PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تاریخ قرن بیستم*FATIMA*
1st February 2011, 02:22 AM
سلام . در این تاپیک قصد داریم رویدادهایی رو که در قرن بیستم اتفاق افتاده به ترتیب سالها رو در اختیار شما بگذاریم باشد که مورد توجه همه قرار گیرد .
منبع : برگرفته از کتاب تاریخ قرن بیستم نوشته جان باومن
سال 1900
علوم
ماکس پلانگ فیزیکدان آلمانی فرضیه "کوانتوم" خود را ارائه میکند که در آن گفته میشود : انرژی به اجزاء کوچک (کوانتا) تبدیل میگردد و با خروج و نشر مداوم از بین نمیرود .
سه محقق که به طور جداگانه و مستقل فعالیت میکنند و به نتیجه تلاش کشیش اتریشی به نام "گریگور مندل" که در سال 1866 انتشار مییابد و مورد توجه قرار نمیگیرد میرسند و آن را مورد تأیید قرار میدهند . مندل در این آزمایش ها ، با تلقیح کنترل شده ، اساس ژنتیک نوین را پایه گذاری و از فرضیه سیر تکاملی پشتیبانی میکند .
کارل لنداشتیز Karl Landsteiner پاتوژلیست اتریشی به کشف اولین سیستم گروه بندی خونی نائل میگردد (O-B-A) که در امر انتقال خون اهمیتی قطعی و بسزایی دارد .
بهداشت و پزشکی
در طول تابستان سرگرد والتررید با همکاران امریکایی خود در هاوانای کوبا آزمایشی به عمل می آورند که در آن ثابت میشود "تب زرد" در نتیجه نیش زدن پشه ای به نام Aedesdegypti است که ویروس آلوده این بیماری را با خود دارد ؛ جس لازار یکی از پزشکان در این آزمایش در نتیجه نیش زدن یکی از این پشه ها جان خود را از دست میدهد .
تکنولوژی
در محلی به نام کاب پوینت در ایالت مری لند امریکا رجینالدفسندن Reginald fessenden کارشناس کانادائی اولین تلفن بی سیم را به نمایش میگذارد که مکالمات قابل درک را از یک فرستنده به گیرنده دیگر "رله" (منتقل) میکند ، در میان این دو محل موانع زیادی نیز قرار میدهد .
فردیناند "فون زیپلین" آلمانی اولین آزمایش پرواز شیئی پرنده ای را که با گاز سبک "اتر" پر میکند به نمایش میگذارد و بعد آن شیئی پرنده را به نام خودش زیپلین نام مینهد .
جنگ بوئرها و افریقای جنوبی ابتکارات و کشف های اولیه تکنولوژی جنگ را عرضه میکند : 1/ استفاده جنگی از موتورسیکلت 2/ اولین کامیون موتوری 3/ برای نخستین بار استفاده از رادیو در جنگ های دریایی 4/ تهیه اولین فیلم متحرک از صحنه های جنگ برای نمایش
علوم اجتماعی
در جزیره کرت آرتور ایوانز باستان شناس انگلیسی در محلی به نام "نوموس" حفاریهایی آغاز میکند که منجر به کشف یک کاخ مورد توجه و یک تمدن قدیمی میگردد که نام آن را "مینوآن" مینهد .
در خارج جزایر یونانی "آنتی کیترا" غواصی اسفنج گیر یک کشتی باستانی و یک دستگاه ساخته شده از برنز را پیدا میکند که تا سال 1959 ناشناخته باقی ماند و در این سال معلوم میگردد که نوعی کامپیوتر است که برای محاسبه محل آفتاب و ماه به کار میرفته است و همچنین کاربردی مانند "دیفرنسیال" دنده دارد ، کاربرد دوم زمینه یکی از اختراعات مکانیکی در تمام اعصار محسوب میگردد .
ویلهلم و ونت آلمانی که بعدها به پدر روان شناسی معروف میشود کار مفید و اساسی خود را به نام "روانشناسی تطبیقی" به چاپ میرساند . و در همین زمان "زیگموند فروید" روانکاو شهیر اتریشی که کارهای او در سالهای بعد اثرات عمیقی در جهان باقی میگذارد کتاب تعبیر خواب خود را منتشر میکند .
ادبیات
"لردجیم" از ژوزف کنراد - "خواهر گری" از تئودور دریزر ؛ که وقیح شناخته شده و توسط نویسنده جمع آوری میشود ؛ "مدرسه" از کولت (اولین کتاب از سری کتابهای نیمه اتوبیوگرافی به نام "کلودین") ؛ "جادوگر زیبای اوز" از فرانک بوم و بالاخره "داستان رابیت" از فرانک بوم .
در فرانسه آکادمی گونکور تأسیس میگردد و قرار است سالیانه جایزه ای ارزشمند به این نام به بهترین رمان فرانسوی داده شود .
هنرها
در میان نقاشی های مهم این چند اثر چشمگیر است : آسیاب گالت "از پیکاسو" "زندگی آرام با پیاز" Still life with onions اثر سزان و "خانواده سیت ول" اثر سارجنت
موزیک
"اولین توسکا در رم" اثر بوکسینی ؛ "فینلاندیا" اثر سیبرلیوس در شهر هلینیسکی به اجرا می آید ؛ اولین گروه موزیک جاز در شهر نیواورلئان توسط بودی بولدن سیاه پوست تشکیل و اعلام میگردد.
ورزش و تفریح
دبلیوجی گریس انگلیسی اولین بانی نحوه و متد بازی جدید "کریکت" خود را بازنشسته میکند ، او تا کنون در این بازی 54 هزار فرار را به نام خود ثبت کرده است .
دوایت دیویس امریکایی جام نقرهای به پاس مسابقات سالیانه تنیس روی چمت بین انگلیسیها و امریکاییها اهدا میکند و در سال 1904 شرکت در این مسابقات برای همه ملت ها آزاد میشود و جام دیویس سبب میگردد که بازی تنیس از صورت اشرافی به یک ورزش مردمی تبدیل شود .
در امریکا انجمنی جدید به نام "امریکن لیگ" جهت بازی بیس بال تشکیل میشود که تا سال 1903 ، انجمن ملی بیس بال امریکا که در سال 1876 تأسیس شده است - آن را یک تیم مهم به حساب می آورد و در بازیهای جهانی شرکت میدهد .
در دومین المپیک دوره جدید که در پاریس فرانسه اجرا میشود ریموند اوری Raymond Ewry از امریکا سه مدال طلا در دوهای میدانی به دست می آورد که آغازی برای کسب 10 مدال طلاست که بقیه آن را در چند سال بعد به دست می آورد و تا این زمان رکوردی در قهرمانی است .
زندگی و آداب و رسوم
رقص گردش کیک Cake walk به یک رقص هوس انگیز بین المللی تبدیل میگردد .

از این جا و آنجا
نمایشگاه جهانی مهمی در پاریس افتتاح میگردد . اتحادیه بین المللی خیاطان زنانه دوز که در شهر نیویورک پایه گذاری میشود شروع به ساختن اولین سیستم راه زیرزمینی خود مینمایند . در بهار همان سال خانم کری آملیا ناسیون Carrie Amelia Nation در شهر کانزاس سیتی شروع به جنگ صلیبی علیه افراد الکلی میکند و گروهی از خانمها را مسئول ویران کردن سالن های مشروب خواری مینماید (با استفاده از سنگ و آلات دیگر حتی سیخ های آشپزخانه) این خانم با نوعی احساس مرموز و پوشیده - مأموریت غیبی - و با تعصبات مذهبی مسیحیت (مخصوصاً اعتقاد به اینکه اسم او در زبان انگلیسی مردم را به نهضت برمی انگیزد ، و خاطره تلخی از ازدواج اول خود با مردی دائم الخمر دارد موفق میشود مقامات رهبری امریکا را به قبول ممنوعیت مشروبات الکلی وادار نماید ؛ شوهر دوم این خانم نیز به دلیل فرار او از خانه در 1901 او را طلاق میدهد .
سایر رویدادها
فرانسه و ایتالیا موافقت نامه محرمانه ای امضا میکنند که براساس آن ایتالیا حق دولت فرانسه را در بهره برداری از مراکش به رسمیت میشناسد و در عوض فرانسه چنین حقی را برای ایتالیا به رسمیت میشناسد .
بریتانیا و آلمان قراردادی را امضا میکنند که به موجب آن به توافق میرسند که به دولت چین ، حق مالکیت منطقه ای داده شود و از سیاست درهای باز وزیر خارجه امریکا پشتیبانی نمایند .
تندبادی به سرعت 120 مایل در ساعت با امواجی سهمگین از خلیج مکزیک حرکت میکند و در گالستون تکزاس ویرانیهایی به بار می آورد ، 6000 نفر را میکشد (اغلب غرق میشوند) و خساراتی در حدود بیست میلیون دلار به اموال مردم وارد می آورد .

*FATIMA*
2nd February 2011, 01:40 AM
سال 1901
علوم پزشکی و بهداشت
"ژریت گریژینس" فیزیولوژیست هلندی که با "کریستیان ایجک مان" در هند شرقی هلند همکاری میکند اعلام میدارد که عامل بیماری "بری بری" باکتری یا زهرابه (طبق نظر همکارش ایجک مان) نیست ، بلکه کمبود یک ماده حفاظتی در برنج پاک کرده است .ایجک مان عقیده دارد آنهایی که برنج خوراکی خود را کاملاً پوست نمیکنند ، به بیماری بری بری مبتلا نمیشوند ولی در واقع این کشف گریژینس است که فرضیه ویتامینها را در جهان پایه گذاری میکند .
سرگرد ویلیام گورگاس افسر ارتش ایالات متحده بیماری تب زرد را در شهر هاوانا - کوبا - با استفاده از کشفیات والتررید و دیگران در تابستان ریشه کن میکند .
تکنولوژی
در 11 دسامبر "گوگیلمومارکونی" مخترع ایتالیایی برق اولین علائم رادیویی را با "مورس" و با کد "S" به آن سوی اقیانوس ها از ایستگاه "سنت جونز" در نیوفاکلند" میفرستد .
در بهار سال 1902 پارلمان کانادا مبلغ 80000 دلار تصویب میکند که در ازاء پرداخت آن به مارکونی ، وی ایستگاه بی سیمی را در "نوواسکاتیا" بنا گذارد .
در محله بروکلین نیویورک "آسی بوستویک" اولین اتوموبیل را با سرعت بیش از یک مایل در دقیقه رانندگی میکند .
اندیشه ها و باورها
رودلف اشتینر Rudolf Steiner دانشمند آلمانی از جرگه معتقدان عرفان که هنوز سعی دارند جهان را با اندیشه های معنوی توضیح دهند خارج میشود و علم شناسایی طبیعت و ماهیت انسان Anthroposophy را پایه گذاری میکند او سعی دارد خرد و شعور انسان را ملاک اعمال او قرار دهد .
ادبیات
کتابهای مهم سال : "کیم" از "رودیارد کیپلینگ" ؛ "بودنبروک" از "توماس مان" ؛ "اختاپوس" از "فرانک موریس" ؛ "زنبورعسل" از "موریس مترلینگ" و "جسته از بردگی" از بوکرتی واشینگتن ؛ "سه خواهر" از "آنتوان چخوف"
هنرها
"دخترهای روی پل" و "شب سفید" اثر "ادوارد مونش" ؛ "زن سالخورده" اثر پیکاسو و "زن نشسته" اثر "میلول"
موزیک
اپرای "فئورسنوت پرمیر" ساخته ریچارد اشتراوس در شهر "درسدن" آلمان ؛ اپرای "روزالکا" از "دوراک" در شهر پراگ ، "کمسرت پیانو شماره 2 " از راخمانینوف ؛ اولین قسمت از پنج قسمت از مارشهای پنچ "پمپ" و چگونگی آن سرزمین آرزو و پیروزی ساخته "ادوارد الگارد" ؛ "ژودو" ساخته "راول" ؛ "برندگان آسان" کتابی از "اسکات چاپلین" زمانی که او و همکارانش آهنگ مشهور "رگس" را خلق میکند به چاپ میرسد.
ورزش و تفریحات
انگلستان طبق قانون "کوینس بری" بوکس را به نام یک ورزش ، قانونی میشناسد ولی در بسیاری از ایالات امریکا و کشورهای دیگر جهان هنوز ورزش بوکس غیرقانونی است .
زندگی و آداب و رسوم
روزنامه زنان کدبانو در شماره دسامبر 1901 نخستین آگاهی بازرگانی را در مورد چراغهای درخت کریسمس به چاپ میرساند . در این آگهی یک ردیف 9 لامپی که توسط کمپانی جنرال الکتریک ادیسون ساخته میشود تبلیغ میگردد .
از این جا و آنجا
در روسیه حزب سوسیالیست انقلابی تشکیل میگردد ، این حزب جایگزین حزب مارکسیست سوسیالیست میشود و برای عمومی کردن زمینها و کشاورزی و یک دولت فدرال فعالیت میکند ولی این حزب هم توسط بلشویک ها کنار زده میشود .
راه آهن سرتاسری سیبری به بندر (لو - شون) در چین میرسد .
در شهر دترویت امریکا تولید انبوه اتومبیل های بنزین سوز شروع و تا آخر سال 1901 تعداد 433 دستگاه ساخته میشود و قرار است در سال 1902 دو هزار و پانصد دستگاه و تا سال 1904 ، 5508 دستگاه آماده شود . مدل های اولیه هر دستگاه 650 دلار فروخته میشود .
سایر رویدادها
در نخستین انتخابات که طبق قانون اساسی جدید به عمل آمد کوبائیها نمایندگان کنگره و رئیس جمهوری خود را به نام "توماس استراداپالما" انتخاب میکنند .
اینالیا و انگلستان موافقت نامه ای را در مورد تعیین مرز بین مستعمرات خود - ارتیره و سودان در افریقای - شرقی امضا میکنند .
در روسیه به سبب کمبود محصول و اخذ مالیاتهای کمرشکن ، دانشجویان دست به شورش میزنند و در اعتراض به شرایط بد کار اعتصابی به راه می اندازند .
مراکش موافق نامه هایی با فرانسه امضا میکند که در آن مرزهای این کشور با الجزایر (که خود مستعمره فرانسه است) تعیین میشود و به فرانسه اجازه کنترل پلیس مرزی و مقررات تجاری و وظائف پلیس را اعطا میکند .
در هندوستان خشکسالی شدیدی که از سال 1899 شروع شده ، قحطی را به سرعت به نواحی دیگر گسترش میدهد ، و با اینکه کوشش های بین المللی مبالغی را برای کمک فراهم می آورند کمیسیونی که از طرف انگلیس تعیین میشود در گزارشی تخمین میزند که حدود یک میلیون و دویست و پنجاه هزار نفر از هندیها جان خود را از دست داده اند.
در بریتانیا ملکه ویکتوریا در سن 82 سالگی در جزیره "وایت" درمیگذرد . او از سال 1837 که به تاج انگلستان دست مییابد نقش برحسته ای در بیشترین سالهای قرن گذشته در تاریخ تأثیر داشته است . جانشین وی پسر 59 ساله اش ادوارد هفتم است ؛ پادشاهان اروپا که بیشتر آنها از اولاد ملکه ویکتوریا هستند ادای آخرین احترام را برای او تدارک میبینند .
در ایالت تکزاس امریکا در ناحیه ای به نام اسپندیل تاپ نزدیک بیومونت نفت کشف میشود . این اولین میدان های نفتی است که تغییرات زیادی را در زندگی دهه های آینده به دنبال دارد .

*FATIMA*
3rd February 2011, 02:23 AM
سال 1902
علوم
"ارنست روترفورد" که در دانشگاه "مک گیل" مونرآل با فردریک سودی به کار مشغول است ، فرضیه خود را به نام "رادیو اکتیوتیی" (در این پروسه ذراتی است که با الکتریسیته شارژ شده اند و به نام اشعه "آلفا" و "بتا" شناخته میشوند و از یک عنصر جدا شده و اتم های عنصر دیگری را باقی میگذارند) ئ اشعه نیم زنده عناصر رو به زوال آن را منتشر میکنند .
در پاریس "پیر و ماری کوری" یک دهم گرم رادیوم را به کلی جدا میکنند و آن را وزن اتمی رادیوم و سایر ترکیبات قرار میدهند .
"اولیور هیوی ساید" فیزیکدان انگلیسی میگوید : لایه ای در اتمسفر بالای زمین وجود دارد که به حرکت موجهای رادیویی در فواصل زیاد کمک میکند .
"جوزیا جیبس" اثر خود را به نام "اصول اولیه مکانیک های آماری" منتشر میکند . این کار او را به نام پدر شیمی فیزیک پیشرفته امروز جهان به شهرت میرساند .
تکنولوژی
"هوبرت سی بوث" مهندس انگلیسی مقاله ای تحقیقی مینویسد که مقدمه ساختمان جاروی مکنده برقی است (او پس از دیدار کوتاهی از تمیزکننده قطار راه آهن که آشغال ها را به اطراف میپراکند به این اختراع دست مییابد) .
امریکایی به نام ویلیس کاریر نخستین دستگاه علمی سردکننده و تمیزکننده هوا را اختراع میکند .
یک امریکایی دیگری به نام "سیمون لیک" پریسکوپی اختراع میکند که با آن در زیر اب اطراف را میتوان دید . کانادا استفاده از بی سیم و مخابرات تلگرافی را با انگلستان و برعکس را در ماه دسامبر آغاز میکند و در همان ماه با استرالیا و زلاندنو هم ارتباطی تلگرافی برقرار میسازد .
در اطراف جهان
در 7 ماه می آنش فشان "سوفریر" در جزیره "سن وینسنت" مستعمره انگلستان فوران میکند و سبب مرگ یک هزار نفر میگردد . این فوران سه چهارم جزیره را در برمیگیرد و خاکستر سنگین آن تا نزدیک "باربودا" پخش میشود .
در 8 ماه می کوه پیلی در "مارتینیک" از مستعمرات فرانسه ناگهان به شدت فوران میکند و همه آن مستعمره را فرا میگیرد و شهر "سن پیر" را نابود میکند و باعث مرگ 38000 نفر میگردد .
تیم کشتی های اعزامی ناخدا "رابرت اسکات" در اقیانوس منجمد جنوبی ناموفق میماند و کشتی او در میان یخ ها گیر می افتد که بعد از 2 سال در 1904 به وسیله گروه نجات از آن مخمصه رهایی مییابد .
در اقیانوس منجمد جنوبی ستوان رابرت پیر هم در رسیدن به قطب جنوب ناموفق میماند .
اندیشه ها و باورها
ویلیام جیمز کتاب خود را به نام " تجربه مذاهب گوناگون" انتشار میدهد .
ادبیات
"بالهای کبوتر" از "هنری جیمز" ؛ "در دل تاریکی ها" از "جوزف کنراد" ؛ "زشت رفتار" از "آندره ژید" ؛ "داستانهای واقعی" از "رودیارد کیپلینگ" ؛ "سگ شکاری باسکرویل" از "کانون دویل" ؛ "ویرجینیائی" از "اوون ویستر" و "کلاسیک برزیلی" از "اوکلدیس داکن ها" کتاب های مهم سال به شمار میروند .
درام ها و سرگرمی ها
"در اعماق" از ماکسیم گورکی ؛ "بازی در خواب" از اوگوست استریندبرگ ؛ "کریچتون دوست داشتنی" از جی ام ماری درام های معروف سال هستند .
"ژرژملیه" فیلم علمی تخیلی خود "سفری به ماه" را کارگردانی میکند . در نیویورک "آلفرد اشتیگلیز" و عده ای از عکاسان "فتوسسیون" را بنا مینهند تا عکاسی را به عنوان نوعی هنر ارتقا دهند .
هنرها
"پل واترلو" کار "مونث" ؛ "سواران دریا" کار "گاگوین" و مجسمه "رومئو و ژولیت" کار "رودین" بهترین آثار هنری سال به شمار می آیند .
معماری
در نیویورک سیتی ، ساختمان "فلاتیرون" آسمان خراش بیست طبقه ای با شکل غیرمتعارف از فولاد که طرح آن را "دارنل بورنهام" کشیده است به اتمام میرسد .
در ایالت ایلینویز امریکا "فرانک لویدرایت" اولین ساختمان مد چمن زار به نام "واردویلتس" را به پایان میرساند .
موزیک
"دبوسی" اپرای خود "پلئا" و "ملی ساند" را تکمیل میکند ؛ "سمفونی چهارم" ساخته "ماهلر" ؛ سمفونی شماره 2 ساخته "سیبلیوس" ؛ "شونبرگ" آهنگ "گوره لیدر" خود و "چارلز ایوز" سمفونی دوم خود را تکمیل میکنند .
ورزش و تفریح
نخستین بازی فوتبال به نام "تورنمنت" گل سرخ ها از سری آخر فوتبال امریکا در شهر پاسادنا در ایالت کالیفرنیا برگزار میشود . میشیگان ، استانفورد را 29 بر صفر شکست میدهد
پرزیدنت روزولت کتاب خود را به نام شکارچی امریکایی به چاپ میرساند که در جامعه نوعی سرگرمی به حساب می آید .
از این جا و آنجا
"لئو برونشتین" انقلابی روس که از سال 1898 در سیبری زندانی است با پاسپورت جعلی به نام "تروتسکی" از زندان فرار میکند ؛ او با همین نام راه لندن را در پیش میگیرد تا به یک گروه روسی که با ولادیمیر اولیانوف ، روزنامه انقلابی منتشر میکنند ، بپیوندد ؛ اولیانوف بعدها نام (لنین) را اختیار میکند . در واشنیگتن دی سی موسسه "کارنگی" با ده میلیون دلار سرمایه اهدایی آندروکارنگی پایه گذاری میشود . هدف این مؤسسه مطالعه و کوشش برای حفظ صلح بین الملل جهان است .
در وصیت نامه سسیل رودس که در 26 مارس فوت میکند ، بیان شده که بورسی به نام وی در دانشگاه آکسفورد انگلیس برای دانشجویان امریکای شمالی و استرالیا و آلمان در نظر گرفته شود .
سایر رویدادها
دولت ایالات متحده موافقت نامه ای را با کوبا امضا میکند که در آن امریکا تعرفه های گمرکی خود در مورد صادرات کوبا را 20% تنزل میدهد . مجلس سنا در 19 مارس 1903 با این قرارداد موافقت میکند ولی تا 17 دسامبر 1903 اعلام نمیشود .
فرانسه و ایتالیا قرارداد حسن تفاهمی امضا میکنند که به موجب آن ایتالیا موافقت میکند در صورتی که فرانسه مورد حمله قرار گیرد ، ایتالیا بی طرف بماند .
در استرالیا مردم یک روز را به نام فروتنی (7سپتامبر) نامگذاری میکنند و در آن روز همگان دست به دعا برمیدارند و از خداوند باران طلب میکنند . زیرا خشکسالی بسیار سختی دامها را نابود میکند و محصولات کشاورزی را مورد تهدید قرار میدهد . بالاخره در دهم سپتامبر باران شروع به باریدن میکند .
در بریتانیا تاجگذاری شاه ادوارد هفتم و ملکه الکساندریا در "وست مینیستر" انجام میگیرد .
در استرالیا لرد تنیسون فرزند شاعر انگلیسی به جای لردهوپتون به فرمانداری استرالیا برگزیده میشود .
روسیه و چین موافقت نامه ای را امضا میکنند که به موجب آن روسیه توافق میکند در 18 آوریل منچوری را تخلیه نماید .
دولت ترکیه برای اولین بار به یکی از سندیکای آلمان اجازه ایجاد یک خط آهن از داخل ترکیه به بغداد را صادر میکند که از بغداد به خط آهن برلین امتداد یابد .
دانمارک و ایالت متحده قراردادی را امضا میکنند که به موجب آن دانمارک مناطق هند غربی را به قیمت 5 میلیون دلار به امریکا میفروشد .

*FATIMA*
4th February 2011, 02:03 AM
سال 1903
علوم
ایون پاولوف پزشک روسی که در مورد غدد هضم و بزاق دهان تحقیق میکند ، نخستین نظریه خود را در مورد واکنش های این غدد در شرایط گوناگون و اعمال فیزیکی قابل درک جهت تحریک یا کنترل آنها را اعلام میکند . در آزمایشهایی که وی در روی سگها . به کار بردن نوعی صدای زنگ جهت ازدیاد بزاق آنها سالها ادامه دارد به نکات اساسی برای بررسی و پژوهش های بعدی و هم چنین روشن کردن رفتار انسان در این مورد موفق میشود .
"والتر سوتون" پژوهشگر امریکایی در نشریه ای ثابت میکند که کروموزومها ، حامل ژن های موروثی هستند .
پزشکی و بهداشت
"ویلم اینتهوون" فیزیولوژیست هلندی دستگاه "الکتروکاردیوگرافی" را برای اندازه گیری الکتریکی ضربان قلب و فعالیت های دیگر آن اختراع میکند ؛ در سال 1903 این دستگاه به طور کامل ساخته شده و برای اولین بار توسط "فرانک ویلسون" پزشک امریکایی تکمیل و به کار گرفته میشود .
تکنولوژی
"پولسن" مهندس برق دانمارکی وسیله ای اختراع میکند که به وسیله آن امواج پیاپی رادیویی را که برای ارتباطات رادیویی خیلی مهم است تولید میکند .
کابلی (سیم تلگرافی) بین شهر سانفرانسیسکو و "مانیل" کارگذاره میشود که پرزیدنت روزولت نخستین بار پیام خود را با آن مخابره میکند .
علوم اجتماعی
"فردریک تیلور" مقاله ای منتشر میکند که به عنوان آن "مدیریت فروشگاه" است و در آن مدیریت علمی پیشرفته ای را ارائه میکند که تا مدتی به نام "تیلوریزاسیون" مشهور میشود .
اندیشه ها و باورها
"جرج مور" کتابی به نام "پرنسیپیا اتیکا" (اصول اخلاقیات) منتشر میکند ؛ "هنری پوین کاره" کتاب "علم و فرضیه" را انتشار میدهد . دو کتاب برجسته و دیگر سال عبارتند از "دلهای سیاه" از "دبلیو - ای - بی دوبویز" و "داستان زندگی من" از "هلن کلر"
ادبیات
"پوستموس" از "ساموئل باتلر" ؛ توفان از "جوزف کنراد" ؛ "پیت" از "فرانک نوریس" ؛ "آمباسادورس" از "هنری جیمز" ؛ "آوای وحش" از "جک لندن"
درامها و تفریحات
"مرد و سوپر مرد" از "جرج برناردشاو" ؛ "تالس الکتورا" از "فون هوفمان" .
نخستین فیلم متحرک طولانی داستانی ساخته شرکت "ادیسون" در "نیوجرسی" امریکا به نمایش گذارده میشود ، نام این فیلم "سرقت بزرگ راه آهن" است (فیلم های قبلی کوتاهتر و اغلب تکرار صحنه ها بود) ؛ در این فیلم "ماکس اندرسون" نقش اول را به عهده دارد . او در فیلم های زیادی بازی میکند و نخستین ستاره سینمای زمان شناخته میشود .
اولین سالن مختص فیلمهای سینمایی در ژاپن گشایش مییابد .
هنرها
"کیت کولوتیز" هنرمند نقاش آلمانی نقاشی سریال سیاه قلم - "جنگ دهقانان" را که داستانی انقلابی است آغاز میکند .
"پیکاسو" یکی از نقاشیهای مشهور خود را به نام "گیتاریست پیر" که متعل بع زمانی است که کارهای او با رنگ آبی مشخص میشود پایان میدهد .
معماری
ساختمان "کاتدرال" "کلیسای بزرگ اسقفی" در لیورپول به وسیله "جیلز جیلبرت اسکات" آغاز میگردد .
موزیک
سمفونی شماره 9 ساخته "برونکر" بعد از مرگش در شهر وین اجرا میشود . "اپرای تیفلند" ساخته "اوژن دالبرت" ؛ "موج خیز" ساخته "فردریک دلیوس" ؛ اولین اپرای کامل روی صفحه گرامافون ضبط میگردد (در میلان و به وسیله شرکتی انگلیسی) ؛ "پاگالیاکسی" ساخته "لئون کاوالو" و "ارنیکوکاروزو" که در سال 1902 اقدام به ضبط آن میکنند آماده میشود ، اولین قسمتهای صبط شده او "وستی لاگیوبا" است که بیش از یک میلیون از صفحه های آن به فروش میرود .
ورزش و تفریح
اولین مسابقه "توردوفرانس" دوچرخه سواری در فرانسه انجام میگردد ، این مسابقه اولین مسابقه طولانی در دنیاست .
در امریکا تیم ناسیونال امریکایی و تیم های کوچک دیگری به هم میپیوندند و برای سازمان دهی بازی "بیس بال" و تعیین مقررات آن کمیسیونی تعیین میکنند . در اولین بازیهای میان تیم ها ، تیم ناسیونال امریکا از بوستون از تیم "راهزنان" پتیزبورگ 5 بر 3 برنده میشود .
از این جا و آنجا
"امیلین پانکبورست" زنی انگلیسی که طرفدار حق انتخاب برای زنان است "اتحادیه اجتماعی و سیاسی زنان" را برای پیشبرد حقوق زنان تشکیل میدهد .
هنری فورد شرکت موتور "فورد" را با سرمایه یکصدهزار دلار پایه گذاری میکند ، در همان روز شرکت (کروپ) آلمان نیز در شهر "اسن" تشکیل میگردد .
در شهر بوستون امریکا "کینگ - سی - ژیلت" ساختن تیغ های صورت تراشی "ژیلت" بی خطر را آغاز میکند .
در شیکاگو در 10 سپتامبر تئاتر "ایروکوینر" در آتش میسوزد (در حالی که نمایشی توسط "ادی فون" کمدین معروف در حال اجرا بود و 602 نفر زندگی خود را از دست میدهند (تا آن تاریخ سومین آتش سوزی از نظر تلفات است) . این فاجعه سبب میشود قوانین و آئین نامه های سختی در مورد ایمنی تئاترها در نظر گرفته شود .
دیگر رویدادها
در نزدیکی "کیتی هاوک" در ایالت ***ولینای شمالی "اورویل" و "ویلبور رایت" از ایالات اوهایو ، اولین نمایش پرواز محدود در هواپیمایی را که از هوا سنگین تر است به مورد اجرا میگذارند . اورویل ، اولین پرواز را به مسافت 120 فوت در 12 ثانیه انجام میدهد ؛ ویلبور مسافت بیشتری را طی میکند یعنی 852 فوت در 59 ثانیه ؛ وزن هواپیما 745 لیبر (هر لیبر 353 گرم) و موتور چهار سیلندر آن به وزن 179 لیبر به قدرت 12 اسب است .
ایالات متجده و جمهوری تازه پاناما قراردادی را به نام "هی بونوواریلا" امضا میکنند . به موجب این قرارداد به امریکا حق بهره برداری از قطعه باریک آبی به عرض 10 میل در برابر 10 میلیون دلار داده میشود و هم چنین مقرری سالیانه ای (بعد از نه سال) به مبلغ 250 هزار دلار به پاناما پرداخت میشود ؛ استقلال پاناما نیز از طرف امریکا تضمین میگردد و دولت ایالات متحده اجازه دارد که که آن "تنگه" را اشغال کند و در کنترل داشته باشد و در آنجا کانالی را حفر و بنا نماید .
در قرارداد "پتروپولیس" کشور بولیوی منطقه "آرس" را به برزیل واگذار میکند و بولیوی گذرگاههای راه آهنی و آبی را در شرق به دست می آورد .
"جیوانی جیولیتی" به نخست وزیری ایتالیا برگزیده میشود او لیبرال روشنفکر شناخته شده ای است که مقام نخست وزیری را در سالهای دهه آینده حفظ میکند و اندیشه تقسیم اراضی و اصلاح امور کارگری را به عمل درمی آورد .
پس از استعفای "ادموند بارتون" از نخست وزیری که برای احراز مقام قضاوت در دادگاه عالی صورت میگیرد "آلفرد دیکین" به عنوان دومین نخست وزیر استرالیا برگزیده میشود ، او هم مانند بارتون طرفدار حمایت از لیبرال هاست و تا هفت سال در مقام نخست وزیری باقی میماند .
در یوگسلاوی مجلس صربستان تشکیل میگردد و پرنس "پطرکاراجرجویچ" به پادشاهی برگزیده میشود ، او رسماً اعلام میکند که به رسوم و عقاید اجداد خود وفادار میماند و همه حوادث گذشته را به فراموشی خواهد سپرد .
ایالات متحده و کوبا قراردادی امضا میکنند که به موجب آن بنادر "گوانتانامو" و "باهیوهوندا" برای پایگاه دریایی در اختیار امریکا قرار داده شود .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
5th February 2011, 01:40 AM
سال 1904
پزشکی و بهداشت
سرهنگ ویلیام گورگاس به تنگه پاناما میرود و به کوشش خود علیه بیماری تب زرد میپردازد ، تا کار ساختمان کانال به خوبی پیش برود .
در نیویورک انستیتوی "راکفلر" برای گسترش پژوهش های پزشکی گشایش مییابد .
علوم اجتماعی
"زیگموند فروید" کتاب "پسیکوپاتولوژی زندگی روزانه را منتشر میسازد . "ماکس وبر" کتاب روش اخلاقی پروتستان و روح سرمایه داری را به چاپ میرساند .
تکنولوژی
رصدخانه "ام - تی - ویلسون" به وسیله "جرج - ای - هیل" در نزدیکی شهر "پاسادانا" ی کالیفرنیا تأسیس میگردد .
ادبیات
"نوسترومو" از "جورف کنراد" ؛ "کاخ سفید" از "دبلیو - اچ - هودسون" ؛ جلد اول از سری کتابهای "ژان کریستف" از "رومن رولان" (جلد دهم آن در 1912 منتشر میشود ؛ "جام زرین" از "هنری جیمز" ؛ "پیتر کامنزیند" از "هرمان هسه" ؛ "گرگ دریایی" از "جک لندن" .
درام ها و گشت و گذارها
"شری اورکارد" اثر "چخوف" ؛ سواران دریا اثر "جی - ام - سینج" ؛ "جعبه پاندورا" اثر "فرانک ودکایند" ؛ "پیتر پان" اثر "جی - ام - باری" ؛ "آن بیلز استرند" اثر "دبلیو - بی - یبتس" .
در دوبلین تئاتر آبی برای نخستین بار از سوی جامعه تئاتر ملی ایرلند مورد بهره برداری قرار میگیرد .
در شهر نیویورک موسیقی "جانی کوچولو" و "سلام مرا به برادوی برسان" و "یانکی دو دل بوی" اثر "جرج - ام - کوهن"
هنرها
"دو خواهر" اثر پیکاسو ؛ "عروسی" اثر هنری روسو ؛ "کوه سن ویکتوار" اثر سزان .
"ماکس بیربوهم" کتاب "در کنج شاعر" نقاشی های نثاشان انگلیسی را به چاپ میرساند .
معماری
در شهر شیکاگو "لوئیز سولیوان" شاختمان فروشگاه "شلزینگر" و "مایر" را به اتمام میرساند .
موزیک
"اولین های مادام باترفای" ساخته پوکسینی در شهر میلان ؛ "اپرای جنوفا" اثر لئون جاناسک در شهر برونو ؛ "سمفونی پنجم" اثر ماهلر .
ورزش و تفریحات
اولین بازی های المپیک در ایالات متحده در شهر سنت لوئیز جزو نمایشگاه های بین المللی برگزار میشود .
آداب و رسوم
فرانسه 10 ساعت کار در روز را به اجرا درمی آورد و کنفرانسی در مورد خرید و فروش برده سفید تشکیل میدهد ؛ هر دو این اقدام ، علامت بیداری روزافزون وجدان ملی در فرانسه به شمار میرود .
پلیسی در نیویورک زنی را که در ملاء عام سیگار میکشد ، بازداشت میکند . "هلن کلر" از کالج "رادکلیف" با وجود ناتوانیهای چندگانه با افتخار فارغ التحصیل میشود .
نقاشی های کمدی تمام برهنه در روزنامه شیکاگو امریکن به نام "منشی نیزه زن" توسط "کلیربریگ" به چاپ میرسد که با شرط بندی ورزشی همراه است و به جهت اینکه "ویلیام راندلف هرست" آن را مبتذل توصیف میکند پس از دو هفته چاپ آن متوقف میشود .
از این جا و آنجا
شهر بالتیمور در امریکا دچار حریق خطرناکی میشود که از نظر خسارت دومین آتش سوزی بعد از شیکاگوست .
"نورج" در "روکال ریف" اسکاتلند ویران میشود و 651 کشته بر جای میگذارد .
بدترین فاجعه دریایی در تاریخ امریکا در 15 ژوئن در رودخانه "هودسن" اتفاق می افتد : به این قرار که کشتی تفریحی "اس - اس - جنرال اسلوکام" به هنگام بازگشت آتش میگیرد و سبب مرگ 1030 نفر شامل زن و کودک میگردد .
شرکت رولز رویس در انگلستان تشکیل میشود .
سایر رویدادها
بولیوی و شیلی قرارداد خاتمه جنگ "پاسیفیک" را امضا میکنند در این قرارداد مالکیت ساحل به شیلی واگذار میشود و شیلی قبول میکند که ساختمان خط آهنی از "لاپاز" در بولیوی تا "آریکا" در ساحل را به عهده بگیرد .
"ارل گری" به فرمانداری کل کانادا منصوب میگردد . او تا سال 1911 در این مقام باقی میماند .
در استرالیا "جرج اچ رید" به جای جان واتسون به نخست وزیری میرسد . مدات نخست وزیری او یک سال دوام می آورد .
وزیر کشور روسیه "ویاچساوپلهو" که رهبری عاملین ارتجاع تندرو حکومت را دارد ، ترور میشود ، این مرد به علت سیاست سرکوبگرانه خود مورد تنفر مردم است .
نیروهای هوایی ژاپن ، بندر مهم "ولادیوستک" را در ساحل اقیانوس آرام بمباران میکند .
با اشغال خاک کره ، ژاپن قراردادی با آن کشور به امضا میرساند ، که برابر آن ، کره به صورت تحت الحمایه ژاپن درمی آید و در عوض در برابر حمله نیروهای دیگر ، ژاپن به کره کمک میکند ؛ به موجب همین قرارداد کره مجبور است که امتیازهای داده شده به روسیه را لغو کند .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
18th February 2011, 03:45 AM
سال 1905
علوم
در جایی که بعدها محور دانش نوین میگردد ، منشی آلمانی گمنامی که در اداره ثبت اختراعات در زوریخ سویس مشغول کار است و "آلبرت انشتین" نام دارد 5 مقاله مهم در مجله "آنالن در فیزیک" چاپ و منتشر میکند که فشرده عناوین آن چنین است :
1/ تعریف و تعیین اندازه های مولکول
2/ شرح آزمایشی که در آن ذرات ریز "جوخر" نوشتنی از هم جدا میشوند و در هوا معلق میمانند و این موضوع فرضیه "حرکت براونیان" را ثابت میکند .
3/ در این مقاله ثابت میشود که نور هم از ذرات خاصی مانند اجسام دیگر تشکیل شده است .
4/ فرضیه ی نسبی که در آن "حرکت" را به نسبت بین دو عامل یا سیستم "رفرانس" و فاصله زمانی به طریق "چهار بعدی پی در پی " بررسی میکند .
5/ آخرین مقاله او بنیان گذاری تعادل میان "حجم" و "انرژی" است که با فرمول e=mc2 مشخص میشود .
"جان اِس هالدن" و "جی جی پریستلی" فیزیولوژیست های انگلیسی مقاله ای منتشر میکنند که در آن گفته میشود تنفس ، با اثرگذاری "دی اکسیدکربن" در مغز تنظیم میگردد .
تکنولوژی
نخ "ریون" اولین محصول بازرگانی است که در شهر "کاونتری" انگلستان به عمل می آید . "ریون" نخستین نخ مصنوعی است که هم بافته میشود و هم رنگ به خود میگیرد .
راه آهن مرکزی نیویورک به نام "راه آهن محدود قرن بیستم " اینک مسافت بین نیویورک سیتی و شیکاگو را در 18 ساعت میپیماید .
نخستین سرویس موتوری اتوبوسرانی در شهر لندن شروع به کار میکند . شماره اتومبیلهای نمره شده در ایالت متحده به 78000 میرسد ، در حالی که 10 سال پیش ، رقمی در حدود 300 اتومبیل بوده است .
علوم اجتماعی
برابر آزمایشهایی که از سال 1900 بین کودکان مبتلا به نارسائیهای روانی از طرف "آلفرد بینه" و "تئودور سیمون" روانشناسان فرانسوی ، در پاریس به عمل می آید ، امسال نتایج حاصله را به طریق درجه بندی هوش آنها چاپ و منتشر میکنند . نام این آزمایشها "اینتلیخنت کوتینت" است .آزمایشهای "بینه-سیمون" در سالهای بعد توسط دیگران اصلاح و به کار گرفته میشود .
"زیگموند فروید" کتاب "سه هدیه" را در مورد فرضیه امورجنسی منتشر میکند .
اندیشه ها و باورها
"ژرژ سانتایان" نخستین جلد از سری کتابهای 5 جلدی خود را به نام "زندگی منطق" منتشر میکند .
ادبیات
"دپروفوندیس" از اسکار وایلد ، "جایی که فرشتگان میترسند به بند افتند" از ای ام فورستر ؛ "پروفسور اونرت" از هنریش مان ؛ "گالجنلیدر" از کریسیتان مورگنسترن ؛ "بازگشت شرلوک هلمز" از اِکومن دویل ؛ "من یک گربه ام" از ناتسوم سوزکی
درامها و تفریحات
"سرگرد باربارا" اثر برناردشاو ؛ واثر دیگر نمایشی او به نام "حرفه خانم وارن" که در نیویورک توسط پلیس جلوگیری و سازنده آن بازداشت میشود .
"میشل فوکین" رقص "قوی محتضر" را برای "آناپاولوا" تنظیم میکند .
در پیتزبورگ سالن تئاتر "نیکلئودن" نخستین سالن تئاتر منظمی است که به سالن نمایش فیلم های سینمایی در امریکا بدل میشود .
هنرها
"زیبا ، آرام ، شهوت انگیز" اثر ماتیس ؛ "جنگلی با یک شیر" اثر روسو ؛ "استخرهای بزرگ" اثر سزان ؛ پیکاسو پس از سکونت در پاریس ، دوران نقاشی های "رنگ میخکی" خود را آغاز میکند ؛ در شهر "درسدن" یک گروه هنری آلمانی روش "دای بروک" را به قصد احیاء هنرهای گرافیک بنیان مینهند ؛ در پاریس گروه هنرمندان جوان ، در سالن "دوتومن" از رنگهای آنچنان گستاخانه ای بهره میگیرند که آنها را به شوخی "جانوران وحشی" نام مینهند ، سه نفر از آن هنرمندان "ماتیس" "روئو" و "درن" نام دارند .
در شهر نیویورک "آلفرد اشتیگلتیز" در خیابان پنجم یک گالری افتتاح میکند و در آن 291 عکس بزرگ را به عنوان هنرهای زیبا به نمایش میگذارد .
موزیک
اپرای "سالومه" اثر اشتراوس ؛ "لامروسویت برگاماسک" اثر دبوسی ، "بیوه خوشحال" اثر لهار ؛ "کایندرتوتنلیدر" اثر ماهلر .
البرت شوارتز موسیقی دان آلمانی کار جدی خود را به نام جی - اس - باخ انتشار میدهد .
ورزش و تفریح
قهرمان سنگین وزن جهان بوکس " جیمز جفریز" امریکایی بدون شکست در امریکا بازنشسته میشود .
از این جا و آنجا
اتحادیه کارگران صنعتی جهان (i.w.w) که در آینده نزدیک به شوخی آن را "وبلیز" (جنبش مردد) مینامند در شیکاگو توسط "اوجن دبس" و "ویلیام هی وود" بنیان گذاری میشود .
باشگاه "روتاری" هم در شهر شیکاگو تأسیس میشود . در محله "بلومبری" لندن، گروهی از هنرمندان و روشنفکران ، در خانه های "ویرجینیا" ، "ونسا" و "آدریان استیفن" با همدیگر ملاقات میکنند ؛ این گروه به نام گروه "بلومبری" شهرت مییابد چند نفر از آنها عبارتند از : "ای ام فورستر" - "کلیوبل" - "راجر فرای" - "رایتون استراچی" و "جان میناردکینس"
دیگر رویدادها
قرارداد "پورتسموت" به امضا میرسد ، این قرارداد مربوط به صلح بین روس و ژاپن است که در آن مقرر میشود که روسیه خسارت جنگی به ژاپن بپردازد و قسمت جنوبی جزیره "ساخالین" را به ژاپن واگذار کند و قول میدهد که در منافع ژاپن در کره دخالت نکند به علاوه قسمت جنوب شبه جزیره "لیااوتانگ" را به ژاپن منتقل نماید .
در استرالیا "جرج - اچ - رید" نخست وزیر محافظه کار مجبور به استعفا میشود و "آلفرد دیکین" در 5 ژوئیه به قدرت باز میگردد .
در ایتالیا اعتصابات و ناامنی هایی که رخ میدهد نخست وزیر "جیوانی جیولیتی" را مجبور به کناره گیری میکند .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
20th February 2011, 03:21 AM
سال 1906
علوم
"والتر اچ نرنشت" کارشناس شیمی فیزیکی آلمانی ، فرضیه خود را در مورد چگونگی حالت "ماده" در شرایطی که درجه حرارت به صفر "مطلق" نزدیک میشود ، چاپ و منتشر میکند . این فرضیه به نام "قانون سوم" (ترمودینامیک ها) شناخته میشود .
پزشکی و بهداشت
"اوگوست فون واسرمان" باکتری شناس آلمانی نوعی آزمایش خونی را برای شناخت سیفلیس کشف میکند .
"واسرمان" واکسن هایی را برای جلوگیری از بیماریهای وبا-تیفوئید (حصبه) و کزاز میسازد .
در انگلستان "فردریک جی هاپکینز" آزمایشهایی را روی خوراکیها در مورد موشها به عمل می آورد تا تأثیر آن را در روند رشد موجودات زنده بداند ، او یافته های خود را منتشر میکند و در آن به این نتیجه میرسد که در مواد غذایی غیر از مواد شناخته شده مانند :پروتئین ها ، هیدروکربن ها ، چربی ها ، مواد معدنی و آب ، فاکتورهای دیگری نیز دیده میشوند که برای رشد جاندارای ضرورت دارند .
"ژول بورده" دانشمند فرانسوی باکتریهای تولید کننده بیماری "سیاه سرفه" را کشف میکند .
تکنولوژی
در "برانت راک" ایالت ماساچوست امریکا "رجینالد فرسندن" فیزیک دان باتجربه کانادایی نخستین برنامه رادیویی را در شب کریسمس پخش میکند ، وی آهنگ "آه شب مقدس" را با ویلون اجرا میکند و از کتاب انجیل "سن لوک" آیاتی میخواند و سرود و اشعاری را قرائت میکند .این برنامه از رادیوهای کشتی ها که در 5 مایلی هستند شنیده میشود .
"لی دوفورست" مخترع امریکایی اعلام میکند که او نخستین لامپ خالی از هوای سه عنصری را ساخته است که در ساخت و تکمیل رادیو به کار خواهد رفت .
توماس ادیسون یک دستگاه "کامرافون" را اختراع میکند که جایگزین پرژکتور و فونوگراف (گرامافون) قبلی میگردد .
در لندی "اوژن لوست" متولد فرانسه اختراعی به نام خود به ثبت میرساند و آن را فیلم ناطق نام میگذارد ولی قبل از 1910 این دستگاه به نمایش گذارده نمیشود .
در اطراف و اکناف
کاپیتن "روئالد آموندسن" کاشف نروژی به تنگه "برینگ" میرسد (بعد از مسافرت از سال 1903 با اولین کشتی از دریایی به دریای دیگر) و از گذرگاه دریایی شمال غربی میگذرد .
با اینکه زلزله سانفرانسیسکو بسیار خبرساز است ، زلزله دیگری در "والپاسور" شیلی 20 هزار کشته بر جای میگذارد ، و طوفان شدیدی در "هنگ کنگ" 10 هزار نفر را از بین میبرد .
پرزیدنت روزولت لایحخ ای را امضا میکند که در آن اولین محل تاریخی یادگار ملی در "وایومینگ" به نام "برج شیطان" به تصویب میرسد .
ادبیات
"مرد دارا" نخستین بخش از سری مفصل رمانهای "فدریک فورسایت" ؛ "ساگا" از گالوورتی جان ؛ "جنگل" اثر آپتون سینکلر ؛ "مسیو تست" اثر والری ؛ "چهار میلیون" اثر اوهنری ؛ "کلاسیک ژاپنی" اثر سوم سوزکی ؛ "فرمان شکسته" از توسون
درامها و دیگر تفریحات
"پارتاژدومیدی" اثر پل کلودل ؛ "اوندپیپی تانزت" اثر گرهارت هوپتمان ؛ "روت سن دنیس" رقص مدرن خود را آغاز میکند .
"ویتا گراف" نخستین فیلم کارتون جانوران زنده خود را که کار "جیمز اس پلاکتون" است به بازار عرضه میکند ، این کارتون دارای 8000 نقاشی است که مردی را در حال گرداندن چشمها و فوت کردن دود و سگی را در حال گذشتن از یک حلقه و از این قبیل حرکات پی در پی نشان میدهد .
استرالیا نخستین فیلم بلندمدت خود را که داستان "کلی گنگ" نام دارد به بازار عرضه میکند .
هنرها
تابلوی "گرتروداشتین" اثر پیکاسو ؛ "ماتیس" اثر خود را به نام "شادی زندگی" به پایان میرساند ؛ "مونت" تابلوی "له نیمفنا" را آغاز میکند ؛ "در برابر آئینه" اثر روئولت تکمیل میگردد .
معماری
"فرانک لویدرایت" تالار گنبدی در منطقه "اوک" ایلینویز ایالات متحده را تکمیل میکند ، این نخستین ساختمان عمومی برای اجرای نمایشات و کنسرت ها اختصاص مییابد .
موزیک
"رالف وگان ویلیامز" نخستین "راپسودیهای نور فولک" خود را تکمیل میکند و "چارلز ایوز" آهنگ "پرسش بدون پاسخ" را میسازد .
از این جا و آنجا
هلند پروژه بزرگ فاضل آب خود را به نام "زویدرزی" آغاز میکند و تونل "سیمپلون" که 5/12 مایل از زیر کوه آلپ بین ایتالیا و سویس کشیده میشود ، گشایش مییابد کار نوبتی زنانه در شب در تمام جهان قدغن میگردد .
لایحه قانونی ثبت اختراعات در انگلستان برای حمایت از حقوق مخترعین به تصویب میرسد .
"آلبرت" اول شاهزاده "موناکو" موسسه "اقیانوس شناسی" را پایه گذاری میکند .
از "ماری کوری" به جای شوهرش که در تصادف اتومبیل کشته میشود برای تدریس در دانشگاه "سوربون" دعوت به عمل می آید . او نخستین زن استاد در دانشگاه سوربون است .
دیگر رویدادها
نمایندگان منتخب مردم در تهران پایتخت ایران تشکیل جلسه میدهند و در 30 اکتبر قانون اساسی مشروطه تهیه میشود و آنرا به شاه ارائه میدهند که او هم آنرا امضا میکند . ولی چند روز بعد شاه فوت میکند و جانشین او "مجمدعلی شاه" که با حکومت مشروطه مخالف است ، به سلطنت مینشیند .
در کرت پرنس ژرژ یونانی قانع میشود که او بیش از این نمیتواند ؛ در راه اهداف کرت خدمت نماید ، به همین سبب استعفا میدهد و به جای او "الکساندر زیمس" به کمیسیونری عالی انتخاب میگردد .
در آلمان رایشتاک (مجلس آلمان) لایحه جدید نیروی دریایی را تصویب میکند ، به موجب این لایحه ظرفیت کشتی های آلمانی افزایش مییابد و همچنین کانال "کیل" برای عبور کشتی های بزرگتر جنگ وسعت مییابد .
ایالات متحده و مکزیک موافقت نامه ای امضا میکنند که در تقسیم رودخانه "ریوگراند" سهم بیشتری به ایالات متحده جهت آبیاری زمین ها تعلق گیرد .
در ایالات متحده زلزله خطرناکی که با آتش سوزی همراه است قسمت اعظم شهر "سانفرانسیسکو" را به خرابه تبدیل میکند . خسارات وارده 375 میلیون دلار و تلفات 500 کشته تخمین زده میشود .
"کلمنت آرماندفالیر" به ریاست جمهوری فرانسه انتخاب میشود ولی قدرت در دست "ژرژکلمنسو" است .
تهیه و تنظیم :سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
25th February 2011, 03:13 AM
سال 1907
علوم
در نزدیکی "هایدلبرگ" آلمان فسیلی متعلق به نیاکان انسان مربوط به نژاد از بین رفته ای به نام "هوموارکتوس" کشف میشود . این نژاد در یک الی سه میلیون سال پیش در جهان میزیسته که موجودات انسانی مانند انسان "جاوه" کشف شده در سال 1891 و انسان پکن در سال 1927 را شامل میشود .
تکنولوژی
"لی دوفورست" مهندس ارتش امریکا و یکی از تولیدکنندگان اولیه رادیو ، نخستین استودیوی فرستنده خود را در بالاترین طبقه ساختمان "پارکر" در نیویورک بنا مینهد . با اینکه در مراحل اولیه و آزمایشی ، برنامه های کم مدت پخش میکند و شنوندگان اندکی دارد ولی بعدها برنامه های درازمدت و ادامه دار خود را به مدت چهار سال آغاز مینماید . "دوفورست" ابتدا اقدام به پخش صفحه های گرامافون و بعد پخش گزارش ها و گفتگو در برنامه های خود میکند .
علوم اجتماعی
"ماریا مونتسوی" پزشک ایتالیایی ریاست مدرسه پرستاری را در یک محله فقرنشین رم به عهده میگیرد و شروع به تدریس روش ها و اصول فنی پرستاری میکند که این روش ها بعدها به نام "متدهای مونتسوری" معروف ، و در همه جای جهان تدریس میشود .
"آلفرد آدلر" روانکاو مطالعات خود را در مورد "کوچکی اندامهای انسان" و پیدا کردن جایگزینی برای اجرای وظائف آنها منتشر میکند
اندیشه ها و باورها
"ویلیام جیمز" کتاب "پراگماتیسم" ؛ "هنری برگسون" کتاب "تکامل تدرییجی سازنده" را منتشر میکند .
ادبیات
"مأمور مخفی" از جوزف کنراد ؛ "مادر" از ماکسیم گورکی ؛ "سپید دندان" از جک لندن ؛ "خمیر ترش" از رابرت سرویس ؛ "سرگذشت جالب تیلز" از سلمالاجرلوف
درامها و دیگر تفریحات
"جهان غرب" از میلینگتون سینج ؛ "روح سوناتا" از آرتور استرینگبرد
هنرها
"له مادموزال داوینگتون" اثر مهم پیکاسو ؛ "اطاق مار" اثر روسو .
اولین نمایشگاه آثار "کوبیسم" در پاریس افتتاح میشود ، این مکتب از طرف پیکاسو و "براگ" راه اندازی میشود .
موزیک
اپرای "جزیره مرگ" اثر "راخمانیوف" ؛ اپرای "یک ویلاژ رومئو و ژولیت" اثر "دلیوس"
دیگر رویدادها
در ایران شاه کودتایی را شخصاً علیه نخست وزیر میانه رو دولت "ناصرالملک" هدایت میکند و او را به زندان می اندازد ولی جنبشی عمومی شاه را مجبور به عقب نشینی و قبول نخست وزیری ناصرالملک میکند .
نیوزلند به یک کشور مستعمره در قلمرو پادشاهی انگلیس تبدیل میگردد.
فرانسه و ژاپن موافقت نامه ای امضا میکنند که در آن استقلال و تمامیت ارضی چین را رعایت کرده و برابری همه ملل را در بازرگانی با چین و همچنین وضع "کواو" در شرق دور را مانند تمام قراردادهایی از این قبیل مورد تأیید قرار میدهند . هر کدام از طرفین سایر هدف های نفوذی همدیگر را در این منطقه مورد قبول قرار میدهند .
راهپیمایی باغداران انگور در جنوب فرانسه منجر به تصویب قانون شراب سازی میگردد .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
1st March 2011, 03:06 AM
سال 1908
علوم
"گادفری هاردی" ریاضی دان انگلیس و "دبلیووینربورگ" پزشک آلمانی به طور مستقل به یک معادله دست مییابند که مربوط به توازن "ژنتیک" در میان یک جمعیت است و بحث و اختلاف بر سر شمارش مشخصات ژن های مسلط و غیر مسلط و پس رونده را پایان میدهند . معادله آنها با نام قانون "هاردی وینربورگ" شناخته میشود .
"ارنست روتر فورد " کشف میکند که ذرات آلفا ، همان اتمهای هلیوم است .
"هرمان مینکووسکی" ریاضی دان روس یک شکل هندسی چهار بعدی میسازد که نقش مهمی در فرضیه نسبیت دارد .
در اطراف و اکناف
در سافت 14/7 صیح 30 ژوئن انفجار بزرگی در ناحیه دوردست سیبری روی میدهد با اینکه مردم محل خیلی زود از تأثیرات مخرب آن آگاه میشوند بعد از نوزده سال دانشمندان در بازرسی های خود مشاهده میکنند تمام درختان در شعاع 30 تا 40 کیلومتری از جای کنده شده و در شعاع 20 کیلومتری سوخته و زغال شده اند . میدان مغناطیسی زمین در آن انفجار به هم میخورد ، آسمان در شمال غرب اروپا روشن تر از معمول میشود و فشار هوا در هواسنج تغییر مییابد . در تعیین علت این انفجار دانشمندان هنوز به توافق کاملی نرسیده اند بعضی از آنها سبب انفجار را بارش شهاب ها از یکی ستاره دنباله دار ، و برخی انفجار هسته ای طبیعی یا بارانهای سنگ و حتی برخورد یک سفینه فضایی (خارج از کره زمین) میدانند . این انفجار به عنوان بزرگترین انفجار در کره زمین ثبت میشود .
در 28 دسامبر "سیسیل" شرقی و جنوب ایتالیا با زلزله شدیدی مواجه میشوند که با یک "تسونامی" یا امواج جزر و مدی عظیمی همراه است که در شهر "مسینا" در سیسیل 90 درصد ساختمان ها را ویران و 150 هزار نفر را به قتل میرساند .
ادبیات
"جزیره پنگوئن" از آناتول فرانس (این کتاب با ترجمه محمد قاضی به فارسی ترجمه شده) ؛ "اطاقی با یک چشم انداز" اثر ای ام فورستر ؛ "همسران پیر" از آرنولد بنت ؛ "باد در بیدزار" از کنت گراهام
درامها و دیگر تفریحات
"ایزادوراادونکن" رقاصه امریکایی اولین موفقیت خود را در لندن و نیویورک به دست می آورد .
هنرها
"اطاق سرخ" اثر ماتیس ؛ "کاخ دوک" اثر مونیت ؛ "مجسمه یک بوسه" اثر وینس برانکوزی .
موزیک
"راپسودی اسپانیول" و "گاسپارد دولانوی" ساخته راول ؛ "گنج کودکان" ساخته دبوسی ؛ "سمفونی هفتم" ساخته ماهلر ؛ "استرینگ کوارته شماره 1" ساخته بارتوک ؛ "اپرت سرباز شوکولاتی" ساخته اسکاراشتراوس .
ورزش و سرگرمی
اولین مسابقه سنگین وزن بوکس میان سیاه و سفید در سیدنی استرالیا در 26 دسامبر انجام میگیرد ."جک جانسون" از تکزاس امریکا و "تامی بورنس" از کانادا با هم روبرو میشوند ، هر کدام برد 57 به 3 را نزد هواداران خود لاف میزنند . جانسون در این مسابقه برنده میشود .
آداب و رسوم
اولین انجیل ها در اطاق های هتل "سوپریورهتل" در شهر "آیرون ماونتن" ایالت مونتانا ایالات متحده قرار داده میشوند .
اولین گروه پیش آهنگان دختر در گلاسکو اسکاتلند جمع میشوند . آنان یک سازمان پیش آهنگی جدا از پسران در سال 1909 بنا مینهند .
از این جا و آنجا
هنری فورد مدل جدیدی از اتومبیل را به قیمت 850 دلار عرضه میکند . با اینکه در آن زمان این قیمتی در سطح بالاست وقتی که فروش بالا میرود قیمت تا 310 دلار در 1926 کاهش مییابد . این وسیله نقلیه عادات و روش های ملت امریکا را تغییر میدهد .
دیگر رویدادها
در آلمان "رایشتاک" یک قانون پیشرفته اجتماعی را تصویب و ساعات کار در کارخانجات را تعیین میکند و نحوه کار جوانان و زنان را نشان میدهد ، بدین شرح که استخدام پسران کمتر از 13 سال ممنوع است و جوانهای 13-14 ساله موظف به انجام فقط روزی 6 ساعت کار هستند .
در کوبا "خوزه مینگویل گومز" کاندیدای لیبرالها در انتخابات به پیروزی میرسد و به ریاست جمهوری برگزیده میشود .
در ایران محمدعلی شاه به حرکتی ضد انقلابی ، با کمک مأموران رسمی قزاقان روس دست میزند . شاه ، مردم را گلوله باران و فرمان 30 دسامبر مشروطیت را باطل و آزادیخواهان مشروطه طلب را متفرق و رهبران انها را اعدام میکند و حکومت نظامی را در تهران برقرار میسازد .
در استرالیا "پارلمان" قانون بازنشستگی اشخاص از کار افتاده و سالمند را به تصویب میرساند . این قانون که شامل افراد تابع بریتانیا (به استثنای بومیان) در سن 65 سالگی میگردد ، آغاز تصویب قوانین تأمین اجتماعی از طرف استرالیا تلقی میشود .
تهیه و تنظیم :سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
2nd March 2011, 02:15 AM
سال 1909
پزشکی و بهداشت
"پل اهرلیش" باکتری شناس آلمانی و "ساها***وهاتا" پژوهشگر ژاپنی که با او همکاری دارد داروی "سالوارسان" را کشف میکنند . این دارو ترکیبی شیمیایی است که برای معالجه بیماری "سیفلیس" به کار میرود . چون این دارو ششصد و ششمین دارویی است که در مداوای این بیماری به کار میرود آن را داروی "606" میشناسند .
تکنولوژی
در 25 ژوئیه "لوی بلریو" فرانسوی با هواپیمای یک نفره فاصله کانال انگلیس را طی میکند . این پرواز از "کاله" تا "دوور" در 5/36 دقیقه انجام میگیرد و هواپیمای او در اولین نمایشگاه هوایی پاریس به نمایش درمی آید .
اولین پرواز با هواپیما در کانادا توسط "جی مک کوردی" زیر نظر "الکساندر گراهام بل" در محل "بادک" ، "نوواسکاتیا" انجام میگیرد .
در اطراف و اکناف
در ششم آوریل "رابرت ای پیری" با معاون سیاه پوست خود "ماتیو هنسون" و چهار نفر "اسکیمو" به قطب شمال میرسند . این نخستین فتح و دسترسی به قطب شمال است .
در 16 ژانویه یک گروه اعزامی به قطب جنوب ، به رهبری "ارنست شکلتون" به قطب مغناطیسی جنوب میرسند و پرچم خود را در آنجا به زمین میزنند .
علوم اجتماعی
"زیگموند فروید" به ایالات متحده سفر میکند و در دانشگاه "کلارک" در ایالت "ماساچوست" به تدریس میپردازد.
ادبیات
"تنگه تنها دروازه است" از آندره ژید ؛ "سه زندگی" از گرترود اشتاین ؛ "تونو بون گی" از اچ جی ولز ؛ "رودخانه سومیدا" از ناگائی کافو .
"فیلیپو مارینتی" شاعر ایتالیایی اعلامیه ای در روزنامه "فیگارو" فرانسه منتشر میکند و نهضت نوگرایی را در ادبیات و هنر به راه می اندازد .
"ارزاپاوند" اولین کتاب های شعر خود را به نام های "پرسونا" و "اگزولتاسیون" در لندن منتشر میکند .
در فرانسه "آندره ژید" و عده ای دیگر روزنامه "نوول رویو فرانسز" را پایه گذاری میکنند که در آینده نزدیک نشریه ای معتبر به حساب می آید .
درام ها و تفریحات
"پرنده آبی" اثر موریس مترلینگ ؛ "دیردرآف سارووز" اثر سینج .
"سرگی دیاژیلوف" کارگران کنسرت ، بالت خود را به نام "باله روسی" به پاریس می آورد .
بازیگر سینمایی آلمان "هنی پورتن" که در فیلم هایی به کارگردانی "اسکار مستر" آلمانی از سال 1907 شرکت دارد به عنوان نخستین ستاره سینمایی میدرخشد .
هنرها
"رقص" اثر ماتیس ؛ "هارلکین" اثر پیکاسو ؛ "برهنه ایستاده" اثر بونارد .
ماتیس نخستین سری از مجسمه هایش را با اندامهای برجسته به نام "بکس" تکمیل میکند .
معماری
"فرانک لوید رایت" ساختمان "خانه رابی" در شیکاگو را تکمیل میکند . در این ساختمان "رایت" نقشه و طرح بدیع خود را به نمایش میگذارد .
موزیک
"اپرای الکاترای" "اشتراوس" در شهر درسدن آلمان گشایش مییابد . "اروارتانگ" ساخته شونبرگ ؛ "جوجه خروس طلایی" ساخته ریمسکی کورساکف .
اپرای "راز سوزانا" ساخته "وولف فراری" در مونیخ گشایش مییابد .
"کنت لوکزامبورگ" ساخته فرانزلهار ؛ "سمفونی شماره 9" ساخته "ماهلر" .
"دبلیوسی هندی " یک رشته آهنگ هایی میسازد که به نام "رنگهای آبی ممفیس" شناخته میشوند .
دیگر رویدادها
در بلژیک پادشاه لئوپولد دوم در بروکسل درمیگذرد . سلطنت وی از سال 1865 با حرص زیاد او در به دست آوردن مستعمرات در افریقا شهرت مییابد . جانشین او برادرزاده اش "البرت" اول است که در پادشاهی معروفیت ملی بیشتر کسب میکند .
ایتالیا و روسیه پیمانی را به نام "راکونیجی" امضا میکنند که برابر آن هر دو کشور قول پشتیبانی از وضع "کوآو" را در کشورهای بالکان میدهند . ایتالیا موافقت میکند که از اهداف روسیه در "بغازداردانل" حمایت نماید و در مقابل روسیه هم دست ایتالیا را در "تریپولی" آزاد گذارد .
پارلمان انگلستان قانون اساسی آفریقای جنوبی را که از 31 مه 1910 قابل اجراست ، تصویب میکند . این قانون به وسیله کنوانسیونی که از تاریخ اکتبر 1908 تا فوریه 1909 جلسه تشکیل میدهد ، پیشنهاد میشود .
در ایران در پشتیبانی از کودتای محمدعلی شاه علیه حکومت مشروطه ، نیروی نظامی روسیه برای شکستن محاصره تبریز به شمال ایران یورش میبرند . در این یورش روسها از وسایل وحشیانه ای سود میجویند . شاه در ژوئیه توسط رئیس ایلی به نام علی قلی خان از سلطنت خلع ، و به جای وی پسر 12 ساله اش به نام احمدشاه برگزیده میشود و شاهزاده دیگری که از جانب تندروها حمایت میشود نایب السلطنه میگردد .
تهیه و تنظیم :سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
5th March 2011, 01:15 AM
سال 1910
علوم
"توماس اچ مورگان" بیولوژیست امریکایی کشف میکند که ژن ها در ساختمان سلول ها جای دارند و آنها را کروموزوم مینامد و همچنین اظهار میدارد که ژن های در کروموزوم به صورت خط زنجیری به هم متصل هستند و جنبه توارثی دارند .
ستاره دنباله دار "هالی" بر آسمان میگذرد ، تا در سال 1987 یکبار دیگر ظاهر شود .
پزشکی و بهداشت
بنیاد "کارنگی" برای بهبود مسائل تدریسی گزارشی در مورد آموزش های پزشکی در ایالات متحده و کانادا منتشر میکند . تهیه کننده این گزارش "آبراهام فلکسنر" که خود مربی و مدرس است مینویسد که تنها یکی از 155 دانشکده پزشکی در امریکای شمالی به نام "جان هاپکینز" دروس قابل قبول پزشکی را آموزش میدهند . این گزارش زمینه رفرم های زیادی در دانشکده های پزشکی فراهم می آورد که نتیجه آن البته به بهزیستی همگانی منجر میگردد .
تکنولوژی
با عمل "هیدروژناسیون" زغال سنگ مایع در دسترس عموم قرار میگیرد .
در اطراف و اکناف
"رابرت اسکات" و گروه اکتشافی وی از "نیوزلند" به کشتی مینشینند تا با کوششی بدفرجام برای رسیدن به قطب جنوب حرکت نمایند .
اندیشه ها و باورها
"برتراند راسل" و "ادبلیو وایت هد" جلد اول از کتاب سه جلدی "اصول ریاضیات" در علم "منطق" را منتشر میکنند
ادبیات
"سرانجام هوارد" از "ای ام فارستر" ؛ "یادداشت های مالت لوریدس بریگ" از "رنه ماریا ریلکه" ؛ "پنج شگفتی بزرگ" از "پل کلودک" ؛ "وینِتو" از کارل مِی
درام ها و تفریحات
"موشها" اثر هاپتمن ؛ "دادگستری" اثر کارلو ورتی
نخستین سینمای بزرگ در پاریس با 5000 صندلی در کاخ "گومون" گشایش مییابد
هنرها
"رویا" اثر هنری روسو ؛ "زن برهنه" اثر پیکاسو
در شهر مونیخ آلمان نقاش هنرمند روسی "واسیلی کاندینیسکی" اصل "شبیه سازی" را رها میکند و به نقاش ابداعی با استفاده از رنگ های روشن و اشکال مجرد دست میزند ؛ در لندن "راجر فرای" نمایشگاه "پست امپرسیونیست" با آثاری از "وان کوخ" و "ماتیس" ترتیب میدهد
معماری
در بارسلون "آنتونی گودی" ساختمان آپارتمانی خود را به نام "کازامیلا" که از شیوه "آیدیوسینگراتیک" هنر جدید بهره میگیرد ، تکمیل میکند
در شهر گلاسکو "چارلز مکینتاش" ساختمان آموزشگاه هنرهای گلاسکو را که از مدرن ترین شیوه های معماری استفاده میکند ، به پایان میرساند .
موزیک
"پرنده آتش" از کارهای اولیه "اشتراوینیسکی" با بالت "روس" "دیاگیلو" در پاریس به اجرا درمی آید . "سمفونی هشتم" ساخته "ماهلر" ؛ کنسرت ویلن بی مینور اثر "الگار" ؛ "فانتازیا کنتراپونیتیسکا" ساخته بوسونی ؛ "آرتور توسکانی" "امریکن پرمیر" را به اجرا درمی آورد ؛ "دختری از غرب طلایی" ساخته "پوکسینی" در اپرای متروپولیتن شهر نیویورک اجرا میشود .
ورزش و تفریح
"جک جانستون" بوکسور سیاه پوست امریکایی "جیم جفری" را که از بازنشستگی خود صزف نظر کرده و به رینگ بوکس بازگشته است شکست میدهد .
از این جا و آنجا
نخستین پلیس زن به نام "آلیس استبینس ولز" در اداره پلیس شهر لوس آنجلس آغاز به کار میکند . وی که در گذشته مستخدم امور اجتماعی بوده اشتیاق دیگران را برمی انگیزد .
دیگر رویدادها
در افریقای جنوبی "لوئیز بوتا" رهبر بوئرها در زمان جنگ ، به مقام نخست وزیری "اتحادیه افریقای جنوبی" میرسد .
تهیه و تنظیم :سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
9th March 2011, 01:48 AM
سال 1911
علوم
"ارنست روتر فورد" فرضیه خود را در مورد هسته اتم اعلام میکند . وی نظریه قبلی را رد میکند و انم ها را مانند بلوک های ساختمانی میداند که آنها را میتوان مانند ذرات خورشیدی مشاهده کرد که با هسته های مرکزی و اجزاء دارای الکتریسیته منفی ، دور آن میگردند .
تکنولوژی
"چارلز کترینگ" مهندس امریکایی وسیله روشن کننده خودکار برقی برای موتور اتومبیل ها را تولید و عرضه میکند .
در اطراف و اکناف
در سوم نوامبر "اسکات" با تیم خود به طرف قطب جنوب حرکت میکند و در 15 دسامبر "روآلد اموندسن" نروژی در قطب جنوب پس از سفری که با سورتمه در 19 اکتبر شروع کرده ، پرچم خود را به اهتراز درمی آورد .
علوم اجتماعی
"هیرام بینگام" باستان شناس امریکایی ، خرابه های "اینکا" پایتخت "ویلکابامبا" را در قله معروف "ماچاپیکچو" در 8000 پایی بالای سطح دریا کشف میکند . این محل متعلق به کشور "پرو" است و کشف آن از نظر علمی بسیار مفید واقع میشود .
"فرانزبوآس" متولد آلمان ساکن امریکا از سال 1889 ، و رزیدنت دانشگاه کلمبیا از سال 1896 ، کتاب "اندیشه مرد بدوی" را انتشار میدهد . "بوآس" مشغول تحقیق در یک نسلی از نژاد شناسی انسان است که از نظر نظم و انضباط نقش اصلی و قاطعی در علم نژادشناسی دارد .
روانشناس سویسی "هرمان رورشاخ" نوعی آزمایش "لکه مرکبی" را به کار میبرد ، که برابر آن مرد یا زن مورد آزمایش از آن لکه دریافت های خود را بیان میکند و بدین طریق روانشناس میتواند پاره ای از تمایلات پنهانی روان بیمار را درک نماید .
ادبیات
"اتان فروم" از "ادیت وارتون" ؛ "از چشم غربی" از جوزف کنراد ؛ "پانسیون آلمانی" از کاترین منسفیلد" ؛ "زلیخا دابسون" از ماکس بیربوهم ؛ "درخت دانش" از پیو باروژا ؛ "لغزش های ادبی" از استیفن بی لیکوک
هنرها
"من و روستایم" اثر شاگال ؛ "مردی با گیتار" اثر براک ؛ "در مونیخ آلمان" "کندینیسکی" و ""فرانز مارک" "در بلوریتر" را خلق میکنند .
موزیک
""پتروشکا" ساخته اشترواینیسکی ؛ "در روزن کاوالی" ساخته اشتراوس ؛ "ویلز،نوبلزوسانتیمانتال" ساخته راول ؛ "آوای زمین" ساخته ماهلر ؛ "سمفونی شماره 3" ساخته چارلز ایوز
از این جا و آنجا
در شهر نیویورک در یک آتش سوزی که در سه راهی کمپانی "شیرت وست" اتفاق می افتد ، 145 نفر که همگی زن هستند به قتل میرسند . این تراژدی سبب درخواست اصلاح شرایط و محل امن کار در مورد دوزندگان لباس میگردد .
در نزدیکی "پرت" ، دانشگاه استرالیای غربی از ارثیه بر جای مانده بارون "وینتروپ هاکت" روزنامه نگار بنیانگذاری میشود .
دیگر رویدادها
در هندوستان هنگام مراسم تاجگذاری امپراطور جرج پنجم در دهلی نو ، اعلام میکند که پایتخت هندوستان از کلکته به دهلی نو تغییر مییابد و از تقسیم "بنگال" جلوگیری خواهد شد .
در بریتانیا ، پارلمان لایحه بیمه های ملی را تصویب میکند و برای نقص عضو و پیشگیر از بیماری و درمان بیماران و همچنین "بیکاری" ، سازمان بیمه هزینه ای متقبل میشود .
روسها اولتیماتومی به ایران میدهند و بلافاصله به نقاط شمالی آن حمله میکنند تا کنترل سیاسی مورد توجه را به ایران تحمیل نمایند .
دکتر "مانوئل دوآریاگا" به ریاست جمهوری پرتغال انتخاب میشود .
ایالات متحده و نیکاراگوئه موافقت نامه ای را امضا میکنند که ایالات متحده وامی به نیکاراگوئه بدهد و از طریق درآمدهای عوارض گمرکی از طرف دولت نیکاراگوئه بازپرداخت شود . این موافقت نامه در مجلس سنای امریکا مورد قبول قرار نمیگیرد و رد میشود .
تهیه و تنظیم :سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
17th March 2011, 01:01 AM
سال 1912
علوم
"ویکتور هس " فیزیکدان امریکایی بالونی میسازد که هنگام پایین آمدن از یک دستگاه اندازه گیری "رادیوآکتیویته" با بالا رفتن ارتفاع افزایش مییابد و نتیجه میگیرد که باید منبعی در ارتفاعات بالا وجود داشته باشد . بعدها این نتیجه گیری تأیید میشود و نام آن را "اشعه فضایی" یا " اشعه کیهانی" مینهند .
"فردریک سودی" فیزیک دان انگلیسی وجود "ایزوتوپ ها" را که از نظر وزن اتمی با یکدیگر متفاوتند آشکار میکند .
"آلفرد وگنر" زمین شناس آلمانی فرضیه جدیدی ارائه میکند ؛ بدین ترتیب که که به نظر او قاره های فعلی جهان به علت درهم ریزی یک قاره بزرگ که آن را "پانگاآ" مینامد تقریباً 200 میلیون سال پیش شکل گرفته اند .
پزشکی و بهداشت
"کاسیمیر فونک" بیوشیمیست لهستانی پیشنهاد میکند که ماده ای که در پوست برنج موجود است و از بیماری "بری بری" جلوگیری میکند متعلق به گروهی از ترکیبات شیمیایی است که فونک آنها را "ویتامین" مینامد .
در اطراف و اکناف
"رابرت اسکات" و چهار نفر همراهان او به قطب جنوب میرسند . ولی متوجه میشوند که "آموندسن" یک ماه پیش بدان جا رسیده است . اسکات و همراهان او در بازگشت آنچنان خسته و درمانده میشوند که همه شان یکی یکی تا 29 مارس فوت میکنند ؛ جنازه آنها در بهار سال بعد پیدا میشود .
علوم اجتماعی
"آلفرد آدلر" روانشناس اتریشی که جزء هواداران فروید شناخته میشود از جرگه آنها خارج میشود و گروه دیگری برای خود تشکیل میدهد . او کتابی به نام"اصول اساسی بیماری روانی" منتشر میکند که در آن مکتب ویژه او که به نام "روانشناسی فردی" معروف است ارائه میشود.
گامیل دور کیم" جامعه شناس معروف فرانسوی اثر خود را به نام "اشکال ابتدایی زندگانی مذهبی" به چاپ میرساند .
ادبیات
"مرگ درونیز" از توماس مان ؛ "خدایان تشنه اند" از آناتول فرانس ؛ "گیتانجالی" از رابیندرانات تاگور ؛ "نقشه هایی از یک شهر کوچک" از استیفن بی لیکوک .
درامها و تفریحات
"پیگمالیون" اثر شاو ؛ "نوید به مریم" اثر پل کلودل .
هنرها
"قلعه اسبان آبی" اثر فرانز مارک ؛ "ویلن" اثر پیکاسو .
"مارسل دوشام" نقاش فرانسوی اثر "برهنه در حال پایین آمدن از پله ها" ی شماره 2 خود را به پایان میرساند . این اثر انتقال شگفت حرکت را در یک کار مدرن نشان میدهد .
موزیک
"آریادن آوناکسون" اپرای ساخته اشتراواس ؛ "پیروت لونر" اثر شونبرگ ؛ "دافنیس و کوله" اثر ماهلر .
"آل جولسون" صفحه "خواباندن کودک با صدای دلخراش" را تهیه و به بازار عرصه میکند . این صفحه فروش خوبی دارد .
از این جا و آنجا
در شب 14-15 آوریل کشتی مسافری "تیتانیک" انگلستان که نام آن را "غرق ناشدنی" نهاده بودند ، به قطعه یخ شناوری در اقیانوس اطلس شمالی - در نخستین سفر خود - برخورد میکند و غرق میشود . در این حادثه یکهزار و پانصد نفر جان خود را از دست میدهند . این فاجعه مشهورترین مصیبت در قرن شمرده میشود .
در پایگاه نظامی "جفرسون" در ایالت میسوری ایالات متحده ، "آلبرت بری" اولین فرود از هواپیما را به وسیله چتر انجام میدهد . وی قصد داشت پیامی به ارتش ایالات متحده بدهد که کاربرد چتر نجات در جنگ تا چه پایه جنبه حیاتی دارد .
دیگر رویدادها
اولین جنگ بالکان میان یونان ، بلغارستان و صربستان از یک طرف و ترکیه از طرف دیگر آغاز میگردد . درگیری ادامه پیدا میکند تا اینکه بلغارها موفق به پیروزی در "لوله بورگوز" میشوند و از آنجا به سمت خطوط "کاتالجا" پیشروی میکنند .
معاهده "لوزان" جنگ میان ترکیه و ایتالیا را پایان میدهد . ترکها موافقت میکنند که تریپولی را به ایتالیا واگذار کنند و ایتالیائیها هم جزایر "دوکانیز" را به امپراطوری ترکیه واگذارند .
تهیه و تنظیم :سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
5th April 2011, 01:03 AM
سال 1913
علوم
"نیلس بوهر" فیزیکدان هلندی تعریف "رترفورد" را در مورد اتم به این ترتیب اصلاح میکند : الکترون ها پشت سرهم در مدار بزرگتری دور میزنند ؛ مدارهای بیرونی الکترون های بیشتری را دربرمیگیرند ، و آن الکترون هایی که در بیرونی ترین مدار وجود دارند ، خواص شیمیایی اتم را تعیین میکنند .
"هارلوشاپلی" ستاره شناس امریکایی روش پیشرفته ای را برای اندازه گیری فاصله ستاره ها ابداع میکند و آن ساختن "اسپکتروسکوپ" است که به وسیله آن فواصل ستاره ها را به وضوح میتوان معین کرد .
تکنولوژی
نخستین "رفرریجاتور" که با نیروی برق کار میکند برای مصرف خانگی در شهر شیکاگو ساخته میشود .
"گیدئون سان بلاک" از شهر "هوبوکن" ایالت نیوجرسی امتیاز اختراع خود را برای ساختن یک نوع "بست" مجزا شونده از هم به دست می آورد ، این بست از نوعی است که دندانه های از هر طرف به طور موازی دارد . این وسیله به زودی توسط کمپانی "تالون اسلاید" ساخته میشود .
در اطراف و اکناف
"ویلجالمار استیفن سون" متولد کانادا از پدر و مادر ایسلندی ، سفری در مدار قطب شمال را آغاز میکند و به مدت 5 سال در آنجا به سر میبرد . بعد از کشفیات چندی او به کانادا مراجعت و کشفیات خود را در مورد آن نواحی و به خصوص "اسکیموها" منتشر میکند .
علوم اجتماعی
"جان بی واتسون" روان شناس امریکایی نظر خود را در مورد "بیهیویوریسم" (رفتارشناسی) بیان میدارد . وی ادعا میکند که تنها از راه مطالعه قابل توجه در رفتار انسانها و جانداران دیگر است که طبیعت آنها ظاهر میگردد . واتسون کتابی در این مورد مینویسد به نام "روانشناسی از دیدگاه یک رفتارشناس" که نظریات او سال ها در تربیت کودکان و تحصیلات آنها مؤثر واقع میشود .
اندیشه ها و باورها
کتاب "مونت سنت میچل" و "چارتر" اثر هنری آدامس
ادبیات
"پسران و عشاق" از دی اچ لاورنس ؛ "لوگراندمیولن" از آلن فورنیه ؛ "الکل ها" از گیلوم آپولینر ؛ "جنایت هَن" از شیگانا آئویا .
"مارسل پروست" به هزینه خود کتاب "راه قوها" "نخستین بخش" در "جستجوی زمان های از دست رفته" را به چاپ میرساند .
هنرها
"جوان ایستاده" اثر ویلیهلم لمبروک ؛ "شکل های یکنواخت تسلسل در فضا" اثر اومبرتوبوکسیونی ، شاهکارهای مجسمه سازی مدرن شمرده میشوند .
در نیویورک سیتی نمایشگاه تسلیحاتی تشکیل میشود و در کنار آن چندین اثر مهم و مدرن از هنرمندان امریکایی هم معرفی میگردند
موزیک
در 29 ماه مه نخستین "لوساکردوپرنتام" ساخته اشتراواینیسکی در پاریس مورد اعتراض شدید شنوندگان قرار میگیرد .
"پنج قطعه برای ارکستر" ساخته آنتون فون وبرن ؛ "زنگها کار خود را آغاز میکنند" ساخته راشمانیوف .
آداب و رسوم
در روزنامه "نیویورک وورلد" نخستین جدول معمایی چاپ میشود . طراح این جدول "آرتور وین" متولد انگلستان است که آن را براساس یک بازی کودکانه و تنها دارای 32 کلمه میباشد ، طرح میکند .
دیگر رویدادها
اتریش از صربستان میخواهد که ظرف 8 روز خاک آلبانی را که از 23 سپتامبر در اشغال خود دارد ترک نماید . صربی ها در برابر فشار اتریش تسلیم میشوند و در 30 اکتبر اتریش و ایتالیا از یونان میخواهند که جنوب آلبانی را تا 31 دسامبر تخلیه نماید .
قرارداد بین ترکیه و بلغارستان در استامبول ، به صلح میان این دو می انجامد . ترکها "آدریانوپول" و خط رودخانه "مارتیزا" را مجدداً به دست می آورند .
در آفریقای جنوبی ، دولت قانون مهاجرت را به تصویب میرساند . این قانون ورود و سفر آزاد آسیایی ها را منع میکند . این حرکت ، سبب ناآرامیهای گسترده و شورش هایی از طرف هندوهای مقیم به رهبری گاندی میشود .
در آفرقای جنوبی ، دولت قانون تجزیه طلبان بومی را به تصویب میرساند . در این قانون خرید یا اجاره زمین برای بومیان آفریقایی منع شده است . در این قانون همچنین معین میشود که دولت زمین ها را ذخیره و حفظ نماید .
دولت صربستان قرارداد 10 ساله ای را با یونان بر علیه بلغارستان منعقد میکند ، صربستان میل دارد آرزوی بدست آوردن مقدونیه را با کمک یونان پیگیری نماید .
ژرژ اول پادشاه یونان به قتل میرسد ؛ جانشین وی "کوستانتین" اول میشود .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
20th April 2011, 03:01 AM
از سال 1914 تا سال 1918 : شروع جنگ جهانی اول .
حالا به بررسی تک تک این سالها میپردازیم .
سال 1914
پزشکی و بهداشت
"ادواردسی کندال" بیوشیمیست امریکایی ، "تیروکسین" را مجزا میکند . این ماده در درمان نارسی های غددی به کار می آید .
دکتر "الکسیس کارل" جراح فرانسوی - امریکایی اولین عمل جراحی موفقیت آمیز خود را روی قلب یک سگ انجام میدهد . تاکتیک هایی که در این عمل و دیگر اعمال جراحی به کار گرفته میشود ، اساس اعمال جراحی جدید در روی قلب انسان یا اعضای دیگر بدن در آینده به شمار میرود .
تکنولوژی
با شروع جنگ جهانی اول تکنولوژی جدید ، سهم خود را به درنده خوبی میدهد . اولین حمله هوایی از یک "زیپلن" آلمانی به عمل می آید و هر دو طرف جنگ شروع به آزمایش های جنگی برای به کارگیری جنگ هوایی میکنند .
ادبیات
"دوبلینی ها" از جیمز جویس ؛ "تیتان" از تئودور دزیره ؛ "سن پطرزبورگ" از اندره بلی ؛ "قلب" از ناتسوم سوزکی ؛ "تیغ و تخم خشخاش" از آمی لوول .
درامها و دیگر نمایشها
اولین فیلم دراز مدت رنگی به نام "جهان - گوشت و اهریمن" در لندن تهیه میشود و به نمایش گزارده میشود .
هنرها
"راز وسواس در یک خیابان" ساخته دوشیریکو ؛ "گیتاریست" ساخته براک ؛ "مجسمه اسب بزرگ" ساخته ریموند دوشام ویلون
معماری
در شهر "کولونی" آلمان نمایشگاهی از طرف گروهی از هنرمندان و صنعتگران دایر میگردد به نام "ورک باند" که به عنوان آینه ای برای معماران نسل جدید در آلمان شناخته میشود .
موزیک
"سمفونی لندن" ساخته ویلیامز ، "سویت سیتییان" ساخته پروکوفیوف
از این جا و آنجا
کشتی "امپراتوریس ایرلند" با 1029 نفر و کشتی "استورستاد" با 1023 نفر در دریا به زیر آب رفته و غرق میشوند .
دیگر رویدادها
در ایالات متحده کارخانه صنایع اتومبیل سازی هنری فورد انقلابی در این صنعت به وجود می آورد . او تسهیلات رفاهی جدیدی برای کارگران قائل میشود که از آن جمله تعیین 5 دلار دستمزد روزانه برای 8 ساعت کار و اشتراک در منافع کارخانه است .
مکزیک / ایالات متحده : پرزیدنت ویلسون در حالی که کشتی های جنگی بیشتری به مکزیک اعزام میکند از کمگره میخواهد در جلسه ای مشترک تصویب نماید که در صورت لزوم ارتش ایالات منحده ، در قبولاندن شرایط به هورتا دخالت نماید . کنگره ، این پیشنهاد را تصویب میکند .
مکزیک / ایالات متحده : نیروی دریایی و ملوانان ایالات متحده "وراکروز" یکی از بنادر مهم مکزیک را تصرف میکنند ؛ 19 امریکایی و 200 مکزیکی در این درگیری به هلاکت میرسند . نیروی دریایی ایالات متحده "وراکروز" را تا 23 نوامبر در اشغال نگه میدارد .
مکزیک / ایالات متحده : نمایندگان ایالات متحده و مکزیک در محل آبشار "نیکاراگوئه" با نمایندگان آرژانتین ، برزیل و شیلی جمع میشوند تا اختلافات را حل نمایند . هورتا استعفا میدهد و ژنرال "کارانز" به جای وی به ریاست جمهوری موقت مکزیک میرسد . با رسیدن به هدف خود ، ایالات متحده در 24 ژوئیه قراردادی با مکزیک امضا میکند .
جنگ جهانی اول : آلمان به روسیه اعلام جنگ میدهد و بسیج عمومی اعلام میکند ؛ فرانسه اعلام بسیج عمومی میکند و آلمان قرارداد محرمانه ای در استامبول امضا میکند که در آن ترکیه به طرفداری از قدرت های مرکزی (اتحاد سه کشور آلمان ، اتریش ، ایتالیا) وارد معرکه شود .
جنگ جهانی اول : آلمان لوکزامبورگ را اشغال میکند و التیماتومی به بلژیک میدهد و قصد دارد اجازه حرکت از داخل بلژیک را به ارتش آلمان برای حمله به فرانسه بدهد .
جنگ جهانی اول : آلمان به فرانسه اعلان جنگ میدهد .
جنگ جهانی اول : دسته هایی از نیروی آلمان صبح زود وارد بلژیک میشوند . انگلستان اولتیماتومی به آلمان میدهد که به منطقه بلژیک و بی طرفی آن احترام گذارد . انگلستان اعلان جنگ به آلمان را در نیمه شب صادر میکند .
جنگ جهانی اول : دولت اتریش - مجار به روسیه اعلان جنگ میدهد . صربستان و مونتنگرو به آلمان اعلان جنگ میدهند .
رزمناو انگلیسی به نام "آمفیون" به وسیله یک مین آلمانی در دریای شمال غرق میشود .
رزمناو امریکایی به نام "تنسی" با 5 میلیون دلار سکه طلا به سمت اروپا حرکت میکند تا به امریکائیانی که در جنگ اروپا درگیرند ، کمک نماید .
آلمانی ها شهر "لیژ" را در بلژیک به تصرف خود درمی آورند . فرانسویها از ایالت "آلزاس" عقب نشینی میکند .
انگلستان و فرانسه به دولت اتریش - مجار اعلان جنگ دادند .
آلمانی ها بروکسل پایتخت بلژیک را تصرف میکنند . در جنوب پروس روسها در جنگ معروف به "گام بینین" آلمانی ها را شکست میدهند .
ارتش پنجم فرانسه در محلی در بلژیک به نام "شارله روا" در کنار رودخانه "مز" از آلمان به سختی شکست میخورند و عقب نشینی میکنند .
شهر "نامور" بلژیک به دست آلمانیها می افتد و جنگ "مونس" آغاز میگردد .
ژاپن به آلمان اعلام جنگ میدهد و شروع به بمباران ساحل چینی "تسین گاتو" میکند .
در جنگ "تانینبرگ" ارتش دوم روسیه به محاصره درمی آید و به دست آلمانیها اسیر میشود . این شکست به قدری وخیم به نظر میرسد که فرمانده روس "سامسونوف" خودکشی میکند .
آلمانیها شهر "آمین" فرانسه در غرب رودخانه "سوم" را به تصرف درمی آورند ، متفقین عقب نشینی میکنند و به خط جنوب شرقی به سمت "وردن" میرسند ، آلمانیها حالت تهاجمی دارند .
شهر "لمبورگ" پایتخت ایالت "گالیسیا" در اتریش بعد از 3 روز جنگ به دست روسها می افتد و ارتش اتریش در آنجا تار و مار میشوند .
در یک جنگ 3 روزه در کنار دریاچه های "مازوریان" در جنوب پروس آلمانیها روسها را شکست میدهند .
"سینگتائو" بهترین بندر طبیعی در خاور دور به تصرف ژاپنی ها درمی آید . آلمانیها جای پای خود را در چین از دست میدهند و ژاپنی ها در دسترسی به ایالت "شانتونگ" به پیروزی میرسد .
انگلستان به ترکیه اعلان جنگ میدهد و "قبرس" را که از سال 1878 در اشغال خود دارد به خود ملحق میکند .
آلمانیها حمله بزرگی را بر علیه روسها در لهستان آغاز میکنند . در 2 هفته اول ، آنها روسها را عقب رانده و به طرف شهر "لودز" پیش میروند ولی در 24 نوامبر نیروهای کمکی به روسها میرسند و آلمانیها را در معرض محاصره قرار میدهند .
نیروهای هندی شهر بصره را در بین البهرین به تصرف خود درمی آورد .
اتریشی ها شهر بلگرد پایتخت صربستان را به تصرف خود درمی آورند ولی تا 13 دسامبر شکست میخورند و در روز 14 صربها مجدداً این شهر را پس میگیرند .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
27th April 2011, 01:15 AM
سال 1915
علوم
"آلبرت انیشتین" نظریه نسبی خود را که کوششی برای شناخت قوانین اساسی فیزیک با معادلات "کواریانت" است اعلام میکند و ثابت میکند نیروی جاذبه یک میدان منحنی در درون فضای بیکران به وسیله به وجود آمدن "تحجم" است .
پزشکی و بهداشت
"جیمز کندال" شیمیست انگلیسی ، "باسیل" اسهال خونی را تشخیص و کشف میکند .
با وجود اینکه پودر آسپیرین ازحدود سال 1897 با نسخه از طرف داروخانه ها در دسترس عامه قرار دارد ، اولین قرص آسپیرین از طرف کارخانه داروسازی "بایر" آلمان در دسترس عامه قرار میگیرد .
تکنولوژی
اولین مکالمه تلفنی (بی سیم) قاره ای بین "الکساندر گراهام بل" در نیویورک سیتی و دستیار قدیمی او "توماس واتسون" در سانفرانسیسکو انجام میگیرد . در ضمن شاهد شروع نخستین سرویس مخابرات بی سیم میان ایالات متحده و ژاپن هستیم .
کمپانی فورد هم یک میلیون اتومبیل را تولید میکند .
در اطراف و اکناف
زلزله ای شدید در مرکز "آوانو" ایتالیا به وقوع میپیوندد که سی هزار کشته بر جای میگذارد .
ادبیات
"رنگین کمان" از دی اچ لارونس ؛ "پیروزی" از کنراد ؛ "مسخ" از کافکا ؛ "سرباز خوب" از فورد مادوکس فورد ؛ "ابر شلوار پوش" از مایا کووسکی ؛ "راشامون" از ریونوسک ؛ "سونتس آو دیث" از گابریلییا میسترال" ؛ "اف هیومن باندیچ" از دبلیواس موگام .
درام ها و سایر تفریحات
"تولد یک ملت" اثر دی دبلیو گریفیت ؛ آماده نمایش میشود . این اولین فیلم حماسی رزمی است و به رغم موضوع جنگی آن که زمخت و بی ظرافت به نظر می آید ، تأثیر بسیاری بر صنعت فیلم سازی میگذارد .
هنرها
"هارلکوین" اثر پیکاسو ؛ "زندگی آرام و چشم انداز" اثر جوآن گریس ؛ "زنی در حال شانه کردن زلفانش" اثر آرچینکو
زندگی و باورها
با همه حالات ترس و وحشت در جبهه های جنگ ، ترانه های معروف و عامه پسندی ساخته و خوانده میشود مانند "آتش خانه را روشن نگهدار" و "مشکلات خود را توی کوله پشتی خودت جا بده"
دیگر رویدادها
ج ج ا / روسیه ، سپاهیانی را به داخل "بوکوونیا" میفرستد و بیشتر آن منطقه را به تصرف خود درمی آورد .
آلمانی ها در "بولیموف" به روسها حمله میکنند . از قرار معلوم برای اولین بار در جنگ از گاز اشک آور استفاده میشود .
انگلستان منع رفت و آمد در بنادر آلمان را اعلام میکند بدین منظور که تمام کشتی ها را قبل از ورود به دریای شمال و کانال انگلیس متوقف نماید .
در لندن ، ایتالیا قراردادی سری با انگلستان ، فرانسه و روسیه امضا میکند که به موجب آن ایتالیا موافقت میکند به نفع متفقین وارد جنگ شود مشروط بر اینکه مناطقی از اتریش - مجارستان به آن کشور واگذار گردد .
یک کشتی تانکر امریکایی به نام "گولفایت" بدون اخطار قبلی از طرف زیردریایی های آلمان غرق میشود . آلمان پیشنهاد جبران خسارت میکند و قول میدهد که بعد از این بدون اخطار قبلی حمله نکند .
کشتی بزرگ انگلیسی "لوزیتانیا" بدون اخطار قبلی در بیرون از سواحل ایرلند غرق میشود . 1198 نفر مسافر کشتی که 128 نفر آنها امریکایی هستند به هلاکت میرسند . آلمان مدعی میشود که کشتی نامبرده مهمات حمل میکرده است و همچنین آلمانی ها مدعی هستند که قبلاً به امریکا اخطار کرده اند که با کشتی زیر پرچم انگلیس مسافرت نکنند .
ایتالیا به دولت اتریش- مجار اعلان جنگ میدهد .
نیروهای اتریش و آلمان شهر "پرزمیل" را که شهر مهمی در جنوب لهستان است از روسها پس میگیرند . جبهه روسیه شروع به فرو ریختن میکند .
ایتالیایی ها اولین حمله خود را که معروف به "11 جنگ" میشود ، برای بیرون راندن اتریشی ها از "رودخانه ایزونزو" که مانع دسترسی ایتالیا به "تریست" است آغاز میکنند . در ده درگیری اولیه ، ایتالیایی ها بیش از نیم میلیون نفر تلفات میدهند و اراضی کمی به دست می آورند و فقط در تاریخ 18 اوت 1917 در جنگ یازدهم ایتالیا موفق به پیشرفت در رودخانه "ایزونزو" میشود .
"اریک مونتر" مدرس زبان دانشگاه "کورنل" در سالن پذیرایی مجلس سنای امریکا بمبی را منفجر میکند . وی دستگیر نمیشود و موفق به فرار میگردد و روز بعد او به طرف "جی پی مورگان ج ر" نماینده دولت انگلیس در مذاکرات "کنترات" جنگی در امریکا تیراندازی میکند . "مونتر" دستگیر میشود ولی سه روز بعد در زندان خودکشی میکند .
آلمانیها که در جنوب غربی افریقا در محاصره نیروهای افریقای جنوبی به فرماندهی "لوئیز بوتا" نخست وزیر قرار دارند ، تسلیم میشوند .
کشتی مسافربری انگلیس "آرابیک" "عربی" بعد از ترک "لیورپول" به سمت امریکا ، بدون اخطار قبلی غرق میشود . بین مسافران دو نفر امریکایی نیز به هلاکت میرسند ، در اول سپتامبر ، سفیر آلمان در امریکا مجدداً قول میدهد که زیردریایی های آلمان از این پس کشتی های مسافری را بدون اخطار قبلی غرق نخواهد کرد و حیات مسافران و ملوانان را در نظر خواهد گرفت .
انگلیسی ها در بین البحرین ، شهر "کوت العماره" را تصرف میکنند و در تدارک اشغال بغداد نیز هستند .
در اثر کوشش های کنفرانس امریکای لاتین ، پرزیدنت ویلسون ، "ونوستیانوکارانز" را برای ریاست جمهوری مکزیک به رسمیت میشناسد .
"ویلیام بیلی هوگس" به جای "آندرفیشر" نخست وزیر حزب کارگر انتخاب میشود . وی نقش فعالتری در جنگ از خود نشان میدهد .
یک زیردریایی اتریشی ، کشتی مسافری ایتالیایی به نام "آنکونا" را بدون اخطار قبلی غرق میکند . 27 نفر امریکایی جزو 272 مسافرینی هستند که جان خود را از دست میدهند .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
7th May 2011, 01:07 AM
سال 1916
علوم
"کارل شوارتزشیلد" ستاره شناس آلمانی که در بستر مرگ است ، نظر خود را در مورد شعاع "قدرت جاذبه" ، به آلبرت انیشتین میفرستد ، این نظریه همان خبر وجود "حفره یا گودال سیاه" او است . تنها در سال 1939 است که "جی رابرت اوپن هایمر" به همراهی "جرج وولکوف" و "هارتلند اشنایدر" این نظریه را به طور کامل شرح میدهد ، ولی باز هم تنها ستاره شناسان بعد از 1970 هستند که در فضا پدیده ای مشاهده میکنند که ظاهراً وجود "گودال های سیاه" را تأیید میکنند : اجسام objects پنهان از چشم که دارای آنچنان نیروی جاذبه ای هستند که حتی نور هم نمیتواند از دایره کشش آنها فرار نماید و همین قدرت عظیم کشش آنهاست که آنها را به نام "گودال های سیاه" نامگذاری میکنند .
علوم پزشکی و بهداشت
اولین "وارد" تخصصی "جراحی پلاستیک" در بیمارستان نظامی "کمبریج" در "آلدرشات" انگلستان بنیان گذاری میشود . این قسمت بیشتر به جهت افزونی مجروحان جنگی که از سوختگی یا شکاف های عمیق رنج میبرند ، ایجاد میگردد که در نهایت ، سرآغاز تخصصی جراحی پلاستیک نوین شمرده میشود .
تکنولوژی
نخستین "تانگ" رزمی از ارتش انگلیس به کار گرفته میشود و نام آن را "ویلی کوچکه" میگذارند .
ادبیات
"وصف هنرمندی به صورت یک مرد جوان" اثر جویس
درامها و دیگر سرگرمی ها
نخستین اثر "اوجین اونیل" به نام "مرز جنوب برای کارداف"
"کسی که سیلی میخورد" اثر لئونید اندریوف
هنرها
"کلود مونت" روی نقاشی دیواری که "سوسن های آبی" نامگذاری میشود برای موزه "اورانژری" در پاریس ، آغاز به کار میکند .
در "زوریخ" "تریستان تزارا" ، "هانس آرپ" و "هوگوباک" دست به ایجاد سبک تازه ای در نقاشی و ادبیات به نام "دادا" میزنند . این بازی شوخی مانند که ظاهری شگفت آور دارد ، و باید آن را "ضد هنر" نامید ، در سال 1922 از جهان محو شد .
موزیک
"گوستاوهولست" اپرای "پلانتس" را تکمیل میکند .
اپرای "گویسکاس" ساخته "انریک گرانادوس" به همین نام در نیویورک افتتاح میشود .
دیگر رویدادها
ج ج ا / روسها در حمله ای به ارمنستان در 16 فوریه شهر "ارزروم" را به تصرف خود درمی آورند .
در بریتانیا لایحه نظامی که در آن اسم نویسی مردان برای جنگ تعیین میشود ، در مجلس عوام به تصویب میرسد و از 9 فوریه به اجرا درمی آید .
آلمانیها حمله ای را به راه می اندازند که یکی از شهرهای مستحکم فرانسه به نام "وردون" در کنار رودخانه "موز" در شمال پاریس را به تصرف درآورند . فرانسوی ها عقب نشینی میکنند و در 25 فوریه آلمانیها جای دیگری به نام "وکس" را میگیرند ولی هرگز به "وردون" نمیرسند .
در مکزیک ، پانچوویلا با 1500 نفر به شهر "کلمبوس" در ناحیه نیومکزیکو ایالات متحده حمله میبرد و 17 امریکایی را به قتل میرساند . امریکائیها به خشم می آیند و پرزیدنت ویلسون فوری فرمان عزم نیروهایی برای دستگیری زنده یا مرده پانچوویلا صادر میکند .
ژنرال "الکسی بروز یلوف" روسی به حمله ای وسیع در امتداد خط باتلاق "پریپت" در لهستان و جنوب رومانی دست میزند .
دولت ایالات متحده قراردادی با دانمارک امضا میکند که برابر آن دانمارک "هند غربی" یا جزایر"ویرجین" را به دولت ایالات متحده میفروشد . مجلس سنا در 7 سپتامبر با این معامله موافقت میکند و این جزایر ضمیمه ایالات متحده میگردند .
آلمانیها از ناحیه شمال یونان وارد میشوند و شهر "کاوالا" را اشغال میکنند . یک هفته بعد ، واحد های ارتش یونان را مجبور به تسلیم میکنند و 25 هزار نفر از آنها را به نام میهمان به آلمان میفرستند . دولت یونان خواستار برگشت دادن این عده میشود .
در ایالات متحده ، "وودروو ویلسون" در انتخابات با اکثریت 9 میلیون و 129606 رأی مجدداً به ریاست جمهوری برگزیده میشود .
مکزیک / ایالات متحده . نمایندگان دو کشور در شهر "آتلانتیک سیتی" پروتکلی را امضا میکنند که نیروی ژنرال پرشنیگ از مکزیک خارج شود و هر دو کشور با نیروهای خود از مرز پاسداری نمایند . پرزیدنت "کارانزا" در 18 دسامبر با این پروتکل مخالفت میکند .
فرانسویها ، آخرین حمله خود را در "وردون" آغاز میکنند و موفق به کسب پیروزیهایی میگردند ولی در "شامپانی" کار به بن بست میکشد . فرانسویها تلفات خود را 360000 و آلمانیها 450000 اعلام میکنند .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
18th May 2011, 02:43 AM
سال 1917
علوم اجتماعی
"کنفرانس های مقدماتی در روانکاوی" اثر فروید .
ادبیات
"پروفراک و دیگر ملاحظات" از تی اس الیوت ؛ "رشد خاک" از کنت هامون ؛ "باد جنوب" از نورمان دا گلاس ؛ "پلاتروومن" از خوان رامون خیمینز .
درامها و دیگر تفریحات
"هر کس به حق خود ایمان دارد به حق خود میرسد" اثر پیراندلو
هنرها
"پل بروکلین" اثر جوزف استلا ؛ "مردی با ماندولین" اثر جاکوس لیپ چیتز ؛ "زن در خواب سنگین" اثر مودرنیگلیانی .
در هلند "پیت موندریان" شروع به انتشار مجله "استیل" میکند که نام مجله مکتبی به نام "مد بین المللی" به خود میگیرد و در آن هنرمندانی مانند "گروپیز" - "ملیس" - "آندرروه" و "لوکوبورزیه" شرکت دارند .
جامه ها و لباس های تهیه و ارائه شده توسط پیکاسو برای رژه باله که بعدها مورد الهام و استفاده از آنها در مکتب "سوررئالیست" توسط "آپولیز" قرار میگیرد .
موزیک
"سمفونی کلاسیک" ساخته پروکوویوف ؛ "فواره های رم" ساخته رسپیگی ؛ "لوتومبودوکوپلن" ساخته راول ؛ "کلاه سه گوش" ساخته مانوئل دوفالا ؛ "برای فلسطین" ساخته پفیزنر ؛ "تینتا گل" ساخته آرنولدبکس .
از این جا و آنجا
در یکی از حوادث فجیع دریایی کشتی حامل مهمات به نام "موت بلانک" روز 6 دسامبر ، با کشتی دیگری به نام "نووااسکویتا" در بندر "هالیفاکس" تصادم میکند ، در نتیجه انفجار مهمات و گسترش زبانه های آتش دو هزار نفر جان خود را میبازند و هزاران نفر زخمی میشوند و اطراف محل در آن بندر به کلی منهدم میشود .
دیگر رویدادها
ج ج ا / دولت یونان اولتیماتوم متفقین را در 31 دسامبر 1916 میپذیرد و موافقت میکند که زیان های متفقین را در عملیات اخیر در یونان جبران کند و شرایط دیگری که عملاً یونان را به کنترل متفقین درمی اورد پذیرا باشد.
آلمان اعلام میدارد که از اول فوریه ، جنگ نامحدود زیردریایی های خود را علیه کشتی هایی که تشخیص دهد به دشمن یاری میکنند ، در هر کجا آغاز میکند .
در ایالات متحده پرزیدنت ویلسون دور دوم ریاست جمهوری خود را آغاز میکند و در همین روز او تلگرافهایی از سفرای خود در انگلستان و فرانسه دریافت میکند که در آنها درخواست میشود که برای کمک به این دو کشور اعتبار کافی را منظور نماید تا از ورشکستگی بازرگانی آنها جلوگیری به عمل آید .
ترکها بغداد را تخلیه میکنند و انگلیسی ها با نیروهای خود آن شهر را به تصرف خود درمی آورند .
زیردریایی های آلمانی یک کشتی غیر مسلح بازرگانی امریکا به نام "آلگون کوین" را غرق میکنند . در همین روز پرزیدنت ویلسون دستور مسلح کردن کشتی های بازرگانی را صادر میکند .
ونیزلوس نخست وزیری یونان را به دست میگیرد و به سرعت روابط یونان را با نیروهای متحده مرکزی قطع میکند .
نیروهای آلمان و اتریش حمله ای غلیه ایتالیائیها در انتهای غربی نزدیک به "آزیاگو" را آغاز میکنند .
در خاورمیانه نیروهای تحت فرماندهی ژنرال "آلن بای" شهر "اورشلیم" را به تصرف درمی آورند .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
26th May 2011, 12:07 AM
سال 1918
علوم
"هارلو شیپلی" ستاره شناس امریکایی موفق به اندازه گیری ابعاد راه شیری میگردد .
تکنولوژی
در رصدخانه "ماونت ویلسون" نزدیک "پاسادانا" در ایالت کالیفرنیا تلسکوپی با سطح انعکاس 100 اینچی به کار گرفته میشود ؛ این تلسکوپ تا زمان ساخت تلسکوپی به اندازه 200 اینچ سطح انعکاس در "ماونت پالومار" بزرگترین تلسکوپ در جهان به شمار میرود .
علوم اجتماعی
"لئونارد وولی" و "اچ آر اچ هال" کاوش های مهمی را در "باییلون" آغاز میکنند .
ادبیات
اشعار "جرارد منلی هاپکینز" پس از مرگ او به چاپ میرسد . هاپکینز یک مسیحی انگلیسی است که در سال 1889 با جهان بدرود میگوید اما تأثیر اشعار وی بر شعر مدرن همچنان آشکار است .
"دوازده" شعری است از "الکساندر بلوک" که حماسه ای در وصف انقلاب روسیه است . دیوان اشعار "روپرت بروک" پس از مرگ او انتشار مییابد .
"فاتحان بزرگ" از "لیتون استراچی" و نوشته های دستی "آپولینر" به چاپ میرسد .
موزیک
تاریخ "سولدا" ساخته "اشتراواینیسکی" اپرای "جیانی شیکچی" ساخته پوکسینی ؛ "کنسرت سولو" ساخته "الگار"
از این جا و آنجا
روسیه سیستم متریک و تقویم "گرگوریان" را رسماً میپذیرد.
در شهر "کلوکت" ایالت "مینسوتا" ی امریکا در یک آتش سوزی 560 نفر به هلاکت میرسند .
دیگر رویدادها
ج ج ا / آلمان با 207 لشکر در برابر 173 لشکر متفقین ، حمله خود را با هدف دو پاره ساختن نیروهای متفقین در جبهه غرب آغاز میکنند .
اتریشی ها به حمله ای در آن سوی رودخانه "پیاو" دست میزنند ، ولی با کمک نیروهای انگلیسی و فرانسه ، ایتالیا آنها را شکست میدهد و به عقب میراند .
دولت موقت ضد بلژیکی در "ولادیووستوک" بندر روسیه در دریای ژاپن تشکیل میگردد .
ایالات متحده و دولت بلشویک روسیه روابط خود را قطع میکنند .
نیروهای انگلیسی و اعراب ، شهر دمشق سوریه را از ترکها پس میگیرند .
متارکه جنگ میان متفقین و اتریش - مجارستان امضا میشود و از 30 نوامبر به اجرا درمی آید . در کاخ ورسای کنفراس نمایندگان دولتهای متفقین تشکیل جلسه میدهند و بر مواد شرایط صلح با دولت آلمان به توافق میرسند .
امپراتور کارل اول از سلطنت اتریش استعفا میکند .
ایسلند به یک کشور پادشاهی مبدل میگردد ولی اتحاد خود را با دانمارک حفظ میکند .
وقتی آلمانیها قدرت خود را از دست میدهند ، نیروهایشان فنلاند را تخلیه ، "کیف" را در اوکراین به انقلابیون روسیه واگذار کرده ، از "استونی" هم پس از ورود نیروهای بلشویک عقب نشینی میکنند . در برلین کنفرانسی از شوراهای کارگران و سربازان از سراسر کشور کنترل واقعی را بدست میگیرند ، مأمورانی را به نمایندگی خود به دولت "ابرت" گسیل میدارند ، تا اینکه در انتخابات 19 ژانویه 1919 بتوانند مجلس ملی آلمان را تشکیل دهند .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
27th June 2011, 01:34 AM
از سال 1919 تا سال 1932 در جستجوی ثبات نامگذاری شد . حالا به بررسی تک تک این سالها میپردازیم
سال 1919
علوم
در 29 مه یک گروه اکتشافی وابسته به انجمن سلطنتی لندن کسوف کامل خورشید را در خلیج "گینه" در افریقا مشاهده میکنند .
یکی از اعضای "فرضیه اینشتن" در نسبیت ، "ارنست روتر فورد" عنصر نیتروژن را به اکسیژن تبدیل میکند . این کار به وسیله قرستادن اشعه رادیوم به نیتروژن انجام میگیرد و اولین بار است که یک عنصر به طور مصنوعی به یک عنصر دیگر جهان تغییر می یابد .
تکنولوژی
نخستین پرواز بدون توقف از روی اقیانوس اطلس به وسیله یک هواپیمای بمب افکن به نام "ویکرس ویمی" به خلبانی کاپیتن "جان آلکوک" از نیروی هوایی پادشاهی انگلستان و راهنمایی دریایی ستوان " آرتور براون" از قسمت پرواز ، انجام میگیرد . آنها از "نیوفاندلند" "سنت جان" روز 14 ژوئن به پرواز درمی آیند و مسافت 1960 مایل را در زمان 16 ساعت و 12 دقیقه طی میکنند .
اولین کشتی هوایی هم از اقیانوس اطلس پرواز میکند ، که یک هواپیمای "آر34" انگلیسی است و از اسکاتلند به فرودگاه روزولت نیویورک را در زمان 108 ساعت و 12 دقیقه طی میکند .
نخستین سرویس مسافربری هویی بین برلین و "ویمار" آغاز میشود ؛ "دوچ لوفت ریدری" نامه ها ، روزنامه ها و مسافران را در جایی روباز در هواپیما حمل میکند و نام خود را از "کلنگ" که بال میزند و پرواز میکند به عاریه میگیرد و بعدها نام هواپیمایی "لوفت هانزا" ی آلمان میشود .
علوم اجتماعی
کتاب "زوال قرون وسطی" نوشته جی بی هویزینگ
ادبیات
"واینسبورگ اوهایو" نوشته شروود اندسن ؛ "ماه و شش پنی" نوشته سامرست موام ؛ "چهار سوار آپوگالیپس" نوشته بلاسکوایبانز ؛ "قوهای وحشی کول" نوشته یتیس ؛ "زندگی تازه" نوشته توزون
درامها و دیگر سرگرمیها
"خانه اندوه" اثر برنارد شاو
هنرها
یادبودی برای "کارل لیبکنخت" اثر "کال کولویتز" ؛ "پرنده ای در فضا" اثر برانکوزی ؛ "طوطی و لوده" اثر پیکاسو
معماری
"والتر گروپیوس" خود را به عنوان سازنده مکتب جدیدی در ویمار آلمان میشناسد که نام آن را Bauhaus das staatliche میگذارد و در آنجا آن را به یک رشته تحصیلی مبدل و راه اندازی میکند .
موزیک
اپرای "دای فرواوهن شاتن" ساخته اشتراوس ؛ "ماندلین معجزه گر " ساخته بارتوک ؛ "یادداشت های روزانه" "کسی که پنهان شد" ساخته یاناسک .
دیگر رویدادها
در هندوستان ، مهاتما گاندی پس از مراجعت از افریقای جنوبی مبارزات منفی خود را آغاز میکند . انگلیسی ها آن کار را مقدمه یک شورش میدانند در حالی که گاندی آن را مقدمه تأسیس یک هندوستان یک پارچه و مستقل ارزیابی میکند .
در مونتنگرو ، شاه نیکلاس زیر فشار و با اکراه استعفا میکند . این کشور به پیوند میان ملت های "صرب و کروات" رأی میدهد . در سال 1929 این کشور پادشاهی نام یوگسلاوی را برای خود میگزیند .
نیروهای افغانی علیه انگلیسی ها و هندوها در پنجاب به نبرد برمیخیزند . این جنگ به تحریک امیر امان الله افغانی صورت میگیرد . در این درگیری از هواپیما برای بمباران افغانها استفاده میشود و در 8 اوت پیمان صلحی بین طرفین به امضا میرسد .
"فیلیپ شیدمان" از مقام صدراعظمی جمهوری نوپای آلمان استعفا میکند .سوسیالیستی به نام "گوستاوبوئر" مأمور تشکیل کابینه جدید میگردد .
متفقین پیمان صلحی با اتریش امضا میکند و نماینده چین این پیمان را امضا میکند و از همین راه غیر مستقیم به جامعه ملل وارد میشود .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
11th July 2011, 11:58 PM
سال 1920
علوم
"آلبرت ای مایکسون" ستاره شناس امریکایی نخستین روش اندازه گیری صحیح قطر ستارگان را ارائه میکند و قطر ستاره "بتل جوز" را تعیین میکند .
در اطراف و اکناف
در یکی از زمین لرزه های مخرب ثبت شده در ایالت "کانسو" چین ، یکصد و هشتاد هزار نفر به هلاکت میرسند .
علوم اجتماعی
"کتاب دورنمای تاریخ" نوشته اچ جی ولز
ادبیات
"زنان عاشق" نوشته دی اچ لارنس ؛ "خیابان اصلی" نوشته سینکلرلویس ؛ "لوسیمتیر مارن" نوشته والری ؛ "شری عزیز" نوشته کولت ؛ "گروه محکومین" نوشته کافکا ؛ "هوگ سلوین ماوبرلی" نوشته پاوند .
درامها و دیگر سرگرمیها
"ماوراء خط افق و امپراتور جونز" اثر اونیل ؛ دو فیلم جالب "دولابچه دکتر کالیگاری" و "پسربچه" ساخته چارلی چاپلین و با بازیگری او .
هنرها
"برهنه خم شده" اثر "مودیگلیانی" و "اودالیسک" اثر ماتیس
موزیک
"پولسینلا" ساخته اشتراوینسکی ؛ "لاواس" ساخته راول ؛ "لوبوف سورلوتوا" اثر میلهود
آداب و رسوم
اتحاد شوروی نخستین کشوری است که سقط جنین را قانونی اعلام میکند .
از اینجا و آنجا
در ماه فوریه امسال "مارکونی" نخستین ایستگاه رادیویی عمومی را در شهر "ریتل" انگلستان افتتاح میکند . ولی ایستگاهی که اولین بار برنامه رادیویی روزانه پخش میکند در شهر "دترویت" ایالت میشیگان امریکاست که در 20 اوت با برنامه ای به نام "شام امشب" آغاز به کار میکند . و نخستین ایستگاهی که با برنامه اقتصادی بازرگانی آغاز به کار میکند به نام "kdka" در شهر "پتیزبورگ" ایالت "پنسیلوانیا" در امریکا قرار دارد . این برنامه ابتدا به طور نامنظم در 29 سپتامبر و برنامه منظم نیم هفته ای آن با اجازه رسمی از دوم نوامبر شروع به پخش میکند .
دیگر رویدادها
"جامعه ملل" افتتاح میگردد . نخستین نشست آن در 16 ژانویه در پاریس تشکیل خواهد شد . در 19 مارس سنای امریکا دوباره رأی میدهد که در این جامعه شرکت نمیکند .
در ایالات متحده ، اصلاحیه هیجدهم قانون اساسی به تصویب میرسد . این اصلاحیه فروش نوشابه های الکلی را قدغن میکند .
روسها یک ضد حمله علیه لهستانیها که میخواهند کشور خود را به سمت جنوب گسترش دهند به اجرا درمی آورند .
"نیکولاس هورتی" نایب السلطنه مجارستان میشود . این کشور قانون اساسی خود را در 28 فوریه به تصویب میرساند .
در سوریه ، این کشور با جنگ ؛ خود را از زیر سلطه فرانسه آزاد میکند و به ضمیمه لبنان ، به یک کشور مستقل با پادشاهی امیر فیصل تبدیل میگردد . در سوم نوامبر همین سال ، این دو کشور ، مجدداً به قیمومیت فرانسه درمی آیند .
در ایالات متحده ، بیست و نهمین اصلاحیه قانون اساسی به تصویب میرسد که در آن به زن ها حق رأی داده میشود .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
8th August 2011, 12:59 AM
سال 1921
علوم
در زامبییا ، افریقا فسیل باستانی "هوموساپینس" کشف میشود و به انسان "رودزیان" معروف میشود که در دویست هزار سال پیش زندگی میکرده است .
پزشکی و بهداشت
"فردریک بانتینگ" از کانادا و دستیارش "چارلز بست" امریکایی دستیارش که تابستان را در دانشگاه "تورنتو" و در دانشکده پزشکی آن به کار مشغولند ، ماده انسولین را کشف و جدا میکنند .
علوم اجتماعی
در انستیتوی "جین جک ویز روسو" در ژنو سویس یک روانشناس سویسی به نام "جین پیاجت" در مورد روانشناسی کودکان آغاز به کار میکند .
اندیشه ها و باورها
"لودویگ ویتگنشتین" فیلسوف اتریشی اثر نافذ "ترا کتاتوس لو جیکو فیلوزوفیکوس" را به چاپ میرساند .
ادبیات
"سه سرباز" نوشته دوس پاسوس ؛ "کروم یلوو" نوشته هاکسلی ؛ دیوان اشعار "گارسیالورکا"
درامها و سرگرمیها
"بازگشت به متیوزلا" نوشته برناردشاو ؛ "آنا کریستی" نوشته اونیل ؛ "شش شخصیت در شناخت نویسنده" نوشته پیراندلو ؛ "حشره" نوشته کارل چاپک .
در شور و هیجانی در پاریس باله "دل ماری دلاتورایفل" کار مشترک با هنرمندی شش نفر "پولنگ" ییلهود - "اوریک" - "هونگر" - "دوری" با سناریوی "کوکتو" به نمایش درمی آید .
هنرها
"سه نوازنده" اثر پیکاسو ؛ "ماهی" اثر کلی
موزیک
"عشق به سه نارنج" ساخته پروکوفیو ؛ اپرای "کاتیاکابانوا" ساخته جاناسک ؛ اپرای "کینگ دیوید" ساخته هونگر .
از اینجا و آنجا
در ایالات متحده نخستین سریال جهانی پخش رادیویی توسط "wgz" از شهر نیویورک جرسی ، و تحت عنوان "غولهای نیویورک" که به تقلید "یانکی های نیویورک" ساخته شده پخش میشود . این نمایش های رادیویی از استادیوم با تلفون به "نیوآرک" فرستاده شده ، از آنجا به گوش شنوندگان رسانده میشود .
دیگر رویدادها
لهستان و اتحاد شوروی پیمان صلح "ریگا" را امضا میکنند . با این کار هجوم روسها به قلب اروپا به پایان میرسد و لهستان از ادعاهای خود در اوکراین دست برمیدارد .
در هندوستان ، اولین مجلس قانونگذاری مرکزی در دهلی نو به وسیله دوک "کوناوت" گشوده میشود ، ولی این کشور و مجلس هنوز در برابر قرماندار احساس مسئولیت میکند .
در بریتانیا ، "وینستون چرچیل" به سمت وزیر مستعمرات انگلیس برگزیده میشود .
در مغولستان ، بودای زنده "هورتوکتو" تاج شاهی بر سر میگذارد و استقلال خود را از کشور چین اعلام میکند .
اتحاد شوروی با امضا قراردادهایی ، استقلال و تمامیت اراضی ایران و افغانستان را محترم میشمارد .
روسیه شوروی قرارداد موقتی با مغولستان امضا میکند که از این کشور در برابر حملات چین و ژاپن حمایت کند .
در کانادا ، "مکنزی کینگ" رهبر حزب کارگز و بنیانگذار ائتلاف کارگری به نخست وزیری برگزیده میشود .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
21st August 2011, 02:16 AM
سال 1922
علوم اجتماعی
در "دره شاهان" کشور مصر ، "هوارد کارتر" و "لرد کارنارون" بریتانیایی ، آرامگاه (تقریباً دست نخورده ) شاه جوانی را به نام "توتانخامن" کشف میکنند .این کشف یکی از ارزنده ترین کشفیات در تاریخ باستان شناسی است .
در هندوستان و در منطقه ای که بعدها جزو کشور پاکستان قرار میگیرد کاوشهایی در شهر باستانی "موهنجودارو" آغاز میشود که منجر به کشف شهری قدیمی به نام "هاراپا" در کناره های دره باستانی هند و مرکز تمدن کهن هندوستان میگردد .
اندیشه ها و باورها
جلد دوم کتاب "زوال غرب" اثر بانفوذ "اوسوالد اسپنگلر" مورخ و فیلسوف معروف آلمانی به چاپ میرسد .
ادبیات
"اولیس" نوشته جیمز جویس ؛ "سرزمین بی حاصل" اثر تی اِس اِلیوت ؛ "بابیت" نوشته سینکلر لویس ؛ "زندگی خواهرم" نوشته پاسترناک ؛ "سیذارتا" نوشته هرمان هسه ؛ " کریستین لاوارنداتیر" نوشته سیگرِید آندِست ؛ "اطاق بزرگ" نوشته ای ای کامینگر ؛ "خانواده تیبو" اثر روژه مارتین دوگارد ؛ "گاردن پارتی" نوشته کاترین مانسفیلد
درام ها و سرگرمیها
"هنری چهارم" اثر " پیر اندلو" ؛
در برلین نخستین فیلم ناطق به نمایش درمی آید ، این فیلم یک داستان سینمایی است که دیالوگ آن در یک صفحه ضبط میشود نام آن "آرسونیست" یا در زبان اصلی "براندش تیفتر" است .
هنرها
"ماشین چهچه زن" اثر کلی ؛ "مزرعه" اثر میرو
معماری
ساختمان هتل امپریال در شهر توکیو توسط "فرانک لوید رایت" تکمیل میگردد ، این ساختمان در زمین لرزه 1923 آسیب نمیبیند
دیگر رویدادها
"آرتور گریفیت" به ریاست جمهوری ایرلند آزاد برگزیده میشود .
پاپ "بندیکت" پانزدهم درمیگذرد . پاپ بعدی کاردینال "آچیلی راتی" است که در 6 فوریه انتخاب میشود و به نام "پیوس ششم" شروع به کار میکند .
انگلستان به تحت الحمایگی مصر پایان میدهد .
انگلیسی ها ، مهاتما گاندی را که مورد احترام و علاقه همگان است به شش سال زندان محکوم میکنند .
"والتر راتنو" وزیر خارجه آلمان به علت سخنرانی تحریک آمیز هیتلر به دست ملی گرایان به قتل میرسد .
در ایالات متحده ، کنگره قانون ارتباط خانوادگی را تصویب میکند . به این ترتیب که اگر یک زن امریکایی با مردی خارجی ازدواج کند تابعیت امریکایی خود را از دست نمیدهد و همین طور اگر زنی خارجی با مرد امریکایی ازدواج کند الزاماً نباید تابعیت امریکا را بپذیرد .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

طلیعه طلا
21st August 2011, 02:43 AM
مثه یه دایره المعارف بود.
ممنون

*FATIMA*
27th August 2011, 01:10 AM
سال 1923
علوم
"آرتور اچ کامتون" به کشفی موفق میشود که به "کامتون افکت" شناخته میشود بدین قرار که : وقتی امواج "ایکس و گاما" با هم برخورد میکنند ازدیاد پیدا می یابند و از الکترون های شل شده در ماده جدا و پراکنده میشوند .
علوم اجتماعی
سر "جیمز جی فریرز" کلاسیسیت (پژوهشگر سبک های باستانی) و نژادشناس اسکاتلندی یک جلد خلاصه شده از 13 جلد اثر شگفت انگیز خود را به نام "گولدن باو" به چاپ میرساند .
ادبیات
"آنتیک هی" نوشته هاکسلی ؛ "اعتراضات زنو" نوشته ایتالو سوو ؛ "کانگارو" نوشته دی اچ لاورنس ؛ "آریل" نوشته آندره موروا ؛ "شفق" نوشته پابلو نرودا ؛ "دوینوالجیز" نوشته ریلکه ؛ "نیو همپشایر" نوشته رابرت فراست ؛ "لیوایت تو اسمیت" نوشته پلهام گرنویل وودهاس
درامها و سرگرمیها
"سنت جان" اثر شاو ؛ "آنسوی مرز" اثر سوتن وین ؛ "ماشین جمع زنی" اثر المر رایس .
در شهر پراگ اولین بار "کارل کپک" لغت دیگری به زبانهای جهان اضافه میکند و آن کلمه "روبوت" است .
اولین فیلم ناطق که صدای آن روی خود فیلم است در ایالات متحده به تماشاگران خصوصی از طرف "لی دی فورست" در نیویورک نشان داده میشود .
موزیک
"پاسیفیک 231" ساخته هونگر ؛ "آفرینش جهان" ساخته میلهود ؛ "له نوس" ساخته اشتراواینیسکی رتبه اول میشود ؛ ویلیام والتون از اشعار "ادیت سیتول" اهنگی به صورت بذله و لطیفه میسازد .
از این جا و آنجا
"مارگاریت سنجر" کلینیک کنترل نوزادان در نیویورک برپا میکند که تا سال 1970 برجا می ماند .
دیگر رویدادها
متفقین "ویلنا" و شرق "گالیسیا" را به لهستان واگذار میکند .
پیمان "لوزان" بین ترکیه و متفقین به امضا میرسد . این پیمان همان پیمان "سورز" است که در متن آنها تغییراتی به سود ترکیه داده میشود . در پیمان جدید ، حق حاکمیت ترکیه در مناطق و شهرهایی مانند "آناتولی" ، "سیلیسیا" ، "آدالیا" ، "اسمیرنا" ، "تریس" شرقی و استامبول پذیرفته میشود . به اصرار ترکیه ، یونان "دودکانیز" را به ایتالیا واگذار میکند بلغارها غیرنظامی و بین المللی میشوند .
در ایالات متحده ، پرزیدنت هاردینگ از مسمومیت "پتومین" و ذات الریه مزمن رنج میبرد . به نظر میرسد که او رو به بهبودی است ولی به سبب لخته شدن خون در رگ جان می سپرد .
در آلمان ، "گوستاواشترسمان" در حالی که شورش ها و انتصابات ادامه دارد به صدراعظمی برگزیده میشود .
در زمین لرزه ی مصیبت باری که در مرکز توکیو و یوکوهاما صورت میگیرد 140000 نفر از مردم جان میبازند و خسارات بسیاری در اثر آتش سوزی ناشی از آن وارد میشود .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
6th September 2011, 11:48 PM
سال 1924
علوم
"لوئی دوبروگلیه" فیزیک دان فرانسوی فرضیه ای ارائه میکند مبنی بر اینکه ذرات انرژی خواصی مانند موج از خود نشان میدهند .
این فرضیه نوعی پیشگویی است که فرضیه "کوانتوم" را صورت جدیدی میدهد و به سوی تکامل ترتیب امواج و تشخیص آنها راهنمایی میکند .
در "تونگ" "آفریقای جنوبی" ریموند دارت نژادشناس استرالیایی فسیل جانوری شبیه انسان را کشف میکند که آن را "استرالوپیتکوس" نام مینهد که یک میلیون سال پیش زندگی میکرده است .
تکنولوژی
نخستین سفر دور دنیا با هواپیما به وسیله دو هواپیمای نظامی امریکا در پروازی 35 روزه انجام میگیرد .
علوم اجتماعی
شرکت برق غرب در کارخانه "هاوتورن" خود در شهر شیکاگو ایالت ایلینویز امریکا شروع به بررسی و مطالعه تأثیر روشنایی مناسب بر کارگران و مستخدمان خود میکند .
ادبیات
"کوهستان جادویی" نوشته مان ؛ "راهی به کوهستان" نوشته ای ام فورستر ؛ "آنابازیس" نوشته سن ژان پرس ؛ "آوای نویدبخش" نوشته نرود ؛ "آندره برتون" شاعر فرانسوی بیانیه "سوررئالیسم" را انتشار میدهد ، که در واقع انشعاب از سبک "دادائیسم" را ارائه میکند . سوررئالیسم عده قابل ملاحظه ای از نویسندگان و هنرمندان را به خود جلب میکند .
درامها و سرگرمیها
"جونو" و "پیکاک" اثر شون اوکیسی ؛ "هوس زیر درخت نارون" اثر اونیل ؛ "ورتکس" اثر نوئل کاوارد
هنرها
تابلوی "زندگی آرام با بیسکویت و رومیزی سبزرنگ" اثر پیکاسو
معماری
در "اوترخت" هلند "گریت ریتولد" خانه "شرودر" خود را بنا میکند که یکی از سبکهای اولیه معماری بین المللی را مطرح میسازد .
موزیک
"راپسودی رنگ آبی" ساخته جرج جیرشوین ؛ "کاجهای رم" ساخته رسپیگی ؛ آهنگ کامل "سویت پیانو" ساخته "شونبرگ" برای نخستین بار به اجرا درمی آید .
ورزش
نخستین بازیهای زمستانی المپیک در شهر "شامونیکس" فرانسه از 25 ژانویه تا فوریه انجام میگیرد .
دیگر رویدادها
لنین رهبر انقلاب روسیه و مؤسس انقلاب سوم در جهان چشم از جهان فرو میبندد .
در بریتانیا ، با استعفای "استانلی بالدوین" از نخست وزیری ، "رامسی مک دونالد" ، نخستین دولت کارگری را با کوشش های 24 ساله خود در آن حزب تشکیل میدهد .
دولت انگلستان با اتحاد شوروی روابط سیاسی برقرار میکند .
چین ، اتحاد شوروی را به رسمیت میشناسد . این توافق اداره راه آهن شرقی چین را نیز شامل میشود که زیر نظر و کنترل چین و شوروی قرار میگیرد .
"جیا کوموتیوتی" رهبر حزب سوسیالیست ایتالیا به دست فاشیست ها به قتل میرسد .
ایالات متحده قراردادی با جمهوری دومینیکن امضا میکند . این کشور در سال 1907 از طرف ایالات متحده اشغال گردیده اکنون ایالات متحده نیروی دریایی خود را از این کشور فرا میخواند و به اشغال آنجا پایان میدهد .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
13th September 2011, 01:03 AM
سال 1925
علوم
"رابرت میلیکان" فیزیکدان امریکایی پیشنهاد میکند که نام "اشعه کوسمیک" را بر پرتوهای فضایی که "ویکتور هس" کشف کرده است ، بنهند .
تکنولوژی
اگرچه دو غرد انگلیسی به نام های "لایول گست" و "اچ اومریمن" یکی از مراسم کلیسای وست مینیستر لندن را در 1920 با دستگاه برقی ضبط میکند اما ، اولین دستگاه ضبط صحنه های زنده برای فروش به وسیله لابراتوری در شرکت تلفون "بل" در امریکا انجام میگیرد و به نام نوار "ویکتوربل" ماه آوریل در بازار به فروش میرسد . در اکتبر همین سال اولین تلویزیون "تصویرهای متحرک" با تنظیم سایه روشن که شناسایی تصاویر را ممکن میسازد در یک اتاق گاز زیرشیروانی به وسیله یکی از پیشگامان صنعت تلویزیون به نام "جان اِل بیرد" انگلیسی ساخته میشود .
علوم اجتماعی
"نیر فولسام" باستان شناس اهل نیومکزیکو (ایالت جنوبی از ایالات متحده) آلات و ابزاری را کشف میکند که دارای "سنگ چخماق" خالص است که از رسوبات زیرزمینی به دست می آید . این ادوات به ده هزار سال پیش برمی گردد و نشانه ان است که انسان ها در دنیای جدید به همین نزدیکی به ما زندگی کرده اند
اندیشه ها و باورها
"دانش و دنیای نو" اثر آلفرد نورن وایت
ادبیات
"گتسبی بزرگوار" نوشته اق اسکات فیترجرالد ؛ "تراژدی امریکایی" نوشته دریزر , "مانهاتان ترانسفر" نوشته دوس پاسوس ؛ "رویا" نوشته ییت ؛ "جعل کنندگان" نوشته آندره ژید ؛ "آرواسمیت" نوشته سینکلرلویس ؛ "ارزاپاوند" شروع به انتشار "کانتوس" میکند که سریالی طولانی است و تا سال 1960 ادامه دارد .
درامها و سرگرمیها
فیلم " گولدراش" اثر چارلی چاپلین ؛ "ناو جنگی پوتمکین" اثر ایزنشتاین
هنرها
"سه رقاص" اثر پیکاسو ؛ "چشم انداز" اثر درن ؛ "زندگی آرام با آناناس" اثر ماتیس
موزیک
اپرای "ووزک پرمیر" ساخته آلان برگ ؛ "اولین سمفونی" ساخته شوستا کوویچ ؛ "سمفونی برای ساز و ارکستر" ساخته کاپلند .
از این جا و آنجا
"دِ نیو یورکر" دست به انتشار میزند و به زودی جای خود را همچون مجله ای عامه پسند ، در بین مردم امریکا باز میکنند .
"کلارنس بیردزی" امریکایی فروش ماهی های منجمد شده را آغاز میکند وی قبلاً آننها را مورد دقت و مطالعه قرار میدهد و به این نتیجه میرسد که این ماهیها پس از آب شدن یخ خوشمزه تر می گردند .
"چارلز اوگدن" زبان شناس و روان شناس انگلیسی تهیه زبانی براساس زبان انگلیسی را آغاز میکند که در 850 کلمه خلاصه میشود و میتواند به عنوان یک زبان بین المللی مطرح شود .
دیگر رویدادها
در ایالات متحده "کالولین کولیج" ریاست جمهوری خود را آغاز میکند .
در بریتانیا ، اقتصاد انگلستان به استاندارد طلایی خود در قبل از 1914 برمی گردد .
در آلمان ، فیلد مارشال "پل فون هیندنبورگ" 77 ساله به ریاست جمهوری برگزیده میشود . وی محافظه کاری افراطی است ولی انتخاب وی در ابتدای کار به جمهوری توان میبخشد .
آلمان و اتحاد شوروی قرارداد بازرگانی میان خود امضا میکنند . افسران عالی رتبه سوویت به طور سری افسران آلمانی را آموزش میدهند . آلمانیها سعی می کنند از محدودیت استفاده از هواپیما و تانک پیمان ورسای شانه خالی کنند .
ایران ، رضاخان افسر ارتش که در سال 1921 دولتی دیکتاتوری در ایران بنا مینهد به پادشاهی میرسد و به سلسله قاجار که از سال 1794 در ایران حکومت میکنند پایان میدهد و سلسله پهلوی را آغاز میکند .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
17th September 2011, 11:55 PM
سال 1926
تکنولوژی
در 16 مارس در شهر "اوبورن" ایالت ماساچوست "رابرت اچ گاددارد" پرواز اولین راکت با سوخت مایع را به نمایش میگذارد ، او در سال 1920 هم این نوع پرواز را نشان داده است که قدرت راکتها با مایع اکسیژن و اتر عملی است . راکت او با سرعت 184 فوت در 5/2 ثانیه به حرکت درمی آید (نزدیک 60 مایل در ساعت) ولی کار او تا پایان جنگ دوم جهانی ناشناخته می ماند . در آن زمان کارشناسان آلمانی راکت تجربیات "گاددارد" را ارج مینهند .
کاپیتن "ریچارد ای بیرد" و فلوید بنت با پرواز از "اسپیتزبرگن" به قطب ، موفق میشوند که اولین پرواز از روی قطب شمال را انجام دهند . پرواز رفت و برگشت 15 ساعت طول میکشد .
"روالد آموندسن" اولین نروژی که به قطب جنوب میرسد به همراه "اومبرتونوبیل" ایتالیایی از روی قطب شمال و مناطق اطراف آن پرواز میکننند .
علوم اجتماعی
کتاب "مذهب و هور کاپیتالیسم" نوشته آر اچ تاونی
ادبیات
"خورشید همچنان میدرخشد" نوشته همینگوی ؛ "قصر" نوشته "کافکا ؛ "سوار نظام سرخ" نوشته بابل ؛ "دستمزد سرباز" نوشته فاکنر ؛ "مار ارغوانی" ن.شته دی اچ لاورنس ؛ "وینی دپوه" نوشته اامیلن ؛ "هفت ستون عقل" نوشته تی ای لاورنس
درامها و سرگرمیها
"زمین شخم زده و ستارگان" اثر اوکیسی ؛ اولین فیلم داستانی "بن هور" توسط "راسون ناوارو" در سالن تئاتر "وارنر" شهر نیویورک در تاریخ 15 اوت که در آن شخصیت ها خود حرف میزنند یا موزیک مینوازند و پس از آن فیلم داستانی دیگری با شرکت "جان باریمور" و "ماری آستور" به نمایش درمی آید ؛ ولی صدا را با حرکات شخصیتها همزمان ضبط کرده اند ، بنابراین هنوز این صحنه ها فیلم ناطق شناخته نمیشود .
هنرها
"دسته گل عاشقان" اثر شاگال ؛ "زندگی آرام میان شاخ و برگ درختان" کار پیکاسو ؛ "اندام پوشیده در حال خم شدن" اثر هنری مور
موزیک
"اپرای ناتمام تور نادو" ساخته پوکسینی که پس از مرگش در میلان به اجرا درآمد .
دیگر رویدادها
در یونان ، "تئودور پانگالوس" با در دست گرفتن نخست وزیری در کودتایی بدون خونریزی در زوئن 1925 نفش یک دیکتاتور را به عهده میگیرد و رهبران مخالف را به جزیره "سانتورینی" تبعید میکند . او در 22 اوت از اریکه قدرت خلع و در "کرت" زندانی میشود .
با کودتایی علیه شاه ، حسین ابن سعود خود را پادشاه حجاز میخواند و نام کشور را به "عربستان سعودی" تبدیل میکند .
در کانادا ، دولت اعلام میکند که هر گونه قرارداد که مستلزم استفاده از نیروی مسلح و یا اقتصادی باشد منوط به تصویب پارلمان است . این هم گام دیگری است که کانادا برای استقلال کامل در بین کشورهای مشترک المنافع برمیدارد .
در کانادا ، نخست وزیر "مکنزی کینگ" استعفا میدهد زیرا فرماندار کل برای بار دوم از قبول تعییر در دولت سرباز میزند .
پاناما و ایالات متحده قراردادی امضا میکنند که در هنگام جنگ از کانال پاناما حفاظت نمایند .
"هیروهیتو" پس از مرگ پدرش "هوشی هیتو" به امپراتوری ژاپن میرسد .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
5th October 2011, 11:51 PM
سال 1927
علوم
"ورنر هیزنبرگ" فیزیکدان آلمانی پیشنهاد میکند که "اصل تردید" در شرح و توصیف پدیده ای که به طور روزافزون در فیزیک عصر جدید درباره "ذرات نیمه اتمی" میشود ، اعمال و رعایت شود . در حقیقت تمام قوانین فیزیک نظری جنبه ای محتمل دارند .
ژن شناس امریکایی "هارمان جی مولر" کشف میکند که معالجه یک عضو با اشعه "ایکس" سبب دگرگونیهایی در ژن ها میشود .
"ژرژ لومتر" ستاره شناس بلژیکی در روزنامه ای گمنام تئوری خود را چاپ میکند که : جهان پهناور در نتیجه انفجار عظیم یک اتم بسیار قدیمی که تمام مواد جهان را با خود دارد ، به وجود آمده است .
از اطراف و اکناف
در یکی از شدیدترین سیل ها در امریکا ، رودخانه میسی سی پی با طغیان خود 285 میلیون دلار خسارت وارد میسازد .
علوم اجتماعی
در "چوکوتین" نزدیک پکن در چین "دیوید سون تلک" باستان شناس کانادایی فسیل های باقیمانده از مردی را که در چهارهزار سال پیش زندگی میکرد پیدا میکند . این فسیل ها به نام "مرد پکن" معروف میشود که به موجودات "هوموارکتوس" تعلق دارند .
اندیشه ها و باورها
"هستی و زمان" از هیدگر
ادبیات
"به سوی فانوس دریایی" نوشته وولف ؛ "پل سن لویی" نوشته تورنتون وایلدر ؛ "استپنوولف" نوشته هرمان هسه ؛ "داستان سرجوخه گریشا" نوشته آرنولدزویگ ؛ "جالنا" اولین جلد از سریال 16 جلدی "بلوط سفید جالنا" نوشته مازودلاروش
درامها و سرگرمیها
نخستین فیلم داستانی ناطق به نام "خواننده جاز" در 16 اکتبر در شهر نیویورک گشایش می یابد . این فیلم توسط "برادران وارنر" و با شرکت "آل جولسون" که صدای آن در صفحه ای ویژه ضبط شده و مکالمه و آوازخوانی آن در هر پرده عوض میشود ساخته شده و موفقیت آن در آینده نزدیک منجر به پیدایش فیلم ناطق میگردد
هنرها
مجسمه "مادونا و کودک" ساخته "جکوب اپستین" ؛ "کازینوی نیس" اثر روفی ؛ "تصاویری با زمینه تزئینی" اثر ماتیس
معماری
"با کمینیستر فولر" طراح امریکایی طرح یک خانه تمام فلزی را به وجود می آورد که از ستونی آویزان و قابل تغییر مکان است . این خانه در کارخانه از پیش ساخته میشود و نام ان را "دای مکشیون" میگذارد . این طرح یکی از کارهای تازه فولر است که بدیع ترین آنها گنبد "جئودسیک" به شمار میرود .
موزیک
"اودیپوس رکس" ساخته اشتراوینسکی ؛ "میکرو کاسموس" ساخته بارتوک ؛ "جانی قهر میکند" ساخته ارنست کرنک ؛ نخستین برگردان "پیدایش و سرنگونی شهر ماهاگونی" ساخته کورت ول ؛ ؛ "شواندا دی بگ بایپر" ساخته جارومیروینبرگر ؛ "بالت مکانیک" ساخته جرج آنتیل
ورزش و تفریح
ستاره "بیسبال" امریکا "بیب روث" ، در این فصل "فرار به خانه" خود را انجام میدهد .
دیگر رویدادها
ایالات متحده و کانادا روابط سیاسی برقرار میکنند ؛ اولین وزیر مختار از کانادا "چارلز وینسنت مسی" است
ایالات متحده اقدام به برگزاری انتخابات در نیکاراگوئه میکند .
در استرالیا ، ساختمان پارلمان در "کامبرا" افتتاج میگردد و به انتقال رسمی حکومت به شهر جدید اقدام میشود .
"چارلز الیندبرگ" با هواپیمای یک نفره خود به نام "اسپریت آف سنت لویئز" فاصله نیویورک تا پاریس را پرواز میکند که اولین پرواز یک نفره از روی اقیانوس اطلس به شمار میرود .
جامعه ملل ، کانادا را به عضویت میپذیرد
اتحاد شوروی روابط سیاسی خود را با چین به سببب عملیات چیانکایشک علیه کمیونیست ها قطع میکند .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
6th October 2011, 01:30 AM
سال 1928
علوم
"پل دیراک" فیزیکدان انگلیسی پیش بینی میکند که در الکترون یک عنصر "ضد شکنندگی" به نام "پوزیترون" وجود دارد .
"جان فون نیومان" ریاضیدان مجار - امریکایی قانون "مینی ماکس" خود را بیان میدارد که شالوده فرضیه "جنگهای نوین" است .
پزشکی و بهداشت
در تعطیلات تابستانی "الکساندر فلمینگ" باکتری شناس اسکاتلندی چند ظرف شیشه ای (کشت انگل) را در آزمایشگاه بیمارستان سنت ماری لندن جا میگذارد ، در بازگشت موقع تمیز کردن آن ظروف ، ناگهان متوجه میشود که باکتریهای "استافیلوکوکوس" که در آن نزدیکی داخل یک قالب ویژه بودند غیب شده اند . او سریعاً به بررسی این پدیده میپردازد و در 13 مارس 1929 در باشگاه پژوهشهای پزشکی گزارشی را به عنوان "پدیده علمی پنی سیلین" به حاضران ارائه میدهد .
تکنولوژی
در 25 ماه مه "آمیلیا ارهارت" خلبان امریکایی اولین زن خلبان است که مأموریت می یابد یک هواپیما را از روی اقیانوس اطلس پرواز دهد . "گراف زیپلین" آلمانی(بالونی که به پرواز درمی آید) اولین پرواز بازرگانی را در 15 اکتبر در فاصله 6630 مایلی میان آلمان و ایالت نیوجرسی امریکا به مدت 4 روز طی میکند .
در اطراف و اکناف
"روآلد آموندسن" در کوشش برای نجات جان یک کاشف ایتالیایی به نام "اومبرتو نوبیل" در دریایی "بارنتس" ناپدید گردید . نوبیل در پرواز به سمت قطب شمال که کشتی هوایی "ایتالیا" با برخورد به یخ یا آب متلاشی میشود در سطخ آب در حال غرق شدن بوده است .
توفانی در ایالات فلوریدا 1800 نفر را به کام مرگ میکشد .
علوم اجتماعی
"مارگریت مید" نژادشناس امریکایی کتاب "رسیدن به سن بلوغ در ساموآ" را منتشر میکند . این کتاب نتیجه مطالعات او میان "ساموانها" در سال 1925-26 است .
ادبیات
"عاشق خانم چترلی" نوشته دی اچ لاورنس" ؛ "نقطه و ضد نقطه" نوشته آلدوس هاکسلی ؛ "اولاندو" نوشته ویرجینا وولف ؛ "سرازیری و سقوط" نوشته اولین ووگ ؛ "فورد مادوکس فورد" با نوشتن "آخرین رژه" کتاب چهار جلدی "رز] خود را تکمیل میکند . "برج" نوشته ویلیام بوتلربیت" ؛ "جیپسی بالاد" نوشته گارسیالورکا ؛ "بعضی ها گزنه رو ترجیح میدهند" نوشته تانیزاکی جونی***و ؛ "فراری بیگانه" نوشته مورلی کالاگان ؛ "روز عید بی گناهان 28 دسامبر" نوشته ویندهام لویس
درامها و سرگرمیها
"زیگفرید" نوشته ژان ژیرودو ؛ "فاصله بیگانه" نوشته اونیل ؛ "توپاز" نوشته مارس پاگنول .
در 21 ژوئیه فیلم روشنائیهای نیویورک به اکران می آید . این فیلم اولین فیلم ناطق به طول 600 فوت است .
"والت دیسنی" نخستین فیلم نشاط انگیز کارتونی به نام "قایق بخاری ویلی" را که ستاره آن "میکی ماوس" است به اکران می آورد . در این فیلم خود دیسنی به جای میکی صحبت میکند .
هنرها
"میدان سنت پیر و قلب مقدس" اثر اوتریلو ؛ "لاله های سیاه" اثر ماکس با کمان ؛ "من پنج طلایی را در تصویرهای آینده هنرپوپ در سال 1960 دیدم" اثر چارلز دموت
موزیک
"بولرو" ساخته راول ؛ "اپرای تری پنی" ساخته برخت ویل ؛ "یک امریکایی در پاریس" ساخته جرشوین
از این جا و آنجا
در 11 ماه مه در "شنکتادی" شهر نیویورک ایستگاه "دبلیو جی وای" متعلق به شرکت جنرال الکتریک نخستین فرستنده ای است که برنامه تلویزیونی مرتب پخش میکند - سه برنامه در هفته هر کدام به مدت یک ساعت و نیم - در 11 سپتامبر این ایستگاه ، اولین نمایش تلویزیونی خود را به نام "پیام آور ملکه" توسط "هارتلی منرس" به مدت 20 دقیقه پخش میکند . دریافت این نمایش را تا سواحل غرب امریکا گزارش میدهند .
دیگر رویدادها
ششمین کنفرانس بین المللی کشورهای امریکایی در شهر هاوانا گشایش می یابد و پرزیدنت کولیج به ریاست آن برگزیده میشود .
در بریتانیا ، با فراگیری حق رأی بر زنان ، محدودیت سنی آنها نیز از 30 سال به 20 سال کاهش می یابد و با مردان یکی میشود .
عهدنامه پاریس که به نام عهدنامه "کلوگ - برایاند" تهیه کنندگان مواد آن نیز شهرت می یابد بین ایالات متحده و 14 کشور به امضا میرسد .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
7th October 2011, 12:32 AM
سال 1929
علوم
"ادوین هوبل" ستاره شناس امریکایی قانونی رو مطرح میسازد که از مشاهدات خود در رصدخانه "ام تی ویلسون" به دست می آورد و تئوری امروزی "گسترش جهان" به حساب می آید . این قانون تا جایی که معلوم است میگوید که فواصل میان کهکشان ها به طور مداوم افزایش می یابد . هوبل مشاهده میکند تغییر رنگ ها که از ستارگان در کهکشان ها نشر میگردد ، به سمت طول موج های بلندتر تغییر می یابد که به نام "رِدشیفت" نامیده میشوند .
"اندروودگلاس" ستاره شناس دیگر امریکایی ، از سال 1901 در جنوب غربی کشور دنبال نمونه های درختی میگردد ، تا اثر لکه های خورشید را در آب و هوای زمین و در رستنی ها کسف نماید تا اینکه امسال پس از مقایسه حلقه های درختان نمونه پیشرفته درمی یابد که به خوبی میتوان از روی حلقه ها ، سن دقیق آنها را تعیین کرد .
تکنولوژی
در 24 سپتامبر ستوان "جیمز اچ دولیتل" نخستین پرواز چشم بسته را در یک هواپیما در میدان "میچل" نیویورک انجام میدهد . در این پرواز فقط از ادوات دستی صفحه جلوی خود استفاده میکند .
در 28-29 نوامبر کاپیتن "ریچارد ای بیرد" از نیروی دریایی امریکا همراه با یک نروژی - امریکایی به نام "برنت بالچن" و دو ناوی امریکایی اولین پروازی را با هواپیما از روی قطب جنوب انجام میدهند . آنها از پایگاه خود در "امریکای کوچک" پرواز میکنند و پس از دور زدن قطب جنوب بازمی گردند و تنها با یک توقف برای سوخت گیری 1700 مایل مسافت را در 19 ساعت پرواز میکنند .
علوم اجتماعی
"شهر میانی" نوشته ریچارد و هریت لیند
اندیشه ها و باورها
"آشوب انبوه مردم" نوشته اورتگا وای گست
ادبیات
"صدا و خشم" نوشته فاکنر ؛ "وداع با اسلحه" نوشته همینگوی ؛ "فرشته ! به سوی خانه بنگر" نوشته توماس وولف ؛ "اتاقی برای خود" نوشته ویرجیناوولف ؛ "سفوط" نوشته اولین واف ؛ "خداحافظ همگی" نوشته رابرت گریو ؛ "برلین الکساندر پلاتز" نوشته آلفرد دوبلین ؛ "در غرب خبری نیست" نوشته اریک ماریا مارک
درامها و دیگر تفریحات
"کودکان بدبخت" اثر کوکتو ؛ "آمفیتریون 38" اثر جین جیرا دوکس ؛ "پایان سفر" اثر آرسی شریف ؛ "صحنه خیابان" اثر المر رایس .
مارتا گراهام رقاصه امریکایی که به همراه گروه "دنیشاون" کار میکرد ، گروه ویژه خود را ترتیب میدهد .
در 16 مه آکادمی هنرهای فیلم متحرک و علوم ، نخستین جایزه خود را در هالیوود ، کالیفرنیا به بهترین فیلم "بالها" و بهترین ستاره زن "جنت گینور" و بهترین مرد "امیل جنینگ" اختصاص میدهد .
هنرها
موزه هنرهای مدرن در شهر نیویورک افتتاح میگردد .
"سالوادوردالی" اسپانیایی برجسته ترین نقاش "سوررئالیست" شناخته میشود . از پیکاسو "زن نشسته در صندلی دسته دار" و از گرانت وود" ، "زن با گیاهان سبز" در همین سال پدید می آید .
معماری
طرح و ساخت غرفه آلمان به وسیله "میس وان درروهر" در نمایشگاه بین المللی بارسلون یک اثر اصیل شناخته میشود .
از این جا و آن جا
اختراع جدیدی برای نوعی ماشین فروش اجناس با سکه ثبت شده که هیچ وقت فریب نمیخورد .
در شهر نیویورک کلینیک "شهر نوزادان" "مارگریت سنگر" در اثر شکایت "دختران انقلاب امریکا" مورد تعقیب پلیس قرار میگیرد و تعطیل میشود .
فرانسه برای جلوگیری از حمله دشمن ساختمان خط معروف به "ماژینو" رو آغاز میکند .
دیگر رویدادها
در یوگوسلاوی ، در جایی که هنوز هم به نام "صربوکروات - اسلون" پادشاهی خوانده میشود ، شاه الکساندر اول قدرت دیکتاتوری را به دست می آورد و قانون اساسی را لغو و احزاب مخالف را ممنع اعلام میکند .
در افغانستان ، جنگ داخلی با مجبور کردن امان الله به استعفا توسط حبیب الله آغاز میگردد .
در ایالات متحده ، کنگره ، قانون "کروایز" را تصویب میکند که برابر آن به دولت اجازه ساخت 15 رزمناو و یک کشتی هواپیمابر داده میشود .
دولت ایران با امضا پروتکل "لیتونیو" موافقت میکند .
عهدنامه "اریکا" از سوی بولیوی و شیلی و پرو ، به امضا میرسد . ناحیه "اریکا" به شیلی واگذار میگردد ، "تانکا" به پرو ، و بولیوی به حق ایجاد راه آهن راضی میگردد .
دولت ترکیه به زنان حق رأی اعطا میکند .

تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
14th October 2011, 12:59 AM
سال 1930

علوم
"کلاید تامبو" ستاره شناس امریکایی که در "رصدخانه لوول" شهر "فلگ استف" ایالت آریزونا کار میکند در 18 فوریه موفق به کشف سیاره ای میشود که "پرسیوال لوول" محل آن را با معادلات ریاضی تعیین کرده است . "تامبو" تا روز تولد لوول "13 مارس" منتظر می ماند و در آن روز کشف خود را با نام "پلوتو" اعلام میکند .
تکنولوژی
"ارنست او لاورنس" و همراهانش در دانشگاه "برکلی" کالیفرنیا موفق به اختراع دستگاه "سایکلوترون" میگردد که بعدها در بررسی ساختارهای هسته ای بسیار مفید واقع میگردد .
"فرانک وتیل" مهندس هواپیمایی انگلستان اختراعی را به ثبت میرساند که به نیروی جت در هواپیما مربوط میشود . این اختراع در آینده اساس موتورهای "جت" نوین قرار میگیرد .
نخستین پرواز آزمایشی جت پس از 10 سال در ماه مه 1941 به وسیله "وتیل" انجام میگیرد .
"اوتیس بارتون" مخترع امریکایی و "ویلیام بیب" طبیعیدان امریکایی با دستگاهی به نام "باتیسفر" که به وسیله بارتون اختراع شده است با موفقیت میتوانند به قعر اقیانوس برسند .
نخستین ردیاب هواپیما در آسمان با امواج رادیو به وسیله "آلبرت اچ تیلور" و "لئوسی یانگ" در لابراتور هوا دریایی واقع در "آناکوزیتا" اطراف واشینگتن به آزمایش گذارده میشود . این اولین گام به سوی دستگاهی است که بعدها به نام "رادار" شهرت می یابد .
علوم اجتماعی
"رساله پول" نوشته جان میناردکینس
اندیشه ها و باورها
"تمدن و ناراضیان آن" اثر فروید
ادبیات
"چهارشنبه خاکستر" اثر الیوت ؛ "اندام های شرم آور" نوشته اولین ووف ؛ "چهل و دومین شباهت" نوشته دوس پاسوس ؛ "نرگس و زرین دهن" نوشته هرمان هسه ؛ "ماریو و جادوگر" نوشته "توماس مان ؛ "خواب برای مرگ" نوشته فاکنر
درامها و سرگرمیها
"زندگیهای در خلوت" اثر نوئل کووارد
هنرها
"آمریکن گوتیک" اثر گرانت وود ؛ "اودالیسک" اثر ماتیس ؛ "آکروبات" اثر پیکاسو ؛ "سحرگاه یکشنبه" اثر "داورد هوپر
معماری
"لوکوربوزیه" خانه "ساووی خود را تکمیل میکند و به هدف خود که زندگی در خانه ای ماشینی است نائل میگردد
موزیک
"سمفونی پالمز" ساخته اشتراوینیسکی ؛ "بالت عصر طلایی" و اپرای "دنوز" ساخته شوستا کویچ ؛ اپرای "کریستف کلومب" ساخته میلهود
آداب و رسوم
یک جلد از کتاب "اولیس" نوشته "جیمز جویس" که از جانب ناشر فرانسوی کتاب برای ناشری در نیویورک فرستاده میشود از طرف گمرک ایالات متحده توقیف میگردد . از دیدگاه مأموران گمرک ، این کتاب وقیح و زشت شمرده میشود .
از اینجا و انجا
برای نخستین بار جایزه نوبل در ادبیات به یک امریکایی به نام "سینکلر لولیس" تعلق می یابد .
در شهر پرینستون ایالت نیوجرسی امریکا سازمانی برای پژوهشهای جدید با سرمایه اولیه ، از طرف "لوئیز بمبرگر" و خواهرش خانم "فلیکس فولد" تشکیل میگردد . این موسسه به صاحبان استعداد و دانشجویان رتبه اول بورسیه می پردازد .
"آلبرت انیشتین" که از طرف نازیها در تبعید به سر میبرد ، در سال 1933 ریاست این مؤسسه را به عهده گرفت .
دیگر رویدادها
در ایالات متحده ، با افت قیمتها ، پایین رفتن درآمدهای دولت و رسیدن شمار بیکاران به 4 میلیون ، پرزیدنت هوور با رهبران کنگره ملاقات میکند تا در مورد برنامه ای جهت کاریابی در سطح کشور به گفتگو بپردازد . در 31 مارس کنگره تصویب میکند 230 میلیون دلار برای ساختن بناهای عمومی و در 4 آوریل 300 میلیون دلار برای کمک به راهسازی در ایالات هزینه شود .

دولت بریتانیا موافقت میکند استقلال عراق را به رسمیت بشناسد و ان کشور را جزو کشورهای "لیگ" خود در سال 1932 میپذیرد .
در ایالات متحده ، وزارت امور خارجه طی دستوری عملاً مهاجرت کارگران را به کشور ممنوع اعلام کند ، پرا که آمار بیکاران روز به روز بالا میرود .
ترکیه و یونان یک قرارداد دوستی در آنکارا امضا میکنند .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
9th December 2011, 09:51 PM
سال 1931
علوم
در سمینار علوم که در آلمان برگزار میشود کورت گودل ریاضیدان امریکایی چک تبار ، برای نخستین بار مطلبی را منتشر میکند که بعدها به نام خودش "دلیل گودل" معروف میگردد . دلیل گودل ، رویداد برجسته منطق ریاضی مدرن ، در بین سیستم های استوار منطق ریاضی به حساب می آید .
در دانشگاه کلمبیا (ایالات متحده) هارولداوری Harold urey و همکارانش "هیدروژن سنگین" را کشف میکنند که این ایزوتوپ هیدروژن ، "دوتریوم" نام دارد .
یک کارشناس علوم تجربی امریکایی به نام کارل جی جنیسکی امواج رادیویی را که در فضا صادر می گردند ، کشف میکند . او کشف خود را در سال 1932 اعلام میدارد . این کشف به طور مؤثری در ستاره شناسی رادیویی مورد استفاده قرار میگیرد .
تکنولوژی
اوگوست پیکارد ، فیزیدان سویسی در یک بالون هوایی 52000 فوتی به آسمان پرواز میکند . این اولین انسان جسوری است که با بالون به بالاترین اتمسفر زمین پرواز مییکند .
وایلی پست Viley Post و هارولد گاتی Harold Gatty کره زمین را در 8 روز و 15 ساعت دور میزند و این تا این زمان رکورد تازه به شمار می رود .
در اطراف و اکناف
پس از باران های موسمی ، امواج خروشان سیلاب از رودخانه یانگ تسه چین سرازیر میشود ، خاکریزها و سدها را از میان برمیدارد و 35000 میل مربع از اراضی را زیر آب فرو میبرد . این سیل یکی از بدترین سیلهای تاریخی در چین به حساب می آید که 40 میلیون نفر را بی خانمان یا از هستی ساقط میکند و برخی از شهرها 4 ماه تمام در زیر آب باقی می مانند .
ادبیات
"خاک خوب" نوشته "پرل باک" ؛ "امواج" نوشته "وولف" ؛ "عبادتگاه نوشته فاکنر ؛ "پرواز در شب" نوشته سنت اِگزوپری ؛ "سکنا در زمین" نوشته پابلونرودا ؛ "استروفه" نوشته جرج سفریس ؛ "آنان که در خواب راه میروند" نوشته هرمان بروخ
درامها و سایر تفریحات
"عزاداری الکترا است" نوشته یوجین اونیل ؛ فیلم "روشناییهای شهر" اثر چاپلین ؛ مارتاگراهام رقص کلاسیک مدرن خود را به نام "پریمی - میستری" آغاز میکند .
هنرها
"خاطرات فراموش نشدنی" اثر سالوادور دالی ؛ مجسمه "جنزیس" ساخته ابستین ؛ "اتاق نهارخوری" اثر بونارد
معماری
آسمان خراش امپایر استیت نیویورک که از مارس 1930 در دست ساختمان بود ، در اول ماه مه رسماً افتتاح شد . این ساختمان دارای 102 طبقه و بلندی 1250 فوت است .
موزیک
"مهمانی بلشازار" ساخته "والتون" ، "کنسرتو برای دست چپ" ساخته راول ، موزیک سرژی راخیانیوف در کشورش روسیه تحریم میشود و آن را اثری ساخته بورژواهای منحط میدانند .
از اینجا و آنجا
در شهر دترویت میشیگان عالیجاه محمد ، امریکایی سیاه پوست ، متولد "عالیجاه پول" فرقه مسلمانان سیاه را بنیانگذاری کرد .

سایر رویدادها
در ایالات متحده ، گزارشی از کمیسیون اضطراری ریاست جمهوری در مورد بیکاران حاکی است که قریب 4 تا 5 میلیون بیکار در ایالات متحده وجود دارد .
در هندوستان ، گفتگوهای میان گاندی و دولت ، به "قرارداد گاندی" منتهی میشود . در این قرارداد ، گاندی قول میدهد که به نافرمانیهای عمومی پایان دهد . کنگره هند ، موافقت میکند که کنفرانسهای "میزگرد لندن" را به رسمیت بشناسد . لرد ایروین هم موافقت میکند همه زندانیانی که مرتکب جرم عمومی نشده اند آزاد گردند .
ترکیه و اتحاد شوروی موافقت نامه ای را امضا میکنند که در آن صراحتاً قید میشود که هیچیک از طرفین به افزایش شناورهای خود در دریای سیاه - بدون اعلام کتبی آن هم از شش ماه پیش - اقدام نکنند .
در ایالات متحده امریکا ، 9 جوان سیاه پوست در شهر "اسکوتس بورو" در ایالت آلاباما به اتهام تجاوز به یک زن سفیدپوست بازداشت و در جریان 3 دادگاه در ایالت آلاباما ، هر نه نفر گناهکار شناخته میشوند
مصر و ایران عهدنامه دوستی امضا میکنند . این اولین عهدنامه ای است که مصر با یک کشور مسلمان میبندد .
در آلمان ، بانک دانات اعلام ورشکستگی میکند و تمام شعبات آن تا 5 اوت تعطیل میشوند . این ورشکستگی اقتصادی ، رکورد خاصی در پی دارد ، چرا که تا آخر سال ، شش میلیون نفر از کار بیکار میگردند .

تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
21st January 2012, 07:37 PM
سال 1932
علوم
جیمز چدویک فیزیکدان انگلیسی نوترون را کشف می کند . این ماده جزء تخلیه شده ای از اتم است که یک قسمت از هسته را تشکیل می دهد .
جان کوکروفت و ارنست تی اس والتون فیزیکدان انگلیسی به طور مصنوعی ذرات اتمی را به دست می آورند . کارل دی اندرسون فیزیکدان امریکایی نیز ، پوزیترون که قسمت مثبت یک الکترون به حساب می آید و تا کنون به نام ضد ذره معروف است ، کشف می کند .
تکنولوژی
ادوین لند مخترع امریکایی اولین شیشه پولاروید را میسازد .
اوگوست پیکارد فیزیکدان بلژیکی رکورد خود را در پرواز در مقایسه با سال گذشته ، افزایش میدهد . او این بار درون ، یک اتاقک محفوظ آویزان از بالون ، به ارتفاع 55000 فوت به پرواز درمی آید . پیکارد با برادرش جین و پسرش جگوز رکوردهای تازه ای را در صعود به قشر بیرونی زمین و همچنین سقوط به قعر دریا ها ، در اتاقک هایی که خودشان تهیه می کنند ، به دست می آورند .
آملیا ارهارت اولین زنی است که به تنهایی به آن سوی اقیانوس اطلس (بین نیوفاندلند و شمال ایرلند) پرواز می کند .
در اطراف و اکناف
زلزله ای شدید ، ایالت کانسو در چین 70000 نفر کشته به همراه دارد .
ادبیات
"دنیای قشنگ نو" نوشته هاکسلی ؛ "روشنایی ماه اوت" نوشته فاکنر ؛ "وقت پیشرفت" نوشته والنتین کاتااِف
درام ها و سایر تفریحات
"پیش از غروب" اثر هاپتمان ؛ فیلم "خون یک شاعر" اثر کاکتو .
جانی ویسمولر در نخستین فیلم "تارزان و میمون نر" به صورت ستاره فیلم ظاهر میشود ؛ شرلی تمپل در اولین فیلم خود به نام "شاهد سرخ مو" ظاهر می گردد .
کورت جوس بالت اکسپرسیونیست خود را با نام "میزهای سبز" آغاز میکند .
هنرها
"دختری در برابر آینه" اثر پیکاسو
الکساندر کالدر مجسمه ساز امریکایی ، آثار قابل حمل خود را به نمایش میگذارد .
معماری
ساختمان پس انداز ملی فیلادفیا که طراحی آن را جرج ها و ویلیام لسکاز آغاز کرده اند ، تکمیل و افتتاح می گردد . این بنا یکی از آسمان خراش های بین المللی محسوب میشود .
موزیک
کراول راسپودی اثر جاز خود را با ارکستر ساخته دوک الینگتون آغاز می کند و به سبب کسب شهرت ، به نام یک آهنگساز "آفرو-امریکایی" مطرح میشود .
از اینجا و انجا
اولین قسمت عمده پروژه زویدرزی تجدید بنای هلند که در 1919 اغاز شده است ، پایان می یابد .
تأتر یادبود شکسپیر در "استاتفورد" در "آوون" گشایش می یابد.
سایر رویدادها
در ایالات متحده ، پرزیدنت هوور ، قانونی را به تصویب می رساند تا سازمانی را به نام "بازسازی اقتصاد کشور" بنیان نهد . این سازمان از دوم فوریه با 5 میلیون دلار اعتبار آغاز به کار میکند و اجازه می یابد تا بیلیون دلار از سهام معاف از مالیات ، وام بگیرد .
در ایالات متحده ، کنگره ، قانون "گلس استیگال" را تصویب میکند که برابر آن بانک دخیره فدرال ، با گسترش اعتبار ، ذخایر طلای خود را آزاد سازد و در اختیار بازرگانی ملی قرار دهد .
ایمون دووالریا به ریاست جمهوری ایرلند برگزیده میشود . وی قصد دارد سوگند وفاداری در حمایت از پادشاهی انگلستان را لغو کند .
در ژاپن ، نخست وزیر اینو کای به دست یکی از واپسگرای نظامی به قتل می رسد و با این قتل ، حکومت حزبی در زاپن پایان می گیرد .
ایران ، حکومت ، امتیاز شرکت نفت ایران - انگلیس را لغو میکند . در این شرکت بیشترین سهام به دولت انگلستان تعلق دارد . گفتگوهای دو طرف برای ادامه قرارداد در 29 مه 1933 به نتیجه می رسد که در آن مناطق اکتشافاتی محدود میشود و مالیاتها افزایش می یابد و بدهیهای عقب افتاده شرکت پرداخت می گردد.

تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

محسن آزماینده
21st January 2012, 07:41 PM
با سلام و خسته نباشید

به این میگن نمونه بارز فعالیت مفید

این یک نوع تولید علم محسوب میشه

امیدوارم در سایر زمینه های علمی نیز کارهای مشابهی انجام شود

ممنون[golrooz]

*FATIMA*
29th January 2012, 12:39 AM
1933-1939 ، در راه جنگ
سال 1933
تکنولوژی
وایلی پست خلبان امریکایی که از یک چشم کور است میتواند به تنهایی برای اولین بار با هواپیما دور دنیا را از 15 تا 22 ژوئیه بپیماید . او همچنین میتواند فاصله 600/15 مایل را از پایگاه فلویدنبت نیویورک از طریق آلمان - مسکوآلاسکا و نیز مسیر برگشت را در 7 روز و 18 ساعت و 49 دقیقه بپیماید .
علوم اجتماعی
اولین نقاشی های روی سنگ از انسان های پیش از تاریخ در منطقه صحرایی در تاسیلی کشف می گردد .
لئونارد بلومفیلد زباندان امریکایی کتاب زبان را به چاپ می رساند که کاری اساسی در این رشته به شمار میرود
اندیشه ها و باورها
در تصمیمی برای بزرگ آزادی سخن و هنرهای سازنده جان وولسی قاضی فدرال امریکا در نیویورک ممنوعیت دولت از ورود و فروش کتاب اولیس اثر جیمز جویس را باطل میکند .
ادبیات
"سرنوشت مرد" نوشته مالرو ؛ "فونتامارا" نوشته ایگنازینو سیلونه ؛ "اتوبیوگرافی آلیس بی تکلاس" نوشته گرتروداشتین ؛ "پیمان زمان جوانی" نوشته بریتن . ترجمه کتاب کلاسیک چینی به نام "همه مردان برادرند" ترجمه پرل باک ؛ "زندگانی من و روزگار سخت" نوشته جیمز تورمبر ؛ "افق گم شده" نوشته جیمز هیلتون
درامها و دیگر تفریحات
"آه بیابان" نوشته اونیل ؛ "عروسی خون" نوشته گارسیالورکا ؛ برگردان فیلم کینگ کونگ به فیلم ناطق .
هنرها
مجسمه "کاخ در 4 صبح" اثر چیا کومتی ؛ مجسمه "اکس هومو" اثر اپستین
موزیک
"پیانو کنسرتو" ساخته شوستا کویچ اثر اشتراوس
در اطراف و اکناف
آلبرت انیشتین پس از باخبر شدن از طرف نازیها که وی تابعیت المانی خود را با اموالش از دست داده است ، به امریکا می آید و در موسسه مطالعات پیشرفته در شهر پرینستون ایالت نیوجرسی مستقر می گردد .
دیگر رویدادها
در آلمان "ادولف هیتلر" به دعوت پرزیدنت "فون هیندنبرگ" به صدراعظمی نایل میگردد .
در اتریش ، انگلبرت دالفوس دولت پارلمانی را برکنار و راهپیماییها و اجتماعات را ممنوع میکند . این ناآرامی ها در مخالفت با روی کارآمدن نازیها در آلمان انجام می گیرد .
ایتالیا ، انگلستان ، فرانسه و آلمان پیمان چهارقدرت را امضا میکنند . این پیمان که اهمیت و اعتبار اندکی دارد از تفکرات موسولینی ریشه میگیرد که می خواهد به جای کشورهای کوچک دیگر در جامعه ملل در موضع عضو یک بلوک قدرتمند ظاهر شود .
در شهر "ریودوژانیرو" کشورهای نیمکره غربی پیمان عدم تجاوز و صلح و دوستی را با یکدیگر امضا میکند .
در آفریقای شمالی ، راه آهن میان مراکش و تونس افتتاح میگردد تا مستعمرات فرانسه را با هم مرتبط دهد .

تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
26th July 2012, 04:37 PM
سال 1934
علوم
فردیک ژولیو و ایرن ژولیو - کوری فیزیکدانان فرانسوی کشف میکنند که می توانند رادیو اکتیویته را با بمباران ذرات آلفا فراهم آورند
تکنولوژی
اولین آزمایش دستگاهی برای رادار به وسیله دکتر کوهنولد رئیس اداره پژوهش های علائم دریایی آلمان در 20 مارس انجام می گیرد .
آزمایشگاه دوپونت در ایالات متحده اعلام می کند که موفق شده نوعی نخ مصنوعی ببافد که بسیار بادوام و دیرپاست .
علوم اجتماعی
در شهر بیسکوپین لهستان محلی تماشایی از عصر آهن کشف می گردد .
در دانشگاه دوک در شمال ایالت کارولاینای جنوبی "جی بی راین" روانشناس امریکایی دست به آزمایش می زنند که از بیست و پنج ورق بازی که 5 نوع علامت روی آنهاست استفاده می کند . با این کارتها می خواهد توانائیهای ماوراء حواسی را در انسان به ازمایش بگذارد که نام ان را (ای اس پی) می گذارد
اندیشه ها و باورها
"تکنیکهاو تمدن ها " نوشته لویزمون فورد و "ارنورلد توین بی" جلد اول کتاب مروری در تاریخ را به چاپ می رساند .
ادبیات
"در یک وجب خاک" نوشته الوین ووگ ؛ "من کلودیس" نوشته رابرت گریوز ؛ "تراپیک اُف کنسر" نوشته هنری میلر ؛ "ملاقات در سامارا" نوشته جان اوهارا ؛ "شب لطیف" نوشته فیتر جرالد ؛ "مردی وان ، با شجاعت بر روی تراپز پرواز می کمد" نوشته سارویان ؛ "هشتاد شعر" نوشته دیلان توماس
درامها و دیگر تفریحات
"یرما" اثر گارسیا لورکا ؛ "ماشین جهنمی" اثر کوکتو و در شهر نیویورک "لینکولن" ، "کریستین" و "گورگبالانچاین" مربی بالت که در سال 1933 از روسیه امدند - بالت نیویورک را افتتاح می کنند .
موزیک
"سویت ستوان کیجی" ساخته پروکوفیوف؛ "راسپودی در زمینه پاگانینی" ساخته راخمانیوف ؛ " چهار سنت در دو پرده " که موزیک ان ساخته ویرجیل تامسون و متن ان نوشته گرترود اشتین است در هارتفورد - ایالت کونکتیکت افتتاح می گردد ؛ "اپرای a لیدی مکبت از مزنسک ساخته شوستا کوویج ؛ "سمفونی" اثر هیندمیت که از اپرای ساخته خودش به نام "ماتیس در میلر" به وجود می اورد . "سمفونی یکم" ساخته روی "هاریس" و در انگلستان فستیوال گلایندبورن بنیانگذاری می شود .
از اینجا و انجا
در 28 ماه مه "اولیویا" و "الزیر-دیون" در شهر انتاریو کانادا صاحب دخترانی پنج قلو می شوند . اینان اولین 5 قلوهای جهانند که به مدت چند ساعت زنده می مانند .
در فاصله دوری از ساحل ایالت نیوجرسی قلعه "مورو" در آتش می سوزد و 134 نفر را طعمه خود می کند . در هاکودیت ژاپن یک اتش سوزی جان 2015 نفر را می گیرد .
اولین رخت شویخانه به نام "واشاتریا" در شهر فورت وورث ایالت تگزاس گشایش می یابد .
شرکت انتشاراتی "دل" در نیویورک اولین کتاب طنز را به نام "شوخی های معروف" به قیمت هر جلد ده سنت در اختیار هموم قرار میدهد.
دیگر رویدادها
در هندوستان ، در اثر تعلیق فعالیت های عدم توسل به زور ، گاندی از عضویت کنگره هندوستان استعفا میکند . این اقدامات باعث ازادی بیشتر رهبران جوان کنگره می گردد . با وجود این گاندی قدرت اصلی سیاست های کنگره را در دست دارد .
در آلمان ، پرزیدنت فون هیندنبرگ در سن 87 سالگی فوت میکند . در 19 اوت هیتلر با اراء عمومی به ریاست جمهوری می رسد .
ایالات متحده و کوبا برابر قراردادی ، کوبا را از تحت الحمایگی امریکا خارج می نماید .
در ایالات متحده توفان شدیدی از گردو خاک که وزن آن به 300 میلیون تن تخمین زده می شود از تکزاس ، اوکلاهما ، آرکانزاس ، کانزاس ، کلراد و دیگر ایالات برمی خیزد و سواحل اقیانوش اطلس را دربر می گیرد علت چنین طوفانی را خاک غلطان ایجاد میکند ، شخم زدن و زراعت نادرست دهقانان دانسته اند .
کنگره ایالت متحده ، لایحه "تاندبنگس مکدافی" را تصویب میکند . این لایحه استقلال فیلیپین را به مدت 10 سال بعد از تصویب ان در پارلمان فیلیپین به همان مدت ضمانت می کند .
آلمان و لهستان قرارداد 10 ساله ای امضا می کنند که به دولت لهستان اطمینان خاطر می دهد نازیها از دست اندازی و اشغال "کریدور" لهستان خودداری می ورزند

تهیه و تنظیم ک سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
4th April 2013, 11:23 PM
سال 1935
پزشکی و بهداشت
گرهارد دوماک باکتری شناس آلمانی اعلام میکند " پرونتوزیل " پیشرو داروهای سولفا ، می تواند باکتری هایی " استرپتوکوک " را در موش از بین ببرد . این سرآغاز تولید داروهای ترکیبی " سینتاتیک " که بسیاری از بیماری ها را از بین می برد در کلینیک مایو در روچستر ایالت مینوستا ، در امریکا اولین بانک خون تشکیل می گردد که خون را در حرارت های زیر صفر نگهداری و بعد به بیماران تزریق می کند .
نخستین قلب مصنوعی به صورت آزمایشی به کار گرفته می شود . این قلب با یک شیشه مارپیچ حلقه ای و یک پمپ توسط دکتر آلکس و چارلز لیندبرگ ساخته می شود .
تکنولوژی
با اینکه هلیکوپترهای جوراجوری از سال 1905 مورد آزمایش قرار می گیرد ، اولین پرواز عملی هلیکوپتر که قادر است به بالا رود و رو به جلو پرواز کند با کنترل و همینطور با ثبات و سرعت مناسب ، در 26 ژوئن در فرانسه انجام می گردد .
در اطراف و اکناف
زلزله ای در هندوستان 60000 نفر را به هلاکت می رساند .
علوم اجتماعی
کنراد لورنز جانورشناس اتریشی رفتار یادگیری جوجه اردک ها و جوجه غازها را شرح می دهد و می گوید که چگونه جوان ها نقش پدر و مادر را چه به طور طبیعی و یا پرورشی بازی می کنند .
ادبیات
" تورتیلا فت " نوشته اشتین بک ؛ " میتیز توریما " نوشته جرج سفریس ؛ " آقای نوریس قطار عوض می کند " نوشته ایشروود ؛ " کشور برف " نوشته کاواباتایا سوناری
درام ها و دیگر تفریحات
" قتل در کاتدرال " نوشته تی اس الیوت ؛ " در انتظار چپ دست " نوشه کلیفورد اودت ؛ " سگی زیر پوست " نوشته اودن واشروود ؛ " ببر در دروازه ها " نوشته ژیرودو
هنرها
ماکس بکمان کنده کاری سه مرحله ای " دپارچر " خود را در پاریس تکمیل می کند
جولیوگونزالیس مجسمه ساز اسپانیایی کاتالونیایی کار خود را روی تعدادی مجسمه های هنری آهنی آغاز میکند .
موزیک
اپرای "پورچی " و " بس " ساخته جرج جرشوین ؛ " سمفونی دوم " ساخته روهریس ؛ " بالت رومئو و ژولیت " ساخته پروکوفیو
المان نازی موسیقی جاز را که ریشه سیاه پوستی یا یهودیانه داشته باشد ممنوع اعلام می کند
ورزش و دیگر سرگرمی ها
اولین بازی بیس بال شبانه امریکایی در 24 مه در میدان کرازلی شهر سین سیناتی انجام می گیرد سرخ پوشان میزبان ، فیلادلفیا را 2 بر 1 شکست می دهند
زندگی و آداب و رسوم
کتاب های " پنگوئن " انگلستان انتشار می یابد اولین آنها " آریل " یک بیوگرافی از " شلی " نوشته آندره موروا است . با وجود آنکه این کتاب ها اولین کتاب های جلد کاغذی ارزان محسوب نمی شوند ، در فرهنگ کتاب امریکا - انگلیس انقلابی به حساب می آیند.
" برادران پارکر " یک شرکت " بازی و مسابقات " در شهر سالم ماساچوست امریکا نوعی تخته نرد بازی عرضه می کند
از اینجا و انجا
در 16 آوریل یک کشتی هوایی 19 تنی پان آمریکن شهر سانفرانسیسکو را به مقصد هاوایی ترک می کند و در مدت 18 ساعت و 39 دقیقه در پرل هابر به زمین می نشیند ، که اولین هواپیمای ماورا اقیانوس آرام شناخته می شود .
یک پارکومتر از سوی یک امریکایی به نام " کارلتون مجی " طرح ریزی می شود و در شهر اوکلاهوما در پارکینگ نصب می گردد .
دیگر رویدادها
در بریتانیا وزیر خارجه انگلستان سرساموئل هوآر به علت نارضایتی عمومی استعفا می کند و به جای او آنتونی ایدن برگزیده می شود .
در فیلیپین مانوئل کونزون در 7 دسامبر در انتخابات به پیروزی می رسد و به اولین ریاست جمهوری فیلیپین دست می یابد .
در اتیوپی بعد از یک راهپیمایی طولانی ارتش ایتالیا موفق به فتح قلعه " ماکاله " می شود - مارشال " پیتر و بادوگلیو " به سر فرماندهی قوا منصوب می شود و دستور حرکت به طرف مناطق کوهستانی را صادر می کند .
در یونان ژنرال جرج کوندلیس دست به یک کودتا می زند و پارلمان را به تصویب تحدید رژیم سلطنتی وا می دارد در 3 نوامبر انتخابات فوق العاده اب به عمل می آید که به بازگشت سلطنت منتهی می شود
در ایالات متحده پرزیدنت روزولت قانون بی طرفی را امضا می کند . این قانون ارسال هر گونه اسلحه و تجهیزات به کشورهای در حال جنگ را تا زمانی که یکی از آنها هنوز از جنگ دست نکشیده است منع می کند .
در ایالات متحده پرزیدنت روزولت لایحه قانونی تأمین اجتماعی را امضا میکند . این قانون سیستم تأمین بازنشستگی را که در آن هم کارکنان و هم کارفرمایان سهیم هستند ارائه میکند همچنین به کودکان بی پناه و نابسامان و اشخاص سالخورده که مشمول بازنشستگی نمی گردند ، کمک خرج از سوی دولت را مقرر می دارد و مهمتر اینکه در این قانون بیمه بیکاری نیز پیش بینی می شود .
در ایالات متحده پرزیدنت روزولت قانون روابط ملی کارگری را امضا میکند . طبق این قانون هیئت رئیسه روابط ملی کارگران را تعیین می نماید .
انگلستان و آلمان به توافقی در نیروی دریایی می رسند که در آن آلمان موافقت می کند که کشتی های جنگی خود را در سطح 35% کشتی های انگلستان و قدری بالاتر از آن محدود نماید .
اتحاد شوروی و چکسلواکی عهدنامه همکاری بین خود می بندند که در آن اتحاد شوروی متعهد می شود در صورت تجاوز به چکسلواکی از آن کشور حمایت نماید به شرط اینکه فرانسویها هم چنین تعهدی را قبول نمایند
فرانسه و اتحاد شوروی پیمان همبستگی امضا می کنند .
پیمان مارسی بین فرانسه و ایتالیا به امضا می رسد . این پیمان که با گفتگو های پیرلاوال وزیر امور خارجه فرانسه پا می گیرد ، شامل واگذاری و موافقت با ادعاهای ارضی ایتالیا در آفریقاست در عوض فرانسه امیدوار است که حمایت ایتالیا را از خود در برابر آلمان جلب نماید .
در ترکیه بنا به قانونی که مقرر شده هرکس برای خود یک نام خانوادگی انتخاب میکند .
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

*FATIMA*
19th October 2013, 04:40 PM
سال 1936


علوم پزشکی و بهداشت
دکتر اِ گاس مونیز egas moniz متخصص پرتغالی اعصاب ، برای نخستین بار یک عمل جراحی روی اعصاب انجام می دهد . این عمل در واقع آغاز اعمال جراحی در مغز به حساب می آید ، و با نام " پرفرونتال لوبوتومی یا لوکوتومی " prefrontal lobotomy برای تسکین دردهای غیر قابل کنترل و سایر اختلالات مغزی در آینده مورد بهره برداری واقع می شود .

علوم اجتماعی
" تئوری عمومی استخدام " و " بهره پول " که اثری نفوذی بر اقتصادیات دارد نوشته جان ملینارد کینس

اندیشه ها و باورها
" زبان حقیقت و منطق " نوشته اجی آیر

ادبیات
" یادداشت های روزانه یک کشیش کشوری " نوشته برنانوس ، " این سلاح به کرایه داده می شود " نوشته گراهام نابوکوف ، " 25 شعر " نوشته تامس ، " بر باد رفته " نوشته مارگریت میچل

درام ها و دیگر تفریحات
" خانه برناردا آلبا " نوشته گارسیالورکا . فیلم نامه ی " عصر جدید " از چاپلین

هنرها
" ترکیب رنگ سرخ و آبی " اثر موندریان ؛ " مجسمه سوارکار " اثر مارینو مارینی

معماری
فرانک لوید رایت شروع به ساختن یک خانه برای خانواده کوفمان در بیرران ایالن پنسلیوانیا می کند . این خانه به " آبشار " شهرت می یابد

موزیک
"پیتر و گرگ | ساخته پروکوفیوو ، " موزیک برای ردیف های ضربی بهشت " ساخته بارتوک

زندگی و آداب و رسوم
اولین طرح آهنگ های مردم پسند از طرف بیلبورد در چهارم ژانویه در شهر نیویورک به چاپ می رسد ، این طرح ها شامل ده آهنگ پر فروش با آگهی " ایست به بین و گوش بده " که در رأس آنها " جوونوتی و ارکسترش " قرار داد ، برای فروش عرضه می شود .

دیگر رویدادها
در بریتانیا جرج پنجم پادشاه انگلستان درمی گذرد . ادوارد هشتم جانشین جرج پنجم می شود
در اسپانیا کورتس ( مجلس قانون گذاری ) رءی به برکناری رئیس جمهوری فعلی آلکالازامور به علت سوء استفاده از قدرت می دهد . در 10 مه مانوئل "آزانا azana" به ریاست جمهوری انتخاب می شود .
در مصر بعد از مرگ شاه فواد پسرش ملک فاروق جوان به پادشاهی می رسد .
آلمان و اتریش موافقت نامه ای ترتیب می دهند که برابر آن آلمان قول می دهد به استقلال اتریش احترام بگذارد و از آن طرف کورت شوشنیگ هم قول میدهد که اتریش را طوری اداره کند که متناسب با حکومت آلمان باشد
مصر قرارداد موفقیت امیزی را با انگلستان می بندد که شامل خروج ارتش انگلیسی از خاک مصر می گردد . پایگاه دریایی انگلیس در اسکندریه تا هشت سال بعد باید برچیده شود . نیروهای مصری می توانند دوباره به سودان وارد شوند . مهاجرت غیر محدود مصریها به آن منطقه امکان پذیر می گردد .
فرانسه و سوریه قرارداد دوستی و همیاری امضا می کنند . در این قرارداد مقرر می شود که قیمومیت فرانسه در سه سال پایان یابد و سوریه در جامعه ملل عضویت پیدا کند . لبنان هم که در 13 نوامبر قراردادی با فرانسه امضا می کند استقلال خود را به دست می آورد .تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد