دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: با این زیور آلات وطنی خود را متفاوت کنید!

 1. #1
  یار همیشگی
  رشته تحصیلی
  فیزیک
  نوشته ها
  4,094
  ارسال تشکر
  13,668
  دریافت تشکر: 24,597
  قدرت امتیاز دهی
  516
  Array

  پیش فرض با این زیور آلات وطنی خود را متفاوت کنید!

  برترین ها: خیلی خوشحال‌كننده است وقتی ببینی یك گروه جوان، دغدغه‌شان شده این‌كه بخواهند فرهنگ و هنر مملكت‌شان را به همه مردم بشناسانند و برای این كار، وقت بگذارند، مطالعه كنند، ایده‌پردازی كنند و زحمت بكشند. «گروه نیاكان» 2 سالی است كه تشكیل شده و اعضایش همه همت‌شان را گذاشته‌اند تا زیورآلاتی را به مردم ارائه كنند كه عناصر هنر و فرهنگ ایرانی ‌درون‌‌شان دیده ‌شود. گروه نیاكان تازه 2 سال است تشكیل شده اما در همین 2 سال هم خیلی‌ها با این گروه و كارهایش آشنا شده‌اند امسال قرار است اتفاق‌های جدید و خوبی برای این گروه بیفتد.  كاری كه به فرهنگ ایرانی وصل است

  هرچند كه اعضای گروه نیاكان همه با هم دوست هستند و در یك فضای دوستانه كار می‌كنند اما امین ملا، سرپرست گروه است؛ «قبل از تشكیل این گروه در بازار طلای تهران، كار ساخت طلا و جواهر و مخراج‌كاری انجام می‌دادم. بعد از 2 سال كار و كسب تجربه در بازار، تصمیم گرفتم كار نویی براساس علاقه‌ و تحصیلاتم (رشته گرافیك، شاخه تایپوگرافی) انجام بدهم. در سال 88 یك نمایشگاه گروهی زیورآلات داشتیم. بعد از نمایشگاه تصمیم گرفتیم گروهی تشكیل بدهیم كه كارش ساخت زیورآلات است. در اوایل سال 89 گروه نیاكان تشكیل شد. گروه نیاكان از 3 نفر تشكیل شده، من، مزدك مقصودی و علیرضا طالبی. رشته همه ما گرافیك است. آن روزی كه تصمیم گرفتم كار را شروع كنم، هدفم این بود زیورآلاتی تولید كنم كه طراحی آن‌ها براساس تاریخ و فرهنگ خودمان باشد. در طول 2 سالی كه در بازار طلا و جواهر تهران كار كرده بودم، می‌دیدم طرح‌هایی كه ساخته می‌شود با فرهنگ و تاریخ ما نقطه اشتراكی ندارد. به ذهنم رسید خوب است كه خطوط و نقوش فارسی و ایرانی را وارد طراحی‌های زیورآلات كنیم كه هم برای مردم جالب است و هم آن‌ها را به اصل خودشان باز می‌گرداند. همه كارهای ما با استفاده از خط فارسی طراحی نمی‌شود؛ بعضی‌ها براساس خط و بعضی دیگر با استفاده از نقوش اصیل ایرانی مثل نقوش اسلیمی و نقش‌برجسته‌های قدیمی طراحی شده‌اند.»تبلیغات نمونه‌كارهای گروه نیاكان تا الان فقط در فضای مجازی انجام شده است اما از این به بعد قرار است تبلیغات گسترده ‌شده و در بیرون از فضای مجازی هم انجام شود:« كارمان هنوز خیلی شناخته شده نیست و بازار خودش را كامل پیدا نكرده است، ما تولید انبوه نمی‌كنیم و بیشتر كارهای گروه براساس سفارش است.»


  از كپی‌برداری از كارهای‌مان نمی‌ترسیم

  امین ملا می‌گوید در این 2 سالی كه گروه تشكیل شده، استقبال مردم از كارهای گروه خوب بوده است؛ «كارهای ما برای مردم جالب بوده و آن‌هایی كه كار را شناخته‌اند، استقبال خوبی كرده‌اند. طرح‌هایی كه ما تولید می‌كنیم 2 دسته هستند: یك‌سری طرح‌هایی‌اند كه به ذهن خودمان می‌رسند و به قول معروف آن‌ها را برای دل خودمان تولید و ارائه می‌كنیم و دسته دیگر سفارش‌هایی هستند كه مردم به ما می‌دهند و زیورآلات را با نقش و طرح با خط مورد نظر آن‌ها می‌سازیم. فلزی كه در ساخت این زیورآلات استفاده می‌كنیم، استیل است اما اگر كسی مایل باشد طرح مورد نظرش را روی طلا یا نقره پیاده می‌كنیم. قیمت كارهای سفارشی‌مان به دلیل اختصاصی بودن‌شان بین 100 تا 200هزار تومان و كارهای از پیش‌ساخته شده بین 30 تا 60 هزار تومان است. همزمان وقتی كه ما گروه را تشكیل دادیم، یكی، دو نفر دیگر هم طراحی كارهای مشابه را شروع كردند. انگار نیاز جامعه این بوده كه چنین طرح‌هایی تهیه و تولید شود؛ طرح‌هایی كه با فرهنگ و زبان ما سازگاری دارد. ما همیشه به طرح‌ها و ایده‌های جدیدتر فكر می‌كنیم. آن زمانی كه كار را شروع كردیم اصلا به فكر سود مادی نبودیم. آنقدر كارهای اولیه ما با استقبال روبه‌رو شد كه به این نتیجه رسیدیم انگار راهمان همین است. آن‌قدر طرح و ایده در ذهن ما هست كه اگر كسی از روی كارهای قبلی ما كپی‌برداری كند، ناراحت نشویم! پشت كارهای‌مان، لوگوی گروه را حكاكی می‌كنیم تا امتیاز كار برای خودمان محفوظ بماند و مشتری‌ها بتوانند كار ما را از كارهای مشابه تشخیص دهند.»


  گردنبندهایی با گارانتی

  مزدك مقصودی یكی از اعضای گروه نیاكان است. «با آقای ملا در دانشگاه همكلاس بودم و همین باعث شد عضو گروه شوم. تخصص اصلی‌ام تاریخ هنر است و در زمینه شناخت فرم‌ها و نقش‌های ایرانی تسلط دارم. گروه نیاكان فضای خوبی است كه بتوانیم در زمینه تخصص‌مان با هم، همفكری كنیم. بیشتر از این‌كه بخواهیم به‌عنوان پیشه به این كار نگاه كنیم، به‌عنوان لذت زندگی‌مان آن را در نظر می‌گیریم. همین باعث می‌شود همیشه ایده‌های جدید به ذهن‌مان برسد. هدف‌مان در حال حاضر فقط پیشرفت كار است. هرچند كارهای نزدیك به كار ما وجود دارد اما می‌توانم بگویم هیچ كدام‌شان واقعا شبیه كار ما نیستند. شناخت اعضای گروه از پیشینه هنر ایرانی و حساسیتی كه نسبت به تاریخ و فرهنگ ایران داریم، باعث می‌شود امید داشته باشیم كه آینده روشنی در انتظار ما باشد. نگاه ما تقلیدی نیست بلكه ما، ‌آنچه را كه از گذشته به یادگار مانده، متناسب با سلیقه‌های امروزی تغییر داده و ارائه می‌كنیم. قرار است طرح‌های جدیدمان در سال جدید، كارهای حجمی‌‌ای باشد كه به زودی آن‌ها را به علاقه‌مندان ارائه می‌كنیم. ایده اصلی ما در این گروه، ترویج فرهنگ ایرانی است و به وظیفه‌ای كه در قبال فرهنگ كشورمان داریم توجه می‌كنیم. این مستلزم این است كه قیمت‌ كارهای ما بالا نبوده باید طوری باشد كه مردم بتوانند آن‌ها را تهیه كنند. همه تولیدات گروه نیاكان با گارانتی عرضه می‌شود و بعد از فروش، درصورت خواست خریدار، این زیورآلات در زمان لازم پرداخت می‌شود تا مثل روز اول براق و درخشان شود.»

  شعر«گفتا من آن ترنجم كاندر جهان نگنجم» روی این گردنبند كار شده است؛ طرحش را هم كه می‌دانید، بته‌جقه است.

  توانستید شعر روی این گردنبند را بخوانید؟ «هیچ چیزم به جز از وصل تو خوشحال نكرد» باید به سلیقه شعری اعضای گروه نیاكان تبریك گفت.

  «كسی مرا به مهمانی گنجشك‌ها نخواهد برد» ؛حالا حتما متوجه شده‌اید كه این گنجشك‌ها روی این گردنبند چه كار می‌كنند.

  طراحی این گردنبند، حالت پرواز را القا می‌كند. شعر روی آن هم با طرحش بی‌تناسب نیست: «آسمان زیر بال اوج تو بود».

  این نمونه یكی از كارهای سفارشی گروه نیاكان است. در وسط این طوق، نام یك زوج و در 2 طرف آن، نام فرزندان‌شان دیده می‌شود. طرح‌ روی قسمت چرمی هم برگرفته از كاشی‌‌كاری‌های مسجد امام اصفهان است.

 2. 3 کاربر از پست مفید Rez@ee سپاس کرده اند .


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. قدمت مُد و زیورآلات به 44هزار سال قبل رسید
  توسط Rez@ee در انجمن باستان شناسی جهان
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 24th February 2011, 03:40 PM
 2. صدف، زیور دوران قدیم
  توسط MR_Jentelman در انجمن باستان شناسی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 10th August 2010, 01:37 AM
 3. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 15th July 2010, 01:40 AM
 4. زیورآلاتی دیجیتالی برای خانم ها
  توسط *AM@NDA* در انجمن خواندنی ها و دیدنی ها
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 16th April 2010, 02:26 PM
 5. تصویر: گزارش تصویری: انگشترسازی و نگین تراشی زیورآلات
  توسط LaDy Ds DeMoNa در انجمن صنایع دستی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 8th November 2009, 12:29 PM

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •