دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: تصاویر دره نوردی کمجل(گروه ایرانی)

 1. #1
  یار همیشگی
  رشته تحصیلی
  باستان شناسي
  نوشته ها
  5,041
  ارسال تشکر
  7,753
  دریافت تشکر: 30,233
  قدرت امتیاز دهی
  917
  Array

  Lightbulb تصاویر دره نوردی کمجل(گروه ایرانی)

  هرگز زانو نخواهم زد،حتی اگر سقف آسمان کوتاهتر از قامتم باشد.

  "
  کوروش بزرگ" 2. #2
  یار همیشگی
  رشته تحصیلی
  باستان شناسي
  نوشته ها
  5,041
  ارسال تشکر
  7,753
  دریافت تشکر: 30,233
  قدرت امتیاز دهی
  917
  Array

  پیش فرض پاسخ : تصاویر دره نوردی کمجل(گروه ایرانی)  هرگز زانو نخواهم زد،حتی اگر سقف آسمان کوتاهتر از قامتم باشد.

  "
  کوروش بزرگ" 3. #3
  یار همیشگی
  رشته تحصیلی
  باستان شناسي
  نوشته ها
  5,041
  ارسال تشکر
  7,753
  دریافت تشکر: 30,233
  قدرت امتیاز دهی
  917
  Array

  پیش فرض پاسخ : تصاویر دره نوردی کمجل(گروه ایرانی)


  دره نوردی در دره کمجل  دره نوردی یکی از شاخه های رشته کوهنوردی می باشد و البته بسیار پر هیجان و خاطره انگیز.

  کسانی که در کوهنوردی نیاز و لذت خود را تنها به صعود قله ها محدود نکرده و کارهای فنی مانند سنگ نوردی، یخ نوردی و دره نوردی را تجربه کرده اند، میزان لذت و هیجان اینگونه برنامه را چشیده اند بطوری که منتظر فرصت برای اجرای اینگونه برنامه ها هستند و صعود قله یا همان قله نوردی نرمال دیگر تنها ارضایشان نمی کند.

  دره نوردی یا همان اصطلاح کانیونینگ شامل صعود به ارتفاعات یک منطقه می شود و سپس ورود به دره های از پیش تعیین شده و فرود از مسیر رودخانه و دره های موجود که همانطور که همه می دانیم آب در مسیر گذر از دره ها در بسیاری از مواقع آبشارهای زیبا و بلندی را بوجود آورده و مسیرهای صعب العبوری را ایجاد می کند و عبور از اینگونه مسیرها کاملا نیاز به داشتن امکانات سنگ نوردی و حتی در بعضی از دره ها نیاز به توانایی شنا کردن هم می باشد.

  عبور از دره ها نیاز به پیش بینی هوا و نبودن شرایط جوی نامساعد مانند باران می باشد، زیرا مسیر را بسیار ناایمن میکند. ولی با پیش بینی هوا و همچنین برنامه های تمرینی قبل از برنامه اصلی و داشتن امکانات و تجهیزات می تواند برنامه ی خوبی را به اجرا برساند و البته تیم فنی و باتجربه نیازاصلی برنامه می باشد.

  دره کمجل در جاده چالوس یکی از این دره های زیبا است. با دعوتی که گروه پیتون از کوهنوردان زرتشتی تهران کرده بود، در تاریخ 31 امرداد 1389 تورج باستانی برای شناسایی مسیر و نیز آشنایی با اینگونه برنامه های فنی، با استقبال از این دعوت به همراه دوستان پیتون و نیز تعدادی از همنوردان گروه خانه کوهنوردان در این برنامه شرکت نمود.

  بسیاری از کوهنوردان هر بار که از جاده چالوس و منطقه هزار چم عبور می کنند مجذوب دره ای می شوند که آبشارهای بلندش چشم نواز است.
  این دره را کمجل می نامند.

  بعد از سیاه بیشه و قبل از روستای ولی آباد، معدنی وجود دارد که در ان سد سیاه بیشه را می سازند. کراکس مسیر عبور از نگهبانی این معدن است. کمی جلوتر امامزاده ای قرار دارد که مسیر راه پیمایی از کنار آن آغاز می شود.

  مسیری جنگلی با شیب ملایم که بعد از 2ساعت راه پیمایی به یک گردنه رسیده و پایین گردنه ابتدای دره کمجل آغاز می شود. (مسیر پاکوب است و در طول مسیر یک چشمه آب دیده شد) فرود از دره با حرکت در کنار آب آغاز و در ابتدا سعی می شود تعداد آبشارها شمرده شود ولی رفته رفته خسته شده و آمار از دست می رود. آبشارها با طول کوتاه آغاز می شود که بعضی از آنها را می توان با دست به سنگ شدن فرود آمد.

  آب دره کم است و فقط تا ساق پا خیس می شود مگر در آبشارهایی که هنگام فرود باید از زیر آب عبور کرد. فرود از 2 آبشار بلند، یکی 60متر با 2 کارگاه طبیعی در مسیر فرود و یکی 40 متر با یک کلاهک 3متری هیجان برانگیز است.

  بعضی از آبشارها نیز دارای کارگاه مصنوعی هستند که از تیمهای قبل به یادگار مانده است. نکته جالب اینکه وقتی آخرین فرود را انجام می دهید بعد از 50 متر پیاده روی به کنار جاده هزار چم و رستوران صخره می رسید.

  در روز اول پس از رد شدن از نگهبانی که کلی وقت گیر است و حدود 2 ساعت کوه پیمایی و آغاز دره کمجل شروع هیجان است زیرا پس از مدت کوتاهی آبشارها نمایان می شوند، البته روز اول اکثرا ارتفاع زیر 15 متر است.

  شب در دل جنگل و دره در جایی که برای چادر زدن هیچ جای خوبی نیست و تنها باید با کیسه خواب در بین سنگها و درخت ها جایی پیدا کرد، در کنار آتشی که دوستان فراهم کرده اند بسیار خاطره انگیز است، مخصوصا با صدای زیبای دوستانی که نغمه ای سر می دهند در این منطقه زیبا و پاک. و یک لیوان چای در کنار آتش به تمام لذت های شهری می ارزد و یک خواب شبانه البته اگر هیجان ادامه مسیر فردا بگذارد که چشمهایت اسوده به خواب روند.

  و سپس بامداد روز دوم و ابتدای مسیرفرود از یک ابشار 25 متری معروف به صبح بخیر در زیر آب جاری که همان شروع کار سرعت جریان خون را بالا می برد و پیامی برای یک روز پر هیجان را نوید می دهد.

  و پس از ان تعداد آبشارها و ارتفاع آنها آنقدر زیاد می شود که شمارش از دستت در می رود ولی فرود دو مرحله ای یک آبشار بلند و نیز فرود از آبشار دارای کلاهک و زیر جریان آب هیچ زمان از یادت نخواهد رفت. و آبشاری با ارتفاع بیش از 60 متر که انتهای ان را نمی بینی و تنها تشویق دوستان از بالا و پایین ترا به رفتن می خواند و یک مسیر پر چالش در زیر ریزش آب .

  و تو در بین زمین و آسمان به خدای خود و آفریده هایش می اندیشی و اینکه آیا این آبشار به اتمام می رسد؟ چون هر چه می روی هنوز راه باقیست و تمام نشدنی و تو معلق در فضا تلاش می کنی که زود به انتها برسی تا مسیر را برای نفر بعد باز کنی اما آبشار بلند به این راحتی تمام نخواهد شد و ناگهان دوستان انتهای مسیر را شاد می بینی که برای سلامتی و فرود تو خنده بر لب دارند و این همان لذت کوه است و بس.

  و باز آبشاری دیگر با شرایط خاص خود مانند فرود از یک آبشار سرسره مانند با ارتفاع بیش از 4 متر و یا فرو رفتن در زیر یک کلاهک با ریزش شدید آب که احساس می کنی با چکش بروی کلاهت می کوبند .

  از نکات جالب اینست که در ابتدای برنامه به این فکر می کنی که کمتر خیس شوی ولی در بعضی از لحظه ها باید مواظب باشی که غرق نشوی که البته این امر در آبشار کمجل زیاد رخ نمی دهد.

  و ناگهان جاده چالوس جلوی رویت است و در پشت سر نمای زیبایی از دره کمجل و آبشارهایش که از دور باز ترا فرا می خواند.

  و نیز همنوردانی که دوستی های جدیدی را این آبشار ساخته است و تو به آن و خاطرات آن افتخار خواهی کرد.

  و این حس همیشگی کوهنوردی را به تو بازگو میکند که در کوه دوستیهایی که هنگام فرود ایجاد میشود ماندگارترین ، زیباترین و ارزشمندترین دوستیهاست.
  هرگز زانو نخواهم زد،حتی اگر سقف آسمان کوتاهتر از قامتم باشد.

  "
  کوروش بزرگ"


 4. 16 کاربر از پست مفید باستان شناس سپاس کرده اند .


 5. #4
  یار همراه
  رشته تحصیلی
  زبان و ادبيات انگليسي/ فوریتهای پزشکی
  نوشته ها
  3,050
  ارسال تشکر
  12,866
  دریافت تشکر: 11,497
  قدرت امتیاز دهی
  174
  Array

  پیش فرض پاسخ : تصاویر دره نوردی کمجل(گروه ایرانی)

  واقعا عالی بود ...

  بیشتر آدم ها زمانی نا امید میشن که چیزی به موفقیتشون نمونده..در یک قدمی پیروزی دست از تلاش بر می دارند...آنها در دقیقه آخر تمامی امید خود را از دست میدهند..یک قدم مانده به خط پایان و پیروزی


 6. 3 کاربر از پست مفید نازخاتون سپاس کرده اند .


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 4
  آخرين نوشته: 13th June 2013, 08:18 PM
 2. دانلود: ویرایش حرفه ای تصاویر با بهره گیری از Ashampoo Photo Optimizer 3.v3.12.0257
  توسط [email protected] در انجمن نرم افزارهای چند رسانه ای
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 26th July 2010, 06:56 PM
 3. معرفی: تصاویر و ویدیوی جدید از تبلت مایکروسافت: Courier Tablet PC
  توسط آبجی در انجمن معرفی لپ تاپ
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 9th March 2010, 01:59 PM
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 16th November 2009, 01:48 PM
 5. دانلود: مشاهده و ویرایش تصاویر ACDSee Pro 2 + Photo Manager 2009
  توسط آبجی در انجمن نرم افزارهای چند رسانه ای
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 14th October 2009, 03:01 PM

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •