دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 16

موضوع: گلهای دارویی بومی ایران

 1. #1
  کاربر حرفه ای
  رشته تحصیلی
  آب و خاک
  نوشته ها
  6,338
  ارسال تشکر
  36,121
  دریافت تشکر: 19,588
  قدرت امتیاز دهی
  34256
  Array
  *FATIMA*'s: جدید75

  Post گلهای دارویی بومی ایران

  گل گندم

  اين گياه در اكثر نقاط ايران پرورش مي يابد و به صورت خودرو مي باشد.
  گیاه یک‌ساله یا چندساله‌ای از تیره مینا است. دارای ساقه منشعب و به ارتفاع 25 تا 80 سانتیمتر است. برگ‌های این گیاه سبز مایل به سفید است. بیشتر در مزارع گندم و غلات می روید و به همین علت به گل گندم معروف است.برگهای قاعده آن دمبرگ مشخص و پهنکی غالباً با بریدگیهای عمیق دارد در حالیکه برگهای قسمتهای فوقانی ساقه گیاه عموماً باریک ساده و بدون دندانه است.
  خواص درماني زيادي دارد از جمله اينكه داراي ويتامينهاي B و E و A مي باشد. در مواردي براي ناراحتيهاي كبدي مصرف مي شود. يك داروي تصويه كننده است و براي شستشوي چشم از آن استفاده مي شود و ناراحتيهاي دستگاه گوارش را تا حدودي كاهش مي دهد.

  بهترين موقع برداشت آن اواخر ارديبهشت است كه گلها كاملاً باز شده و تمام مواد مؤثر در آن وجود دارد.

  فقط بايد گلهاي گل گندم را چيد و در يك محل سايه با يك درجه حرارت حداكثر ۳٠ درجه خشك كرد به نحوي كه سياه نشوند و رنگ خود را حفظ كنند.

  تقريباً ۱٠ عدد از اين گلها با نيم ليتر آب به صورت دم كرده، داروي خوبي براي بيماريهاست.
  ویرایش توسط *FATIMA* : 14th August 2011 در ساعت 03:00 AM
  علف هرز چيست ؟!
  گياهى است كه هنوز فوايدش كشف نشده است
  ....
  بحث: زندگی با گیاهان دارویی


 2. 4 کاربر از پست مفید *FATIMA* سپاس کرده اند .


 3. #2
  کاربر حرفه ای
  رشته تحصیلی
  آب و خاک
  نوشته ها
  6,338
  ارسال تشکر
  36,121
  دریافت تشکر: 19,588
  قدرت امتیاز دهی
  34256
  Array
  *FATIMA*'s: جدید75

  پیش فرض پاسخ : گلهای دارویی بومی ایران

  گل ختمی

  ختمی گیاه بومی مناطق شرق مدیترانه است .گیاهی است علفی و چند ساله که ارتفاع آن به حدود 2 متر می رسد ساقه آن از کرکهای ریز که به رنگ خاکستری می باشد پوشیده شده است .برگهای ختمی دندانه دار ، پهن و مانند قلب می باشد . گلهای آن درشت به رنگ سفید مایل به قرمز یا ارغوانی است که بصورت دسته های سه تایی در اواخر تابستان ظاهر می شود .ختمی به علت داشتن گلهای زیبا به صورت گیاه زینتی در باغچه ها کاشته می شود . تمام قسمتهای این گیاه استفاده طبی دارد .
  بومی مناطق گرم، زیر گرمسیری استوایی و نواحی گرمسیری بین دو مدار شمال و جنوب استوا در جهان می‌باشد.
  نیاز اکولوژیکی
  برای کشت ختمی بری از اقلیمهایی که از نظر نور مناسبند و بادهای موسی شدید نمی وزند، باید استفاده نمود. بذر گیاه در دمای 8 تا10 درجه سانتی گراد قادر به رویش است .اگر چه رشد و نمو این گیاه در مناطق خشک بخوبی صورت می گیرد ولی گیاه در مرحله ساقه دهی به رطوبت کافی نیاز دارد. نور کافی و هوای خشک سبب تولید مقدار فراوانی گل می شود. خاکهای نرم رسی با ضخامت زیاد و غنی از مواد غذایی برای کشت گیاه مناسب است رطوبت زیاد برای گیاه مناسب نیست و سبب کاهش عملکرد گل می شود.
  آماده سازی خاک
  در فصل پائیز پس از اضافه نمودن کودهای حیوانی کاملاً پوسیده شخم عمیقی به زمین زده می شود. سپس 30 تا 50 کیلوگرم در هکتار ازت و 30 تا 50 کیلوگرم اکسید فسفر و 30 تا 50 کیلوگرم اکسید پتاس به خاک اضافه نموده و به وسیله دیسک آنها را تا عمق 15 تا 20 سانتی متری خاک مخلوط می کنند. در اواخر زمستان زمین را تسطیح و بستر خاک را برای کشت بذر آماده می کنند.
  تاریخ و فواصل کاشت
  گل ختمی را با اکثر گیاهان می توان به تناوب کشت نمود. لیکن بهتر است با گیاهانی به تناوب کشت شوند که زمین را از مواد و عناصر غذایی تهی نکنند کشت مداوم گیاه در یک زمین مناسب نیست و بهتر است تکرار کشت آن در یک زمین پس از سه سال انجام گیرد. اواخر اسفند و اوایل فروردین زمان مناسب برای کشت مستقیم گیاه است. بذرها در ردیفهایی به فاصله 60 تا 70 سانتی متر کشت می شوند.عمق بذر در هنگام کاشت 3 تا 5/3 سانتی متر باید باشد. برای هر هکتار زمین به سه تا پنج کیلوگرم بذر با کیفیت نیاز است. زمان مناسب برای کاشت بذر در خزانه، پائیز (اوایل مهر) می باشد. در این صورت بذرها در ردیفهایی به فاصله هفت تا هشت سانتی متر کشت می شوند. عمق بذر بین 5/1 تا 2 سانتی متر مناسب است. برای هر هکتار به 8/1 کیلوگرم بذر نیاز است در اواخر اسفند و اوایل بهار نشاء ها را در ردیفهایی به فاصله 70 سانتی متر و فاصله دو بوته در طول ردیف 20 تا 25 سانتی متر باید به زمین اصلی منتقل کرد.
  کاشت
  تکثیر گل ختمی توسط بذر به دو روش مستقیم و غیر مستقیم صورت می گیرد. کاشت مستقیم : در اواخر اسفند و اوایل فروردین اقدام به کشت ردیفی بذرها در زمین اصلی می شود بذرها در ردیفهایی به فاصله 60 تا 70 سانتی متر کشت می شوند. عمق بذر در هنگام کاشت باید 3 تا 5/3 سانتی متر باشد. پس از کشت برای ایجاد تراکم در بستر سطحی خاک انجام غلتک مناسب ضرورت دارد و سبب هماهنگی در رویش بذرها می شود پس از کشت باید بلافاصله زمین را آبیاری کرد این روش تکثیر اگر هزینه کمتری دارد اما از آنجا که گیاهان با تاخیر به گل می روند(اولین گلها در اواسط تابستان ظاهر می شوند). روش مناسبی برای کشت گل ختمی نیست و کمتر از آن استفاده می شود. کاشت غیر مستقیم : در پائیز (اوایل مهر ماه) اقدام به کاشت بذر در خزانه می شود. بذرها در ردیفهایی به فاصله هفت تا هشت سانتی متر کشت می شوند عمق بذر بین 5/1 تا 2 سانتی متر مناسب است. با آبیاری منظم و وجین علف های هرز بذرها پس از 10 تا 15 روز سبز می شوند. در صورتیکه تراکم گیاهان در طول ردیف ها زیاد باشد در اواخر مهر به تنک کردن آنها اقدام می شود. با آغاز فصل سرما (اواخر پائیز) به منظور جلوگیری از سرما زدگی با پوشش نایلونی سطح خزانه را باید پوشاند. اواخر اسفند زمان مناسبی برای انتقال نشاء ها به زمین اصلی است. تکثیر گل ختمی به روش غیر مستقیم هزینه زیادی دارد اما از آنجائیکه گیاهان زودتر به گل می روند و گلهای حاصله از کمیت و کیفیت مناسبی برخوردارند لذا در اکثر جاها از این روش برای تکثیر گیاه استفاده می شود.
  خواص داروئی:
  ختمی از نظر طب قدیم ایران سرد و تر است و بطور کلی روی تمام اعضای بدن مخصوصا روده ها ، ریه ها ، معده ، کلیه ها و مثانه موثر است .
  خواص گل ختمی
  1. ملین و برطرف کننده یبوست است .
  2. بیماریهای تنفسی را برطرف می کند.
  3. سرفه های خشک را از بین می برد .
  4. برای رفع گلو درد جوشانده گل ختمی را غرغره کنید .
  5. عادت ماهیانه را منظم می کند .
  خواص ریشه ختمی
  1. ناراحتی های پوستی را برطرف می کند و پوست را نرم می سازد .
  2. سرفه های خشک را از بین می برد.
  3. تب راپائین می آرود .
  4. اسهال خونی را شفا می بخشد .
  5. ادرار را زیاد می کند.
  6. کمی ترشحات عادت ماهیانه را برطرف می کند.
  7. تورم را رفع می کند.
  8. ناراحتی های دستگاه ادراری را برطرف می کند.
  9. قند خون را تنظیم می کند.
  خواص برگ ختمی
  1. ضماد برگ ختمی در برطرف کردن دمل ها و ورم پستان و ورم معده موثر است .
  2. برای التیام شکستگی ها ، برگ ختمی را بصورت ضماد درآورده و روی محل شکستگی بگذارید .
  3. ضماد برگ ختمی در برطرف کردن درد سیاتیک مفید است .
  4. رعشه را برطرف می کند.
  5. ورم بناگوش را با ضماد برگ ختمی درمان کنید.
  علف هرز چيست ؟!
  گياهى است كه هنوز فوايدش كشف نشده است
  ....
  بحث: زندگی با گیاهان دارویی


 4. 4 کاربر از پست مفید *FATIMA* سپاس کرده اند .


 5. #3
  کاربر حرفه ای
  رشته تحصیلی
  آب و خاک
  نوشته ها
  6,338
  ارسال تشکر
  36,121
  دریافت تشکر: 19,588
  قدرت امتیاز دهی
  34256
  Array
  *FATIMA*'s: جدید75

  پیش فرض پاسخ : گلهای دارویی بومی ایران

  گل گاوزبان  گاوزبان گیاهی است علفی و یکساله که ارتفاع ساقه آن تا ۶۰ سانتیمتر می‌رسد ساقه آن شیاردار و خاردار می‌باشد. برگ‌های این گیاه ساده و پوشیده از تارهای خشن است. گلهای آن به رنگ آبی، سفید و بنفش می‌باشد.
  گاوزبان احتمالا از شمال آفریقا به نواحی دیگر راه یافته و امروزه در منطقه مدیترانه، نواحی شمال آفریقا و قسمت‌هایی از خاورمیانه می‌روید. گل، برگ و سرشاخه‌های گلدار آن به مصرف دارویی می‌رسد.
  گاوزبان گیاهی مقاوم به شوری است که قادر به جذب یون‌های سدیم، کلر، پتاسیم، کلسیم و منیزیم از خاک می‌باشد و می‌توان از این گیاه برای خارج ساختن این یون‌ها از خاک و اصلاح خاک‌های شور و قلیا استفاده کرد.
  محل مناسب رویش
  پراکندکی آن بیشتر در زمینهایی است که تحت اثر تابش ملایم نور خورشید قرار داشته و به علاوه از مواد ازته غنی باشد. لذا نوع خودروی آن بیشتر در کنار نرده ها ، باغها روی تل کودهای طبیعی و مزارع آفتاب گیر می روید.
  روش تکثیر و کاشت
  کشت گاوزبان در دو فصل پائیز و بهار انجام می‌شود و بهترین روش کاشت بذر در فصل پائیز است. عمق کاشت ۱۲ سانتیمتر و فاصله میان بوته‌ها ۵۰ ۴۰ سانتیمتر و فاصله میان ردیف‌ها ۶۰۷۰ سانتیمتر است.
  میزان مصرف بذر در هر هکتار ۱۰۱۵ کیلوگرم است. عمر مفید بوته گاوزبان ۲ سال و بیشینه عمر آن ۴ سال است. در مناطقی که بارندگی به اندازه کافی و پراکندگی بارش آن مناسب باشد، کشت به صورت دیم صورت می‌گیرد. اما در مناطق خشک مانند اصفهان نیاز به آبیاری مرتب است. مهم‌ترین آفت این گیاه کرم برگ‌خوار است که بیشترین خسارت خود را در زمان برداشت به گیاه می‌زند و چون در این زمان مبارزه شیمیایی صلاح نیست، لازم است از مبارزه زیستشناختی استفاده شود
  برداشت فراورده
  عمل گل چینی در اوایل خرداد صورت می‌گیرد و گلهای چیده شده را در کنار مزرعه روی پارچه یا سفره‌های پلاستیکی به ارتفاع ۲-۳سانتیمتر پهن می‌کنند و برای آنکه آفتاب نخورد، روی آن پارچه می‌اندازند. البته خشک کردن محصول در سایه بهتر بوده و محصول مرغوبتری خواهد داد. بهم زدن گلها حین خشک شدن ضروری است. گل مرغوب گلی است که دارای دم سفید و گلبرگهای بنفش باشد. میزان عملکرد آن حدود ۱۰۰۰۱۱۰۰ کیلوگرم گل تازه‌است که از این میزان حدوداً ۲۵۰۳۰۰ کیلوگرم گل خشک بدست می‌آید.
  مصارف دارويي اين گياه بصورت محلي بدين صورت است كه گلهاي آبي اين گياه را خشك كرده و دم كرده ي آن را مورد استفاده قرار مي دهند. در سرماخوردگي به عنوان معرق و افزايش دهنده فشار خون مورد استفاده قرار مي گيرد. همچنين اين گياه خاصيت آرام بخشي نيز دارد.
  اين گياه اگر با دو گياه ديگر مثل سنبله تيو و ليمو اماني دم کرده و خورده شود، براي خانمهاي حامله بسيار مفيد و تقويت كننده است.
  اين گياه در مورد بيماريهاي دستگاه تنفسي و حتي در رابطه با برونشيت، سرفه، زكام و آبريزش بيني مي تواند داروي مؤثري باشد.
  اين گياه همچنين ادرارآور و معرق است لذا براي كليه، مثانه و بطور كلي براي مجاري ادراري داروي مفيدي است.
  اين گياه باعث كاهش تب مي شود و در تمام موارد تب مثل سرخك، مخملك، آبله، كهير و تبهاي ديگر مي تواند مفيد باشد.
  ویرایش توسط *FATIMA* : 14th August 2011 در ساعت 03:21 AM
  علف هرز چيست ؟!
  گياهى است كه هنوز فوايدش كشف نشده است
  ....
  بحث: زندگی با گیاهان دارویی


 6. 4 کاربر از پست مفید *FATIMA* سپاس کرده اند .


 7. #4
  کاربر حرفه ای
  رشته تحصیلی
  آب و خاک
  نوشته ها
  6,338
  ارسال تشکر
  36,121
  دریافت تشکر: 19,588
  قدرت امتیاز دهی
  34256
  Array
  *FATIMA*'s: جدید75

  پیش فرض پاسخ : گلهای دارویی بومی ایران

  لاله واژگون

  لاله واژگون گیاهی است بومی منطقه گسترده‌ای از آناتولی ، فلات ایران و کوهپایه های هیمالیا آن را گُل اَشک و اشک مریم نیز نامیده‌اند زیرا مقداری شبنم در بین این گل‌ها جمع می‌شود و سپس از گل به پائین می‌چکد.
  عمر این گیاه بسیار کوتاه است. گل‌دهی آن از اوایل اردیبهشت آغاز می‌شود و در فصل بارش پایان می‌یابد.
  لاله واژگون از گیاهان علفی پیازدار و چندساله‌است که تاکنون ۱۵ گونه آن در ایران شناسایی شده‌است. گونه زرد کمرنگ متمایل به لیمویی این گل‌ها موسوم به لاله گرگانی بین ۵۰ تا ۸۰ سانتیمتر ارتفاع دارد.

  فاصله كاشت 35 سانتيمتر ، خاك: مرطوب و غني و دامنه هاي سنگلاخي و صخره‌اي ،حساسيت: مقاوم به سرما ، عمر گل: 3 هفته ، رنگ گلها: زرد، نارنجي، قهوه اي متمايل به قرمز، زنگوله اي ، برگها: كشيده و مجتمع ، ازدياد: تقسيم بوته ، زمان گلدهي: فروردين و ارديبهشت در نواحي شمالي زاگروس و در مناطق جنوبي در اواسط تابستان ، زمان كاشت: شهريور، مهر، آبان ، زمان تقسيم بوته: شهريور و مهر
  خواص دارویی این گیاه اصولاً در پیاز این گیاه است. پیاز این گیاه داروی مؤثری برای دردهای رماتیسمی و دردهای مفصلی و پاک‌کننده دستگاه کبدی است. البته این گیاه جزء داروهای سمی است و مصرف آن باید زیر نظر پزشک باشد.
  اثر ضددردی پیاز گیاه لاله واژگون به علت وجود موادی موسوم به آلکالوئیدهای ایمپریسین و فرتیسین در این گیاه است.
  تاکنون شصت گونه از از این گیاه شناخته شده‌است. پیاز آن به صورت یک غده متورم، گوشتدار بوده و دارای مقدار زیادی نشاسته و چندین عامل دارویی است و چون تازه باشد سمی بوده و قابل خوردن نیست، ولی در چین سمیت آن را گرفته و در آشپزی از آن استفاده می‌کنند.
  علف هرز چيست ؟!
  گياهى است كه هنوز فوايدش كشف نشده است
  ....
  بحث: زندگی با گیاهان دارویی


 8. 4 کاربر از پست مفید *FATIMA* سپاس کرده اند .


 9. #5
  کاربر حرفه ای
  رشته تحصیلی
  آب و خاک
  نوشته ها
  6,338
  ارسال تشکر
  36,121
  دریافت تشکر: 19,588
  قدرت امتیاز دهی
  34256
  Array
  *FATIMA*'s: جدید75

  پیش فرض پاسخ : گلهای دارویی بومی ایران

  گل میخک

  این گل در ابتدا توسط گیاه شناس یونانی تئوفرستوس (Theopharastus)، دیانتوس (Dianthus) نامیده شد که گل بومی منطقه خاور نزدیک است.
  برخی از محققین بر این باورند که نام میخک از کلمه تاجگذاری یا تاج خورشید گرفته شده است

  درخت ميخك بومي جزاير اندوزي و اقيانوسيه است و به علت زيبايي خاصي كه دارد امروزه در بشتر نقاط دنيا به عنوان درخت زينتي پرورش داده مي شود. ميخك درختي است كوچك و مخروطي شكل كه برگهاي آنها هيچ وقت زرد نمي شود و در تمام طول سال سبز است.
  طرز کاشت:
  خزانه کاری: در اواخر زمستان یا از اوایل تا اواخر بهار در زمین نرم خزانه به طور تنگ بذر افشانی
  کرده و روی بذرها را با قشر نازکی از خاک می پوشانیم.
  نشا کاری: از اواسط بهار تا اوایل تابستان به فاصله ۲۵×۲۵ سانتیمتر در زمین اصلی نشا می کنیم.ـ
  کاشت مستقیم: بذر میخک را در بهار روی خطوطی به فاصله ۲۵ سانتیمتر به طور تنگ کاشته و
  پس از رشد ، فاصله بوته ها را در روی خطوط کاشت به ۲۵ سانتیمتر می رسانیم.
  آب و هوا: به نور و محل آفتابگیر و آبیاری منظّم نیاز دارد
  خاک: خاک رسی - شنی آهکی مخلوط با خاک برگ پوسیده.
  زمان گل دهی: از اواخر بهار تا پاییز گل می دهد.
  اسانس ميخك داراي اوژنول، كاربوفلين، الكل، بنزيليك، بنزوات دموتيل، فورفوول و اتيلن مي باشد اوژونول كه ماده اصلي ميخك مي باشد، آرام كننده و ضد عفوني كننده از آن در دندان پزشكي براي آرام كردن درد دندان استفاده مي شود.
  ـ خواص طبيعي گل ميخك: خشك شده غنچه درخت از دو هزار سال بيش به عنوان ادويه به كار مي رفته است. از نظر طب قديم ايران ميخك خيلي گرم و خشك است و داراي خواص بسياري است.
  ـ براي رفع دندان درد و گوش درد يك قطره از اسانس ميخك و يا روغن آن را روي دندان بماليد و يا در گوش بچكانيد.
  ـ ميخك تقويت كننده مغز مي باشد و كساني كه حافظه ضعيف دارند بايد از دم كرده ميخك استفاده كنند.
  ـ ميخك از سرطان جلوگيري كرده و حتي درمان كننده سرطان مي باشد.
  ـ حالت تهوع و استفراغ را برطرف مي كند، بدين منظور مي توان 2 قطره از اسانس ميخك را در يك ليوان ريخت و نوشيد و يا از يك فنجان دم كرده ميخك استفاده كرد.
  ـ براي رفع سردرد مفيد است.
  ـ ضعف اعصاب را درمان مي كند.
  ـ در برطرف كردن فلج و لقوه مؤثر است.
  ـ براي رفع تنگي نفس مفيد است.
  ـ جويدن ميخك بوي بد دهان را برطرف مي كند ولي مواظب باشيد كه با زبان تماس نگيرد زيرا باعث سوزش زبان مي شود.
  ـ كساني كه مبتلا به بيماري وسواس هستند براي درمان آن بايد ميخك بخورند.
  ـ مقوي معده و جهاز هاضمه است .
  كبد و كليه را تقويت مي كند.
  ـ سكسكه را برطرف مي كند.
  ـ كساني كه قطره قطره ادرار مي كنند براي درمان آن بايد چاي ميخك بنوشند.
  ـ براي درمان غذايي و تقويت رحم بايد از 4 گرم ميخك، هر روز به طور مرتب استفاده نمود.
  ـ ميخك اشتها آور است و بدن را تقويت مي كند.
  ـ ميخك ضد عفوني كننده بسيار خوبري است و مي توان از آن به عنوان كمپرس براي شستشوي زخم ها استفاده كرد.
  ـ براي آسان كردن زايمان خانم هاي حامله بايد در ماههاي آخر بارداري هر روز چاي ميخك استفاده كنند و حتي در اتاق هاي زايمان نوشيدن چاي ميخك، زايمان را تسهيل مي كند.
  ميخك تب بر و كرم كش است و داروي كرم كش
  علف هرز چيست ؟!
  گياهى است كه هنوز فوايدش كشف نشده است
  ....
  بحث: زندگی با گیاهان دارویی


 10. 4 کاربر از پست مفید *FATIMA* سپاس کرده اند .


 11. #6
  کاربر حرفه ای
  رشته تحصیلی
  آب و خاک
  نوشته ها
  6,338
  ارسال تشکر
  36,121
  دریافت تشکر: 19,588
  قدرت امتیاز دهی
  34256
  Array
  *FATIMA*'s: جدید75

  پیش فرض پاسخ : گلهای دارویی بومی ایران

  نسترن کوهی


  اختصاصات ظاهری گونه
  نسترن کوهی گیاهی درختچه ای و چند ساله است و بطور خودرو در مناطق خشک روی صخره ها و حتی در بوته زارها می روید. ارتفاع آن متفاوت و بسته به شرایط اقلیمی محل رویش 3 – 0.5 متر است. ساقه آن مستقیم و استوانه ای شکل است و انشعابات متعددی دارد که گیاه را پرپشت و استوانه ای شکل می سازد، ساقه ها پوشیده از خارهای خمیده یا قلابی شکل می باشد.
  برگها مرکب شانه ای و دندانه داربوده, تعداد برگچه ها فرد و بین 5 تا 11 عدد است. برگچه ها روی دمبرگ مشترکی به طول 2-7 سانتی متر قرار می گیرند. هر برگچه صاف و کبود رنگ بوده , گاهی روی رگبرگ کمی کرک وجود دارد و در رگبرگهای پشت برگچه تارهای غده ای وجود دارد.برگچه ها دارای دندانه های اره ای نوک تیز کشیده رو به بالا می باشند.
  گلها معطر, به قطر 2-8 سانتی متر بوده و به دنبال یکدیگر بر روی ساقه ظاهر می شوند،دارای یک پایک صاف و کم و بیش خزی به طول 0.5-2.5 سانتی متر و گلبرگها سفید یا صورتی رنگ هستند . کاسبرگها شانه ای پس از ریختن گلبرگها برگشته و معمولاً بعد از رسیدن میوه خزان کننده خامه بدون کرک یا دارای مقدار کمی کرک می باشد.
  میوه آن گرد یا تخم مرغی کوزه ای شکل , کشیده , صاف با رنگ قرمز روشن (در مرحله رسیدگی کامل به رنگ قرمز تیره مایل به قهوه ای) که سینورودون نام داردو دانه ها در داخل آن قرار دارد. پس از انجام عمل لقاح در گل، جدار برجستگی کوزه ای شکل ضخیم و قرمز رنگ شده ، مواد مختلف ذخیره می نماید و Cynorrhodon نامیده می شود. (نام Cynorrhodon به تفاوت به نهنج فرو رفته و کوزه ای شکل اطلاق می گردد). جدار داخلی قسمت کوزه ای شکل، دارای الیاف باریک، نازک و ابریشمی است و در آن فندقه های متعدد بیضوی زاویه دار و بسیار سخت جای دارد که میوه حقیقی گیاه هستند.

  این گیاه به خاطر ظرافت و عطرش به صورت اهلی در خانه ها پرورش پیدا می كند.
  گل
  نسترن از دسته گلهایی است كه موارد درمانی متعددی دارد. خود گل نسترن در عوارض پوستی مورد استفاده قرار می گیرد. از روغن دانه این گیاه به عنوان شاداب كننده پوست و تقویت كننده پیاز مو استفاده می شود. هم گل این گیاه و هم دانه آن منبع ویتامین C است.
  ثمر این گل بعد از ریختنش به صورت گرد و قرمز رنگ پیدا می شود كه اصولاً كاربرد دارویی دارد و بیشتر به صورت دم كرده از آن استفاده می شود. همچنین باعث تقویت سیستم دفاعی بدن می شود.
  گل دهی این
  گیاه از اواسط اردیبهشت شروع می شود و تا آخر پائیز ادامه دارد. نحوه استفاده صحیح از آن بدین گونه است كه بعد از چیدن، گلها باید در جای مناسبی خشك شوند تا بو، عطر و خاصیت دارویی آن از بین نرود و اگر قرار است كه بعد از ریختن گلبرگها از دانه این گیاه استفاده شود باید ناخالصی های آن را از بین برد و بصورت خالص مورد استفاده قرار داد.
  در برخی از کشورها از میوه های
  نسترن کوهی مربا یا مارمالاد تهیه می کنند مواد موثره این گیاه سبب کاهش اسید اوریک و معالجه ناراحتیهای ناشی از نقرس می گردد. از این مواد همچنین برای مداوای تورم کلیه و مجاری ادراری استفاده می شود. روغن دانه های نسترن کوهی در صنایع بهداشتی و آرایشی مورد استفاده فراوانی دارد. صرف نظر از خصوصیات دارویی این گیاه جنبه های زینتی آن در فضای سبز (بخصوص در مناطقی که از نظر شرایط آب و هوایی و خاکی از وضعیت خوبی برخوردار نیستند) در خور توجه بوده و حتی در اغلب اوقات به عنوان پایه برای رزهای زینتی مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاه پراکنش زیادی در کشور دارد و حتی در بعضی نقاط به عنوان علف هرز در مزارع رشد می کند.

  علف هرز چيست ؟!
  گياهى است كه هنوز فوايدش كشف نشده است
  ....
  بحث: زندگی با گیاهان دارویی


 12. 4 کاربر از پست مفید *FATIMA* سپاس کرده اند .


 13. #7
  کاربر حرفه ای
  رشته تحصیلی
  آب و خاک
  نوشته ها
  6,338
  ارسال تشکر
  36,121
  دریافت تشکر: 19,588
  قدرت امتیاز دهی
  34256
  Array
  *FATIMA*'s: جدید75

  پیش فرض پاسخ : گلهای دارویی بومی ایران

  گل رز

  زمان گل دادن آن از فصل بهار تا اواسط تابستان است . گلهای آن به رنگ سفید ، صورتی ، قرمز و بسیار خوشبو است .

  به اندازه كافي به گل هاي رز آب بدهيد. يك بوته پر گل رز به طور متوسط در طول هفته به 10 گالن آب نياز دارد. فقط به خاطر داشته باشيد كه بايد زماني به گل ها آب بدهيد كه برگ ها به اندازه كافي زمان براي خشك شدن تا پيش از غروب آفتاب داشته باشند. اين كار از ايجاد لكه هاي سياه روي برگ ها جلوگيري بعمل مي آورد.
  به ياد داشته باشيد كه وقتي رزها پا گرفتند مي بايست هر سه هفته يكبار به آنها كود رساني كنيد و اين كار را بايد از فروردين و ارديبهشت شروع نماييد. پيش از شروع كوددهي حتماً به گياه آب فراوان بدهيد.

  این گل سرشار از ویتامین E است و فواید دارویی فراوانی در زمینه مراقبت از پوست و درمان برخی ناراحتی های پوستی دارد .
  گل رز برای انواع مختلف پوستها مناسب است ، ولی بیشتر برای پوستهای خشک و حساس از آن استفاده میشود . از دیگر خواص دارویی این گیاه تأثیری است که بر مویرگ های زیر پوست دارد . به طوری که قرمزی سطح پوست را که ممکن است به دلیل گشاد شدن مویرگها باشد ، کاهش دهد .
  از آب گل رز برای تسکین برخی ناراحتی های پوستی و ضد عفونی کردن برخی عفونت های چشمی استفاده میشود و همچنین آرامبخش و ضد افسردگی است و تنش های عصبی ، زخم های گوارشی ، امراض قلبی را کاهش میدهد .
  عصاره رز برای ترشح صفرا ، هضم غذا ، ناراحتی های خونی و رحم مفید است .
  چای گل رز در تسکین گلودرد ، کاهش عفونت مثانه و درمان اسهال تأثیر دارد .
  قسمت میانی گل رز نیز سرشار از ویتامین ها است .
  علف هرز چيست ؟!
  گياهى است كه هنوز فوايدش كشف نشده است
  ....
  بحث: زندگی با گیاهان دارویی


 14. 2 کاربر از پست مفید *FATIMA* سپاس کرده اند .


 15. #8
  کاربر حرفه ای
  رشته تحصیلی
  آب و خاک
  نوشته ها
  6,338
  ارسال تشکر
  36,121
  دریافت تشکر: 19,588
  قدرت امتیاز دهی
  34256
  Array
  *FATIMA*'s: جدید75

  پیش فرض پاسخ : گلهای دارویی بومی ایران

  گل یاس

  نام فارسی این گل ، یاسمن و نام فارسی رایج آن یاس می‌باشد. گلی است خوشبو و معطر. شاخها بلند و برگهای آن مرکب و سبز رنگ است. گلها سفید و دارای 5 گلبرگ بسیار ظریف و خوشبو می‌باشد که مخصوص مناطق معتدل است و به علت رشد فوق‌العاده شاخه‌ها هر ساله احتیاج به هرس شدید دارد بطوری که شاخه‌ها را به یک سوم باید کاهش داد، حذف ماهیانه سر شاخه‌ها جهت تحریک جوانه‌های جانبی و رشد آنها لازم است.
  نیازهای یاس
  نور: به نور کامل و کافی احتیاج دارد، اشعه مستقیم آفتاب در تابستان به گلها صدمه وارد می‌نماید.

  دما: درجه حرارت 18 بهترین درجه حرارت برای این گیاه است. جریان ملایم هوا را در تابستان دوست دارد. در زمستان گیاه را در درجه حرارت 13 نگه داری کنید.

  آبیاری: زمانی که گیاه غرق در گل است هر 5 - 4 روز یکبار آبیاری نمائید، در تابستان به هفته‌ای سه بار آبیاری نیاز دارد. خاک را همیشه مرطوب نگه دارید. ولی مواظب باتلاقی شدن آن باشید. در زمستان با خشک شدن خاکهای سطحی آبیاری را شروع کنید (به جز زمان گلدهی که به آب بیشتری احتیاج دارد؟)

  رطوبت: در صورت خشک بودن هوا احتیاج به غبار پاشی روزانه دارد. گلها را از خیس شدن محفوظ نگه دارید. جهت تامین رطوبت پایدار گلدان را درون گلدانی بزرگتر قرار داده و حد فاصل بین آن دو را با خزه مرطوب پر نمائید.

  خاک: مخلوطی از سه قسمت خاک لوم و یک قسمت پیت بهترین خاک است.

  تعویض گلدان: در اوایل بهار با تمام شدن گلها پس از هرس شاخه‌های خشک گلدان را تعویض نمائید. در صورت عدم امکان تعویض فقط به خارج کردن خاکهای سطحی گلدان و عوض نمودن آن با خاک نو اکتفا کنید.

  تمییز بودن برگها: غبار پاشی کافی است. از مواد براق کننده شیمیایی استفاده ننمایید.

  تکثیر: ریشه‌دار نمودن قلمه در اواخر تابستان ، خوابانیدن شاخه‌ها ، جدا کردن پاجوش‌ها در بهار.
  گل یاس ، گلی خوشبو است و روغنی که از آن گرفته میشود به عنوان عطر استفاده میشود . مخلوط گل یاس با چای سبز یک آشامیدنی نشاط آور و نیروبخش است که برای تولیدمثل نیز مفید است . گل یاس معمولاً در شبها و در هوای خنک باز میشود .
  برای ناراحتی های کبد ، اسهال خونی و انواع دردها مثل دردهای دوران قاعدگی در خانمها و برخی بیماریهای پوستی مانند جذام مفید است . گل یاس داوودی ضد افسردگی و استرس است . استنشاق بوی خوش آن مست کننده بوده و برای فعالیت مغز و افزایش سطح هوشیاری مفید است .
  روغنی که از گل یاس گرفته میشود برای تهیه انواع صابون ها و لوازم آرایشی و عطر استفاده میشود . بهترین زمان برای گرفتن روغن گل یاس ، فنگامی است که گل باز شده و بوی خوش آن همه جا پراکنده شده است و معمولاً این عمل در شب انجام میشود و روغن گرفته شده در این زمان ، بهترین روغن است .
  خوابیدن در اتاقی که پر از گل های یاس باشد به بهبود وضعیت مزاج و آرامش اعصاب و زودتر خوابیدن و خواب راحت و حفظ نشاط و شادابی و کاهش تنش و نگرانی بعد از بیدار شدن کمک میکند . افرادی که در اتاقهایی میخوابند که بوی گل یاس میدهد سریعتر به خواب میروند و کمتر در رختخواب جابه جا میشوند و میتوانند سریعتر و بهتر و دقیقتر به سؤالهای هوشی پاسخ دهند .
  علف هرز چيست ؟!
  گياهى است كه هنوز فوايدش كشف نشده است
  ....
  بحث: زندگی با گیاهان دارویی


 16. کاربرانی که از پست مفید *FATIMA* سپاس کرده اند.


 17. #9
  کاربر حرفه ای
  رشته تحصیلی
  آب و خاک
  نوشته ها
  6,338
  ارسال تشکر
  36,121
  دریافت تشکر: 19,588
  قدرت امتیاز دهی
  34256
  Array
  *FATIMA*'s: جدید75

  پیش فرض پاسخ : گلهای دارویی بومی ایران

  گل سرخ (محمدی)

  گل سرخ به صورت درختچه ای است از خانواده گل سرخ با شاخه های قهوه ای پوشیده از تیغ و برگ های آن دارای بریدگی های شانه ای و به رنگ سبز تیره بوده و برگچه های آن دندانه دار هستند . گلهای آن قرمز ، صورتی ، زرد یا سفید و همیشه پرپر بوده و عطر خوش آیندی از خود متصاعد میکنند . موطن اصلی گیاه گل سرخ ایران و قفقاز است .
  غنچه ها و گل این گیاه را در اوائل دوره گلدهی آن در هوای گرم و خشک جمع آوری میکنند و سپس آنها را سریعاً در حداکثر 35 درجه سانتیگراد خشک مینمایند و مورد استفاده دارویی قرار میدهند .
  پزشکان سنتی گل سرخ را به عنوان مسهل ، مفرح ، مقوی قلب و اعضای بدن ، ضد صفرا و بلغم ، جهت معالجه و ورم حنجره و دهان و گلو به صورت غرغره مورد استفاده قرار میدهند .
  ضماد : نافع برای ورم مقعد، رفع جوش، التیام زخمها( آبله)،خشک کردن زخمها ، رفع خونریزی و رطوبات رحم، رفع زگیل، ناراحتی های پوستی، رویانییدن گوشت تازه بر زخمهای عمیق، تحلیل ورمهای گرم، شکستگی اعضاء
  -مالیدن: رفع سردرد گرم، چشم درد، گوش درد، تقویت دندان و لثه، ترمیم زخمهای دهان،رفع بد بویی عرق، قطع عرق ( جزء داروهای گیرنده در درمان چشم درد و التهاب چشم)
  -غرغره:مقوی دل و دماغ
  - بخور: درمان نزله گرم،عفونت بینی، بواسیر(پولیپ) بینی
  - عصاره گل خشک شده :قابض ، رفع خونریزی سینه، قطع اخلاط خونی، رفع رطوبات معده ، درمان یبوست، رفع خفقان گرم، رفع ضعف قلب ، بند آوردن اسهال های گرم (جزء داروهای سرد مزاج برای علاج سوءمزاج قلب و خفقان گرم قلب)
  - ضماد: خشک کردن رطوبتها
  - خوردن گل بن: قطع اخلاط خونی از سینه، قابض، بند آوردن اسهال
  - خوردن زرود: بند آوردن خونریزی ازهرعضوی، قطع اسهال های سخت
  خواص روغن: قابض ، محلل، بازکننده مجاری ، مسهل
  موضعی: رفع سردرد، تقویت دماغ، رفع بی خوابی، تسکین درد گوش، درد سر، درد دندان، رویانییدن گوشت بر زخمهای عمیق،خشک کردن رطوبات و چرکها، سوختگی آتش، رفع عرق
  خوردن: مسهل مواد لزج، بند آوردن اسهالهای صفراوی، مسکن التهاب معده، زخم روده، دل درد، دل پیچه
  تنقیه: درمان زخم روده ها، دل درد و دل پیچه
  علف هرز چيست ؟!
  گياهى است كه هنوز فوايدش كشف نشده است
  ....
  بحث: زندگی با گیاهان دارویی


 18. کاربرانی که از پست مفید *FATIMA* سپاس کرده اند.


 19. #10
  کاربر حرفه ای
  رشته تحصیلی
  آب و خاک
  نوشته ها
  6,338
  ارسال تشکر
  36,121
  دریافت تشکر: 19,588
  قدرت امتیاز دهی
  34256
  Array
  *FATIMA*'s: جدید75

  پیش فرض پاسخ : گلهای دارویی بومی ایران

  گل داودی

  گل داودی گونه ای از گل داودی از خانواده کاسنی میباشد ، گیاهی است پایا ، علفی ، بابن ضخیم چوبی ، ساقه آن ایستاده ، به طول 25-15 سانتیمتر ، ساقه های گل دار متعدد . سبز و منتهی به یک کپه هستند .
  برگها متراکم ، فشرده بر هم ، دمبر گلدار ، بریده و سینوسی ، تقریباً مدور و پنجه ای با 9-7 تقسیم باریک ، خطی ، نوک تیز کامل یا دوشکافه است .
  گل های آن مجتمع در کپه های شعاعی متوسط ، با گلچه های لوله ای زرد و گلچه های زبانه ای سفید ، بیضی ، کمی بلندتر از دیسک ، موسم گل دادن اردیبهشت ، خرداد ، انتشار جغرافیایی نواحی البرز ، غرب ایران ، کوه الوند است .
  گل داودي به دو طريق در هواي آزاد و در گلخانه كشت مي شود كه هركدام از آنها را بصورت گلداني و با هواي آزاد مي توان پرورش داد .
  اگر بخواهيم از گل داود ی در پاییز استفاده کنیم ، احتیاج به گلخانه ندارد و کاشت و برداشت آن در زمین و هوای آزاد امکان پذیر بوده و عملیات ازدیاد هم در هوای آزاد صورت میگیرد . و اگر بخواهیم در زمستان استفاده کنیم ، کاشت و برداشت آن نیاز به گلخانه دارد .
  بعضي از تهيه كنندگان گلهاي داودی در سه ماهه اواخر پاییز و زمستان از پوشش نایلونی استفاده میکنند که البته این موضوع به عوامل طبیعی و شرایط اقلیمی مکان بستگی دارد .
  نور : داودی به نور کامل احتیاج دارد ولی اواسط روز از نور مستقیم بیزار میشود .
  دما : بهترین درجه حرارت برای این گیاه در تمام طول سال 16 درجه سانتیگراد است .
  آبیاری : اگر از داودی داخل آپارتمان نگهداری میکنید هر 2 هفته یک بار (در تمام فصل های سال ) گیاه را آبیاری کنید و همیشه خاک را مرطوب نگهدارید . مواظب باتلاقی شدن خاک باشید و هرگز اجازه ندهید آب اضافی در گلدان بماند .
  ضد التهاب ، ضد میکروب ، کم کننده فشار خون ، خنک کننده .
  چای گل داوودی فاقد هرگونه کافئین است و نه تنها سموم را از بدن دفع می کند بلکه روشنایی چشم را می افزاید.
  این نوشیدنی علاوه بر افزایش میزان گردش خون کلسترول و بسیاری از بیماریهای مرتبط با افزایش سن مانددفشارخون و بیماریهای قلبی و عروقی را کنتر ل می کند.
  بسیاری مشکلات پوستی مانند آکنه و جوش با جوشاندن گل داوودی در کمی آب به مدت 5دقیقه و مصرف منظم آن بهبود پیدا می کند.
  از آن جايي که اين گياه غني از ويتامين c است، مصرف چاي آن در کاهش درد سينوزيت موثر است
  ویرایش توسط *FATIMA* : 15th August 2011 در ساعت 02:57 AM
  علف هرز چيست ؟!
  گياهى است كه هنوز فوايدش كشف نشده است
  ....
  بحث: زندگی با گیاهان دارویی


 20. کاربرانی که از پست مفید *FATIMA* سپاس کرده اند.


صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. نبرد نامتقارن؛ راهبرد ایران برای شکست نظامی آمریکا
  توسط Karim1504 در انجمن استراتژی و تاکتیک
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 11th May 2011, 10:12 PM
 2. نطق تاريخی دکتر مصدق در دادگاه لاهه
  توسط majid71 در انجمن قاجار، پهلوی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 13th February 2011, 02:29 PM
 3. جاده ابریشم و مبادلات فرهنگی بین چین و ایران
  توسط MR_Jentelman در انجمن حکومت های محلی و ملی در ایران
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 29th August 2009, 09:33 PM
 4. روابط اقتصادي دوره ي قاجار
  توسط pooriarezai7 در انجمن قاجار، پهلوی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 16th May 2009, 11:40 AM
 5. اصلی ترین سند مالکیت ایران بر خلیج فارس در آستانه ی نابودی
  توسط امید عباسی در انجمن خلیج همیشه پارسی
  پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: 16th January 2009, 10:18 PM

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •