استفاده مي كنند . بعلاوه بسياري از قوانين وبسترهاي لازم براي تجارت الكترونيك در كشور هنوز فراهم نگاشته است . بنايراين نيم توان انتظار داشت كه تجارت الكترونيك به سرعت در جامعه گسترش يابد . رتبه بندي eui براي سال 2000 در زمينه تجارت الكترونيك در 60 كشور دنيا مؤيد همين ادعاست .
  در اين رتبه بندي كه در حقيقت سهولت و ميزان دسترسي به تجارت الكترونيك را در كشورها نشان مي‏دهد از دو شاخص كلي محيط تجاري وارتباطات استفاده شده است براي شاخص محيط تجاري از 70 معيار مختلفي از قبيل گستردگي اقتصاد ، چشم انداز ثبات سياسي ، محيط نظارتي ، مالياتي و درجه آزادي تجارت و سرمايه گذاري استفاده شده است كه بر اساس اين شاخص نمره كشورما از 10 عدد 3 است كه در رتبه 59 قرار دارد . شاخص ديگراطلاعات است كه از معيار هايي از قبيل گستردگي شبكه مخابرات و ارتباطات و ديگر معيار هاي مبين وضعيت دسترسي به اينترنت مانند هزينه اتصال به اينترنت ،نرخ سواد و ...تشكيل شده است . براساس اين شاخص نيز نمره كشور عدد 3 از 10 است كه رتبه 56 قرار دارد . در مجموعه دو شاخص جايگاه كشور ما رتبه 58 ازميان 60 كشور بررسي شده است ،

  9. دلايل عقب ماندگي تجارت الكترونيك در ايران
  دلايل متعددي را مي توان در بيان علل عقب ماندگي تجارت الكترونيك در ايران بر شمرد كه مهمترين آنها عبارتند از :
  نبود بسترها و تجهيزات شبكه‏اي وارتباطي لازم براي دسترسي سريع و آسان مردم به اينترنت
  عدم وجود قوانين مدون ومصوب تجارت الكترونيك
  فقدان نظام بانكداري الكترونيكي نوين در سيستم بانكي كشور
  عدم وجود كارتهاي اعتباري بين الملل و ساير كارتهاي خريد الكترونيكي
  عدم پشتيباني بسياراز شركتهاي تجاري فعال در زمينه تجارت الكترونيك از كشورمان و همچنين عدم وجود مراكز و شركتهاي دولتي و خصوصي خدمات دهنده تجارت الكترونيك در كشور
  پايين بودن سطح آگاهي و توجه مردم به الكترونيك و فن آوري اطلاعات در كشور(عدم فرهنگ ساري مناسب )
  شنبه : یارب العالمین 1شنبه : یا ذاالجلال والاکرام
  2شنبه : یا قاضی الحاجات 3شنبه : یاارحم الراحمین
  4شنبه : یا حی یاقیوم 5شنبه : لا اله الا الله الملک الحق المبین
  جمعه : اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم

 9. #8
  کـــــــاربر فــــعال
  رشته تحصیلی
  کامپیوتر(مهندسی نرم افزار)
  نوشته ها
  18,304
  ارسال تشکر
  4,182
  دریافت تشکر: 18,935
  قدرت امتیاز دهی
  207
  Array

  پیش فرض پاسخ : تجارت الکترونیک

  آيا مي‎توان انتظار داشت كه بدون نرم‎افزارهاي كاربردي بومي و پشتيباني مؤثر و ايمن از آنها و همچنين محتواي الكترونيكي در موضوعات مختلف، اقبال عمومي به اين سو جلب شود؟

  به گزارش بخش خبر شبکه فن آوری اطلاعات ایران از khodkar.ir، مصطفي جلالي:طبق آمار موجود، بيش از ۳۵ ميليون خط همراه، ۲۵ ميليون خط ثابت و آنگونه كه ادعا مي‎شود ١٨ ميليون كاربر اينترنت داريم.اين تعداد مشترك و كاربر خود گوياي پذيرش بالاي فناوري نزد ايرانيان است ولي بايد ديد از همين ظرفيت، آنگونه كه قانون برنامه چهارم تأكيد كرده تا چه حد براي تحقق اقتصاد دانايي‌محور استفاده مي‎شود.

  در غير اين صورت اگر اين ضرايب نفوذ به ١٠٠درصد هم برسند، كاركردي جز آنچه اكنون شاهد هستيم ، نخواهند داشت.
  درست است كه كيفيت خدمات ارتباطي مطلوب نيست و حتي برخي سياست‎ها نظير محدود كردن سرعت اينترنت به ۵۶ و ١٢٨ كيلوبيت در ثانيه در تعارض جدي با سياست‎هاي توسعه تجارت الكترونيكي قرار دارند، اما نبايد قصور ديگر دست‎اندركاران را ناديده انگاشت.

  براي مثال، ثبت نام اينترنتي تلفن همراه اخير را دو عامل با كندي مواجه كرد: نبود خطوط ارتباطي پايدار هم از طرف كاربران و هم خود شبكة ارتباطات سيار و همچنين عدم‌پشتيباني بانك‎هاي عامل بزرگ از اين طرح و محدود شدن آن به معدودي بانك‎ كه به‌دليل پوشش محدود آنها و الزام كاربران به افتتاح حساب‎هاي جديد با استقبال مواجه نشد.
  اگر چه بعضي از ايشان در تكاپوي راه‌اندازي دروازه اينترنتي خود براي پيوستن به خدمت دهندگان هستند ليكن برخي هنوز نتوانسته‌اند با وجود شعارهاي تبليغاتي رضايت مشتريان را كسب كنند.

  حل اساسي اين مسئله در گرو رفع موانع اساسي ديگر است. طبق قانون تجارت الكترونيكي امضا و گواهي ديجيتال يكي از زيرساخت‌هاي كسب و كار الكترونيكي است.
  جالب آنكه عملياتي شدن آن معطل منازعه بر سر ايجاد سرور ريشة واحد يا راه‎اندازي جداگانة سرور ريشة بانكي شده است.
  موضوع ديگر ايجاد يك بستر حقوقي امن و قابل اطمينان است در اين باره نقش قوه قضائيه بسيار پر رنگ است.
  طبق تبصرة ذيل بند ط ماده ٣٣ قانون برنامه چهارم توسعه اين قوه مكلف است دادگاه‌هاي تجارت الكترونيكي و تجارت سيار را تأسيس كند. البته بخش زيادي از مسئوليت‎پذيري و پاسخگويي اين قوه را بايد در ميزان مطالبات و پيگيري عمومي دانست.

  اگر اين قوه تحت فشار عمومي قرار نگيرد، آيا مي‌توان انتظار داشت كه كوه مشكلات فوري خود را فراموش كند و در امري كه هنوز از سوي بسياري فانتزي تلقي مي‎شود با همة كاستي‎هايش سرمايه‎گذاري كند.

  حمايت از زيرساخت‎هاي نرم‌افزاري و سخت‎افزاري و همچنين محتواي الكترونيكي ايراني ركن ديگر شكوفايي اين حوزه است. از آمار وب‎سايت‎هاي مورد بازديد كاربران اينترنت، چند درصد به تجارت الكترونيكي اختصاص دارد؟ آيا مي‎توان انتظار داشت كه بدون نرم‎افزارهاي كاربردي بومي و پشتيباني مؤثر و ايمن از آنها و همچنين محتواي الكترونيكي در موضوعات مختلف، اقبال عمومي به اين سو جلب شود؟

  در اين رابطه نيز قانونگذار برنامة چهارم تأكيدهاي زيادي داشته است. با اين حال، اگر تمامي مسئولان اين حوزه وظايفشان را به نحو احسن انجام مي‌دادند، آيا وضعيت نابسامان برق و خاموشي‎هاي موجود زحماتشان را نقش بر آب نمي‌كرد؟ بنابراين شايد لازم باشد كه يا رويكرد خود را تغيير بدهيم و بر اجرايي شدن قانون تجارت الكترونيكي و برنامه چهارم همت ورزيم يا اينكه اساساً همچنان با اين كمبود برق توسعه كاربرد فناوري اطلاعات را فراموش كنيم.
  شنبه : یارب العالمین 1شنبه : یا ذاالجلال والاکرام
  2شنبه : یا قاضی الحاجات 3شنبه : یاارحم الراحمین
  4شنبه : یا حی یاقیوم 5شنبه : لا اله الا الله الملک الحق المبین
  جمعه : اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم

 10. #9
  کـــــــاربر فــــعال
  رشته تحصیلی
  کامپیوتر(مهندسی نرم افزار)
  نوشته ها
  18,304
  ارسال تشکر
  4,182
  دریافت تشکر: 18,935
  قدرت امتیاز دهی
  207
  Array

  پیش فرض پاسخ : تجارت الکترونیک

  این فناوری تعاریف و انواع مختلفی دارد که به شرح هر کدام می پردازیم:
  1- تمام ابعاد و فرآیند بازار را که بتوان با اینترنت و تکنولوژی web انجام داد، تجارت الکترونیکی می گویند.
  2- بطور کلی واژه تجارت الکترونیک اشاره به معاملات الکترونیکی می نماید که از طریق شبکه های ارتباطی انجام می پذیرد. ابتدا، خریدار یا مصرف کننده به جستجوی یک مغازه مجازی از طریق اینترنت می پردازد و کالای را از طریق web یا پست الکترونیکی سفارش می دهد. نهایتاً کالا را تحویل می گیرد.
  3- تجارت الکترونیکی یعنی انجام مبادلات تجاری در قالب الکترونیکی
  4- کاربرد تکنولوژی اطلاعات در تجارت
  5- تجارت الکترونیکی، مبادله ی الکترونیکی داده هاست. بطور خلاصه می توان گفت که مبادله الکترونیکی داده عبارت از تولید، پردازش، کاربرد و تبادل اطلاعات و اسناد به شیوه های الکترونیکی و خودکار بین سیستم های کامپیوتری و براساس زبان مشترک و استانداردهای مشخص و با کمترین دخالت عامل انسانی. البته تجارت الکترونیک حیطه ای به مرابت گسترده تر از مبادله الکترونیکی داده داردو آن یک تحول و انقلاب در عرصه ارتباطات است. تجارت الکترونیکی در ساده ترین تعریف عبارت از یافتن منابع، انجام ارزیابی، مذاکره کردن، سفارش، تحویل، پرداخت و ارائه خدمات پشتیبانی است که بصورت الکترونیکی انجام می شود. لذا تجارت الکترونیک روشی است براساس آن اطلاعات، محصولات و خدمات از طریق شبکه های ارتباطات کامپیوتری خرید و فروش می شوند.
  6- تجارت الکترونیک، انجام کلیه فعالیت های تجاری با استفاده از شبکه های ارتباطی کامپیوتری، بویژه اینترنت است. تجارت الکترونیک به نوعی تجارت بودن کاغذ است. بوسیله تجارت الکترونیک، تبادل اطلاعات خرید و فروش و اطلاعات لازم برای حمل و نقل کالاها با زحمت کمتر و تبادلات بانک با شتاب بیشتر انجام خواهد شد. شرکت ها برای ارتباط با یکدیگر، محدودیت های فعلی را نخواهند داشت و ارتباط آنها با یکدیگر ساده تر و سریع تر صورت می گیرد. ارتباط فروشندگان با مشتریان می تواند به صورت یک به یک با هر مشتری باشد البته با هزینه نه چندان زیاد.
  تفاوت مبادله الکترونیکی داده ها با تجارت الکترونیک
  در موارد زیادی دیده شده که مبادله الکترونیکی داده ها را مترادف با تجارت الکترونیک دانسته و هر کدام را در جای دیگری بکار می برند. این دو تکنولوژی اصلاً مشابه هم نبوده و کاملاً مجزا می باشد. البته می توان اینطور گفت که تجارت الکترونیک مکمل مبادله الکترونیکی داده هاست.
  مبادله الکترونیکی داده بصورت مکانیزمی تعریف می شود که به موجب آن انتقال و تبادل داده در راستای تحقق فعالیت های تجاری با ساختار و شکل تعریف شده و بکارگیری پیام های استاندارد شده بین المللی، توسط ابزار الکترونیکی از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر انجام می شود. در حالیکه تجارت الکترونیک عبارت از مبادله تجاری بدون استفاده از کاغذ است که در آن از مبادله الکترونیکی داده ها به عنوان یک ابزار به همراه پست الکترونیک، تابلوی اعلانات الکترونیک، انتقال الکترونیک وب و سایر فناوریهای مبتنی بر شبکه استفاده می شود. بعبارت دیگر مبادله الکترونیکی داده ها بعنوان ستون فقرات تجارت الکترونیک عمل می نماید. چنانچه از تعریف فوق بر می آید. تجارت الکترونیک حطیه ای بسیار وسیع تر از مبادله الکترونیکی داده دارد.
  شنبه : یارب العالمین 1شنبه : یا ذاالجلال والاکرام
  2شنبه : یا قاضی الحاجات 3شنبه : یاارحم الراحمین
  4شنبه : یا حی یاقیوم 5شنبه : لا اله الا الله الملک الحق المبین
  جمعه : اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم

 11. #10
  کـــــــاربر فــــعال
  رشته تحصیلی
  کامپیوتر(مهندسی نرم افزار)
  نوشته ها
  18,304
  ارسال تشکر
  4,182
  دریافت تشکر: 18,935
  قدرت امتیاز دهی
  207
  Array

  پیش فرض پاسخ : تجارت الکترونیک

  اينترنت بزرگترين مدل از سازمان شبكه‌اي است كه تاكنون به منصه ظهور رسيده است و واقعيتي تكان دهنده را نمايان مي سازد: در يك اقتصاد ديجيتالي، نقش يك مدير سنتي بازرگاني كاملا تغيير يافته و بعضا به طور كامل محو مي شود. عمليات شركت موقت، توسط افراد آن،‌ با هدايت و كنترل متمركز بسيار كم ( و يا اصلا بدون كنترل متمركز) هماهنگ مي شود. كارگزاران مخاطره جو و پيمانكاران عمومي، جملگي نقشهايي كليدي ايفا مي كنند (پروژه‌ها را آغاز مي كنند ، منابع را تخصيص مي دهند و كارها را هماهنگ مي سازند). اما،‌ نيازي به اعمال نظارت و كنترل يك شخص يا گروه وجود ندارد. در عوض،‌ نتايج كلي،‌ از اقدامات و تعاملات فردي تك تك بازيگران مختلف اين سيستم نشات مي گيرند.
  البته اين نوع از هماهنگي هميشه در يك بازار آزاد وجود دارد. بازاري كه در آن همه نوع محصول (‌از اتومبيل گرفته تا ماشين هاي فتوكپي و نوشابه هاي غير الكلي)توليد و مصرف مي شود و هيچ قدرت متمركزي هم تعيين كننده ميزان و نوع مححصولات توليد نيست. آدام اسميت در بيش از دويست سال قبل،‌ اين نوع هماهنگي غير متمركز را «دست نامرئي» بازار ناميده است و ما معمولا آن را به عنوان اصلي بديهي و موثرترين راه براي تعامل شركتها با يكديگر مي دانيم .
  اما چه خواهد شد،‌ اگر اين نوع از هماهنگي غير متمركز براي سازماندهي كليه فعاليتهايي كه در درون سازمانها صورت مي گيرند،‌ به كار رود؟ يك از چيزهايي كه امكان چرخش امور يك بازار آزاد را ميسر مي سازد،‌ ايجاد و پذيرش مجموعه اي از استانداردها (‌قواعد بازي)‌ است كه حاكم بر كليه داد و ستدها است. قواعد بازي مي تواند شكلهاي گوناگوني داشته و شامل قراردادها،‌ نظامهاي مالكيت و رويه هاي حل اختلاف باشد. به طور مشابه،‌ براي به كار انداختن يك اقتصاد تك سواري الكترونيك،‌ نياز به تكامل بخشيدن به انواع كاملا جديدي از توافقات،‌مشخصات و ساختارهاي مشترك وجود دارد.
  ما اين پديده ‌را قبلا در اينترنت مشاهده كرده ايم ،‌زيرا همه افراد ذيربط ،‌مشخصات فني خاصي را پذيرفته اند. شما براي آنكه يك تامين كننده امكانات شبكه،‌ و يا خدمات و يا كاربرد باشيد،‌ نيازي به كسب اجازه از هيچكس نداريد. فقط بايد از پروتكل هاي ارتباطاتي كه حاكم بر اينترنت هستند،‌تبعيت كنيد. استانداردها ، « چسبي» هستند كه اينترنت را استوار نگه داشته اند و «چسبي» خواهند بود كه شركتهاي موقت را در كنار يكديگر نگه داشته و به كارايي عملياتي آنها كمك خواهند كرد.
  شنبه : یارب العالمین 1شنبه : یا ذاالجلال والاکرام
  2شنبه : یا قاضی الحاجات 3شنبه : یاارحم الراحمین
  4شنبه : یا حی یاقیوم 5شنبه : لا اله الا الله الملک الحق المبین
  جمعه : اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. مقاله: شهر الکترونیک
  توسط A.L.I در انجمن مجموعه مدیریت اجرایی
  پاسخ ها: 8
  آخرين نوشته: 23rd April 2013, 10:16 PM
 2. آموزشی: تجارت الکترونیکی
  توسط ریپورتر در انجمن تجارت الکترونیک
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 31st December 2008, 09:18 AM
 3. تجارت در امپراتوري ساساني
  توسط A.L.I در انجمن اشکانیان ( پارتیان) ، ساسانیان
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 21st November 2008, 09:15 AM
 4. خبر: زمینه‌های استفاده از تجارت الکترونیک در ایران محدود است
  توسط diamonds55 در انجمن اخبار وب و اینترنت
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 20th November 2008, 03:22 PM
 5. خبر: چالشهای پیش ‌روی تجارت الکترونیک در ایران
  توسط diamonds55 در انجمن اخبار وب و اینترنت
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 10th November 2008, 01:02 AM

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •