PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : معرفی گیاهانی که باعث مسمومیت در دامها میشوند*FATIMA*
9th March 2011, 02:44 AM
منبع : گیاهان سمی ایران و مسمومیت آنها در دامها تألیف دکتر محمدرضا اصلانی[golrooz]
نام علمی : Acroptilon repens
نام انگلیسی : Russian Knapweed
نام فارسی : تلخه
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
تلخه گیاهی چند ساله ، تلخ مزه و جزو گیاهان هرز صیفی کاریها ، باغها و زمین های بایر است . این گیاه دارای ریشه راست و عمیق بوده و ارتفاع آن گاهی به نیم متر میرسد . ساقه های تلخه راست و حاوی انشعابات متعددی است و انتهای ساقه به گل آذین تخم مرغی شکل ختم میشود که رنگ آن صورتی یا بنفش است . روی برگها و ساقه ها کرکهای نرمی به رنگ خاکستری وجود دارد .
تغذیه ی طولانی مدت این گیاه در تک سمی ها موجب شکل گیری بیماری برگشت ناپذیر مغزی به نام انسفالومالاسی نیگروپالیدال میشود که در آن ناحیه نیگروپالیدال معز نرم شده و از بین میرود . تخریب این قسمت موجب از بین رفتن توانایی دام برای جویدن غذا میشود .
نشانه های درمانگاهی به دنبال خوردن مقدار زیاد گیاه در یک دوره طولانی ، به شکل ناگهانی ظاهر میشود . در ابتدا اسب های مبتلا افزایش تونیسیته عضلات پوزه و لب ها را نشان میدهد به طوری که دندان های پیشین نمایان و دهان نیمه باز باقی مانده و زبان خارج و آویزان میگردد . حرکات مداوم زبان به خصوص در تلاش برای خوردن غذا موجب سرازیر شدن بزاق کف آلود میشود . به هر حال در چنین وضعیتی اخذ طبیعی غذا و جویدن آن شدیداً مختل میشود .در مواردی که یک طرف مغز درگیری بیشتری دارد لب ها به یک طرف کشیده شده و دام ممکن است در یک جهت به دور خود چرخش نماید . رفتارهای غیرطبیعی دیگری مانند خمیازه کشیدن فراوان و بالا انداختن غیرطبیعی سر ممکن است دیده شود . به علت عدم امکان تغذیه ی دام ، کاهش وزن با گذشت زمان شدت مییابد و اگر دام معدوم نشود در نهایت به علت گرسنگی یا پنومونی حاصل از استنشاق مواد غذایی تلف میگردد . امکان درمان بیماری وجود ندارد و ترمیم نواحی آسیب دیده مغز ممکن نیست . اسب های مبتلا را میتوان با تجویز آب ، الکترولیت ها و تغذیه آنها با جیره آبکی غنی از انرژی به وسیله لوله معدی زنده نگه داشت .

*FATIMA*
9th March 2011, 02:58 AM
نام علمی : Adonis flammea
نام انگلیسی : Flame adonis
نام فارسی : چشم دردو ، سرخک آتشی
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
گیاهان جنس آدونیس یک ساله یا دو ساله بوده و بیشتر در مناطق شنی یا خاک های رسی میرویند . این گیاهان دارای ساقه های راست ، ساده با برگهای سه تا چهار قسمتی اند و هر قسمت از انشعابهایی تشکیل شده است که نیزه ای و زائده مانند به نظر میرسند . گلها در انتهای ساقه قرار گرفته ، منفرد و در گونه های مختلف رنگهای متنوعی دارند .
این گونه ها حاوی گلیکوزید های قلبی از نوع کاردنولید هستند . این گلیکوزیدها به مقدار ناچیز از دستگاه گوارش جذب شده و تجمع چندانی در مورد آنها صورت نمیگیرد . به همین دلیل خوردن این گیاهان مسمومیت شدید و خطرناکی را دنبال ندارد . آدونیس برای گوسفند غیر مطبوع بوده و در صورتی که به اجبار به آن خورانده شود مسمومیت اتفاق می افتد .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
9th March 2011, 03:20 AM
نام علمی : Aesculus hippocastanum
نام انگلیسی : Buckeyes
نام فارسی : شاه بلوط هندی
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
شاه بلوط هندی درختی بزرگ و برگ ریز است که ارتفاع آن به 25 متر هم میرسد . این درخت گلهای خوشه ای به رنگ سفید ، صورتی و یا قرمز عمیق تولید مینماید و میوه ان نیز بزرگ ، خاردار به رنگ سبز - زرد یا قهوه ای و کپسول دار است . این میوه حاوی یک تا چهار دانه قهوه ای رنگ است .
دانه های شاه بلوط هندی حاوی نشاسته و 3 تا 5 درصد گلیکوزید ساپوژنین میباشد . این دانه ها تلخ مزه بوده و به همین دلیل به مقدار زیاد خورده نمیشوند . ساپنین ها به طور معمول به مقدار ناچیز از دستگاه گوارش جذب میشوند . با این حال تماس آنها با مخاط موجب آزردگی و آماس شدید میشود . این عمل میتواند افزایش نفوذپذیری روده ها به اندازه ای که اجازه عبور ساپونین ها و ورود آنها که به خون را بدهد ، بع دنبال داشته باشد . در بین انواع ساپوین ها چنین اثری نادر است .
در دامهای کوچک بیشتر موارد مسمومیت به بلع دانه های گیاه مربوط است . نشانه های درمانگاهی در این دامها در عرض 6 ساعت پس از بلع رخ میدهد که شامل : استفراغ ، اسهال ، ریزش بزاق ، کشیدگی عضلات شکم ، تشنگی ، بی اشتهایی ، دهیدراسیون ، عدم تعادل ، لرزش عضلانی ، سفتی عضلات و افزایش درجه حرارت بدن است . علاوه بر این انسداد دستگاه گوارش به علت انباشتگی در مواردی دیده شده است .
در اسب ها مسمومیت به دنبال خوردن سرشاخه های گیاه رخ میدهد و در آنها گاستروانتریت شدید ، دل درد ، کاهش وزن ، آماس غشاهای مخاطی ، دهیدراسیون ، لرزش عضلانی ، عدم تعادی الکترولیت ها و فلجی مشاهده میشود .
در نشخوار کنندگان نشانه های درمانگاهی رایج عبارتند از افسردگی ، ضعف و لرزش ، پرخونی غشاهای مخاطی ، اتساع مردمک چشم ، قوز کردن ، سفتی و عدم تعادل در گامها ، از پاافتادگی و تشنج به همراه اپیستوتونوس است . نشانه ها پیشروند بوده و در نهایت به کما و مرگ منجر میشود .
درمان دام های مسموم حمایتی بوده و در دامهای بزرگ تجویز مواد مسهل و نیز مایع درمانی سفارش شده است . در دام های کوچک نیز ایجاد استفراغ و یا شستشوی معده در ساعات اولیه بلع گیاه و انجام لاپاراتومی در موارد انسداد باید در درمان مورد توجه باشند .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
14th March 2011, 01:08 AM
نام علمی : Agropyron desertum
نام انگلیسی : desert wheatgrass
نام فارسی : علف گندمی
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
علف گندمی گیاهی چندساله با گل آذین کاکلی است که علف گندمی کاکل دار نیز نامیده میشود . این گیاه در مناطق سردسیر رشد خوبی دارد و ارتفاع آن به حدود یک متر هم میرسد ، برگ های آن در انتها نازک است و غلاف برگ ساقه را میپوشاند . گل آذین نیز چندین متر درازا دارد و در انتها باریک میشود . علف گندمی بومی روسیه و سیبری است و برای کشت مرتع بع ایران وارد شده است .
علف گندمی در مراحل اولیه ی رشد و آبدار بودن میتواند حاوی ترکیباتی باشد که از جذب منیزیم جلوگیری میکنند و به دنبال تغذیه گاوها از آن به هیپومنیزیمی منجر میشود . در چنین شرایطی گیاه حاوی نیتروژن ، پتاسیم و اسیدهای چرب بالا بوده و نسبت پتاسیم به کلسیم - منیزیم نیز از 2/2 فراتر میرود . همچنین افزایش میزان نیتروژن به پروتئین های محلول در آب گیاه با رخداد هیپومنیزیمی مرتبط میباشد .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
15th March 2011, 01:29 AM
نام علمی : Agrostemma githago
نام انگلیسی : Corncockle
نام فارسی : سیاه تخمه ، سیاه دانه
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
سیاه تخمه گیاهی یک ساله یا چند ساله از تیره گل میخک است . ساقه های گیاه راست و به ارتفاع 50 تا 100 سانتیمتر میرسد که پوشیده از کرک هستند . برگهای سیاه تخمه به طور متقابل روی ساقه قرار گرفته و کشیده اند . گلها بزرگ و دارای دمگل بلند میباشند ، هر کدام پنج گلبرگ قرمز مایل به ارغوانی دارند و کاسبرگ ها تقریباً گل را احاطه میکنند . میوه سیاه تخمه کپسول است و داخل هر کپسول 30 تا 40 عدد بذر سیاه رنگ وجود دارد .
سیاه تخمه دارای ساپونین سمی از گروه تری ترپن به نام جیپاژنین است . این ساپونین در تمام قسمتهای گیاه وجود دارد . دام ها به طور معمول از خوردن گیاه امتناع میکنند ، ولی مخلوط شدن ان و به خصوص دانه ها با علوفه یا سایر قسمت های غذای دام موجب مسمومیت میشود .
آلودگی شدید جیره غذایی به سیاه تخمه موجب مرگ ناگهانی دامها میشود . نشانه های درمانگاهی در گاوهای مسموم در ابتدا بی اشتهایی ، تشنگی ، قطع نشخوار و حرکات شکمبه ، ریزش بزاق و نفخ است ، در مراحل بعدی لرزش عضلانی ، دل درد و دندان قروچه ، اسهال ، از پا افتادگی ، فلجی از نوع شل ، هیپوترمی و مرگ در انتها میباشد . در کالبدگشایی دامهای تلف شده خونریزی در قسمتهای مختلف دستگاه گوارش ، دژنراسیون کبد و نیز دانه های گیاه در پیش معده ها و شیردان یافت میشود . همچنین در اسب هایی که با این گیاه مسموم شده اند افزایش تراوش بزاق ، تشنگی غیرعادی و افزایش تعداد تنفس دیده میشود .
تهیه و تنظیم : سلیت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
17th March 2011, 01:36 AM
نام علمی : Allium cepa
نام انگلیسی :ingane
نام فارسی : پیازچه
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
پیاز گیاهی دوساله با برگهای لوله ای استوانه ای و توخالی است . ساقه ی آن گل دهنده ، توخالی به بلندی 3/1-1 متر و قسمت پایین آن متورم است . گلهای آن گروهی به صورت چتر مدور و حجیم به رنگ سفید یا بنفش در انتهای ساقه ی گل دهنده در تابستان ظاهر میشوند . دانه های پیاز ریز و سیاه رنگ است که در کپسول قرار دارند .
دامها در صورت دسترسی تمایل زیادی به خوردن پیاز نشان میدهند و اغلب آن را به علوفه با کیفیت خوب و دانه های غلات ترجیح میدهند . خوردن قسمت های مختلف پیاز میتواند موجب مسمومیت و مرگ و میر دامها گردد .
پیاز جاوی ترکیب سمی به نام ان - پروپیل دی سولفید است که یک روغن فرار و غیر نیتروژنه با بوی تند است . به دنبال جذب ، دی سولفیدها موجب کاهش مقدار آنزیم گلوکز - 6 فسفات دهیدورژناز در گلبول های قرمز میشود .
نشانه های درمانگاهی یک تا 5 روز بعد از خوردن مقدار توکسیک گیاه توسط گاو دیده میشود و شامل بی اشتهایی ، تاکی کاردی و تاکی پنه ، گیجی ، بی حالی و عدم تمایل به حرکت ، رنگ پریدگی مخاطات که با پیشرفت بیماری به زردی تبدیل میشود ، کاهش حرکات شکمبه و دفع ادرار قرمز - قهوه ای تا قهوه ای - تیره است . همچنین بوی پیاز از ادرار و تنفس دامهای مسموم استنشاق میشود .
در صورت شدید بودن مسمومیت و عدم درمان دامهای مبتلا ، از پاافتادگی و مرگ به علت نارسایی ناشی از کمخونی رخ میدهد . سقط و مرده زایی در دام های آبستن مسموم به علت هیپوکسی دیده میشود .
برای درمان دامهای مسموم ، قطع سریع جیره حاوی پیاز ، انتقال خون و تجویز داروهایی خونساز مفید هستند .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
20th March 2011, 02:11 AM
نام علمی : Allium ursinum
نام انگلیسی : wild garlic
نام فارسی : سیر وحشی
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
سیر وحشی یکی از گونه های سیر است که اصطلاحاً سیر کوهی هم نامیده میشود . پیاز این گیاه دارای سع برجستگی کاملاً مشخص است و بوی سیر میدهد . گیاه اغلب دارای دو برگ دراز نوک تیز و دارای دمبرگ است . گل آذین این گیاه مانند سایر گیاهان تیره لاله چتری ساده است که در انتهای ساقه کوتاه یا بلندی قرار میگیرد .
مسمومیت با این گیاه در فصل بهار به دنبال خوردن قسمت های مختلف آن ، در گوسفند گزارش شده است . در این مورد دام های مبتلا کم خونی ، زردی و هموگلوبینوری نشان میدهند و در هپستوپاتولوژی نیز نکروزه توبولهای کلیوی وکست های هموگلوبین در کلیه ها و نکروز مرکز لبولی در کبد مشاهده میشود . غلظت بالای ترکیب اس - متیل سیستئین سولفوکسید در برگها و ساقه گیاه عامل رخداد مسمومیت است .
تهیه و تنظیم :سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
20th March 2011, 02:32 AM
نام علمی : Amaranthus retroflexus
نام انگلیسی : redroot pigweed
نام فارسی : تاج خروس
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
تاج خروس گیاهی یکساله است . این گیاه به صورت علف هرز در بیشتر باغهای میوه ، صیفی کاریها ، جالیز و کشت های زراعی دیگر میروید . ساقه های آن ایستاده ، منشعب یا غیرمنشعب ، شیاردار و پوشیده از کرک های کوتاه و زیرزمینی است . بلندی گیاه به 15 تا 100 سانتیمتر میرسد . برگهای آن دراز کشیده و تخم مرفی شکل با حاشیه صاف و رنگ سبز روشن هستند . گلها کوچک ، غیرمرئی و مجتمع اند و گل آذین آن خوشه ای است . دانه ها بسیار ریز و براق به رنگ سیاه میباشند .
مسمومیت با تاج خروس در خوک ، گاو و گوسفند گزارش شده است . این گیاه میتواند حاوی مقدار توکسیک اگزالات و نیترات باشد و موجب مسمومیت با این مواد در دامها شود . میزان اگزالات برگ های تاج خروس تا 30% وزن خشک آنها ممکن است باشد . همچنین در گزارشی نیترات موجود در این گیاه 6/20% وزن خشک آن اعلام شده است .
مشخصه آن ضایعات کلیوی بدون حضور کریستالهای اگزالات کلسیم است . این مسمومیت در گاوها عمدتاً در اواخر تابستان و اوایل پاییز به دنبال خوردن گیاه که در مرحله ی دانه دهی است شکل میگیرد و علت آن هنوز شناخته نشده است . در این مورد حدود 5 روز بعد از مصرف تاج خروس نشانه های درمانگاهی دیده میشود . این نشانه ها شامل ضعف ناحیه خلفی بدن و عدم تمایل دام برای بلند شدن و ایستادن ، لرزش عضلانی به خصوص در اندامهای حرکتی خلفی ، عدم تعادل ، اسهال که ممکن است بدبو و با خون همراه باشد و ادم محیطی میباشد .
دوره ی بیماری یک تا چهارده روز است .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
3rd April 2011, 01:40 AM
نام علمی : Ammi majus
نام انگلیسی : greater ammi
نام فارسی : وایه ، زرنباد ، آموس
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
وایه گیاهی علفی و یک ساله است که بلندی آن به 80 سانتیمتر میرسد و ظاهری شبیه به هویج دارد ولی میوه آن برخلاف هویج از تارهای خمیده و قلاب مانند پوشیده نیست . برگهای قاعده گیاه به صورت قطعات نوک تیز و دندانه دار با پهنک مشخص است ولی برگهای فوقانی آن به قطعات باریک تقسیم شده است . گلهای آن سفیدرنگ ، کوچک و مجتمع در گل آذین های چتری مرکب بزرگ میباشد . زمان گل دادن فروردین و اردیبهشت است .
خوردن قسمت های مختلف این گیاه موجب حساسیت به نور اولیه در دامهای مختلف میشود و رخداد آن در گوسفند ، گاو و بعضی از گونه های طیور گزارش شده است . نشانه های حساسیت به نور چند روز بعد از شروع تغذیه از علوفه آلوده به این گیاه ظاهر میشوند ، اما به دنبال خوراندن دانه های گیاه به مقدار 8 گرم برای هر کیلوگرم وزن بدن در گوسفند و 4 گرم در گاو نشانه های بیماری در عرض 24 تا 48 ساعت بعد شکل گرفته است . علاوه بر ضایعات پوستی معمول در حساسیت به نور ، تورم بافت ملتحمه چشم و ادم قرنیه به صورت ویژه ای در حساسیت به نور ناشی از فورانوکومارین ها مشاهده میشود که احتمالاً ترشح این ترکیبات از طریق اشک عامل آن است .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
3rd April 2011, 02:30 AM
نام علمی : Anagallis arvensis
نام انگلیسی : pimpernel
نام فارسی : آناغالس ، آناگیر
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
آناغالاس گیاهی علفی و یک ساله با ساقه چهارگوش است . این گیاه به صورت گسترده روی زمین رشد میکند و طول آن به 10 تا 30 سانتیمتر میرسد . برگهای گیاه متقابل ، بیضی شکل نوک تیز و بدون دمبرگ هستند . در سطح تحتانی پهنک برگهای آناغالس نقاط ریزی دیده میشوند . گلهای آن معمولاً قرمز رنگ و دارای دمگل دراز میباشند و شکفتن و جمع شدن جام آن به تناسب خشکی و رطوبت هوا و نور روزانه تغییر محسوس نشان میدهد . میوه آن نیز کپسول دار بوده و حاوی دانه هایی به اندازه خشخاش ، بسیار تند و تلخ مزه است .
مسمومست با آناغالس در گوسفند و گاو گزارش شده است . در این موارد دو تا سه روز بعد از قرار گرفتن دامها در پس چر گندم حاوی این گیاه مرگ و میر در آنها مشاهده شده است . نشانه های درمانگاهی در دامهای مسموم شامل ضعف و ناتوانی در حرکت ، دیس پنه ، افسردگی ، گیجی ، اسهال که گاهی با خون همراه است ، از پا افتادگی و کما است که در نهایت به مرگ دام منجر میگردد . تلفات در دامهای مسموم ممکن است به 100 درصد برسد .
در کالبدگشایی دامهای تلف شده ادم زیرجلدی ، تجمع مایع در حفرات بدن ، ادم شدید اطراف کلیوی ، ادم و پرخونی ریه ها ، خونریزی نقطه ای در زیر جلد ، روی کلیه ها و اپی کارد ، ضایعات تخریشی تا زخم شدگی در مخاط مری و ادم و تورم دیواره شیردان دیده میشود . همچنین کلیه ها رنگ پریده تا متمایل به زرد و متورم میباشد .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
5th April 2011, 01:12 AM
نام علمی : Astragalus hamosus
نام انگلیسی : columbine
نام فارسی : آکلیل الملک ، ناخنک
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
اکلیل الملک گیاهی یک ساله به بلندی 25-20 سانتیمتر است . برگهای آن دارای 12-7 جفت برگچه بیضی شکل است که سطح فوقانی آنها کاملاً بی کرک و سطح تحتانی پوشیده از کرک است . گل آذین خوشه ای متراکم ، دمگل واژگون و گلها به رنگ سفید یا زرد میباشند . میوه ی آن نیام به طول 4-2 سانتیمتر و عرض 3/0 سانتیمتر و استوانه ای است که حاوی 25-20 دانه میباشد .
اکلیل الملک حاوی ترکیبات نیترو است که مهمترین آنها میسروتوکسین میباشد . مقدار این ترکیبات در برگ گیاه 11-10 میلی گرم در گرم اعلام شده است . در بین دامها ، گاوها از حساسیت بیشتری نسبت به مسمومیت با ترکیبات نیترو برخوردار هستند .
در شکل حاد مرگ دامها در عرض 3 ساعت بعد از بروز نشانه ها رخ میدهد ، ولی در مواردی نیز روند بیماری تا 24 ساعت طول میکشد . در شکل مزمن مسمومیت ، کاهش وزن ، ژولیدگی پوشش خارجی ، ریزش از بینی ، عدم تحمل تمرین ، دیسترس تنفسی همراه با خرناس ، کشیدن اندامهای حرکتی خلفی روی زمین ، عدم تعادل همراه با درجاتی از فلجی خلفی ، کوری موقت و ریزش بزاق دیده میشود . مدت بیماری چند ماه ممکن است طول بکشد .به دنبال بروز استرس نیز مرگ ناگهانی در دامهای مبتلا ممکن است رخ دهد .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
6th April 2011, 01:20 AM
نام علمی : Atriplex canescens
نام انگلیسی : saltbush
نام فارسی : سلمکی سفید ، بوته شور سفید
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
سلمکی سفید گیاهی چند ساله به بلندی 40 تا 200 سانتیمتر است . شاخه های آن تنک یا انبوه در تمام طول چوبی با ساقه های راست ، نسبتاً ضخیم و با کرک های فلسی خاکستری است . برگها بدون دمبرگ ، خطی - قاشقی تا مستطیلی باریک به طول 1 تا 5 سانتیمتر هستند . گیاه دوپایه و یا به ندرت یک پایه است .
این گیاهان حاوی سلنیوم میباشند . میزان سلنیوم ، در این گیاهان گاهی تا 1500 ppm میرسد و منجر به نارسایی تنفسی ، شوک و مرگ دامهای مبتلا میشود . نشانه های درمانگاهی شکل حاد مسمومیت شامل دیسترس تنفسی شدید ، بی قراری ، بی اشتهایی کامل ، ریزش بزاق ، اسهال آبکی ، تب ، افزایش ضربان قلب و گامهای غیرعادی است که به دنبال این علائم دام از پا افتاده و در عرض مدت کوتاهی تلف میشود .
در شکل مزمن مسمومیت با سلنیوم که بیشتر دیده میشود و قبلاً به آن بیماری قلیایی و گیجان کور گفته میشد ، تظاهرات درمانگاهی به صورت لاغری ، بی حالی ، پوشش خارجی خشن ، عدم سرزندگی ، لنگش و سختی در راه رفتن است . در گاو و تک سمی ها ریزش موهای دم رخ میدهد که به آن بیماری دم شلنگی گفته میشود . در خوک ، بز و اسب کچلی عمومی ممکن است به دنبال ریزش موهای بدن مشاهده گردد . غیر طبیعی شدن سم ها به شکل تورم نوار تاج سم ، ترک خوردن عمیق سم ها ، و در مواردی جدا شدن و افتادن آنها نیز اتفاق می افتد .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
22nd April 2011, 02:11 AM
نام علمی : Atropa belladonna
نام انگلیسی : deadly nigthtshade
نام فارسی : شابیزک غاش غاشی
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
شابیزک گیاهی چند ساله و پایا است که بلندی آن به 5/0 تا 5/1 میرسد و معمولاً در مکانهای مرطوب و سایه دار بر روی خاکبرگ درختان و یا در زمین های آهکی به صورت وحشی و خودرو میروید . این گیاه دارای ریشه ای گوشتی ، دراز و منشعب به رنگ حنایی و ساقه ی استوانه ای و پوشیده از تار است که در انتها دارای تقسیمات دوتایی یا سه تایی است . برگها جفت ، بیضی و نوک تیز هستند و همیشه یک برگ بزرگ در کنار برگ کوچک واقع میشود . گلها بزرگ و منفرد بوده و جام گل آن قهوه ای - چرک یا مایل به بنفش و به صورت استوانه ای است . میوه ی گیاه به بزرگی گیلاس است که در ابتدا سبزرنگ بوده و پس از رسیدن قرمز سیاه رنگ میشود و دانه ها نیز کوچک و تیره رنگ هستند .
شابیزک دارای آلکالوئیدهای تروپان بوده که دارای خواص پاراسمپاتولیتیک بوده و ترشح غدد بزاقی ، عرق و برنشها و نیز حرکات دستگاه گوارش را مهار مینماید و از طرفی موجب شل شدن مثانه ، رحم و مثانه میشوند . همچنین در دوزهای بالا موجب تحریک سیستم اعصاب مرکزی میشوند .
در صورت بلع مقدار کافی از گیاه توسط دامها ، نشانه های بی قراری ، لرزش ، اتساع مردمک ، کوری ، تشنج ، حرکات دیوانه وار و از پاافتادگی بروز میکند . در کالبدگشایی دامهای تلف شده ضایعه ی قابل توجهی مشاهده نمیشود . در دامهای مسموم آتروپین به میزان زیادی از ادرار دفع میشود و چکاندن چند قطره از ادرار آنها در چشم حیوانات آزمایشگاهی مانند خرگوش موجب اتساع شدید مردمک میشود .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
22nd April 2011, 02:20 AM
نام علمی : Avena sativa
نام انگلیسی : oat
نام فارسی : یولاف ، جو دوسر
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
یولاف گیاهی علفی و یکساله به بلندی 5/0 تا 1 متر و گاهی بیشتر است . میوه ی آن به شکل خوشه و سنبله غیرفشرده است در هر سنبله سه گل دارد . گلهای دو طرف بارور میشوند . دانه گیاه در غلافی دارای دوسر قرار میگیرد .
یولاف میتواند حاوی نیترات به مقدار سمی باشد و از این نظر یکی از گیاهان با اهمیت در ایجاد مسمومیت با این ترکیب محسوب میشود . همچنین در آفریقای جنوبی نوعی بیماری در ارتباط با چرای بزها و گاوها بر روی یولاف سبز توصیف شده است که مشخصه های آن حساسیت به نور ، اسهال و مرگ در بزها و اسهال و کاهش تولید شیر در گاوها بوده میباشد . در دامهای تلف شده از شکل تجربی بیماری نکروز مخاط پیش معده ها و پرخونی و خونریزی در شیردان یافت شده است .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
2nd May 2011, 02:14 AM
نام علمی : azadirachta indica
نام انگلیسی : nimb
نام فارسی : چریش ، سنجد تلخ ، زیتون وحشی
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
چریش درختی به بلندی بیش از 10 متر با برگهای بزرگ و مرکب از برگچه های متعددی (5 تا 7 عدد) است که بومی هند و مالزی است . برگها سبز و کناره های آن دارای بریدگی و شبیه دندانه ی نامنظم مانند برگ زبان گنجشک است . دانه له شده این گیاه به طور ملایم بوی سیر میدهد و به سهولت تخمیر میشود .
تجویز برگهای سبز و خشک شده درخت در بزها برای مدت هشت هفته موجب کاهش وزن ، بی اشتهایی ، ضعف و اسهال شده است و در دوزهای بالاتر نشانه های عصبی مانند لرزش و عدم تعادل جلب توجه کرده است .
در کالبد شکافی دامها نیز درجات متنوعی از خونریزی ، پرخونی و دژنراسیون در کبد ، کلیه ها ، ریه ها ، دوازده و مغز و دژنراسیون لوله های سمی نی فروس مشاهده شده است .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
3rd May 2011, 01:09 AM
نام علمی : Bata vulgaris
نام انگلیسی : beet
نام فارسی : چغندر قند
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
چغندر گیاهی چند ساله با برگهای پهن چین دار و سبز تیره است که مستقیماً از ریشه خارج میشوند . ساقه ی گل دهنده در سال دوم به گل مینشیند و میوه میدهد . میوه های آن در اطراف شاخه گل دهنده میرسد و در هر میوه چند دانه وجود دارد .
برگهای چغندر حاوی اسید اگزالیک است و در مواردی مسمومیت با این ماده به علت تغذیه از برگهای تازه گیاه دیده میشود . علاوه بر این ، برگهای گیاه دارای گلیکوزیدها و ساپونین های تحریک کننده است که اثرات آنها به دنبال خوردن گیاه ممکن است ظاهر شود . ریشه گیاه نیز در فصول معینی از سال حاوی ترکیبات آمید بوده و موجب اختلالات گوارشی میشود . همچنین سوء هضم ناشی از تولید زیاد اسید لاکتیک در گوسفند به دنبال تفذیه از ریشه چغندر گزارش شده است .
چغندر میتواند حاوی نیترات به مقدار سمی نیز باشد و مسمومیت با آن در گوسفند و گاوهایی که از چغندر خام تغذیه کرده اند ، مشاهده شده است . در بین دامها اسب حساسیت ویژه ای نسبت به مسمومیت با چغندر قند دارد . در این مورد نشانه های مسمومیت شامل بی قراری ، سردی انتهای بدن ، شیهه کشیدن بی مورد ، ریزش بزاق ، عدم توانایی بلع غذا و آب میباشد .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
3rd May 2011, 02:27 AM
نام علمی : Brassica napus
نام انگلیسی : swedish turnip
نام فارسی : کلزا
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
کلزا گیاهی یک ساله است . گلهای آن زردرنگ بوده و هر کدام چهار کاسبرگ دارند . برگهای آن عاری از کرک میباشند . میوه نیز وضع فاصله دار از ساقه دارد .
کلزا یکی از منابع مسمومیت با نیترات در دامها محسوب میشود . مسمومیت با نیترات همراه با مرگ و میر در گاوهای شیری به دنبال تغذیه از کلزای نارس گزارش شده است . در این مورد میزان نیترات گیاه 12 درصد اعلام شده است . حساسیت به نور اولیه به دنبال تغذیه از کلزا در گوسفند گزارش شده است . همچنین شواهدی از ادم و آمفیزم حاد ریوی در کالبدشکافی و هیستوپاتولوژی دامهای مبتلا مشاهده شده است .
تغذیه از کلزا ، در طیور هم اثرات مضر متنوعی را موجب میشود که شامل گواتر ، کاهش رشد ، کاهش تولید تخم ، بدمزه شدن طعم تخم مرغ ، بدمزه شدن گوشت و خونریزی در کبد است . همچنین کلزا در بوقلمون ها میتواند موجب فیبروز کبد شود . تغذیه ی غازها از جیره حاوی اسید اروسیک ناشی از کلزا نیز کاهش رشد ، میزان مرگ و میر بالا ، هیدروپریکارد و ضایعات کبد ، قلب ، عضلات اسکلتی و طحال را به دنبال داشته باشد .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
7th May 2011, 01:30 AM
نام علمی : Brassica oleracea
نام انگلیسی : wild cabbage
نام فارسی : کلم
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
کلم گیاهی است یک و دو ساله ، برگهای آن پهن ، ناصاف ، موج دار و سبز یا سفید است . این گیاه دارای واریته های متعددی است که برخی از آنها ساقه دار بوده ولی تعدادی بدون ساقه و پر برگ هستند . میوه آن دراز و باریک با دو سر نوک تیز است که دانه ها در آن قرار گرفته اند .
کلم حاوی SMCO است . در بین دام های مختلف فقط نشخوارکنندگان به دنبال تغذیه از گیاهان حاوی SMCO نشانه های مسمومیت با این ماده را نشان میدهند . در شکمبه ی این دامها SMCO توسط میکروارگانیسم ها متابولیز شده و به دی متیل دی سولفید که یک ماده همولیتیک است به وجود می آید . این متابولیت توکسیک از دیواره شکمبه جذب و وارد خون میشود .ادامه ی این روند موجب تعییرات برگشت ناپذیر در هموگلوبین و نیز ترسیب آن به گلبول های قرمز حاوی اجسام هنس توسط طحال از گردش خون خذف میشوند .
نشانه های درمانگاهی در موارد حاد 8 تا 10 روز بعد از شروع تغذیه از کلم به صورت هموگلوبینوری ظاهر میشود . به دنبال رخداد هموگلوبینوری ، ضعف ، رنگ پریدگی مخاطات ، زردی ملایم ، تاکی کاردی و افزایش مختصری در تعداد و عمق تنفس دیده میشود . بسیاری از موارد بیماری با اسهال همراه است . درجه حرارت بدن نیز ممکن است نرمال یا کمتر از آن باشد . در صورت عدم درمان مؤثر ، مرگ و میر دامهای مبتلا متداول است و دامهای نجات یافته نیز دوره نقاهت طولانی مدت دارند ، به طوری که هماتوکریت تا هفته هشتم نیز به وضع نرمال برنمیگردد . مواردی از مسمومیت نیز ممکن است به صورت کم خونی تحت درمانگاهی رخ داده و جلب توجه نکند ولی با کاهش رشد دامها همراه میگردد . علاوه بر این در موارد خیلی شدید نیز مرگ ناگهانی بدون اینکه نشانه های درمانگاهی دیده شود رخ میدهد .
در کالبد شکافی دامهای تلف شده ، زردی ، خون رقیق و آبکی ، پرخونی کلیه ها و تغییر رنگ آنها به قهوه ای متمایل به سیاه ، تورم طحال و پرخونی کبد با ظاهری لوبوله ، یافت میشود و در هیستوپاتولوژی نیز هموسیدروز وسیع و نواحی نکروز در کبد وجود دارد .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
7th May 2011, 01:44 AM
نام علمی : Buxus sempervirens
نام انگلیسی : common box bush
نام فارسی : شمشاد ، کیش
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
کیش درختچه ای است زیبا به بلندی متوسط 5/1 متر که در نواحی مساعد به 6 تا 7 متر نیز میرسد . شاخه های آن منشعب و فراوان ، برگها تخم مرغی پهن و دراز و متقابل بوده ، چرمی و بسیار بادوام هستند . گلها بدون دمگل هستند و به طور دسته ای طوری مجتمع میشوند که در هر دسته گلهای نر در طرفین و گلهای ماده در وسط و انتها قرار میگیرند . به دنبال تابش نور و گرمای خورشید بر برگهای این درختچه بوی نامطبوعی از آنها استشمام میشود .
کیش حاوی آلکالوئیدهای استروئیدی است . این آلکالوئیدها مسمومیت زایی گیاه را باعث میشوند و در تمام قسمت های آن به خصوص برگها و پوست یافت میشوند . دامهای مختلف نسبت به این سموم حساس هستند و زمانی که مقدار کافی از این گیاه توسط آنها خورده شود مسمومیت رخ میدهد . بکارگیری سرشاخه های تازه کیش به عنوان بستر در جایگاه ، چنین شرایطی را فراهم مینماید . مسمومیت با این گیاه در تک معده ایها ، اسب و خوک گزارش شده است .
در موارد مسمومیت با این گیاه گاستروآ؟نتریت و اسهال دیده میشود که بیشتر با دل درد و عدم تعادل همراه است در مواردی اسهال خونی و استفراق مشاهده شود . علاوه بر این پرخونی ریه ها ، اختلال تنفسی و تشنج نیز از نشانه های مسمومیت بوده و مرگ در اثر خفگی رخ میدهد .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
7th May 2011, 01:57 AM
نام علمی : Calotropis procera
نام انگلیسی : bow string hemp
نام فارسی : استبرق ، عقدا
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
استبرق درختچه ای است که بلندی آن به 3 تا 4 متر میرسد و دارای شاخه های شخیم پر از شیرابه سفیدرنگ است . پوست آن متمایل به قرمز و شاخه های جوان آن نیز پوشیده از کرک است . برگها پهن و بدون دمبرگ با قاعده قلبی شکل و تا حدی گوشتی هستند . گلهای گیاه بزرگ و به رنگهای گلی ، سفید ، ارغوانی و قرمز دیده میشوند . میوه تخم مرغی شکل است و وقتی شکافته میشود از آن تارهایی شبیه به تار ابریشم یا حریر بسیار نرم که در واقع کاکلهای دانه های گیاه میباشند ، خارج میگردند .
استبرق حاوی گلیکوزیدهای قلبی کیباشد که عمدتاً در شیره گیاه یافت میشوند و در ساقه ، برگ و ریشه نیز وجود دارند . این گلیکوزیدها بسیار سمی بوده و سریع روی قلب عمل مینماید . شیره سفیدرنگ گیاه هم اثرات سوزاننده روی غشاهای مخاطی و پوست دارد . اسب نسبت به مسمومیت با این گیاه بسیار حساس است . در این موارد ، علائم عصبی ، تکرار ادرار ، کف آلود بودن دهان ، دیس پنه و اسهال از نشانه های اصلی در دامها بوده و پرخونی و ضایعات هموراژیک در بافت های مختلف بزهای تلف شده ، مشاهده شده است .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
13th May 2011, 02:01 AM
نام علمی : Cannabis sativa
نام انگلیسی : hemp plant
نام فارسی : شاهدانه
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
شاهدانه گیاهی یک ساله و علفی است . ریشه ی این گیاه عمودی و بلندی ساقه آن 1 تا 3 و گاهی به 4 متر ممکن است برسد . برگهای آن دارای قسمت های جدا شده است و برگچه های آن 5 تا 7 و گاهی تا 9 عدد هستند . برگچه های هر برگ به شکل برگهای مستقل و همه از یک نقطه مرکزی ، که رگبرگ میباشد ، خارج میشوند . هر برگچه بیضی شکل ، باریک و دراز ، با نوک تیز و دارای کناره های دندانه دار است . برگها متقابل با دمبرگ دراز هستند . گلهای نر به صورت مجتمع و خوشه ای روی پایه های نر و گلهای ماده به صورت سنبله و بدون دمگل هستند .
ترکیب اصلی و فعال شاهدانه آلکالوئیدی به نام تتراهیدروکانابینول است . این ترکیب دستگاه قلب و عروق ، دستگاه عصبی و سیستم ایمنی بدن را تحت تأثیر قرار میدهد . مسمومیت با شاهدانه و یا فرآورده های آن در سگ ، اسب ، قاطر و گاو گزارش شده است . نشانه های درمانگاهی مسمومیت در این دامها کم و بیش شبیه هم است . در اسب و قاطر ، دیس پنه آ به صورت بارز ، لرزش عضلانی و ریزش بزاق کف آلود از دهان مشاهده میشود . در کالبدگشایی دامهای تلف شده یافته ها اختصاصی نبوده و شامل پرخونی ریه ها ، دستگاه گوارش و دستگاه ادراری همراه با خونریزی بر روی قلب و در معده میباشد .
در گاوهای مسموم شده با شاهدانه ، لرزش عضلانی ، میدریاز ، ریزش فراوان بزاق ، عدم تمایل به حرکت ، عدم هماهنگی گامها و کف در دهان مشاهده میشود . این دامها در عرض یک تا 3 روز ممکن است تلف شوند .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
13th May 2011, 02:14 AM
نام علمی : Chelidonium majus
نام انگلیسی : celandine
نام فارسی : مامیران ، زرده چاو ، زردچوپ
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
مامیران گیاهی چندساله است . برگهای آن زنگاری یا سبز مایل به کبود بوده و به چندین قسمت تقسیم شده اند که هر قسمت نیز دندانه دار است . گلهای گیاه زرد و بلندی آن به 40 تا 100 سانتیمتر میرسد . میوه سیلیک دراز و باریک است که پس از رسیدن شکاف برمیدارد و دانه های داخل آن دیده میشوند . در تمام قسمت های گیاه شیره ای به رنگ زرد نارنجی وجود دارد .
مامیران دارای ترکیبات آلکالوئیدی مختلفی است و سمیت آن عمدتاً مربوط به آلکالوئیدی به نام کلریترین میباشد . آلکالوئید سمی دیگر گیاه ، کلیدونین است و موجب ایجاد بیماری با نشانه های عدم هماهنگی گامها ، ریزش بزاق ، ریزش ادرار به صورت قطره ای و تشنج در گاوها میگردد .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
18th May 2011, 02:03 AM
نام علمی : Cichorium intybus
نام انگلیسی : wild succory
نام فارسی : کاسنی
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
کاسنی گیاهی علفی و چند ساله است که در حالت وحشی بلندی آن به 5/0 تا 5/1 متر میرسد . ریشه ی آن عمودی ، قهوه ای رنگ به قطر انگشت بوده و تا یک متر درازا دارد و در مقطع سفیدرنگ است و حاوی شیرابه ای شیری رنگ است . ساقه گیاه باریک ، استوانه ای و دارای انشعابات کم است . برگهای آن در ناحیه قاعده ساقه دراز ، منقسم به قطعات عمیق دندانه دار و منتهی به یک قسمت مثلثی شکل در انتها هستند و هر قدر به رأس ساقه نزدیک میشود برگهای کوچکتر و کناره ها ساده میگردند . گلها آبی و به تعداد زیاد در طول محور دراز ساقه و انشعابات آن قرار دارند . هر کدام 18 تا 20 گل زبانه ای منتهی به 5 دندانه دارند .
خوردن ریشه های این گیاه موجب مسمومیت در گاوها شده است . در این مورد ، نشانه های درمانگاهی اسهال ، بی اشتهایی و ریزش بزاق بوده و در کالبدگشایی دامهای تلف شده نیز تغییرات آماسی در دستگاه گوارش ، پرخونی کبد ، کلیه ها و ریه ها و خونریزی نقطه ای در زیر اندوکارد مشاهده شده است . میزان مرگ و میر نیز 10% بوده است .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
26th May 2011, 01:14 AM
نام علمی : Citrullus colocynthis
نام انگلیسی : bitter apple
نام فارسی : هندوانه ی ابوجهل ، حنظل
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
هنودوانه ی ابوجهل گیاهی علفی ، چندساله و دارای ساقه های خوابیده یا پیچک دار و بالارونده و پوشیده از تار است . برگهای آن متناوب ، منقسم به لوبهای متعدد دندانه دار ، پوشیده از تار و دارای ظاهری به رنگ مایل به سفید در سطح تحتانی پهنک آن است و از کناره آنها پیچک هایی خارج میشود که موجب اتصال گیاه به تکیه گاه میشود . گلهای آن نر و ماده جداگانه روی یک پایه و به رنگ زرد نارنجی است . میوه کروی به رنگ زرد به بزرگی یک پرتغال با پوست نازک ولی سخت با مغز سفید و دانه های سفید و بیضی شکل است .
میوه ی هندوانه ی ابوجهل حاوی گلیکوزیدی با طعم بسیار تلخ به نام کولوسینتین است . تجویز توأم برگ و میوه آن با دوزهای بیشتر از 250 میلی گرم در کیلوگرم وزن بدن موجب پیدایش نشانه های اسهال ، بی اشتهایی ، دیس پنه ، کاهش وزن و مرگ در عرض 4 ساعت تا 25 روز شده است . در این مورد افزایش اوره ، کراتینین و پتاسیم سرم و کاهش کلسیم و پروتئین آن دیده شده است .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
30th May 2011, 01:08 AM
نام علمی : Conium maculatum
نام انگلیسی : herb benuet
نام فارسی : شوکران ، بیخ تفت
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
شوکران گیاهی علفی و دو ساله با شاخه های فراوان و ساقه ی توخالی است و بلندی آن یک تا 2 متر و گاهی تا 3 متر میرسد . ساقه ها بدون کرک و اغلب به وسیله غبار مایل به آبی پوشیده شده اند و مشخصه ی آنها در این گیاه نقاط ارغوانی رنگ به خصوص در قسمت تحتانی است . برگها بزرگ ، متناوب و دارای بریدگیهای بسیار هستند . وضع متناوب برگها به تدریج که از قاعده ی ساقه به انتها میرسد ، به صورت متقابل درمی آید . گلها کوچم ، سقیدرنگ و مجتمع به صورت گل آذین های چتر مرکب میباشند . دانه ها قهوه ای رنگ پریده به ابعاد 5/1 در 3 میلیمتر بوده و یک طرف آنها 5 ستیغ طولی و طرف دیگر آنها صاف است . ریشه سفید ، دراز و سفت است . در صورت فشردن قسمت های مختلف این گیاه بوی نامطبوعی به مشام میرسد که به بوی ادرار موش تشبیه کرده اند .
گیاه شوکران حاوی آلکالوئیدهای پیپریدین است که تا کنون 8 نوع آن مشخص شده است . نشانه های درمانگاهی مسمومیت به دنبال خوردن گیاه در عرض یک ساعت ظاهر شده و در صورتی که مقدار گیاه خورده شده کافی باشد ، مرگ در مدت 2 تا 3 ساعت اتفاق می افتد . نشانه ها در همه دامها تقریباً مشابه بوده و تفاوت مختصر در بین آنها دیده میشود . این نشانه ها شامل ضعف عضلانی ، لرزش ، ریزش ملایم بزاق ، آروغ پی در پی ، سیانوزه شدن غشاهای مخاطی ، نبض سریع و ضعیف ، اتساع مردمک ها ، کشیدن پاهای عقب روی زمین . دفع مکرر ادرار و مدفوع و بوی خاص موش در ادرار و تنفس میباشد . متعاقب این نشانه ها افسردگی ظاهر میگردد . اسب های مسموم عدم تعادل و گیجی را با شدت بیشتر نشان میدهند .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
4th June 2011, 01:30 AM
نام علمی : Convolvulus arvensis
نام انگلیسی :bindweed
نام فارسی : پیچک ، نیلوفر صحرایی ، پیچ پیچک
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند])
پیچک گیاهی چند ساله ، علفی با ساقه بلند ، بالارونده و پیچنده است که به وسیله ساقه های خزنده زیرزمینی تکثیر می یابد . طول ساقه ها به 30 تا 100 سانتیمتر میرسد و به طرف راست تکیه گاه خود میپیچند . برگها کشیده و بلند نوک تیز سر نیزه ای هستند . گلها شیپوری و صورتی ، سفید یا مخلوطی از این دورنگ هستند و در طول ساقه به صورت انفرادی یا دوتایی ظاهر میشوند . در سطح خارجی جام گل آن گاه لکه های ارغوانی مشخص دیده میشود . این گیاه با پراکندگی زیاد در مزارع ، باغها و در کنار جاده ها دیده میشد و در بسیاری از نقاط ایران میروید .
پیچک حاوی آلکالوئیدهای متعددی شامل پزودوتروپین و به مقدار کمتر تروپین و تروپینون است . مسمومیت با پیچک در اسب گزارش و توصیف شده است . نشانه های درمانگاهی شامل دل درد به علت فلجی روده ها ، نفخ روده ها ، اتساع مردمک ها ، تاکیکاردی و کاهش وزن میباشد . پس از کالبدشکافی اسب های تلف شده فیبروز روده ها و اسکلروز عروق در آنها مشخص شده است .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
13th June 2011, 01:28 AM
نام علمی : Corchorus olitorius
نام انگلیسی : nalta jute
نام فارسی : کتان هندی ، چتائی
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
چتائی گیاهی یک ساله با ساقه راست و بلندی آن به حدود یک متر میرسد . این گیاه دارای برگهای بیضی شکل دراز نوک تیز با دندانه های ریز است . گلها زرد روشن ، منفرد یا دوتایی در کنار برگها ظاهر میشوند و میوه آن باریک ، دراز و استوانه ای است که حاوی دانه های سه گوش و سیاه رنگ است . گیاه در مناطق گرم پراکنده است .
دانه های چتائی حاوی گلیکوزیدهای قلبی است که مهمترین آن کورکوین که مشابه استروفانتادین است ، میباشد .
متعاقب خوردن جیره آلوده به دانه ی گیاه در گاوها بی اشتهایی ، اسهال ، اسهال خونی و مرگ به طور ناگهانی دیده شده است . در کالبدگشایی دام های تلف شده نیز خونریزی در روده ها به خصوص روده کور ، خونریزی بر روی اپی کارد و اندوکارد ، پرخونی کبد ، تورم و زخم شدگی هزارلا ، پرخونی و ادم ریه ها ، هموسیدوز در طحال ، دژنراسیون عضلات صاف سرخرگهای میوکارد ، نفروز ملایم و دژنراسیون متوسط تا شدید هپاتوسیت ها در اطراف آسینی ها یافت شده است .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
13th June 2011, 01:47 AM
نام علمی : Cuscuta Spp
نام انگلیسی : doddor
نام فارسی : سس ، کتان صحرایی
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
سس گیاهی یک ساله ، بی برگ ، بدون رنگ و کلروفیل است و جزء گیاهان پیچنده و انگل است . این گیاه روی درختان ، درختچه ها و گیاهان زراعی مانند لوبیا ، نخودفرنگی ، یونجه ، شبدر و توتون میرویند .
خوردن سس توسط دامها به خصوص گاو موجب ایجاد ضایعات گاستروآنتریت شده که به دنبال آن اسهال دیده میشود و بیشتر با درد محوطه بطنی و عدم تعادل همراه است و گاهی نیز اسهال خونی و استفراغ رخ میدهد .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
13th June 2011, 02:17 AM
نام علمی : Cycas revoluta
نام انگلیسی : Japan fern palm
نام فارسی : سیکاس
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
سیکاس درختچه ای زیبا ، همیشه سبز و مشابه نخل است . در تهران و سایر نقاط فقط در گلخانه ها قابل کشت و دوام است .
این گیاه حاوی گلیکوزیدی به نام سیکازین است که موجب ضایعات دستگاه گوارش و کبد میگردد .
مصرف مکرر گیاه منجر به بروز نشانه های عصبی میشود و این شکل از مسمومیت نیز در گاو بیشتر دیده میشود . نشانه های درمانگاهی در این موارد کاهش وزن ، ضعف ، عدم تعادل به خصوص در قسمت های خلفی است .
مصرف دانه های سیکاس توسط اسب ها نیز منجر به فلجی ، گیجی ، زردی و ضلیعات کبدی میشود . خوردن یک یا دو دانه گیاه به وسیله سگ ، ضمن ایجاد استفراغ ئ اسهال شدید و افزایش آنزیم های کبدی به مرگ منجر میشود . افسردگی ، پرخونی مخاطات ، ریزش فراوان بزاق ، ضعف ، عدم تعادل ، تشنج و کما از دیگر نشانه های درمانگاهی در سگ های مسموم است .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
13th June 2011, 02:35 AM
نام علمی : Cynodon dactylon
نام انگلیسی : bermuda grass
نام فارسی : پنجه مرغی
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
پنجه مرغی گیاهی چند ساله است که از نظر شکل متنوع و متغیر است و دارای ساقه ی زیرزمینی سفید مایل به زرد میباشد که گیاه جدید از آن میروید . سرعت رشد و انتشار این گیاه بسیار زیاد است و آفت بسیار خطرناکی برای یونجه زارها محسوب میشود . ارتفاع ساقه ها به 10 تا 70 سانتیمتر میرسد . ساقه گل دهنده اغلب راست است و از وسط ساقه خزنده خارج میشود . برگها نیزه ای و دارای غلاف شکاف دار هستند که غلاف از خود برگ پهن تر بوده و ساقه را دربرمیگیرد . تعداد سنبله های این گیاه 4 تا 5 عدد است که در رأس ساقه گلدهنده به شکل پنجه قرار دارند .
پنجه مرغی ممکن است در بعضی از فصول مانند پاییز سمی باشد و موجب ایجاد سندرم ترموژنیک گردد . ترمور ناشی از پنجه مرغی در فصل پاییز دیده میشود ولی علوفه جمع آوری شده در این فصل ، در فصل زمستان نیز میتواند در دامها ایجاد مسمومیت نماید . نشانه های درمانگاهی به دنبال مصرف گیاه در عرض 36 تا 48 ساعت در گاوها ظاهر میشوند . این نشانه ها شامل لرزش و انقباضات عضلانی در نواحی شانه و گودال تهیگاه ، ناهماهنگی در حرکات که هنگام تهیج دام تشدید میشود ، ضعف پاهای خلفی و قسمت پشتی بدن ، حرکات خشک و سفت اندام های حرکتی قدامی و ناتوانی دام برای ایستادن در مراحل پیشرفته بیماری میباشد .
4 تا 6 هفته طول میکشد تا بهبودی کامل حاصل گردد . در طول این دوره در صورت تحریک و یا تهییج دام نرمال و در حال استراحت ، نشانه ها آشکار میشوند .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
14th June 2011, 01:42 AM
نام علمی : Daphne mezereum
نام انگلیسی : mezereon
نام فارسی : مازریون ، هفت برگ
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
مازریون درختچه ای است کوتاه که بلندی آن تا 5/1 متر میرسد و در بسیاری از نقاط ایران به صورت وحشی میروید و همچنین به عنوان گیاه زینتی پرورش داده میشود . برگ های این گیاه بیضی دراز و از هر دو سر باریک و بدون دمبرگ هستند . ریزبرگها به رنگ سبز غباری هستند و سفید به نظر میرسند و در امتداد شاخه گل دهنده در اواخر زمستان و اوایل بهار ظاهر میشوند . برگها معمولاً پس از ظهور گلها میرویند . میوه ی آن کوچک ، آبدار و بیضی تخم مرغی شکل است که پس از رسیدن به رنگ قرمز ارغوانی و تیره درمی آید .
مسمومیت در گاوها به صورت فوق حاد یا حاد رخ میدهد و میتواند با مرگ و میر تا 100% همراه باشد . در این موارد نشانه های درمانگاهی شامل درد محوطه بطنی ، ریزش بزاق ، کوری ، عدم تعادل ، اسپاسم ، فلجی و کما است . در تک معده ایها نیز به دنبال خوردن میوه یا پوست گیاه ، دل درد شدید ، استفراغ ، اسهال و اسهال خونی ، تورم دهان ، ریزش بزاق و کلاپس عمومی دیده میشود . در کالبدشکافی این دامها نیز گاستروآنتریت شدید همراه با نواحی متمایل به سفید و شبیه به سوختگی در قسمتهای ابتدای دستگاه گوارش مشاهده میشود .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
14th June 2011, 01:56 AM
نام علمی : Datura stramonium
نام انگلیسی : jimson weed
نام فارسی : تاتوره ، مرگ موشه ، علف جن
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
تاتوره گیاهی یک ساله به بلندی 30 تا 80 و گاهی 100 سانتیمتر است که در حاشیه مزارع و در زمینهای بایر میروید . ساقه ی گیاه استوانه ای ، منشعب و قطور ، برگها پهن ، متناوب ، چین خورده و دارای دانه های درشت و نوک تیز میباشد . گلها درشت ، منفرد و شیپوری به رنگ سفید یا بنفش بوده و در اواخر بهار ظاهر میشود . میوه ی آن کپسولی به طول حدود 5 سانتیمتر و پوشیده از خار است . دانه ها لوبیایی شکل ، به رنگ قهوه ای تیره و نقطه دار هستند و نزدیک به 400 عدد از آنها در هر میوه ای قرار دارند . قسمت های مختلف این گیاه در حالت تازه دارای بوی قوی ، نافذ و نامطبوع میباشند .
قسمت های مختلف تاتوره حاوی آلکالوئیدهای تروپان است . ضایعات بعد از مرگ چندان اختصاصی نبوده و شامل پرخونی ریه ها و کبد ، خونریزی در کبد و تغییر چربی در آن است علاوه بر این در بزها آسیت و هیدروپریکارد نیز دیده شده است . در گاوهای تلف شده خونریزی زیر اپی کارد ، پرخونی کبد و آماس نزله ای روده ها گزارش شده است . نشانه های مسمومیت با تاتوره در اسب ها شامل افسردگی ، بی اشتهایی ، تاکیکاردی ، افزایش تعداد تنفس ، میدریاز ، پلی یوری ، بیوست ، خشکی دهان ، فلجی ، کما و در نهایت مرگ است .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
14th June 2011, 02:24 AM
نام علمی : Dieffenbachia spp
نام انگلیسی : dumb cane
نام فارسی : دیفنباخیا
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
دیفنباخیا گیاهی چند ساله است که منشأ آن امریکای جنوبی میباشد . ساقه ی آن عمودی و توسط برگها دربر گرفته میشود . در شرایط طبیعی بلندی گیاه به 2 متر میرسد . برگها پهن ، بیضی کشیده و نوک تیز هستند و طول آنها 10 تا 25 سانتیمتر است . رنگ برگها سبز تیره یا سبز رنگ پریده یا زرد است . این گیاه به علت برگهای زیبا و نیز توانایی انطباق آن با شرایط خشک در بسیاری از کشورها در خانه ها داخل گلدان پرورش داده میشود .
مسمومیت با دیفنباخیا ناشی از اثرات اگزالات غیر محلول و محلول است . به دنبال قرارگیری قسمت های مختلف گیاه در دهان و جویدن آن ، کریستالهای سوزنی از سلولها رها شده و به راحتی به مخاط دهان و حلق نفوذ میکند و موجب آسیب مخاط و شکل گیری تورم تخریشی دهان میشوند .
نشانه های درمانگاهی شامل درد و سوزش شدید محوطه دهان ، ریزش بزاق ، تورم زبان و بیرون افتادن آن از دهان ، فلجی زبان ، دیسفاژی ، استفراغ و اسهال شدید است . در بعضی از دامها افسردگی ، سفتی عضلات و دل درد نیز دیده میشود .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
17th June 2011, 01:14 AM
نام علمی : Dryopteris filix-mas
نام انگلیسی : male fern
نام فارسی : سرخس نر
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
سرخس نر گیاهی چند ساله و بدون گل است . برگ های آن درشت ، دراز ، سبز و به شکل مثلث و دارای بریدگیهای فراوان با تقسیمات ثانویه است و مستقیماً از ریشه بیرون آمده اند . ساقه ی زیرزمینی آن پوشیده از فلس و ریشک های فراوان و رنگ آن سیاه مایل به قرمز و پر از گره است .
سرخس نر حاوی ترکیبات مختلفی از جمله رزینی به نام فیلیسین است . این ترکیب در دستگاه گوارش گاوها به عنوان آلرژی موضعی عمل کرده و باعث ظهور ندول های کوچک توبرکولوئیدی به قطر تا 1 سانتیمتر در زیر مخاط روده کوچک و بزرگ میشود که در بازرسی گوشت در کشتارگاه جلب توجه میکنند .
نشانه های درمانگاهی در گاوهای مسموم با این گیاه شامل بی اشتهایی ، ضعف و خواب آلودگی ، حرکت آرام همراه با تلوتلو خوردن ، کاهش حساسیت نسبت به تحریکات ، کوری ، از پا افتادن و کما می باشد .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
17th June 2011, 01:37 AM
نام علمی : Equisetum arvense
نام انگلیسی : horsetail
نام فارسی : دم اسبی ، بندواش ، علف هفت بند
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
گیاهان جنس دم اسبی بدون گل و از نهانزادگان آوندی چند ساله هستند که توسط اسپور و ساقه های زیرزمینی تکثیر میشوند . همه این گیاهان دارای برگهای ریز رشد نکرده به صورت فلسهای کوچک در ناحیه گره ها و بندها میباشند . دم اسبی دارای ریشه های عمیق و منشعب است و گل آذین آن به طول 20 سانتیمتر در اواخر بهار یا اوایل تابستان روی ساقه های بلند گیاه ظاهر میشود و قهوه ای مایل به زرد ، عیرمنشعب و استوانه ای شکل است . میوه به رنگ قهوه ای زرد است و بعد از رسیدن اسپورها پژمرده میشود . بلندی ساقه برگدار از بلندی ساقه میوه دهنده بیشتر است و علاوه بر این دارای رنگ سبز ، 8 تا 10 شیار و انشعاب های فراوان است که از یک نقطه ی ساقه خارج میشوند .
گونه های جنس دم اسبی حاوی مواد مختلفی از جمله آلکالوئیدها ، اسیدهای آلی و سیلیس هستند . اسب های مبتلا ، ضعف ، افسردگی ، کاهش وزن ، عدم تعادل به خصوص از ناحیه خلفی ، تاکیکاردی ، گیجی ، متقاطع قرار دادن اندام های حرکتی قدامی ، دور کردن اندام های حرکتی خلفی از همدیگر ، لرزش ، حرکات غیر ارادی و در مواردی اسهال یا بیوست نشان میدهند .
در گاو به دنبال مسمومیت با دم اسبی کاهش تولید شیر ، کاهش وزن ، اسهال و در موارد شدید فلجی دیده میشود . این نشانه ها ممکن است مربوط به آلکالوئیدهای گیاه باشد . در گوسفند نیز گونه های مختلف دم اسب موجب بروز نشانه های عقب افتادگی از گله و عدم تمایل به حرکت ، گیجی در حرکت و از پا افتادگی میشوند . همچنین دام های مبتلا ممکن است از پا افتاده و اندام های حرکتی را به حالت کشیده نگه دارد و اپیستوتونوس نشان دهند .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
17th June 2011, 02:06 AM
نام علمی : Euphorbia spp
نام انگلیسی : spurge
نام فارسی : فرفیون
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]!Euphorbia_spp_Sturm29.jpg&sa=X&ei=gHf6TYjqM4vDswbKvK3ADw&ved=0CAQQ8wc&usg=AFQjCNHeSDCu40R12kFxYAKdExkzfrnk5A
فرفیون یکی از پر تعدا ترین گونه های گیاهی در یک خانواده است . حدود 650 گونه از این گیاهان در سرتاسر جهان پراکنده میباشد . فرفیون ها یک ساله یا چند ساله و به صورت علفی ، بوته و یا درختچه بوده و همه ی آنها دارای شیرابه ی سفیدرنگ و فراوان میباشند .
نشانه های مسمومیت در گوسفندان به دنبال خوردن گیاه بروز میکند که در آن آماس مخاط دهان ، ریزش فراوان بزاق ، گاستروآنتریت و اسهال دیده میشود . شیره و برگ های گیاه در اسب نیز موجب مسمومیت با نشانه های اسهال و تشنج شده که میتواند منجر به مرگ شود .
بلخ قسمتهای مختلف گیاه توسط سگ و گربه ها نیز موجب آزردگی شدید مخاط دهان ، حلق و مری شده و در آنها سرفه ، نشانه های انسداد مری ، تهوع ، اسهال و استفراغ ، اسپاسم روده ها و کوری موقت دیده میشود .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
17th June 2011, 02:19 AM
نام علمی : Frangula alnus
نام انگلیسی : frangula
نام فارسی : سیاه توسکا
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
سیاه توسکا درختچه ای است با شاخه های بدون خار که در نواحی مرطوب میروید . پوست ساقه های آن صاف ، تیره رنگ و راه راه سفید است . برگها منفرد ، دارای دمبرگ ، بیضوی ، نوک تیز ، موجدار و بی کرک به طول 3 تا 5 و عرض 3 سانتیمتر هستند . گلهای گیاه کوچک ، به رنگ سبز گلی ، مرکب از قطعات 5 تایی ، منفرد و یا مجتمع و به تعداد کم هستند . میوه ی آن نیز کروی به قطر 8 میلیمتر و به رنگ قرمز است که به تدریج سیاه میشود .
سیاه توسه دارای ترکیبات آنتراکوئینون میباشد . این ترکیبات به عنوان مسهل تحریک کننده عمل میکنند . مسمومیت با سیاه توسه موجب گاستروانتریت میشود که با اسهال و دلدرد گذرا مشخص میشود . در کالبدگشایی نیز معمولاً ضایعات کبدی به شکل غالب دیده میشود .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
18th June 2011, 02:18 AM
نام علمی : Fraxinus excelsior
نام انگلیسی : ground ash
نام فارسی : ون ، زبان گنجشک
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
ون درختی به بلندی 15 تا 20 متر با شاخه های انبوه و تنه ی خاکستری تیره است . جوانه های آن سیاه رنگ و برگها شانه ای مرکب بوده و دارای 9 تا 15 برگچه بیضی شکل هستند . برگچه ها کمی نوک تیز ، دندانه دار و عاری از کرک میباشند . گلها کوچک و به رنگ قرمز مایل به قهوه ای میباشند که قبل از برگها در بهار ظاهر میشوند . میوه آن بالدار است و در پاییز پس از ریزش برگها روی درخت میماند و تا چهار سال بعد هم ممکن است روی شاخه آویزان باشد .
مسمومیت با برگها و میوه ی ون در گاوها به دنبال طوفان و ریزش شاخه های درخت رخ داده است . در این مورد دلدرد ، عدم تعادل ، کلاپس و ادم ناحیه پرینه مشاهده شده است . همچنین خوردن برگها و میوه گیاه توسط گاوها موجب انباشتگی حاد شکمبه ، قطع حرکات آن و کاهش دفع مدفوع میشود .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
18th June 2011, 02:35 AM
نام علمی : Gossypium spp
نام انگلیسی : bambast
نام فارسی : پنبه ، کرسوف
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
گیاهی علفی است که بلندی آن به 5/0 تا 5/1 متر میرسد . برگهای آن متناوب با رگبرگ های پنبه ای و مرکب از 3 تا 5 لوب مشخص و منتهی به نوک نیز هستند . گلهای آن به رنگ زرد روشن است و دارای لکه های ارغوانی در قاعده گلبرگ هاست . میوه ی آن به بزرگی یک گردو بوده و دارای 3 تا 5 خانه و محتوی دانه های فراوانی است که هر یک از آنها از تارهای سلولزی به رنگ سفید یا مایل به خرمایی پوشیده هستند .
تخم پنبه درای گوسیپول است و نقش اصلی را در مسمومیت زایی دارا است .
نشانه های درمانگاهی در گوساله ها در موارد شدید افزایش درجه حرارت ، ریزش اشک ، دیسترس تنفسی و ضعف و بی حالی دیده میشود . ولی در بیشتر موارد که روند بیماری طولانی تر میباشد ضعف ، کم اشتهایی ، رشد ضعیف با پوشش خارجی ژولیده و در مراحل بعد دیس پنه ، اتساع محوطه بطنی ، اسهال ، ادم زیرفکی ، برجستگی سیاهرگهای وداج و نبض دار بودن آنها مشاهده میشود که در نهایت به تشنج و مرگ منجر میشود .
در گاوهای بالغ در صورتی که مقدار گوسیپول از ظرفیت خنثی کنندگی شکمبه فراتر رود نشانه های درمانگاهی مسمومیت ظاهر میشوند . کاهش تولید شیر ، هموگلوبینوری ، نفس نفس زدن در هنگامی که درجه حرارت محیط بالاست ، توقف حرکات شکمبه و کاهش میزان آبستنی در موارد مختلف مسمومیت در این دامها گزارش شده است .
نشانه های درمانگاهی مسمومیت با گوسیپول در طیور شامل کم اشتهایی ، لاغری ، کاهش تولید تخم مرغ و کاهش کیفیت آن از جمله تغییر رنگ زرده آن به خصوص مدتی پس از انبار کردن تخم ، سیانوز ، انتریت و کاهش جوجه آوری از تخم ها میباشد .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
18th June 2011, 02:50 AM
نام علمی : Hedera helix
نام انگلیسی : bentwood
نام فارسی : عشقه ، ولگ ، اولاش خان
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
عشقه گیاه زینتی است که ممکن است حالت خزنده در سطح زمین داشته باشد و یا آنکه از تکیه گاه تا بلندی 20 متری نیز بالا رود . برگهای آن به رنگ سبز تیره ، چرمی ، ضخیم و همیشه سبز است به طوری که در زمستان نیز روی شاخه های گیاه باقی می مانند . برگهای واقع در شاخه های گلدار گیاه ، ساده با کناره ی موجدار و نوک تیز می باشد . ولی به طور کلی برگهای آن دارای پهنکی مرکب از لب های زاویه دار هستند . گلها به رنگ مایل به سبز در پاییز ظاهر شده و گل آذین چتر ساده و مجتمع است . میوه سته گوشت دار به بزرگی یک نخود کوچک و به رنگ بنفش مایل به سبز است که پس از رسیدن کامل رنگ آن سیاه مایل به آبی میشود .
گیاه عشقه حاوی ساپونین های تری ترپنوئید است . در صورتی که مقدار کافی از این گیاه توسط دامها خورده شود موجب انتریت و یا گاستروآنتریت میشود که با اسهال و یا اسهال خونی مشخص میگردد . سایر نشانه ها مانند درد شکم ، استفراغ و ریزش بزاق نیز اغلب در این موارد دیده میشوند . در گوسفند علاوه بر اسهال حاد ، اسپاسم عضلات ، گیجی و فلجی نیز در موارد مسمومیت با عشقه مشاهده میشود که میتواند به مرگ دام منجر شود .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
23rd June 2011, 01:01 AM
نام علمی : Hordeum murinum
نام انگلیسی : wall barley
نام فارسی : جوموش ، جو صحرایی
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
جوموشک گیاه یک ساله ای از تیره گندمیان است که بلندی آن به 15 تا 40 سانتیمتر میرسید و در قاعده انشعابهای زیادی تولید میکنند . تعداد ساقه های این گیاه زیاد بوده و غلاف برگ های فوقانی آن متسع و قاعده سنبله را دربرمیگیرد . برگها ، مسطح ، زبر و نوک تیز و دارای غلافی هستند که ساقه را دربرمیگیرد . سنبله جو موشک متراکم و به طول 5 تا 9 سانتیمتر و تقریباً استوانه ای است . گلوم ها نامساوی ، نازک و باریک و گلومل های گل وسطی هر سنبلچه باریک و ریشک دارد و طرفین آن کرکدار است . دانه کوچک و طول آن 4 برابر عرض است . جو موشک زمانی که بالغ و دانه های آن میرسند به راحتی جدا شده و به علت ساختمان خاص احتمال نفوذ آنها به مخاطات و نیز منافذ بدن زیاد است .
تغذیه دام های مختلف از علوفه آلوده به جو موشک یا چرا در محل های رویش آن جراحات متنوع و عوارض آنها را به علت نفوذ دانه های گیاه موجب شده است . در این ارتباط در گاوها جراحات در قسمت های مختلف دهان ، در گوساله ها تورم شدید حلق ، در گوسفندان ضایعات چشم و نیز اوتیت خارجی و میانی که در مواردی با میاز همراه شده اند ، گزارش شده است .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
23rd June 2011, 01:17 AM
نام علمی : Hypericum perforatum
نام انگلیسی : perforated hypericon
نام فارسی : علف چای ، گل تره ، چای کوهی
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] m%2520perforatum.jpg&sa=X&ei=eFUCTpHaNYvz-gawgojIDQ&ved=0CAQQ8wc&usg=AFQjCNFlMRU5tuXJo1yt6Dwg8Aq34kCytw
علف چای گیاهی چند ساله ، بوته ای ، علفی و پایا به بلندی 50 تا 80 سانتیمتر است . برگهای آن متقابل ، بیضی کمی دراز و در پهنه خود دارای صدها نقطه ی شفاف شبیه سوراخ میباشند . به همین علت این گونه گیاه را پرفوراتوم به معنی سوراخ سوراخ نامگذاری کرده اند . این نقاط در واقع کیسه های ترشحی حاوی اسانس هستند . ساقه های این گیاه متعدد ، منشعب و متقابل هستند و دارای دو خط برجسته در طول خود میباشند . گلها زرد یا سفید با 5 کاسبرگ سبز و 5 گلبرگ زرد همراه نقاط تیره ی حاشیه به صورت منفرد در قله ساقه به طور گروهی و مجتمع به شکل چتری از اواخر اردیبهشت تا مهرماه ظاهر میشوند . میوه ی آن به صورت کپسول و حاوی دانه هاست .
هایپریسین که رنگدانه اصلی گیاه است به دنبال خوردن آن به راحتی از دستگاه گوارش جذب شده و بدون تغییر از کبد عبور و وارد جریان خون عمومی میشود . در مراحل آغازی مسمومیت پوست دامهای مبتلا به آب سرد بسیار حساس است به طوری که ورود دامها به آب یا غوطه ور شدن آنها در آب موجب تشنج شدید میشود که این وضعیت گذرا میباشد . در بین دامها ، گاو نسبت به هایپریسین شدیداً حساس است و ضایعات را با شدت بیشتری نسبت به سایر دامها نشان میدهد .
علاوه بر حساسیت به نور ، رنگدانه های علف چای موجب هیپرترمی در دامها میشوند . این حالت به دنبال فعال شدن رنگدانه ها توسط نور شدید و از طریق اثر آنها روی میانجی ها عصبی در سطح هیپوتالاموس شکل میگیرد . علاوه بر افزایش درجه حرارت ، در این موارد درجاتی از پارزی پاهای خلفی نیز ممکن است دیده شود .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
23rd June 2011, 01:43 AM
نام علمی : Indigofera spp
نام انگلیسی : indigo
نام فارسی : نیل ، سدوس
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
نیل گیاهی دو یا چند ساله است که به صورت بوته میروید و بلندی آن به یک تا 8/1 متر میرسد . برگهای آن مرکب از 13-9 برگچه کوچک متقابل ، نازک و غشایی و به رنگ خاکستری تیره درمی آیند . گلها به شکل سنبل یا خوشه ای و به رنگ صورتی یا ارغوانی هستند و در کنار برگها و در طول دمگل به درازی 10-5 سانتیمتر ظاهر میشوند . میوه ی گیاه نیام باریک و غلاف خمیده ، دراز ، استوانه ای یا با مقطع مثلث است .
تعدادی از گیاهان جنس نیل حاوی ترکیبات آلیفاتیک سمی هستند . این ترکیب از نظر ساختمانی آنالوگ آرژینین است و موجب مهار ساخت پروتئین ها میشود .
نشانه های درمانگاهی در اسب به دنبال خوردن 5-4 کیلوگرم از گیاه برای مدت حداقل دو هفته ، ظاهر میشوند و شامل افسردگی ، فلجی پاهای خلفی و کشیدن انها روی زمین هنگام حرکت ، گیجی ، عدم تعادل و افتادن به پشت و تشنج است . در بزهای مسموم با گونه ای از این گیاه افسردگی ، نفخ ، دیس پنه ، اسهال ، عدم تعادل در حرکت ، قوز کردن و کم خونی مشاهده شده است . در گوسفندان نیز شکل گیری هماتوری به دنبال ضایعات کبدی و کلیوی گزارش شده است . همچنین در گاوها ، بی اشتهایی ، افسردگی ، تأخیر در فحلی و سقط به دنبال مسمومیت رخ داده است .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
23rd June 2011, 01:51 AM
نام علمی : Inula conyza
نام انگلیسی : spikenard
نام فارسی : شاه بانک
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
شاه بانک گیاهی چند ساله است که بلندی آن به 50 تا 100 سانتیمتر میرسد . این گیاه پوشیده از کرک بوده و دارای برگهای بیضی ، دراز ، نوک تیز و ناهموار است . برگهای پایین ساقه با دمبرگ و برگهای بالای ساقه فاقد دمبرگ میباشند . گلهای آن به صورت طبق کوچک هستند که روی آنها گلهای لوله ای سقید مایل به زرد قرار میگیرند .
مسمومیت و مرگ و میر ناشی از شاه بانک در گاو ، گوسفند و خوک گزارش شده است . نشانه های درمانگاهی در گاوها ریزش فراوان بزاق ، لرزش عضلانی ، اختلالات دستگاه گوارش و دفع مدفوع خون آلود است و تورم کبد و خونریزی در مخاط دستگاه گوارش ، دژنراسیون در قلب و کلیه ها و نکروز مرکز لبولی در کبد بعد از مرگ دامها مشاهده شده است . در گوسفندان مسموم نیز خونریزی روی اپی کارد و پرخونی کبد و ریه ها بعد از مرگ یافت شده است .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
23rd June 2011, 02:44 AM
نام علمی :Ipomoea batata
نام انگلیسی : sweet potato
نام فارسی : سیب زمینی شیرین
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
سیب زمینی شیرین گیاهی علفی ، چند ساله با شاخه های دراز و خزنده است . زیشه های آن نیز متورم ، دراز و شیرین میباشد . برگها قلبی شکل مخروطی موجدار با دمبرگ دراز بوده و گلها به صورت منظم یا جام قیفی شکل هستند .
نشانه های درمانگاهی یک تا 6 روز پس از شروع تغذیه از سیب زمینی شیرین دیده میشوند . در مواردی نیز با دامهای تلف شده قبل از رؤیت نشانه ها برخورد میشود . در بیشتر موارد دوره ی بیماری کوتاه است و دامهای مبتلا دیسترس شدید تنفسی ، تنفس با دهان باز و کف آلود ، افزایش ضربان قلب ، تنفس شکمی و سیانور را نشان میدهند و در عرض 24 ساعت ممکن است تلف شوند . در کالبدشکافی گاوهای تلف شده ریه ها مرطوب و سنگین بوده و درجاتی از آمفیزم را نشان میدهند . علاوه بر ادم بینابینی ریوی که مشکل اصلی در ارتباط با مصرف سیب زمینی شیرین در گاوها است ، رخداد انسداد حلق و مری ، تورم تیغه های سم و خرابی دندان ها نیز به دنبال مصرف آنها در گاوها مطرح میباشند .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
24th June 2011, 01:28 AM
نام علمی : Juglans nigra
نام انگلیسی : black walnut
نام فارسی : گردوی سیاه
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
گردوی سیاه نوعی گردوی بومی شمال امریکا است که بلندی آن به 10 تا 20 متر میرسد . تراشه ، براده ، یا عصاره چوب گردوی سیاه برای اسب ها سمی است و موجب تورم حاد تیغه های سم و ادم اندامهای حرکتی میشود . علاوه بر این در سطح چراگاه به خصوص در فصل بهار هنگام گرده افشانی و در پاییز زمانی که برگهای گیاه ریزش مینمایند نیز مسمومیت ممکن است رخ دهد .
نشانه های درمانگاهی 8 تا 12 و گاهی تا 24 ساعت بعد از بلع تراشه های چوب یا استفاده از آن برای بستر دام ظاهر میشوند و شامل لنگش اندامهای حرکتی قدامی یا خلفی ، گرم بودن سم و تاج سم ، افزایش قدرت نبض انگشتان ، افزایش حساسیت انگشتان به ضربه های تستر ، ادم قسمت های پایین اندامهای حرکتی که در مواردی به قسمتهای بالا و حتی زیر شکم و سینه کشیده میشود . نشانه های عمومی مانند بی اشتهایی ، سستی ، افزایش درجه حرارت بدن ، افزایش ضربان قلب و تعداد نفس و کولیک نیز در مواردی دیده میشوند .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
24th June 2011, 01:36 AM
نام علمی : Juncus effusus
نام انگلیسی : blue rush
نام فارسی : نی بوریا ، سازوی افشان
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
نی بوریا گیاهی چند ساله با برگهای صاف و بدون کرک است . پوشش گل آن به رنگ خرمایی ، ساقه برهنه ، بدون کرک ، صاف و خیلی لیز است که مغز آن نیز یکسره پر میباشد .
نی بوریا حاوی گلیکوزید سیانوژنیک است و میتواند موجب مسمومیت با این ترکیبات در دامها شود .
مصرف این گیاه در گاوها موجب تحریک شدید دستگاه گوارش ، اسهال ، ضعف و بی حالی ، کوری پیشرونده ، افزایش حساسیت و تشنج میشود که ممکن است به مرگ منجر شود . مرگ به دنبال تشنج و به علت خونریزی مغزی رخ میدهد .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
24th June 2011, 01:59 AM
نام علمی : Juniperus Communis
نام انگلیسی : Juniper bush
نام فارسی : پیرو ، ابریسک ، سرو کوهی
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
پیرو درختچه یا درخت کوچک یک یا دو پایه است که بلندی آن در بعضی نقاط به 12 متر میرسد ولی اغلب به صورت درختچه کوتاه و گسترده روی زمین است . که با پنجه زدن و خوابیدن ساقه مرتباً تکثیر میشود . پوست ساقه آن ایتدا تیره رنگ است و در مراحل بعدی به رنگ خاکستری قهوه ای درمی آید . برگها سوزنی ، راست و یا خمیده با انتهای سوزنی خیلی تیز بوده و روی برگ شیاردار و در طول آن خطی کبودرنگ دیده میشود . ابعاد برگ 18-4*2-1 میلیمتر است . میوه ی آن تقریباً گرد و کروی ، کبود رنگ به قطر 9-6 میلیمتر و معمولاً حاوی 3 عدد دانه سه وجهی است و در سال دوم میرسد .
گیاه پیرو حاوی آلکالوئید ژانی پرین هستند و در صورتی که توسط نشخوارکنندگان خورده شوند موجب نفروز ، تورم مثانه و تورم شکمبه میگردند . نشانه ها در این مورد شامل : درد محوطه شکم ، اسهال ، پروتئینوری و افزایش میزان نیتروژن اوره خون است .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
24th June 2011, 02:11 AM
نام علمی : Kochia Scoparia
نام انگلیسی : summer cypress
نام فارسی : جاروی قزوینی ، جاروب
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
جاروی قزوینی گیاهی یک ساله به بلندی 15 تا 30 سانتیمتر ، پرشاخه و سبز یا به طرف پایین قرمز شونده است . ساقه ها و شاخه ها رو به بالا بوده و در بخش فوقانی از کرک پوشیده شده اند . برگها متناوب ، سر نیزه ای یا خطی - سر نیزه ای با سه رگبرگ و به طرف دمبرگ باریک میشوند . گل آذین سنبله ای شکل و گلها یک یا دوتایی و تا 5 تایی میباشند . دانه ها تخم مرغی و طول آنها 2-5/1 میلیمتر است .
خوردن جاروی قزوینی توسط گاوها بیماریهای متعددی را در آنها موجب میشود . ضایعات کبدی و حساسیت به نور ناشی از آن و پلیوانسفالومالاسی از مهمترین و متداولترین آنهاست . در موارد مسمومیت با گیاه ممکن است هر سه بیماری فوق با هم در دامها دیده شوند . در این حالت ریزش اشک ، افسردگی ، بی اشتهایی ، نیستاگموس ، فشردن سر و از پا افتادگی دیده میشود که ممکن است با اپیستوتونوس همراه باشد . علاوه بر این ضایعات جلدی در نواحی از پوست با رنگدانه کم یا بدون آن نیز دیده میشود .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
27th June 2011, 02:12 AM
نام علمی : Laburnum anagyroides
نام انگلیسی : golden chain
نام فارسی : درخت پروانه ، آبنوس دروغی
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
درخت پروانه از گیهان زینتی سمی و خطرناک است و ماده ی سمی اصلی آن آلکالوئید کوئینولیزیدن به نام سیستیزین میباشد که در تمام قسمت های گیاه وجود دارد .
مرگ ناگهانی در نشخوارکنندگان به دلیل خوردن فسمت های مختلف این گیاه ممکن است رخ دهد . نشانه های درمانگاهی در دامهای بزرگ شامل تههیج و بی قراری و متعاقب آن عدم تعادل ، تعریق و در موارد شدید تشنج است که در حالت کما مرگ به علت خفگی ممکن است اتفاق افتد .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
28th June 2011, 01:42 AM
نام علمی : Lantana camara
نام انگلیسی : wild sagi
نام فارسی : شاه پسند درختی
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
شاه پسند درختی ، بوته ای زینتی است که بومی امریکای جنوبی است و دارای واریته های متعددی است . این گیاه به ایران وارد شده است و در باغها و پارکها کاشته میشود . گیاه همیشه سبز است و بلندی آن به 2 تا 3 متر میرسد . ساقه آن چهارگوش و برگها ناصاف ، زبر به رنگ سبز چمنی تخم مرغی شکل و نوک تیز با لبه های دندانه دار است . گلها مجتمع و به رنگ سفید مایل به زرد و مخلوط با زرد و صورتی هستند که در انتهای ساقه در اواخر بهار تا اواسط پاییز در شرایط ایران ظاهر میشوند . میوه های آن نیز کوچک و گرد با هسته بزرگ بوده که در ابتدا سبزرنگ و پس از رسیدن به رنگ آبی-سیاه درمی آیند .
به دنبال خوردن مقدار کافی از گیاه نشانه های درمانگاهی در عرض 24 ساعت ظاهر میشوند . در موارد شدید و حاد مسمومیت ، مرگ دامها ممکن است در عرض 2 تا 4 روز رخ دهد . ولی در بسیاری از موارد کشنده ، مرگ دو هفته پس از آغاز نشانه ها اتفاق می افتد .
توقف حرکات شکمبه ، بی اشتهایی همراه با دفع مکرر ادرار در مراحل اولیه دیده میشود . متعاقب این نشانه ها ، بیوست ، و دهیدراسیون و در مواردی اسهال گذرا همراه با دفع مدفوع سیاه رنگ و بدبو مشاهده میشود . نشانه های حساسیت به نور دو روز بعد از آغاز بیماری شروع میگردد و با گذشت زمان شواهد بروز زردی در مخاطات و پوست فاقد رنگدانه ظاهر میشود و در صورت ادامه روند مسمومیت و دوام دام به تدریج شدت می یابد .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
28th June 2011, 01:56 AM
نام علمی : Lathyrus sativus
نام انگلیسی : chicling vetch
نام فارسی : خلر
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] YouPPcOZn2fBnyPI5Xjvw&t=1
خلر گیاهی علفیو پیچک دار است . برگهای آن دارای 2 برگچه باریک ، دراز و نوک تیز است و گلها به رنگ سبز مایل به سفید ، مایل به زرد و یا مایل به قرمز هستند . میوه ی این گیاه به شکل غلاف باقلا است که دانه ها در آن قرار دارند . دانه ها به ابعاد 12-7*9-5 میلیمتر و شبیه نخود صاف میباشند .
گونه های مختلف خلر حاوی اسیدهای آمینه غیر پروتئینی سمی هستند که لاتیروژن نامیده میشوند . نشانه های درمانگاهی در گاو به دنبال چرای گیاه بالغ شامل ریزش بزاق ، پایین افتادن سر ، حرکات پیوسته سر و گوش ها ، کاهش پاسخ به تحریکات و عدم تمایل به حرکت ، لنگش ، کشیده شدن پاهای خلفی زیر بدن ، عدم تمایل به بلند شدن ، خیره شدن چشم ها ، کوری ، بی حسی پوست ، از پا افتادگی و تشنج با حرکات پدالی پاها میباشد .
در اسب ها نشانه ها به صورت کشیده شدن اندام های حرکتی به جلو در ابتدا ظاهر میشود . هنگام حرکت دامهای مبتلا ، مفاصل آنها بیش از حد معمول خم میشود و همانند اسب های نمایشی حرکت میکنند . در مراحل بعدی فلجی حلق و خرناس به صورت گذرا که در مواردی کشنده میباشند دیده میشود . در این دامها تورم کبد و طحال نیز دیده میشود .
در دامهای آبستن ، به ویژه گوسفند مسمومیت بالاتیروس ها منجر به سقط ، مرده زایی ، انفباض تاندون ها و برگشتی اندام های حرکتی و اپلازای فک پایین نوزادان میشود .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
29th June 2011, 01:46 AM
نام علمی : Ligustrum vulgare
نام انگلیسی : privet hedge
نام فارسی : برگ نو ، کوردونه
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند](Ligustrum_vulgare).jpg
برگ نو درختچه ای است که بلندی آن به 2 تا 5 متر میرسد و دارای شاخه های متعدد به وضع عمودی و برگهای بیضوی ، منتهی به نوک باریک است . این گیاه در تمام فصول سبز به نظر میرسد . در زمستان برگهای آن رنگ مایل به قرمز پیدا میکنند . گلهای آن سفید ، معطر ، مجتمع به صورت خوشه ای متعدد و پر گل هستند . میوه ی گیاه مدور گوشتی ، تقریباً کروی در ابعاد آلبالو به رنگ سیاه است . برگ نو در جنگلهای با خاک اهکی میروید و از آن معمولاً برای پرچین استفاده میکنند .
برگ نو از گیاهان سمی بااهمیت کم محسوب میشود و به دنبال خوردن آن توسط دامها موجب تحریک و آزردگی دستگاه گوارش میشود . در این موارد ضایعه ایجاد شده به صورت گاستروآنتریت است و با اسهال همراه میباشد . در اغلب موارد دلدرد و عدم تعادل نیز دیده میشود و در مواردی هم استفراغ و اسهال خونی مشاهده میگردد .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
29th June 2011, 02:01 AM
نام علمی : Lolium perenne
نام انگلیسی : perennial darnel
نام فارسی : چچم چمنی ، چمن
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
چچم چمنی گیاهی چند ساله است که توسط ساقه زیرزمینی تکثیر می یابد و جزء علف های هرز مزارع محسوب میشود . این گیاه در کنار جویها ، جاده و یونجه زارها و نیز باغچه منازل فراوان دیده میشود . گل آذین چچم چمنی فاقد ریشک است و ساقه و برگهای آن به طور محسوس تاخورده میباشند . بلندی گیاه 100 تا 40 سانتیمتر است . گل آذین سنبه ای به طول حدود 15 سانتیمتر میباشد . برگها نیز کوتاه و کوچک هستند .
نشانه های درمانگاهی 48 ساعت تا چند هفته بعد از قرارگیری دامها در چراگاه الوده مشاهده میشود و از نظر شدت متنوع است به طوری که از ملایم تا شدید فرق میکند . در این دامها موارد ملایم بیماری با کشیدگی پاها و دور کردن آنها از هم و خشکی گامها فقط در هنگام حرکت مشخص میشود . در موارد شدید به دلیل این که دام قادر به خم کردن مفاصل برای حرکت نیست به زمین می افتد . در این حالت دام برای بلند شدن تلاش میکند و دست و پا میزند که ممکن است وضعیت تشنج تلقی گردد . نشانه ها در گاو شامل تکان دادن مرتب سر و لرزش آن در حالت استراحت هم دیده میشود . نشانه ها در اسب به صورت لرزش عضلانی ، افزایش حساسیت ، چرخش و تلوتلو خوردن است که منجر است به فلجی خلفی منجر شود .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
29th June 2011, 02:14 AM
نام علمی : Lolium rigidum
نام انگلیسی : annual rye grass
نام فارسی : چچم شکننده
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
چچم شکننده گیاهی گندمی یک ساله با ساقه های ماشوره ای دسته ای ، راست یا زانودار است که بلندی آن به 60 سانتیمتر میرسد . ساقه ی گیاه صاف و بدون کرک و در پایین گل آذین زبر است . برگها نوک تیز و پهنک آنها خطی میباشد و طول آنها 20 سانتیمتر بوده و عرض 5 میلیمتر دارند . لبه های سطح فوقانی برگها زبر و سطح تختانی آنها صاف و درخشان است . گل آذین سنبله و طول آن تا 30 سانتیمتر میرسد ولی اغلب خیلی کوتاهتر است و سخت و شکننده میباشد . سنبلچه ها مستطیلی یا نیزه ای و طولشان تا 12 میلیمتر میرسد .
نشانه های درمانگاهی و مرگ و میر دامها یک هفته بعد از شروع تغذیه از چچم شکننده مشاهده میگردد . دامهای مبتلا در ابتدا اختلال عصبی را به صورت متناوب بروز میدهند . این اختلالات در هنگام وارد شدن استرس و به خصوص رم دادن دامها ظاهر میشوند که به صورت عدم تعادل و تشنج تتانیک و یا کلونیک است . با پیشرفت بیماری این نشانه ها شدیدتر و فروان تر دیده میشوند و در انتها دام از پا می افتد و تشنج پیوسته به شکل حرکات پدالی پاها ، نیستاگموس ، اپیستونوس ، حرکات مداوم جوشی فک ها و در مواردی خم شدن سر و گردن به طرف شکم در بین دستها و نیز ریزش یزاق مشاهده میشود . مرگ دامها در طی تشنج رخ میدهد .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
29th June 2011, 02:28 AM
نام علمی : Melilotus alba
نام انگلیسی : white sweet clover
نام فارسی : شبدر شیرین ، اکلیل
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
شبدر شیرین گیاهی چندساله است که در سال دوم بلندی آن به حداکثر میرسد . بلندی گیاه در شرایط مختلف متفاوت است و به یک تا 5/1 متر و گاهی بیشتر میرسد . برگهای آن مرکب ، سه برگچه ای ، تخم مرغی شکل و دارای حاشیه ای دندانه دار هستند . برگچه میانی نسبت به دو برگچه کناری دمبرگچه بلندتری دارد . گلهای آن به رنگ سفید و به شکل خوشه ای بلند است . میوه نیامی است که در داخل آن یک بذر وجود دارد .
شبدر شیرین حاوی ترکیبات کومارین است . در دامهای مبتلا تورم بافت های زیرجلدی و در مواردی لنگش به علت خونریزی های وسیع در زیر پوست نواحی مختلف و عضلات مشاهده میشود . نواحی متورم گرم و یا دردناک نیستند و در ملامسه گازدار نیستند . همچنین مخاطات رنگ پریده بوده و هماتوری ، خونریزی از بینی و اسهال خونی گاهی دیده میشوند . در دامهای آبستن نیز سقط جنین هموراژیک رخ میدهد .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
29th June 2011, 02:40 AM
نام علمی : Mercurialis annua
نام انگلیسی : herb mercury
نام فارسی : سلمه تره
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
سلمه تر گیاهی علفی و دو پایه است . ساقه ی آن صاف ، منشعب از قاعده و دارای شاخه های متقابل است . بلندی گیاه به 20 تا 50 سانتیمتر میرسد و برگها نرم ، متقابل ، سبز روشن ، بیضی نوک تیز و دندانه دار هستند . گلها نیز بر دو نوع نر و ماده بوده ، گلهای نر به صورت سنبله های دراز واقع بر روی دمگل ، در کنار برگها ظاهر میشوند . گلهای ماده نیز بزرگتر از گلهای نر بوده و به صورت انفرادی یا دوتایی در کنار برگها قرار گرفته و بدون دمگل میباشند .
مسمومیت با سلمه ها در گاو و گوسفند گزارش شده است . در گاوها مرگ ناگهانی به علت خوردن مقدار زیاد گیاه ممکن است رخ دهد . در موارد گاستروآنتریت ، اسهال آبکی فراوان و ریزش بزاق در دامهای مبتلا دیده میشود . در موارد دیگر نشانه ها شامل بی حالی ، رنگ پریدگی تا قهوه ای شدن مخاطات که با پیشرفت بیماری به زردی متمایل میشود ، یبوست ، گاهی اسهال ، قرمز شدن رنگ ادرار به علت هموگلوبینوری ، کاهش وزن ، کاهش شدید تولید شیر در دامهای شیروار ، کاهش حرکات شکمبه ، عدم تعادل ، پلی یوری و خارش میباشد . کاهش مقدار هماتوکریت ، افزایش لکوسیت ها شامل ازدیاد نوتروفیل ها و لنفوسیت ها ، افزایش نیتروژن اوره خون ، مت هموگلوبینمی از یافته های آزمایشگاهی میباشند .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
30th June 2011, 01:03 AM
نام علمی : Mimosa pudica
نام انگلیسی : sensitive plant
نام فارسی : گیاه حساس
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
گیاه حساس ، گیاهی چند ساله با ساقه های چوبی تیغدار است که بلندی آن به 50 تا 60 سانتیمتر میرسد . برگها به صورت مرکب و شامل 3 تا 4 دمبرگ فرعی است که از یک نقطه با دمبرگ بلند خارج میشوند . هر برگ مرکب دارای 24 تا 40 جفت برگچه باریک و کشیده است . برگها با مختصری تماس یا ضربه به سمت پایین خم میشوند .
گیاه حساس حاوی اسیدهای آمینه سمی به نام میموزین است . مسمومیت با این گیاه در گاو و به خصوص در اسب موجب ریزش مو و کچلی در ناحیه پایه دم و پرینه میگردد که از یافته های ثابت در مسمومیت با این گیاه محسوب میشود . همچنین علائم عصبی در این موارد دیده میشود . نشانه های درمانگاهی دیگر مسمومیت با این گیاه که گاهی دیده میشوند شامل کاتاراکت ، آتروفی لثه ها ، زخم شدگی سطح زبان ، گواتر ، عقیمی و کمی وزن نوزادان هنگام تولد است .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
30th June 2011, 01:16 AM
نام علمی : Nicotiana tabacum
نام انگلیسی : tabacco
نام فارسی : توتون ، تنباکو
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
توتون گیاهی علفی و یک ساله است . بلندی آن به 5/1 تا 2 متر میرسد و سطح آن پوشیده از تارهای غده ای چسبنده بسیار کوتاه است . از کلیه ی اندامهای این گیاه بوی قوی و نامطبوعی استشمام میشود . منشأ این گیاه امریکای لاتین است . توتون دارای ریشه ای راست ، برگهای پهن ، بزرگ ، منفرد ، بدون دمبرگ ، بیضوی و به رنگ سبز زیبا میباشد . گلهای نر - ماده و گلی رنگ هستند . کاسه گل لوله ای شکل بوده و به جام گل قیفی منتهی به 5 تقسیم نوک تیز ختم میشود .
همه قسمت های توتون حاوی آلکالوئید شدیداً سمی نیکوتین و به مقدار کمتر مشتقات آن هستند . نشانه های درمانگاهی مسمومیت حاد در دامهای بزرگ شامل عدم تعادل ، ضعف و لرزش ، اتساع مردمک ، ریزش بزاق ، دیسترس تنفسی ، نفخ و مرگ به علت فلجی دستگاه تنفس است . در مواردی نیز خوردن مقدار زیاد گیاه در این دامها به مرگ ناگهانی منجر میشود . در دامهای کوچک نیز به دنبال ورود نیکوتین به بدن تهییج و افزایش تنفس ، تکرار ادرار و ریزش اشک همراه است . مقدار زیاد نیکوتین نیز موجب لرزشهای عضلانی ، عدم توانایی در ایستادن ، تنفس سطحی ، کلاپس و مرگ در این دامها میشود .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
30th June 2011, 01:28 AM
نام علمی : Oenanthe aquatica
نام انگلیسی : water hemlock
نام فارسی : شوکران آبی ، رازیانه آبی
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
شوکران آبی گیاهی علفی و چند ساله است که بسته به محل رویش ، بلندی آن از 30 سانتیمتر تا 2 متر متفاوت است . ساقه آن تو خالی و مخطط بوده و برگها سبز تیره ، ظریف و دارای بریدگیهای زیادی هستند . گلهای گیاه سفیدرنگ ، مجتمع به صورت چتر مرکب و در انتهای ساقه گل دهنده ظاهر میشوند . میوه باریک و دراز است که به دو خامه کوتاه و دور از یکدیگر منتهی میشود . کلیه قسمتهای این گیاه به خصوص میوه آن بوی ناپسند و مزه تند و نامطبوعی دارند . این گیاه در اراضی مردابی ، آبهای راکد و کنار نهرها خوب رشد میکند .
شوکران آبی حاوی ماده ی سمی به نام اونانتوتوکسین هستند که در تمام قسمت های گیاه وجود دارد . در بین دامها مسمومیت با شوکران بیشتر در گاو دیده میشود . نشانه های درمانگاهی در دامهای مختلف شامل بی اشتهایی ، افسردگی ، لرزش ، بی قراری ، عدم تعادل ، تلوتلو خوردن در هنگام حرکت ، نبض ضعیف ، از پا افتادن و تشنج کلونیک همراه با نعره زدن ، اپیستوتونوس و خروج کف از دهان است . نشانه های دیگری که ممکن است در فواصل تشنج دیده شود عبارت اند از : نفخ شکمبه ، دیس پنه ، ریزش فراوان بزاق ، دندان قروچه ، تکرار ادرار و مدفوع ، افزایش درجه حرارت بدن و اتساع مردمکها .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
30th June 2011, 01:41 AM
نام علمی : Panicum miliaceum
نام انگلیسی : common millet
نام فارسی : ارزن ، چایر
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
ارزن گیاهی یک ساله با ساقه ای افراشته و قوی به بلندی 1 تا 3/1 متر است که در قسمت پایین منشعب و شاخه دار میباشد . برگهای آن دراز ، خطی ، ساده و نوک تیز هستند . گلها خوشه ای بزرگ و دارای انشعاب میباشند که پس از رسیدن کامل گاهی به صورت آویخته درمی آیند.
گونه های مختلف آن حاوی اگزالات محلول با فلظت بالا هستند و میتوانند مسمومیت با این ترکیبات در دامها واقع شوند . در کالبدگشایی دامهای تلف شده شواهد حساسیت به نور با منشأ کبدی مانند ضایعات پوستی به همراه زردی عمومی یافت میشود و در هیستوپاتولوژی نیز رسوب مواد کریستالوئیدی در مجاری صفراوی و لوله های کلیوی و ضایعات در این قسمت ها دیده میشود . این یافته ها از مشخصات مسمومیت با ارزن و سایر گیاهان حاوی ساپونین های استروئیدی هستند . تغذیه از ارزن توسط اسب باعث نشانه های مربوط به اختلال کبدی شامل افسردگی ، کاهش کارایی ، زردی و هپاتوانسفالوپاتی در آنها ممکن است مشاهده گردد . همچنین رخداد ضایعات دهان و تورم بافت های آن در اسب ها به دلیل تغذیه از کاه ارزن که حاوی پوسته های دانه بوده است گزارش شده است .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
30th June 2011, 01:50 AM
نام علمی : Papaver rhoeas
نام انگلیسی : corn poppy
نام فارسی : شقایق
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
شقایق گیاهی علفی یک ساله و زیبا به بلندی 25 تا 90 سانتیمتر است . این گیاه در مزارع ، اماکن سایه دار ، دشت ها ، دامنه های کم ارتفاع و نواحی کم درخت جنگلها میروید . برگها و ساقه های آن کرکدار هستند . برگها پهن و دارای بریدگیهای عمیق و دندانه دار میباشند . گلهای گیاه منفرد و قرمز است که در انتهای ساقه ظاهر میشوند و دارای چهار گلبرگ هستند . در ته جام روی هر گلبرگ یک لکه ی سیاه وجود دارد . میوه شبیه خشخاش ولی کوچکتر از آن و به ابعاد 2*1 سانتیمتر است .
شقایق حاوی آلکالوئید سمی روئیدین است که درتمام قسمتهای گیاه یافت میشود . نشانه های مسمومیت با این گیاهان در دامها شامل بی قراری ، افزایش حساسیت ، عدم تعادل ، توقف حرکات شکمبه ، دیس پنه ، افتادن و عدم توانایی برای بلند شدن و تشنج است که در مواردی ممکن است به مرگ منجر گردد .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
30th June 2011, 02:04 AM
نام علمی : Peganum harmala
نام انگلیسی : wild rue
نام فارسی : اسپند ، حرمله
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
اسپند گیاهی چند ساله و علفی است که در بسیاری از زمینها و مراتع ایران میروید . بلندی آن تا نیم متر میرسد و ظاهری بوته مانند دارد . گیاه پربرگ است و برگهای آن به رنگ سبز روشن و دارای تقسیمات باریک ، دراز و نامنظم است . گلها نسبتاً درشت و دارای 5 کاسبرگ باریک و 5 گلبرگ بزرگ سفید یا شکری رنگ هستند . میوه ی آن کپسول گرد به رنگ شکری و خشک است و دانه های آن نیز قهوه ای رنگ و تیره اند .
در بین دامهای مختلف ، گاو با شدت بیشتری نشانه های مسمومیت با اسپند را نشان میدهد . مسمومیت با این گیاه به شکل حاد و مزمن رخ میدهد . در شکل حاد نشانه های درمانگاهی در گاو شامل لرزش ، ریزش بزاق ، اشکال در حرکت و خشکی گامها ، عدم تعادل ، تکرار ادرار و پایین افتادن درجه حرارت است . در کالبدگشایی این موارد گاستروآنتریت ، پرخونی ریه ها و کلیه ها و خونریزی در زیر کپسول کبد مشاهده میشود . در موارد مزمن مسمومیت ، نشانه ها شبیه موارد اسیب بخش بالایی نرون های حرکتی است و شامل افزایش و یا کاهش حرکات است که گاهی در یک دام پی در پی رخ میدهد ، لرزش عضلانی ، پارزی و خم شدگی مختصر اندامهای حرکتی قدامی و یا خلفی ، هیپرمتری ، نوسان سر ، عقب عقب رفتن ، حرکات جهشی ناگهانی و جویدن غیر مفمول است و تشنج نیز در انتها دیده میشود . نشانه های ویژه ای که در همه دامها از جمله در شتر مشاهده میشود تحریک پذیری ، گامهای ناهماهنگ و تلوتلوخوردن ؛ کشیدن اندامهای حرکتی روی زمین و از پا افتادگی است .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
30th June 2011, 02:17 AM
نام علمی : Phalaris arundinacea
نام انگلیسی : canary reed
نام فارسی : تخم قناری
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
تخم قناری گیاهی دائمی و علفی است که بلندی آن کمتر از 5/1 متر است . این گیاه خشبی و طوقه دار بوده و برگهای آن پهن و کشیده به طول تا 18 سانتیمتر هستند . دو طرف برگها معمولاً زبر است . گل آذین گیاه خوشه ای - متراکم و هر سنبلچه چندین گل دارد . دانه های ان قهوه ای روشن شبیه بذر کتان میباشند و هنگام رسیدن میریزند .
تخم قناری حاوی آلکالوئیدهای ایندولی است که برای دامها سمی است . در شکل حاد دام مبتلا معمولاً به پهلو می افتد و تشنج و اسپاسم اندامهای حرکتی ، اپیستوتونوس ، حرکات غیر طبیعی فک ، ریزش زباق کف آلود و تاکیکاردی همراه آریتمی نشان میدهد . گوسفندانی که با شدت کمتری مبتلا هستند تهییج پذیر بوده و عدم تعادل ، حرکات غیرطبیعی سر ، لرزش ناحیه ی سر و دم ، جویدن ، ریزش بزاق و تاکیکاردی نشان میدهند . این نشانه ها نیز بوسیله تهییج دام تشدید میشوند .
نشانه های شکل مزمن مسمومیت 2 تا 3 هفته پس از قرارگیری گوسفندان در مراتع حاوی تخم قناری ظاهر میشوند . در این حالت نشانه های عصبی شامل حرکات پیوسته و غیر قابل کنترل سر ، ضعف اندامهای حرکتی و گامای غیرعادی ، لرزش عضلانی و تاکیکاردی همراه آریتمی و صدای بسیار بلند ضربان قلب است .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
2nd July 2011, 01:02 AM
نام علمی : Phaseolus vulgaris
نام انگلیسی : kidney bean
نام فارسی : لوبیا
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
لوبیا گیاهی علفی و یک ساله است . واریته هایی از این گیاه بلند و بالارونده هستند و نیاز به تکیه گاه پیدا میکنند و بعضی از واریته ها نیز کوتاه هستند . برگهای گیاه مرکب و شامل سه برگچه قلبی شکل سبز تیره ، بزرگ ، نوک تیز و خشن میباشند . گلها سفید مایل به زرد یا مایل به بنفش بوده و میوه ی آن باریک ، دراز ، نوک تیز و حاوی دانه های بیضی شکل کشیده هستند .
لوبیا حاوی نوعی هماگلوتینین به نام فازین است که برای جوجه ها سمی است . این ترکیب در طیور جوان موجب کاهش رشد و نیز اختلال در رشد بورس فابرسیوس ، تیموس و طحال شده و از این طریق در عملکرد دستگاه ایمنی اختلال ایجاد میکند . به کارگیری لوبیا به عنوان جزئی از کنسانتره مورد تغذیه ی گاوها باعث بی اشتهایی ، اسهال ، توقف حرکات شکمبه و کتونوری شده است . همچنین اختلالات شدید دستگاه گوارش و مرگ در خوکها به دنبال تغذیه از لوبیا گزارش شده است . این اختلالات ناشی از گسیختگی در میکروویلی های مخاط روده ها به علت اتصال ترکیبات گلیکوپروتئینی لکتین به سطوح مخاط میباشد .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
2nd July 2011, 01:22 AM
نام علمی : Phytolacca decandra
نام انگلیسی : virginain poke
نام فارسی : سرخاب
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
سرخاب گیاهی علفی و چندساله با ریشه ای ضخیم و ساقه ای منشعب و گوشتدار است که بلندی آن به یک تا 2 متر میرسد . ساقه های جوان گیاه نرم و آبدار و به رنگ سبز - ارغوانی و قرمز هستند . برگهای آن ساده ، بیضی دراز و نوک تیز ، عاری از دندانه به طول 10 تا 40 سانتیمتر و گلها کوچک ، مجتمع به شکل خوشه ای باریک و گلی رنگ میباشد . میوه گیاه گوشتی به رنگ ارغوانی تیره و کم و بیش شبیه خوشه انگور سیاه است .
گیاه سرخاب حاوی ساپونین های تری ترپنوئید است در تمام قسمت های گیاه یافت میشوند . نشانه های درمانگاهی مسمومیت در گاو و گوسفند شامل دل درد شدید ، بی قراری ، کوبیدن دست روی زمین ، دیسترس تنفسی ، لرزش عضلانی ، افزایش حساسیت ، ریزش بزاق ، اسهال شدید ، اختلال در بینایی ، تکرار ادرار ، کاهش حرکات شکمبه و افسردگی است . مرگ دامها به دنبال کما یا تشنج به علت نارسایی تنفسی رخ میدهد . در اسب های مسموم نیز نشانه های گاستروانتریت به شکل دلدرد ، اسهال خونی ، مشکل شدن تنفس و تشنج دیده میشود که در تمام موارد به مرگ منجر میشود . در خوک ها اسهال ، استفراغ خون آلود ، افسردگی ، از پا افتادن و تشنج به دنبال مسمومیت یا سرخاب دیده میشود .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
2nd July 2011, 01:43 AM
نام علمی : Pteridium aquilinum
نام انگلیسی : bracken
نام فارسی : سرخس ، چماز
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
سرخس گیاهی چند ساله با ساقه های زیرزمینی نسبتاً ضخیم ، دراز و افقی است . برگهای آن پهن بزرگ ، مثلثی شکل با بریدگیهای مکرر و عمیق است . سطح فوقانی آنها سبز تیره و سطح تحتانی سیز روشن است . دمبرگ دراز و سفت با مقطع نیمه استوانه ای بوده و در قسمت پایین تا مقدار قابل ملاحظه ای در خاک فرو رفته است . اسپورها و هاگهای آن زردرنگ با دانه های خیلی میباشند .
همه قسمت های سرخس از جمله ریزوم انها سمی هستند و ضمن خشک شدن نیز سمیت آنها حفظ میشود . اختلالات ناشی از سرخس ها در دامها عبارتند از کمبود تیامین در تک معده ایها ، مسمومیت حاد در گاو ، هماتوری انزئوتیک در گاو و گوسفند ، کوری در گوسفند ، نئوپلازی دستگاه گوارش . نشانه های درمانگاهی در خوکها نیز شامل افسردگی ، بی اشتهایی ، لاغری ، کاهش درجه حرارت بدن و تعداد ضربان قلب ، استفراغ ، یبوست و مرگ در کوتاه مدت است .
نشانه های درمانگاهی ممکن است با تأخیر و هفته ها بعد از قطع مصرف سرخس ظاهر شوند . در آغاز کاهش اشتها ، خشکی پوست و ژولیدگی پوشش خارجی ، ترشحات سروزی از چشمها و بینی و توقف حرکات شکمبه مشاهده میشود . دامهای مبتلا جدا از سایر دامها ایستاده و یا میخوابند . نبض آنها ضعیف بوده و درجه حرارت بدن آنها افزایش مییابد .در مراحل پیشرفته پوزه خشک شده و ترشحات بینی و چشمها به خون آغشته میشود . مدفوع در ابتدا کم و سفت تر از حالت عادی و سیاه رنگ است ولی با گذشت زمان و شکل گیری آنتریت خون به صورت مخلوط با مدفوع یا لخته دفع میگردد . زخم شدگی بینی ولبها ، هماتوری ، خونریزی های نقطه ای و اکیموز در زیر مخاطات و پوست و نیز خونریزی در اتاق قدامی چشمها ممکن است دیده شود .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
3rd July 2011, 01:26 AM
نام علمی : Quercus spp
نام انگلیسی : oak
نام فارسی : بلوط ، بلند مازو
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
بلوط درخت جنگلی است که از نظر بلندی و شکل بسیار متنوع است ، برخی از این درختان عظیم الجثه بوده و بلندی آنها به 40 متر میرسد و برخی دیگر کوتاه بود و یا به صورت درختچه میرویند . برگهای این درختان عموماً متناوب و با شکلهای متفاوت ولی اغلب کنار برگهای انها دارای دندانه است که در اکثر گونه ها دندانه ها درشت و قوسی و در برخی دیگر دندانه ها ریز و نوک تیز هستند . گلها به صورت نر و ماده هستند و گلهای نر به صورت شاتون های استوانه ای و آویزان است و گلهای ماده نیز به میوه غده ای و تخم مرغی دراز منتهی میشوند و قاعده میوه در پیاله ای مرکب از فلسهای متعدد و به هم فشرده محصور شده است .
قسمت های مختلف بلوط حاوی گالوتانین مسباشد . پس از خوردن گیاه گالوتانین ها در محیط شکمبه هیدرولیز شده و موجب زخم شدگی در دهان ، مری و در سایر قشمت های دستگاه گوارش میشوند . نشانه های درمانگاهی 3 تا 14 و به طور متوسط 7 روز بعد از شروع خوردن بلوط ظاهر میشوند و عمدتاً مربوط به ضایعات کلیوی و دستگاه گوارش هستند . در ابتدا افسردگی ، بی اشتهایی ، بی حالی و یبوست دیده میشود و مدفوع قهوه ای سیاه و پوشیده از مرکوس است . متعاقب این نشانه ها اسهال همورازیک ممکن است ظاهر شده و یا مدفوع سیاه قیری و بدبو گردد . در تعدادی از دامها زورپیچ دیده میشود . ریزش ترشحات مرکوس از بینی در بعضی از دامها مبتلا حضور دارد ولی پوزه خشک و سطح آن پوسته پوسته است . ترشحات بینی در مراحل پیشرفته ممکن است خونی گردد . شکمبه فاقد حرکت و محتویات آن خمیری است . ناله و دندان قروچه نیز در دامها گاهی جلب توجه میکند .
با پیشرفت مسمومیت لاغری و دهیدراسیون نمایان میشود و همچنین دامهایی که در مجاورت آب قرار دارند به فراوانی به نوشیدن ان تمایل نشان میدهند و پلی دیپسی نشان میدهند .ادم به صورت برجسته در نواحی تحتانی از جمله در زیر فک ، جلو سینه ، زیر شکم ، ناحیه پرینه و اطراف مقعد و فرج در مبتلایان دیده میشود .
در شکل حاد بیماری دفع ادرار کاهش یافته و یا قطع میشود . ولی در مواردی که دام چند روزی دوام می آورد پلی یوری مشاهده میگردد . به هر حال در نهایت دامها به علت ضعف شدید از پا افتاده و مرگ آنها فرا میرسد . دوره ی بیماری متغیر و یک تا 12 روز است .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
3rd July 2011, 01:45 AM
نام علمی : Ranunculus sceleratus
نام انگلیسی : marsh erowfoot
نام فارسی : آلاله ، گل اشرفی
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
آلاله زهری گیاهی یک ساله به بلندی 15 تا 60 سانتیمتر است و دارای ساقه ی افراشته ، منشعب و توخالی است . برگهای پایین ساقه پنجه ای سه قسمتی و برگهای بالای ساقه نیز پنجه ای ولی دارای سه قسمت عمیق است که هر قسمت نیز به 3-2 قسمت ثانویه تقسیم شده است و با دمبرگ بلندی به ساقه متصل میشوند . گلهای آن کوچک با گلبرگ های تخم مرغی شکل و به رنگ زرد روشن است . میوه ی آن نیز به ابعاد یک لوبیا و شبیه توت نرسیده است . معمولاً در کنار جویبارها ، رودخانه ها ، و باتلاق ها میروید .
این گیاهان حاوی گلیکوزید رانونکولین هستند و زمانیکه بافت گیاهی له میشود این گلیکوزید از طریق آنزیمی به پروتوآنمونین تبدیل میگردد که یک ترکیب روغنی فرار ، زرد رنگ و شدیداً تخریش کننده است و موجب اریتما و تاولی شدن پوست میشود .
نشانه های درمانگاهی مسمومیت با آلاله شامل دلدرد ، ریزش بزاق و اماس غشاء های مخاطی دهان که در موارد شدید ممکن است با ظهور تاول ها همراه شود ، است . در مراحل بعدی ضعف ، عدم تعادل ، کوری و اسهال و دفع مدفوع تیره و در مواردی هماتوری دیده میشود . در صورتی که مقدار گیاه خورده شده زیاد باشد ، تشنج در دامها رخ میدهد و در عرض 12 ساعت به مرگ منجر میشود . رخداد سقط جنین در گاوها نیز گزارش شده است . در اسب های مسموم با آلاله نیز ضایعات تاولی در دهان ، ریزش بزاق ، دلدرد و اسهال با شدت متفاوت مشاهده میشود .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
3rd July 2011, 02:03 AM
نام علمی : Raphanus raphanistrum
نام انگلیسی : wild radish
نام فارسی : ترب وحشی
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
ترب وحشی گیاهی یک ساله با ریشه مخروطی و عمودی کمی ضخیم و منشعب است . ساقه ی آن راست و بلندی آن 40 تا 60 سانتیمتر است که گاهی نیز تا 90 سانتیمتر فراتر میرود و پوشیده از کرک زبر است که در ملامسه لمس میشود . برگها دارای بریدگی و برگ های بالایی باریکتر از برگهای قاعده گیاه هستند و از کرک پوشیده میباشند . گلهای آن سفید یا کمی مایل به زرد با رگه های بنفش است . میوه گیاه بند دار د خورجین دراز و چند قسمتی است .
ترب وحشی حاوی گلوکزاینولیت های روغن خردل است که پس از هیدرولیز تولید روغن خردل تاول زا مینماید و در دامها موجب گاستروآنتریت و اسهال میشود . همچنین این ترکیب باعث بدبو و بدمزه شدن طعم شیر در دامهای شیروار میگردد .
در رخداد مسمومیت کشنده با این گیاه در بره ها ، گاستروآنتریت ، زردی بافت ها ، کبد ترد و شکننده ، مثانه پر از ادرار خونی و پرخونی کلیه ها از یافته های بعد از مرگ بوده اند . همچنین در گاوهایی که روی ترب وحشی چرا نموده اند ، بی اشتهایی ، ضعف ، گاهی تهییج و فلجی مشاهده شده و در مواردی که به مرگ منجر شده است زردی و هموگلوبینوری از یافته های اصلی بوده است .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
3rd July 2011, 02:13 AM
نام علمی : Rhamnus cathartica
نام انگلیسی : common buckthorn
نام فارسی : اشنگور ، خرزل ، گوشوارک
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
اشنگور درختچه ای است به بلندی 2 تا 3 متر که به ندرت در شرایط مساعد به 6 تا 8 متر میرسد . از مشخصات این گیاه شاخه های متقابل خاردار و فراوان آن با وضع نامنظم و کج و معوج است . برگهای آن متقابل ، دندانه دار ، و بدون کرک هستند . گلهای گیاه کوچک به رنگ زرد مایل به سبز ، دوپایه یا پلی گام ، مجتمع به تعداد زیاد و به حالت فشرده در کنار برگها قرار میگیرند . میوه آن سیاه رنگ و کروی به ابعاد یک نخود درشت و حاوی 2 تا 4 دانه میباشند که درون شیره ای به رنگ قرمز مایل به سبز یا بنفش جای دارند .
اشنگور دارای گلیکوزید های آنتراکوئین هستند که مسهل بسیار قوی هستند که در حیوانات آزمایشگاهی اسهال شدید ایجاد کرده و در مواردی به مرگ منجر میشود . مسمومیت در گاوها با اسهال ، دل درد و تب ملایم همراه است که در مدت چند ساعت به مرگ منجر میشود .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
5th July 2011, 01:48 AM
نام علمی : Rhododendron ponticum
نام انگلیسی : yellow azalea
نام فارسی : آزاله
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
آزاله به صورت درختچه یا بوته است که بلندی آن به حدود یک متر یا کمی بیشتر میرسد . برگهای آن ساده ، بدون دندانه و متناوب هستند و گلهای درشت ، خوشه ای یا منفرد هستند . میوه ی آن کپسول چوبی و حاوی تعداد زیادی دانه ریز است .
تمام قسمت های آزاله ، سمی است و حاوی ماده ی رزینوئیدی به نام آندرومدوتوکسین میباشند . نشانه های درمانگاهی در دامها در عرض چند ساعت بعد از خوردن گیاه بروز میکند و شامل ریزش بزاق ، استفراغ ، دلدرد ، افسردگی ، دیسترس تنفسی ، اسهال ، توقف حرکات شکمبه ، بی نظمی ضربان قلب ، ضعف و تلو تلو خوردن در حرکت ، سیانوز در مخاطات ، از پا افتادن و تشنج همراه با اپیستوتونوس ، لرزش ، افزایش درجه حرارت بدن ، ناله و صدا کردن است . دوره بیماری 2 تا 3 روز بوده و پنوموفی استنشاقی از پیامدهای رایج مسمومیت است که میتواند باعث مرگ شود و در کالبدگشایی دامهای تلف شده با آن برخورد میشود .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
5th July 2011, 02:07 AM
نام علمی : Ricinus communis
نام انگلیسی : castor bean
نام فارسی : کرچک
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
کرچک گیاهی یک ساله است که بلندی ان در مناطق معتدل به 15 تا 140 سانتیمتر میرسد ولی در مناطق گرم تا 3 متر نیز رشد میکند . ساقه های آن راست ، پر شاخه و منشعب هستند . برگهای آن متقابل ، پنجه ای شبیه انجیر و از 7 تا 9 قطعه یا لوب نوک تیز تشکیل شده اند . ساقه و برگها برحسب واریته های گیاه دارای رنگهای سبز ، صورتی ، قرمز و یا بنفش ممکن است باشند ، ریشه آن مانند نی تو خالی و میوه ی آن کپسول خاردار و مدور و حاوی سه عدد دانه با پوسته ی منقوش و مغز آن سفید و دارای مقدار زیادی روغن است .
تمام قسمتهای کرچک ، بخصوص دانه های آن حاوی یک پروتئین سمی به نام ریسین است . پس از خوردندانه یا کنجاله کرچک مدتی طول میکشد تا نشانه های درمانگاهی ظاهر شوند . این مدت در اسب 2 تا 3 روز و در سگ 12 تا 72 ساعت است و در پرندگان نیز از 48 ساعت کمتر نیست .
در گاوها به دنبال خوردن دانه های گیاه ، اسهال خونی و نشانه های عصبی - عضلانی مانند تلو تلو خوردن و از پا افتادن پس از مختصری حرکت ، ریزش بزاق و حرکات چرخشی دیده میشود . علاوه بر این در گاوهایی که در اوایل آبستنی قرار دارند نیز ممکن است سقط رخ دهد . مرگ دامها به علت گاستروآنتریت شدید ، شوک و کاهش فعالیت قلب میباشد .
نشانه های مسمومیت با کرچک در اسب ها شامل : لرزش ، ضعف ، تعریق فراوان ، عدم تعادل ، اسپاسم تتانیک عضلات ، اسهال آبکی ، دلدرد و نبض ضعیف و سریع است . اسب هایی که نشانه های مسمومیت مسمومیت را بروز میدهند به ندرت نجات پیدا میکنند .
در خوک اسهال ، استفراغ ، دلدرد ، ضعف ، عدم تعادل و سیانوز به دنبال مسمومیت با کرچک دیده میشود . گاستروآنتریت هموراژیک ، استفراغ ، اسهال و عوارض آنها در سگ هایی که با کرچک مسموم شده اند مشاهده میشود .
در مسمومیت با دانه های کوچک در پولت ها آویخته بودن بالها ، ژولیدگی پرها ، خاکستری شدن ریش و تاج مشاده میشود . در اردک ها نیز که به طور طبیعی ممکن است اقدام به خوردن دانه های کرچک نمایند نشانه های مشابه بوتولیسم به صورت فلجی پیشرونده بروز مینماید که با خونریزی نقطه ای واکیموز و آنتریت نزله ای همراه است .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
7th July 2011, 01:16 AM
نام علمی : Robinia pseudoacacia
نام انگلیسی : false accasia
نام فارسی : درخت اقاقیا
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
آقاقیا درختی زینتی ، زیبا به بلندی 6 تا 20 متر (به ندرت زیادتر) است . پوست ساقه های آن خاکستری رنگ و شکاف های عمیق دارد . برگها متناوب و دیر خزان متشکل از برگچه های کوچک متقابل شانه ای و بیضی شکل میباشند . گل های آن که از 4 تا 6 سالگی ظاهر میشوند معمولاً هر ساله در اواخر اردیبهشت بیرون آمده ، مجتمع به صورت خوشه ای با حالت آویخته به طول 20 تا 30 سانتیمتر و معطر هستند . میوه ی آن غلافی به رنگ قهوه ای است و در آبان ماه میرسد و حاوی 10 تا 14 دانه کلیوی شکل قهوه ای است .
پوست و دانه آقاقیا حاوی فیتوتوکسین به نام روبین است که مشابه ریسین است ولی سمیت آن از ریسین کمتر می باشد . نشانه های درمانگاهی مسمومیت ساعت ها بعد از خوردن قسمت های مختلف گیاه ظاهر میشوند و شامل ضعف شدید عضلانی ، افسردگی ، اتساع شدید مردمک چشم ها و عدم وجود رفلکس تهدید ، کاهش شدت ضربان و نبض ضعیف که در مراحل انتهایی صدای ضربان شدید شده به طوری که از فاصله هم شنیده میشود ، دل درد ، اسهال ، افزایش تهییج پذیری و فلجی است . علاوه بر این ، در اسب یبوست ، تعریق فراوان ، ریزش بزاق ، عدم توانایی بلع ، بی قراری و لرزش عضلانی گزارش شده است .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
7th July 2011, 01:26 AM
نام علمی : Sambucus ebulus
نام انگلیسی : dworf elder
نام فارسی : آقطی
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
آقطی گیاهی چند ساله به بلندی 1 تا 2 متر است . ساقه ی آن چهارگوش ، برگ ها مرکب و دارای برگچه های بیضی دراز و نوک تیز دندانه دار هستند . گلهای آن سفید یا صورتی و بدبو است . میوه ی گیاه نیز سته تیره و سیاه رنگ است که در اواخر تابستان و پاییز بر روی آن دیده میشوند . این گیاه در سراسر منطقه شمال و بعضی از مناطق دیگر در جاده ها ، حاشیه گودال ها و حدود خارجی جنگل ها و مزارع میروید .
گونه آقطی حاوی مقدار کافی از گلیکوزیدهای سیانوژیک هستند که در دامها ایجاد مسمومیت نماید . این گیاه تحریک کننده دستگاه گوارش هستند و موجب گاستروآتریت همراه با ریزش بزاق ، ضایعات مخاط دهان ، دل درد ، اسهال و در مواردی اسهال خونی میشوند .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
7th July 2011, 01:36 AM
نام علمی : Scrophularia aquatica
نام انگلیسی : water figwort
نام فارسی : مخلصه ، بواسیر
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
مخلصه گیاهی علفی و چند ساله است که بلندی آن تا یک متر میرسد و در کنار جویبارها و اراضی نمناک میروید . ساقه ی آن با مقطع مربع بوده و برگها متقابل ، بیضی دندانه دار و نوک تیز میباشند . گلها کوچک و به رنگ سبز کثیف هستند و میوه به صورت کپسول است که حاوی تعداد زیادی دانه میباشند .
مخلصه جز گیاهان حاوی گلیکوزیدهای قلبی است . همچنین این گیاه دارای سموم تعیین نشده ای است که در دامها موجب گاستروانتریت همراه با اسهال شده که اغلب با عدم هماهنگی در حرکت و دل درد توأم میشود . در مواردی نیز استفراغ و اسهال خونی به همراه نشانه های بالا دیده میشوند .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
7th July 2011, 01:55 AM
نام علمی : Secale cereale
نام انگلیسی : common rye
نام فارسی : چاودار ، گندم وحشی
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
چاودار گیاهی یک ساله است که بلندی آن به یک تا 2 متر میرسد و شبیه گندم است با این تفاوت که ساقه و کاه بلندتر و نرمتر دارد و دانه های آن همیشه با ریشک دراز و نازک همراه هستند . برگهای آن خشن ، پهن و سنبله دراز و مرکب از سنبلکها میباشند .
چاودار در شرایط مختلف ، مسمومیت های متفاوتی را در دامها موجب میشود . این گیاه در مرحله رشد حاوی مقدار سمی از نیترات ممکن است باشد که میتواند منشأ مسمومیت در دامها واقع گردد . همچنین رخداد بیماری همولیتیک همراه با هموگلوبینوری کم خونی ، زردی ، بی اشتهایی ، ضعف ، کاهش وزن ، اختلال تنفسی در گاوها به دنبال چرا روی مرتع حاوی این گیاه گزارش شده است . علاوه بر این ، حساسیت به نور اولیه ، در گاوهایی که روی چاودار جوان و آبدار در اوایل بهار چرا نموده اند رخ داده است .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
7th July 2011, 02:06 AM
نام علمی : Sinapis alba
نام انگلیسی : White mustard
نام فارسی : خردل سفید ، خردل زرد
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
خردل سفید گیاهی علفی و یک ساله است که بلندی ان به 20 تا 60 سانتیمتر میرسد . ساقه ی آن مربع و پوشیده از کرک است . برگهای آن شبیه برگ ترب ، پهن ناصاف یا بریدگیهایی عمیق است به طوری که برگها به چند قسمت تقسیم شده اند . گلها به رنگ زرد با بویی مخصوص و نسبتاً مطبوع هستند . میوه ی آن خورجین و دارای حالت فاصله دار از ساقه و قسمت تحتانی میوه که حاوی دانه ها است دارای ناهمواریهای مشخص میباشد ولی بقیه قسمت آن از تار پوشیده شده است . دانه شفاف به رنگ زرد نسبتاً درشت میباشد .
همه انواع خردل دارای روغن فرار و تاول زا هستند و هنگامی که حاوی دانه هستند بسیار خطرناک میباشند . نشانه های مسمومیت با این گیاهان شامل گاستروآنتریت حاد ، دل درد ، کف آلود شدن دهان ، ناله و اسهال میباشد . در کالبدگشایی دامهای تلف شده نیز آماس حاد در معده ، روده ها و کلیه ها مشاهده میشود .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
8th July 2011, 01:55 AM
نام علمی : Solanum dulcamara
نام انگلیسی : Woody nightshade
نام فارسی : تاجریزی پیچ
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
تاجریزی پیچ درختچه ای پیچک دار و بالا رونده با ساقه های چوبی است که بلندی آن به 1 الی 2 متر و گاهی بیشتر میرسد . برگهای آن متناوب و تخم مرغی هستند و هر برگ دارای یک پهنه ی اصلی بیضی نوک تیز است که قسمت عمده برگ را تشکیل میدهد و دو قسمت کوچک که در قاعده ی پهنه ی اصلی قرار دارند . این تقسیمات برگ به 3 قسمت یا لوب تقسیم میکند . گلهای آن کوچک به رنگ بنفش بوده و مجتمع به صورت چتر مانند در فصل تابستان ظاهر میشوند ، میوه ی آن کوچک ، تخم مرغی آویخته است که به هنگام رسیدن به رنگ قرمز درمی آید و حاوی تعداد زیادی دانه کوچک است .
گیاه تاج ریزی پیچ حاوی گلیکوآلکالوئیدهای استروئیدی میباشند . این ترکیبات برای دستگاه گوارش و غشاهای مخاطی تحریک کننده هستند و دارای خواص آنتی کولین استراز نیز میباشند .
نشانه های درمانگاهی رایج و عمومی مسمومیت با گیاهان سولانوم شامل بی اشتهایی ، دل درد ، ریزش بزاق فراوان ، استفراغ ، یبوست یا اسهال که در مواردی با خون همراه میگردد ، است . چهره درمانگاهی مسمومیت در اسب به دو صورت ، درگیری دستگاه اعصاب مرکزی یا دستگاه گوارش و یا هر دو است . در شکل اول دل درد ، بی اشتهایی و اسهال دیده میشود و در شکل عصبی آن نشانه ها شامل : افسردگی شدید ، دیس پنه ، لرزش عضلانی ، ضعف ، فلجی و تشنج قبل از مرگ است . دو شکل دیگر در مسمومیت با این گیاه دیده میشود که شامل شکل گاستروآنریت و نیز شکل اگزنتماتوس است . در شکل اگزنتماتوس نشانه های تورم دهان همراه با زخم شدگی ، تورم ملتحه چشم ها ، اسهال و اگزمای تاول دار همراه با پوسته پوسته شدن جلد در اندام های حرکتی میباشد .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
8th July 2011, 02:34 AM
نام علمی : Sorbus aucuparia
نام انگلیسی : rowan
نام فارسی : تیس
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
تیس درختی متوسط به بلندی 6 تا 14 متر است که انشعابات تازه آن کم و بیش نارنجی است ولی در مراحل بعدی خاکستری میشوند . این درخت دارای برگهایی مرکب با 13 تا 19 برگچه دانه دار و نوک تیز است . گلهای آن مجتمع به رنگ قهوه ای روشن و پوشیده از کرک هستند و میوه کوچک به ابعاد نخود به رنگ قرمز مرجانی و گوشتی با طعم گس و حاوی 3 دانه ی نوک تیز مایل به قرمز است .
برگها ، پوست و دانه های تیس حاوی گلیکوزید سیانوژنیک آمیگوالین هستند . این ترکیب برای مخاطات تحریک کننده بوده و آزردگی مخاط دستگاه گوارش را باعث میگردد . به علت پایین بودن غلظت ترکیبات سمی گیاه ، مسمومیت با آن معمولاً ملایم است . در دام های کوچک خوردن میوه ی این گیاه موجب ریزش بزاق ، اسهال و استفراغ میشود .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
8th July 2011, 02:48 AM
نام علمی : Sorghum vulgare
نام انگلیسی : Creat-millet
نام فارسی : ذرت خوشه ای
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
ذرت خوشه ای گیاهی علفی و یک ساله با ساقه بلند است که بلندی آن تا 2 متر نیز میرسد . برگهای آن پهن و دراز با رگبرگ میان برجسته و سفید رنگ و فاقد دمبرگ است . گلخای آن نیز درشت ، به صورت گل آذین پانیکول بزرگ و مرکب از انشعاباتی با حالت راست هستند .
سورگوم حاوی گلیکوزید سیانوژنیک به نام دورین هستند . به دنبال خوردن سورگوم تازه و جوان نشانه ها در مدت بسیار کوتاهی ظاهر و سریعاً به مرگ دام منجر میشود . به طوری که سر دامهای تلف شده و افتاده روی زمین ممکن است به طرف منبع مسمومیت قرار داشته و دام فرصت جابه جا شدن را پیدا نکرده باشد . میلومالاسی که به آن سندم تورم مثانه و عدم تعادل نیز میگویند در اسب ، گاو و گوسفند در ارتباط با مصرف سورگوم تازه به مدت طولانی ، رخ میدهد . در این موارد عدم هماهنگی پاهای خلفی ، پارزی و آماس مثانه ، ریزش پیوسته ادرار و کاهش وزن در دامهای مبتلا دیده میشود . در گوسفندان مبتلا به این سندرم نیز ضعف ، عدم تعادل ، لرزش سر ، کشیدن پاهای خلفی روی زمین هنگام حرکت ، عدم توانایی در بلند شدن ، از پا افتادگی و اپیستوتونوس دیده میشود .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
9th July 2011, 01:07 AM
نام علمی : Spartium junceum
نام انگلیسی : Spanish broom
نام فارسی : گل طاووسی ، قاتل ابیه
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند](habitus).jpg
گل طاووسی درختچه ای به بلندی 2 تا 5 متر با شاخه های متعدد سبز رنگ است . ساقه ی آن توخالی و برگها کوچک و کم هستند به طوری که گیاه عاری از آن به نظر میرسد . گلهای آن زرد درشت و معطر به صورت خوشه ای هستند و میوه ی آن به صورت غلاف به طول حدود یک سانتیمتر است .
گل طاووسی دارای آلکالوئید بسیار سمی کوئینولیزیدینی به نام سیتیزین است . در دام های مسموم نیز نشانه ها شامل : افسردگی ، دیس پنه ، کما و مرگ بدون دست و پا زدن میباشد . در مواردی نیز حملات تشنجی ، دندان قروچه ، کف آلود بودن دهان و گیجی دیده میشود .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
9th July 2011, 01:21 AM
نام علمی : Taxus baccata
نام انگلیسی : yew tree
نام فارسی : سرخدار
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
سرخدار درختی دو پایه با رشد کند و طول عمر زیاد است . بلندی ان به ندرت از 20 متر تجاوز میکند ولی قطر آن زیاد بوده و تا 3 متر نیز میرسد . برگهای درخت باریک ، دراز و نوک تیز هستند که روی آن به رنگ سبز تیره و براق و سطح زیرین ، سبز روشن است . پوست تنه ی این درخت فلسی و قرمز رنگ است که به همین دلیل به آن سرخدار میگویند . مقطع درخت موجی سینوسی است . میوه ی آن منفرد ، گوشتی ، قرمز رنگ و حاوی دانه تخم مرغی شکل میباشد .
سرخدارها حاوی ترکیبات آلکالوئید کاذب به نام تاکسین هستند . تاکسین ها موجب کاهش هدایت الکتریکی میوکارد شده که نتیجه آن برادیکاری و وقفه ی قلبی در مرحله دیاستول است .
متداول ترین چهره ی درمانگاهی مسمومیت با سرخدارها مرگ ناگهانی است . گاوهای مسموم در بسیاری از موارد در عرض 4 ساعت بعد از بلع شاخ و برگ گیاه تلف میشوند . نشانه های درمانگاهی این موارد شامل بی حالی ، از پا افتادگی ، دیس پنه آ ، نبض وداج و اتساع آن ، برادیکاردی و آریتمی قلبی است . در موارد ملایم مسمومیت که مقدار گیاه خورده شده کم است قطع شیر ، عدم تعادل و نفخ ملایم در گاوها دیده میشود . در گوسفند و بز نیز به دلیل روند کوتاه مسمومیت نشانه ها به ندرت دیده میشود و شامل لرزش ، دیس پنه ، برادیکاردی، افسردگی ، ضعف و هیپوترمی است . نشانه ها ممکن است در عرض نیم ساعت بعد از خوردن برگهای گیاه ظاهر شده و 15 دقیقه بعد به مرگ دام منجر شود . در طیور نیز به دنبال خوردن برگهای سرخدار ، نفس نفس زدن ، عدم تعادل ، کلاپس و سیانوز رخ میدهد .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
9th July 2011, 01:32 AM
نام علمی : Thlaspi arvense
نام انگلیسی : penny cress
نام فارسی : قدومه ، خردل فارسی ، تراتیزک
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
قدومه گیاهی یک ساله به بلندی 20 تا 40 سانتیمتر است . ساقه آن چهار گوش و منشعب و برگها به رنگ سبز روشن ، تخم مرغی کشیده میباشند که قاعده آنها ساقه را دربرمیگیرد . گلهای گیاه کوچک و سفید است و در آغاز سنبله متراکمی تشکیل میدهد که بعداً به یک سنبله تبدیل میشود . میوه کپسولی گرد و مسطح است که در انتها دارای فرورفتگی میباشد .
قدومه دارای ترکیبات گلوکوزینولیت است و خوردن آن توسط دامها موجب اسهال در آنها شده و در دامهای شیردار نیز موجب نامطبوع و بدمزه شدن شیر میشود . مسمومیت با قدومه در گاوها با نشانه های دیسترس ، دل درد ، سقط جنین و مرگ در تعدادی از گاوها گزارش شده است . در این موارد ادم شدید زیرمخاطی در دیواره پیش معده ها و به ویژه شکمبه دامها تلف شده یافت شده است . علاوه بر این حساسیت به نور اولیه در تلیسه ها به دنبال خوردن این گیاه مشاهده شده است .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
9th July 2011, 01:46 AM
نام علمی : Urtica dioica
نام انگلیسی : Seinging nettle
نام فارسی : گزنه
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
گزنه گیاهی علفی ، چند ساله و دارای ساقه ای چهارگوش و راست به بلندی نیم تا یک متر و گاهی بیشتر است . این گیاه در اماکن مخروبه ، باغها ، نقاط مرطوب خارج شهر و نواحی سایه دار به حالت خودرو میروید . به علت داشتن ریشه های خزنده گیاه به صورت پایه های متعدد آمده و محل رویش خود را فرا میگیرد . ساقه ی آن پوشیده از تار و پرز چسبناک بوده و برگها بیضی - نوک تیز ، دندانه دار درشت با رگبرگ های مشخص میباشد . گلهای آن به صورت گل آذین به رنگ سبز یا کمی زرد است و پس از تشکیل میوه به وضع خمیده درمی آیند .
گزنه دارای آلکالوئیدهای ایندول بوده و خوردن مقدار کافی از آن در دامها موجب تشنج حاد و مرگ ناگهانی میشود . علاوه بر این نشانه های عصبی به صورت عدم تعادل به خصوص از پاهای خلفی و نیز کهیرپوستی به دنبال برخورد اسب ها با این گیاه گزارش شده است . در این مورد تغییر رفتار دام به علت درد ایجاد شده موجب ظهور نشانه ها شده و اختلال عصبی واقعی رخ نمیدهد . همچنین در دامها در بسیاری از موارد با پارزی و یا فلجی پاهای خلفی شروع میگردد و سپس ریزش بزاق ، سوزش بینی و دهان ، ضعف عضلانی ، لرزش و استفراغ دیده میشود که در موارد نادری به مرگ نیز منجر میگردد .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
9th July 2011, 01:57 AM
نام علمی : Vicia sativa
نام انگلیسی : vetch
نام فارسی : ماش ، ماشک گل خوشه ای
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
ماش گیاهی علفی یک ساله است که بلندی ساقه آن 20 تا 100 سانتیمتر میباشد . ریشه های آن عمیق ، راست و جانبی است . ساقه خشن ، منفرد و رونده یا پیچنده و کم و بیش پوشیده از کرک است . برگهای این گیاه مرکب و دارای 2 تا 5 جفت برگچه اند و در انتهای رگبرگ اصلی برگ مرکب ، یک زائدی ی پیچک قرار دارد . گلها به رنگ بنفش یا ارغوانی به صورت منفرد و یا چندتایی در قاعده برگ ظاهر میشوند .
نشانه های درمانگاهی شامل : بی اشتهایی ، کاهش وزن ، افزایش درجه حرارت ، افزایش تعداد تنفس ، ریزش بزاق ، کاهش تولید شیر ، تورم ملتحمه چشم ، ریزش ترشحات موکوسی - چرکی از بینی ، اسهال و گاهی اسهال خونی است که در مواردی به مرگ دامها منجر میشود . ضایعات جلدی در ابتدا به صورت پلاکهایی در ناحیه ی پستان ، ابتدای دم و نیز روی گردن ظاهر میشوند . در شرایط مراتع دو تا 3 هفته بعد از شروع تغذیه از ماشک معمولی این ضایعات شروع میشود و در شکل تجربی بیماری حدود روز یازدهم دیده میشوند . به هر حال ، ضایعات جلدی گسترش پیدا کرده و مایعات اگزودا از آنها خارج و دلمه ی زرد - قهوه ای بر روی آنها شکل میگیرد . خارش و به دنبال آن ریزش مو و کچلی در دامهای مبتلا قابل توجه میباشد .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
10th July 2011, 02:23 AM
نام علمی : Viscum album
نام انگلیسی : masslinn
نام فارسی : دارواش ، آغاجی
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
دارواش گیاهی انگلی ، پرشاخه و منشعب به بلندی 30 تا 40 و گاهی تا 100 سانتیمتر است که بر روی درختان مختلف میروید . برگهای آن بیضی دراز ، ضخیم و چرمی ، متقابل و ساده بوده و شاخه آن برحسب درخت میزبان اشکال متفاوت دارند . بر اثر قشرده شدن مایعی به رنگ سبز ، حنایی از برگهای این گیاه خارج میشود . گلها زرد رنگ و بر روی دو پایه ی نر و ماده قرار میگیرند و میوه نیز گوشت دار ، کوچک ، شفاف به رنگ سفید - شیری و به اندازه یک نخود بوده که محتوی لعاب چسبنده و لزجی است .
مسمومیت با این گیاه در تک معده ایها توصیف شده است . در اسب ها نشانه ها شامل عدم تعادل ، اتساع مردمک ها ، ریزش بزاق و افزایش حساسیت میباشد . در دامهای کوچک نیز علاوه بر نشانه های عصبی ، علائم درگیری دستگاه گوارش نیز جلب توجه میکند . در این موارد نشانه ها با تأخیر و چند ساعت پس از بلع گیاه ظاهر میشوند . توقف حرکات دستگاه گوارش ، تهوع ، استفراغ و اسهال از علائم متداول است . نشانه های عصبی نیز شامل خواب آلودگی ، عدم تعادل ، تشنج ، اتساع مردمک ها ، کما یا افزایش تحریک پذیری است . در موارد شدید مسمومیت ، مرگ به علت کلاپس دستگاه قلبی عروق و شوک رخ میدهد .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
10th July 2011, 02:32 AM
نام علمی : Wisteria sinensis
نام انگلیسی : chinese kidney bean
نام فارسی : گلیسین
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
گلیسن درختچه ای بالارونده است که بلندی آن گاهی به 20 متر میرسد . برگها مرکب ، متناوب و دارای 9 تا 19 برگچه نسبتاً سزرگ هستند . گلهای آن خوشه ای بنفش یا آبی مایل به بنفش ، آویخته و بسیار زیبا هستند .
نشانه های درمانگاهی در موارد مسمومیت شامل : بی اشتهایی ، استفراغ ، اسهال و گاهی اسهال خونی ، دیس پنه ، کاهش سریع وزن ، از پا افتادگی و مرگ در بیشتر موارد است . همچنین افزایش مقدار آنزیم های کبدی ، ازت اوره ای خون و کراتینین در دامهای مسموم دیده میشود . در کالبدگشایی دامهای تلف شده ضایعات تخریشی در مخاط شیردان و روده ها و خونریزی ، ادم و آمفیزم ریوی و آسیب سلول های کبدی و کلیوی یافت میشوند .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
12th July 2011, 01:14 AM
نام علمی : Xanthium strumarium
نام انگلیسی : Common cocklebur
نام فارسی : زردان ، توقون
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]
زردان گیاهی یک ساله با برگهای پهن و بدون تیغ است . صفحه برگ آن به 3-5 قسمت تقسیم شده و تقریباً به شکل پیکانی درامده است و هر قسمت مثلثی شکل ، نوک تیز و دندانه دار میباشد ، بلندی گیاه به یک متر میرسد و میوه ی آن فندقه تخم مرغی به طول 5/1-1 سانتیمتر و خاردار است . که پس از رسیدن به پوست و چشم دامها میچسبد .
زردان حاوی یک گلیکوزید سمی به نام کربوکسی اتراکتیلوزید هستند . مرگ ناگهانی در گوساله ها به دنبال خوردن زردان ممکن است رخ دهد به طوری که گاهی دامها در عرض 12 ساعت بعد از دریافت گیاه تلف میشوند . نشانه های درمانگاهی در گاوها شامل افسردگی ، افزایش تهییج پذیری ، اسپاسم عضلات و اندامهای حرکتی ، بالانگه داشتن سر و راست شدن گوشها ، لرزش عضلانی ، از پا افتادگی ، تشنج با حرکات رکابی پاها در انتها میباشد . این نشانه ها 10 تا 20 ساعت بعد از دریافت گیاه شروع و در عرض 3 ساعت ممکن است در مواردی به مرگ منجر شود . افزایش فعالیت آنزیم گاماگلوتامیل ترانسفراز ، افزایش گلبول های سفید و کاهش شدید قند خون در دامهای مبتلا دیده میشود .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

رضوان 2014
31st August 2011, 07:32 PM
با سلام، علاوه بر آلودگی های میكروبی، مواد سمی مختلف مانند مایكوتوكیسن ها آفت كش ها فلزات سنگین و هیدروكربن های پلی سیکلیك آروماتیك از مهم ترین آلوده كننده های فراورده های دامی مثل شیر هستند.
این مواد می تواننداز راه های مختلف وارد چرخه غذایی دامها شده و سپس از طریق مصرف فرآورده های دامی مانند شیر به رژیم غذایی انسان راه یابند. همچنین با توجه به تعدد صنایع آلودگی و راه های انتقال آن به شیر ضرورت كنترل كیفی و سلامت شیر از وظایف اصلی سازمان های مسئول به ویژه وزارت بهداشت است.
تغذیه دامها با علوفه های آلوده به فلزات سنگین موجب افزایش غلظت این فلزات در فرآورده های دامی و شیر می شود این در حالی است كه، مصرف شیرهای آلوده به این فلزات منجر به عوارض مختلفی از جمله كاهش حافظه و یادگیری ، افزایش فعالیت های آلرژیك، افزایش فشارخون، افسردگی ، تحریك پذیری و بیماری های سیستم عصبی و سیستم ایمنی می شوند.
دیوكسین ها تركیبات شیمیایی پایداری هستند و از آنجایی كه این ماده سمی قابل حل در چربی است می تواندبه آسانی وارد زنجیره غذایی شود و از طریق غذا به انسان منتقل شود.
در حال حاضر بهترین راه جهت كاهش این خطرات جدی گرفتن نحوه تغذیه و كنترل جیره غذایی دام ها است.

رضوان 2014
31st August 2011, 07:39 PM
نباتات سمی مراتع :
وجود نباتات سمی در مراتع یکی از مسائل مهم مرتعداری می باشد که بایستی بدان توجه فراوانی نمود. گیاهان سمی موجب خسارت زیادی از جمله مرگ و میر احشام و کاهش ارزش دام می گردد. در اثر چرای مفرط و بی رویه ای که در کلیه نقاط کشور صورت می گیرد اکثر نباتات مفید فرصت تکثیر و ازدیاد نیافته و به تدریج از بین می روند. با از بین رفتن نباتات علوفه ای مفید گیاهان کم ارزش و سمی جانشین آنها می شود و دام ها هنگام گرسنگی و یا عدم دسترسی به علوفه های خوشخوراک اجباراً از این گونه نباتات تغذیه ی می نمایند.
از بین بردن نباتات سمی با توجه به آب و هوای ایران مثمرثمر نخواهد بود. جلوگیری از پیش چرا یکی از نکاتی است که باید مدنظر داشت زیرا در بهار قبل از آنکه نباتات علوفه ای هر مراتع ظاهر گردد نباتات سمی پدیدار می شوند و مورد چرای دام واقع می گردند و بالنتیجه تولید خسارت فراوانی می نمایند. برای نمونه دامها از خوردن گون و یا زبان پس قفا صدمات زیادی می بینند که گاهی منجر به مرگ آنها می گردد.

روش های کاهش اثرات منفی نباتات سمی :
1) جلوگیری از چرای مفرط یک مرتع و یا بخشی از یک مرتع در بعضی موارد حیوانات به علل خاصی مانند بودن زیر سایه درخت و یا نزدیک بودن به آخور و یا محل آب فقط از قسمت های خاصی از مرتع تغذیه کرده و باعث از بین رفتن گیاهان مناسب آن ناحیه می شوند.
2) در صورت عدم تعلیف دام باعلوفه خشک و یا با در دسترس قرارندادن علوفه سبز به احشام و تا زمانی که حیوان به حد کافی سیر نشده باشد نباید آن را در مرتعی که دارای نباتات سمی می باشد داخل نمود.
3) نمک برای دام ضروری می باشد زیرا با در دسترس بودن مقداری نمک دام به تغذیه نباتاتی که بدانها چندان توجه نمی نموده ترغیب شده آنها را چرا می کند.
4) مصرف مواد معدنی از قبیل فسفر اشتهای دام را زیاد می نماید. ضمناً چنانچه مقداری گرد استخوان به خوراک دام اضافه شود. تلفات ناشی از مسمومیت نباتات سمی کاهش قابل ملاحظه ای خواهد یافت.
5) برخی از نباتات در یک نوع دام به خصوص مسمومیت ایجاد می کند در حالی که برای سایر دامها سمی می باشد. برای نمونه انواع دم اسبی ها (Equisetum sp) برای اسب و انواع زبان پس قفاها (Delphinia sp) و انواع لوپن ها(Lupinus sp) برای گاو تولید مسمومیت می نماید.

6) چنانچه دامی دچار مسمومیت شود بایستی قبل از رجوع به دامپزشک غذاهای ملین به او خورانید. تاکنون صدها گونه نباتی سمی شناسایی شده که تنها فقط تعداد محدودی از آنها برای دامها سمی می باشد گل حسرت یا سورنجان (colchicum) انواع دم اسبی ها (Equisetu sp) و (فرنیون )(Euphorbia).

ramazan2020
14th April 2012, 11:00 AM
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] ([تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] Q4cGxyBHNlYwNzcgRzbGsDaW1n?back=[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] s.search.yahoo.com%2Fsearch%2Fimages%3Fp%3DAcropti lon%2Brepens%26fr%3Dyfp-t-742%26fr2%3Dpiv-web%26tab%3Dorganic%26ri%3D27&w=300&h=450&imgurl=weeds.hotmeal.net%2Fweeds%2FRussian_Knapwee d.jpg&rurl=[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند] _B_Part2.html&size=55.6+KB&name=Russian+knapweed+%28Acroptilon+repens%29&p=Acroptilon+repens&oid=f66d5da1002810d79efd3c31e3a9c39b&fr2=piv-web&fr=yfp-t-742&tt=Russian%2Bknapweed%2B%2528Acroptilon%2Brepens%2 529&b=0&ni=60&no=27&tab=organic&ts=&sigr=11g4i7ehm&sigb=13b2ht4s7&sigi=11c7o65k1&.crumb=ifwR26rfxYX)
[تنها کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند]

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد